Irfan Ljubijankic

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1 Irfan Ljubijankic

Post by Hemel »

Uskoro se navrsava godisnjica od misteriozne pogibije Irfana Ljubijankica tadasnjeg Ministra vanjskih poslova RBiH.
Sada se pojavljuju razne spekulacije oko pogibije jer drzavno tuzilastvo do sada nije naslo za shodno da rijesi taj slucaj.

Image
EKSKLUZIVNO/POTRESNO Kako je ubijen Irfan Ljubijankić POTRESNA SVJEDOČANSTVA O UBISTVU IRFANA LJUBIJANKIĆA Naša novinarka došla je do sada nepoznatih dokumenata i jezivih video svjedočanstava o ubistvu IRFANA LJUBIJANKIĆA, ratnog ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine; o ovom svirepom zločinu istragu vode tužitelji iz Hrvatske: samo naš list otkriva šta se dešavalo na nebu i na zemlji kobnoga dana Ratni zločinac MILE MRKŠIĆ nagradio je zločince koji su srušili helikopter u kojem je ministar Ljubijankić letio za Zagreb! Dvadeset i osmog maja ove godine navršit će se punih trinaest godina otkako su kod hrvatskog gradića Slunja mučki ubijeni tadašnji ministar vanjskih poslova BiH Irfan Ljubijankić, njegova tri saputnika i tri člana posade iz helikoptera koji je na posljednji let krenuo s improviziranog vojnog aerodroma u Ćoralićima kod Cazina. Prema službenoj zabilješci brigadira Nedžada Suljića, napisanoj u noći kada se tragedija dogodila, ministar Ljubijankić, njegov pratilac major Fadil Pekić, tadašnji savjetnik u Veleposlanstvu BiH u Zagrebu Mensur Šabulić i zamjenik državnog ministra pravde Izet Muhamedagić stigli su u Ćoraliće oko 2.10 sati. Tri minuta ranije, na aerodrom je sletio helikopter kojim je iz Zračne luke u Zagrebu dopremljena vojna oprema i sanitetski materijal za opkoljeni Bihaćki okrug. Prije nego što je helikopter ponovno uzletio, članovi posade; dva ukrajinska pilota Grigorijevič i Dudajev i njihov bosanski kolega Mirsad Dupanović “referirali” su da je letjelica u dolasku pogođena u repni dio s dva zrna iz pješadijskog naoružanja, ali bez većih oštećenja. Brigadir Suljić je zabilježio i da je, prethodno, od Zapovjedništva Petog korpusa Armije BiH dobio odobrenje za slijetanje i polijetanje helikoptera, da je meteorološka situacija 28. maja 1995. bila povoljna, noć tamna, bez mjesečine... Primijetio je i da su svi putnici, prije nego što su vrata helikoptera zatvorena, na sebe navukli pancire. HRONOLOGIJA ZLOČINA “Do 3.50 sati smo sa Isturenog komandnog mjesta Ratnog vazduhoplovstva i protuvazdušne odbrane (na zagrebačkom aerodromu, op.a.) čekali potvrdu o dolasku helikoptera. Pošto je nismo dobili, poslali smo upit. Na osnovu odgovora sa IKM-a, zaključio sam da se s helikopterom nešto desilo. U 4.56 sati obavijestio sam Komandu 5. Korpusa da helikopter nije sletio i zahtijevao da se sa tim upozna komandant Korpusa”, napisao je brigadir Nedžad Suljić, napominjući kako je tražio da se odmah krene u potragu za letjelicom i spašavanjem eventualnih preživjelih. “U 10.30 sati sam bio kod komandanta Korpusa koji mi je saopštio da je helikopter vjerovatno oboren i to nekim raketnim sistemom. Zahtijevao je da o događajima ne obavještavam nikoga i da prekinem sve kontakte s Isturenim komandnim mjestom. Komanda Petog korpusa je preuzela na sebe da vodi dalji postupak i izvještavanje o svemu što se sazna o helikopteru”, stoji, između ostalog, u strogo povjerljivom izvješću koje je brigadir Suljić podnio 29. maja. Letjelica u kojoj su ministar vanjskih poslova BiH i njegovi suradnici putovali prema Zagrebu srušena je u rejonu Kremena, na okupiranom području Slunja, s položaja nekadašnje Vojske Republike Srpske Krajine (VRSK). O njihovoj tragičnoj smrti javnost su prvi obavijestili novinari tadašnje Televizije Knin koji su na mjestu pada helikoptera snimili prilog o još jednom “velikom uspjehu” pripadnika VRSK. Na nemontiranom video-zapisu kninskih novinara, snimljenom kamerom VRSK koji su vojnici Hrvatske vojske zaplijenili nekoliko mjeseci kasnije, poslije oslobađanja okupiranih dijelova, vide se ostaci letjelice, mrtva tijela putnika, pronađeni osobni i službeni dokumenti. Taj materijal, ali i drugi, neuporedivo važniji dokazi koji nedvojbeno otkrivaju nalogodavce i izvršitelje napada na helikopter s članovima Vlade BiH, još su prije četiri godine dostavljeni Udruženju logoraša Unsko-sanskog kantona. Međutim, premda se radi o krucijalnim dokazima s mjesta zločina, za postojanje ovih snimaka, sve doskora, šira javnost nije znala. Prvi koji je javno progovorio o video-snimcima s mjesta pogibije ministra vanjskih poslova BiH Irfana Ljubijankića bio je odvjetnik Josip Sladić iz hrvatskog grada Siska. Sladić je kao pravni zastupnik krajiških logoraša nedavno izjavio da je sav pronađeni dokazni materijal predao Županijskom državnom odvjetništvu u Karlovcu (koje je mjesno nadležno), zajedno s kaznenom prijavom protiv bivšeg pukovnika VRSK Dušana Lončara i nekolicine njemu podređenih časnika. “Ne znam zašto se novinari iz BiH tek sada zanimaju za taj slučaj, jer sam ja kaznenu prijavu Županijskom državnom odvjetništvu predao još prije godinu dana”, kazao je u kratkom razgovoru za Slobodnu Bosnu odvjetnik Josip Sladić. Iako je potvrdio da posjeduje kopije dokaznog materijala protiv ubojica Irfana Ljubijankića i šest putnika iz helikoptera, pravni zastupnik Udruženja logoraša Unsko-sanskog kantona je “objasnio” da snimke ne može predočiti medijima dok istražni postupak ne bude završen. Kada smo Sladića pitali zbog čega istraga tako dugo traje, uputio nas je na Županijsko državno odvjetništvo u Karlovcu i istražnog suca koji je zadužen za ovaj predmet. Ipak, unatoč odbijanju odvjetnika Josipa Sladića, novinari “SB” i emisije “Istraga” hrvatske Nove TV uspjeli su doći do potresnog video zapisa s mjesta pogibije ministra Irfana Ljubijankića, ali i snimke smotre srpske vojske u Krajini na kojoj su pročitana imena časnika nagrađenih za taj stravičan zločin. Postrojavanje pripadnika VRSK na Slunju organizirano je na pravoslavni blagdan Vidovdan, 28. juna 1995., kao odgovor na veliku vojnu paradu Hrvatske vojske koja je održana 30. maja na zagrebačkom Jarunu, a nakon uspješno okončane operacije Bljesak u zapadnoj Slavoniji 1. maja iste godine. Odluka o organizaciji proslave na okupiranom Kordunu donesena