Iron Maiden

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14330
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#326 Re: Iron Maiden

Post by DaysleepeR »

dezurni_ucenik wrote:
DaysleepeR wrote:Treba biti fer i reci da je Bono i U2 uradio za Sarajevo mnogo vise od koncerta u Sarajevu. Tokom 92-93, U2 su bili na Zooropa turneji i na svakom su koncertu imali live ukljucenje iz Sarajeva.
U2 je finansirao film Miss Sarajevo Bill Cartera koji je snimljen u Sarajevu 1993 godine, a na osnovu filma i pjesma koja je bila globalni hit.
Bono je docekao novu godinu u Sarajevu, 1995-1996 gdje je stanje jos bilo poluratno, tek je Dayton potpisan.

Nece Bruce-ov gest biti nista manji ako prepoznamo i gestove drugih prema ovom gradu :)
U2 su bas pogodili moment sa koncertom. I nikad prije nikad kasnije toliko spektakularna turneja. To sam zaboravio za docek nove godine. Valjda je slavio tada sa Muhamedom Sacirbegovicem jer su bili haveri. I sjecam da je tada nekada Michael Stipe najavljivao koncert R.E.M. u Sarajevu. Zasto nije doslo do toga nemam pojma. Koncert trebao biti odrzan 1999. godine.

ExNihilo wrote:Iced Earth je pokazao koliko smo neozbiljno tržište.


Sta je bilo? Slaba posjecenost na koncertu?
doktor78 wrote: Sjetih se magazina "Fan" iz '97. ili '98. i bila su aktuelna pisma čitalaca.
Neko je pitao za recenziju Dickinsonovog albuma il intervju s njim, ne sjećam se tačno, ali odgovor uredništva je bio u stilu "Pusti ga, ba, on je samo jedan u nizu onih koji su u ratu dolazili da se okoriste našom tragedijom" :twisted:
Mislim stvarno...
Sjecam se i ja Fan magazina ali taj detalj za Bruce to sam zaboravio.


E ekipa sad dolazimo do jednog pitanja. Jedna starija prica koju sam daaaavno nekad cuo. Pa da vidim jel istina.
Da li je tacno da je Bill Gould iz Faith No More bio takodjer u Sarajevu tokom rata?
Bio je Billy Gould.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#327 Re: Iron Maiden

Post by dezurni_ucenik »

mali_balon wrote:
Zlaja bajker iz Mostara, on dovodi sve rokere u centar Abrasevic, a drzi kafic Duradzik (drzo je ne znam drzi li jos) kod starog mosta, svirka pocinje oko 7 navece i do kasnih sati kafic bude krcat, svirka (rok, metal itd...) u raji (nema bine) iznad sanka velika zastava Irona Maiden....
Inace sam odrastao na Ironsima....otkrio ih davne 1986 kada mi je u ruke dosao album the number of the beast, od tad skupio sve albume i tekst se znao napamet...uz tekstove pjesama i skolu naucio engleski jezik od kojeg sam dobro zivio 20 godina....znaci bilo Iron Maiden pa 10000 mjesta praznih pa onda ostalo.....
Sto ovo pisem, 1994 u kiseljaku radim kao prevodilac, pored mene prolazi lik u duge kose ( u vojnoj bazi vidjeti kosanera je cudno privuce paznju odma) i dugom koznom kaputu sav u crnom....a iza njega jedan engleski vojnik, vozac bio, znali se povrsno i valjda je mene skontao i vidio moju facu...i ono kroz osmjeh kaze yes it is him.....znaci upiskio sam se automatski.....naravno sacekao sam da jede u menzi, vidim oni pricaju sa njim komandant baze i dva pilota, ma reko nek mi odma da otkaz pridjem stolu i teku na sto i olovku reko da you mind mr dickenson, ma ispotpisiva mi 5 stranica ni pogledo nije (mogo sam mu formular za ziranta uvalit :mrgreen: )....podjelim te autograme metalicma raji (iz visokog) moj sam negdje izguio....selio se 10puta....
I 2014 opet sa nekim englezima nesta u mostaru naletim na Zlaju i on mi isprica svoju dogodovstinu.....umiro sam mu od smijeha....znam da je klise ali kako je svijet mali...neka tacka poveze dvoje ljudi nakon nekog perioda....helem.....et

Steta sto si izgubio autogram. Dobra prica :thumbup:

DaysleepeR wrote:Bio je Billy Gould.

