IRAN

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45258
Joined: 29/12/2005 01:20

#30376 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 25/03/2021 19:41 Cesto kazu kako u Iranu ne smijes kritikovati vlast... Dokaz da to nije istina je tweet ovog iranskog ljekara, gorljivog sljedbenika tekovina Islamske Revolucije, etnickog Kurda, o procesu vakcinacije i populizmu Ministarstva zdravlja:

Sva sreca pa svi ovdje razumiju Farsi.
User avatar
Truba
Posts: 81742
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#30377 Re: IRAN

Post by Truba »

Zna se zasto je iran uredan :mrgreen:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30378 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 25/03/2021 22:46
salik79 wrote: 25/03/2021 19:41 Cesto kazu kako u Iranu ne smijes kritikovati vlast... Dokaz da to nije istina je tweet ovog iranskog ljekara, gorljivog sljedbenika tekovina Islamske Revolucije, etnickog Kurda, o procesu vakcinacije i populizmu Ministarstva zdravlja:

Sva sreca pa svi ovdje razumiju Farsi.
Kod nas u Bosni na ovim kineskim telefonima, kada udjes na neki tweet, postoji opcija "translate tweet" :oops:

Be znam kako je kod vas tamo na iphoneima :-?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45258
Joined: 29/12/2005 01:20

#30379 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Ne koristim twitter.

Siguran sam ako se potrudim mogu naci prijevod. Valjda je red na onom ko postavlja da to uradi.

Nebitno, velika stvar jbt kritikuju vlasti. :-) Htio sam samo da vidim koje vlasti i na koji nacin kritikuju.

Oni tamo kritikuju. Ti ni to ne mozes.
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#30380 Re: IRAN

Post by Point. »

salik79 wrote: 25/03/2021 19:41 Cesto kazu kako u Iranu ne smijes kritikovati vlast... Dokaz da to nije istina je tweet ovog iranskog ljekara, gorljivog sljedbenika tekovina Islamske Revolucije, etnickog Kurda, o procesu vakcinacije i populizmu Ministarstva zdravlja:

On kritikuje, a ti iz Bosne ne smijes kritikovti iransku vlast.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30381 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 26/03/2021 13:22 Ne koristim twitter.

Siguran sam ako se potrudim mogu naci prijevod. Valjda je red na onom ko postavlja da to uradi.

Nebitno, velika stvar jbt kritikuju vlasti. :-) Htio sam samo da vidim koje vlasti i na koji nacin kritikuju.

Oni tamo kritikuju. Ti ni to ne mozes.
Evo, da se ne trudis:

Image
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30382 Re: IRAN

Post by salik79 »

Point. wrote: 26/03/2021 14:09
salik79 wrote: 25/03/2021 19:41 Cesto kazu kako u Iranu ne smijes kritikovati vlast... Dokaz da to nije istina je tweet ovog iranskog ljekara, gorljivog sljedbenika tekovina Islamske Revolucije, etnickog Kurda, o procesu vakcinacije i populizmu Ministarstva zdravlja:

On kritikuje, a ti iz Bosne ne smijes kritikovti iransku vlast.
Kada vi i mediji koje pratite napisete bilo sta afirmativno o Iranu i iranskoj vlasti ja cu poceti da ih kritikujem.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45258
Joined: 29/12/2005 01:20

#30383 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Jao kritikuje ministarstvo zdravlja zbog distribucije vakcine. :-) E stvarno to je dokaz necega.

Pa ljudi direkt rezim u Iranu kritikuju izlaskom na ulice a ti ovo postavljas. :-)

A pozitivno... ima puno toga pozitivnog. Prvo su smakli saha popularnom podrskom naroda. Cijelo ovo vrijeme su drzali jake socijalne programe i donekle samoodrzivu ekonomiju.
Promoviraju visoko obrazovanje, pogotovo zena.

Imaju barem donekle postojecu demokratiju.

Mislim, dosta toga je u poredjenju sa okolnim zemljama, koje su realno katastrofa. U Iranu ovi ajatolasi barem imaju neki dignitet i nisu totalna smijurija a al ovi neki imami iz Zaliva sto su se pojavljivali u medijima. Ali Iran se treba porediti sa jednom Turskom, a ne Saudijom i slicnim kozojebima.


