IRAN

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14826 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

@ salik, kada si prvi spomenuo anketu ja sam je potrazio i izdvojio nekoliko meni interesantnih stvari i stavio link za anketu, evo ovdje post:
jeza u ledja wrote:Gledam anketu, i podrsku pojedinim zemljama:

Kina 54%
Rusija 58.5%
Njemacka 61.7%
Francuska 55.6%
V. Britanija 30.4%
SAD 18.4% :D

Pa dobro, Ameriku podrzava skoro petina Iranaca. Jeei :D

Pise dalje kakvo je misljenje o americkom narodu, kaze 40.7% da imaju pozitivno misljenje.

Ima pitanje da li iranski politicki sistem treba iz temelja promjeniti, 16.4% se slaze. :D

Da li vlada treba biti striktna u provodjenju islamskih zakona? 36.4% se ne slaze.

Da li vlada treba trositi manje love u Siriji i Iraku? 41.8% se slaze.

26.3% kaze da se vlada previse petlja u licne zivote ljudi.

Znaci uglavnom Iran, IR i sve ostalo sto uz to ide ima podrsku vecine ljudi, medjutim ocigledno postoji poprilicna manjina koja se ne slaze sa nekim fundamentalnim stvarima.

Medjutim, ono sto sam govorio ranije, korupcija i ekonomija su glavni problemi dole, i za to ljudi ne krive nikog drugog. Isti ovi ljudi, na pitanje koje od ove dvije stvari imaju najveci negativan uticaj na iransku ekonomiju: 1) vanjske sankcije i pritisci ili 2) unutrasnje lose ekonomsko upravljanje i korupcija - cak 63.3% je kao odgovor imalo ovo drugo.

Sto se tice pitanja koji je najveci problem u Iranu generalno, preko 80% ljudi je odgovorilo ili nezaposlenje ili korupcija ili inflacija, siromastvo, losa ekonomija, inflacija...

Evo ovdje cijela anketa:
http://www.cissm.umd.edu/sites/default/ ... INAL_0.pdf

Inace, da je anketa imala malo drukcije odgovore, nema sumnje da bi bila osporena jer je ovaj CISSM americka organizacija, a IranPoll kanadska. 'Ta oni znaju o situaciji u Iranu... :oops:
Znaci ubjedljivo najveci problemi su ekonomija, tj. nezaposlenost i korupcija, za koje ne krive nikoga iz vana. Od pocetka govorim da je za vecinu ljudi dole to problem broj 1. No ja dalje govorim, s obzirom da je i pravo na rad i jednakost pred zakonom takodje valjda ljudsko pravo, da je to ono sto mnogi se povezuje sa samom prirodom tog rezima, ili eto ako hoces politickog uredjenja odredjenog ideologijom. Jednostavno priroda istog stvara korupciju, stvara licemjerje koje spominje i Opetja. Kada postoji neko uredjenje gdje ti mozes opravdati nesto sto radis nekom ideologijom,a protivnike optuziti kao rusitelje rezima - to s vremenom stvara klasu ljudi - na vlasti - koje taj sistem zloupotrebe. Jer je Iranac isti kao i Bosanac, Amerikanac, Kinez, Tunguzanin. To sto zivi u zemlji koja utjeruje kolektivnu misao, a ne dozvoljava licne politicke slobode, ga nece uciniti manje pohlepnim. Jednostavno to je srz cijele price. I nije samo pitanje Irana, i nije samo pitanje teokracije.
E ovo sto sam iznad napisao mnogi Iranci kontaju, s tim sto u razliticim granicama povezuju sa IR Iran. Jedni vide samo problem u lokalnim vlastima, korupciji kojekakvih guzovana u kakvoj javnoj ustanovi, dok neki idu dotle da povezuju sa cijelom prirodom uredjenja zemlje, od ajatolaha pa nadalje. A ta razlika u nivoima nezadovoljstva je garantujem ti povezana sa obrazovanoscu stanovnistva, ne racunajuci ove vjerske ucenjake i slicne. I jedna velika falinka u ovoj anketi, ne da mi se sad vrtit cijelu, ako se dobro sjecam, je da u njoj nema nikakvog grupisanja u socioekonomske kohorte, a ni geografske, pa da vidimo malo ko nam to daje ove odgovore.

Inace sto se tice ankete, a povezano sa ovim iznad, naravno da bi odbacio bilo kakvu anketu iz Irana jer je cijela poenta mog problema sa Iranom kontrola ljudskih sloboda, pa tako i protoka informacija.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#14827 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:@ salik, kada si prvi spomenuo anketu ja sam je potrazio i izdvojio nekoliko meni interesantnih stvari i stavio link za anketu, evo ovdje post:
jeza u ledja wrote:Gledam anketu, i podrsku pojedinim zemljama:

Kina 54%
Rusija 58.5%
Njemacka 61.7%
Francuska 55.6%
V. Britanija 30.4%
SAD 18.4% :D

Pa dobro, Ameriku podrzava skoro petina Iranaca. Jeei :D

Pise dalje kakvo je misljenje o americkom narodu, kaze 40.7% da imaju pozitivno misljenje.

Ima pitanje da li iranski politicki sistem treba iz temelja promjeniti, 16.4% se slaze. :D

Da li vlada treba biti striktna u provodjenju islamskih zakona? 36.4% se ne slaze.

Da li vlada treba trositi manje love u Siriji i Iraku? 41.8% se slaze.

26.3% kaze da se vlada previse petlja u licne zivote ljudi.

Znaci uglavnom Iran, IR i sve ostalo sto uz to ide ima podrsku vecine ljudi, medjutim ocigledno postoji poprilicna manjina koja se ne slaze sa nekim fundamentalnim stvarima.

Medjutim, ono sto sam govorio ranije, korupcija i ekonomija su glavni problemi dole, i za to ljudi ne krive nikog drugog. Isti ovi ljudi, na pitanje koje od ove dvije stvari imaju najveci negativan uticaj na iransku ekonomiju: 1) vanjske sankcije i pritisci ili 2) unutrasnje lose ekonomsko upravljanje i korupcija - cak 63.3% je kao odgovor imalo ovo drugo.

Sto se tice pitanja koji je najveci problem u Iranu generalno, preko 80% ljudi je odgovorilo ili nezaposlenje ili korupcija ili inflacija, siromastvo, losa ekonomija, inflacija...

