iskustva sa FIT-a

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
chelsea26
Posts: 38
Joined: 02/06/2010 14:30
Location: Local disk (C:)

#51 Re: iskustva sa FIT-a

Post by chelsea26 »

Ima li neko da zna kako se odvija nastava za DL studente; predavanja, vježbe, ispiti... Šta je obavezno? Šta ide u Sarajevu, a šta u Mostaru?

:)))
User avatar
Catala Cule
Posts: 163
Joined: 11/12/2009 21:33

#52 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Catala Cule »

Evo da napišem da smo svi primljeni :D Treba još jednom otić dole, predat dvije fotografije za indexa, 30 marki za biblioteku i tri stoje za prvu ratu. Najkasnije do 17. ovog ;)

Raja, vidimo se 8-) :D
chelsea26
Posts: 38
Joined: 02/06/2010 14:30
Location: Local disk (C:)

#53 Re: iskustva sa FIT-a

Post by chelsea26 »

Catala Cule wrote:Evo da napišem da smo svi primljeni :D Treba još jednom otić dole, predat dvije fotografije za indexa, 30 marki za biblioteku i tri stoje za prvu ratu. Najkasnije do 17. ovog ;)

Raja, vidimo se 8-) :D

A šta je sa ljekarskim? Možemo li mi to u Sarajevu, u Zavodu za zdravlje studenata?!
Emperor
Posts: 15
Joined: 05/10/2008 11:48

#54 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Emperor »

ja sam danas zvao gospođu Višnju i rekla mi je da treba ljekarski i da se može izvaditi bilo gdje, ja cu ga npr u crnoj gori vadit... Catala Cule vidimo se uskoro u Mostaru :D
User avatar
CharlesBukowski
Posts: 198
Joined: 12/05/2010 12:28

#55 Re: iskustva sa FIT-a

Post by CharlesBukowski »

Catala Cule wrote:Evo da napišem da smo svi primljeni :D Treba još jednom otić dole, predat dvije fotografije za indexa, 30 marki za biblioteku i tri stoje za prvu ratu. Najkasnije do 17. ovog ;)

Raja, vidimo se 8-) :D
Kakav je to prijemni na kojem su svi primljeni!? Sta se tu bodovalo? Novcanik? :) Toliko o FIT-u.
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#56 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

moj charles, ne lupaj Tita ti izbliza, odakle nadje prijemni na FIT-u? prijemni se ne organizuje, osim u slucaju da imaju previshe studenata, a to nije slucaj ni jedne godine do sad. ako ti nesto znaci, Richard Stallman je nedavno bio na fakultetu informacijskih tehnologija i ako nista drugo ne znas o fakultetu, to ti makar moze dati malo uvida u kvalitet. ( http://www.fit.ba/ba/index.php?option=c ... 1&Itemid=6 )

sto se tice svih ostalih pitanja, nema potrebe za brigom, materijale (predavanja, workshop, vjezbe) oni postave na stranicu, a vi samo downloadujete i ucite. prica o tome kako je fakultet tipa "ti platii, a mi cemo ti poloziti" mozete okaciti macku o rep. ko se ne slomi uceci, nece ni poloziti a vi dalje kako god hocete razmisljajte.
fakultet se placa samo zato sto nije na budzetu drzave, iako je drzavni i u sklopu univerziteta Dz. Bijedic. vecina studenata je veoma zadovoljna nacinom rada fakulteta, a da ne pricam o ljubaznosti asistenata koji ce pomoci svima koji su u granicama kulture zamolili za pomoc ne vezano o cemu se radi.
studenti koji dolaze iz recimo Tuzle, Odzaka, Banja Luke i td. redovno mogu kasniti na ispit pola sata-sat.
da ne davim previshe, sve sto imate pitati, pitajte, dobicete odgovore. ako treba uploadovati neki materijal, ni to nije problem, da se upoznate s nacinom rada.
evo kako radi asistent za predmet Upravljanje bazama podataka" http://www.youtube.com/watch?v=6whd6_doWBI, inace jedan od dva covjeka u BiH koji imaju microsoftovu licencu.

