iskustva sa FIT-a

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Emperor
Posts: 15
Joined: 05/10/2008 11:48

#26 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Emperor »

e baš ti hvala :-D
exploit
Posts: 21
Joined: 29/01/2010 23:48
Location: utopia

#27 Re: iskustva sa FIT-a

Post by exploit »

Nadam se da nije kasno da i ja pridodam temi (:

Ja sam cetvrta godina, jos 2 ispita do diplome. Docekah skoro pa kraj (:
FIT stvarno nije los, ali bi mogao biti puno bolji. Istina je da nema dosta profesora,ali ako pogledas na stranu da i na drugim fakultetima profesori imaju po 2-3 radna mjesta ni tamo nisu redovni,tako da nekako dodjes na isto.

Tri godine sam bila DL pa onda presla na IS. I istina je da je puno bolje pratiti nastavu. Osim ako nemas dobre organizacijske sposobnosti, onda i nije tako lose. Ima dosta predmeta, kod mene je bilo 1 godina 9, 2 godina 12, treca godina 12 i cetvrta 3 predmeta :roll: Od druge godine nemam problema sto se tice posla, a radila sam svasta. Pocela sa tehnickim odrzavanjima, programiranjem, web dizajnom da bih ostala na sistemskoj i mreznoj administraciji sa namjerom da se nadogradjujem na sigurnost.

Ono sto je meni smetalo/smeta su ekonomski predmeti na faxu, uvod u ekonomiju, mis,reporting. Dosta vremena uzimaju i meni su dosadni(ta mi je materija pravo odbojna) .
Matematika vise nije problem (ja sam kod Jove polagala i tad je bila nesto) ako imas iole osnove.
Programiranje ,eh tu je izgleda caka. Kad sam ga ja polagala trazilo je nesto vise vjezbanja,sada, bar po prici raje postaje predmet koji moze la'ko iznervirati covjeka , a imas ih tri (upr,pr1,pr2) . Na trecoj je to lagano pravo.
Takodje imam i dosta obaveza, pogotovo na drugoj i trecoj, seminarskih mali milion, nema dosta vremena ali ako se prihvatis toga na vrijeme moze se stici.

Navodno (u ovo nisam bas upucena) generacija koja je upisala ove godine ide po boljonji (bachelor of IT), mi smo (na srecu) jos uvijek dipl.ing.

Na kraju se svede na to da ce ti dati finu podlogu,ali kao i na svakom fakultetu moras se sam nadogradjivati.

Kao sto rekoh, ja problema nisam imala u pronalazenju posla i lutala sam tako dugo dok nisam skontala sta me stvarno zanima .

Uglavnom, sretno, koji god da fakultet odaberes! (:
User avatar
Catala Cule
Posts: 163
Joined: 11/12/2009 21:33

#28 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Catala Cule »

exploit wrote:Nadam se da nije kasno da i ja pridodam temi (:

Ja sam cetvrta godina, jos 2 ispita do diplome. Docekah skoro pa kraj (:
FIT stvarno nije los, ali bi mogao biti puno bolji. Istina je da nema dosta profesora,ali ako pogledas na stranu da i na drugim fakultetima profesori imaju po 2-3 radna mjesta ni tamo nisu redovni,tako da nekako dodjes na isto.

Tri godine sam bila DL pa onda presla na IS. I istina je da je puno bolje pratiti nastavu. Osim ako nemas dobre organizacijske sposobnosti, onda i nije tako lose. Ima dosta predmeta, kod mene je bilo 1 godina 9, 2 godina 12, treca godina 12 i cetvrta 3 predmeta :roll: Od druge godine nemam problema sto se tice posla, a radila sam svasta. Pocela sa tehnickim odrzavanjima, programiranjem, web dizajnom da bih ostala na sistemskoj i mreznoj administraciji sa namjerom da se nadogradjujem na sigurnost.

Ono sto je meni smetalo/smeta su ekonomski predmeti na faxu, uvod u ekonomiju, mis,reporting. Dosta vremena uzimaju i meni su dosadni(ta mi je materija pravo odbojna) .
Matematika vise nije problem (ja sam kod Jove polagala i tad je bila nesto) ako imas iole osnove.
Programiranje ,eh tu je izgleda caka. Kad sam ga ja polagala trazilo je nesto vise vjezbanja,sada, bar po prici raje postaje predmet koji moze la'ko iznervirati covjeka , a imas ih tri (upr,pr1,pr2) . Na trecoj je to lagano pravo.
Takodje imam i dosta obaveza, pogotovo na drugoj i trecoj, seminarskih mali milion, nema dosta vremena ali ako se prihvatis toga na vrijeme moze se stici.

