Iron Maiden

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Škobo Habu
Posts: 8995
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#376 Re: Iron Maiden

Post by Škobo Habu »

Respekt Maidenu, ali ono što sam ja čuo sa novog albuma mu zvuči isto kao i sa predhodnih. Reciklaža već recikliranih ideja. U prirodi takav proces ima smisla, no u muzici to teško prolazi. Album za die hard fanove, po meni ništa inovativno, ništa wow!

Mislim da je to glavna razlika između metal mastodonta, tipa Metallice i Maidena, što je Metallica sa Black albumom dosegla vlastiti zenit i sam heavy metal postavila na tron kao ravnopravan muzički žanr sa bilo kojim drugim mainstream muzičkim pravcem.
Nakon toga, sa albumima "Load" i "Reload", prave žanrovski zaokret, više hard&heavy, sporiji su, ali i kompleksniji u samo pristupu muzičkom izražaju, što je kod velikog dijela publike dovelo do razočarenja. No, Metallica je, za razliku od Maidena, pokušavala da ide raznim stazama - od simpho do speed metala, dok sa druge strane, sam Maiden nikada nije ni pokušao iskoračiti u nešto smjelije, nešto rizičnije.

Realno, da se nije desio povratak Brucea u Maiden, on bi danas tavorili na dnu sa Blaze Bayleyem, teško da bi igdje bili headlineri.
skafilic
Posts: 137
Joined: 10/08/2021 09:48

#377 Re: Iron Maiden

Post by skafilic »

Ja nisam ni ocekivao da pod stare dane nesto mijenjaju, meni je album legao samo tako. Uzivam slusajuci, valjda mi nece dosaditi :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#378 Re: Iron Maiden

Post by Hajvan »

Škobo Habu wrote: 03/09/2021 09:52 Respekt Maidenu, ali ono što sam ja čuo sa novog albuma mu zvuči isto kao i sa predhodnih. Reciklaža već recikliranih ideja. U prirodi takav proces ima smisla, no u muzici to teško prolazi. Album za die hard fanove, po meni ništa inovativno, ništa wow!

Mislim da je to glavna razlika između metal mastodonta, tipa Metallice i Maidena, što je Metallica sa Black albumom dosegla vlastiti zenit i sam heavy metal postavila na tron kao ravnopravan muzički žanr sa bilo kojim drugim mainstream muzičkim pravcem.
Nakon toga, sa albumima "Load" i "Reload", prave žanrovski zaokret, više hard&heavy, sporiji su, ali i kompleksniji u samo pristupu muzičkom izražaju, što je kod velikog dijela publike dovelo do razočarenja. No, Metallica je, za razliku od Maidena, pokušavala da ide raznim stazama - od simpho do speed metala, dok sa druge strane, sam Maiden nikada nije ni pokušao iskoračiti u nešto smjelije, nešto rizičnije.

Realno, da se nije desio povratak Brucea u Maiden, on bi danas tavorili na dnu sa Blaze Bayleyem, teško da bi igdje bili headlineri.
Sad si gotov
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#379 Re: Iron Maiden

Post by mali_balon »

_BataZiv_0809 wrote: 03/09/2021 07:48
ExNihilo wrote: 03/09/2021 00:17

Šta te zanima? :P
Apsolutno sve!
To ja ba institucija ne moze to vako, to ide uz pivu i meze pa se razvije filozofska rasprava koji je pjevac bolji album i tako to.....ako te bas zanima imas na yt neke dokumentarce o njima ono za pocetak kasnije ides za onim sto te intersuje ja ih pratum od 1985 ili 84 ne znam vise....u glavnom kad mi je Killers doso pod ruke....a puno sm zaboravio
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#380 Re: Iron Maiden

Post by mali_balon »

Hajvan wrote: 03/09/2021 11:44
Škobo Habu wrote: 03/09/2021 09:52 Respekt Maidenu, ali ono što sam ja čuo sa novog albuma mu zvuči isto kao i sa predhodnih. Reciklaža već recikliranih ideja. U prirodi takav proces ima smisla, no u muzici to teško prolazi. Album za die hard fanove, po meni ništa inovativno, ništa wow!

