Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sanjex
Posts: 154
Joined: 16/01/2008 11:09
Location: Tuzla

#1 Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by sanjex »

Kakva su vaša iskustva sa ginekolozima?
Kad sam saznala da sam trudna otišla sam kog ginekologinje koja je poznata po svojoj stručnosti ( prijateljica mamine prijateljice) kontajući da sam izabrala najbolju. Međutim za ova prva tri mjeseca žena mi ne rece apsolutno ništa. Niti mi je preporučila neke vitamine, dala savjete i slično. Ništa. Znam šta treba da radim, a šta ne, ali ipak očekivala sam barem neki razgovor s obzirom da je prva trudnoća. I imam knjigu pa mi to olakšava mnogo toga, ali mi nije jasno kako neko ko je na takvom glasu može ovako raditi?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by vjesticanametli »

pa sta te zanima? :)
Lilana
Posts: 67
Joined: 26/05/2008 13:13

#3 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by Lilana »

Više informacija na ovu temu možeš naći na sljedećim sajtovima:
http://www.ringeraja.ba/
i http://www.trudnoca.net

Ima ih, naravno, još jako puno korisnih, međutim preporučeni sajtovi su BH tako da ćeš sve potrebne informacije, savjete, preporuke i sl. dobiti iz prve ruke.
Ugodni trudnički dani!
User avatar
sanjex
Posts: 154
Joined: 16/01/2008 11:09
Location: Tuzla

#4 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by sanjex »

vjesticanametli wrote:pa sta te zanima? :)
Ma kontam dal da ja mjenjam ginekologa ili je normalna stvar da se žene snalaze kako znaju.
Svakako mislim sam prošla najosjetljivi dio za bebu bez njenih savjeta, snašla se sama preko interneta i knjiga.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by vjesticanametli »

promijeni svakako. meni jeste bilo bitno da razgovaram, gledam na monitor bebaca, ispitujem itd..........
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#6 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by mojgrad »

sanjex wrote:Kakva su vaša iskustva sa ginekolozima?
Kad sam saznala da sam trudna otišla sam kog ginekologinje koja je poznata po svojoj stručnosti ( prijateljica mamine prijateljice) kontajući da sam izabrala najbolju. Međutim za ova prva tri mjeseca žena mi ne rece apsolutno ništa. Niti mi je preporučila neke vitamine, dala savjete i slično. Ništa. Znam šta treba da radim, a šta ne, ali ipak očekivala sam barem neki razgovor s obzirom da je prva trudnoća. I imam knjigu pa mi to olakšava mnogo toga, ali mi nije jasno kako neko ko je na takvom glasu može ovako raditi?
Bez obzira sto ona tebi nije nista rekla trebala si ti nju fino da pitas sve sto te interesuje. Valjda zato i postoje ginekolozi izmedju ostalog.
Pitati nije sramota vec otici u neznanju kuci.
Sretno
User avatar
sabinaM
Posts: 353
Joined: 20/06/2008 18:37
Location: Croatia

#7 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by sabinaM »

Ma dajte...nekada nije bilo ginekologa i zene su radale kod kuce...nismo se valjda toliko razmazile...moja je mene redovito narucivala, ali rijetko koja ima vremena bas sjesti i razglabati s nama o trudnoci (mozda neka privatna koja naplacuje po satu), ja sam isto dosta toga saznala od drugih i iz knjiga (jer u to doba nije bilo interneta :D ) i opet je sve proslo kako treba, najvaznije je da si redovito na kontroli i da se sama cuvas (pa ce te i bog)...Imate i srecu s internetom, jer nema cega nema a i mogu se izmjenjivati iskustva preko raznih portala za buduce mame...pokusaj promjeniti, pa ces nam reci jeli sta bolje
U svakom slucaju SRETNO!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#8 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by vjesticanametli »

ako si u Tuzli mozda da posjetis FEĐU OMERAGIĆA
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#9 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by amalia »

Jedno pitanje, malo off topic: cula sam da u Bosni trudnice svaki mjesec rade ultra-zvuk. zanima me da li je to uvijek tako ili samo za rizicne trudnoce?
User avatar
sanjex
Posts: 154
Joined: 16/01/2008 11:09
Location: Tuzla