Ja cuo da je covjek setao Sarajevom. Neko mu prisao pitao ga jesi ti Bill, on rekao da jeste. Onda skrenulo dalje prica "haj sa nama, dernek folovi".
Jel to fakat legenda dosao ko turista :lol: . Multimilioner, rock zvijezda, FNM na vrhuncu slave on dolazi u grad pod opsadom. Svaka mu cast na tome.


ExNihilo wrote: Sramotna.

:( . Onda su koncerti takve vrste vise za amfiteatar Doma Mladih. To su i organizatori partyja skontali pa sve tamo ide. Od Garden Of Dreams do Decibela.


Volio bih znati koliko je bilo na Kraftwerku? Ja sam bio tamo u prvim redovima pa mi se cinilo da je bila puna Skenderija. A nigdje ne mogu pronaci taj podatak.
Last edited by dezurni_ucenik on 20/04/2019 00:09, edited 1 time in total.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#328 Re: Iron Maiden

Post by dezurni_ucenik »

.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#329 Re: Iron Maiden

Post by ExNihilo »



3:30

Jest me stid.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#330 Re: Iron Maiden

Post by Better Man »

dezurni_ucenik wrote:Ne treba ni ovo zaboraviti












https://www.klix.ba/magazin/muzika/auto ... /140501055


Charles R. Cross, autor biografije o Nirvani, kaže da je frontmen ove grupe Kurt Cobain bio itekako vezan za događaje u Bosni i Hercegovini '90-tih godina.
U posljednjem intervjuu o Cobainu, Cross se osvrnuo na karijeru jedno od najpopularnijih muzičara ikada govoreći o Kurtovom djetinjstvu, karijeri i samoubistvu, ali i dešavanjima u Bosni i Hercegovini '90-tih godina.

"Njihov najbolji šou bio je 1993. godine u dvorani Cow Palace u San Franciscu kada su na humanitarnom koncertu svirali za žrtve silovanja u Bosni zahvaljujući Kristu Novoseliću koji je porijeklom sa tih prostora. Ali, Kurt je bio potpuno vezan za te događaje i napravio je veliki šou", kazao je Cross.

L7, skupljeno je dovoljno novca koji će Novoselić, basista Nirvane i jedan od osnivača grupe, kasnije donirati žrtvama silovanja.

U to vrijeme, Krist je dao intervju u kojem se također osvrnuo na dešavanja u Bosni i Hercegovini iznoseći kritike na račun međunarodne zajednice.

"Izgubio sam poštovanje prema Ujedinjenim nacijama. Gubitak poštovanja pretvorio se u prezir. UN i SAD samo pričaju gluposti kada se u ovoj situaciji zna ko je agresor. Bili su svjesni teških zločina u novembru 1991. i januaru 1992. godine. Nisu ništa uraditi povodom toga. Željeli su napraviti neku mirovnu konferenciju na kojoj bismo svirali i na taj način pomogli djeci u Bosni i Hercegovini. Rekao sam im da od...u. Da su radili svoj posao, katastrofa ne bi zadesila Bosnu i Hercegovinu, ne bi bilo 150.000 ubijenih ljudi", kazao je Novoselić u intervjuu 1993. godine.
Neki od najvećih alternativnih bendova tada su bili velika podrška BiH i ukazivali su na strahote i pomagali su nam. Jedan od njih je L7, fantastična ženska četvorka, pa Pearl Jam, The Breeders itd.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#331 Re: Iron Maiden

Post by dezurni_ucenik »

Better Man wrote:
Neki od najvećih alternativnih bendova tada su bili velika podrška BiH i ukazivali su na strahote i pomagali su nam. Jedan od njih je L7, fantastična ženska četvorka, pa Pearl Jam, The Breeders itd.

Kad su Pearl Jam pruzali podrsku?
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#332 Re: Iron Maiden

Post by Better Man »

dezurni_ucenik wrote:
Better Man wrote:
Neki od najvećih alternativnih bendova tada su bili velika podrška BiH i ukazivali su na strahote i pomagali su nam. Jedan od njih je L7, fantastična ženska četvorka, pa Pearl Jam, The Breeders itd.

Kad su Pearl Jam pruzali podrsku?
Pa u vrijeme kad su bili ovi koncerti za pomoć silovanim ženama u BiH.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#333 Re: Iron Maiden

Post by dezurni_ucenik »

Better Man wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Better Man wrote:
Neki od najvećih alternativnih bendova tada su bili velika podrška BiH i ukazivali su na strahote i pomagali su nam. Jedan od njih je L7, fantastična ženska četvorka, pa Pearl Jam, The Breeders itd.