Mislim da je to glavna razlika između metal mastodonta, tipa Metallice i Maidena, što je Metallica sa Black albumom dosegla vlastiti zenit i sam heavy metal postavila na tron kao ravnopravan muzički žanr sa bilo kojim drugim mainstream muzičkim pravcem.
Nakon toga, sa albumima "Load" i "Reload", prave žanrovski zaokret, više hard&heavy, sporiji su, ali i kompleksniji u samo pristupu muzičkom izražaju, što je kod velikog dijela publike dovelo do razočarenja. No, Metallica je, za razliku od Maidena, pokušavala da ide raznim stazama - od simpho do speed metala, dok sa druge strane, sam Maiden nikada nije ni pokušao iskoračiti u nešto smjelije, nešto rizičnije.

Realno, da se nije desio povratak Brucea u Maiden, on bi danas tavorili na dnu sa Blaze Bayleyem, teško da bi igdje bili headlineri.
Sad si gotov
Nije daleko od istine, mora se priznati.....
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#381 Re: Iron Maiden

Post by splinter »

Eddie je obilježio moje djetinstvo na neki način. Nevjeovatno kakav je uticaj ta grupa imala na te neke generacije malo starije od mene, skoro da možemo govoriti o formi kulta. Maiden nisam nikad nešto pretjerano slušao ali svaki drugi treći crteže je bio posvećen Eddiu. Eddi na planini, Eddi na olimpijadi, Eddi na utakmici, Eddi na Kozjoj ćupriji. Kakve sam samo ja prenose ima ko klinac.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8526
Joined: 15/04/2015 11:26

#382 Re: Iron Maiden

Post by Thorgerson »

Pa da, ima smisla da ljudi u 70im godinama nesto inoviraju.

Jbt sta neces sve procitati...

Ja bas zato volim Maiden. Kad zelim nesto drugo, onda slusam nesto drugo, neku drugu grupu, drugi zanr muzike.

To isto da kazes, ma jest Tarantino dobar reditelj, al jbg sto uvij3k na isti fazon sve, sto nikad nije snimio neki porodicni bozicni film.
Škobo Habu
Posts: 8995
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#383 Re: Iron Maiden

Post by Škobo Habu »

Thorgerson wrote: 03/09/2021 11:55 Pa da, ima smisla da ljudi u 70im godinama nesto inoviraju.

Jbt sta neces sve procitati...

Ja bas zato volim Maiden. Kad zelim nesto drugo, onda slusam nesto drugo, neku drugu grupu, drugi zanr muzike.

To isto da kazes, ma jest Tarantino dobar reditelj, al jbg sto uvij3k na isti fazon sve, sto nikad nije snimio neki porodicni bozicni film.
Nisi ti uopšte razumio napisano.

Nije stvar što su oni sedamdesetim, već što cijelu karijeru furaju isto.

Sviraju onako kako su svirali i prije trideset godina.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#384 Re: Iron Maiden

Post by ExNihilo »

Maiden nikada nije napravio radikalan odmak od svog osnovnog zvuka, ali neozbiljno je reći da nisu evoluirali kao bend. Pa njihov prvijenac više naginje punk zvuku, da bi potom postali perjanice heavy metala. Somewhere in Time je napravio mini-revoluciju glede inkorporiranja syntha u metal, a SSOASS je toliko otišao u prog smjeru da se komotno mogu nazvati pionirima progressive metala.

No, prepoznatljiva melodičnost i fokus na riffove ostali su DNA benda kroz svih pet decenija koliko izbacuju muziku. Što je OK, jer mijenjati zvuk nije kvalitet samo po sebi. Za svakog Maiden kritičara koji kuka da ne mijenjaju zvuk naći ću jednog Opeth fana koji se žali što ovi svaka 2-3 albuma radikalno mijenjaju zvuk.

Sama činjenica da u petoj deceniji snimanja muzike još uvijek mogu izbaciti album koji će, sada je to već jasno, biti univerzalno acclaimed od strane fanova i kritike, fascinantna je po sebi.
Piaty
Posts: 5677
Joined: 01/12/2020 00:58

#385 Re: Iron Maiden

Post by Piaty »

Škobo Habu wrote: 03/09/2021 09:52 Respekt Maidenu, ali ono što sam ja čuo sa novog albuma mu zvuči isto kao i sa predhodnih. Reciklaža već recikliranih ideja. U prirodi takav proces ima smisla, no u muzici to teško prolazi. Album za die hard fanove, po meni ništa inovativno, ništa wow!