je nenadano, u namjeri da se krajiškim Srbima povrati poljuljani moral, a njezin je glavni inicijator bio general Mile Mrkšić (presudom Haškog tribunala osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina u Vukovaru) koji je u to vrijeme na mjestu zapovjednika VRSK zamijenio generala Milana Čeleketića. Na video-materijalu do kojeg smo došli haški osuđenik Mile Mrkšić za govornicom, u prisustvu tadašnjih najviših civilnih i vojnih predstavnika srpske paradržavice u Hrvatskoj, čita imena brojnih časnika VRSK koji su odlikovani i unaprijeđeni u više činove, te objavljuje kome su dodijeljene nagrade za “uspješno izvedenu operaciju rušenja neprijateljske letjelice”. Iako general Mrkšić tada nije izrijekom kazao o kojoj se letjelici radi, nema nikakve dvojbe da je posrijedi helikopter u kojem je, mjesec dana ranije, ubijen bosanski ministar vanjskih poslova Irfan Ljubijankić. Na popisu časnika nekadašnje VRSK koji su nagrađeni za rušenje helikoptera u kojem je stradalo svih sedam putnika nalazi se četrnaest imena. Prvi je pukovnik VRSK Dušan Lončar, kasnije unaprijeđen u čin genera-majora, kojeg hrvatsko pravosuđe odranije sumnjiči da je 1991. naredio odvođenje zarobljenih hrvatskih civila iz mjesta Lovas kod Iloka u minsko polje, kada je stradalo više od 80 osoba (zbog tog je zločina protiv osmorice Lončaru podređenih vojnika podignuta optužnica na Specijalnom sudu u Beogradu). Potom slijedi pukovnik Miloš Đošan koji je kasnije, također, nagrađen činom general-majora. Đošen, inače rodom iz BiH, nakon vojnog sloma “Republike Srpske Krajine” vratio se u Srbiju, bio je zapovjednik brigade protuzračne obrane i izvjesno vrijeme garnizona Vojske Jugoslavije u Đakovici na Kosovu. Umirovljen je koncem decembra 2001. i, navodno, danas živi u Beogradu. Pored dvojice tadašnjih pukovnika koji su, po svoj prilici, izdali naredbu za rušenje helikoptera, u toj su vojnoj akciji sudjelovali i major Nebojša Rašuo, kapetan Duško Žarković, stariji vodnici Ranko Dakić i Dalibor Kalapać, te vojnici Branko Kleut, Tihomir Mandarić, Predrag Mileusnić, Miloš Mitić, Mladen Šolaja, Tomislav Kotar, Rajko Čošić i Goran Vranjeković. Iako nismo uspjeli dobiti zvaničnu potvrdu, nagađa se kako barem petorica od 14 nagrađenih zločinaca koji su ubili ministra Ljubijankića žive u BiH, na području Republike Srpske. ULOGA “ŠKORPIONA” I “CRVENIH BERETKI” No, bez obzira jesu li bivši pripadnici VRSK danas dostupni bosanskohercegovačkim ili hrvatskim vlastima, uistinu je skandalozno da, ni trinaest godina nakon zločina, nikada nije pokrenuto pitanje njihove odgovornosti i sudskog procesuiranja. Nejasno je, također, zašto predstavnici Udruge logoraša Unsko-sanskog kantona, i to u vrijeme “hiperprodukcije” svakojakih ratnih video-zapisa, nisu u bh. medijima objavili snimku tragične smrti ministra Irfana Ljubijankića i objelodanili identitet zločinaca koji su izravni krivci za pogibiju sedam nedužnih ljudi. Podsjetimo da je hapšenju i procesuiranju pripadnika specijalne postrojbe MUP-a Srbije Škorpioni koji su u ljeto 1995. ubijali zarobljene Bošnjake iz Srebrenice prethodila objava video-snimke njihovih zločina i da se većina krvnika, na koncu, ipak našla u zatvoru, iako su bili nedostupni pravosuđu BiH. Krajiške tajne SUKOB VELAGIĆA I LJUBIJANKIĆA Tragična smrt ratnog ministra vanjskih poslova BiH Irfana Ljubijankića godinama je na području njegove rodne Krajine bila povod raznim spekulacijama. Iako nema nikakve dvojbe da je helikopter u kojem je nesretni Ljubijankić putovao prema Zagrebu pogođen raketom ispaljenom s položaja VRSK, postoji nekoliko kontroverzi vezanih za njegov tadašnji angažman koje su ga, navodno, stajale glave. Ranije smo pisali kako je 28. maja 1995., zajedno s Irfanom Ljubijankićem, Mensurom Šabulićem i Izetom Muhamedagićem, u Zagreb trebao putovati i Dževad Džanić, liječnik iz Velike Kladuše, u to vrijeme visokopozicionirani član krajiške SDA. Džanić je, međutim, od puta odustao nakon što mu je tadašnji povjerenik Vlade RBiH za Bihaćki okrug Mirsad Veladžić, nekoliko sati prije polaska, zabranio da napusti Bihać. S druge strane, pojedini bliski suborci ratnog zapovjednika 505. bužimske brigade ARBiH Izeta Nanića (pogunuo početkom augusta '95. pod nerazriješenim okolnostima) tvrdili su kasnije kako je Nanić napisao opširno pismo Aliji Izetbegoviću o stanju u Krajini pod Veladžićevom upravom i predao ga Ljubijankiću. Pisali smo, također, i da je Irfan Ljubijankić, prije tragične pogibije, počeo istraživati višemilijunski kriminal u ratnoj diplomatsko-konzularnoj mreži BiH a vezano za nezakonito izdavanje putovnica. Za 14 mjeseci koliko je između Zagreba i aerodroma Ćoralići u Cazinu funkcionirao zračni most (od juna 1994. do augusta '95.) obavljeno je više od 90 letova, preko okupiranih dijelova Hrvatske; Like, Korduna, Slunja. Oborene su samo dvije letjelice, prva početkom augusta 1994. (sa sedam Ukrajinaca, članova posade, koji su letjeli iz Italije, preko aerodroma u Puli), a druga 28. maja 1995. kada je poginuo ministar Irfan Ljubijankić i svi ostali putnici iz helikoptera. Hrvatska - logistička baza OD ZAGREBA DO ĆORALIĆA Nekoliko mjeseci prije tragične pogibije članova Vlade RBiH, 3. decembra 1994., u Zračnoj bazi Lučko kod Zagreba dogodila se velika helikopterska nesreća koja je jednako prešućena i u hrvatskim i u bh. medijima (budući da je funkcioniranje zračnog mosta između Zagreba i Bihaćkog okruga predstavljalo najstrože čuvanu vojnu tajnu). Tada se helikopter koji je trebao letjeti prema aerodromu u Ćoralićima, natovaren streljivom i drugom vojnom opremom, dva minuta nakon polijetanja iz nepoznatih razloga vratio prema pisti i udario u automobil Hyndai. Vozilo je bilou vlasništvu Petog korpusa Armije BiH, i u trenutku nesreće u njemu su bila tri putnika. Udarac je izazvao golemu eksploziju u kojoj je ranjeno šest ljudi, potpuno uništena tri helikoptera i dva automobila, te oštećeno više obližnjih objekata. Helikopterom koji je izazvao najveću nesreću na aerodromu u Lučkom upravljala su dva plaćena mađarska pilota koji su, kao i bosanski pilot-mehaničar Fuad Hajrić, teško ozlijeđeni.
Supruga dr. Irfana Ljubijankića: Zašto ubistvo mog supruga nikad nije rasvjetljeno?