#10 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by sanjex »

mojgrad wrote:
sanjex wrote:Kakva su vaša iskustva sa ginekolozima?
Kad sam saznala da sam trudna otišla sam kog ginekologinje koja je poznata po svojoj stručnosti ( prijateljica mamine prijateljice) kontajući da sam izabrala najbolju. Međutim za ova prva tri mjeseca žena mi ne rece apsolutno ništa. Niti mi je preporučila neke vitamine, dala savjete i slično. Ništa. Znam šta treba da radim, a šta ne, ali ipak očekivala sam barem neki razgovor s obzirom da je prva trudnoća. I imam knjigu pa mi to olakšava mnogo toga, ali mi nije jasno kako neko ko je na takvom glasu može ovako raditi?
Bez obzira sto ona tebi nije nista rekla trebala si ti nju fino da pitas sve sto te interesuje. Valjda zato i postoje ginekolozi izmedju ostalog.
Pitati nije sramota vec otici u neznanju kuci.
Sretno
Pitala sam pitala :-D , al sam kasnije vidjela da ima stvari za koje nisam imala pojma :-)
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#11 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by anais_nin »

komentare o ginekolozima i razlicitim sistemima imas ovde

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 49&start=0
User avatar
sabinaM
Posts: 353
Joined: 20/06/2008 18:37
Location: Croatia

#12 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by sabinaM »

amalia wrote:Jedno pitanje, malo off topic: cula sam da u Bosni trudnice svaki mjesec rade ultra-zvuk. zanima me da li je to uvijek tako ili samo za rizicne trudnoce?
Nekada se radio tri puta na pocetku u sredini i na kraju trudnoce...ako je trudnoca normalna, a sada se i kod nas radi mjesecno cak iako je sasvim normalna trudnoca
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#13 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by amalia »

sabinaM wrote:
amalia wrote:Jedno pitanje, malo off topic: cula sam da u Bosni trudnice svaki mjesec rade ultra-zvuk. zanima me da li je to uvijek tako ili samo za rizicne trudnoce?
Nekada se radio tri puta na pocetku u sredini i na kraju trudnoce...ako je trudnoca normalna, a sada se i kod nas radi mjesecno cak iako je sasvim normalna trudnoca
Zar nije to malo previse svaki mjesec? Ja sam u Holandiji u toku svoje (blizanacke) trudnoce radila 3 puta ultrazvuk: u 12-oj, 20-oj i 24-oj sedmici. S tim sto se inace rade samo 2, ovaj u 24-oj sedmici je bio zbog nekih malih problemcica.
User avatar
3xa
Posts: 286
Joined: 24/03/2008 15:41
Location: grbavica

#14 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by 3xa »

Za doktore je simptomaticno da su sturi na informacijama, pa cak i kad im dosadjujes i zapitkujes, oni nista, ko njemi. Ne znaci da nije dobar doktor ako malo prica jer, koliko sam shvatila, tek si u trecem mjesecu i sve je vjerovatno ok sa nalazima pa ti nema potrebe nista dodatno prepisivati. Sretno :)
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#15 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by abdulazizsarajevo »

Dr. Masic pa opet
Dr. Masic
pa prazno
pa ostali doktori u Drzavnoj bolnici
pa prazno
pa prazno
pa mito i korupcija
ma samo mito
ma opet korupcija
pa kosevo
ObiVan
Posts: 143
Joined: 11/06/2005 20:49
Location: Sehen Sie diese Stadt...

#16 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by ObiVan »

amalia wrote:
sabinaM wrote:
amalia wrote:Jedno pitanje, malo off topic: cula sam da u Bosni trudnice svaki mjesec rade ultra-zvuk. zanima me da li je to uvijek tako ili samo za rizicne trudnoce?
Nekada se radio tri puta na pocetku u sredini i na kraju trudnoce...ako je trudnoca normalna, a sada se i kod nas radi mjesecno cak iako je sasvim normalna trudnoca
Zar nije to malo previse svaki mjesec? Ja sam u Holandiji u toku svoje (blizanacke) trudnoce radila 3 puta ultrazvuk: u 12-oj, 20-oj i 24-oj sedmici. S tim sto se inace rade samo 2, ovaj u 24-oj sedmici je bio zbog nekih malih problemcica.

