Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#101 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by stakasa »

Evelinda wrote: 18/08/2020 17:26
stakasa wrote: 18/08/2020 15:25 Bolesljivi ljudi, skloniji gripama i temperaturama, bolje podnose koronu. Zuti zutuju crveni putuju :D
Otkud ta info?
Procito neki dan, ne sjecam se tacno gdje. Inace informacije kupim sa samo par izvora, konvencionalnih, provjerenih tako da bi trebalo biti ok
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#102 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by stakasa »

MMM1977 wrote: 18/08/2020 22:11 Još da dodam: moj otac se pazio jako da se ne zarazi, od kada je sve krenulo nije 3 puta izašao iz kuće a i tada je bio pod punom ratnom spremom :D i opet se zarazi...
Ovo sto cu sada napisati je napamet, nema nikakvog naucnog pokrica ali moj osjecaj je da se treba pomalo izlagati tome svemu. Npr kao kasirke u supermarketima. Ako se stalno cuvas i onda te obide korona sasadice te. Ili ako bas nemas srece pa naletis na nekoga ko je dobro zarazen i puno siri. Ali ovako bit medu svjetom a drzat se osnovnih principa zastite - distanca, prat ruke itd je meni se cini dobra strategija. Evo mi je dosad funkcionisala, valjda ce i odsad
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#103 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by stakasa »

Mogy87 wrote: 08/08/2020 12:01
zubi wrote: 08/08/2020 11:57
Mogy87 wrote: 08/08/2020 11:55 Ne razumijes kontekst. Konstantno ignorises razlike u mentalitetu.
U voljenoj ti Svedskoj je jedna od najvisih stopa vakcinacije u Evropi (oko 98% cini mi se). Na izborima sve jedna stranka na pitanje da li su za obaveznu vakcinaciju kaze da nisu. Na pitanje da li su za vakcinaciju odgovor je Naravno, to je jedno od najvecih dostignuca covjecanstva.
To je ono o cemu si pisao: ne prisila vec edukacija. Finac je dovoljno savjestan da se odmakne 2 metra. Dovoljno savjestan da na rasprodaji kulturno ulazi.
Ali i dovoljno bogat da mu rasprodaja ne znaci puno... na Black Friday rasprodajama se samo sirotinja otima i bori, jer inace ne moze da priusti kupovinu po punim cijenama....
Ma generalno moj stav je da se ovdje previse glorifikuju Skandinavske zemlje. Ono sto njima ide na ruku u epidemioloskom smislu je meni kulturoloski neprihvatljivo. Ne treba generalizovati, ali su u globalu hladni i distancirani. Ko je citao Ibsena zna o cemu pricam.
Pa sto odma ne rece da ti je to sva nauka - citala Ibsena i youtube klipovi
User avatar
nepass1
Posts: 9656
Joined: 06/07/2017 07:35

#104 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by nepass1 »

stakasa wrote: 19/08/2020 08:56
MMM1977 wrote: 18/08/2020 22:11 Još da dodam: moj otac se pazio jako da se ne zarazi, od kada je sve krenulo nije 3 puta izašao iz kuće a i tada je bio pod punom ratnom spremom :D i opet se zarazi...
Ovo sto cu sada napisati je napamet, nema nikakvog naucnog pokrica ali moj osjecaj je da se treba pomalo izlagati tome svemu. Npr kao kasirke u supermarketima. Ako se stalno cuvas i onda te obide korona sasadice te. Ili ako bas nemas srece pa naletis na nekoga ko je dobro zarazen i puno siri. Ali ovako bit medu svjetom a drzat se osnovnih principa zastite - distanca, prat ruke itd je meni se cini dobra strategija. Evo mi je dosad funkcionisala, valjda ce i odsad
Slozio bih se stobom. Ja sam isto izlozen ljudima svakodnevno. Prije desetak dana sam bio u kontaktu sa pozitivnom osobom, bliskom kontaktu, mozda na 30cm razmaka.
Ali sjecam se h1n1 kad sam dobio, znam da sam bio sa osobama kojima je bio potvrdjen virus. Samo ja bio pametan pa bez maske.
Ne znam kako da opisem stanje, pregazen od valjka?! Rastajanje sa zivotom!? Ni sjesti, ni ustati, hodanje nemoguca misija. U wc isao cetveronoske. Samo sto je trajalo 24h to stanje.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#105 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Evelinda »