subota, 10 mart 2012 13:54

Progutali smo brojne nepravde, ja i moja djeca, i još se pitam se zašto BiH nikada nije pokrenula istragu o smrti mog muža, izjavila je u ekskluzivnom razgovoru za "Dnevni avaz" Minka Ljubijankić, supruga rahmetli Irfana Ljubijankića, ratnog ministra vanjskih poslova.

- Uskoro će godišnjica smrti mog Irfana. Te dane moja djeca i ja vrlo teško podnosimo. Najbolje znamo moj sin Senad, kćerka Selma i ja kako smo sve ove godine podnosili tugu i bol za našim Irfanom, kako smo morali imati sabura i progutati mnoge nepravde koje su nam nanesene, sakriti suze da ne pokažemo da su nas uvrijedili, a isplakati se čim ostanemo sami - priča Minka.


Snimak CNN-a

Njen suprug Irfan Ljubijankić bio je vrsni ljekar specjalista za uho, grlo i nos iz Bihaća, koji je za ministra vanjskih poslova RBiH imenovan 23. juna 1994. godine. Na toj dužnosti poginuo je 28. maja 1995. Prema zvaničnoj verziji, helikopter kojim se vraćao iz Bihaća u Zagreb navodno je oboren agresorskom raketom pobunjenih Srba iz Hrvatske nedaleko od Velike Kladuše.

Minka Ljubijankić danas kaže da joj nikada niko nije zvanično dao odgovor na to kako je oboren helikopter.

- Nama je rečeno da je u blizini Slunja oboren helikopter u kojem su bili članovi delegacije, da su ga pogodili pobunjeni Srbi, pripadnici paravojne vojske "republike srpske Krajine". Međutim, ja sam na CNN-u vidjela snimak na kojem su prikazali Irfanovo tijelo na travi i mrlju od krvi u predjelu srca na plavoj košulji. Stalno se pitam, ako je helikopter oboren, da li je tijelo moglo biti cijelo i zašto baš samo u mrlja u predjelu srca, a gdje je tijelo pilota Dudajeva, Ukrajinca - ističe Ljubijankić.

Kruže priče

Ona potcrtava da već godinama kruže razne priče o umiješanosti visokih dužnosnika u ovaj zločin.

- Smatram da je sramota za državu što nije do sada pokrenula istragu o ovom zločinu. Mnoge porodice zaboravljene su od vlasti, pa tako i naša. Čast pojedincima, malo ih je, ali ih ima, koji s poštovanjem govore o Irfanovom liku i djelu. Voljela bih kada bi se jednom na obilježavanju pogibije visoke državne delegacije 28. maja pojavio neko od predstavnika Ministarstva vanjskih poslova BiH, predstavnika države i SDA - kaže Ljubijankić.

Plakala sam s Alijom

Ljubijankić se prisjeća kako je u jesen 1995. doputovala iz Zagreba u Split kako bi se sastala s rahmetli Alijom Izetbegovićem.

- U Splitu je održavan bilateralni sastanak između Hrvatske i BiH. Predsjednik Izetbegović pozvao me da dođem, jer smo se poznavali odranije. Sjeli smo da pričamo, plakali smo zajedno zbog gubitka Irfana. Rekao mi je: "Volio sam tvog Irfana, želio sam da me on naslijedi. Reci kako ti mogu pomoći." Nažalost, predsjednik je umro, a vidite šta je s nama - kaže Ljubijankić.

Ukrali su mu "Zlatni ljiljan"

Minka Ljubijankić kaže da je prije nekoliko godina iz stana u Bihaću ukraden "Zlatni ljiljan" koji je njenom suprugu dodijeljen nakon smrti.

- Obili su nam stan i samo su ukrali to ratno priznanje, a u stanu je bilo sve. Nakit i novac nisu uzeli. Pitam se zašto su nam uzeli baš to - ističe Ljubijankić.

dnevni avaz
Prva potvrda našeg pravosuđa: Tužilaštvo BiH istražuje smrt Irfana Ljubijankića

Savez logoraša BiH 2008. godine dostavio je videomaterijal

Autor A. DEDAJIĆ | Objavljeno 12.03.2012. u 06:06


Image



Ljubijankić: Tragična smrt Istraga o smrti ratnog ministra vanjskih poslova Irfana Ljubijankića, koji je poginuo 28. maja 1995. u helikopteru kojim je putovao u Zagreb, nakon što je navodno oboren agresorskom raketom, u toku je. To je "Dnevnom avazu" potvrđeno iz Tužilaštva BiH.

- U predmetu koji se odnosi na napad od 28. maja 1995. godine na helikopter u kojem je bio ratni ministar vanjskih poslova Irfan Ljubijankić, poduzimaju se brojne istražne radnje i istraga u ovom predmetu je u toku - kažu u Tužilaštvu.

Zvanična potvrda

Ovo je prvi put da je bh. pravosuđe potvrdilo da se vodi istraga u ovom predmetu, jer do sada niko i nikada nije ponudio odgovor na to kako je oboren helikopter u kojem je bio ministar vanjskih poslova s posadom. Tog tragičnog dana život su, osim Ljubijankića, izgubili i Mensur Šabulić, savjetnik u Ambasadi RBiH u Zagrebu, Fadil Pekić, lični pratilac ministra, Izet Muhamedagić, zamjenik ministra pravde RBiH, Mirsad Dupanović, Mihail Maksumenko Grigorijevič i N. Dudajev, članovi posade.