Pozdrav
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#57 Re: iskustva sa FIT-a

Post by baja »

u uzoj porodici imamo studenta fit-a, i u najblaze receno je razocaran fit-om mogucnostima DL studija. Ne znam sta bi bilo da je stalno na faksu, imaju li ikakvih laboratorija i uslova za prakticni rad, al na prvu ovonije bas kako se prodaje. Princip "tezgarenja" i strovale posla sa profe na asistenta je jos uvijek prisutan u velikoj mjeri, kao i ganjanje istih za upis ocjena. Ne m'res ufatit ni zaglavu ni za rep... :-)
pozitivno je to sto je studentska sluzba (cini mi se..) dobro organizovana, pa ovo sve ide nekako...
Gradivo (predmeta matematika i sl) je poprilicno skraceno, u odnosu na stari ruski sistem po principu "uci sta treba i ne treba", ali opet je bauk na 1 godini (uz pr1) al to mi se cini da je do studenata.Da sjednu svojski za mjesec-dva je citav matez gotov, al rijetki to uspiju. Znam sta pricam jer sam na etf-upolagao iste predmete (svojedobno) i prave od muhe međeda.....
Dalje kampanjski princip je i dalje prisutan u velikoj mjeri, jer ove povremene zadace koje imaju rade samo neki i mogu im samo omogucit bolje ocjene a nikako prolaz.
Sve u svemu, osvjezenje jeste za trziste obrazovanja i dosta pozitivnih stvari, ali da bi izgadili ime morace se jos dosta potruditi. Osim toga nemaju ni neke ozbiljnije konkurencije (najbolji omjer ulozeno/dobiveno), etf vazi za tezi a svakako se placa haman isto para (osim prvih na listi).
I da se zna, FIT kao FIT je ok, ali poenta je do studenta da uci i dere ispite i zavrsice i harvard ako treba. Nazalost, po mom misljenju uvijek se fit spominjao kao alternativa ETF-u jer ima "par laksih ispita" ili ako ne prodjes na prijemnom. To ne treba da je tako, i na njima (FIT) je da pokazu svojim rezultatima...kadrova imaju i vise nego kvalitetnih.... :)
isto tako raja koja radi je vidila altenativu nekim drugim faksovima, jer se moglo i/ili lakse zavrsit pa onda studiraju po 10 godina i na taj nacin dodju do diplome.......nazalost..... :run:
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#58 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

baja wrote:u uzoj porodici imamo studenta fit-a, i u najblaze receno je razocaran fit-om mogucnostima DL studija. Ne znam sta bi bilo da je stalno na faksu, imaju li ikakvih laboratorija i uslova za prakticni rad, al na prvu ovonije bas kako se prodaje. Princip "tezgarenja" i strovale posla sa profe na asistenta je jos uvijek prisutan u velikoj mjeri, kao i ganjanje istih za upis ocjena. Ne m'res ufatit ni zaglavu ni za rep... :-)
pozitivno je to sto je studentska sluzba (cini mi se..) dobro organizovana, pa ovo sve ide nekako...
Gradivo (predmeta matematika i sl) je poprilicno skraceno, u odnosu na stari ruski sistem po principu "uci sta treba i ne treba", ali opet je bauk na 1 godini (uz pr1) al to mi se cini da je do studenata.Da sjednu svojski za mjesec-dva je citav matez gotov, al rijetki to uspiju. Znam sta pricam jer sam na etf-upolagao iste predmete (svojedobno) i prave od muhe međeda.....
Dalje kampanjski princip je i dalje prisutan u velikoj mjeri, jer ove povremene zadace koje imaju rade samo neki i mogu im samo omogucit bolje ocjene a nikako prolaz.
Sve u svemu, osvjezenje jeste za trziste obrazovanja i dosta pozitivnih stvari, ali da bi izgadili ime morace se jos dosta potruditi. Osim toga nemaju ni neke ozbiljnije konkurencije (najbolji omjer ulozeno/dobiveno), etf vazi za tezi a svakako se placa haman isto para (osim prvih na listi).
I da se zna, FIT kao FIT je ok, ali poenta je do studenta da uci i dere ispite i zavrsice i harvard ako treba. Nazalost, po mom misljenju uvijek se fit spominjao kao alternativa ETF-u jer ima "par laksih ispita" ili ako ne prodjes na prijemnom. To ne treba da je tako, i na njima (FIT) je da pokazu svojim rezultatima...kadrova imaju i vise nego kvalitetnih.... :)
isto tako raja koja radi je vidila altenativu nekim drugim faksovima, jer se moglo i/ili lakse zavrsit pa onda studiraju po 10 godina i na taj nacin dodju do diplome.......nazalost..... :run:
pozdrav i drago mi je da se javio neko na ovu temu sa drugacijim misljenjem. ja sam prvi govorio prosle godine da ima stvari koje nisu ok, ali mislim da sam malo pogrijesio. imas matematiku, za koju kazes da je skracena, ali da je nama bauk (jeste zaista tako, bauk je vecini), ali opet kazes kako FIT treba da ne bude alternativa, vec da bude stvarno tezak. znaci, posto vecina nas ne moze poloziti, onda je do studenata, a da vecina kako ti kazes sjedne i polozi, onda bi bilo da je FIT prelagan. nije tu nesto u redu. ganjanje profesora? Savjet kolegi iz tvoje/vase porodice, nek kopira indeks i fino ode kod gospodje visnje i ovjeri ga. ovjerenu kopiju prve, druge i strane koja pokazuje da je upisao/ovjerio semestar moze koristiti pri pristupu na sve ispite i koristiti kao dokaz u prevozu, zbog jeftinije karte. u medjuvremenu moze ispisati prijave i donijeti takodje gospodji visnji. ona proslijedi prvom asistentu koji treba da upise ocjenu, a on nosi dalje ostalima, tako da je potrebno 10 minuta da se pronadje index. ako skontamo da taj indeks covjek trazi jednom ili dva puta, onda to i nije nesto pretjerano dugo. druga varijanta je ona koju ja koristim, polozim sve ispite do 9. mjeseca i u septembru predam index da mi se upisu ocjene. obicno su tad seminari i glupiranja i svi profesori su tu garant, a i ne moram ici da trazim index kako bih dodao jos jednu prijavu i sl.