Mislim da je to glavna razlika između metal mastodonta, tipa Metallice i Maidena, što je Metallica sa Black albumom dosegla vlastiti zenit i sam heavy metal postavila na tron kao ravnopravan muzički žanr sa bilo kojim drugim mainstream muzičkim pravcem.
Nakon toga, sa albumima "Load" i "Reload", prave žanrovski zaokret, više hard&heavy, sporiji su, ali i kompleksniji u samo pristupu muzičkom izražaju, što je kod velikog dijela publike dovelo do razočarenja. No, Metallica je, za razliku od Maidena, pokušavala da ide raznim stazama - od simpho do speed metala, dok sa druge strane, sam Maiden nikada nije ni pokušao iskoračiti u nešto smjelije, nešto rizičnije.

Realno, da se nije desio povratak Brucea u Maiden, on bi danas tavorili na dnu sa Blaze Bayleyem, teško da bi igdje bili headlineri.
Mene je malo zabolio tvoj komentar. Ne svidja se ni meni stalno ponavljanje kod Maidena, ali ova - samo ova vrsta ponavljanja od Final Frontiera do danas. Da ponovi nesto iz osamdesetih, to bi bilo super.
Maiden je takav i zato ga volimo.
Kada si rekao da nista wow onda sam se malo bojao da bisi u pravu jer nije da se Maiden ne ponavlja.

A zaboljelo me to za Blaze eru iz dva razloga.
Prvo - zato sto je X Factor meni u Top 5 albuma i svidja mi se apsolutno sve sta ima veze sa X Factor. Samim tim i Blaze.
Drugo - Maiden bi bili headlineri i sa Blazeom. Ostali bi giganti, samo malo manji. Eto pogle turneje sa Blazeom.

@ExNihilo

Jos sam ostao na Senjutsu, jos uvijek nisam namjerno druge preslusao. Idem na put za 3-4 sata pa lijepo u autu, sami ja i Maiden, sami ja i Senjutsu.
Last edited by Piaty on 03/09/2021 12:54, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#386 Re: Iron Maiden

Post by ExNihilo »

Piaty wrote: 03/09/2021 12:53
Škobo Habu wrote: 03/09/2021 09:52 Respekt Maidenu, ali ono što sam ja čuo sa novog albuma mu zvuči isto kao i sa predhodnih. Reciklaža već recikliranih ideja. U prirodi takav proces ima smisla, no u muzici to teško prolazi. Album za die hard fanove, po meni ništa inovativno, ništa wow!

Mislim da je to glavna razlika između metal mastodonta, tipa Metallice i Maidena, što je Metallica sa Black albumom dosegla vlastiti zenit i sam heavy metal postavila na tron kao ravnopravan muzički žanr sa bilo kojim drugim mainstream muzičkim pravcem.
Nakon toga, sa albumima "Load" i "Reload", prave žanrovski zaokret, više hard&heavy, sporiji su, ali i kompleksniji u samo pristupu muzičkom izražaju, što je kod velikog dijela publike dovelo do razočarenja. No, Metallica je, za razliku od Maidena, pokušavala da ide raznim stazama - od simpho do speed metala, dok sa druge strane, sam Maiden nikada nije ni pokušao iskoračiti u nešto smjelije, nešto rizičnije.

Realno, da se nije desio povratak Brucea u Maiden, on bi danas tavorili na dnu sa Blaze Bayleyem, teško da bi igdje bili headlineri.
Mene je malo zabolio tvoj komentar. Ne svidja se ni meni stalno ponavljanje kod Maidena ali ova samo ova vrsta ponavljanja od Final Frontiera do danas. Da ponovi nesto iz osamdesetih, to bi bilo super.
Maiden je takav i zato ga volimo.

A zaboljelo me to za Blaze eru iz dva razloga.
Prvo - zato sto je X Factor meni u Top 5 albuma i svidja mi se apsolutno sve sta ima veze sa X Factor. Samim tim i Blaze.
Drugo - Maiden bi bili headlineri i sa Blazeom. Ostali bi giganti, samo malo manji. Eto pogle turneje sa Blazeom.