Evo ovdje cijela anketa:
http://www.cissm.umd.edu/sites/default/ ... INAL_0.pdf

Inace, da je anketa imala malo drukcije odgovore, nema sumnje da bi bila osporena jer je ovaj CISSM americka organizacija, a IranPoll kanadska. 'Ta oni znaju o situaciji u Iranu... :oops:
Znaci ubjedljivo najveci problemi su ekonomija, tj. nezaposlenost i korupcija, za koje ne krive nikoga iz vana. Od pocetka govorim da je za vecinu ljudi dole to problem broj 1. No ja dalje govorim, s obzirom da je i pravo na rad i jednakost pred zakonom takodje valjda ljudsko pravo, da je to ono sto mnogi se povezuje sa samom prirodom tog rezima, ili eto ako hoces politickog uredjenja odredjenog ideologijom. Jednostavno priroda istog stvara korupciju, stvara licemjerje koje spominje i Opetja. Kada postoji neko uredjenje gdje ti mozes opravdati nesto sto radis nekom ideologijom,a protivnike optuziti kao rusitelje rezima - to s vremenom stvara klasu ljudi - na vlasti - koje taj sistem zloupotrebe. Jer je Iranac isti kao i Bosanac, Amerikanac, Kinez, Tunguzanin. To sto zivi u zemlji koja utjeruje kolektivnu misao, a ne dozvoljava licne politicke slobode, ga nece uciniti manje pohlepnim. Jednostavno to je srz cijele price. I nije samo pitanje Irana, i nije samo pitanje teokracije.
E ovo sto sam iznad napisao mnogi Iranci kontaju, s tim sto u razliticim granicama povezuju sa IR Iran. Jedni vide samo problem u lokalnim vlastima, korupciji kojekakvih guzovana u kakvoj javnoj ustanovi, dok neki idu dotle da povezuju sa cijelom prirodom uredjenja zemlje, od ajatolaha pa nadalje. A ta razlika u nivoima nezadovoljstva je garantujem ti povezana sa obrazovanoscu stanovnistva, ne racunajuci ove vjerske ucenjake i slicne. I jedna velika falinka u ovoj anketi, ne da mi se sad vrtit cijelu, ako se dobro sjecam, je da u njoj nema nikakvog grupisanja u socioekonomske kohorte, a ni geografske, pa da vidimo malo ko nam to daje ove odgovore.

Inace sto se tice ankete, a povezano sa ovim iznad, naravno da bi odbacio bilo kakvu anketu iz Irana jer je cijela poenta mog problema sa Iranom kontrola ljudskih sloboda, pa tako i protoka informacija.

Ma da, sve pet, samo sto ja postavih anketu kao dokaz mojim tvrdnjama (ne lupam ofrlje kao ti):

Image

Jos jednom:

Financijska korupcija i pronevjera - citavih 6% (bas me zanima koliki bi postotak bio u Americi?)

Nezaposlenost: 40,1% (naravno da je, kao i u vecini zemalja, ovo problem br. 1, a pogotovo imajuci u vidu 40 godina najrigidnijih sankcija i 8-godisnje krvave proxy-agresije)

Manjak gradjanskih sloboda: gigantskih 0,3% (koliki bi procenat bio u Americi?)


Ali, meni je najjace kada lik koji svrsava na rezim i zemlju u kojoj je korupcija institucionalizovana (umilnog naziva "lobiranje"), insistira na 6% nezadovoljstvo anketiranih korupcijom u Iranu. :D

A, sto se "petine" tice, da upotpunimo dozivljaj :D
Image

U slobodnom padu :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14828 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: Cijeli prilog:
Ovo su lokalne vijesti, ne ocekuj bas intelektualce u studiju.

Hajd sad ti nama postavi link slicnog sadrzaja iz Irana, znaci gdje neki Iranac ovako ostro kritikuje iransku politiku, iransku drzavu i sve ono sto je cini takvom. :D


Inace, ova mala prica otprilike kako vecina mojih prijatelja odraslih ovdje razmislja.
Ja ih uvijek volim podsjetiti na njihovo licemjerje i privilegiju koju ovdje imaju, koja im je omogucila milion stvari o kojim uopste ne razmisljaju.

Da se po stoti put vratim na moje prijatelje Irance. Jedan par, on rodjen i odrastao ovdje (pa zivio u Iranu poslije godinama, i sad opet ovdje), a ona tek nedavno dosla iz Irana. On kritikuje i jebe mater Americi (kritikuje i Iran doduse), ali ona ga svako malo spusta na zemlju kad pocne seruckat o svemu sto ima veze sa Amerikom.

Cesto liberalniji Ameri, pogotovo oni bez nekog dubljeg obrazovanja ili inostranog iskustva, misle da se iskljucivo samokritikom moze ulaziti u raspravu o medjunarodnoj politici, a i domacoj u stvari. Znaci kada pricas o necemu, onda moras imati znanja o svim stranama te price, a ne samo jednoj. Fino je imati intelektualni ili eticki integritet, neki politicki stav, ali je grozno ako je taj stav zasnovan na intelektualnoj zakrzljalosti, manjku obrazovanja ili jednostavno kompleksima, bez sposobnosti da svoja ukalupljenja misljenja ostavis po strani, budes otvoren da nesto novo naucis, promjenis, kalibriras to misljenje. :wink:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#14829 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote: Cijeli prilog:
Ovo su lokalne vijesti, ne ocekuj bas intelektualce u studiju.

Hajd sad ti nama postavi link slicnog sadrzaja iz Irana, znaci gdje neki Iranac ovako ostro kritikuje iransku politiku, iransku drzavu i sve ono sto je cini takvom. :D


Inace, ova mala prica otprilike kako vecina mojih prijatelja odraslih ovdje razmislja.
Ja ih uvijek volim podsjetiti na njihovo licemjerje i privilegiju koju ovdje imaju, koja im je omogucila milion stvari o kojim uopste ne razmisljaju.

Da se po stoti put vratim na moje prijatelje Irance. Jedan par, on rodjen i odrastao ovdje (pa zivio u Iranu poslije godinama, i sad opet ovdje), a ona tek nedavno dosla iz Irana. On kritikuje i jebe mater Americi (kritikuje i Iran doduse), ali ona ga svako malo spusta na zemlju kad pocne seruckat o svemu sto ima veze sa Amerikom.

Cesto liberalniji Ameri, pogotovo oni bez nekog dubljeg obrazovanja ili inostranog iskustva, misle da se iskljucivo samokritikom moze ulaziti u raspravu o medjunarodnoj politici, a i domacoj u stvari. Znaci kada pricas o necemu, onda moras imati znanja o svim stranama te price, a ne samo jednoj. Fino je imati intelektualni ili eticki integritet, neki politicki stav, ali je grozno ako je taj stav zasnovan na intelektualnoj zakrzljalosti, manjku obrazovanja ili jednostavno kompleksima, bez sposobnosti da svoja ukalupljenja misljenja ostavis po strani, budes otvoren da nesto novo naucis, promjenis, kalibriras to misljenje. :wink:

Cek, cek, zar nisi tvrdio da drugacije razmisljaju?! Da kritikuju "rezim" sve u 6.?! :D De se vrati malo i provjeri...

Hoces link, evo link (samo sto ona moze biti na ovako visokoj poziciji, kritikujuci vlast, dok ova gore moze biti samo blogerica&stuff):
http://realiran.org/the-woman-shaping-irans-oil-future/


Sta cemo sad'?! 8-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14830 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: Ma da, sve pet, samo sto ja postavih anketu kao dokaz mojim tvrdnjama (ne lupam ofrlje kao ti):

Image

Jos jednom:

Financijska korupcija i pronevjera - citavih 6% (bas me zanima koliki bi postotak bio u Americi?)