Kad su Pearl Jam pruzali podrsku?
Pa u vrijeme kad su bili ovi koncerti za pomoć silovanim ženama u BiH.

Tad su taj koncert odrzali Nirvana, L7, The Breeders i Disposable Heroes Of Hiphoprisy. Mozda su Pearl Jam nesto naknadno radilil
User avatar
dale cooper
Posts: 28397
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#334 Re: Iron Maiden

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:

3:30

Jest me stid.
Cringe. :facepalm: Pa jebemti imamo li mi ikakvog muzičkog novinara koji poznaje materiju. :|
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#335 Re: Iron Maiden

Post by So What! »

ExNihilo wrote:
dezurni_ucenik wrote:
ExNihilo wrote:Iced Earth je pokazao koliko smo neozbiljno tržište.
Sta je bilo? Slaba posjecenost na koncertu?
Sramotna.
Druže, ja sam prisustovao koncertu, moglo je biti još raje, ali ono nije bila sramotna posjećenost, i bilo je stvarno dosta gledalaca, i to iz raznih krajeva države došli.

A evo i slika kao neki dokaz, da se to još više moglo popuniti, ali definitivno nije bilo slabo posjećeno:

Image
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#336 Re: Iron Maiden

Post by So What! »

Better Man wrote:Neki od najvećih alternativnih bendova tada su bili velika podrška BiH i ukazivali su na strahote i pomagali su nam. Jedan od njih je L7, fantastična ženska četvorka, pa Pearl Jam, The Breeders itd.
Mislim da je čak jednom davno bila i tema ko je to sve pomagao, pa su nabrajani projekti poznatih muzičara koji su radili vani, kao i onih koji su redovno posjećivali Sarajevo.

Stvarno je sramota da se rijetko ističe Joan Baez, žena koja je prva u ratu došla u Sarajevo i svirala, a zatim održala koncert za vrijeme festivala Bašačaršijske noći 2008. godine te Sarajevo nije izostavila u sklopu svoje oproštajne turneje prošle godine kada je održala koncert u BKC-u.

Uz U2 i Brucea Dickinsona, mora stojati i ime Joan Baez, legendarne umjetnice, koja je zaista bila posvećena Sarajevu i u ratu i nakon rata.



Koliko god bi to smiješno moglo zuvčati, ali fanovi Cat Stevensa / Yusufa Islama, upravo mogu Sarajevu zahvaliti na njegovom povratku na muzičku scenu, jer čovjek je petnaestak godina bio duboko zaglibio u neki novokomponovani ortodoksni način prakticiranja islama i u javnosti se pojavljivao obično s nekom kontroverznom izjavom.

Bosanska tragedija i smrt dr. Irfana Ljubijankića s kojim je bio dobar prijatelj ga je žestoko pogodila i započeo je humantarnu akciju, zatim se vratio muzici, doduše, bez muzike i održao prvi javni nastup nakon 20 godina upravo u Sarajevu, 1997. godine, što je tada bila velika vijest u svijetu, jer čovjek je imao, a ima i danas milione fanova.

Pomaganje narodu BiH je nastavio kroz svoju humanitarnu organizaciju Small Kindness, a Cat Stevens / Yusuf Islam se u međuvremenu u potpunosti vratio na svjetsku muzičku scenu, balansirajući život između sviranja muzike i praktikovanja islama, a druži se i scenu djeli sa nekim od najvećih muzičara svijeta, meni je recimo predivan njegov nastup s pokojnim Chris Cornellom u Los Angelesu, 2016. godine.

Kakva razlika između 1997. kada se u BiH, vraćao muzici, a prvom redu u publici mu sjedio Bakir Izetbegović ...



... i kada sa Eddiem Vedderom, svira jedan od svojih najvećih hitova na Global Citizen festivalu u New Yorku 2016. godine.

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#337 Re: Iron Maiden

Post by ExNihilo »

So What! wrote:
ExNihilo wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Sta je bilo? Slaba posjecenost na koncertu?
Sramotna.
Druže, ja sam prisustovao koncertu, moglo je biti još raje, ali ono nije bila sramotna posjećenost, i bilo je stvarno dosta gledalaca, i to iz raznih krajeva države došli.