@ExNihilo

Jos sam ostao na Senjutsu, jos uvijek nisam namjerno druge preslusao. Idem na put za 3-4 sata pa lijepo u autu, sami ja i Maiden, sami ja i Senjutsu.
Napišem osvrt kad nakucam jedno 10 slušanja. :D
Piaty
Posts: 5677
Joined: 01/12/2020 00:58

#387 Re: Iron Maiden

Post by Piaty »

ExNihilo wrote: 03/09/2021 12:54
Piaty wrote: 03/09/2021 12:53

Mene je malo zabolio tvoj komentar. Ne svidja se ni meni stalno ponavljanje kod Maidena ali ova samo ova vrsta ponavljanja od Final Frontiera do danas. Da ponovi nesto iz osamdesetih, to bi bilo super.
Maiden je takav i zato ga volimo.

A zaboljelo me to za Blaze eru iz dva razloga.
Prvo - zato sto je X Factor meni u Top 5 albuma i svidja mi se apsolutno sve sta ima veze sa X Factor. Samim tim i Blaze.
Drugo - Maiden bi bili headlineri i sa Blazeom. Ostali bi giganti, samo malo manji. Eto pogle turneje sa Blazeom.

@ExNihilo

Jos sam ostao na Senjutsu, jos uvijek nisam namjerno druge preslusao. Idem na put za 3-4 sata pa lijepo u autu, sami ja i Maiden, sami ja i Senjutsu.
Napišem osvrt kad nakucam jedno 10 slušanja. :D
Moze :thumbup:
Škobo Habu
Posts: 8995
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#388 Re: Iron Maiden

Post by Škobo Habu »

Fan sam od trinaeste godine Maidena. Tako da mi ne može niko spočitavati da pišem nešto iz loše namjere.

Toliko star da pamtim i onaj Bruceov koncert u Sarajevu, za koji sam te ratne 1994. godine čuo od tipa sa Novog Zelenda, koji je bio vozač "Premmier Urgencea". I dok se narod oko kamiona otimao za penzionerske pakete usred bosanske nedođije nad kojom visi dunum sivog neba, mi djeca smo na lošem engleskom zapitkivali vozača po imenu Vince, koji je došao sa Novog Zelanda u Bosnu, odakle mu t shirt "Number of the Beast" od Maidena?

Dobio u Sarajevu od Brucea Dickinsona na njegovom koncertu. Bruce Dickinson u Sarajevu 1994. godine? Ne zajebaji nas.
Ne mogu ja opisati koliko je ta rečenica nadrealno zvučala svima nama koji smo konekciju sa vanjskim svijetom izgubili 1992. godine i živjeli su medijskoj blokadi najgore vrste.

Helem nejse, kada neko kaže da prvi album Iron Maidena vuče na punk, onda ne može nikako za sebe tvrditi da je dobar poznavalac opusa tog benda.
Udarne numere poput "Phantom of the opera" ili "Running free" ne samo da nemaju nikakve veze sa famozna tri punk akorda, već su, zapravo, temelji NWBHM. To je opšte poznata stvar. Ne samo muzički, već i stilski, kao i u formi imagea Iron Maiden započinje sa stvaranjem jednog novog vala heavy metala, žanra koji u mnogo čemu nema veze sa onim što predstavlja punk, koji je, u suštini, subkultura koja se bunila protiv svega i svačega.
Maidenovi tekstovi potpuno odudaraju od socijalne i političke temetike koje u to doba fura punk subkultura.

Da ne duljim, poenta mog prvog posta jestre da je Iron Maiden svoje najbolje godine već odavno dao. Ono što je evidentno jeste da sa svakim novim albumom izgube i dio energije koju posjeduju. Zato i mislim da je kvalitativno lošiji od predhodnog.

Od " A Metter of Life and Death" albuma pamti li ko nešto upečatljivo?
Škobo Habu
Posts: 8995
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#389 Re: Iron Maiden

Post by Škobo Habu »

Piaty wrote: 03/09/2021 12:53
Mene je malo zabolio tvoj komentar. Ne svidja se ni meni stalno ponavljanje kod Maidena, ali ova - samo ova vrsta ponavljanja od Final Frontiera do danas. Da ponovi nesto iz osamdesetih, to bi bilo super.
Maiden je takav i zato ga volimo.
Kada si rekao da nista wow onda sam se malo bojao da bisi u pravu jer nije da se Maiden ne ponavlja.