Al sad, mnoge od tih stvari Iran bi svakako imao i u nekom drugom sistemu jer su kao sto kazes naprednija civilizacija.(Kazem opet dobra usporedba bi bila s Turskom) Ne, Iran je odlucio ne smao da ima teokraciju, vec da svom snagom upre prstom u Ameriku i Izrael. I tako evo vec 40+ godina.
Prodje zivot neciji u tok ganjaju vjestica. Davao sam primjere zemalja koje su prosle jos gore od strane Amerike (Vijetnam) pa im sada nista ne fali da saradjuju sa istom ko i svaka druga zemlja u regionu. Al ne, Iran je odlucio svoj put i danas imamo to sto imamo. Prodje zivot u tome.

A lako je sa strane navijat tudjim zivotima.
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#30384 Re: IRAN

Post by Point. »

salik79 wrote: 26/03/2021 22:32
Point. wrote: 26/03/2021 14:09
salik79 wrote: 25/03/2021 19:41 Cesto kazu kako u Iranu ne smijes kritikovati vlast... Dokaz da to nije istina je tweet ovog iranskog ljekara, gorljivog sljedbenika tekovina Islamske Revolucije, etnickog Kurda, o procesu vakcinacije i populizmu Ministarstva zdravlja:

On kritikuje, a ti iz Bosne ne smijes kritikovti iransku vlast.
Kada vi i mediji koje pratite napisete bilo sta afirmativno o Iranu i iranskoj vlasti ja cu poceti da ih kritikujem.
Jao fazona. Kakve veze imam ja sa činjenicom da ti jednostavno nemaš muda da baciš koju kritiku na račun iranske vlasti? A nije da nema materijala.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#30385 Re: IRAN

Post by breba »

salik79 wrote: 25/03/2021 19:41 Cesto kazu kako u Iranu ne smijes kritikovati vlast... Dokaz da to nije istina je tweet ovog iranskog ljekara, gorljivog sljedbenika tekovina Islamske Revolucije, etnickog Kurda, o procesu vakcinacije i populizmu Ministarstva zdravlja:

Svaka kritika vlasti koja ne radi valjano je uvijek dobrodošla.
Daj jos ovih hrabrih primjera.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30386 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 26/03/2021 23:30 Jao kritikuje ministarstvo zdravlja zbog distribucije vakcine. :-) E stvarno to je dokaz necega.
Ma ja, to sto je ljekar koji rafi u svojoj struci, ni to nema veze...

Iranci uvijek kritikuju ono sto se treba kritikovati, ali su skoro jednoglasni po pitanju americke/anglocionisticke politike i stava drzave prema toj politici. Apsolutno svaka anketa to potvrdjuje..
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30387 Re: IRAN

Post by salik79 »

Point. wrote: 26/03/2021 23:34
salik79 wrote: 26/03/2021 22:32
Point. wrote: 26/03/2021 14:09

On kritikuje, a ti iz Bosne ne smijes kritikovti iransku vlast.
Kada vi i mediji koje pratite napisete bilo sta afirmativno o Iranu i iranskoj vlasti ja cu poceti da ih kritikujem.
Jao fazona. Kakve veze imam ja sa činjenicom da ti jednostavno nemaš muda da baciš koju kritiku na račun iranske vlasti? A nije da nema materijala.
Zato sto si konzument tih i takvih medija.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30388 Re: IRAN

Post by salik79 »

breba wrote: 27/03/2021 02:08
salik79 wrote: 25/03/2021 19:41 Cesto kazu kako u Iranu ne smijes kritikovati vlast... Dokaz da to nije istina je tweet ovog iranskog ljekara, gorljivog sljedbenika tekovina Islamske Revolucije, etnickog Kurda, o procesu vakcinacije i populizmu Ministarstva zdravlja:

Svaka kritika vlasti koja ne radi valjano je uvijek dobrodošla.
Daj jos ovih hrabrih primjera.
Nisu hrabri primjeri, ovo je svakodnevnica. Zaprati one koje ovaj ljekar prati i citaj njihove tweetove.