stakasa wrote: 19/08/2020 08:53 Procito neki dan, ne sjecam se tacno gdje. Inace informacije kupim sa samo par izvora, konvencionalnih, provjerenih tako da bi trebalo biti ok
Meni to nema logike.Bolesljivi ljudi skloni gripama su ljudi sa oslabljenim imunitetom.Ovi sa jacim imunitetom slabije imaju gripu.I zasto onda govore da se jaca imunitet? Da je do toga bilo bi da se ne piju vitamini i slicno da cemo lakse proci kada se razbolimo.Ne znam mozda grijesim ali meni licno to ne pije vode.Mozda samo lakse podnose temperaturu jer su na nju navikli.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#106 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by stakasa »

Evelinda wrote: 19/08/2020 09:36
stakasa wrote: 19/08/2020 08:53 Procito neki dan, ne sjecam se tacno gdje. Inace informacije kupim sa samo par izvora, konvencionalnih, provjerenih tako da bi trebalo biti ok
Meni to nema logike.Bolesljivi ljudi skloni gripama su ljudi sa oslabljenim imunitetom.Ovi sa jacim imunitetom slabije imaju gripu.I zasto onda govore da se jaca imunitet? Da je do toga bilo bi da se ne piju vitamini i slicno da cemo lakse proci kada se razbolimo.Ne znam mozda grijesim ali meni licno to ne pije vode.Mozda samo lakse podnose temperaturu jer su na nju navikli.
Ako mi opet dode pod ruku stavicu link.
Posto kupio po to prodo, ne tvrdim nista
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#107 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

stakasa wrote: 19/08/2020 09:03
Mogy87 wrote: 08/08/2020 12:01
zubi wrote: 08/08/2020 11:57
Ali i dovoljno bogat da mu rasprodaja ne znaci puno... na Black Friday rasprodajama se samo sirotinja otima i bori, jer inace ne moze da priusti kupovinu po punim cijenama....
Ma generalno moj stav je da se ovdje previse glorifikuju Skandinavske zemlje. Ono sto njima ide na ruku u epidemioloskom smislu je meni kulturoloski neprihvatljivo. Ne treba generalizovati, ali su u globalu hladni i distancirani. Ko je citao Ibsena zna o cemu pricam.
Pa sto odma ne rece da ti je to sva nauka - citala Ibsena i youtube klipovi
Jer jedan od najcjenjenijih pisaca nije relavantan da iznese misljenje o drustvu iz kojeg je potekao. Bolje pitati nekog iz dijaspore, ta ce Ibsen.
A youtube klipove s naucnim temama prezirem. Toliko su mi ih ogadili ovi pseudonaucnici da ni one zaista kvalitetne ne mogu gledati.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#108 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by GAU8 »

stakasa wrote: 19/08/2020 08:53
Evelinda wrote: 18/08/2020 17:26
stakasa wrote: 18/08/2020 15:25 Bolesljivi ljudi, skloniji gripama i temperaturama, bolje podnose koronu. Zuti zutuju crveni putuju :D
Otkud ta info?
Procito neki dan, ne sjecam se tacno gdje. Inace informacije kupim sa samo par izvora, konvencionalnih, provjerenih tako da bi trebalo biti ok
Slično je bilo sa Španskom gripom koja je kod mlađih i jačih ljudi izazivala prejaku imunološku reakciju...
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#109 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by geralt »