Kao prvo ultrazvucnih pregleda ne moze biti nikako previse,jer ultrazvucni pregled nema stetnog djelovanja. Ultrazvuk sluzi kao idealno sredstvo za posmatranje razvoja dijeteta, blagovremenog uocavanja nekih promjena i svega sto se krije unutar i oko maternice, te unutar tijela samog dijeteta. To sto ti kazes da se u Holandiji radi manje ultrazvucnih pregleda govori o standardnoj shemi pregleda, koja je u skladu sa preporukama zdravstvene organizacije, ali i u skladu sa budzetom. Svaki pregled ima svoju cijenu, te cesti pregledi su za zdravstveno osiguranje apsolutni luksuz. Kod nas kada se odlucite za privatnog ginekologa dogovarate preglede u dogovoru sa ginekologom, sto jeste s jedne strane luksuz, ali sigurno nije skodan, te moze vrlo cesto posluziti u ranoj dijagnostici. A na pitanje da li je neophodno? Pa zene su radjale i prije otkrivanja ultrazvucne dijagnostike, te bi se tom linijom vrlo lako moglo reci da nije potrebno ni pregleda, jer vecinom sve protekne bez problema. Mislim da ginekoloski pregled ima vise funkcija, te se pored ultrazvucnih pretraga posmatra cjelokupan razvoj djeteta, vrse se pripreme za porod, redovne konsultacije s buducim roditeljima , te su nerijetko jedini trenuci kada se ozbiljno posveti paznja novonastaloj situaciji. Nije poenta napraviti selekciju imena, rang listu ili ne znam ti sta. Izbor ginelologa je individualan i po odredjenom ukusu. Naravno moraju da budu ispunjene neke norme. Vazno je da postoji adekvatan oblik komunikacije, da se dobije dovoljno odgovora na pitanja i da djeluje pozitivno na trudnocu. Za takvo nesto je potrebna strucnost od strane ginekologa, ali i ljudska komponenta. Ono sto je za nju/njega svakodnevnica, za trudnice je nerijetko preokret koliko u fizioloskom, toliko i psihickom smislu. Za sve to mora da bude prostora, zato i sluze relativno ceste posjete ginekologu. Covjek ne ide kod doktora da nadje bolest, ili da je tamo izgubi, prvobitni cilj je da se sacuva zdravlje.
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#17 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by amalia »

[Zar nije to malo previse svaki mjesec? Ja sam u Holandiji u toku svoje (blizanacke) trudnoce radila 3 puta ultrazvuk: u 12-oj, 20-oj i 24-oj sedmici. S tim sto se inace rade samo 2, ovaj u 24-oj sedmici je bio zbog nekih malih problemcica.[/quote]


Kao prvo ultrazvucnih pregleda ne moze biti nikako previse,jer ultrazvucni pregled nema stetnog djelovanja. Ultrazvuk sluzi kao idealno sredstvo za posmatranje razvoja dijeteta, blagovremenog uocavanja nekih promjena i svega sto se krije unutar i oko maternice, te unutar tijela samog dijeteta. To sto ti kazes da se u Holandiji radi manje ultrazvucnih pregleda govori o standardnoj shemi pregleda, koja je u skladu sa preporukama zdravstvene organizacije, ali i u skladu sa budzetom. Svaki pregled ima svoju cijenu, te cesti pregledi su za zdravstveno osiguranje apsolutni luksuz. Kod nas kada se odlucite za privatnog ginekologa dogovarate preglede u dogovoru sa ginekologom, sto jeste s jedne strane luksuz, ali sigurno nije skodan, te moze vrlo cesto posluziti u ranoj dijagnostici. A na pitanje da li je neophodno? Pa zene su radjale i prije otkrivanja ultrazvucne dijagnostike, te bi se tom linijom vrlo lako moglo reci da nije potrebno ni pregleda, jer vecinom sve protekne bez problema. Mislim da ginekoloski pregled ima vise funkcija, te se pored ultrazvucnih pretraga posmatra cjelokupan razvoj djeteta, vrse se pripreme za porod, redovne konsultacije s buducim roditeljima , te su nerijetko jedini trenuci kada se ozbiljno posveti paznja novonastaloj situaciji. Nije poenta napraviti selekciju imena, rang listu ili ne znam ti sta. Izbor ginelologa je individualan i po odredjenom ukusu. Naravno moraju da budu ispunjene neke norme. Vazno je da postoji adekvatan oblik komunikacije, da se dobije dovoljno odgovora na pitanja i da djeluje pozitivno na trudnocu. Za takvo nesto je potrebna strucnost od strane ginekologa, ali i ljudska komponenta. Ono sto je za nju/njega svakodnevnica, za trudnice je nerijetko preokret koliko u fizioloskom, toliko i psihickom smislu. Za sve to mora da bude prostora, zato i sluze relativno ceste posjete ginekologu. Covjek ne ide kod doktora da nadje bolest, ili da je tamo izgubi, prvobitni cilj je da se sacuva zdravlje.[/quote]


