Iskrenost...

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#301 Re: Iskrenost...

Post by madner »

Ma nismo zakuhali, samo primjenjimo mudre savjete zemske populacije.
Iskreno se ophodimo kako bi ucvrstili medjusobne odnose. :lol:
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#302 Re: Iskrenost...

Post by metal_rules_cura »

Aurora Borealis wrote: Evo i ja dođoh kad imam šta i vidjeti, zaratili opasno :D Čekaj sad curice, nisam te baš najbolje ukapirala - čiji pozdrav je znak nedostatka karaktera i kulture, i ko ima povrijeđen ego?
Joj nemoj opet da moramo na onu temu o istom :-D
Hahaha.

Govorila sam o tome kako tip nakon sto prekines sa njim prodje poslije pored tebe kao da te ne zna. Dobila sam odgovor kako je to znak da si prekrizen. Onda sam ja rekla kako nekog prekrizis u sebi i svejedno je pozdravio ga ili ne i ti si se slozila sa tim. I na kraju sam samo zakljucila analogno tome da je nepozdravljanje znak niskog karaktera i nekulture, a jos ukoliko je on taj koji je ostavljen vjerovatno znak i povrijedjenog ega. Elaborirala sam samo :-D

I to pozdravljanje spomenula usput :-) :)
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#303 Re: Iskrenost...

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 21/11/2010 13:51, edited 1 time in total.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#304 Re: Iskrenost...

Post by metal_rules_cura »

Da, kazalo se. Bolje je ljude prcati u psihu. Ako je to konacan zakljucak :-) :lol:
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#305 Re: Iskrenost...

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 21/11/2010 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#306 Re: Iskrenost...

Post by madner »

metal_rules_cura wrote: Hahaha.

Govorila sam o tome kako tip nakon sto prekines sa njim prodje poslije pored tebe kao da te ne zna. Dobila sam odgovor kako je to znak da si prekrizen. Onda sam ja rekla kako nekog prekrizis u sebi i svejedno je pozdravio ga ili ne i ti si se slozila sa tim. I na kraju sam samo zakljucila analogno tome da je nepozdravljanje znak niskog karaktera i nekulture, a jos ukoliko je on taj koji je ostavljen vjerovatno znak i povrijedjenog ega. Elaborirala sam samo :-D

I to pozdravljanje spomenula usput :-) :)
Zar to nije malo neiskreno? Sto se pozdravljas sa nekim koga si prekrizila?
Mislim, ako cemo iskreno :wink:
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#307 Re: Iskrenost...

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 21/11/2010 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#308 Re: Iskrenost...

Post by madner »

Aurora Borealis wrote:
madner wrote: Zar to nije malo neiskreno? Sto se pozdravljas sa nekim koga si prekrizila?
Mislim, ako cemo iskreno :wink:
Nema to veze s iskrenošću. Pozdrav je stvar učtivosti i lijepog odgoja, kulture, bontona..Nazovi kako hoćeš. Ne znači da je taj pozdrav neiskren, samo da sam ja kulturno dijete :oops: :D
Ne znam, meni to nekako ne ide sa ovim principima.
Mislim valjda je iskrenost bitnija od bontona, ili sam to pogresno svatio o proslom izlaganju?

Mozda je i to odgovor na pitanje iz prvog posta, nije zelio dati odgovor da ne bi morao reci nesto ruzno?
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#309 Re: Iskrenost...

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 21/11/2010 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#310 Re: Iskrenost...

Post by anjusha »

Ma psa kojeg cesto vidjam u setnji pocnem da pozdravljam usput (a i vlasnika, da ne bude zabune, dabome, premda se nismo nikad upoznali). Svojim pozdravom na ulici, klimanjem glavom ili bezveznim "zdravo" se ne ide preko svoje iskrenosti niti preko prekrizivnja nekog u zivotu.
Prekriziti znaci da ne zelim da imam ista vise sa njim/njom, da ne zelim da idemo na kafu, da izlazimo, da se druzimo, da se zovemo telefonom,msn-amo, ma da znam ista o toj osobi- je li se udala, ozenila, zaposlila- ma sta me briga. :-)
Sta znaci taj pozdrav? Da nekog priznajem kao ljudsko bice koje sam nekada u zivotu imala (ne)srecu da poznajem, da dijelimo isto drustvo ili neke druge stvari i s kojom imam kakvu- takvu proslost. Uostalom, kao sto je Aurora rekla- stvar odgoja i kulture. Nista vise i nista manje. :D
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#311 Re: Iskrenost...