Javnosti je poznata verzija da je helikopter oboren u blizini Slunja, da su ga pogodili pobunjeni Srbi, pripadnici paravojne vojske "republike srpske Krajine". Postoji, međutim, CNN-ov snimak na kojem je prikazano tijelo ministra Ljubijankića na travi te mrlja od krvi u predjelu srca na plavoj košulji.

Razvlačenje tijela

U izjavi za naš list Murat Tahirović, predsjednik Saveza logoraša BiH, potvrdio je da je 2008. godine po advokatu iz Siska Josipu Sladiću dostavljen Županijskom državnom odvjetništvu u Karlovcu videomaterijal o stradanju helikoptera 1995. godine.

- Mi smo dostavili svu dokumentaciju koju smo mogli prikupiti. Između ostalog, dostavili smo videomaterijal koji su sami rušitelji snimili. Dali smo i kopiju na disku gdje se tačno vidi kako razvlače mrtva tijela i pokazuju njihove lične dokumente - naveo je Tahirović i dodao da je u nastavku tog videomaterijala snimak smotre na nekom polju gdje se dodjeljuju odlikovanja imenom i prezimenom onima koji su to navodno napravili.

Kako kaže, krivična prijava zbog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz člana 120. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske podnesena je protiv Dušana Lončara i drugih.

Odbačena krivična prijava

Na upit "Dnevnog avaza" Županijskom državnom odvjetništvu u Karlovcu u kojoj je fazi istraga o smrti ministra Ljubijankića, dobili smo odgovor da je nakon provedenih uviđaja odbačena krivična prijava protiv D. L., M. Đ., N. R., D. Ž., R. D., D. K., B. K., T. M., P. M., M. M., M. Š., T. K., R. Č. i G. V. za ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz člana 120. stava 1. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske.

- Nakon provedenih uviđaja zaključili smo da svojim ponašanjem osumnjičeni nisu ostvarili bitne elemente krivičnog djela - kaže se u odgovoru Županijskog državnog odvjetništva u Karlovcu.
Reuf Ljubijankić, brat bivšeg šefa bh. diplomatije: Irfan je žrtva zavjere!

Image
Rahmetli Irfan Ljubijankić s Papom Ivanom Pavlom II: Misteriozna smrt bh. diplomate
Reuf Ljubijankić, bihaćki stomatolog, stariji brat rahmetli Irfana Ljubijankića, ratnog ministra vanjskih poslova BiH, jedini je od rodbine vidio mrtvo tijelo bh. zvaničnika, u mrtvačnici bihaćke bolnice desetak dana nakon pogibije. Kako je jučer izjavio za naš list, bilo je očito da do smrti njegovog brata nije došlo prema zvaničnoj verziji događaja. Tužilaštvo BiH vodi istragu o ovom slučaju.


Očuvana tijela

- Ja sam mom Irfanu radio zube. Gornja vilica bila je polomljena i vjerovatno baza lobanje, ostatak lica i tijelo bili su čitavi. I tijela njegovih pratilaca bila su očuvana – kaže Ljubijankić.

Na pitanje je li moguće da su tijela bila u takvom stanju ako je raketa sa zemlje pogodila helikopter u letu, sa sedam ljudi u njemu, Ljubijankić kaže da nije.

- Ma, ni govora! Takvo što je nemoguće. Pitajte i vojne stručnjake i reći će vam isto! Nastojim biti objektivan, ali sve me navodi na zavjeru ili dogovor o likvidaciji! Kada je krenuo od mene sa svojim pratiocem majorom Pekićem, čuo sam ga kada nekome, da li iz policije ili iz vojske, na telefon poručuje: “Ovako se ne čuva ministar vanjskih poslova države” – prisjetio se Reuf Ljubijankić.

Raritetan primjerak

Cazinjanin Rafin Alagić, koji je s rahmetli Ljubijankićem drugovao kroz Patriotsku ligu, kaže za naš list da je tražio od institucija države da istraže njegovu pogibiju.

- Uspio sam od srpske strane koja je tokom rata prodavala municiju za Peti korpus, preko mojih veza, dobiti sat rahmetli ministra na uvid, jer su mi rekli da znaju sve o njegovoj i smrti njegove pratnje te da imaju sve njegove stvari. Rekli su da je helikopter prizemljen te da je Ljubijankić sa svojim pratiocima likvidiran na zemlji. Pitali su me šta mogu prepoznati i ja sam naveo sat, jer se radilo o raritetnom primjerku kakvog nema na ovom prostoru – priča Alagić.

On je, kako tvrdi, tragajući za istinom o smrti svog prijatelja i ratnog ministra vanjskih poslova BiH, stigao i do Bakira Izetbegovića, aktuelnog predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.

- Kada sam mu sve ovo ispričao i tražio da se založi da institucije istraže Irfanovu pogibiju, Bakir Izetbegović me pitao: “Otkud Irfanu takav sat!?” To me toliko zaboljelo, da osam dana nisam mogao zaspati – kaže Alagić.

Skupocjeni sat

Reuf Ljubijankić potvrdio je za naš list da je njegov brat imao skupocjeni sat. Pojasio je da je Irfan sat dobio na poklon od emira od Kuvajta. Sjeća se da je bio ukrašen dijamantima.

--------------------------------------------------------------------------------

Izvor: avaz.ba
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#2 Re: Irfan Ljubijankic

Post by Hemel »

VIDEO: Nakon pada helikoptera i pogibije I. Ljubijankića - sumnja da je ubistvo naručio F. Abdić


Image

*** Objavljeno prije 1 sati 55 minuta


Tragična smrt ratnog ministra vanjskih poslova BiH Irfana Ljubijankića, koji je poginuo 28. maja 1995. godine u helikopteru kojim je putovao u Zagreb, nakon što je, navodno, oboren agresorskom raketom, još nije rasvijetljena. Istragu o ovom slučaju, kako smo ranije objavili, vodi Tužilaštvo BiH.

Udruženje logoraša BiH "Dnevnom avazu" ekskluzivno je ustupilo snimke načinjene nakon obaranja helikoptera.

Paravojne formacije

Osim Ljubijankića, tog tragičnog dana život su izgubili i Mensur Šabulić, savjetnik u Ambasadi RBiH u Zagrebu, Fadil Pekić, lični pratilac ministra, Izet Muhamedagić, zamjenik ministra pravde RBiH, Mirsad Dupanović, Mihail Maksumenko Grigorijevič i N. Dudajev, članovi posade.