A evo i slika kao neki dokaz, da se to još više moglo popuniti, ali definitivno nije bilo slabo posjećeno:

Image
Ako bend poput Iced Earth, dakle jedan od najznačajnijh metal bendova zadnjih nekoliko decenija, ne može napuniti Slogu, čiji je maksimalan kapacitet 700 ljudi, uz najnižu cijenu ulaznice na turneji, to jeste sramota. To je jedini adekvatan termin.

I zaista dokazuje, kako sam rekao, da nismo ozbiljno tržište za ovu vrstu muzike. Samim tim, ne treba nas čuditi da niko i ne dolazi.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#338 Re: Iron Maiden

Post by So What! »

ExNihilo wrote:Ako bend poput Iced Earth, dakle jedan od najznačajnijh metal bendova zadnjih nekoliko decenija, ne može napuniti Slogu, čiji je maksimalan kapacitet 700 ljudi, uz najnižu cijenu ulaznice na turneji, to jeste sramota. To je jedini adekvatan termin.

I zaista dokazuje, kako sam rekao, da nismo ozbiljno tržište za ovu vrstu muzike. Samim tim, ne treba nas čuditi da niko i ne dolazi.
Mislim da bi potegli podužu raspravu na temi na kojoj to nije mjesto. Ali evo da izbacim još poneki argument.

Iced Earth je na pomenutoj svjetskoj Plagues turneji, bio veoma uspješan te su održali ukupno 50 koncerata u 34 zemlje rasprostranjene na 6 kontinenta.

Ono što je bitno naglasiti, da su veći dio turneje svirali u klubovima, otprilike veličine Sloge ili nešto veće, u najboljem slučaju to su bile dvorane poput pariškog La Trabenda sa kapacitetom od 700 mjesta, ili londonske 02 Academy dvorane u islingtonu sa kapacitetom od 800 mjesta ili zagrebačkog Pogona Jedinstvo i ljubljanske Kino Šiške sa kapacitetom nešto jačim od 1000 mjesta.

Ni na jednom od ovih koncerata, Iced Earth nije bio rasprodat kao ni u Sarajevu, dakle to jeste značajan i veoma popularan bend, ali na turnejama ovo je njihov domet. Ispod je lista svih mjesta na kojima su nastupali, budi slobodan da pronađeš neke značanije razlike između ostalih koncerata i sarajevskog koncerta Iced Eartha.

Ako im je u Londonu dovoljna dvorana za 800 ljudi, ne vidim kako preko 500 ljudi na njihovom koncertu u Sarajevu može biti malo.

Image
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#339 Re: Iron Maiden

Post by geralt »

Koliko god da cijenim Iced Earth kao bend, oni nisu bas poznati izvan uzeg kruga ljubitelja metala. Mislim da se Maiden vise moze porediti sa Deep Purple po popularnosti - doslo bi manje Sarajlija nego 2007, ali vise fanova sa strane. Znaci, puna Zetra, uz neku razumnu cijenu ulaznica. O Kosevu ne treba ni razmisljati.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#340 Re: Iron Maiden

Post by ExNihilo »

So What! wrote:
ExNihilo wrote:Ako bend poput Iced Earth, dakle jedan od najznačajnijh metal bendova zadnjih nekoliko decenija, ne može napuniti Slogu, čiji je maksimalan kapacitet 700 ljudi, uz najnižu cijenu ulaznice na turneji, to jeste sramota. To je jedini adekvatan termin.

I zaista dokazuje, kako sam rekao, da nismo ozbiljno tržište za ovu vrstu muzike. Samim tim, ne treba nas čuditi da niko i ne dolazi.
Mislim da bi potegli podužu raspravu na temi na kojoj to nije mjesto. Ali evo da izbacim još poneki argument.

Iced Earth je na pomenutoj svjetskoj Plagues turneji, bio veoma uspješan te su održali ukupno 50 koncerata u 34 zemlje rasprostranjene na 6 kontinenta.

Ono što je bitno naglasiti, da su veći dio turneje svirali u klubovima, otprilike veličine Sloge ili nešto veće, u najboljem slučaju to su bile dvorane poput pariškog La Trabenda sa kapacitetom od 700 mjesta, ili londonske 02 Academy dvorane u islingtonu sa kapacitetom od 800 mjesta ili zagrebačkog Pogona Jedinstvo i ljubljanske Kino Šiške sa kapacitetom nešto jačim od 1000 mjesta.

Ni na jednom od ovih koncerata, Iced Earth nije bio rasprodat kao ni u Sarajevu, dakle to jeste značajan i veoma popularan bend, ali na turnejama ovo je njihov domet. Ispod je lista svih mjesta na kojima su nastupali, budi slobodan da pronađeš neke značanije razlike između ostalih koncerata i sarajevskog koncerta Iced Eartha.