Jos jednom napominjem da je doticni ljekar etnicki Kurd i gorljivi sljedbenik Wilayat al faqiha.
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#30389 Re: IRAN

Post by Point. »

salik79 wrote: 27/03/2021 14:48
Point. wrote: 26/03/2021 23:34
salik79 wrote: 26/03/2021 22:32

Kada vi i mediji koje pratite napisete bilo sta afirmativno o Iranu i iranskoj vlasti ja cu poceti da ih kritikujem.
Jao fazona. Kakve veze imam ja sa činjenicom da ti jednostavno nemaš muda da baciš koju kritiku na račun iranske vlasti? A nije da nema materijala.
Zato sto si konzument tih i takvih medija.
Kakvih medija? Onih što pišu o realnim problemima ljudi u Iranu, poput prava žena na određene stvari koje su normalne u svijetu koji ne gaji zakone iz srednjeg doba ili postojeće narkomanije, koja postoji u svakoj državi pa tako i u savršenom Iranu? Ili bi radije čitao medije, tj propagandu koju ti upijaš da tamo teče med i mlijeko, gdje su kuće od marmelade a prozori od čokolade?

Ti i dalje nemaš muda da baciš bilo kakav kritički komentar na Iran, zato i postavljaš nekakve uvjete.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30390 Re: IRAN

Post by salik79 »

Point. wrote: 27/03/2021 15:05
salik79 wrote: 27/03/2021 14:48
Point. wrote: 26/03/2021 23:34
Jao fazona. Kakve veze imam ja sa činjenicom da ti jednostavno nemaš muda da baciš koju kritiku na račun iranske vlasti? A nije da nema materijala.
Zato sto si konzument tih i takvih medija.
Kakvih medija? Onih što pišu o realnim problemima ljudi u Iranu, poput prava žena na određene stvari koje su normalne u svijetu koji ne gaji zakone iz srednjeg doba ili postojeće narkomanije, koja postoji u svakoj državi pa tako i u savršenom Iranu? Ili bi radije čitao medije, tj propagandu koju ti upijaš da tamo teče med i mlijeko, gdje su kuće od marmelade a prozori od čokolade?

Ti i dalje nemaš muda da baciš bilo kakav kritički komentar na Iran, zato i postavljaš nekakve uvjete.
Istih onih medija koje navodis, a koje nikada, ama bas nikada, od postanka I. R. Iran nisu napisali apsolutno nista pozitivno o toj drzavi. Ako ovo sto velim nije istina - demantuj me. Daj navedi bilo kakav afirmativan clanak o I.R. Iran od strane masmedija koje pratis!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45258
Joined: 29/12/2005 01:20

#30391 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 26/03/2021 22:32 Kada vi i mediji koje pratite napisete bilo sta afirmativno o Iranu i iranskoj vlasti ja cu poceti da ih kritikujem.
Ja napisah svasta nesto pozitivno.

Tebe....cekamo. Ne moras sad odmah, eto, kad se sjetis. :oops:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#30392 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Američke sankcije stvaraju saveznike: Kina i Iran potpisuju sporazum o 25-godišnjoj suradnji

SAD sve češće uvodi sankcije zemljama koje smatra rivalima, suparnicima ili neprijateljima. Takvom politikom nastoje oslabiti te zemlje, ali njihovi potezi dovode i do jedne po njih neželjene nuspojave - broj sankcioniranih zemalja se povećava i one se udružuju, neminovno postaju "dio istog kluba", odnosno američke sankcije ih na neki način spajaju i zbližavaju.

To je svakako i slučaj Irana i Kine čiji odnosi se već godinama pozitivno razvijaju. Kineski ministar vanjskih poslova, Wang Yi, jučer je stigao u Iran u službeni posjet kako bi s iranskim dužnosnicima potpisao novi sporazum o suradnji, poprilično drugoročan sporazum - u trajanju od 25 godina.