Nezaposlenost: 40,1% (naravno da je, kao i u vecini zemalja, ovo problem br. 1, a pogotovo imajuci u vidu 40 godina najrigidnijih sankcija i 8-godisnje krvave proxy-agresije)

Manjak gradjanskih sloboda: gigantskih 0,3% (koliki bi procenat bio u Americi?)


Ali, meni je najjace kada lik koji svrsava na rezim i zemlju u kojoj je korupcija institucionalizovana (umilnog naziva "lobiranje"), insistira na 6% nezadovoljstvo anketiranih korupcijom u Iranu. :D

A, sto se "petine" tice, da upotpunimo dozivljaj :D
Image

U slobodnom padu :D
Ne ide tebe ovo bas....

Prvo, da spomenem to zadnje. Ovo je vec druga lekcija iz matematike. :D
Jedna petina je 20%. U pitanju koje si postavio (Q82) 18.4% ispitanika odgovara da imaju ili jako pozitivno, ili donekle pozitivno misljenje o Americi. Znaci o Americi, ne o njenim gradjanima. Je li 18.4% toliko odudara od 20% da ne zadovoljava tvoj ukus, ili ti u stvari ne znas koliko je jedna petina od 100? :D

Dalje, ko ti je rekao da se osvrcem na to pitanje koje si ti postavio (Q86) kada govorim o korupciji, ekonomiji i sankcijama? Ja sam svoje komentare u vezi ankete napisao davno, i to citajuci cijelu anketu, a ne ko ti kopiranjem slicica sa nekog drugog foruma.

U anketi fino pise, na pitanju Q13:
Q13. Which of the following do you think has the greatest negative impact on the Iranian
economy?
Foreign sanctions and pressures 32.1%
Domestic economic mismanagement and corruption 63.3 %
DK/NA 4.6%

Dvije trecine Iranaca misle da lose upravljanje i korupcija imaju najveci negativan uticaj na ekonomiju Irana. Duplo manje za isto krivi vanjske sankcije i pritiske.

Inace, posto vidim i logika te bas ne ide - ako se neko izjasni da mu je XY najveci problem, to ne znaci mu WZ nije problem. Drugim rijecima, ako nekome smeta sto ga sluzbenik u opcini maltretira jer trazi mito, to ne znaci da mu ne smeta i cinjenica da uopste mora ici u tu u opcinu da bi dobio dozvolu za recimo distribuciju americkih filmova.

I naravno da ce u Americi ljudske slobode biti veci prioritet, jer je mnogo manje nezaposlenih.

No dobro, kao sto rekoh, logika i matematika te bas ne idu.
User avatar
Point.
Posts: 27752
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#14831 Re: IRAN

Post by Point. »

Iran i ljudske slobode ne mogu u istu recenicu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14832 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:
Cek, cek, zar nisi tvrdio da drugacije razmisljaju?! Da kritikuju "rezim" sve u 6.?! :D De se vrati malo i provjeri...

Hoces link, evo link (samo sto ona moze biti na ovako visokoj poziciji, kritikujuci vlast, dok ova gore moze biti samo blogerica&stuff):
http://realiran.org/the-woman-shaping-irans-oil-future/


Sta cemo sad'?! 8-)
Ti to ozbiljno? :lol:

Daj mi bolan obicnog covjeka koji na iranskoj tv emisiji prica o Iranu onako kao ona blogerica ili sta li je vec. Bezveze proletih preko ovog clanka, na prvi mah ne vidim nikakvu kritiku. Cuj ti meni dajes neku privilegovanu politicarku sa pozadinom kao primjer, i jos to navodis kao pozitivnu stvar u svom argumentu? :-) Daj mi bolan obicnog covjeka koji na TV kaze recimo da je IR Iran zasnovan na milion zrtava od kojih su mnoge bile bespotrebne zbog glupog odugovlacenja iransko-irackog rata i metodama ratovanja da bi povecale patriotski naboj i omogucile javi uticaj vladajuce klase i ciscenje komunista i drugih? Daj mi obicnog covjeka koji ce reci na iranskoj TV emisiji da je Iran opresivna drzava koja ne dozvoljava osnovne ljudske slobode. Ovo su stvari koje govore Iranci VAN Irana. Daj mi nekog obicnog gradjanina u TV studiju da ovako govori.

Pazi on nasao neku zenu guzovana kao primjer. :roll:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#14833 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote: Ma da, sve pet, samo sto ja postavih anketu kao dokaz mojim tvrdnjama (ne lupam ofrlje kao ti):

Image

Jos jednom:

Financijska korupcija i pronevjera - citavih 6% (bas me zanima koliki bi postotak bio u Americi?)

Nezaposlenost: 40,1% (naravno da je, kao i u vecini zemalja, ovo problem br. 1, a pogotovo imajuci u vidu 40 godina najrigidnijih sankcija i 8-godisnje krvave proxy-agresije)

Manjak gradjanskih sloboda: gigantskih 0,3% (koliki bi procenat bio u Americi?)


Ali, meni je najjace kada lik koji svrsava na rezim i zemlju u kojoj je korupcija institucionalizovana (umilnog naziva "lobiranje"), insistira na 6% nezadovoljstvo anketiranih korupcijom u Iranu. :D

A, sto se "petine" tice, da upotpunimo dozivljaj :D
Image

U slobodnom padu :D
Ne ide tebe ovo bas....

Prvo, da spomenem to zadnje. Ovo je vec druga lekcija iz matematike. :D
Jedna petina je 20%. U pitanju koje si postavio (Q82) 18.4% ispitanika odgovara da imaju ili jako pozitivno, ili donekle pozitivno misljenje o Americi. Znaci o Americi, ne o njenim gradjanima. Je li 18.4% toliko odudara od 20% da ne zadovoljava tvoj ukus, ili ti u stvari ne znas koliko je jedna petina od 100? :D

Dalje, ko ti je rekao da se osvrcem na to pitanje koje si ti postavio (Q86) kada govorim o korupciji, ekonomiji i sankcijama? Ja sam svoje komentare u vezi ankete napisao davno, i to citajuci cijelu anketu, a ne ko ti kopiranjem slicica sa nekog drugog foruma.

U anketi fino pise, na pitanju Q13:
Q13. Which of the following do you think has the greatest negative impact on the Iranian
economy?
Foreign sanctions and pressures 32.1%
Domestic economic mismanagement and corruption 63.3 %
DK/NA 4.6%

Dvije trecine Iranaca misle da lose upravljanje i korupcija imaju najveci negativan uticaj na ekonomiju Irana. Duplo manje za isto krivi vanjske sankcije i pritiske.

Inace, posto vidim i logika te bas ne ide - ako se neko izjasni da mu je XY najveci problem, to ne znaci mu WZ nije problem. Drugim rijecima, ako nekome smeta sto ga sluzbenik u opcini maltretira jer trazi mito, to ne znaci da mu ne smeta i cinjenica da uopste mora ici u tu u opcinu da bi dobio dozvolu za recimo distribuciju americkih filmova.

