IRAN

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#16201 Re: IRAN

Post by славянин »

sekerbay wrote:
Kikibombona wrote:Ako im Amerikanci zaista blokiraju Hormuz
Time su objavili rat Kini.
:lol: svom najvecem trgovinskom partneru - naravno Kina ce skociti u nuklearni rat da cuva Iran :lol: . A rusi im na granici sa svom svojom naftom.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#16202 Re: IRAN

Post by sekerbay »

Et kolko znaš. Pa to su izjavili kinezi jbt
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#16203 Re: IRAN

Post by славянин »

sekerbay wrote:Et kolko znaš. Pa to su izjavili kinezi jbt
Image

Kako da ne... :-)

Evo trgovinski "rat" se bije... samo ima vise vrsta ratova a budi siguran da velike sile nisu retardirane da idu u direktan sukob zbog malih pijuna svojih ili u ovom slucaju neke zemlje od koje kupuju energent za koji mogu naci drugi izvor bez problema.
nenadivan
Posts: 209
Joined: 15/07/2018 11:25

#16204 Re: IRAN

Post by nenadivan »

Javljam se na ovoj temi koju već duže vrijeme pratim. Lično nemam nikakvo iskustvo sa Iranom niti Irancima ali želim prenijeti mišljenje jednog mog dobrog prijatelja, do čijih mi je stavova i mišljenja stalo. On je naime vrlo često boravio na bliskom istoku i u sj.Africi po više sedmica nekada i mjeseci u kontinuitetu, poslovno, radeći za strane firme (njemačke). Boravio je tako u zadnjih 20ak g u Libiji, Egiptu najčešće, pomalo u Siriji i nešto malo u Turskoj. U Tursoj je bio u Istanbulu, koji ga je oduševio, i samo jednom kratko u Dogobajazitu, gdje kako on kaže žive Kurdi. Tamo mu se za svega 2-3 dana koliko je boravio desilo da su ga Kurdi opljačkali pa je imao velike probleme jer mu je ukraden sav novac i pasoš i svi dokumenti. Inače, kaže da se tamo turska policija kreće u oklopnim transporterima. Što se tiče Turaka prema njima nema neko posebno izgrađeno mišljenje jer nije bio mnogo puta, zasad je indiferentan i nema neko ni posebno dobro niti posebno loše mišljenje. O Arapima je za svih ovih godina (sa njima je proveo daleko najviše vremena) stekao prilično loše mišljenje. Kaže da su "jajare", da su zatucani najstrašnije, da vole podvaliti i sl.

Posao ga je prije 5-6g. odveo za Iran. Kaže da je bilo vrlo komplikovano da se izganjaju svi papiri i da je njegova firma mnogo čekala na dozvole iranske vlade da se dobije viza. U Iranu je boravio nepuna dva mjeseca. Većinu vremena u Isfahanu ali bio je i u Teheranu i u Tabrizu.
Kad je se vratio bio je prepun utisaka. Da li je u pitanju to što je očekivao nešto slično kao što je do sada doživljavao u arapskom svijetu ili je realno tako kao što on priča, ali zaključak je sljedeći: Iranci su najbolji ljudi koje je ikada sreo. Ljudi su izuzetno predsretljivi. Kada uvide da ti treba pomoć toliko su prijatni da ti je, kako on to kaže, prosto neprijatno. Svi napuštaju svoj posao ili pravac koji trenutno imaju da bi ti pomogli. Kaže da je doživio kulturni šok. Za razliku od zapadnjačke ljubaznosti, koja je pretvorna, najčešće lažna - naučena, on kaže da su Iranci zaista takvi - usrdni i od pomoći. Kad se god povede tema o tome on kaže da su Iranci najbolji ljudi koje je ikada sreo i da žali što više nije imao priliku da ponovo tamo radi. Ja sam do tog njegovo iskustva bio prilično skeptičan prema Iranu ali poznavajući njega dobro uvidio sam koliko svi griješimo, i to sve zahvaljujući mainstream medijima. Ne govorim ništa o sistemu vlasti tamo, samo o ljudima.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#16205 Re: IRAN