A zaboljelo me to za Blaze eru iz dva razloga.
Prvo - zato sto je X Factor meni u Top 5 albuma i svidja mi se apsolutno sve sta ima veze sa X Factor. Samim tim i Blaze.
Drugo - Maiden bi bili headlineri i sa Blazeom. Ostali bi giganti, samo malo manji. Eto pogle turneje sa Blazeom.

Čuj zabolio te komentar?

Ovo me podsjeti na sve one knjiške tipove koji smatraju da sveki akord ili ton koji proizvede Thom York suho zlato. Pa, ako kažeš nešto što nije u skladu sa njihovim zaključkom ne žele da komuniciraju sa tobom.

Sasvim je jedno slušati Maiden iz nekih nostalgičnih, da ne kažem - kolekcionarskih poriva, a nešto posve drugo promišljati njihov rad na kvalitativnoj razini. Meni je cool što su oni jedan od najdugovječnijih metal bandova, što su polu-božanstva kada je heavy metal u pitanju, no jednostavno ide mi na živce to što su oni postali potpuno predvidljivi po pitanju albuma, pa sa te strane više i nemam nikakvih očekivanja.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#390 Re: Iron Maiden

Post by ExNihilo »

Sjo. :D

Paul Di'Anno je tipični punk vokal, uostalom prije Maidena pjevao je u punk bendu. Pa i sam izgled cover arta vrišti punk.

No, dobro, možda ja nemam pojma. No, kako onda objasniti da Mick Wall, vjerovatno najpoznatiji novinar u historiji metala, koji je napisao biografije za manje-više sve velike bendove, od Sabbatha do Metallice, u zvaničnoj biografiji Maidena, koju je napisao angažovan od strane samog benda, prvi album naziva "punk-metal apoteozom". Kakav diletant. :zzzz:

Doslovce nije moguće naći nijedan review Maidenovog debija koji ne ističe punk utjecaje.
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#391 Re: Iron Maiden

Post by mali_balon »

@_BataZiv_0809
evo proctaj zadnjih nekoliko postova i skontat ces sto sam ti napisao ranije :D :D :D
Piaty
Posts: 5677
Joined: 01/12/2020 00:58

#392 Re: Iron Maiden

Post by Piaty »

Škobo Habu wrote: 03/09/2021 13:04 Fan sam od trinaeste godine Maidena. Tako da mi ne može niko spočitavati da pišem nešto iz loše namjere.

Toliko star da pamtim i onaj Bruceov koncert u Sarajevu, za koji sam te ratne 1994. godine čuo od tipa sa Novog Zelenda, koji je bio vozač "Premmier Urgencea". I dok se narod oko kamiona otimao za penzionerske pakete usred bosanske nedođije nad kojom visi dunum sivog neba, mi djeca smo na lošem engleskom zapitkivali vozača po imenu Vince, koji je došao sa Novog Zelanda u Bosnu, odakle mu t shirt "Number of the Beast" od Maidena?

Dobio u Sarajevu od Brucea Dickinsona na njegovom koncertu. Bruce Dickinson u Sarajevu 1994. godine? Ne zajebaji nas.
Ne mogu ja opisati koliko je ta rečenica nadrealno zvučala svima nama koji smo konekciju sa vanjskim svijetom izgubili 1992. godine i živjeli su medijskoj blokadi najgore vrste.

Helem nejse, kada neko kaže da prvi album Iron Maidena vuče na punk, onda ne može nikako za sebe tvrditi da je dobar poznavalac opusa tog benda.
Udarne numere poput "Phantom of the opera" ili "Running free" ne samo da nemaju nikakve veze sa famozna tri punk akorda, već su, zapravo, temelji NWBHM. To je opšte poznata stvar. Ne samo muzički, već i stilski, kao i u formi imagea Iron Maiden započinje sa stvaranjem jednog novog vala heavy metala, žanra koji u mnogo čemu nema veze sa onim što predstavlja punk, koji je, u suštini, subkultura koja se bunila protiv svega i svačega.
Maidenovi tekstovi potpuno odudaraju od socijalne i političke temetike koje u to doba fura punk subkultura.