I naravno da ce u Americi ljudske slobode biti veci prioritet, jer je mnogo manje nezaposlenih.

No dobro, kao sto rekoh, logika i matematika te bas ne idu.
De mi objasni petinu?! Nisam sporio, iako 18,4% nije 1/5....Samo sam citirao tvoju famoznu "petinu" i prikazao cijelu sliku.

Vidim, ne ide ni tebe ta logika. Ja ne kopiram ni sa kakvih foruma nego screenshotam svako pitanje iz ankete, te postavim ga ovdje. I bas takvo postavljanje je najmjerodavnije, posto je ovo sto si ti postavio uopceni odgovor (ne znamo sta u svemu tome preteze, sta daje vecu tezinu):

Image

Dok je ovdje sve razvrstano:
Image

I tek tada dobivamo potpunu sliku o tome u kojem procentu koja stavka zastupa generalni pojam "Domestic economic mismanagement and corruption".

Nemoj se bezveze uzdizati, i prosli puta sam ti objasnio na sta sam mislio po pitanju racunanja.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#14834 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote:
Cek, cek, zar nisi tvrdio da drugacije razmisljaju?! Da kritikuju "rezim" sve u 6.?! :D De se vrati malo i provjeri...

Hoces link, evo link (samo sto ona moze biti na ovako visokoj poziciji, kritikujuci vlast, dok ova gore moze biti samo blogerica&stuff):
http://realiran.org/the-woman-shaping-irans-oil-future/


Sta cemo sad'?! 8-)
Ti to ozbiljno? :lol:

Daj mi bolan obicnog covjeka koji na iranskoj tv emisiji prica o Iranu onako kao ona blogerica ili sta li je vec. Bezveze proletih preko ovog clanka, na prvi mah ne vidim nikakvu kritiku. Cuj ti meni dajes neku privilegovanu politicarku sa pozadinom kao primjer, i jos to navodis kao pozitivnu stvar u svom argumentu? :-) Daj mi bolan obicnog covjeka koji na TV kaze recimo da je IR Iran zasnovan na milion zrtava od kojih su mnoge bile bespotrebne zbog glupog odugovlacenja iransko-irackog rata i metodama ratovanja da bi povecale patriotski naboj i omogucile javi uticaj vladajuce klase i ciscenje komunista i drugih? Daj mi obicnog covjeka koji ce reci na iranskoj TV emisiji da je Iran opresivna drzava koja ne dozvoljava osnovne ljudske slobode. Ovo su stvari koje govore Iranci VAN Irana. Daj mi nekog obicnog gradjanina u TV studiju da ovako govori.

Pazi on nasao neku zenu guzovana kao primjer. :roll:

Hajde ne lazi. Koliko lazes moze svaki normalan insan jednostavnim klikom na link utvrditi. Dobro ljudi vele - s tobom je gubljenje vremena ulaziti u raspravu. (klikni na link i pokusaj osporiti moju tvrdnju da lazes!).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14835 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Bezze sad pogledam kroz prozor i vidim prolazi teta pokrivena i ide negdje. Sjetim se neki dan u avionu, sjela dvojica onih ortodoksnih jevreja, sa sve zolufima i to, i pored njih odmah sjedi skroz pokrivena zena. I nista idu svojim poslom.

I kontam sad o cemu mi ovdje uopste pricamo? :-)
Mislim ono lik postavlja neki video gdje pokrivena djevojka ide u neki studio i drvlje i kamenje po Americi. U Iranu uopste ne moze skinuti isti, zakonski. I on dodje i pravi neke komparacije. :lol:
Najlakse se praviti blesav.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#14836 Re: IRAN

Post by salik79 »

Trazio si link i dobio ga...Sada mozes vrdati, spinovati, lagati koliko zelis, ali svako ko zna kliknuti na link, a uz to poznaje engleski jezik, moze se licno uvjeriti da si dobio upravo ono sto si trazio.

Nemoj me tjerati da citav clanak postavim ovdje! 8-)
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#14837 Re: IRAN

Post by salik79 »

Mozes li mi samo pojasniti oko ovih sa solufima i pokrivenom tetom?! Sta to treba da znaci?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14838 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:
Hajde ne lazi. Koliko lazes moze svaki normalan insan jednostavnim klikom na link utvrditi. Dobro ljudi vele - s tobom je gubljenje vremena ulaziti u raspravu. (klikni na link i pokusaj osporiti moju tvrdnju da lazes!).
Sta bolan lazem???? Covjece koji je tebi kurac? Procitao sam sad detaljno cijeli clanak - zena napisala knjigu o ekonomiji i problemima o korupciji u Iranu. Takodje kritikuje ponasanje muskaraca prema zenama, pogotovo onim uspjesnim, te kako je imala problem sa tajnom sluzbom jer toliko putuje vani na Zapad. Ostatka "intervjua" je opis njenog uspjeha, familijarnog miljea i prica o ekonomskim problemima u Iranu zbog percepcije kakvu ima u svijetu i naravno sankcija. Spominje se i Saudija i zaljevske zemlje i nacini na koje oni zaobilaze, tj. sjebavaju iransko finansijsko poslovanje i stavljaju ga u neravnopravan polozaj. Takodje spominje i kako je nerviraju uspjesni Iranci koji zive vani i kojima su puna usta pljuvanja rezima. I generalno cijeli ton clanka je okole kole dizanje rejtinga Iranu i mijenjanje percepcije o njemu na Zapadu, a kroz prizmu uspjeha ove zene.
To je ono sto pise u clanku. A koliko vidim po nazivu domene "realiran" to je i cilj cijelog sajta.

A ono sto clanak najvise pokazuje je da u Iranu i pored svih "dostignuca" i dalje postoje privilegovani i oni koji to nisu.

U videu kojeg si postavio, zena, porijeklom Iranka, pokrivena, govori o temeljima americkog postojanja, genocida nad Indijancima, trgovine robljem, beskonacnih ratova i iskoristavanja raznih zemalja i mrznje radi ekonomske koristi.

Kako mozes biti toliko bezobrazan pa meni govoriti da lazem, a onda nesto ovako ocito presucivati?? Jos kaze jednim klikom na link se sve vidi? Pa kako mozes ti u stvari tako lagati? Je li ti stvarno vjerujes u to sto govoris, jesi li toliko zasljepljen??! Pise crno na bijelo, ko god hoce da procita moze, isto kao sto u anketi pise crno na bijelo i moze vidjeti ko god hoce. Ono, zivimo u vrijeme fake news i alternative facts, pa ono hajmo "gledat u oci" i lagat ovako. Svasta.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14839 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:Trazio si link i dobio ga...Sada mozes vrdati, spinovati, lagati koliko zelis, ali svako ko zna kliknuti na link, a uz to poznaje engleski jezik, moze se licno uvjeriti da si dobio upravo ono sto si trazio.

Nemoj me tjerati da citav clanak postavim ovdje! 8-)
Postavi citav clanak, molim te i podebljaj te strasne kritike IR Iran.