Navodno (u ovo nisam bas upucena) generacija koja je upisala ove godine ide po boljonji (bachelor of IT), mi smo (na srecu) jos uvijek dipl.ing.

Na kraju se svede na to da ce ti dati finu podlogu,ali kao i na svakom fakultetu moras se sam nadogradjivati.

Kao sto rekoh, ja problema nisam imala u pronalazenju posla i lutala sam tako dugo dok nisam skontala sta me stvarno zanima .

Uglavnom, sretno, koji god da fakultet odaberes! (:
Kakva je perspektiva kad zavrsis FIT? Jel' priznata diploma, i hocel' tesko bit nac' posao. Kako to funkcionise da radis istovremeno i studiras? I cesto se pitam, dal' je FIT drzavni ili privatni (zbog visoke upisnine). Zavrsavam 4. gimnazije i kontam upisat il' FIT il' masinstvo u Sarajevu. Hvala unaprijed :)
exploit
Posts: 21
Joined: 29/01/2010 23:48
Location: utopia

#29 Re: iskustva sa FIT-a

Post by exploit »

Catala Cule wrote:Kakva je perspektiva kad zavrsis FIT? Jel' priznata diploma, i hocel' tesko bit nac' posao. Kako to funkcionise da radis istovremeno i studiras? I cesto se pitam, dal' je FIT drzavni ili privatni (zbog visoke upisnine). Zavrsavam 4. gimnazije i kontam upisat il' FIT il' masinstvo u Sarajevu. Hvala unaprijed :)
1. Javim ti, za par mjeseci, kad diplomiram :D
2. U kom smislu priznata? Ako mislis u BiH, jeste. Ako mislis na vani, opet jeste. Ljudi su se prebacivali i u pola skolovanja i nastavljali studiranje na srodnim fakultetima.
-Hoce li biti tesko naci posao, zavisi sta imas ti za ponuditi i koliko se prije samog kraja usmjeravas u konkretnoj oblasti. Na fakultetu se redovno lijepe oglasi razlicitih firmi koje nude zaposlenje. I to je jedna od sansi da nadjes posao.
Fakultet je dao pod obavezno da svaki student na 4oj godini mora odraditi 200h prakse u nekoj od firmi (imas firme sa kojima fakultet ima ugovor i mozes aplicirati kod njih,a mozes i po svom izboru)- doduse ovo pravilo nije fiksno. Dosta studenata praksu odradi prije cetvrte godine, a ako si negdje vec zaposlen i to priznaju. Po mojim dosadasnjim iskustvima kod razgovora za posao svaki poslodavac te pita za nesto sto si ti radio. Znaci trebas raditi i svoje projekte. Ako se na taj nacin posvetis fakultetu ne vidim razloga zasto bi ti bilo tesko naci posao.
-Studirati i raditi jeste tesko(kao,valjda, i na svakom faxu). Mnogi se zalete pa odmah na prvoj godini traze posao. Medjutim ako ti nije o glavu sacekaj malo, vidi kako mozes uskladiti obaveze i tek onda razmotri opciju rada+studiranja.
3. Fakultet je clanica univerziteta, znaci pravila koja vrijede za univerzitet vrijede i za fakultet, ali se finansira iz vlastitog budzeta(skolarine studenata).
4. Masinstvo i FIT su dosta razliciti fakulteti. Ti trebas vidjeti sta tebe stvarno zanima. Otidji na stranice oba fakulteta, skini nastavani plan i program i uporedi. Na kraju pokusaj otici malo dalje i sebe vidjeti u buducnosti, sta je to sto zelis s raditi. Posla ima sa oba faxa (:

Ako imas jos pitanja pitaj, bolje ti je prije samog upisa dobro se opskrbiti informacijama, sa obje strane, nego kasnije kukati (:
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#30 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

Pozdrav,
evo i moj prvi post:)