Mogy87 wrote: 19/08/2020 10:02 Jer jedan od najcjenjenijih pisaca nije relavantan da iznese misljenje o drustvu iz kojeg je potekao. Bolje pitati nekog iz dijaspore, ta ce Ibsen.
A youtube klipove s naucnim temama prezirem. Toliko su mi ih ogadili ovi pseudonaucnici da ni one zaista kvalitetne ne mogu gledati.
Uz duzno postovanje prema Ibsenu, on je umro prije 114 godina, a drustva se za taj period znacajno mijenjaju. Formirati zakljucke o Skandinavcima, meni veoma dragom narodu, iz njegovih djela, je isto kao donositi zakljucke o Rusiji iskljucivo na osnovu knjiga Tolstoja i Dostojevskog.
MMM1977
Posts: 4576
Joined: 15/07/2009 12:56

#110 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

Evelinda wrote: 19/08/2020 09:36
stakasa wrote: 19/08/2020 08:53 Procito neki dan, ne sjecam se tacno gdje. Inace informacije kupim sa samo par izvora, konvencionalnih, provjerenih tako da bi trebalo biti ok
Meni to nema logike.Bolesljivi ljudi skloni gripama su ljudi sa oslabljenim imunitetom.Ovi sa jacim imunitetom slabije imaju gripu.I zasto onda govore da se jaca imunitet? Da je do toga bilo bi da se ne piju vitamini i slicno da cemo lakse proci kada se razbolimo.Ne znam mozda grijesim ali meni licno to ne pije vode.Mozda samo lakse podnose temperaturu jer su na nju navikli.
I meni je to čudno jer inače, ko god se od ukućana prehladi i ja sam odmah prehlađen i generalno mi je imuni sistem katastrofa. Ponavljam, jedino racionalno objašnjenje za mene je da sam prebolovao u januaru, kada sam desetak dana imao gripu po sistemu: Bogu dušu, Bog je neće, naprosto sam umirao
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#111 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by stakasa »

MMM1977 wrote: 19/08/2020 10:21
Evelinda wrote: 19/08/2020 09:36
stakasa wrote: 19/08/2020 08:53 Procito neki dan, ne sjecam se tacno gdje. Inace informacije kupim sa samo par izvora, konvencionalnih, provjerenih tako da bi trebalo biti ok
Meni to nema logike.Bolesljivi ljudi skloni gripama su ljudi sa oslabljenim imunitetom.Ovi sa jacim imunitetom slabije imaju gripu.I zasto onda govore da se jaca imunitet? Da je do toga bilo bi da se ne piju vitamini i slicno da cemo lakse proci kada se razbolimo.Ne znam mozda grijesim ali meni licno to ne pije vode.Mozda samo lakse podnose temperaturu jer su na nju navikli.
I meni je to čudno jer inače, ko god se od ukućana prehladi i ja sam odmah prehlađen i generalno mi je imuni sistem katastrofa. Ponavljam, jedino racionalno objašnjenje za mene je da sam prebolovao u januaru, kada sam desetak dana imao gripu po sistemu: Bogu dušu, Bog je neće, naprosto sam umirao
Nisam napisao da su zasticeniji od korone nego da je bolje podnose. Kada je dobiju bolje produ. Manja smrtnost, manje ih zavrsi na respiratoru. Ne hronicni bolesnici, ne secerasi i ljudi koji su na hemoterapiji. Nego bolesljivci koji su svako malo bolesni, nikad ih gripa ne mimoide. Njima, cesce nego ostalima, corona bude kao jedna od obicnih gripa
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#112 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

geralt wrote: 19/08/2020 10:16
Mogy87 wrote: 19/08/2020 10:02 Jer jedan od najcjenjenijih pisaca nije relavantan da iznese misljenje o drustvu iz kojeg je potekao. Bolje pitati nekog iz dijaspore, ta ce Ibsen.
A youtube klipove s naucnim temama prezirem. Toliko su mi ih ogadili ovi pseudonaucnici da ni one zaista kvalitetne ne mogu gledati.
Uz duzno postovanje prema Ibsenu, on je umro prije 114 godina, a drustva se za taj period znacajno mijenjaju. Formirati zakljucke o Skandinavcima, meni veoma dragom narodu, iz njegovih djela, je isto kao donositi zakljucke o Rusiji iskljucivo na osnovu knjiga Tolstoja i Dostojevskog.
Tako znacajni knjizevnici uocavaju i kroz svoja djela opisuju neke urodjene karakteristike naroda o kojim pisu. To vazi sa sve nabrojane.
Ali u pravu si, daleko je carska Rusija, a sigurno je i isti slucaj (vjerovatno su mnogo dalje odmakli) i sa Skandinavskim zemljama. Brojni narodi su dozivjeli potpuni preobrazaj u zadnjih stotinjak godina.
U svakom slucaju generalizacije poput one koju sam iznijela su bezveze za bilo koji narod.
Last edited by Mogy87 on 19/08/2020 11:31, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#113 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by stakasa »