I ne, apsolutno nisam dobio ono sto sam trazio.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#14840 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote:
Hajde ne lazi. Koliko lazes moze svaki normalan insan jednostavnim klikom na link utvrditi. Dobro ljudi vele - s tobom je gubljenje vremena ulaziti u raspravu. (klikni na link i pokusaj osporiti moju tvrdnju da lazes!).
Sta bolan lazem???? Covjece koji je tebi kurac? Procitao sam sad detaljno cijeli clanak - zena napisala knjigu o ekonomiji i problemima o korupciji u Iranu. Takodje kritikuje ponasanje muskaraca prema zenama, pogotovo onim uspjesnim, te kako je imala problem sa tajnom sluzbom jer toliko putuje vani na Zapad. Ostatka "intervjua" je opis njenog uspjeha, familijarnog miljea i prica o ekonomskim problemima u Iranu zbog percepcije kakvu ima u svijetu i naravno sankcija. Spominje se i Saudija i zaljevske zemlje i nacini na koje oni zaobilaze, tj. sjebavaju iransko finansijsko poslovanje i stavljaju ga u neravnopravan polozaj. Takodje spominje i kako je nerviraju uspjesni Iranci koji zive vani i kojima su puna usta pljuvanja rezima. I generalno cijeli ton clanka je okole kole dizanje rejtinga Iranu i mijenjanje percepcije o njemu na Zapadu, a kroz prizmu uspjeha ove zene.
To je ono sto pise u clanku. A koliko vidim po nazivu domene "realiran" to je i cilj cijelog sajta.

A ono sto clanak najvise pokazuje je da u Iranu i pored svih "dostignuca" i dalje postoje privilegovani i oni koji to nisu.

U videu kojeg si postavio, zena, porijeklom Iranka, pokrivena, govori o temeljima americkog postojanja, genocida nad Indijancima, trgovine robljem, beskonacnih ratova i iskoristavanja raznih zemalja i mrznje radi ekonomske koristi.

Kako mozes biti toliko bezobrazan pa meni govoriti da lazem, a onda nesto ovako ocito presucivati?? Jos kaze jednim klikom na link se sve vidi? Pa kako mozes ti u stvari tako lagati? Je li ti stvarno vjerujes u to sto govoris, jesi li toliko zasljepljen??! Pise crno na bijelo, ko god hoce da procita moze, isto kao sto u anketi pise crno na bijelo i moze vidjeti ko god hoce. Ono, zivimo u vrijeme fake news i alternative facts, pa ono hajmo "gledat u oci" i lagat ovako. Svasta.

Jesi li trazio da ti da ti postavim jedan takav prilog u kojem neko u Iranu kritikuje "rezim"? Jesi! Jesam li postavio? Jesam! Je li zenska uorkos kritici na visokoj poziciji? Jeste. (doduse, to nisi trazio :D )

Jezu, spin ti je uzasan. Naravno, razumijem, nekako moras opravdati svoje bistvovanje u zemlji legalne korupcije. 8-)
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#14841 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote:Trazio si link i dobio ga...Sada mozes vrdati, spinovati, lagati koliko zelis, ali svako ko zna kliknuti na link, a uz to poznaje engleski jezik, moze se licno uvjeriti da si dobio upravo ono sto si trazio.

Nemoj me tjerati da citav clanak postavim ovdje! 8-)
Postavi citav clanak, molim te i podebljaj te strasne kritike IR Iran.

I ne, apsolutno nisam dobio ono sto sam trazio.

Bice kao i kod ankete da "kopiram" nesto deseto s nekih foruma (a anketa mu, navodno, pred ocima). :lol: :roll:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14842 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: De mi objasni petinu?! Nisam sporio, iako 18,4% nije 1/5....Samo sam citirao tvoju famoznu "petinu" i prikazao cijelu sliku.

Vidim, ne ide ni tebe ta logika. Ja ne kopiram ni sa kakvih foruma nego screenshotam svako pitanje iz ankete, te postavim ga ovdje. I bas takvo postavljanje je najmjerodavnije, posto je ovo sto si ti postavio uopceni odgovor (ne znamo sta u svemu tome preteze, sta daje vecu tezinu):

Image

Dok je ovdje sve razvrstano:
Image

I tek tada dobivamo potpunu sliku o tome u kojem procentu koja stavka zastupa generalni pojam "Domestic economic mismanagement and corruption".

Nemoj se bezveze uzdizati, i prosli puta sam ti objasnio na sta sam mislio po pitanju racunanja.
Ne. Nije isto pitanje uopste. Prvo pitanje pita sta ima najveci negativan uticaj na ekonomiju Irana, drugo pitanje je sta je najveci trenutno problem u Iranu. Prvo pitanje se odnosi samo na ekonomiju, drugo pitanje na cijeli spektar stvari, od kojih je jedna ekonomija.

I jesi sporio petinu, jer si napisao "petina" i jer si se ocigledno malo presabrao.

Da ponovim sta sam ja originalno napisao.
Pa dobro, Ameriku podrzava skoro petina Iranaca. Jeei :D
Medjutim, ono sto sam govorio ranije, korupcija i ekonomija su glavni problemi dole, i za to ljudi ne krive nikog drugog. Isti ovi ljudi, na pitanje koje od ove dvije stvari imaju najveci negativan uticaj na iransku ekonomiju: 1) vanjske sankcije i pritisci ili 2) unutrasnje lose ekonomsko upravljanje i korupcija - cak 63.3% je kao odgovor imalo ovo drugo.
Sto se tice pitanja koji je najveci problem u Iranu generalno, preko 80% ljudi je odgovorilo ili nezaposlenje ili korupcija ili inflacija, siromastvo, losa ekonomija, inflacija...
Znaci sasvim jasno sam naveo ono sto pise u anketi.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14843 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: Jesi li trazio da ti da ti postavim jedan takav prilog u kojem neko u Iranu kritikuje "rezim"? Jesi! Jesam li postavio? Jesam! Je li zenska uorkos kritici na visokoj poziciji? Jeste. (doduse, to nisi trazio :D )
Ne. Nisam. Lazes.
Napisao sam:
Hajd sad ti nama postavi link slicnog sadrzaja iz Irana, znaci gdje neki Iranac ovako ostro kritikuje iransku politiku, iransku drzavu i sve ono sto je cini takvom.
Znaci - lazes.

Ovo su neke stvari koje je rekla djevojka na TV emisiji, nabrzaka transkribovano:
"i think anti-muslim racism in this country is beyond sort of individual bias against each other and it really has to do with....we live in a system and a a structure that actually profits from violence against muslims ..."
"when we see the legacy of this country and all of the violence that it has not only created but also created the capacity for destruction"
"i think it's really important that we look beyond sort of these really simple narratives that we're told whether it's about muslim women, whether it's about the legacy of this country and knowing that this country literally was built on the backs of black slaves and after the genocide of indigenous people"
Znaci razlika je NEBO I ZEMLJA izmedju "kritike" koju si ti postavio kao primjer i ovog sto ova djevojka slobodno govori na tv emisiji. Ona kritikuje cijeli sistem, prirodu i ono na cemu je zasnovana Amerika.
I nek kritikuje, ima pravo da kritikuje. To pravo Iranci nemaju.
salik79 wrote:Jezu, spin ti je uzasan. Naravno, razumijem, nekako moras opravdati svoje bistvovanje u zemlji legalne korupcije. 8-)
Jedini koji ovdje spinuje si ti, iz dana u dan. Ova sada prepiska je fantastican primjer toga. I svako je moze procitati.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14844 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:
jeza u ledja wrote:
salik79 wrote:Trazio si link i dobio ga...Sada mozes vrdati, spinovati, lagati koliko zelis, ali svako ko zna kliknuti na link, a uz to poznaje engleski jezik, moze se licno uvjeriti da si dobio upravo ono sto si trazio.