Sto ljudi, sto cudi. Ja licno mislim da je svaki mjesec previse, mada vjerovatno ima uticaja i to sto sam ja radjala ui zemlji u kojoj se porodis, a ne vidis nikad ginekologa. Ja sam redovno isla na kontrole kod babice, da bih tek u 24-oj nedelji otisla kod ginekologa, i to ne bez razloga. Nakon toga sam ginekologa jos samo vidjela prilikom poroda.
Ali opet kazem, nismo svi isti: ja sam sve informacije trazila sama, razgovarala s mamama, tetkama, prijateljicama, ali i sa babicom, tako da nisam imala neku potrebu da vidjam ginekologa cesce. A i trudnoca je, hvala Bogu, prosla u najboljem redu.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#18 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by semmy »

abdulazizsarajevo wrote:Dr. Masic pa opet
Dr. Masic
pa prazno
pa ostali doktori u Drzavnoj bolnici
pa prazno
pa prazno
pa mito i korupcija
ma samo mito
ma opet korupcija
pa kosevo
uz dr. Masica bi dodala i dr.Gutic

a od privatnika dr.Spahovic, covjek mi crtao ( ali bukvalo ) sve sto nisam skontala
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#19 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by semmy »

amalia wrote:Jedno pitanje, malo off topic: cula sam da u Bosni trudnice svaki mjesec rade ultra-zvuk. zanima me da li je to uvijek tako ili samo za rizicne trudnoce?
sve zavisi od trudnoce...meni je dr.Gutic radila mozda 4 ultrazvuka u toku trudnoce, posljednja 2 je radila jer se bebac nije okrenuo...a iskreno mrsko mi bilo trckarat svako malo do drzavne jer je trudnoca bila za 10
ObiVan
Posts: 143
Joined: 11/06/2005 20:49
Location: Sehen Sie diese Stadt...

#20 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by ObiVan »

amalia wrote:[Zar nije to malo previse svaki mjesec? Ja sam u Holandiji u toku svoje (blizanacke) trudnoce radila 3 puta ultrazvuk: u 12-oj, 20-oj i 24-oj sedmici. S tim sto se inace rade samo 2, ovaj u 24-oj sedmici je bio zbog nekih malih problemcica.

Kao prvo ultrazvucnih pregleda ne moze biti nikako previse,jer ultrazvucni pregled nema stetnog djelovanja. Ultrazvuk sluzi kao idealno sredstvo za posmatranje razvoja dijeteta, blagovremenog uocavanja nekih promjena i svega sto se krije unutar i oko maternice, te unutar tijela samog dijeteta. To sto ti kazes da se u Holandiji radi manje ultrazvucnih pregleda govori o standardnoj shemi pregleda, koja je u skladu sa preporukama zdravstvene organizacije, ali i u skladu sa budzetom. Svaki pregled ima svoju cijenu, te cesti pregledi su za zdravstveno osiguranje apsolutni luksuz. Kod nas kada se odlucite za privatnog ginekologa dogovarate preglede u dogovoru sa ginekologom, sto jeste s jedne strane luksuz, ali sigurno nije skodan, te moze vrlo cesto posluziti u ranoj dijagnostici. A na pitanje da li je neophodno? Pa zene su radjale i prije otkrivanja ultrazvucne dijagnostike, te bi se tom linijom vrlo lako moglo reci da nije potrebno ni pregleda, jer vecinom sve protekne bez problema. Mislim da ginekoloski pregled ima vise funkcija, te se pored ultrazvucnih pretraga posmatra cjelokupan razvoj djeteta, vrse se pripreme za porod, redovne konsultacije s buducim roditeljima , te su nerijetko jedini trenuci kada se ozbiljno posveti paznja novonastaloj situaciji. Nije poenta napraviti selekciju imena, rang listu ili ne znam ti sta. Izbor ginelologa je individualan i po odredjenom ukusu. Naravno moraju da budu ispunjene neke norme. Vazno je da postoji adekvatan oblik komunikacije, da se dobije dovoljno odgovora na pitanja i da djeluje pozitivno na trudnocu. Za takvo nesto je potrebna strucnost od strane ginekologa, ali i ljudska komponenta. Ono sto je za nju/njega svakodnevnica, za trudnice je nerijetko preokret koliko u fizioloskom, toliko i psihickom smislu. Za sve to mora da bude prostora, zato i sluze relativno ceste posjete ginekologu. Covjek ne ide kod doktora da nadje bolest, ili da je tamo izgubi, prvobitni cilj je da se sacuva zdravlje.[/quote]