Mogy87 wrote: 19/08/2020 10:27
geralt wrote: 19/08/2020 10:16
Mogy87 wrote: 19/08/2020 10:02 Jer jedan od najcjenjenijih pisaca nije relavantan da iznese misljenje o drustvu iz kojeg je potekao. Bolje pitati nekog iz dijaspore, ta ce Ibsen.
A youtube klipove s naucnim temama prezirem. Toliko su mi ih ogadili ovi pseudonaucnici da ni one zaista kvalitetne ne mogu gledati.
Uz duzno postovanje prema Ibsenu, on je umro prije 114 godina, a drustva se za taj period znacajno mijenjaju. Formirati zakljucke o Skandinavcima, meni veoma dragom narodu, iz njegovih djela, je isto kao donositi zakljucke o Rusiji iskljucivo na osnovu knjiga Tolstoja i Dostojevskog.
Tako znacajni knjizevnici uocavaju i kroz svoja djela opisuju neke urodjene karakteristike naroda o kojim pisu. To vazi sa sve nabrojane.
Ali u prvu si, daleko je carska Rusija, a sigurno je i isti slucaj (vjerovatno su mnogo dalje odmakli) i sa Skandinavskim zemljama. Brojni narodi su dozivjeli potpuni preobrazaj u zadnjih stotinjak godina.
U svakom slucaju generalizacije poput one koju sam iznijela su bezveze za bilo koji narod.
Zivim u Svedskoj i za ovih 25 godina se je to drustvo toliko promjenilo da ga ne mozes poznat. I inace se pojam "skandinavskog" pomalo gubi, sve te zemlje se razvijaju u razlicitim pravcima i svaka za sebe
MMM1977
Posts: 4576
Joined: 15/07/2009 12:56

#114 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

stakasa wrote: 19/08/2020 10:23
MMM1977 wrote: 19/08/2020 10:21
Evelinda wrote: 19/08/2020 09:36
Meni to nema logike.Bolesljivi ljudi skloni gripama su ljudi sa oslabljenim imunitetom.Ovi sa jacim imunitetom slabije imaju gripu.I zasto onda govore da se jaca imunitet? Da je do toga bilo bi da se ne piju vitamini i slicno da cemo lakse proci kada se razbolimo.Ne znam mozda grijesim ali meni licno to ne pije vode.Mozda samo lakse podnose temperaturu jer su na nju navikli.
I meni je to čudno jer inače, ko god se od ukućana prehladi i ja sam odmah prehlađen i generalno mi je imuni sistem katastrofa. Ponavljam, jedino racionalno objašnjenje za mene je da sam prebolovao u januaru, kada sam desetak dana imao gripu po sistemu: Bogu dušu, Bog je neće, naprosto sam umirao
Nisam napisao da su zasticeniji od korone nego da je bolje podnose. Kada je dobiju bolje produ. Manja smrtnost, manje ih zavrsi na respiratoru. Ne hronicni bolesnici, ne secerasi i ljudi koji su na hemoterapiji. Nego bolesljivci koji su svako malo bolesni, nikad ih gripa ne mimoide. Njima, cesce nego ostalima, corona bude kao jedna od obicnih gripa
Ma korona je lutrija. Jutros sam saznao, od supruge prijateljica, onkološki pacijent, prebolovala koronu kao lakšu prehladu
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#115 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by stakasa »