Vidim da je i ovdje kao i na dosta drugih foruma uvijek ista rasprava FIT ili ETF. Ja sam na FIT-u i kad bih poceo nabrajati sta mi sve ne valja, vjerovatno bi me nakon prvog posta i banovali :), ali to su sve neke sporedne stvari kao sto je organizacija ispita, upisi ocjena, rukovodstvo itd. Sto se tice fakulteta kao fakulteta, po meni ocjena 4.0 od 5 (ako gledamo BiH).
Po licnom misljenju i iskustvu, FIT radi temeljno i bas "skolski". primjer za Uvod u Programiranje, prvo se radi teorija (norma, uraditi 3 od 5 pitanja), pa se onda za jedan od zadataka crta dijagram toka, pa tek onda se rade zadaci, onda dolazi Programiranje 1 gdje se bas fino raja peglaju sa zadacima i uporedo dolazi predmet Algoritmi i strukture podataka, pa se znanje jos produbljuje. Eh na kraju, na drugoj godini dolazi Programiranje 2 i Objektno orijentisana analiza i dizajn koji finaliziraju tematiku c++-a.
eto, ispisah se ja, odoh spremati dalje ispit, a ako kome treba sta dodatno (osim knjiga, knjige niko normalan i ozbiljan ne prodaje) tu sam. :)
pozdrav!
Emperor
Posts: 15
Joined: 05/10/2008 11:48

#31 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Emperor »

mene još interesuje u slućaju da se nepoloži jedan ispit, ponavlja li se cjela godina ili se može prenjet taj jedan predmet u drugu godinu :D
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#32 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

na iducu godinu se mogu prenijeti ili dva predmeta ili vishe, ako zbir ECTS poena koje oni nose nije preko 15 :)
next? :D haha, pozdrav!
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#33 Re: iskustva sa FIT-a

Post by threshold »

poz. imam dva frenda koji ce upisati FIT, jedan nema zive veze sa metematikom, programiranjem i tako (glup totalno za te stvari), a bavi se malo grafikom i tako, a drugi lik jos gore, a sto se tice kompa, obicni korisnik. imaju li sanse?
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#34 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mousstapha »

threshold wrote:poz. imam dva frenda koji ce upisati FIT, jedan nema zive veze sa metematikom, programiranjem i tako (glup totalno za te stvari), a bavi se malo grafikom i tako, a drugi lik jos gore, a sto se tice kompa, obicni korisnik. imaju li sanse?
Grafike bas i nema mnogo na FIT-u. Ustvari ima jedna predmet na trecoj godini, ali i za te projkete treba Matematike.
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#35 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

@threshold
pa logika, ako imaju volje da uce i provode dane vjezbajuci i naravno, ako ima sanse da zavole to, onda ok, a ako ne, onda taj jedan (ako ima love) moze u Kiseljak, tamo ima fax za dizajn cini mi se, a drugi nek se pronalazi. :)
meni nije isla matematika prije, pa sam fino instrukcije uzeo i zavrsio predmet u roku, ali zato programiranje volim pravo i nije mi mrsko do 6 ujutru raditi zadatak, samo da uradim.

:-) pozdrav
Emperor
Posts: 15
Joined: 05/10/2008 11:48

#36 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Emperor »

ljudi znate li kako ide postpak za nostrifikaciju diplome, posto ce meni bit crnogorska diploma... koliko to traje i kakva su mi sve dokumenta potrebna.. :-D
exploit
Posts: 21
Joined: 29/01/2010 23:48
Location: utopia

#37 Re: iskustva sa FIT-a

Post by exploit »

Emperor wrote:ljudi znate li kako ide postpak za nostrifikaciju diplome, posto ce meni bit crnogorska diploma... koliko to traje i kakva su mi sve dokumenta potrebna.. :-D
Fakultet vrši nostrifikacije VSS ili VŠS diploma. Potrebno je priložiti sljedeće dokumente:
-Molba kandidata
-Diploma i sudski prijevod diplome
-Diploma supplement
-Prijepis ocjena i sudski prijevod
-Nastavni plan i program na engleskom jeziku (ne mora biti preveden)
-Kratki historijat univerziteta i fakulteta gdje je stečena diploma
-Potvrda o prebivalištu u Hercegovačko-Neretvanskom kantonu/županiji
-Ukoliko je u pitanju nostrifikacija diplome SSS onda se sa zahtjevom za nostrifikaciju obraćate Kantonalnom ministarstvu obrazovanja.