Ako im je u Londonu dovoljna dvorana za 800 ljudi, ne vidim kako preko 500 ljudi na njihovom koncertu u Sarajevu može biti malo.
Pregledah zadnjih 5-6 dvorana sa spiska i Sticky Fingers u Gothenburgu ima kapacitet od 2500 mjesta, a to je tek jedna od dvije švedske dvorane gdje su nastupali. Danska Vega ima 1500, a pogled na USA dvorane sa iste turneje otkriva da kući redovno nastupaju pred publikom od nekoliko hiljada gledalaca.

Što će reći, popularnost benda varira u zavisnosti od teritorije. Očito su popularniji u Skandinaviji i Njemačkoj, nego Zapadnoj Evropi, a još popularniji kući u Americi. Samim tim, gornje cifre su donekle cherry pickane i ne pokazuju potpunu sliku.

Ono što mi se čini važnijim naglasiti jeste da praviš pogrešnu pretpostavku kako bend koji nastupi pred 800 ljudi to čini isključivo zbog toga što ne može napuniti veću dvoranu. Recimo, kao što spominješ, nastupili su Londonu pred 800 ljudi, ali su svega nekoliko mjeseci ranije nastupili u istoj državi pred više od 3k ljudi - i to u manjem gradu (Birmingham).

Ja sam 2015. gledao Dream Theater u Pragu (TipSport Arena) pred više od 15k gledalaca, da bih godinu dana kasnije gledao isti bend u istom gradu pred 3k gledalaca (Forum Karlin). Dakle, mnogo toga zavisi od organizatora, a jedno je sigurno: kao što je DT sposoban napuniti više od 3k u Pragu, onda kada organizator osigura infrastrukturu, tako da je i Iced Earth sposoban napuniti više od 800 u Londonu, uz isti uvjet. Ni jedno ni drugo ne znači da nije postojao daleko veći interes publike.

Ili, gledajući spisak turneje, reći ćeš mi kako su u Hamburgu nastupili u Markthalle kapaciteta 1000 ljudi, što je relativno uporedivo sa Slogom, ali zanemariti činjenicu da je to tek jedan od 7 koncerata koji su u sklopu iste turneje, iste godine, održali u Njemačkoj. Da ne govorimo o tome da Njemačku (kao i većinu država sa turneje) posjećuju decenijama, dok su kod nas nastupili prvi i jedini put. Štaviše, prvi i jedini put da je nastupio bend njihovog kalibra, uopće.

I to je kao uporedivo? Ne, nije. Dakle, mnogo više faktora je u igri. Od organizatora, broja koncerata na istoj teritoriji, zasićenosti tržišta, i drugog.

I neka ti ne bude teško da mi dadneš izvor ovog podatka, koji navodiš, da nigdje nisu rasprodali dvoranu. Proguglah i ne nađoh.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#341 Re: Iron Maiden

Post by So What! »

ExNihilo wrote:Pregledah zadnjih 5-6 dvorana sa spiska i Sticky Fingers u Gothenburgu ima kapacitet od 2500 mjesta, a to je tek jedna od dvije švedske dvorane gdje su nastupali. Danska Vega ima 1500, a pogled na USA dvorane sa iste turneje otkriva da kući redovno nastupaju pred publikom od nekoliko hiljada gledalaca.

Što će reći, popularnost benda varira u zavisnosti od teritorije. Očito su popularniji u Skandinaviji i Njemačkoj, nego Zapadnoj Evropi, a još popularniji kući u Americi. Samim tim, gornje cifre su donekle cherry pickane i ne pokazuju potpunu sliku.

Ono što mi se čini važnijim naglasiti jeste da praviš pogrešnu pretpostavku kako bend koji nastupi pred 800 ljudi to čini isključivo zbog toga što ne može napuniti veću dvoranu. Recimo, kao što spominješ, nastupili su Londonu pred 800 ljudi, ali su svega nekoliko mjeseci ranije nastupili u istoj državi pred više od 3k ljudi - i to u manjem gradu (Birmingham).

Ja sam 2015. gledao Dream Theater u Pragu (TipSport Arena) pred više od 15k gledalaca, da bih godinu dana kasnije gledao isti bend u istom gradu pred 3k gledalaca (Forum Karlin). Dakle, mnogo toga zavisi od organizatora, a jedno je sigurno: kao što je DT sposoban napuniti više od 3k u Pragu, onda kada organizator osigura infrastrukturu, tako da je i Iced Earth sposoban napuniti više od 800 u Londonu, uz isti uvjet. Ni jedno ni drugo ne znači da nije postojao daleko veći interes publike.