Post by Idemedosumom »

Kako li su tek bili ljubazni i susretljivi za vrijeme šaha :roll:
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#16206 Re: IRAN

Post by handžar88 »

nenadivan wrote:Javljam se na ovoj temi koju već duže vrijeme pratim. Lično nemam nikakvo iskustvo sa Iranom niti Irancima ali želim prenijeti mišljenje jednog mog dobrog prijatelja, do čijih mi je stavova i mišljenja stalo. On je naime vrlo često boravio na bliskom istoku i u sj.Africi po više sedmica nekada i mjeseci u kontinuitetu, poslovno, radeći za strane firme (njemačke). Boravio je tako u zadnjih 20ak g u Libiji, Egiptu najčešće, pomalo u Siriji i nešto malo u Turskoj. U Tursoj je bio u Istanbulu, koji ga je oduševio, i samo jednom kratko u Dogobajazitu, gdje kako on kaže žive Kurdi. Tamo mu se za svega 2-3 dana koliko je boravio desilo da su ga Kurdi opljačkali pa je imao velike probleme jer mu je ukraden sav novac i pasoš i svi dokumenti. Inače, kaže da se tamo turska policija kreće u oklopnim transporterima. Što se tiče Turaka prema njima nema neko posebno izgrađeno mišljenje jer nije bio mnogo puta, zasad je indiferentan i nema neko ni posebno dobro niti posebno loše mišljenje. O Arapima je za svih ovih godina (sa njima je proveo daleko najviše vremena) stekao prilično loše mišljenje. Kaže da su "jajare", da su zatucani najstrašnije, da vole podvaliti i sl.

Posao ga je prije 5-6g. odveo za Iran. Kaže da je bilo vrlo komplikovano da se izganjaju svi papiri i da je njegova firma mnogo čekala na dozvole iranske vlade da se dobije viza. U Iranu je boravio nepuna dva mjeseca. Većinu vremena u Isfahanu ali bio je i u Teheranu i u Tabrizu.
Kad je se vratio bio je prepun utisaka. Da li je u pitanju to što je očekivao nešto slično kao što je do sada doživljavao u arapskom svijetu ili je realno tako kao što on priča, ali zaključak je sljedeći: Iranci su najbolji ljudi koje je ikada sreo. Ljudi su izuzetno predsretljivi. Kada uvide da ti treba pomoć toliko su prijatni da ti je, kako on to kaže, prosto neprijatno. Svi napuštaju svoj posao ili pravac koji trenutno imaju da bi ti pomogli. Kaže da je doživio kulturni šok. Za razliku od zapadnjačke ljubaznosti, koja je pretvorna, najčešće lažna - naučena, on kaže da su Iranci zaista takvi - usrdni i od pomoći. Kad se god povede tema o tome on kaže da su Iranci najbolji ljudi koje je ikada sreo i da žali što više nije imao priliku da ponovo tamo radi. Ja sam do tog njegovo iskustva bio prilično skeptičan prema Iranu ali poznavajući njega dobro uvidio sam koliko svi griješimo, i to sve zahvaljujući mainstream medijima. Ne govorim ništa o sistemu vlasti tamo, samo o ljudima.
:lol: :lol:
Lijepa pričica
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#16207 Re: IRAN