Sto ljudi, sto cudi. Ja licno mislim da je svaki mjesec previse, mada vjerovatno ima uticaja i to sto sam ja radjala ui zemlji u kojoj se porodis, a ne vidis nikad ginekologa. Ja sam redovno isla na kontrole kod babice, da bih tek u 24-oj nedelji otisla kod ginekologa, i to ne bez razloga. Nakon toga sam ginekologa jos samo vidjela prilikom poroda.
Ali opet kazem, nismo svi isti: ja sam sve informacije trazila sama, razgovarala s mamama, tetkama, prijateljicama, ali i sa babicom, tako da nisam imala neku potrebu da vidjam ginekologa cesce. A i trudnoca je, hvala Bogu, prosla u najboljem redu.[/quote]


Tvoje iskustvo je samo jos jedan od pokazatelja logicnog rezultata kapitalizma, jer je puno lakse platiti 50 babica nego 50 ginekologa. Tako tih 50 babica pokriju veci dio posla, a manji broj ginekologa drzis u steku po potrebi. Da li je kvalitet usluge babice i ginekologa ekvivalentan ne treba diskutirati. Kod nas bi skandal bio da neko tako nesto isprica, a u jednoj kapitalistickoj zemlji je to obicaj. Babica ne zna napraviti pravi ultrazvucni pregled, pa su zato i izostajali pregledi, te bez ikakvog omalovazavanja uopste nije racionalno porediti znanje ginekologa i babice. Sve je radjeno shematski, te babice pokrivaju prvu liniju odbrane. U slucaju da im je bilo sta suspektno salje se na visi nivo, znaci ginekologu. To je eficijentan sistem, a pogotovo dosta jeftiniji za zdravstvo, pa se zato sprovodi u Holandiji. A nikada nisam rekao da je neophodno jednom mjesecno uraditi ultrazvuk, nego sam rekao da je to neka vrsta zdravstvenog luksuza koju si priusti ko moze. Pitajte Angelinu Jolie koliko puta ide ginekologu, koliko puta radi ultrazvuk, ako treba svaki dan ako vidi potrebu, zelju ili razlog zato. A i Hipokrat se rodio bez ultrazvuka, vjerujem cak da si i ti rodjena bez ijednog ultrazvucnog pregleda, ali sta to treba da znaci? Da sto manje ultrazvuka to bolje. Nidje veze. To sto je trudnoca prosla u najboljem redu mi je drago, ali nazalost to ne znaci da trudnoca uvijek mora proci u najboljem redu kada te pazi babica, kada ne radis ultrazvucne preglede i ne vidis ginekologa. Ne znaci cak ni da mora proci u najboljem redu i kad vidjas ginekologa i radis ultrazvucne preglede, ali to ni u kojem slucaju, niti po kojoj pameti ne znaci da ne trebas ako mozes da vidjas ginekologa i radis ultrazvucne preglede. Ako se nadjes slucajno u amazonskom podrucju, te kojim slucajem budes trudna i probijas se kroz djunglu, slobodno mozes zakljuciti da u tom trenutku nije krajnje neophodno da radis ultrazvuk ili da trazis ginekologa. Ali cim se uhvatis kojekakve civilizacije ne bi bilo zgoreg da posjetis ginekologa.
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#21 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by amalia »

Ma stvarno mi nije cilj da se ubjedjujem sta je bolje, sta je gore...Rekla sam, svi smo razliciti. Ja nisam osjetila potrebu da idem kod ginekologa, niti da radim ultrazvuk svaki cas. Imala sam perfektnui trudnocu, radila do 10 dana pred porod i rodila 2 zdrave curice prirodnim putem. Sve u svemu perfektna trudnoca, ako se izuzme par malih trzavica, koje se mogu pripisati mom neiskustvu.
I ne slazem se s tobom da je cesci ultrazvuk "luksuz, koji rade oni koji si to mogu priustiti". Ovdje se ultrazvuk moze uraditi za 80-100 eura, znaci SVAKO ga si moze priustiti. Ali zasto bih, ako ne osjetim potrebu. A i sama kazes da ne postoji garancija da nece nesto krenuti po zlu.