Ili, gledajući spisak turneje, reći ćeš mi kako su u Hamburgu nastupili u Markthalle kapaciteta 1000 ljudi, što je relativno uporedivo sa Slogom, ali zanemariti činjenicu da je to tek jedan od 7 koncerata koji su u sklopu iste turneje, iste godine, održali u Njemačkoj. Da ne govorimo o tome da Njemačku (kao i većinu država sa turneje) posjećuju decenijama, dok su kod nas nastupili prvi i jedini put. Štaviše, prvi i jedini put da je nastupio bend njihovog kalibra, uopće.

I to je kao uporedivo? Ne, nije. Dakle, mnogo više faktora je u igri. Od organizatora, broja koncerata na istoj teritoriji, zasićenosti tržišta, i drugog.

I neka ti ne bude teško da mi dadneš izvor ovog podatka, koji navodiš, da nigdje nisu rasprodali dvoranu. Proguglah i ne nađoh.
Prvo, veoma je drago, što se fino raspravljamo, jer civilizovana rasprava je rijetkost na ovom forumu.

Dakle, brojke navedene u mom postu nisu cherry pickane, izvedeni su kapaciteti regionalnih dvorana, kao i dvorana u najvećim evropskim gradovima, ali evo napravi ćemo još neke usporedbe ako je potrebno.

Ne znam gdje si pronašao da Sticky FIngers prima 2500, ali ovaj izvor kaže da ne prima više od 400 ljudi, dok recimo kapacitet Sale 2 u klubu Razzmatazz u Barceloni, gdje je Iced Earth nastupao iznosi 1000 mjesta, dok će većina izvora reći da je kapacitet ovog kluba 2800 mjesta, ali je vrlo važno navesti da je raspoređen na tri sale.

Kapacitet Sale Caracol u Madridu je 500 ljudi, isti je kapacitet bečkog kluba Szene, a činjenica ja da Briminghamaski 02 Academy zaista prima 3000 gledalaca, lai je isto tačko činjenica da je to drugi najveći grad u Engleskoj gdje živi skoro dva miliona ljudi, a Berlinski klub Astra posjeduje nešto veći kapacitet od oko 1500 mjesta.

Jednostavno, da li bi bili ludi, kada bi izvlačili broj proječnog kapaciteta neke dvorane ili mjesta gdje je Iced Earth nastupao na turneji, ali dovoljno je pročitati nazive tih mjesta i ustanoviti da to nisu neka zvučna mjesta, a u evropskim metropoloma to je rijetko kada bila neka veća dvorana.

Pokušao sam istražiti, da li postoji podatak da je ijedan koncert rasprodat na ovoj turneji, do tih informacija je barem lahko doći, ali jednostavno nisam nigdje mogao pronaći, da je ijedan koncert unaprije ili na dan koncerta rasprodat, iako postoje još uvijek reviewi nekih koncerata na internetu.

Sarajevo sa svoji nešto manje od pola miliona stanovnika i čitava Bosna i Hercegovina sa tri miliona, prvi puta je dočekala Iced Earth i očigledno za njihove prilike, sakupila sasvim pristojan broj ljudi, koji su bili vjerna publika, iako je vjerujem nas većina u publici, nismo bili fanovi, već smo jednostanvo došli ispoštovati ime kao što je ovaj bend.

A ovaj bend jeste ime, ali isto tako ovaj bend veće mase vidi tek na Wackenu, Bloodstocku ili nekom drugom festivalu, dok na svojim koncertima, to i nije tako često slučaj.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#342 Re: Iron Maiden

Post by So What! »

Bruce Dickinson radi na filmu o koncertu koji je održao u opkoljenom Sarajevu
Image

Pjevač Iron Maidena Bruce Dickinson sarađuje s rediteljem filma "Anvil: The Story Of Anvil" Sachom Gervasijem kako bi napisali scenarij zasnovan na koncertu koji je održao u ratnom Sarajevu 1994. godine.