laboratorije i vjezbe prakticne imaju dole. iz Arhitekture kompjuterskih sistema su radili VHDL kodiranje. licno mi asistent Leid Zejnilovic kaze, odradili smo to i ja im svaki dan "dizem" sistem sa drugim komponentama, da vide kako to fercera. masinu su doduse tek dobili prosle godine koliko sam ja upoznat, ali eto, napreduju. eh sad dolazimo do dijela kad se mi DL-ovci zalimo. ja se trenutno zalim na komunikacijske tehnologije, previshe ucenja svega toga, a nema prkase. medjutim, ako mi skontamo sta je zapravo DL sistem, sve ce nam biti jasno. DL sistem je prvenstveno za one koji rade u firmama i zele da se obrazuju dalje. njima je najvaznije da, ako ih ne zanimaju mreze samo to skinu s dnevnog reda jednom sesticom i to je to. problem nastaje kad mi koji sjedimo u kuci ne mozemo samo da ucimo, nego bi i da malo prakticno radimo, eh pa prijatelju, upali auto i idi na vjezbe, nece oni meni doci na noge, vec ja moram njima ako me zanima to sto se predaje.

druga varijanta, prije par dana je bio oglas, trazi se covjek za odrzavanje mreza u DM-u u sarajevu. evo prakse odmah, znaci, potrebno preci gradivo, da se zna o cemu se radi i picimo na praksu za pare. kolega s druge godine se zaposlio upravo u toj firmi i super mu je. nema ni na sto zalbe. ako je slucaj kao ja, onda fino skriptu ispred sebe i uci.

za ostale predmete stvarno ne vidim kakvu praksu bi covjek da ima. otvori se c++ ili ms sql i kodira do mile volje. engleski se sjedne i nauci, nije tezak. sport doduse podrazumjeva da se zna teorija, ali imaju objasnjene vjezbe i takodje, ako se ima volje, moze se raditi.

student sam bira hoce li biti kampanjac ili ne. ako nece, evo odlicnog primjera, godina pocinje u 10. mjesecu, prvi parcijalni i integralni su u 11. i 12. mjesecu. drugi parcijalni je u 1. mjesecu, a integralni u 2. zatim ide socijalni rok u 3. mjesecu, te pocinje drugi semestar u 4. mjesecu, u 5. i 6. mjesecu su parc i integral. a u 7. mjesecu jos jedan integralni rok. 8. mjesec se odmara na fitu, a u 9. mjesecu opet ima jedan rok, dok je 11. mjesec OPET ostavljen za socijalni rok. znaci citave godine je zaposlenost ogromna, ako student ima volje da uci redovno, a ako nema, onda nek mu je Bog na pomoci. najveci problem u matematici i programiranju je slijedeci, matematika je dvosemestralna, ali se rade dvije razlicite oblasti. opsta i diskretna matematika, tako da, ako planiras sjesti mjesec dana i na kraju godine to savladati, hmm, mozes, ali ako si ajnstajn ili ako imas iskustva od ranije, tj. ako si preradio vec to sve na drugom faksu, a ti jesi. programiranje je problematicno jer se daju materijali koji su lagani i razumljivi, a na ispitu dodju jedno 18 puta tezi zadaci, pa je potrebno dodatno vjezbati i uciti. druga stvar, ako se polozi prva parcijala, druga takodje obuhvata gradivo prve i nastavlja dalje, te ako neko sjedne u avgustu da polaze, klinac ce poloziti.