Javnosti je poznata verzija da je helikopter oboren u blizini Slunja, da su ga pogodili pripadnici paravojne vojske tzv. republike srpske Krajine.

Na snimku se, osim krhotina letjelice, vide i skoro raskomadana tijela sedam članova posade. Na nekim od tijela nedostaju glave. Na snimku je i reporeter koji "pobjednički" govori o ovom nemilom događaju, te vojnik koji u ruci drži ličnu kartu i vozačku dozvolu Mensura Šabulića.

U izjavi za naš list Murat Tahirović, predsjednik Saveza logoraša BiH, ponovio
je da je 2008. godine po advokatu iz Siska Josipu Sladiću dostavljen Županijskom državnom odvjetništvu u Karlovcu videomaterijal o obaranju helikoptera 1995. godine.

Krivična prijava

- Krivična prijava podnesena je za djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz člana 120. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske protiv Dušana Lončara i drugih. Nažalost, tek poslije pet godina saznali smo u vašem listu da od te krivične prijeve nema ništa - kaže Tahirović, ističući da ovaj snimak može pomoći Tužilaštvu BiH da rasvijetli slučaj "Lubijankić", ali da do sada od Udruženja nije zatražen ovaj materijal.

Kako ističe, u vrijeme kada je Udruženje podnijelo krivičnu prijavu u Hrvatskoj, sudski organi u BiH nisu bili zainteresirani za istragu u ovom slučaju.

- Za nas je nevjerovatno da BiH nije ništa učinila na rasvjetljavanju ovog nemilog događaja, jer je ipak riječ o državnom ministru koji je ubijen. On je bio među najznačajnim ljudima u ovoj državi - naglašava Tahirović.

Sumnja da je ubistvo naručio Fikret Abdić

Tahirović ističe i kako sumnja da je ratni zločinac Fikret Abdić umiješan u slučaj ubistva ratnog ministra vanjskih poslova Irfana Ljubijankića.

- U tom momentu tzv. Autonomna pokrajina bila je na vrhuncu i sasvim je moguće, mada za to nemamo dokaza, da su Abdićeve službe učestvovale u ovom zločinačkom poduhvatu - navodi Tahirović





http://www.biscani.net/index.php?stream ... t&vid=5273
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#3 Re: Irfan Ljubijankic

Post by Ridjobrki »

Samo da se momentalno pretplatim na temu pa odoh čitati uvodne postove.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#4 Re: Irfan Ljubijankic

Post by Hemel »

Ridjobrki wrote:Samo da se momentalno pretplatim na temu pa odoh čitati uvodne postove.
:thumbup:

cudan smo mi narod moj Brko... :roll:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#5 Re: Irfan Ljubijankic

Post by Ridjobrki »

Hemel wrote:
Ridjobrki wrote:Samo da se momentalno pretplatim na temu pa odoh čitati uvodne postove.
:thumbup:

cudan smo mi narod moj Brko... :roll:
Ma nema u onim tekstovima ništa ali zanimljiv je momenat kad se priča aktualizuje. Kad ti Šćepina novina počne prozivati Muslimovića zbog veza sa KOS-om... It's dog eat dog time. :wink:

Plus koincidira sa Abdićevim izlaskom...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#6 Re: Irfan Ljubijankic

Post by Hemel »

Ridjobrki wrote:
Hemel wrote:
Ridjobrki wrote:Samo da se momentalno pretplatim na temu pa odoh čitati uvodne postove.
:thumbup:

cudan smo mi narod moj Brko... :roll:
Ma nema u onim tekstovima ništa ali zanimljiv je momenat kad se priča aktualizuje. Kad ti Šćepina novina počne prozivati Muslimovića zbog veza sa KOS-om... It's dog eat dog time. :wink:

Plus koincidira sa Abdićevim izlaskom...
Da ti pravo recem, niti me interesuje izvor niti Abdic, vise me interesuje da se niko do sada nije pozabavio ovim slucajem bez obzira sto su imali puno dokaza ''ko'' gdje'' okolnosti'''...ipak je to bio Ministar u Vladi i zamjenik ministra pravde, pa savjetnik u ambasadi. Helem, da zanemarimo sve funkcije, oni su nasi (ima i stranih) drzavljani koji su mucki ubijeni.
Sjetimo se rahmetli Hakije Turajlica. To je bilo ubijanje drzave, ubijanje nade na postojanje...ali sve ziv covjek izdura.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#7 Re: Irfan Ljubijankic

Post by Ridjobrki »

Hemel wrote:
Ridjobrki wrote:
Ma nema u onim tekstovima ništa ali zanimljiv je momenat kad se priča aktualizuje. Kad ti Šćepina novina počne prozivati Muslimovića zbog veza sa KOS-om... It's dog eat dog time. :wink:

Plus koincidira sa Abdićevim izlaskom...
Da ti pravo recem, niti me interesuje izvor niti Abdic, vise me interesuje da se niko do sada nije pozabavio ovim slucajem bez obzira sto su imali puno dokaza ''ko'' gdje'' okolnosti'''...ipak je to bio Ministar u Vladi i zamjenik ministra pravde, pa savjetnik u ambasadi. Helem, da zanemarimo sve funkcije, oni su nasi (ima i stranih) drzavljani koji su mucki ubijeni.
Sjetimo se rahmetli Hakije Turajlica. To je bilo ubijanje drzave, ubijanje nade na postojanje...ali sve ziv covjek izdura.
Pa to i ja velim - zanimljiv je momenat u kojem su se sjetili. Đubrad jedna pa to ti je.
tmanda323
Posts: 1
Joined: 11/02/2014 17:02

#8 Re: Irfan Ljubijankic

Post by tmanda323 »

Nije ubijen. Poginuo je prevozeci se u legitimnom vojnom cilju
U helikopteru kojim je prevozen ratni materijal. I sad se cudite sto je oboren
ratamahatta
Posts: 374
Joined: 15/07/2010 16:42
Location: Tu i tamo, mada vise tu nego tamo......

#9 Re: Irfan Ljubijankic

Post by ratamahatta »

.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#10 Re: Irfan Ljubijankic

Post by It_is_a_Leclerc »

tmanda323 wrote:Nije ubijen. Poginuo je prevozeci se u legitimnom vojnom cilju
U helikopteru kojim je prevozen ratni materijal. I sad se cudite sto je oboren
Šumoliki stvore, kad ti tako moram reći, jesi pročitao ti šta piše gore ?! Čuj vojni materijal ?! Pretpostavljam, 1998. godište ?
Radi se o aktu atentata na trećeg čovjeka međunarodno priznate zemlje, članice UN-a, koja ratuje protiv tvojih za opstanak.

