Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#601 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

Trappist wrote: 26/10/2020 13:15 Gubis se polako, tesko je sve profile odrzavati aktivnim, znam. Napisala si da bi svi pozitivni trebali snimiti pluca. To znaci da danas 700 ljudi u BiH treba otici snimati pluca. Sutra 1000 i nesto sigurno, i tako svaki dan. Dozovi se malo...
Kazem ti, prijavi administraciji te silne klonirane profile.

Da, COVID ti moze izazvati upalu pluca i ostetiti plucno tkivo, a da za to i ne znas.

Consequently, impact of long COVID (persistent symptoms three months post-infection) across multiple organs in low-risk individuals is yet to be assessed. Methods: An ongoing prospective, longitudinal, two-centre, observational study was performed in individuals symptomatic after recovery from acute SARS-CoV-2 infection. Symptoms and organ function (heart, lungs, kidneys, liver, pancreas, spleen) were assessed by standardised questionnaires (EQ-5D-5L, Dyspnoea-12), blood investigations and quantitative magnetic resonance imaging, defining single and multi-organ impairment by consensus definitions.

There was evidence of mild organ impairment in heart (32%), lungs (33%), kidneys (12%), liver (10%), pancreas (17%), and spleen (6%).

Image

https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 20212555v1
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#602 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by malocvijece »

felipe kajetano wrote: 26/10/2020 13:13
malocvijece wrote: 26/10/2020 12:57
felipe kajetano wrote: 26/10/2020 12:49 7 do 10 dana nekada moze biti i jako kasno, najbolje je odmah bez obzira na rezultat testa.Cim se osjete bilo kakvi simptomi, pravac snimanje pluca i nalazi.
Ja razumijem da ljekar može posumnjati na upalu pluća nakon što nad posluša, pa pošalje na snimanje koje onda potvrdi ili ne potvrdi to što doktor su sumnja.
Razumijem i doživjela sam sa sinom da snimak nije pokazao upalu kao takvu, ali doktorica je na osnovu drugih nalaza i slušanja pluća primjetila početak upale i ostao je u bolnici na liječenju.

Sad, hipotetički govoreći naravno, da li može biti da ljekar pregledom stetoskopom zaključi da nema problema, a pacijent ode na snimanje i ispostavi se da ima upalu? Ako razumiješ šta pitam i ako si iz medicinske struke da mi odgovoriš.

Jer nećemo moći svi na svoju ruku ići na snimanje pluća. Nije snimanje pluća bezazlena i bezopasna stvar. Valjda nas mora poslati neko stručan ko posumnja u to.
Hipoteticki je sve moguce, i jedno i drugo.Kao i u svakom zanimanju imas dobrih i manje dobrih ljekara.Naravno da nece niko poslati covjeka bez simptoma da snimi pluca, govorim o ljudima koji ih imaju, i to snimanje mu nece naskoditi kad se uzme u obzir koji je rizik da ih ne snimi na vrijeme.Sad su druga vremena i treba biti oprezniji.
Hvala za odgovor :thumbup:
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#603 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

Vidim da me citirate. I moj post se bio odnosio na osobu koja je pokazivala kliničku sliku koliko se sjećam.
U idealnom svijetu bi bilo poželjno znati u kakvom se stanju nalaze pluća manje više kod svih pacijenata pa i onih asimptomatskih, ali znamo da je to neizvodljivo iz vise razloga.
Zbog toga se treba ograničiti na one pacijenate koji osjećaju ikakav pa i najmanji simptom neke od promjena na plućima.
Ipak ono što upada u oči jeste mnogo veći broj RTG pretraga pluća u posljednje vrijeme nego što se to očekivalo i radilo na početku. Kao da je struka prihvatila i ovaj nalaz kod sve većeg broja pacijenata koji nemaju izraženu neku jasniju kliničku sliku.
Vjerojatno se neće raditi RTG pretraga kod svih pozitivnih, ali taj broj je u drastičnom porastu u odnosu vna period od prije nekoliko mjeseci kada su doktori uglavnom izbijegavali tu metodu pretrage.
Općenito jako je puno upala pluća i uglavnom nalazi pretraga većim dijelom imaju pozitivan rezultat
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#604 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