Nemoj me tjerati da citav clanak postavim ovdje! 8-)
Postavi citav clanak, molim te i podebljaj te strasne kritike IR Iran.

I ne, apsolutno nisam dobio ono sto sam trazio.

Bice kao i kod ankete da "kopiram" nesto deseto s nekih foruma (a anketa mu, navodno, pred ocima). :lol: :roll:
Postavi clanak i podebljaj dijelove u kom doticna tako ostro kritikuje Iran, sa sve epitetima i rijecima jednako sveobuhvatno osudjujucim i jakim poput "sistem", "struktura", "nasljede nasilja", "genocid" - pocinjen od strane Irana. Da svi vide kako lijepo lagis :izet:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#14845 Re: IRAN

Post by Idemedosumom »

Budi frajer pa nađi nekoga ko kritikuje Iran zbog genocida 8)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14846 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Idemedosumom wrote:Budi frajer pa nađi nekoga ko kritikuje Iran zbog genocida 8)
Ne znam da Iran ima historiju genocida, bar ne u novijoj historiji. No svaka zemlja je zasnovana na genocidu i etnickom ciscenju, samo je pitanje kada se to desilo. To je moje misljenje generalno, ali da ne ulazimo u pet stranica rasprave ko je imao veci genocid, uzmimo da je Iran zemlja nastala na lalama i mehkoj mahovini, sa sve golubicama i zecicima, pravi raj na zemlji.
Neki strasni, grozni i ruzni ljudi, puni mrznje prema zecicima i cvjecu, imaju drukcije misljenje o Iranu, a Iranci su. Oni to takvo svoje grozomorno misljenje ne mogu da izraze u toj zemlji cvijeca, vec moraju ici vani i siriti svoje zle misli po zapadnim medijima. U Iranu to ne mogu.

Ne moramo uopste u stvari ulaziti u istinitost bilo cega sto neko takav zeli reci. Uzmimo da neko hoce da laze, dan i noc, da prosipa lazi i raspiruje netrpeljivost prema Islamskoj Republici, njenom uredjenju i njenoj prirodi. Da li taj neko to moze raditi javno u Iranu? Sve na televiziji, kao gost u studiju?

Da se Iran pita, mi takvo misljenje nikad ne bi ni culi. Ironicno je u stvari da stranica sa koje je salik iznad postavio link u stvari postoji da siri pozitivno misljenje o Iranu u svijetu:
Find whatever you missed about Iran in the analytical news website Real Iran

Judge for yourself Iran’s culture, civilization and tourist attractions.

Our goal is to introduce the various aspects of “Real Iran”. It is important for us that people around the world know what media censor about Iran.

Is Iran a terrorist country or it had been victimized by terrorists? Does Iran really pursue a nuclear weapon? Do global sanctions against Iran work or do they only violate the legal rights of a nation? What do you think about U.S. and Israel claims against Iran? What is your idea about the role of media concerning west accusations against Iran?…

Find it out for yourself by enjoying real news of Iran from real people like you all over the world.
Oni zele da mi cujemo kako je Iran drukcija zemlja od one kakvu nam predstavljaju zapadni mediji. Nije to problem, mnoge zemlje to rade - no ironicno je da nam neko sa ove stranice postavlja link sa razgovorom sa zenom kao primjerom nekoga ko ostro kritikuje Iran, na nacin na koji to djevojka na videu radi u vezi SAD.

========================================================================

I evo posto se salik nije udostojio da postavi clanak, ja cu.

Ovako pocinje clanak, koji treba sluziti kao primjer kritike IR Iran:
At Monsoon, a bistro in Tehran that serves sushi, Szechwan beef, and Gouda and calamari on whole wheat toast, the fusion cuisine is an act of defiance. So are the women’s fashions—tight robes, exposed calves, headscarves that barely conceal blond and henna-colored hairstyles. The restaurant, with its rough concrete walls, red countertops, and statues of Hindu and Buddhist goddesses, looks more Manhattan than Islamic Republic.
dalje nastavlja sa:
Seated at a corner table is Elham Hassanzadeh, almost 6 feet tall, with dark eyes, thick eyebrows, and lush brown hair that overflows her hijab. Her dining companions are the middle-aged bosses of two large Iranian engineering and construction companies.

Raised in a pistachio-farming family in tradition-minded southern Iran, Hassanzadeh, 31, earned her law degree and Ph.D. in the U.K. on scholarships. She literally wrote the book on Iran’s natural gas industry since the 1979 Islamic revolution—it was published last year by Oxford University Press. She has returned to Iran to head a consulting firm, Energy Pioneers, based in Tehran and London, that’s at the vanguard of Iran’s all-out push to lure back foreign investors after the expected lifting of sanctions in coming months. Iran is counting on Western technology and hoping to raise $100 billion in overseas financing to double its oil and gas production in the next five years. Hassanzadeh is building a business by parlaying a deep knowledge of Iran’s energy resources, close ties to government technocrats and industry leaders in Tehran, and high-level contacts at major oil companies, law firms, and investment houses in the West.
Ovo je ta zena koja je u fokusu clanka i koja ce nam ostro izkritikovati IR Iran i njen cijeli sistem, nastanak, krvavu proslost, politicke progone?! Znaci mocna zena sa biznis vezama u drzavnim naftnim firmama i naravno sa pokricem vani, treba da sluzi kao dobar primjer nekoga ko se usudjuje kritikovati rezim. I salik to jos istice?

Dalje govori:
Her clients are impatient. “Foreign companies should open offices in Tehran immediately and buy shares in local companies who can be their agents and help with management,” says one of Hassanzadeh’s dinner companions, B.M. Hazrati. He’s the managing director of Arsa International Construction and head of a contractors’ trade group. “Unfortunately, they’re still looking at us like it’s 15 years ago.”