Irfan Ljubijankić je ubijen od bošnjačke ruke. U to sam uvjeren, i kao čovjek, i kao profesionalac.
Jer da ljudsko tijelo ostane očuvano nakon što ga sa zemlje pogodi projektil zemlja-zrak... U to me ne može uvjeriti ni 1000 Mirsada Veladžića.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#11 Re: Irfan Ljubijankic

Post by Danguba »

It_is_a_Leclerc wrote:
tmanda323 wrote:Nije ubijen. Poginuo je prevozeci se u legitimnom vojnom cilju
U helikopteru kojim je prevozen ratni materijal.
I sad se cudite sto je oboren
Šumoliki stvore, kad ti tako moram reći, jesi pročitao ti šta piše gore ?! Čuj vojni materijal ?! Pretpostavljam, 1998. godište ?
Radi se o aktu atentata na trećeg čovjeka međunarodno priznate zemlje, članice UN-a, koja ratuje protiv tvojih za opstanak.

Irfan Ljubijankić je ubijen od bošnjačke ruke. U to sam uvjeren, i kao čovjek, i kao profesionalac.
Jer da ljudsko tijelo ostane očuvano nakon što ga sa zemlje pogodi projektil zemlja-zrak... U to me ne može uvjeriti ni 1000 Mirsada Veladžića.
Ti njega da popravis pa jos gore nebuloze pises a dokaza naravno da nemas.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#12 Re: Irfan Ljubijankic

Post by It_is_a_Leclerc »

Danguba wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:
tmanda323 wrote:Nije ubijen. Poginuo je prevozeci se u legitimnom vojnom cilju
U helikopteru kojim je prevozen ratni materijal.
I sad se cudite sto je oboren
Šumoliki stvore, kad ti tako moram reći, jesi pročitao ti šta piše gore ?! Čuj vojni materijal ?! Pretpostavljam, 1998. godište ?
Radi se o aktu atentata na trećeg čovjeka međunarodno priznate zemlje, članice UN-a, koja ratuje protiv tvojih za opstanak.

Irfan Ljubijankić je ubijen od bošnjačke ruke. U to sam uvjeren, i kao čovjek, i kao profesionalac.
Jer da ljudsko tijelo ostane očuvano nakon što ga sa zemlje pogodi projektil zemlja-zrak... U to me ne može uvjeriti ni 1000 Mirsada Veladžića.
Ti njega da popravis pa jos gore nebuloze pises a dokaza naravno da nemas.
Ok. Šta zna brat Irfanov koji je jedini vidio tijelo, i šta zna njegova supruga... Evo Danguba sve zna i sve razumije. :-)

Normalno da nemam dokaza, kad Udruženje logoraša krije snimak sa tijelom Irfana Ljubijankića koje je OČUVANO nakon što ga je, navodno, pogodio projektil zemlja-zrak.

Možda nije bošnjačka ruka bila ta koja ga je pogubila, ali je definitivno neko iz Bihaćkog okruga učestvovao u ovom, jer je Irfan bio prijetnja sitnim švercerskim interesima pojedinaca iz SDA.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#13 Re: Irfan Ljubijankic

Post by Bosanski_kralj »

Kakva smo mraka, ne bi me iznenadilo da je ubijen od strane naših.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#14 Re: Irfan Ljubijankic

Post by jon_jovi »

Država kojoj nije stalo: Zašto ubice Irfana Ljubijankića još nisu kažnjene

Punih 19 godina je prošlo od pogibije dr. Irfana Ljubijankića, ministra vanjskih poslova Republike Bosne i Hercegovine, a država BiH i njene pravosudne i istražne institucije gotovo da ništa nisu uradile da se pronađu i kazne počinioci i nalogodavci, ako ih ima.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/drzava-k ... /140527073
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#15 Re: Irfan Ljubijankic

Post by jon_jovi »

GODIŠNJICA POGIBIJE BIVŠEG MINISTRA VANJSKIH POSLOVA BIH

Država i vrh SDA zaboravili na rahmetli dr. Irfana Ljubijankića
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... ubijankica
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#16 Re: Irfan Ljubijankic

Post by swanfilter »

Najvjerovatnije da su ga nasi skinuli. Jer, koliko je bilo letova Sa-Bihac, Bihac-Zg svih tih ratnih godina, a da nije bilo rusenja istih, cini mi se. Nego, eto, bas onog sa Irfanom srusise. Kao, srusise ...
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#17 Re: Irfan Ljubijankic

Post by sinuhe »

Zamisli samo srusiti helikopter u ratu. Sigurno neka zavjera.
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#18 Re: Irfan Ljubijankic

Post by swanfilter »

Ne glupiraj se, procitaj post kako treba. Odnosno, pokusaj skontati ,,,
Istina boli
Posts: 155
Joined: 02/09/2013 08:39

#19 Re: Irfan Ljubijankic

Post by Istina boli »

swanfilter wrote:Najvjerovatnije da su ga nasi skinuli. Jer, koliko je bilo letova Sa-Bihac, Bihac-Zg svih tih ratnih godina, a da nije bilo rusenja istih, cini mi se. Nego, eto, bas onog sa Irfanom srusise. Kao, srusise ...
Da mnogo se takvih "slucajnih" pogibija i stradanja desilo u toku i poslije agresije u "federalnom dijelu" nase nam drzave. :roll:
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#20 Re: Irfan Ljubijankic

Post by VCorp »

Irfan je zrtva istih onih od cije je ruke zrtva i Izet Nanic a to su oni koji nisu ratovali protiv ove države oružjem već kriminalom. A ratuju tako i dan-danas. Znamo svi ko su ta kriminalna govna kod Bošnjaka, da su ova dva heroja prezivjela njih danas ne bi bilo i ovo bi bila neka druga Bosna i Hercegovina.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#21 Re: Irfan Ljubijankic

Post by jon_jovi »

Ovu SDA treba zabraniti kao terorističku organizaciju
eifel
Posts: 579
Joined: 07/11/2014 19:45

#22 Re: Irfan Ljubijankic

Post by eifel »

Ovih se dana navršava sedam godina od pogibije Izeta Nanića, legendarnog komandanta bužimske 505. brigade, kojem je posthumno dodijeljen čin generala; godinama se u ovom dijelu BiH među narodom i Nanićevim suradnicima može čuti da komandanta nisu ubili Srbi i da je njegovo ubistvo bilo dio političkih obračuna. Nanić je Mirsada Veladžića i njegove rođake javno nazivao dezerterima;
Ubijen je na kraju rata kad je oslobodio cijelu Krajinu! Prema zvaničnoj verziji, Nanić je ubijen u četničkoj zasjedi na Grmeču.