Svi detalji sporazuma tek se trebaju objaviti u javnosti, no već sada se zna da će uključivati kineske investicije u brojne sektore, naročito energetiku i infrastrukturu.

Kina je najveći iranski trgovinski partner, a dvije zemlje, kako smo i rekli, sve se više zbližavaju kako američki pritisak na obje biva sve snažniji. 2016. godine Peking i Teheran su dogovorili kako će u roku od deset godina udeseterostručiti bilateralnu trgovinu, na 600 milijardi USD.
Debili, bilo sa R(epublikanskim) ili D(emokratskim) predznakom.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30393 Re: IRAN

Post by salik79 »

Challenger_ wrote: 27/03/2021 17:00
Američke sankcije stvaraju saveznike: Kina i Iran potpisuju sporazum o 25-godišnjoj suradnji

SAD sve češće uvodi sankcije zemljama koje smatra rivalima, suparnicima ili neprijateljima. Takvom politikom nastoje oslabiti te zemlje, ali njihovi potezi dovode i do jedne po njih neželjene nuspojave - broj sankcioniranih zemalja se povećava i one se udružuju, neminovno postaju "dio istog kluba", odnosno američke sankcije ih na neki način spajaju i zbližavaju.

To je svakako i slučaj Irana i Kine čiji odnosi se već godinama pozitivno razvijaju. Kineski ministar vanjskih poslova, Wang Yi, jučer je stigao u Iran u službeni posjet kako bi s iranskim dužnosnicima potpisao novi sporazum o suradnji, poprilično drugoročan sporazum - u trajanju od 25 godina.

Svi detalji sporazuma tek se trebaju objaviti u javnosti, no već sada se zna da će uključivati kineske investicije u brojne sektore, naročito energetiku i infrastrukturu.

Kina je najveći iranski trgovinski partner, a dvije zemlje, kako smo i rekli, sve se više zbližavaju kako američki pritisak na obje biva sve snažniji. 2016. godine Peking i Teheran su dogovorili kako će u roku od deset godina udeseterostručiti bilateralnu trgovinu, na 600 milijardi USD.
Debili, bilo sa R(epublikanskim) ili D(emokratskim) predznakom.
Image
Image

:bih:
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#30394 Re: IRAN

Post by zilog »

Nista Ujguri?
A ja... To je Biden kriv... :roll:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30395 Re: IRAN

Post by salik79 »

Zanimljivo je kako se Ujguri uvijek izvlace kao dzoker iz rukava, kada god ih zapeku odnosi koji im nisu po volji, dok o Jemenu, koji zajedno sa saudijskim i emiratskim partnerima vec sest godina razaraju i izgladnjuju, ne trose ni rijeci. Jucer su u Jemenu protiv te politike protestovali milioni ljudi, da li je ijedan zapadni masmediji spomenuo to?! Da li su se Amerika i Britanija, kao glavni saveznici i logisticari (vojna oprema) te agresije, ocitovali po tom pitanju? :roll:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45258
Joined: 29/12/2005 01:20

#30396 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

To je zasnovano na demograskim trendovima. Naravno da ce Rusija, Japan i EU ljohnuti u buducnosti, a pomenute zemje skociti. Samo, smijesno je posmatrati te zemlje kao neki blok jer to nisu i nece nikad biti.
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#30397 Re: IRAN

Post by Point. »

salik79 wrote: 27/03/2021 15:08
Point. wrote: 27/03/2021 15:05
salik79 wrote: 27/03/2021 14:48

Zato sto si konzument tih i takvih medija.
Kakvih medija? Onih što pišu o realnim problemima ljudi u Iranu, poput prava žena na određene stvari koje su normalne u svijetu koji ne gaji zakone iz srednjeg doba ili postojeće narkomanije, koja postoji u svakoj državi pa tako i u savršenom Iranu? Ili bi radije čitao medije, tj propagandu koju ti upijaš da tamo teče med i mlijeko, gdje su kuće od marmelade a prozori od čokolade?