U mojoj široj porodici 4 upale pluća, svi pcr testovi negativi (5 kom) i 1 serološki pozitivan (od desetak rađenih). Nikakvog pravila nema
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#605 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

splinter wrote: 26/10/2020 13:34 Vidim da me citirate. I moj post se bio odnosio na osobu koja je pokazivala kliničku sliku koliko se sjećam.
U idealnom svijetu bi bilo poželjno znati u kakvom se stanju nalaze pluća manje više kod svih pacijenata pa i onih asimptomatskih, ali znamo da je to neizvodljivo iz vise razloga.
Zbog toga se treba ograničiti na one pacijenate koji osjećaju ikakav pa i najmanji simptom neke od promjena na plućima.
Ipak ono što upada u oči jeste mnogo veći broj RTG pretraga pluća u posljednje vrijeme nego što se to očekivalo i radilo na početku. Kao da je struka prihvatila i ovaj nalaz kod sve većeg broja pacijenata koji nemaju izraženu neku jasniju kliničku sliku.
Vjerojatno se neće raditi RTG pretraga kod svih pozitivnih, ali taj broj je u drastičnom porastu u odnosu vna period od prije nekoliko mjeseci kada su doktori uglavnom izbijegavali tu metodu pretrage.
Općenito jako je puno upala pluća i uglavnom nalazi pretraga većim dijelom imaju pozitivan rezultat
Oprosti, nije mi te bila namjera "prozvati". Ako uhvatis vremena procitaj ovo istrazivanje koje sam postavila, vjerujem da ce ti biti zanimljivo.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#606 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

MMM1977 wrote: 26/10/2020 13:37 U mojoj široj porodici 4 upale pluća, svi pcr testovi negativi (5 kom) i 1 serološki pozitivan (od desetak rađenih). Nikakvog pravila nema
:shock:
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#607 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

@Mogy87
Ma ok je :thumbup:

@MMM1977
Jesu li im potvrđene te upale pluća RTG nalazima?
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#608 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

splinter wrote: 26/10/2020 13:41 @Mogy87
Ma ok je :thumbup:

@MMM1977
Jesu li im potvrđene te upale pluća RTG nalazima?
Da, RTG ili CT. U čak 3 slučaja su doktori rekli da je korona, ma šta test pokazao.
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#609 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#610 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

splinter wrote: 26/10/2020 13:57 Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
Jasno. Ali baš 4 upale pluća u istom momentu su mi nejasne. Plus ostali simptomi kao što su temperatura, malaksalost i nedostatak apetita. Jedini koji nije bio bolestan sam ja, iako sam cijelo vrijeme sa svima bio u kontaktu i inače sam kao Zadro :-D ali sam u januaru prebolovao gripu.

I otkud ovaj 1 serološki pozitivan? A žena bila samo u krugu porodice.

Testovi rađeni 7-8 dana od pojave simptoma
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#611 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

MMM1977 wrote: 26/10/2020 14:02
splinter wrote: 26/10/2020 13:57 Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
Jasno. Ali baš 4 upale pluća u istom momentu su mi nejasne. Plus ostali simptomi kao što su temperatura, malaksalost i nedostatak apetita. Jedini koji nije bio bolestan sam ja, iako sam cijelo vrijeme sa svima bio u kontaktu i inače sam kao Zadro :-D ali sam u januaru prebolovao gripu.

I otkud ovaj 1 serološki pozitivan? A žena bila samo u krugu porodice.
Jesu oni svi zajedno , jel žive zajedno?
Majka mu stara i testovi i sve. Il' su pozitivni svi ali testovi nisu to pokazali, il' imaju pokvaren ( kontaminiran ) klima uređaj. Ja ne vidim drugo objašnjenje.
Ha ja
:D
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#612 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

splinter wrote: 26/10/2020 14:06
MMM1977 wrote: 26/10/2020 14:02
splinter wrote: 26/10/2020 13:57 Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
Jasno. Ali baš 4 upale pluća u istom momentu su mi nejasne. Plus ostali simptomi kao što su temperatura, malaksalost i nedostatak apetita. Jedini koji nije bio bolestan sam ja, iako sam cijelo vrijeme sa svima bio u kontaktu i inače sam kao Zadro :-D ali sam u januaru prebolovao gripu.