Kako je jedini preživjeli iz Nanićeve grupe Alija Osmanović nakon rata profitirao zahvaljujući Veladžiću SDA-ovci su tokom rata rahmetli Nanića nazivali komunjarom a poslije rata njegovo ubistvo koristili u predizbornoj kampanji Rahmetli Izet Nanić je poginuo u četničkoj zasjedi kada su njegove jedinice razbile četničke linije na Grmeču. Bilo je puno malih grupa četnika koje su pružale otpor. Ovo je bio odgovor predsjednika JOB-a USK Osmana Omanovića Hege iz Velike Kladuše u jednom od prošlih brojeva Slobodne Bosne, na tvrdnje Huseina Sabljakovića Brace da je legendarni komandant 505. bužimske brigade Izet Nanić ubijen kao jedna od žrtava obračuna unutar ratnog vodstva Stranke demokratske akcije, kada je Mirsad Veladžić i obiteljski klan oko Hasana Čengića u Krajini navodno htio da preuzme vlast od tadašnjeg ministra vanjskih poslova BiH Irfana Ljubijankića.

Međutim, i prilikom nedavne posjete novinara SB Huseinu Sabljakoviću u zeničkom zatvoru (koji, uzgred, ne izgleda kao psihijatrijski slučaj, kako to tvrde Osman Omanović i Mirsad Veladžić, op.a.), Sabljaković je ponovio svoje tvrdnje nudeći se kao svjedok u rasvjetljavanju i još nekih problematičnih događaja za vrijeme rata u Krajini: Meni je nakon rata doktor Dževad Džanić ispričao da je on trebao putovati sa Ljubijankićem, ali da ga je nazvao Mirsad Veladžić i rekao da on neće ići. Kada ga je doktor upitao zašto, on je samo rekao; nećeš i fertig.

Sa Mirsadom Veladžićem sam se prvi put sreo u Todorovu. I pri prvom rukovanju on
nas je sve gledao s neke visine. Narod i vojska ga jednostavno nisu voljeli jer je bio diktator.
Shvataš, ako nije bilo po njegovom ili ako mu se neko suprotstavio, onda te ljudi počnu izbjegavati, nadziru te njegovi ljudi i ograničavaju ti slobodu kretanja. Oko njega je bio manji broj ljudi iz Kladuše, njegov rođak Edhem Veladžić, Hasan Ćerimović Talin i Osman Alibabić, bivši radnici AID-a.

Kada se rahmetli Irfan Ljubijankić prije odlaska u Hrvatsku sastao sa rahmetli Izetom Nanićem, meni je došao Hašim Sulejmanagić zvani Hasko Suljagin i rekao mi da će možda i meni biti lakše, jer izgleda da će Veladžić pasti. Rekao mi je da Ljubijankić nosi dokumentaciju za Sarajevo Aliji Izetbegoviću koja pokazuje da je Veladžić radio mnogo toga što nije smio.

Sulejmanović je sigurno bio upućen u stvari jer je bio blizak Veladžiću. Za razliku od Veladžića, rahmetli Ljubijankić je uživao veliki ugled među borcima i narodom, i govorilo se da će nakon rata Ljubijankić sigurno biti jedan od prvih ljudi države.
Poslije sastanka sa Nanićem, Ljubijankić je poletio helikopterom koji je ubrzo oboren. S njim je nestala i dokumentacija o Veladžiću, izjavio je za naš list Husein Sabljaković.


LEGENDA PROTIV HULJA:

Istražujući ratni background zasigurno najborbenije brigade Petog korpusa od koje su strahovali kako četnici Prvog i Drugog krajiškog korpusa Vojske RS, tako i elitne jedinice Narodne odbrane Abdićeve AP Zapadna Bosna, bivši Nanićevi najodaniji borci svjedočili su za Slobodnu Bosnu, kako mnoge stvari u Bužimu tokom rata nisu bile dobre. Bužimska brigada je imala preko četiri i po hiljade boraca.

Devedeset i devet posto boraca bili su stanovnici Bužima, uključujući i njihove žene koje su čuvale ukopane položaje. Naime, njihovi muževi su išli isključivo u izviđanje i proboje, koje je predvodio osobno komandant Izet Nanić.

Svi vojno sposobni članovi Nanićeve obitelji nosili su pušku. Za samo nekoliko mjeseci, Nanić je izrastao u narodnu legendu. Bivši poručnik JNA bio je isključivo vojnik i nije znao igrati političke igre zbog kojih je, prema mišljenju njegovih preživjelih suboraca, vjerovatno i izgubio glavu.

Sukob između Mirsada Veladžića i Izeta Nanića je započeo kada je Veladžić pobjegao iz Velike Kladuše i prepustio Kladušu Fikretu Abdiću i autonomašima. Mirsad je bio povjerenik Vlade RBiH za Okrug Bihać, rodom iz Bužima, a početkom rata se našao u Kladuši. Imao je vezu s nama da uletimo u Kladušu ali je čekao. U isto vrijeme je imao vezu sa Fikretom Abdićem.

Kada se pojavio u Bužimu, ostavljajući naoružane borce TO BiH i policiju bez organizovane pomoći, Nanić ga je optužio za izdaju. Tu je početak sukoba politike i vojske u Krajini, kaže jedan od ratnih starješina iz Štaba 505. bužimske brigade.

Umjesto u borbu, Veladžić je manji dio svoje rodbine koja mu je bila odana izvukao iz vojske i rasporedio ih po radnim obavezama, odnosno u policijsko-obavještajni aparat u Krajini. Najodaniji su mu bili Ibrahim Veladžić Baja i Edhem Veladžić, poslijeratni ministar kantonalne policije, prije tri mjeseca uhapšen pod sumnjom da je sudjelovao u pripremi atentata na Fikreta Abdića.

Tokom 1993. i 1994. godine Nanić je nekoliko puta pokušavao mobilisati što više nemobilisanih muškaraca, između ostalih i Ibrahima Veladžića, jer je odbrana prema Cazinu i Bihaću bila na izmaku snaga. Međutim, opet se sukobio sa Mirsadom Veladžićem, nakon čega je protiv Ibrahima podnio krivičnu prijavu za dezerterstvo.

Kako tvrde ratne starješine 505. bužimske brigade, tada je iz Sarajeva stigao dopis i fiktivna iskaznica SDB-a RBiH da Ibrahim Veladžić radi na povjerljivim poslovima u Krajini. Ustvari, nije radio ništa osim što je agitovao među
policajcima na bužimskoj teritoriji za podršku Mirsadu Veladžiću.