Ti i dalje nemaš muda da baciš bilo kakav kritički komentar na Iran, zato i postavljaš nekakve uvjete.
Istih onih medija koje navodis, a koje nikada, ama bas nikada, od postanka I. R. Iran nisu napisali apsolutno nista pozitivno o toj drzavi. Ako ovo sto velim nije istina - demantuj me. Daj navedi bilo kakav afirmativan clanak o I.R. Iran od strane masmedija koje pratis!
Najviše pratim football-italia, gazzettu dello sport, sportsport itd te ove kliks portale, švedsku i lokalnu štampu. Ne znam ubrajaju li se one u masmedije.

I dalje čekamo bilo kakvu kritiku sa tvoje strane na račun današnje vlasti Irana.
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#30398 Re: IRAN

Post by Point. »

salik79 wrote: 27/03/2021 21:58 Zanimljivo je kako se Ujguri uvijek izvlace kao dzoker iz rukava, kada god ih zapeku odnosi koji im nisu po volji, dok o Jemenu, koji zajedno sa saudijskim i emiratskim partnerima vec sest godina razaraju i izgladnjuju, ne trose ni rijeci. Jucer su u Jemenu protiv te politike protestovali milioni ljudi, da li je ijedan zapadni masmediji spomenuo to?! Da li su se Amerika i Britanija, kao glavni saveznici i logisticari (vojna oprema) te agresije, ocitovali po tom pitanju? :roll:
Ujguri, o Ujgurima se priča pusti sada Jemen. O tome pričamo, nemaš slobodnog mišljenja nego ti ga kreiraju mule u Teheranu. Mule dobre sa Kinezima - Ujguri ne postoje. Većeg licemjera forum nije spoznao.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45258
Joined: 29/12/2005 01:20

#30399 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Milioni ljudi protestovalo u Jemenu? Vau :shock:

Ima li gdje dokaz toga?

A sta, salik se pravi da tretman Ujgura nije problem? :roll:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30400 Re: IRAN

Post by salik79 »

Point. wrote: 27/03/2021 22:32
salik79 wrote: 27/03/2021 21:58 Zanimljivo je kako se Ujguri uvijek izvlace kao dzoker iz rukava, kada god ih zapeku odnosi koji im nisu po volji, dok o Jemenu, koji zajedno sa saudijskim i emiratskim partnerima vec sest godina razaraju i izgladnjuju, ne trose ni rijeci. Jucer su u Jemenu protiv te politike protestovali milioni ljudi, da li je ijedan zapadni masmediji spomenuo to?! Da li su se Amerika i Britanija, kao glavni saveznici i logisticari (vojna oprema) te agresije, ocitovali po tom pitanju? :roll:
Ujguri, o Ujgurima se priča pusti sada Jemen. O tome pričamo, nemaš slobodnog mišljenja nego ti ga kreiraju mule u Teheranu. Mule dobre sa Kinezima - Ujguri ne postoje. Većeg licemjera forum nije spoznao.
Lik koji zivi licemjerstvo, koji se nikada ne bi ni zamislio o ovome o cemu pisem, prica o licemjerstvu :roll:

Usput, zapitas li se ti kako to da je najveca "dzihadisticka" (citaj Isil, Nusra&co) zajednica u Siriji upravo ujgurska?! Kako to da tako ugnjetavani likovi, u tolikom broju, zajedno sa porodicama (i skole svoje su osnovali) dodju u "dzihad" u Siriju?! Ko i kako ih, u tolikom broju, doprtlja do Sirije? Sta mislis da ne bi sutra, sa istim zarom, isli ubijati i klati "sijurine" po Iranu, samo da im se ukaze prilika? I Iran treba sada da stane na stranu zapadnih licemjera (koji svi zajedno izigrase sporazum koji su potpisali, slusajuci svoje gazde), istih onih licemjera koji su Sadama snabdijevali svim mogucim konvencionalnim i nekonvencionalnim (bojni otrovi) oruzjem, zmireci na zlocine protiv covjecnosti za vrijeme osmogodisnje agresije, u "osudi" Kine za "genocid" nad Ujgurima?! Neka hvala...
Last edited by salik79 on 27/03/2021 22:48, edited 1 time in total.
Post Reply