eto, necu vishe palamuditi, ali mislim, da je fakultet itekako dobar, ali da moze bolje...pa ko ne moze bolje?! :)
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#59 Re: iskustva sa FIT-a

Post by baja »

sve si ovo ti fino naveo, i neke stvari pojasnio svaka cast!

kazem opet fit je zaista jedan od rijetko kvalitetnih visokskolskih ustanov u bih a koja treba da bude konkurentna (i jeste u odredjenoj mjeri) na trzistu obrazovanja. pod tim ne racunam razne podrumske univerzitete po kiseljacima, travnicima i slicnim rupama. Ali treba biti svjestan da se imidz ne moze izgraditi preko noci, cege nisu svjesni mnogi studenti (mozda i svrsenici) fit-a (nadam se da osoblje fit-a jeste)
Imao sam priliku da cujem kao da samo oni na fit-u, zaboga, programiraju i rade konkretno. ko da s eto nigdje tako ne radi. na kraju krajeva spomenuo si Leida, koji je moja generacija i zavrsio je ETF sarajevo (koliko znamda je u portugalu, mozda na feriju trenutno u bosni). more mojih (generacijskih) kolega po sarajevu je napravilo kvalitetne firme svih profila, i dokaz su da se kvalitetno moze raditi. nazalost cini mi se da kriva kvalitete obrazovanja u bih (generalno) se srozava i da cemo doci na onu "nikad vise diploma, a manje znanja"

Meni se cini da je fama oko fit-a malo prenapuhana, iako uz malo ulaganja moze postat istinita i oslobođena epiteta "poznat, priznat, a laksi od ETF-a"
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#60 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

hehe, hvala za prvu recenicu,a vec sam htio predloziti nekom nadleznom na fakultetu da naprave konkretnu prezentaciju i da objasne ljudima o cemu se i kako se zaista radi i kako izgleda jedna lekcija iz nekog predmeta, kako izgleda izaci na ispit i jos neke tehnicke stvari, jer mi se cesto desava da sam ja neki izaslanik raji. javljaju se sa nekih foruma i pitaju milion pitanja.

Sto se imidza tice, to stoji, ali ja vec vidim napredak od prosle godine. recimo ekonomija se sad ne polaze na cisto klikanje, vec se sprema citava knjiga i polaze putem esejskih pitanja (primjera se moze naci jos dosta).
Takodje sam i ja imao priliku da cujem da se jedino na FIT-u programira regularno, i to iz razloga sto je na FIT-u obavezno znati uraditi algoritam (dijagram) zadatka, a ostale razloge ne znam i ne zelim da pametujem.
Sto se tice asistenta Leida (inace, najlegendarnijeg covjeka kojeg ja poznajem tek par sati i na osnovu jednog susreta i tako reci predavanja, koje nije bas klasicno :) i ja sam cuo da je u Portugalu, sprema magisterij ili nesto tako. Kvalitet se naravno srozava i to je jasno cim imamo ovoliko fakulteta i pri tome negiraju jedni druge. npr. fakultet ekonomije iz mostara nije toliko priznat u sarajevu kao onaj sarajevski, fakultet grafickog dizajna (ili kako se vec zove) u kiseljaku se placa 4000KM po godini, ali takodje nije bas nesto pretjerano priznat, ali valjda ce biti bolje.

uglavnom, FIT se po meni ne moze ni mjeriti sa ETF-om i to treba istaci, jer, ako nista ETF ima tradiciju i statistiku da se svaki sa diplomom ETF-a zaposlio u rekordnom roku ili cak osnovao firmu, a FIT je poprilicno nov u ponudi, ali da je "poznat, priznat i laksi od ETF-a", i to stoji sigurno.