Da ne duljim, poenta mog prvog posta jestre da je Iron Maiden svoje najbolje godine već odavno dao. Ono što je evidentno jeste da sa svakim novim albumom izgube i dio energije koju posjeduju. Zato i mislim da je kvalitativno lošiji od predhodnog.

Od " A Metter of Life and Death" albuma pamti li ko nešto upečatljivo?
Pa sa ovim komentarom se mogu 97% sloziti.
Ma postoji ti punk uticaji na prva dva albuma ali nista dotle da bi se to okvalifikivalo kao "nwobhm/punk". Hajdemo reci da ti riffovi koji su temelji britanskog hevi metala zvuce pankerski. Politika, buntovnistvo - nista od toga. Da je to Maiden bio, ja bih danas vise cekao album Megadetha i Metallice nego Maidena.

Ja sam tebi govorio za Blaze eru. X Factor je mnogooo al mnogo dobar album.

A sto se tice " A Matter of..." slazem se samo ako bih rekao da je to zadnji kompletno dobar Maiden album. Al i to jedva.

Ja ne volim moderan zvuk opcenito. Volio bih da ga zaprljaju. Da vrate opremu na kojoj su snimali, eto onaj Fear Of The Dark.

Meni je 7th Son Of A 7th Son najbolji metal album svih vremena. Tu sa Chemical Wedding od Brucea.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#393 Re: Iron Maiden

Post by nineinchnails »

Ironiju Maidenovsku slušam od 1983 kada im je izašao Piece of Mind. Odmah sam nabavio i Number of the Beast i toliko bio oduševljen da sam ih slušao dan i noć. Da sam tada upoznao Brucea, a ne 25 godina kasnije, mislim da bih pao u nesvijest, a onda bih vrištao kao kreten od euforije. Ovako, nekako mi je bilo svejedno. Kao da se upoznajem sa bilo kim nepoznatim.
Išao sam samo na jedan koncert Maidena. Još 80ih sam skontao da ima toliko odličnih bendova, da mi je Maiden postao dosadan i baš tinejdžerski bend. Bruce je sam uradio nekoliko odličnih, ozbiljnih pjesama, ali tada nisam bio u tom folu da ga slušam. Slušao sam Megadeth, Death, Quuensryche, Fates Warning, Panteru i naravno Alice in Chains.
itd, da sad ne duljim. Uglavnom, značaj i uticaj Maidena u svjetskoj muzici je ogroman i neosporiv.
Škobo Habu
Posts: 8995
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#394 Re: Iron Maiden

Post by Škobo Habu »

ExNihilo wrote: 03/09/2021 13:37 Sjo. :D

Paul Di'Anno je tipični punk vokal, uostalom prije Maidena pjevao je u punk bendu. Pa i sam izgled cover arta vrišti punk.

Samo zato što je Di'Anno imao punk vokal Iron Maiden je vukao na punk!?? :lol:

Trent Reznor je započeo karijeru u synt-bandu. Prvi album NiN je pop?

Ulver je godinama važio za black metal band, sada trenutno jašu na revivalu synt-popa, imogu reći da dobro zvuče, no čini li ih to tipičnim synt bendom?

Na koncu, prvi album od Minstry je bio tipičan electro-pop album, no njih nikada niko ne spominje u tom domenu, već kao pionire industrial metala.
skafilic
Posts: 137
Joined: 10/08/2021 09:48

#395 Re: Iron Maiden

Post by skafilic »

Meni kao laiku za metal i povremenom slusaocu Maidena ovaj album sjeda bolje nego vecina prethodnih. Mozda je vecinom i pravljen za nas "osrednje/prosjecne" slusaoce :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28459
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#396 Re: Iron Maiden

Post by dale cooper »

Ne slušam Iron Maiden već dugo ono intenzivno, nego tek toliko da vidim gdje su trenutno i for all times sake. Senjutsu tek treba da
dođe na red. Ali pogrešno je reći da se nisu mijenjali ili evoluirali kroz godine. Da, jezgra zvuka je ostala ista, ali su se unutar toga
dešavale promjene, suptilne, ali dovoljno da se od nekog albuma iz 80-tih pa do ovih poslednjih primjeti osjetna razlika. I da, rani Iron Maiden
jeste bio pod uticajem intenzivnog zvuka britanskog punka. I ne samo oni nego kompletna NWOBHM scena, što je logično, jer se ta scena
pojavila nekako uporedo sa punkom.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#397 Re: Iron Maiden

Post by ExNihilo »

Škobo Habu wrote: 03/09/2021 14:23
ExNihilo wrote: 03/09/2021 13:37 Sjo. :D

Paul Di'Anno je tipični punk vokal, uostalom prije Maidena pjevao je u punk bendu. Pa i sam izgled cover arta vrišti punk.