Tu si najblizi istini - prava lutrija. Manje vise bezveze diskutujemo i gubimo vrijeme. Sta god da covjek kaze moze iznjeti pet kontraargumenata
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#116 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by daddy-kool »

MMM1977 wrote: 19/08/2020 10:21
Evelinda wrote: 19/08/2020 09:36
stakasa wrote: 19/08/2020 08:53 Procito neki dan, ne sjecam se tacno gdje. Inace informacije kupim sa samo par izvora, konvencionalnih, provjerenih tako da bi trebalo biti ok
Meni to nema logike.Bolesljivi ljudi skloni gripama su ljudi sa oslabljenim imunitetom.Ovi sa jacim imunitetom slabije imaju gripu.I zasto onda govore da se jaca imunitet? Da je do toga bilo bi da se ne piju vitamini i slicno da cemo lakse proci kada se razbolimo.Ne znam mozda grijesim ali meni licno to ne pije vode.Mozda samo lakse podnose temperaturu jer su na nju navikli.
I meni je to čudno jer inače, ko god se od ukućana prehladi i ja sam odmah prehlađen i generalno mi je imuni sistem katastrofa. Ponavljam, jedino racionalno objašnjenje za mene je da sam prebolovao u januaru, kada sam desetak dana imao gripu po sistemu: Bogu dušu, Bog je neće, naprosto sam umirao
Postoji i mogućnost da si imao neku prehladu u prošlosti koja ti je ostavila parcijalni imunitet na ovaj virus. Ali sve je to u domenu nagađanja, još uvijek je nejasno zašto neki budu asimptomatični a drugi završe sa vrlo teškim ishodom.
Last edited by daddy-kool on 19/08/2020 10:41, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#117 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

stakasa wrote: 19/08/2020 10:33
Mogy87 wrote: 19/08/2020 10:27
geralt wrote: 19/08/2020 10:16
Uz duzno postovanje prema Ibsenu, on je umro prije 114 godina, a drustva se za taj period znacajno mijenjaju. Formirati zakljucke o Skandinavcima, meni veoma dragom narodu, iz njegovih djela, je isto kao donositi zakljucke o Rusiji iskljucivo na osnovu knjiga Tolstoja i Dostojevskog.
Tako znacajni knjizevnici uocavaju i kroz svoja djela opisuju neke urodjene karakteristike naroda o kojim pisu. To vazi sa sve nabrojane.
Ali u prvu si, daleko je carska Rusija, a sigurno je i isti slucaj (vjerovatno su mnogo dalje odmakli) i sa Skandinavskim zemljama. Brojni narodi su dozivjeli potpuni preobrazaj u zadnjih stotinjak godina.
U svakom slucaju generalizacije poput one koju sam iznijela su bezveze za bilo koji narod.
Zivim u Svedskoj i za ovih 25 godina se je to drustvo toliko promjenilo da ga ne mozes poznat. I inace se pojam "skandinavskog" pomalo gubi, sve te zemlje se razvijaju u razlicitim pravcima i svaka za sebe
Migracije su sigurno ucinile svoje. Ipak imaju oni novca da plate "best and brightest" :D
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#118 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

....
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#119 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by biglebovski »

"Vrijeme u samoizolaciji uglavnom provodim, osim prčkajući po mobitelu, lagano spremajući, pomalo čitajući, pasionirano gledajući serije… I plešući! Tako volim plesati da se ispričavam susjedima na ponekad preglasnoj glazbi. Klubovi su zatvoreni nakon ponoći. Poštujmo to! Ali to vas ne sprječava (kao i mene) da ne zaplešemo gdje god sad bili… Brad Pitt poludi… P.S. voli vas vaša Seve odavde do Tokija i natrag", napisala je pjevačica ispod snimke s regionalne turneje Dobrodošao u klub.

Također, Severina je zahvalila svima na podršci i brizi.

"Drage moje i dragi moji, ne znam kako da vam svima zahvalim na nevjerojatnoj brizi. Ne stižem odgovoriti i zahvaliti svima, ponekad se moram i odvojiti od telefona. I dalje sam dobro", napisala je Seve.