Preuzeto sa ovog linka: http://fit.ba/ba/index.php?option=com_c ... #pitanje16

Negdje na stranici (http://fit.ba/ba/) imas i broj studentske sluzbe, u slucaju da imas vise pitanja
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#38 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

036/570-730 - Gospodja Visnja / Studentska sluzba
Pozdrav! :)
Emperor
Posts: 15
Joined: 05/10/2008 11:48

#39 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Emperor »

zna li neko kad počinje upis na prvu godinu ??
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#40 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

Emperor wrote:zna li neko kad počinje upis na prvu godinu ??
pa brate dragi, eto broja iznad, nazoves i pitas. ja ne znam sta je ovo s nasom rajom, sve im daj na noge, da se ne muce. prije par dana na drugom forumu "cojk" samo napisa "preporucite mi aparat za 300 maraka" i ocekuje da se sad neko zajebava radi njega umjesto da ode u radnju i vidi sta ima za 300 maraka i gotovo palamudjenje.

Kad ne mores zamuciti guzicu pa otici na fit.ba i u polju pretraga upisati rijec "upis" i malo proskrolati dole, pa vidjeti kad je otprilike bilo za prethodnu godinu, evo pa vidi ovdje:

http://fit.ba/ba/index.php?option=com_c ... 8&Itemid=1

enjoy i nemoj se sta uvrijediti, ali stvarno si lezilebovic.
Emperor
Posts: 15
Joined: 05/10/2008 11:48

#41 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Emperor »

kao prvo nisam iz BiH i tako da neplaniram da mi račun dođe 50€ da bih pitao neke stvari koje mi ljudi mogu reć preko neta...
a ovo za prošlogodišnji upis sam našo...nego sam mislio da je promjenjeno ove godine...
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#42 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

e to je onda druga stvar, nisam znao da si van drzave, izvini. Obavijest ocekuj ili u 6. ili u 7. mjesecu. sretno i ako ti zatreba kakva pomoc, javi se na pm, imam dosta ispitnih primjera i materijala.
Pozdrav.
chelsea26
Posts: 38
Joined: 02/06/2010 14:30
Location: Local disk (C:)

#43 Re: iskustva sa FIT-a

Post by chelsea26 »

Ja planiram upisati FIT, i vjerovatno ću studirati po DL sistemu, pa me interesuje neko ko je na DL- u je li dosta teže nego kada slušaš predmete u Mostaru?

I isto čujem kako je potcjenjena diploma mostarskog fakulteta pri traženju posla, pa me to čudi, obzirom da FIT ne postoji u Sarajevu...
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#44 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mousstapha »

fixitagaint wrote:zna li neko ako se obnovi godina na fit-u, da li se priznaju polozeni ispiti ili se moraju ponovo polagat?
Sve ispite koje polozis priznaju se. Ponistavaju se samo parcijalno polozeni ispiti ili neki testovi.
chelsea26 wrote:Ja planiram upisati FIT, i vjerovatno ću studirati po DL sistemu, pa me interesuje neko ko je na DL- u je li dosta teže nego kada slušaš predmete u Mostaru?

I isto čujem kako je potcjenjena diploma mostarskog fakulteta pri traženju posla, pa me to čudi, obzirom da FIT ne postoji u Sarajevu...
- Ja slusam nastavu u Mostaru i mogu reci da je mnogo lakse neke predmete rijesiti kada ti neko objasnjava materiju uzivo, nego citajuci pdf materijale i sl. Naravno dio studenata koji slusaju nastavu putem DL-a, cesto kazu da smo mi koju slusamo nastavu u Mostaru u povoljnijem polozaju.