Post by zrakomlat »

handžar88 wrote:
nenadivan wrote:Javljam se na ovoj temi koju već duže vrijeme pratim. Lično nemam nikakvo iskustvo sa Iranom niti Irancima ali želim prenijeti mišljenje jednog mog dobrog prijatelja, do čijih mi je stavova i mišljenja stalo. On je naime vrlo često boravio na bliskom istoku i u sj.Africi po više sedmica nekada i mjeseci u kontinuitetu, poslovno, radeći za strane firme (njemačke). Boravio je tako u zadnjih 20ak g u Libiji, Egiptu najčešće, pomalo u Siriji i nešto malo u Turskoj. U Tursoj je bio u Istanbulu, koji ga je oduševio, i samo jednom kratko u Dogobajazitu, gdje kako on kaže žive Kurdi. Tamo mu se za svega 2-3 dana koliko je boravio desilo da su ga Kurdi opljačkali pa je imao velike probleme jer mu je ukraden sav novac i pasoš i svi dokumenti. Inače, kaže da se tamo turska policija kreće u oklopnim transporterima. Što se tiče Turaka prema njima nema neko posebno izgrađeno mišljenje jer nije bio mnogo puta, zasad je indiferentan i nema neko ni posebno dobro niti posebno loše mišljenje. O Arapima je za svih ovih godina (sa njima je proveo daleko najviše vremena) stekao prilično loše mišljenje. Kaže da su "jajare", da su zatucani najstrašnije, da vole podvaliti i sl.

Posao ga je prije 5-6g. odveo za Iran. Kaže da je bilo vrlo komplikovano da se izganjaju svi papiri i da je njegova firma mnogo čekala na dozvole iranske vlade da se dobije viza. U Iranu je boravio nepuna dva mjeseca. Većinu vremena u Isfahanu ali bio je i u Teheranu i u Tabrizu.
Kad je se vratio bio je prepun utisaka. Da li je u pitanju to što je očekivao nešto slično kao što je do sada doživljavao u arapskom svijetu ili je realno tako kao što on priča, ali zaključak je sljedeći: Iranci su najbolji ljudi koje je ikada sreo. Ljudi su izuzetno predsretljivi. Kada uvide da ti treba pomoć toliko su prijatni da ti je, kako on to kaže, prosto neprijatno. Svi napuštaju svoj posao ili pravac koji trenutno imaju da bi ti pomogli. Kaže da je doživio kulturni šok. Za razliku od zapadnjačke ljubaznosti, koja je pretvorna, najčešće lažna - naučena, on kaže da su Iranci zaista takvi - usrdni i od pomoći. Kad se god povede tema o tome on kaže da su Iranci najbolji ljudi koje je ikada sreo i da žali što više nije imao priliku da ponovo tamo radi. Ja sam do tog njegovo iskustva bio prilično skeptičan prema Iranu ali poznavajući njega dobro uvidio sam koliko svi griješimo, i to sve zahvaljujući mainstream medijima. Ne govorim ništa o sistemu vlasti tamo, samo o ljudima.
:lol: :lol:
Lijepa pričica
To ne može biti istina jer se radi o zlim šijama, jel tako akhi :D
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#16208 Re: IRAN

Post by handžar88 »

zrakomlat wrote: To ne može biti istina jer se radi o zlim šijama, jel tako akhi :D
Ne kazem da nije istina nit je bitno jel istina.. al ne mogu se nacudite ovoj gluposti i kako nas, da ne kazem sta, u mozak. Upozna dva iranca i dodje nama na forum prosipa pricu kako je u iranu.. nije prvi, bilo je prica tu i o kurdima, svi haman znaju po jednog barem. Jos ovaj doso s pricom kako je njegov prijatelj bio u iranu pa nam prenosi utiske :-)
Al definitivno smrdi na forumsku ekipu iz mula sadre.
nenadivan
Posts: 209
Joined: 15/07/2018 11:25