KULMINACIJA SUKOBA

Tako je tinjajući sukob ambicioznog vlastodržca i legendarnog komandanta prerastao u sukob policije i vojske. U okviru policije Veladžićevi "propagandisti" su proširili vijest da je Nanić "komuništički nastrojen" i da "nije povjerljiv". Tada je Asim Bajraktarević, pod Veladžićevim uticajem, došao pred Štab 505. brigade pozvavši Nanića da odstupi od komandovanja brigadom. Znajući da je Bajraktarević izvrstan borac koji je u rat došao iz Austrije i da nije kalkulirao u patriotskim namjerama, Nanić je rekao Bajraktareviću da može odmah preuzeti komandovanje najelitnijom jedinicom 505. brigade "Hamzama", a da će Nanić odstupiti ako narod bude tako želio. Narod je podržao Nanića, a Bajraktarević je do pogibije ostao komandant Hamzi. Tada je, prema tvrdnjama Nanićevih suboraca, odbrana i koordinacija između vojske i policije postala najčvršća, zbog čega četnici i autonomaši nikada nisu zauzeli Cazin i nastavili prema Bihaću.

Kada je u Krajinu stigao ministar vanjskih poslova Irfan Ljubijankić, koji je u odnosu na Veladžića bio stvarni politički autoritet, obišao je prvo položaje 505. bužimske brigade. "Tačno je da je Ljubijankić razgovarao nasamo sa
Nanićem i da mu je predao dokumentaciju iz koje se vidi da je Veladžić "prodao" Veliku Kladušu Fikretu Abdiću iako su se jedinice TO i policije odmah na početku mogle koordinirati i zauzeti Kladušu i njen širi prostor.

Tada smo polagali nade da će predsjednik Alija Izetbegović smijeniti Veladžića i klan Čengića koji je upravljao Veladžićem iz Zagreba. To je bilo važno za borbu jer su ljudi imali povjerenje u političke autoritete koji ih nisu bili spremni izdati za osobne interese, tvrde za naš list pripadnici 505. brigade. Pored dr. Ljubijankića, od političkih autoriteta iz krajiške SDA tu su bili dr. Mesud Šabulić i advokat Izet Muhamedagić, koji su nažalost poginuli u helikopteru zajedno sa Irfanom Ljubijankićem. Bužimski, krupski i bihaćki borci tvrde da su u ratno vrijeme trojica spomenutih ljudi imali veliko povjerenje naroda koje Mirsad Veladžić nikada nije mogao dostići.

Uskoro je stigla vijest da je poginuo i komandant 511. brigade iz Bosanske Krupe Mirsad Crnkić, ali ne u borbama. Plasirana je priča da je "komandovao vlastitom likvidacijom" i da su ga ubili pripadnici njegove elitne jedinice Faraoni. Inače, Crnkićeva i Nanićeva brigada su u to vrijeme imale najbolju suradnju na odbrani prostora Krajine iz više pravaca napada neprijatelja.


KAKO UPOKOJITI HEROJA

Krajem avgusta 1995. godine, paravojska Fikreta Abdića bila je u rasulu povlačeći se prema granici sa Hrvatskom. Druga gardijska brigada HV sa zapovjednikom Zvonimirom Petrinjcem probijala se prema Dvoru na Uni, dok se drugi krak ove brigade HV probijao prema Žirovcu i Glini gdje se trebao spojiti sa jednim od bataljona 505. brigade. Sva dejstva 505. brigade su stala petog avgusta kada je na Ćorkovači (Grmeč), na mjestu Vijenac poginuo Izet Nanić.

Zajedno sa velikim komandantom poginula su dva pratioca i načelnik bezbjednosti u brigadi Meho Bašić. Na licu mjesta je ostao živ samo vezista u štabu Alija Osmanović, inače rodom iz Srebrenice. Nakon rata Osmanović će iz
Bužima, na inicijativu Mirsada Veladžića i njegovih rođaka, preći u Bihać na funkciju načelnika Sektora AID-a za operativnu tehniku. Tu je Osmanović ostao do polovice 1996. gdje je navodno pratio da li se neko interesuje za istragu oko pogibije Izeta Nanića. Potom je u činu poručnika ponovno prešao u Peti korpus na poslove veziste.

Možda sasvim slučajno, Alija Osmanović je dobio stan u Bihaću u istoj zgradi u kojoj stanuje Mirsad Veladžić. U momentu Nanićeve pogibije putna komunikacija Bihać-Karlovac je bila slobodna, jedinice Armije BiH su ušle u Veliku Kladušu, a nastavljena su napredovanja prema Bosanskom Novom, Sanskom Mostu i Ključu.

Prvi putnici koji su u pratnji hrvatske policije stigli novooslobođenom čestom u Bihać bili su roditelji Izeta Nanića na dženazu svom sinu. "Nanić je bio legenda, on je odbranio Krajinu. Narod zna i pamti, a Veladžiću i njegovima nije valjao niko koga oni nisu proglašavali velikim borcima i herojima.

General Atif Dudaković je bio samo figura, kao i Ramiz Dreković prije njega. Kada se Dudaković pojavio u avgustu 1995. među grupom boraca 505. brigade koja je napredovala poslije oslobađanja Velike Kladuše i stao ih tjerati naprijed, oni su ga pitali ko si ti! On im je rekao da je njihov komandant.

Borci su mu onda uzvratili da je njihov komandant prvo Allah dž.š., onda Izet Nanić, pa onda možda i on, kaže sa gorčinom jedan od Nanićevih najbližih ratnih suradnika.

Poslije rata, ime Izeta Nanića postalo je prvorazrednom predizbornom atrakcijom novog krajiškog babe i vođe SDA Mirsada Veladžića. Tek posmrtno je Nanić odlikovan u čin generala, a tada već guverner Veladžić je na otvaranju turbeta Naniću veličao njegovu ulogu iako su prisutni borci sa gađenjem slušali laži da su tokom rata bili najbliži suradnici. "On je mene zvao i pitao..." , govorio je guverner Veladžić.

Gromoglasnu podršku pljeskanjem i uzvikivanjem "Alija, Alija", na otvaranju Nanićevog turbeta koje je izgledalo više kao predizborni skup SDA, pružao je Ibrahim Veladžić Baja. Čovjek kojeg je Nanić hapsio zbog dezerterstva poslije rata zaposlio se u Odjeljenju za regrutne poslove u Ministarstvu odbrane Bihać i bio predsjednik Stambene komisije za dodjelu vojnih stanova u vrijeme kada je sebi dodijelio stan. Nakon toga je postao poslanik u kantonalnoj skupštini, a sada rukovodilac u Una-transu, gdje su Veladžići suvlasnici.

Piše: Adnan Buturović
10/12/2002
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#23 Re: Irfan Ljubijankic

Post by It_is_a_Leclerc »

Još jedna tužna godišnjica ovog nerasvjetljenog političkog ubistva.

Neka je vječni rahmet dr. Irfanu i ostalim članovima delegacije stradalim u ovom zločinu, a vječno prokletstvo na nalogodavce i izvršioce ovog gnjusnog čina.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#24 Re: Irfan Ljubijankic

Post by pirpa »

.
Post Reply