IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#76 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by heckler »

So What! wrote:Evo da ne bude sve o raspravi o Energoinvestu, ja bi da malo opet ovom računaru. Pošto sam uspio pronaći mail od jednog od tvoraca ovog računara Branislava Stupara. Kontaktirao sam ga bez neke velike nade da će odgovoriti i nakon par dan stiže mail u kojem mi čovjek šalje slike iz perioda razvoja tog računara i dao mi je dosta informacija. Pe evo šta je napisao:
Istina je da sam ja napravio IRIS 8, ustvari moja firma SPE Electronic u Sarajevu.. Ja imam nesto slika o tome, vecina dokumenata je u ratu unistena iako je moja firma radila svo vrijeme rata (moj brat je bio invalid i oslodjen vojne obaveze) i zatvorena je 1999.
IRIS8 je baziran na APPLE II racunaru. U to doba je bilo zabranjeno uvoziti racunare u Jugosaviju pa smo se mi dovijali. Bio je cilj da se djeca imaju na cemu uciti, tada su ucili programske jezike bez racunara sto je bila ordinarna glupost.

Taj racunar smo napravili ja Stupar Branislav, Andrej Markovic (tada student, sada u Australiji), moj brat Mladen (umro 2004), moj brat Joe (Dr. Milorad Stupar, Dept. of Astronomy, University of Sidney), Rudolf Bosnjak (u Sarajevu, bavi se elektro automobilima), i Dino Grapcanovic (u Sarajevu, bio zaposlen kod nas).

Veliku pomoc i podrsku smo dobili of Energoinvest Institut za Racunarske Sisteme (IRIS), Marko Zirojevic direktor IRIS, Zoran Salcic moj skolski drug i tada Dekan Elektrotehnickog Fakulteta Sarajevo, sada prof. University of Auckland i Nebojsa Rajacic, Sef Customer Support IRIS (umro 1992) i mnogi drugi ukljucujici i Dragutin Braco Kosovac, predsjednik Upravnog Odobora Energoinvest.
Image
Mladen Stupar pravi periferne ploče za IRIS-8, juni 1984.

Image
Branislav Stupar lemi ploču prototipa IRIS-8

Image
Mladen Stupar lemi ploču IRIS-8

Image
Prva ploča IRIS-8 lemljena rukom

Image
Branislav Stupar ugrađuje periferalni konektor u prototip IRIS-8

Image
Andrej Marković i Branislav Stupar pored prototipa IRIS-8, 1984.

Image
Andrej Marković i Mladen Stupar pored prototipa IRIS-8, 1984.

Image
Mladen Stupar i Edin Grapčanović sastavljaju IRIS-8, februar 1986.

Image
Otvorena kućišta računara IRIS-8

Image
Otvorena kućišta računara IRIS-8 (2)

Image
Branislav Stupar pored računara IRIS-8

Image
Računari IRIS-8 spremni za isporuku, 1986.

Image
Rudolf Bošnjak utovara računare IRIS-8 u autombil, 1986.
Rock&Roll :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#78 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by So What! »

Pa tu je to negdje.

@MyCore hvala, inače ovo radim jer mislim da ovo treba ući u historiju ili barem udžbenik iz informatike.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#79 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by heckler »

Malo si pretjerao. Po mojoj nekoj procjeni odprilike smo 100-110 godina u proslosti. Negdje na istom nivou kao u A-U. Drvo i metal su nam glavni izvozni aduti. Stim da je A-U bar pumpala pare u drzavu i gradila infrastrukturu.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#80 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by So What! »

heckler wrote:
Malo si pretjerao. Po mojoj nekoj procjeni odprilike smo 100-110 godina u proslosti. Negdje na istom nivou kao u A-U. Drvo i metal su nam glavni izvozni aduti. Stim da je A-U bar pumpala pare u drzavu i gradila infrastrukturu.
Žao mi je što moram na ovoj temi raspavljat o drugim stvarima, ali pošto je na našim forumima to običaj pa eto i ja ću. Što se tiče tehnološki tu smo Mračno doba, ali se slažem s tobom oko ovog A U. Ali je notorna laž da je A U pumpala pare u državu. Gradila je infrstruktura, ali ne što je nama bosancima trebala nego što je trebala A U da lakše eksploatiše BiH. U kapitalizmu nema ljubavi, samo profit.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#81 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by shin »

heckler wrote:
Malo si pretjerao. Po mojoj nekoj procjeni odprilike smo 100-110 godina u proslosti. Negdje na istom nivou kao u A-U. Drvo i metal su nam glavni izvozni aduti. Stim da je A-U bar pumpala pare u drzavu i gradila infrastrukturu.