#16209 Re: IRAN

Post by nenadivan »

handžar88 wrote:
zrakomlat wrote: To ne može biti istina jer se radi o zlim šijama, jel tako akhi :D
Ne kazem da nije istina nit je bitno jel istina.. al ne mogu se nacudite ovoj gluposti i kako nas, da ne kazem sta, u mozak. Upozna dva iranca i dodje nama na forum prosipa pricu kako je u iranu.. nije prvi, bilo je prica tu i o kurdima, svi haman znaju po jednog barem. Jos ovaj doso s pricom kako je njegov prijatelj bio u iranu pa nam prenosi utiske :-)
Al definitivno smrdi na forumsku ekipu iz mula sadre.
Ja nemam apsolutno nikakav motiv tipa šitsko-sunitskih odnosa - prosto me to ne interesuje. Prenosim ono što sam čuo za koga znam da je pouzdan. Tačno je da je boravio velikom većinom u gradovima (Isfahan, Tabriz i Teheran), i da je neka dva mjeseca možda malo da se jedan narod bolje upozna. Samo sam bio začuđen njegovim oduševljenjem, jer nismo očekivali takvo što. Za prosječnog Srbina, pogotovo onoga koji radi vani godinama, te unutarmuslimanske razlike su uglavnom nepoznanica. Za mene je do trenutka kada sam čuo njegovo iskustvo prva asocijacija na Teheran bila ona: "K'o krme u Teheranu". Još jedna zanimljivost, kaže dok je bio u Tabrizu iznenadilo ga je da se ulice peru svako veče, ili npr. da između Isfahana i Teherena ide autoput sa 4 trake u jednom smijeru, koji se na mjestima proširuje na po 6 traka, itd, itd. Iranke su kaže najljepše žene, i uglavnom se mnogo
slobodnije ponašaju nego žene u arapskom svijetu - lice im se vidi a često ne nose ništa preko glave. Ipak, recimo dodirivanje žene (tokom pozdrava npr.) je apsolutni tabu.
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#16210 Re: IRAN

Post by asker »

User avatar
GandalfSivi
Posts: 18245
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#16211 Re: IRAN

Post by GandalfSivi »

handžar88 wrote:
zrakomlat wrote: To ne može biti istina jer se radi o zlim šijama, jel tako akhi :D
Ne kazem da nije istina nit je bitno jel istina.. al ne mogu se nacudite ovoj gluposti i kako nas, da ne kazem sta, u mozak. Upozna dva iranca i dodje nama na forum prosipa pricu kako je u iranu.. nije prvi, bilo je prica tu i o kurdima, svi haman znaju po jednog barem. Jos ovaj doso s pricom kako je njegov prijatelj bio u iranu pa nam prenosi utiske :-)
Al definitivno smrdi na forumsku ekipu iz mula sadre.
Ne moze se generalizovati, ali vecina Iranaca koje sam upoznao su puno bolji od vecine Arapa koje sam upoznao. Ali to moze biti i zato sto sam upoznavao regularne Irance, ono iz naroda, dok su vecina Arapa bili jako bogati... Opet, fakat ne volim generalizovati...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18245
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#16212 Re: IRAN

Post by GandalfSivi »

Btw, sve je isto samo njega nema :( Zabrinuo sam se...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#16213 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

August 19, 1979: Khomeini declares himself as “Supreme Commander of the Armed Forces” & orders the army troops, state police & Revolutionary Guards to crush the Kurdish opposition. Hundreds of Kurdish civilians are killed. 1000s forced to flee their homes. #Kurdistan #Rojhelat
39 years ago today,A.Khomeini declared 'jihad' against the #Kurds in #Iran&called them 'infidels'.Kurds asked for a secular-democratic system instead of an Islamic Regime.But they faced with 20000 death including 6000 children,650 #Kurdish women were raped,mass executions&bombs.
On the 18th August 1979,the Iranian Supreme Leader Khomeini declared Jihad and issued a fatwa against the Kurds in Iranian controled part of Kurdistan which continues. Below is one of my haunted memories of my childhood.We will never forget,we will never forgive. via @Evinia
Image
Today in 1979, The founder of the Islamic Republic of #Iran declared a 'holy' Jihad on Kurds, his Jihad on the Kurdish people was also published in a government run newspaper at the time, | #Rojhelat
video fetve u kojem Homeini proglasava sveti rat protiv kurdskih nevjernika

https://twitter.com/RojhelatRising/stat ... 9662017536

Rezultati Homeinijeve kampanje

The 1980 Qarna Massacre

http://www.qlineorientalist.com/IranRis ... kurdistan/
WARNING GRAPHIC: A video from Sine during the time of when the founder of the Islamic Republic of #Iran ordered a Fatwa Jihad on the Kurdish people.
https://twitter.com/RojhelatRising/stat ... 9358071808

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Da li bi vi voljeli zivjeti u drzavi koja se ovako ophodi prema vasem narodu?