Pod zaštitom vojnika UN-a, Dickinson i njegov bend Skunkworks su u decembru 1994. godine stigli u opkoljeni grad te lokalnim ljubiteljima metala nakratko pružili uvid u "normalni" način života. Ovaj događaj je opisan u dokumentarnom filmu "Scream For Me Sarajevo" koji je objavljen 2016. godine.
Sarajevo je 1.425 dana (od 2. aprila 1992. do 29. februara 1996. godine) bilo pod opsadom bosanskih Srba. Ubijeno je ubijeno ukupno 13.952 ljudi, uključujući 5.434 civila. Kako bi prikazao prkos građana, pregovarač UN-a, koji je bio stacioniran u Sarajevu, se prvobitno nadao da će uspjeti dovesti Rolling Stonese.

Međutim, uspio je nagovoriti Dickinsona i njegov bend da uđu u borbenu zonu kako bi nastupili. Također su posjetili sirotište kako bi pjevali za djecu koja su u ratu izgubila roditelje, piše Louder Sound.

"Nekoliko nevjerovatnih dana koje sam proveo u Sarajevu s mojim bendom pred Božić 1994. godine bili su neki od najintenzivnijih u mom životu. Prikazivanje emocija i tragedija na ekranu nije nimalo lak zadatak. Putovao sam kao dugokosi metalac kroz grad koji je bio pod opsadom duže od Staljingrada. Nakon koncerta sam se vratio kući u London, a u Sarajevu su ostali ljudi koji su se borili za život. Ovaj film je zapravo posvećen njihovoj priči, a ne mojoj", rekao je Dickinson.



Sacha Gervasi je objasnio kako je upoznao Dickinsona u Londonu 1982. godine kao obožavatelj Iron Maidena.

"Velika je čast skoro 40 godina kasnije pisati ovu izuzetno intenzivnu i ličnu priču sa Bruceom. Prava priča o djeci i lokalnim muzičarima koji su prisustvovali tom koncertu podjednako je dirljiva koliko i nadahnjujuća. Mnogi od njih su poginuli. Kao što je Bruce već rekao, nadamo se da će im ovaj film biti počast", kazao je on.

U razgovoru o filmu "Scream For Me Sarajevo" za Forbes 2018. basista Skunkworks Chris Dale je rekao: "Vidjeli smo šta se događa kada vam se oduzmu osnovna ljudska prava. Išlo je do te mjere da ne smijete izaći van svog naselja jer biste mogli biti upucani. Sve te stvari koje vidimo o izbjeglicama, Siriji, problemima na meksičkoj granici... Znam da ti ljudi ne bježe samo da bi nam pokušali ukrasti posao. Znam od čega bježe, vidio sam od čega bježe. Ti bi trčao. Skupio bi porodicu i pobjegao."

Gradsko vijeće Sarajeva je 2019. godine Dickinsonu dodijelilo nagradu "Počasnog građanina Sarajeva". Bivši gradonačelnik Abdulah Skaka je rekao: "Dolazak gospodina Dickinsona u Sarajevo 1994. godine bio je jedan od onih trenutaka zbog kojih smo u Sarajevu shvatili da ćemo preživjeti, da će grad Sarajevo opstati i da će opstati Bosna i Hercegovina."
Klix
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#343 Re: Iron Maiden

Post by Piaty »

So What! wrote: 25/04/2019 20:12
ExNihilo wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Sta je bilo? Slaba posjecenost na koncertu?
Sramotna.
Druže, ja sam prisustovao koncertu, moglo je biti još raje, ali ono nije bila sramotna posjećenost, i bilo je stvarno dosta gledalaca, i to iz raznih krajeva države došli.

A evo i slika kao neki dokaz, da se to još više moglo popuniti, ali definitivno nije bilo slabo posjećeno:

Image
Bio i ja na Icedu. Pa bilo je puno. Ne bas da su ljudi skapavali od guzve ali bilo puno. Samo je meni bolja bila publika od Iced-a, hehe, salim se. Htjedoh reci - nisu svirali maaasu stvari koje sam ocekivao (Something Wicked, Prophecy, Dark Saga...).
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#344 Re: Iron Maiden

Post by Satrap_Darije »

Piaty wrote: 06/05/2021 16:36
So What! wrote: 25/04/2019 20:12

Druže, ja sam prisustovao koncertu, moglo je biti još raje, ali ono nije bila sramotna posjećenost, i bilo je stvarno dosta gledalaca, i to iz raznih krajeva države došli.