Cheers! :-D
Lilana
Posts: 67
Joined: 26/05/2008 13:13

#22 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by Lilana »

Potpisujem mišljenje ObiVana ... činjenica je da do prije nešto decenija nije postojalo ni UZV-a ni plombi ni sličnih medicinskih zevzevata. Na zubne plombe smo se tako lako navikli i prihvatili ih kao nužnost, dok s druge strane vezano za UZV postoji niz kontroverzi.
Budući da je dokazano da UZV ne šteti trudnoći, ne vidim razloga zašto ne češće (u skladu s mogućnostima, naravno) odlaziti ginekologu ... ne mislim pri tom samo na ranu dijagnostiku već i na onu drugu stranu medalje - taj lijepi susret s svojim bebačom, slušanje otkucaja srca i sve što prati taj i takav pregled.
Rijetke su trudnoće za koje se na početku ili u toku iste može dati garancija da će tako biti i do kraja - a UZV je upravo način da se preudprijede sve eventualne komplikacije. Dinamika pregleda i njihova frekventnost se usklađuju sa razvojem ploda i tokom trudnoće tako da sam upravo iz tih razloga veliki pobornik češćih i baš UZV pregleda (osim ako ne naletite na nekog dr. lihvara koji će vam iscijediti novčanik bez da ponudi adekvatnu medicinsku kompenzaciju).
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#23 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by encian »

ovdje se u japanu rade ist0 svaki mjesec. obicno grad "donira" 2 pregleda, ostatak se placa po osiguravajucem planu. cilj je napraviti 10 preglada tokom trudnoce. od ovog aprila neki su gradovi povecali sa 2 na 10 besplatnih pregleda. tako da da, sve moje trudne prijateljice imaju kolekciju ultrazvucnih slika svog bebaca i cini mi se da je to fino. 4D je takodjer dostupan, mada mislim da ga ne pokriva osiguranje. osim redovnih pregleda, doktori najvise vremena potrose savjetujuci trudnice kako da se ne udebljaju ili kakve vjezbe da rade da beba dodje u pravi polozaj. vitamine, folnu kiselinu, to nista ne propisuju. prije trudnoce, ako je planiras, dobijes vakcinu protiv rubeole ako ti ne nadju antitijela u krvi.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#24 Re: Iskustva sa ginekolozima i trudnoćom?

Post by mamica papucarka »

u Austriji imas knjizicu koja se zove Mutter Kind Pass. Jednom mjesecno je obavezan pregled (mokraca, tlak, razgovor sa ljekarom, vaginalni pregled i ultrazvuk) Ovo oko ultrazvuka i vaginalnog pregleda nije kod svakog ljekara isto. Kod nekog (kao mog npr.) se svaki mjesec radi ultrazvuk, a kod nekoga ne. inace je obavezno, cini mi se tri puta ultrazvuk u toku trudnoce.
Ako ne ides na redovne preglede, moze ti se desiti da ne dobijas porodiljnu naknadu. Kada se porodis u istoj knjizici se nastavljaju pregledi za bebe i to je pod obavezno.

sta ja zna, ja sam svaki mjesec isla na ultrazvuk i nekako mi je bilo lakse kada bih saznala da je sve ok.
Imala sam obje super uredne trudnoce tako da je to jedan zaista divan period mog zivota.
Jedino sto nam se desilo jeste da sam u prvoj trudnoci prenijela 10 dana nakon termina. U tom slucaju se rade dodatni pregledi (svaka 2-3 dana) i u slucaju ako nesto sumnjas da nije ok.
Ja sam znala muza u pola noci natjerat da idemo u bolnicu jer necujem bebu :D Jedan put na takvom pregledu, prilikom CTG-a (ono sto snima bebine otkucaje srca) nestalo je signala tj. bebinih otkucaja srca. Sestra je pokusala naci, ali nikako. Onda je sva uspanicena otrcala kod doktorice, a ja umalo hop u nesvjest od brige :roll:
dosla je doktorica i nekako namjesti onaj CTG. Bebica se uspavala pa se slabo culo. Zato uvijek preporucuju da se prije tog pregleda nesto jede jer rad maminih crijeva (i ona huka u stomaku) budi dijete :lol:

3d je dostupan, ali isto mislim da jedan dio sami placamo. Ne znam, zaboravila sam detalje.


btw, haman pod obavezno je da tata prisustvuje porodu :oops: :D a vidim da je to sada i kod nas ucestala praksa :)
Post Reply