“The world has moved on,” Hassanzadeh says, dismissing the idea that Western investors, in a market glutted with oil, are ready to rush back to Tehran without examining the fine print. Lately she’s been commuting between Iran and Europe to speak at trade conferences and in meetings with Western oil executives, fund managers, bankers, and lawyers about her country’s reemergence.
Despite her age, she cultivated a wide network of industry players in Europe during her years at the Oxford Institute for Energy Studies. Some of these contacts may have skirted U.S. law by merely discussing business with an Iranian, so Hassanzadeh names no names as she shares what she’s learned: Significant Western involvement in Iran’s oil sector is at least 18 to 24 months away, maybe much more. Prospective partners don’t trust the project information they’re getting out of Tehran, she says, and the big banks and investment funds “still need a clear green light” from the U.S. Department of the Treasury before committing money to Iran. “For them, Iranian stability is still questioned,” she says. “What happens in two years if [reformist President Hassan] Rouhani isn’t reelected?”
Ovo nije kritika Irana, vec kritika americkih sankcija i iranske lose pozicije zbog toga. Nece da navodi imena poznanika da ne cuju mozda Amerikanci. :D

Dalje clanak pise:
The dour assessment rankles Hassanzadeh’s other guest, Mehrdad Motarjemi, managing director of Gamma, a Tehran company that recently completed Iran’s biggest natural gas production unit in the Persian Gulf, called South Pars Phase 12. “You can always make a long list of what-ifs,” says the silver-haired executive, 60, whose smile and soft voice belie a snappy disposition. “What if Donald Trump becomes the next U.S. president?”

The conversation shifts to another debate raging inside Iran’s oil industry—between those who argue that Phase 12 and other achievements during the four years of global sanctions prove Iran doesn’t need foreign help, and executives such as Motarjemi who say international technology and management expertise are indispensable. Phase 12, while hailed in Iran as a triumph of self-sufficiency, cost twice as much as it should have because of sanctions, according to Motarjemi. “You can’t imagine how difficult it was,” he says. Banks in Dubai and Asia charged usurious rates to move Iranian money. Western suppliers labeled random components such as piping and valves “dual use”—that is, applicable in military or nuclear technology—and wouldn’t sell them to Iran. Spare parts never arrived for some critical components such as pumps; a massive compressor is still on a dock in Dubai, mired in sanctions red tape.

“I’ve seen how management functions much better when there’s a European company working beside us,” Motarjemi says over a dessert of fried mango spring rolls with coconut ice cream. “We want to forget the past hatred, whatever it was, and start all over again.”
(Clanak je od prije dvije godine)
Je li ovo kritika Irana ili dalji nastavak price o sankcijama, jadnom Iranu koji kao hoce, a drugi mu kao ne daju?? Tesko im uraditi projekat jer je sve skupo, jer ih banke u Dubajiu jebu u mozak. Ovdje i dalje nema ni slova kritike o IR Iran.

Hajmo dalje:
Undeterred by this month’s flareup with sectarian rival Saudi Arabia across the Persian Gulf, Iran is ready to rebuild its energy industry. The West has been salivating since the July 2015 breakthrough on lifting the sanctions. At a conference in Tehran in late November, Oil Minister Bijan Namdar Zanganeh tantalized more than 300 foreign energy executives with 70 exploration and development projects up for bid, targeting $30 billion in new investments. Ministry officials are promising better terms for foreign producers than found in Iran’s previous oil contracts, which allotted companies a fixed fee regardless of how much oil they produced and paid nothing to companies that spent more than was budgeted to develop a field. The new contracts will be valid for as long as 25 years, compared with seven before. Iran, which says it will disclose more details in February, wants to sign its first deal as soon as this spring.

“How often in one’s lifetime does a hydrocarbon superpower reopen for business?” says Ganesh Betanabhatla, a Houston-based private equity investor in oil and gas deals. As an American, he’s on a lonely quest to invest in exploration and production opportunities in Iran after sanctions are fully lifted, via plays by some of the midsize American oil producers he’s backed in the past. But just to talk to me about Iran, he had to insist his firm’s name not appear in this article. And as a big supporter of Jeb Bush and as national vice chairman of Maverick PAC, a fundraising group of wealthy Republicans younger than 40, Betanabhatla, 30, has endured taunts from GOP friends about his Iran pursuit. “This is a worthy cause,” he says, “but to me it comes at a cost.”
Kaze neki americki investitor zeli da uleti u naftni biznis u Iranu cim se dignu sankcije. Navode mu ime, ali kazu "nece da napisu ime firme u clanku da ne bi imao problema" ( :lol: ).

Dalje pise, bla bla:
Betanabhatla’s bigger problem, he says, is that information on Iran’s vast hydrocarbon deposits is sketchy and scarce: “No one in the independent exploration and production world has set foot there in 36 years.” Hassanzadeh has helped Betanabhatla with research, and her network has arranged meetings for him with Iranian officials in New York and Europe. Her circle of sources includes a pair of thirtysomething white-shoe lawyers—among them Amir Ghavi at Willkie Farr & Gallagher in New York—as well as the CEO of a giant commodities trader in Switzerland and the head of development for one of Europe’s biggest oil producers.

Hassanzadeh became fascinated with energy while earning her bachelor’s degree in law at Islamic Azad University in Tehran under Hassan Sedigh, one of Iran’s leading oil and gas attorneys. She also interned in his law office, where she worked with executives at big oil companies from all over the world. The experience eventually helped win her a scholarship from Royal Dutch Shell to pursue a master’s degree in law at the University of Cambridge in England in 2008 and 2009. “People are really intrigued by her, especially in the West,” says Jonathan Stern, Hassanzadeh’s dissertation adviser and the founder and chairman of the Oxford Institute for Energy Studies’ natural gas research program. “A young Iranian woman with great English skills, an academic background, real-world experience, and a law degree isn’t like anything anyone’s ever seen before.”
Pocinje o ovoj zeni i kao kako su svi fascinirani kako tako uspjesna zena dolazi iz Irana. :lol: Jos malo tapsanje po ledjima, itd. Fascinira kako i dalje isticu kako to zena u poslovnom svijetu, jos iz Irana. Vau jebote pun kurac zena na visokim pozicijama u svijetu. CEO Pepsija je Indijka, cisto onako pade mi na pamet. Sad kao mi treba da vjerujemo da u takvom poslovnom svijetu svi treba da su fascinirani iranskom zenom?! :-)
In terms of shock value, it’s not only that Hassanzadeh is a woman in the largely male world of oil and gas. It’s what she says. To her Iranian clients—CEOs her father’s age, desperate to nail down foreign partners after sanctions are lifted—Hassanzadeh tells them they’re not ready. Sure, well-connected Iranian companies can take small stakes in oil exploration and development deals, cede operational control to international oil companies, and sit back and collect dividends if the projects pay off. But Iran needs technology, know-how, and good jobs, and such things don’t come from these types of “semicolonial” relationships prevalent elsewhere in the Middle East, she says.

For Western companies to make joint ventures with Iranian partners on more equal terms, Iran must first build an “investment infrastructure” of independent auditors, lawyers, consultants, and courts that foreigners can trust, Hassanzadeh says. This takes time and a societal commitment to the rule of law. As of now, Iran doesn’t even have a reliable credit reference system.

“We’re trying to build this foundation,” she says. “We’re telling people, ‘Calm down, relax, there’s enough food for everyone. Don’t do anything now you’ll regret later.’ ”
Opet, kako je tesko u Iranu koji se dobrovoljno iskljucio iz strukture medjunarodne ekonomije odbacivsi liberalni kapitalizam i americku dominaciju u njemu napraviti bilo sta. Je li to kritika Irana ili zapada?