A evo i slika kao neki dokaz, da se to još više moglo popuniti, ali definitivno nije bilo slabo posjećeno:

Image
Bio i ja na Icedu. Pa bilo je puno. Ne bas da su ljudi skapavali od guzve ali bilo puno. Samo je meni bolja bila publika od Iced-a, hehe, salim se. Htjedoh reci - nisu svirali maaasu stvari koje sam ocekivao (Something Wicked, Prophecy, Dark Saga...).
Kad već spominjete Iced Earth, treba naglasiti da Jon Shafferu prijeti zatvor jer je u Vašingtonu pravio nerede u njihovom parlamentu, ono kad je Trump izgubio.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#345 Re: Iron Maiden

Post by Piaty »

Satrap_Darije wrote: 25/07/2021 10:32
Piaty wrote: 06/05/2021 16:36

Bio i ja na Icedu. Pa bilo je puno. Ne bas da su ljudi skapavali od guzve ali bilo puno. Samo je meni bolja bila publika od Iced-a, hehe, salim se. Htjedoh reci - nisu svirali maaasu stvari koje sam ocekivao (Something Wicked, Prophecy, Dark Saga...).
Kad već spominjete Iced Earth, treba naglasiti da Jon Shafferu prijeti zatvor jer je u Vašingtonu pravio nerede u njihovom parlamentu, ono kad je Trump izgubio.
Da. Steta za njega.

Mada sve te teme koje obradjuje Iced ne bi bile takve da ni sam Schaffer nije bas takva specificna licnost (najbolji primjer je ona genijalnost, remek-djelo i ne znam naci bolju rijec - trilogija o Gettysburgu).

Napustali su ga svi (za mene smradovi), ostao samo bubnjar.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#346 Re: Iron Maiden

Post by Satrap_Darije »

Piaty wrote: 25/07/2021 16:51
Satrap_Darije wrote: 25/07/2021 10:32

Kad već spominjete Iced Earth, treba naglasiti da Jon Shafferu prijeti zatvor jer je u Vašingtonu pravio nerede u njihovom parlamentu, ono kad je Trump izgubio.
Da. Steta za njega.

Mada sve te teme koje obradjuje Iced ne bi bile takve da ni sam Schaffer nije bas takva specificna licnost (najbolji primjer je ona genijalnost, remek-djelo i ne znam naci bolju rijec - trilogija o Gettysburgu).

Napustali su ga svi (za mene smradovi), ostao samo bubnjar.
Galopirajući rifovi, ništa bolje od toga nisam čuo barem kada je galop u pitanju. Night of the Stormrider, Burnt Offerings, prva trilogija Something Wicked, fenomenalna izvedba.

A to si u pravu da su ovi što su ga napustili najveća govna. Nije nikoga ubio, niti ozlijedio, ušao u hodnik parlamenta i vikao parole.
Ali čuo sam da je dosta težak karakter pa su možda samo iskoristili priliku :D
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#347 Re: Iron Maiden

Post by almirony »

Sve sto je John napisao meni je vrhunski i mislim da kao band nisu prepoznati onoliko koliko zasluzuju, a da je on pretezak karakter svima je jasno.

I na zalost, bojim se da je sa njegovom karijerom zavrseno nakon gluposti i upada na Capitol.

https://www.ultimate-guitar.com/news/ge ... _life.html
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#348 Re: Iron Maiden

Post by Satrap_Darije »

almirony wrote: 25/07/2021 17:40 Sve sto je John napisao meni je vrhunski i mislim da kao band nisu prepoznati onoliko koliko zasluzuju, a da je on pretezak karakter svima je jasno.

I na zalost, bojim se da je sa njegovom karijerom zavrseno nakon gluposti i upada na Capitol.

https://www.ultimate-guitar.com/news/ge ... _life.html
Po meni zadnji dobar album koji je snimljen je Dystopia.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#349 Re: Iron Maiden

Post by Satrap_Darije »

Satrap_Darije wrote: 25/07/2021 19:25
almirony wrote: 25/07/2021 17:40 Sve sto je John napisao meni je vrhunski i mislim da kao band nisu prepoznati onoliko koliko zasluzuju, a da je on pretezak karakter svima je jasno.

I na zalost, bojim se da je sa njegovom karijerom zavrseno nakon gluposti i upada na Capitol.

https://www.ultimate-guitar.com/news/ge ... _life.html
Po meni zadnji dobar album koji je snimljen je Dystopia a to je bilo prije deset godina.
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#350 Re: Iron Maiden

Post by almirony »

Da ne bi off-topicarili temu o Maidenima...kratko, meni zadnja dva albuma, narocito Incorruptible, nisu losiji od Dystopie. :thumbup:
Post Reply