I otkud ovaj 1 serološki pozitivan? A žena bila samo u krugu porodice.
Jesu oni svi zajedno , jel žive zajedno?
Majka mu stara i testovi i sve. Il' su pozitivni svi ali testovi nisu to pokazali, il' imaju pokvaren ( kontaminiran ) klima uređaj. Ja ne vidim drugo objašnjenje.
Ha ja
:D
Pa zato i pišem da je nejasno. U 3 kuće živimo, u jednoj nema klime nikako :D
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#613 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by laik1981 »

splinter wrote: 26/10/2020 13:57 Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
Zar moze upala pluca zbog koristenja klime? :-) Sta bi mogy rekla na to :D
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#614 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 26/10/2020 14:50
splinter wrote: 26/10/2020 13:57 Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
Zar moze upala pluca zbog koristenja klime? :-) Sta bi mogy rekla na to :D
Mislim da ti je promakla kljucna informacija :D (boldirano)
Nije od klime kao od klime.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#615 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 26/10/2020 14:53
laik1981 wrote: 26/10/2020 14:50
splinter wrote: 26/10/2020 13:57 Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
Zar moze upala pluca zbog koristenja klime? :-) Sta bi mogy rekla na to :D
Mislim da ti je promakla kljucna informacija :D (boldirano)
Nije od klime kao od klime.
Nije meni nista promaklo i znam ja da nije, ali i klima je saucesnik.. Da se ne koristi u slucajevima koje splinter navodi ne bi doslo do upala pluca.. A utice klima i na druge nacine.. Isusuje zrak, a ni hladnoca pretjerano ne godi nasem organizmu..
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#616 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ma.Le.Na »

Sta koristite za kasalj???
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#617 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by isx »

laik1981 wrote: 26/10/2020 14:50
splinter wrote: 26/10/2020 13:57 Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
Zar moze upala pluca zbog koristenja klime? :-) Sta bi mogy rekla na to :D
Moze ako popusis legionelu.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#618 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by vazi »

Ma.Le.Na wrote: 26/10/2020 15:44 Sta koristite za kasalj???
Ova zena pravi sirup od bokvice, iz mog okruzenja su ga svi pili, dostavlja brzom postom, evo broj tel nu kutiji koju imam.

A ima i slatki pelin , BIM Kurtovic, novi travnika...

Image

Nakon obostrane upale pluca i skoro pa da je zavrsio n’a respiratoru, rodak popio litâr ovog sirupa, rtg pluca c’est, bez ikakvih tragova upale.
bucik
Posts: 95
Joined: 29/05/2011 19:59

#619 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by bucik »

edin_the wrote: 26/10/2020 12:42
bucik wrote: 24/10/2020 22:42 Želio bih upravo da podijelim vlastito iskustvo sa Corona virusom. Obzirom da sam imao blage simptome i temperaturu samo jednu noć, ono što bih želio da istaknem jeste to da obavezno morate kontrolisati pluća, najbolje je to uraditi od 7. do 10. dana od pojave simptoma. Kod mene je bio slučaj da nisam ni kahnuio, niti imamo ikakvih problema sa disanjem, kad sam snimiio pluća, deseti dan od pojave simptoma , imao sam upalu pluća.

Sreća moja da sam sedmi dan počeo, na savjet prijatelja, koristiti antibiotik Sumamed, što je pomoglo da se na vrijeme upala suzbije. Nakon snimanja pored Sumameda uključena mi je terapija antibiotik Pancef , i upala se povukla. Dakle, ako i nemate simptoma, obavezno snimiti pluća od 7. do 10. dana od pojave simptoma.
A iz kojeg razloga si snimao pluća nakon 10 dana? Jesi li osjetio neke simptome oko tog 7. dana?
Prijatelj koji je doktor na UKC mi je rekao da obavezno snimim pluća. A do tad sam ponekad osjetio probadanje u plućima, ali nisam imao problema sa disanjem, nije me gušilo, mogao sam udahnuti punim plućima i dugo zadržati dah. Temperaturu sam imao samo jedan dan, i to prije testiranja .
Last edited by bucik on 26/10/2020 19:56, edited 1 time in total.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#620 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by GAU8 »

MMM1977 wrote: 26/10/2020 14:02
splinter wrote: 26/10/2020 13:57 Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
Jasno. Ali baš 4 upale pluća u istom momentu su mi nejasne. Plus ostali simptomi kao što su temperatura, malaksalost i nedostatak apetita. Jedini koji nije bio bolestan sam ja, iako sam cijelo vrijeme sa svima bio u kontaktu i inače sam kao Zadro :-D ali sam u januaru prebolovao gripu.

I otkud ovaj 1 serološki pozitivan? A žena bila samo u krugu porodice.