Samo zato što je Di'Anno imao punk vokal Iron Maiden je vukao na punk!?? :lol:

Trent Reznor je započeo karijeru u synt-bandu. Prvi album NiN je pop?

Ulver je godinama važio za black metal band, sada trenutno jašu na revivalu synt-popa, imogu reći da dobro zvuče, no čini li ih to tipičnim synt bendom?

Na koncu, prvi album od Minstry je bio tipičan electro-pop album, no njih nikada niko ne spominje u tom domenu, već kao pionire industrial metala.
Nisi mi objasnio zašto u zvaničnoj Maiden biografiji stoji da je riječ o albumu sa punk elementima. Molim te, fokusiraj se. :D
Škobo Habu
Posts: 8995
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#398 Re: Iron Maiden

Post by Škobo Habu »

ExNihilo wrote: 03/09/2021 14:37
Škobo Habu wrote: 03/09/2021 14:23

Samo zato što je Di'Anno imao punk vokal Iron Maiden je vukao na punk!?? :lol:

Trent Reznor je započeo karijeru u synt-bandu. Prvi album NiN je pop?

Ulver je godinama važio za black metal band, sada trenutno jašu na revivalu synt-popa, imogu reći da dobro zvuče, no čini li ih to tipičnim synt bendom?

Na koncu, prvi album od Minstry je bio tipičan electro-pop album, no njih nikada niko ne spominje u tom domenu, već kao pionire industrial metala.
Nisi mi objasnio zašto u zvaničnoj Maiden biografiji stoji da je riječ o albumu sa punk elementima. Molim te, fokusiraj se. :D
Steve Harris, founder and leader of the band, always cite UFO and Wishbone Ash as main influences. Then each member has its own ones, but I would say that Judas Priest, Deep Purple, Thin Lizzy and Rainbow also played an important role in the development of Maiden’s sound, as well as lots of 70s prog rock groups.
Vidiš li neki punk band kao uzor?

EDIT:
Steve Harris Explains Why Iron Maiden Disliked Early Punk Rock
By Andrew Magnotta @AndrewMagnotta

July 18, 2019

Steve Harris of the legendary British ro
Legendary heavy metal band Iron Maiden formed in London in the mid-'70s, around the same time punk rock was gaining a foothold in the city's underground.

Modern metal and contemporary punk have several common ancestors, but in those early days the two styles were much more separate. Metal bands were disciples of titans like Black Sabbath, Deep Purple and Led Zeppelin, while early punk was crafted from a patchwork of garage rock, adolescent frustration, political unrest and scraps from the rougher aspects of rock groups like The Who.

With its fast-paced, heavy rocking style in the mid-'70s Iron Maiden was often mistaken for punk. But bassist Steve Harris tells Rolling Stone that the comparison didn't really apply beyond tempo.

"...[W]e actually didn't like punks at all," Harris says. "The punks back then couldn't really play their instruments like the later ones."


When pressed about, Maiden's signature gallop, Harris said it was more a product of excitement than a conscious decision.

"I think we were just naturally fast artists because of that adrenaline," he continued. "It's not like we sat down and said, 'Oh, we're going to play fast.' You start with adrenaline and get on stage and it was even faster than it was when you recorded it. Sometimes it can get a bit out of hand, but the energy at a gig can be really quite amazing at times. It was never premeditated."
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#399 Re: Iron Maiden

Post by Hajvan »

Meni najdrazi Maidnov album je Operation: Mindcrime.
Tromblon
Posts: 2091
Joined: 18/01/2015 19:37

#400 Re: Iron Maiden

Post by Tromblon »

Tek sad vidjeh temu pa da se upišem. World slavery tour 18. 08. 1984. na Sajmištu u Beogradu. Nenadjebivo. Onaj huk i trnjenje je počeo Čerčilov govor nikad zaboravit neću.
Post Reply