Post by metal_rules_cura »

anjusha wrote:Ma psa kojeg cesto vidjam u setnji pocnem da pozdravljam usput (a i vlasnika, da ne bude zabune, dabome, premda se nismo nikad upoznali). Svojim pozdravom na ulici, klimanjem glavom ili bezveznim "zdravo" se ne ide preko svoje iskrenosti niti preko prekrizivnja nekog u zivotu.
Prekriziti znaci da ne zelim da imam ista vise sa njim/njom, da ne zelim da idemo na kafu, da izlazimo, da se druzimo, da se zovemo telefonom,msn-amo, ma da znam ista o toj osobi- je li se udala, ozenila, zaposlila- ma sta me briga. :-)
Sta znaci taj pozdrav? Da nekog priznajem kao ljudsko bice koje sam nekada u zivotu imala (ne)srecu da poznajem, da dijelimo isto drustvo ili neke druge stvari i s kojom imam kakvu- takvu proslost. Uostalom, kao sto je Aurora rekla- stvar odgoja i kulture. Nista vise i nista manje. :D
Upravo tako! Htjela sam pisati o tom pozdravu nesto i procitala onda ovo. Napisala bih otprilike ovako. Znaci, kada nekog ocigledno ne pozdravim ili ocigledno okrecem glavu kad ga vidim vise mi znaci da mi je stalo na neki nacin ali zelim da budem nekulturni kreten i da nekom nesto dokazem. Ovako kada dostojanstveno pozdravim i prodjem znaci da sam ravnodusna i da tebe ne smatram krivcem za bilo sta niti nasu nekadasnju pricu vezem sa bilo cim. Tako to meni izgleda. A sve ostalo bih saopstila identicno kao ovo gore. Dakle, iskreno sam se rastala sa tobom, ljudski upravo s namjerom da se pozdravimo poslije kao ljudi, a ti cinis suprotno? Hoces reci kako je to nesto pozitivno? Nema to veze sa licemjernoscu i nedostatkom iste vec sa sirovinskim ponasanjem. Licno, prozivjela sam od ljudi svasta, ali nikada nisam pribjegla tome da nekoga ne pozdravim. Bez obzira sta se desi. To mi nikad nije tesko. Eh sad, ako neko drugi ne zeli, ja necu trcati za njim da pozdravim. A znam i primjera gdje je to nepozdravljanje znacilo stid. Ne mozes tu osobu poslije pogledati u oci. Otrcano, ali istinito.
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#312 Re: Iskrenost...

Post by Kjajević Majko »

Što odmah dižeš nos Fixeru, samo su smiješne te tvoje hipotetske situacije niko o tebi ne zaključuje na osnovu njih. :D
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#313 Re: Iskrenost...

Post by fixer »

madner wrote:Ma nismo zakuhali, samo primjenjimo mudre savjete zemske populacije.
Iskreno se ophodimo kako bi ucvrstili medjusobne odnose. :lol:
upravo, primjenjujemo vase metode :D
ja stvarno ne shvacam zasto se ne bi pozz sa bivsom. ne samo da se pozz, vec sam sa svakoj dobar prijatelj. mnogo puta se desi da imaju nekih problema, zovnu me, msn-amo (hvala anjusa na izrazu), pokusam im pomoci, cak kad i meni treba pomoc ja ih znam nekad zvati za savjet. :dance: :dance:
Last edited by fixer on 28/08/2008 17:00, edited 1 time in total.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#314 Re: Iskrenost...

Post by fixer »

Kjajević Majko wrote:Što odmah dižeš nos Fixeru, samo su smiješne te tvoje hipotetske situacije niko o tebi ne zaključuje na osnovu njih. :D
ako ti mislis da su hipotetske i donosis zakljucke s tog stajalista - ja imam razlog da budem ljut. ja odlucim da budem malo iskreniji i krenem iznositi stvari iz svog zivota koje su mi se desile, a vi, zaljubljenici u iskrenost sad ne vjerujete da sam ja iskren. dvostruki standardi? ja sam toliko iskren da vam se povjeravam u velikoj mjeri, a vi se bas nesto i ne trudite da me uvjerite da je iskrenost dobra. dapače...
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#315 Re: Iskrenost...

Post by metal_rules_cura »

fixer wrote:
Kjajević Majko wrote:Što odmah dižeš nos Fixeru, samo su smiješne te tvoje hipotetske situacije niko o tebi ne zaključuje na osnovu njih. :D
ako ti mislis da su hipotetske i donosis zakljucke s tog stajalista - ja imam razlog da budem ljut. ja odlucim da budem malo iskreniji i krenem iznositi stvari iz svog zivota koje su mi se desile, a vi, zaljubljenici u iskrenost sad ne vjerujete da sam ja iskren. dvostruki standardi? ja sam toliko iskren da vam se povjeravam u velikoj vjeri, a vi se bas nesto i ne trudite da me uvjerite da je iskrenost dobra. dapače...
Ja nisam rekla kako ne cijenim misljenje. I vjerujem kako iznosis situacije kakve jesu. Ja opet iznosim svoje ni zbog cega drugog nego samo zbog toga sto nikada nisam tako duboko kao ti ulazila u te tvoje situacije vec bih se odaljila od toga, mada sam puno puta bila na rubu da tu dodjem. I onda sam dozivljavala neke pozitivnije, a te negativne tek nekako povrsno i ne tako dugotrajno.
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#316 Re: Iskrenost...