- Ne mogu reci koliko je diploma potcjenjena prilikom trazenja posla, mada mislim da to ne bi trebalo predstavljati problem. Ono sto traze privatnici, jeste znanje. Zato treba postaviti cilj da dodjes do adekvatnog znanja. Zato kad si maher u nekoj oblasti nije bitno koji si faks zavrsio, jer svak zeli najkvalitetnije kadrove.
User avatar
smokan
Posts: 7
Joined: 23/06/2010 02:14

#45 Re: iskustva sa FIT-a

Post by smokan »

mousstapha wrote:
fixitagaint wrote:zna li neko ako se obnovi godina na fit-u, da li se priznaju polozeni ispiti ili se moraju ponovo polagat?
Sve ispite koje polozis priznaju se. Ponistavaju se samo parcijalno polozeni ispiti ili neki testovi.
chelsea26 wrote:Ja planiram upisati FIT, i vjerovatno ću studirati po DL sistemu, pa me interesuje neko ko je na DL- u je li dosta teže nego kada slušaš predmete u Mostaru?

I isto čujem kako je potcjenjena diploma mostarskog fakulteta pri traženju posla, pa me to čudi, obzirom da FIT ne postoji u Sarajevu...
- Ja slusam nastavu u Mostaru i mogu reci da je mnogo lakse neke predmete rijesiti kada ti neko objasnjava materiju uzivo, nego citajuci pdf materijale i sl. Naravno dio studenata koji slusaju nastavu putem DL-a, cesto kazu da smo mi koju slusamo nastavu u Mostaru u povoljnijem polozaju.

- Ne mogu reci koliko je diploma potcjenjena prilikom trazenja posla, mada mislim da to ne bi trebalo predstavljati problem. Ono sto traze privatnici, jeste znanje. Zato treba postaviti cilj da dodjes do adekvatnog znanja. Zato kad si maher u nekoj oblasti nije bitno koji si faks zavrsio, jer svak zeli najkvalitetnije kadrove.
Zanima me koliko se naplacuje sve, znam da je godina 1.500 KM + kolko ce me izaci knjige, cuo sam da ima kopirnica neka gdje ti kopiraju jeftinije ? Planiram ko DL se upisati, eto to je to? Jel samo za ove glavne moram doci da polazem u Mostar, jer zivim u Sarajevu. Kako se ovi drugi polazu ?
User avatar
smokan
Posts: 7
Joined: 23/06/2010 02:14

#46 FIT / Mostar

Post by smokan »

Da li se neko ove godine upisuje na FIT, kao dl student, trebaju mi savjeti, jer zivim u Sarajevu a zeio bih ovo studirati , da vidim kad se ide tamo ovisno o ispitima, kolko placaju prevoz voz,autobus itd.
Imali onih koji se jos nisu upisali a hoce ? pa da zajedno odemo, lakse cemo nac xD

za administraciju
Tema ovog tipa nije dizana, pa nisam se mogao nadovezati ni na jednu stariju temu, (teme oko upisa na fit, ili nekih upita....)
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#47 Re: FIT / Mostar

Post by alica.k »

mislim da sad mozes neke ispite u sarajevu polagat...
User avatar
smokan
Posts: 7
Joined: 23/06/2010 02:14

#48 Re: FIT / Mostar

Post by smokan »

alica.k wrote:mislim da sad mozes neke ispite u sarajevu polagat...
da, hvala.
Znam za to, to se polaze u Distu/u u Elektrotehnickoj skoli.
User avatar
Catala Cule
Posts: 163
Joined: 11/12/2009 21:33

#49 Re: FIT / Mostar

Post by Catala Cule »

Ja sam neki dan bio u Mostaru, upisao sam FIT kao redovan student. Cijene su prihvatljive, fakultet je haman digitalizovan, sve je u kompjuterima. Ispite mozes polagati odakle hoces, pa tako i iz Sarajeva, ali samo ako si na DL-u (distance learning). Jednostavno, imas laptop, al' malo jaci zbog programa koje ces imati na laptopu, a koji zahtjevaju rad sa C++, Visual studio i slične stvari. Znači, treba malo jača mašina :D Također, svi fakulteti univerziteta Džemal Bijedić (istočna strana) su ti na jednom mjestu, nisu raštrkani kao u Sarajevu, nalaze se u okviru univerzitetskog kampusa. Sve je na dohvat ruke.

Eto druže, pitaj još nešto ako te zanima :)

PozzZzZ :D
Emperor
Posts: 15
Joined: 05/10/2008 11:48

#50 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Emperor »

i ja sam nedavno bio na upis na FIT...jedva sam našo fax :D bio sam zaluto i na nastavnički fakultet :D (glupan) al gospođa Višnja mi je rekla da se nebrinem da će svi bit primljeni... :D
Post Reply