Danas...

Image
User avatar
Point.
Posts: 27754
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#16215 Re: IRAN

Post by Point. »

Jebo državu u kojoj se ljudi vješaju javno na jebene dizalice. Pa taman da su izmislili toplu vodu.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#16216 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Point. wrote:Jebo državu u kojoj se ljudi vješaju javno na jebene dizalice. Pa taman da su izmislili toplu vodu.
Iranska Liga prvaka

Iran responds to FIFA criticism of stadium use as hanging court

Pun stadion ljubitelja vjesanja

Image

Image
User avatar
Point.
Posts: 27754
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#16217 Re: IRAN

Post by Point. »

Šta reći nego bolesno društvo.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#16218 Re: IRAN

Post by Krokodajl »

Ustat i spomenut Iran :thumbup:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#16219 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Perzija forever... :thumbup:
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#16220 Re: IRAN

Post by sarajevoxxxx »

Francuski Total povlači se iz Irana

20/08/2018 Lider/Hina
Foto: total.com
Autor Lider/Hina
Francuski naftni div Total službeno se povukao iz svojih investicijskih projekata u Iranu vrijednih više milijarda dolara, što je izravna posljedica uvođenja američkih sankcija protiv te zemlje, objavila je u ponedjeljak iranska vlada.

– Total je službeno raskinuo ugovor o razvoju faze 11 plinskog polja Južni Fars, rekao je iranski ministar za naftu Bijan Namdar Zanghaneh, za agenciju Icanu povezanu s parlamentom.

– Već ima više od dva mjeseca da je najavio da će raskinuti ugovor, dodao je.

>>>SAD nije ‘ekonomski policajac svijeta’, EU će ignorirati američke sankcije Iranu

Zanghaneh je, odgovarajući na pitanja zastupnika o nekoliko nedavnih požara u rafinerijama, upozorio također na katastrofalno stanje naftne i plinske infrastrukture u zemlji kazavši da je treba obnoviti, a da Iran za to nema novca.

Neke rafinerije stare su 80 godina, a životni vijek tvornice kreće se oko 30 godina, rekao je.

– Nemamo ih čime obnoviti, rekao je.

>>>Francuski Total povlači se iz projekta u Iranu

Total je na čelu konzorcija s kineskim CNPCI-jem i iranskim Petroparsom u srpnju 2017. potpisao sporazum o razvoju velikog offshore plinskog polja na jugu zemlje u vrijednosti 4,9 milijarda dolara.

U početku je trebao uložiti milijardu dolara, no u svibnju je objavio da je uložio samo 40 milijuna eura zbog sve neizvjesnije situacije u odnosima sa SAD-om.

Total u SAD-u ima 10 milijarda dolara imovine i američke banke sudjeluju u 90 posto njegovih financijskih operacija pa bi bio jako pogođen američkim sankcijama.

Nije poznato hoće li kineski konzorcij CNPCI preuzeti vodstvo nad konzorcijem.

Iran je oprezan prema kineskim ulaganjima zbog lošeg iskustva. Godine 2011. već je suspendirao jedan ugovor s CNPCI-jem jer kineska grupa nije provela projekt na polju Južni Fars.

>>>Europske kompanije odustaju od projekata u Iranu nakon najavljenih sankcija

Washington se u svibnju jednostrano povukao iz međunarodnog nuklearnog sporazuma sklopljenog s Iranom 2015., a 6. kolovoza mu je uveo prvi paket sankcija te za studeni najavio drugi koji će biti usmjeren na naftni sektor. Prvi krug sankcija odnosi se na automobilski sektor i zračni promet te uvoz sirovina.