Post by Kjajević Majko »

fixer wrote:ako ti mislis da su hipotetske i donosis zakljucke s tog stajalista - ja imam razlog da budem ljut. ja odlucim da budem malo iskreniji i krenem iznositi stvari iz svog zivota koje su mi se desile, a vi, zaljubljenici u iskrenost sad ne vjerujete da sam ja iskren. dvostruki standardi? ja sam toliko iskren da vam se povjeravam u velikoj mjeri, a vi se bas nesto i ne trudite da me uvjerite da je iskrenost dobra. dapače...
Iskren ti je stav, situacije su hipotetske razumiješ?
Ali ako su i one tačne onda nisi dosljedan nimalo.

Nego, ne da mi se raspravljati moglo bi otići u nedogled, dosta više i ove teme. :D
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#317 Re: Iskrenost...

Post by fixer »

Kjajević Majko wrote:
fixer wrote:ako ti mislis da su hipotetske i donosis zakljucke s tog stajalista - ja imam razlog da budem ljut. ja odlucim da budem malo iskreniji i krenem iznositi stvari iz svog zivota koje su mi se desile, a vi, zaljubljenici u iskrenost sad ne vjerujete da sam ja iskren. dvostruki standardi? ja sam toliko iskren da vam se povjeravam u velikoj mjeri, a vi se bas nesto i ne trudite da me uvjerite da je iskrenost dobra. dapače...
Iskren ti je stav, situacije su hipotetske razumiješ?
Ali ako su i one tačne onda nisi dosljedan nimalo.

Nego, ne da mi se raspravljati moglo bi otići u nedogled, dosta više i ove teme. :D
mislim da me nisi pak pozorno citao da bi znao da li sam dosljedan :)
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#318 Re: Iskrenost...

Post by burek_in_space »

Mozete vi mene smatrati nekulturnim,ali ja nikada necu pozdraviti osobu koja je bila neiskrena prema meni bez obzira u kakvom mi odnosu bili(prijateljstvo,veza...).Zasto?!Zato sto neko ne zavredjuje ni 1% nase kulture i paznje,pa makar i na taj jedan tren da se kroz zube promrsi to"Zdravo" ili "Cao".Ljudi su takvi da ce nakon tog zdravo kad-tad pokusati i nesto vise da dobiju,par recenica,nakon toga i kafu i razgovor,ali neki zaista ne zasluzuju to da dobiju,pogotovo ako si ti prema njima nastupio (pre)posteno i preiskreno.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#319 Re: Iskrenost...

Post by metal_rules_cura »

A sta ukoliko je neko bio iskren i korektan prema nekom i na kraju zeli pozdraviti, ali druga strana ne? Desava se i to.

Na kraju, da je ne znam sta, niko nije toliki mrav da ne zasluzuje "zdravo". Nemas sta zeljeti vise ukoliko znas razdvojiti.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#320 Re: Iskrenost...

Post by fixer »

burek_in_space wrote:Mozete vi mene smatrati nekulturnim,ali ja nikada necu pozdraviti osobu koja je bila neiskrena prema meni bez obzira u kakvom mi odnosu bili(prijateljstvo,veza...).Zasto?!Zato sto neko ne zavredjuje ni 1% nase kulture i paznje,pa makar i na taj jedan tren da se kroz zube promrsi to"Zdravo" ili "Cao".Ljudi su takvi da ce nakon tog zdravo kad-tad pokusati i nesto vise da dobiju,par recenica,nakon toga i kafu i razgovor,ali neki zaista ne zasluzuju to da dobiju,pogotovo ako si ti prema njima nastupio (pre)posteno i preiskreno.
slazem se sa tobom, ali nijedna moja cura nije bila takva prema meni. i ja se tako ponasam prema prijateljima koji su dokazali svoju neiskrenost. mogu ih mozda i pozz, ali za mene ih nema.
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#321 Re: Iskrenost...

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 21/11/2010 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#322 Re: Iskrenost...

Post by madner »

Ne bih da repliciram jer to svakako nije tema ove emisije. Recu samo: iza osmjeha se cesto kriju suze, ali sta je tu je. :mrgreen:
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#323 Re: Iskrenost...

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 21/11/2010 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#324 Re: Iskrenost...

Post by metal_rules_cura »

madner wrote:Ne bih da repliciram jer to svakako nije tema ove emisije. Recu samo: iza osmjeha se cesto kriju suze, ali sta je tu je. :mrgreen:
Na sta si ovdje konkretno mislio? Ne mogu vise pohvatati temu :D
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#325 Re: Iskrenost...

Post by madner »

metal_rules_cura wrote:
madner wrote:Ne bih da repliciram jer to svakako nije tema ove emisije. Recu samo: iza osmjeha se cesto kriju suze, ali sta je tu je. :mrgreen:
Na sta si ovdje konkretno mislio? Ne mogu vise pohvatati temu :D
Odlazak u kupovinu sa dragom. S tim da je namjerno bilo trosmisleno :wink:
Post Reply