Veliki pozdrav i nadam se da ce biti jos misljenja, pa cemo moci da raspravljamo i da valjda pomognemo u izboru onima koji tek upisuju fakultete.
User avatar
ruzavetrova
Posts: 11
Joined: 23/08/2010 23:35

#61 Re: iskustva sa FIT-a

Post by ruzavetrova »

I ja sam upisala FIT..Neka mi neko kaže da nisam jedina djevojka ove godine :P


Samo mi se ne sviđa na fakultetu što ne objave spisak primljenih studenata,znam da svakoga prime,ali ipak bih voljela spisak :wink:
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#62 Re: iskustva sa FIT-a

Post by mr.gugl »

nema ih puno, ali ipak nisi jedina. :) pozdrav
User avatar
ruzavetrova
Posts: 11
Joined: 23/08/2010 23:35

#63 Re: iskustva sa FIT-a

Post by ruzavetrova »

Hehe da primjetila sam do sada..Može li mi neko reći da li se sve rate moraju platiti do 11. mjeseca?
Na njihovoj stranici piše da moraju a i Višnja mi je tako rekla , ali brat od moje prijateljice koji studira FIT tvrdi da je on prošle godine platio zadnju ratu u februaru?

Pozz
User avatar
Sarcom
Posts: 198
Joined: 14/05/2010 00:22

#64 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Sarcom »

ruzavetrova wrote:Hehe da primjetila sam do sada..Može li mi neko reći da li se sve rate moraju platiti do 11. mjeseca?
Na njihovoj stranici piše da moraju a i Višnja mi je tako rekla , ali brat od moje prijateljice koji studira FIT tvrdi da je on prošle godine platio zadnju ratu u februaru?

Pozz
Zadnju ratu moras dati negdje u februaru tj. kad budes trebala da ovjeris prvi semestar.
User avatar
ruzavetrova
Posts: 11
Joined: 23/08/2010 23:35

#65 Re: iskustva sa FIT-a

Post by ruzavetrova »

Hvala na odgovoru
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#66 Re: iskustva sa FIT-a

Post by 4m3l »

imaju li smjerovi na fitu i koji su ?
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#67 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Phosphorus »

4m3l wrote:imaju li smjerovi na fitu i koji su ?
Smjerova nema :)
User avatar
Catala Cule
Posts: 163
Joined: 11/12/2009 21:33

#68 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Catala Cule »

Kad ćemo dobit' indexe ? :D
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#69 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Phosphorus »

Catala Cule wrote:Kad ćemo dobit' indexe ? :D
Nakon 2,3 sedmice - koliko me sjecanje sluzi.
U studentskoj stoje na polici, dodjes i uzmes :)
User avatar
ruzavetrova
Posts: 11
Joined: 23/08/2010 23:35

#70 Re: iskustva sa FIT-a

Post by ruzavetrova »

Meni je teta Višnja rekla da će nam indexi biti gotovi prvi dan , da će nam tada podijeliti..Kaže ako stignu..Pa sad ne znam :)
Emperor
Posts: 15
Joined: 05/10/2008 11:48

#71 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Emperor »

Nastava na prvoj godini studija, za studente koji slušaju nastavu u Mostaru, počinje u ponedjeljak, 04.10.2010. godine zajedničkim Brucoškim satom. Brucoški sat će se održati u sportskoj dvorani Univerziteta "Džemal Bjedić" s početkom u 11:00 sati. Nakon ceremonije studenti trebaju doći u prostorije Fakulteta informacijskih tehnologija.
chelsea26
Posts: 38
Joined: 02/06/2010 14:30
Location: Local disk (C:)

#72 Re: iskustva sa FIT-a

Post by chelsea26 »

Sastanak DL studenata I godine je u subotu, 09.10.2010. u 12:00.

(Ako ima zainteresiranih kolega i kolegica iz Sarajeva koji su DL javite se na privatne da zajedno idemo!) :D 8-)
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#73 Re: iskustva sa FIT-a

Post by Phosphorus »

...
Last edited by Phosphorus on 24/04/2020 11:54, edited 1 time in total.
User avatar
ruzavetrova
Posts: 11
Joined: 23/08/2010 23:35

#74 Re: iskustva sa FIT-a

Post by ruzavetrova »

BuckScrotum wrote:brucoši sretno :D :D

Hvala :-)
chelsea26
Posts: 38
Joined: 02/06/2010 14:30
Location: Local disk (C:)

#75 Re: iskustva sa FIT-a

Post by chelsea26 »

Ima li neko prodati knjigu za predmet Osnove ekonomije i poslovanja? :D
Post Reply