Podsjećamo, nakon što je dobila pozitivan test na koronavirus, Severina je ustvrdila da nikoga tko je zaražen koronom ne treba stigmatizirati bez obzira na to gdje ju je dobio, no pozvala je i na odgovornost ljude koji su se zarazili.

https://www.index.hr/magazin/clanak/sev ... 06755.aspx

Image
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#120 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Tambure »

tema umrla ... iskustava nemamo ali o razvoju vakcine, stručnjacima, testiranjima i sl. razvaljujemo na drugoj temi.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#121 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ma.Le.Na »

Dakle, iskustvo i put pacijenta..pa mozda nekome pomogne.

Temp. se javila predvece, 37.3
Porasla na 37.8.
Nakon paracetamola pada.
Da bi vas testirali morate imati jos neki od simptoma, a i tada vas nece testirati odmah jer misle da treba proci vremena da se stvore antitijela koja ce pokazati prisustvo virusa.
Dakle, prema sistemu trebalo bi se javiti u covid ambulantu telefonski kao i ljekaru porodicne medicine, gdje cete dobiti UPUTNICU za pregled u Covid ambulanti kojoj pripadate (rtg pluca i lab nalaz krvi). Na vase insistiranje mooozda vam daju uputnicu i termin za testiranje. Nalazi rtg i krvi su obicno sutradan, dobija ih vas ljekar porodicne med. koga trebate pozvati tel za dalje konsultacije.
Tada, valjda, se uspostavlja i neka dijagnoza...sve to traje bar nekih 5 dana..

Mi nismo isli ovim putem jer nam se nije cinio ucinkovit.
Nakon temp. sljedece jutro uradjen je pcr privatno
Isti dan, nakon testiranja javljamo se i u covid ambulantu i tu se snima rtg pluca i krvna slika.
U 2 sata popodne dobili rezultat pozitivan - pcr
Tada tel kontaktiramo covid centar kome pripadamo i insistiramo na terapiji.
Dobili terapiju i odmah krenuli sa uzimanjem iste.
Dan poslije ili dva vise sam zab nalazi rtg i krvi stigli, pozivom ustanovljeno da su ok
Peti dan od temp zakazan ct pluca privatno, just in case.
Uradjen ct pluca rezultati sl dan
Sesti dan od temp rezultati ct pluca ok.
Terapija se ispila do kraja.
Nije bilo komplikacija.
Simptomi temp dva dana i malaksalost prva tri dana.
Nakon isteka izolacije od 14 dana radi se provjera lab nalaza krvi i rtg po potrebi.
Ukoliko se pokaze da je nalaz uredan, amatra ae da je prebolovano.
Ako nalazi nisu uredni, radi se retestiranje.

Dakle...zarazenog niti ijedan od prvih kontakata nosu htjeli testirati. Prihvacen privatni nalaz pcr za zarazenog. Terapija dobijena na insistiranje. CT pluca uradjen privatno.
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#122 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Juni »

Ma.Le.Na wrote: 21/08/2020 19:00 Dakle, iskustvo i put pacijenta..pa mozda nekome pomogne.

Temp. se javila predvece, 37.3
Porasla na 37.8.
Nakon paracetamola pada.
Da bi vas testirali morate imati jos neki od simptoma, a i tada vas nece testirati odmah jer misle da treba proci vremena da se stvore antitijela koja ce pokazati prisustvo virusa.
Dakle, prema sistemu trebalo bi se javiti u covid ambulantu telefonski kao i ljekaru porodicne medicine, gdje cete dobiti UPUTNICU za pregled u Covid ambulanti kojoj pripadate (rtg pluca i lab nalaz krvi). Na vase insistiranje mooozda vam daju uputnicu i termin za testiranje. Nalazi rtg i krvi su obicno sutradan, dobija ih vas ljekar porodicne med. koga trebate pozvati tel za dalje konsultacije.
Tada, valjda, se uspostavlja i neka dijagnoza...sve to traje bar nekih 5 dana..