Mislio sam na propast drustva, ne na vremenski period gdje smo.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#82 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by kojeime »

So What! wrote:...Žao mi je što moram na ovoj temi raspavljat o drugim stvarima, ali pošto je na našim forumima to običaj pa eto i ja ću. Što se tiče tehnološki tu smo Mračno doba, ali se slažem s tobom oko ovog A U. Ali je notorna laž da je A U pumpala pare u državu. Gradila je infrstruktura, ali ne što je nama bosancima trebala nego što je trebala A U da lakše eksploatiše BiH. U kapitalizmu nema ljubavi, samo profit.

Iz kojeg god razloga gradila, infrastruktura je ipak bila izgradjena. A to je na kraju, polije odlaska Austrougarske jedino bilo bitno :)
User avatar
Discball
Posts: 490
Joined: 31/10/2006 09:56

#83 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by Discball »

Svaka čast autoru na temi.

Radio i na jednom i na drugom IRIS-u u srednjoj školi - naravno bilo ga nemoguće imati kući. Bio ponosni vlasnik ZX Spectrum 128K+

Svi oni koji pričaju protiv, jednostavno nemaju pojma, jer kao što neko reče danas ne sklapamo ni tranzistor!

Jako bitno je napomenuti da su oba računara bila 100% kompatibilna sa Apple II i IBM XT.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#84 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by So What! »

Discball wrote:Svaka čast autoru na temi.

Radio i na jednom i na drugom IRIS-u u srednjoj školi - naravno bilo ga nemoguće imati kući. Bio ponosni vlasnik ZX Spectrum 128K+

Svi oni koji pričaju protiv, jednostavno nemaju pojma, jer kao što neko reče danas ne sklapamo ni tranzistor!

Jako bitno je napomenuti da su oba računara bila 100% kompatibilna sa Apple II i IBM XT.
Hvala svima koji su dali svoj dojam i utisak o ovom računaru. Ispričali neko svoje iskustvo u vezi njega i podsjetili ljude na njega.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#85 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by So What! »

Evo nekoliko slika napojne jedinice računara (SMPS - Switch Mode Power Supply) IRIS-8 koju je dizajnirao i napravio Rudolf Bošnjak.

Image
Prva radna jednica SMPS-a.

Image
Radna jedinica SMPS-a bez transformatora.

Image
Donja strana SMPS-a

Image
SMPS za korištenje u industrijskog proizvodnji računara IRIS-8.

Image
Rudolf Bošnjak i Branislav Stupar u prostorijama SPE Electronic u Sarajevu 2003/04.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#86 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by So What! »

Firma Tring iz Gračanice proizvela prvi bosanskohercegovački računar


Mladi stručnjaci firme Tring iz Gračanice razvili su i proizveli prvi bh. računar simboličnog naziva Craidd SOM.

Direktor prodaje firme Tring d.o.o. Nihad Hadžihasanović saopćio je da su završili testiranje prvog bh. računaru, a da je riječ o složenom SOM modulu.

"Taj modul zahtijevao je projektiranje HDI (High Density Interface) sistema, projektovanje koje se koristi u razvoju mobilnih uređaja, tableta i računara, a zatim i proizvodnju prototipa s BGA komponentama. Svi testovi su uspješno završeni i krećemo u serijsku proizvodnju", poručio je Hadžihasanović.

Dodao je da je njihov cilj bio SOM koji će se moći, zbog svojih dimenzija i ostalih karakteristika, integrirati u mnoštvo drugih uređaja, npr. Andriod TV Box, Game Console, industrijske panel računare...

"SOM podržava Android i Linux operativne sisteme", istakao je Hadžihasanović, dodavši da su prvi proizvodi bazirani na ovom modulu: hibridni termalni printer FP2 (printer + PC sa Andriod OS) i Craidd – Android/Linux SOM.

Image

Navodi da će kompletna proizvodnja ovih uređaja, zajedno sa SOM, biti u Gračanici.

"Investirali smo u novi proizvodni pogon koji će omogućiti da proizvodimo ove i druge elektronske uređaje u BiH, što otvara veliku priliku i ostalim firmama da svoje ideje realiziraju koristeći naše proizvodne resurse i kapacitete", istakao je Hadžihasanović.

Craidd SOM je, kako navode, najmanji SOM (System on Module) na svijetu, baziran na ARM Cortex A7 DualCore arhitekturi, s predinstaliranim Linux ili Android operativnim sistemom. Dimenzije od 65 x 30 x 7 mm ga čine najmanjim na svijetu, na ovom procesoru.
Klix
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#87 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by daors »

Nedavno sam ima priliku pogledati izbliza IRIS PC16 koji je bio u odlicnom stanju :)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
diablobih
Posts: 8256
Joined: 28/12/2015 02:17

#88 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by diablobih »

Still better than TRING :D
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#89 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by l33t »

but can it run Crysis?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#90 Re: IRIS 8 - Računar proizveden u BiH

Post by Tesla Edison »

Zna li neko gdje se može danas naći ovaj računar i malo se poigrati?

Koji je OS imao? CP/M ili DOS?

Jel bio kompatibilan sa IBM PC računarima?
Post Reply