Druge potpisnice sporazuma s Iranom – Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Kina i Rusija – tvrde da žele sačuvati sporazum, no njihove tvrtke bit će izvrgnute teškim sankcijama ako ostanu poslovati u toj zemlji.

Washington je stranim tvrtkama odredio rok od 90 do 180 dana da se povuku iz Irana. Među mnogim tvrtkama koje su već najavile odlazak iz Irana strahujući od američkih sankcija je i njemački Daimler.

>>>Danska prodaje svoju zadnju naftnu kompaniju

Iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif izjavio je u nedjelju da Europa nije još pokazala volju da “plati cijenu” spašavanja nuklearnog sporazuma.

Zarif je rekao da su europske vlade predložile mjere za očuvanje veza s Iranom u naftnom i financijskom sektoru nakon drugog kruga sankcija najavljenog za studeni.

No riječ je više o “izjavi namjere nego konkretnim mjerama”, rekao je Zarif za portal Iranskog kluba mladih novinara.

– Mislimo da Europa nije još spremna platiti cijenu pružanjem otpora američkim sankcijama, kazao je. Total je već prije dao do znanja da neće moći ostati ako ne dobije izuzeće od SAD-a, što nije dobio.

– Europljani kažu da je nuklearni sporazum sigurnosni uspjeh za njih. Logično je da svaka zemlja mora ulagati i platiti cijenu za svoju sigurnost. Moramo vidjeti da plaćaju cijenu u mjesecima koji dolaze, rekao je Zarif.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#16221 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Agresori se povlace iz Irana ali zato prijatelji dolaze... :thumbup:
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#16222 Re: IRAN

Post by walk_M-A-N »

U dilemi sam bio da li išta napisati, koliko je ovaj forum površan.
Prvo propagandisti Kiki i Savo. Oni su mi na ignore pa malo prodiše tema i tek vidiš koliko smoriše sa postovima. Ali samo dok se neko ne upeca i počne ih citirati. I onda ovi što bi svu politiku smjestili u jednu rečenicu, da ispadnu pametni. I slabo linkova i analize, ne treba to ovdje, sve u jednoj rečenici, što prostija to bolje.

Ovih sam dana naletio na nekoliko dobrih tekstova pa da radi ovih koji će cijeniti ipak ovdje podijelim bar neke.
Jedan o Iranu iz ugla posjetioca, od autora kojeg inače pratim i cijenim:
https://countercurrents.org/2018/08/19/ ... bout-iran/

I drugi koji malo baca na bitno:
http://thesaker.is/sanctions-sanctions- ... -hegemony/

I jedan žestok koji razjašnjava osnove
https://www.strategic-culture.org/news/ ... -deal.html
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#16223 Re: IRAN

Post by славянин »

Nadzornik wrote:Agresori se povlace iz Irana ali zato prijatelji dolaze... :thumbup:
Sta su cekali prije ti prijatelji :?
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#16224 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

славянин wrote: Sta su cekali prije ti prijatelji :?
Cekali su RS-28 Sarmat tj. Satanu 2,Kinzal,Kalibar,torpedo od 100 megatona i jos neke sitnice da kompletiraju... :thumbup:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#16225 Re: IRAN

Post by славянин »

Nadzornik wrote:
славянин wrote: Sta su cekali prije ti prijatelji :?
Cekali su RS-28 Sarmat tj. Satanu 2,Kinzal,Kalibar,torpedo od 100 megatona i jos neke sitnice da kompletiraju... :thumbup:
A ne racuna se sto su u svakom momentu zadnjih 50 godina kao i ameri sposobni unistiti svijet... mislis da konvencionalna oruzija plase ove dvije sile ?? A ne recimo stotine lansirnih jednica uperenih jedne na druge ? Isto mislis li da bi ijedna od tih sila usla u nuklearni rat radi Irana ??
Post Reply