Mi nismo isli ovim putem jer nam se nije cinio ucinkovit.
Nakon temp. sljedece jutro uradjen je pcr privatno
Isti dan, nakon testiranja javljamo se i u covid ambulantu i tu se snima rtg pluca i krvna slika.
U 2 sata popodne dobili rezultat pozitivan - pcr
Tada tel kontaktiramo covid centar kome pripadamo i insistiramo na terapiji.
Dobili terapiju i odmah krenuli sa uzimanjem iste.
Dan poslije ili dva vise sam zab nalazi rtg i krvi stigli, pozivom ustanovljeno da su ok
Peti dan od temp zakazan ct pluca privatno, just in case.
Uradjen ct pluca rezultati sl dan
Sesti dan od temp rezultati ct pluca ok.
Terapija se ispila do kraja.
Nije bilo komplikacija.
Simptomi temp dva dana i malaksalost prva tri dana.
Nakon isteka izolacije od 14 dana radi se provjera lab nalaza krvi i rtg po potrebi.
Ukoliko se pokaze da je nalaz uredan, amatra ae da je prebolovano.
Ako nalazi nisu uredni, radi se retestiranje.

Dakle...zarazenog niti ijedan od prvih kontakata nosu htjeli testirati. Prihvacen privatni nalaz pcr za zarazenog. Terapija dobijena na insistiranje. CT pluca uradjen privatno.
Mozes li reci koju terapiju propisuju? Gdje ste se testirali privatno?
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#123 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ma.Le.Na »

Privatno PCR u Alea Kandic
Privatno CT pluca u Medical Centar dr Asotic

Terapija, kao sto napisah insistiramo na terapiji, ili prevedeno natjerali ih da nam posalju recept za antibiotike - pisalo ae koji se prepoeucuje.
Jer je doktorov stav bio, poslace recept ako mi to zelimo..pa smo eto ipak zeljeli.
Ostala terapija vitamini o kojima se vec pisalo (c, d3, zink, selen) i aspirin.
Puno tecnosti.
I jedan pulmolog nam je preporucio narodni lijek - kasika putera, kasika meda, kasika svjeze rendanog hrena (ujutro i navece, svjeze spremljeno, i obavezno poslije jela).
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#124 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Juni »

Ma.Le.Na wrote: 21/08/2020 21:02 Privatno PCR u Alea Kandic
Privatno CT pluca u Medical Centar dr Asotic

Terapija, kao sto napisah insistiramo na terapiji, ili prevedeno natjerali ih da nam posalju recept za antibiotike - pisalo ae koji se prepoeucuje.
Jer je doktorov stav bio, poslace recept ako mi to zelimo..pa smo eto ipak zeljeli.
Ostala terapija vitamini o kojima se vec pisalo (c, d3, zink, selen) i aspirin.
Puno tecnosti.
I jedan pulmolog nam je preporucio narodni lijek - kasika putera, kasika meda, kasika svjeze rendanog hrena (ujutro i navece, svjeze spremljeno, i obavezno poslije jela).
Hvala puno, nek imam spremno, zlu ne trebalo!
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#125 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by victom »

Ma.Le.Na wrote: 21/08/2020 21:02 Privatno PCR u Alea Kandic
Privatno CT pluca u Medical Centar dr Asotic

Terapija, kao sto napisah insistiramo na terapiji, ili prevedeno natjerali ih da nam posalju recept za antibiotike - pisalo ae koji se prepoeucuje.
Jer je doktorov stav bio, poslace recept ako mi to zelimo..pa smo eto ipak zeljeli.
Ostala terapija vitamini o kojima se vec pisalo (c, d3, zink, selen) i aspirin.
Puno tecnosti.
I jedan pulmolog nam je preporucio narodni lijek - kasika putera, kasika meda, kasika svjeze rendanog hrena (ujutro i navece, svjeze spremljeno, i obavezno poslije jela).
koji aspirin ? 100 mg ili 500 mg ?
Last edited by victom on 01/03/2021 02:30, edited 2 times in total.
Locked