Testovi rađeni 7-8 dana od pojave simptoma
Loše uzeti uzorci?
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#621 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by konektovan »

Snaha ceka 5 dana rezultt pcr testa, sutra ce to biti 6 dan, je li to normalno??? Mislim, nasa "struka" trubi kako tteba sorijeciti sirenje zaraze, a nisu u stanju javiti zvanicno rezultat, hej 6 dana ce im trebati za to..... :-)
Sreca je pa se ona povukla u izolaciju od pocetka, sa pojavom simptoma i prije samog testiranja, kao i ostatak porodice, ali opet, bila je poprilicno u kontaktu sa drugim ljudima na poslu, kad je i osjetila simptome....
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#622 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Trappist »

konektovan wrote: 26/10/2020 20:00 Snaha ceka 5 dana rezultt pcr testa, sutra ce to biti 6 dan, je li to normalno??? Mislim, nasa "struka" trubi kako tteba sorijeciti sirenje zaraze, a nisu u stanju javiti zvanicno rezultat, hej 6 dana ce im trebati za to..... :-)
Sreca je pa se ona povukla u izolaciju od pocetka, sa pojavom simptoma i prije samog testiranja, kao i ostatak porodice, ali opet, bila je poprilicno u kontaktu sa drugim ljudima na poslu, kad je i osjetila simptome....
Prijatelj prosli ponedjeljak dobio temperaturu podobru (islo i do 39.5), tek ga najavili za cetvrtak testiranje, i tek ce sutra izgleda dobiti rezultat. On vec od cetvrtka dobar, nikakvih vise simptoma, ali eto ako bude pozitivan jos ce 2 sedmice morati biti u kuci.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#623 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ma.Le.Na »

vazi wrote: 26/10/2020 18:41
Ma.Le.Na wrote: 26/10/2020 15:44 Sta koristite za kasalj???
Ova zena pravi sirup od bokvice, iz mog okruzenja su ga svi pili, dostavlja brzom postom, evo broj tel nu kutiji koju imam.

A ima i slatki pelin , BIM Kurtovic, novi travnika...

Image

Nakon obostrane upale pluca i skoro pa da je zavrsio n’a respiratoru, rodak popio litâr ovog sirupa, rtg pluca c’est, bez ikakvih tragova upale.
Litar tog sirupa od bokvice?
Probacemo..
Hvala puno!
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#624 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

GAU8 wrote: 26/10/2020 19:45
MMM1977 wrote: 26/10/2020 14:02
splinter wrote: 26/10/2020 13:57 Atipične upale pluća se mogu javiti i usljed djelovanja drugih uzročnika. U zadnjih su godina u porastu u odnosu na tipične. Mislim da je jedan od razloga povećano korištenje klima uređaja npr ako je Legionella uzročnik.
Sad kako se razvijaju malo sporije može biti i da jeste Covid ali ovisi kada je rađen test i kada su se simptomi tačno razvili.
Jasno. Ali baš 4 upale pluća u istom momentu su mi nejasne. Plus ostali simptomi kao što su temperatura, malaksalost i nedostatak apetita. Jedini koji nije bio bolestan sam ja, iako sam cijelo vrijeme sa svima bio u kontaktu i inače sam kao Zadro :-D ali sam u januaru prebolovao gripu.

I otkud ovaj 1 serološki pozitivan? A žena bila samo u krugu porodice.

Testovi rađeni 7-8 dana od pojave simptoma
Loše uzeti uzorci?
I o tome sam razmišljao ali nema ni to logike, ipak su 4 testa rađena, od toga 3 u domu zdravlja a 1 privatno u Alea. I napominjem, i serološki su negativni.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#625 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

Raja nemojte se zezat sa upalom pluca. Svi je imamo...Ja ponovo na antibioticima.. Ne kasljem, ako pogledate moje postove vidjecete da nisam kasljao haman pa nikako, imao mali pritisak na plucima i to je sve, nisam imao probleme sa disanjem.
Evo cetvrta sedmica.. Od 9 - 14 dana popio turu antibiotika osjecao se pravo bolje samo imao problem sa zamorom . Za vikend sam se poceo ponovo osjecat polomljenim, nekakvi grcevi u misicima i pojavio se ponovo pritisak u dnu pluca, i neka jeza, kao da ce groznica a temperatura ok 36,6 mjerio vise puta. Zvao doktora kaze upala nije sanirana ponovo 5 dana antibiotik i pita me uzimam li ikakav anticoagulant ( kazem Aspirin 100) kaze nastavit obavezno najmanje mjesec dana 1 na dan u i u petak na pregled.
Jos dodao, C i D vitamin i zink da uzimam.
Danas 3 dan antibiotik i opet se bolje osjecam... Nestaje onog pritiska u plucima i generalno onog sjebanog osjecaja u misicima
Svi koji su imali 1 dan temperaturu imaju manju ili vecu upalu u plucima. Za asiptomaticne ne znam.
Locked