I onda dalje pocinje taj dio u kojem ona kao zestoko kritikuje:
To potential Western investors, just as eager as Iranians to establish ties, she counsels patience. Her book, Iran’s Natural Gas Industry in the Post-Revolutionary Period—Optimism, Skepticism, and Potential, has a whole chapter on corruption and Iran’s need for legal reform. It was a hit with leaders at many of the big European oil companies that underwrite the Oxford Institute for Energy Studies, according to the institute’s Howard Rogers, who spent 29 years with BP. The powerful research center is the locus of her influence outside Iran. After her book came out, she gained foreigners’ respect for having a clear-eyed view of Iran’s problems, and for not simply trying to earn a quick commission as a middleman. “Elham’s perspective is not one of unalloyed optimism,” Rogers says. “She has a realistic business sense of the challenges ahead.”
Spominje se knjiga u kojoj ona ima cijelo poglavlje o korupciji u Iranu!!! Poenta knjige nije u kritici vec u stvaranju drukcije slike o potencijalu kakav ima Iran. Super, odlicno, ali ovo nema veze sa onim o cemu smo govorili.

Dalje kaze:
While graybeards in turbans generate most of the headlines, it’s the young who are driving Iran’s reengagement with the West. Two-thirds of the nation’s 78 million people are under 35; almost 60 percent of high school graduates attend college, roughly the same rate as in Britain and France. The demand for jobs and a sense of normalcy by this educated demographic bulge is the gravest long-term threat to the Islamic regime—and its greatest human asset, Hassanzadeh says.

Zanganeh, the oil minister, a no-nonsense technocrat, has surrounded himself with relatively young staffers in their 20s and 30s. They’re linked to former professors, classmates, and friends throughout the vast Iranian diaspora.
Opet malo optimisticke price o Iranu, uz opasku da je nezaposlenost najveca opasnost za islamski rezim, kao i njegova najveca prednost. Ne kaze da li se ona protivi tom rezimu, i da li je uopste ovo sto govori problem radi samog rezima ili radi ekonomije.

Dalje prica o zenama u ekonomiji, i kako je tesko probiti se u svijetu u kojem dominiraju muskarci:
Zanganeh, the oil minister, a no-nonsense technocrat, has surrounded himself with relatively young staffers in their 20s and 30s. They’re linked to former professors, classmates, and friends throughout the vast Iranian diaspora.

Another point of tension: While women now make up more than 60 percent of the nation’s college students, they’re only 18 percent of its workforce. Education is cherished in Iran, but marriage and stay-at-home motherhood are pushed even harder, particularly by husbands. Hassanzadeh, who is single, says the worst discrimination she’s felt came from flirty senior executives at meetings “who think because you’re a woman you should be open” to their sexual advances. But they’re the exception, she says, with most oilmen going out of their way to be helpful. “It’s always like, ‘We can’t really believe a woman could get to your level of being so outspoken,’ ” she says.

At a morning meeting in October at Namvaran, a large petroleum engineering company, Hassanzadeh and the director of business development, Parinaz Tahbaz, are treated to a rare event in the Middle East: The two female executives are served by a middle-aged office tea man. Tahbaz was one of four women to graduate with an engineering degree from Tehran University in 1996, along with 78 men. Now 70 percent of Iranian science graduates are women, she says. When she joined Namvaran the year she finished school, 2 out of 40 engineers in her department were women. Today the company is 45 percent female, and Tahbaz is the first woman among Namvaran’s five shareholders and members of the board. To earn the men’s trust, she had to work 14-hour days, spend long stretches on the road at job sites, and forget about having kids, she says. “My husband knows Namvaran is my first family.”

Hassanzadeh hasn’t decided if she’ll have a family. Iranian men aren’t interested in marrying women who are well-educated and financially independent, she says—“How are they supposed to control you?” Women either need to get married when they’re 17, “before you’re too intimidating,” or forget about their careers, she says. Hassanzadeh knew she wanted to get her Ph.D. before settling down. “I’ve been told if I meet a man I like, just don’t tell him what I do,” she says.

Hassanzadeh likes beating men at their own game. “I needed to break that boundary, to get into an arena where men have always been and continue to enforce their dominance,” she wrote in an e-mail. “I love the power/ecstasy/excitement which this sector offers me as a woman to fight head-to-head with men—that exact moment when you’ve not only crossed the boundaries, but have placed yourself ahead of men, that exact moment when you’re the only female panelist on a high-caliber panel of seven or eight men and they all remain silent and impressed by your insight.”
Onda pazi dalje sta pise:
:lol:
When she first moved to Cambridge to earn her master’s degree, Hassanzadeh made fast friends with the American students—“the Brits kept boundaries,” she says. She visited the U.S. for the first and only time in December 2007. What was supposed to be a two-month trip, however, lasted only 10 days. Traveling alone through Washington Dulles International Airport, Hassanzadeh, then 23, was culled from a security line and directed into a secondary screening device called a puffer machine. The air blast lifted her shirt. Hassanzadeh panicked inside the glass chamber. A Transportation Security Administration supervisor, trying to calm her down, became overly friendly, she says. “That’s how you treat a young woman who has no idea what’s going on?” she asks. “You flirt with her?” She ended the trip after another verbal encounter with some horny male revelers on New Year’s Eve in Times Square. “I never wanted to go back to the States again,” she says.
Kaze isla je u Ameriku ali su je tamo prakticno napastvovali napaljeni muskarci i nikad nece ponovo tamo otici. :lol: :lol: :lol: Muahaha. :D

I ovdje dalje je najbolje, ono kao kritika, a u stvari pohvala: :D
After earning her master’s at Cambridge, Hassanzadeh, then 25, was appointed the youngest law lecturer ever at her alma mater in Tehran. At that point, conservative President Mahmoud Ahmadinejad was at the height of his power, after he and Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei crushed the Green Revolution protesters in 2009 with baton-wielding militiamen and mass arrests of democratic activists. Hassanzadeh avoided discussing politics in the classroom, aware she was under special klix for having lived in the West. She wouldn’t play favorites, either. She helped arrange an internship at the chamber of commerce for the studious son of a commander of the Basij, or Islamic militia. But she flunked the slacker son of another militant family, who then threatened to report her as a subversive to the university’s intelligence branch if she didn’t change his grade. She kicked him out of class and notified campus police.

An intelligence officer summoned Hassanzadeh for questioning. He said she’d been accused of speaking against the Islamic regime and presented her with a thick file on her travels the past five years. “Why’d you leave Iran so often?” he asked. She told him about her graduate studies and the abortive U.S. trip and turned over audio recordings of all her university lectures, which she’d assiduously taped for just such an inquiry. Her accuser was ultimately expelled. Hassanzadeh received a formal apology from the intelligence officer, expressing his fervent hope that she’d stay in Iran to continue serving the people.
Ono kao imala je problem sa ultrakonzervativcima, Basij, Ahmed i Nedzad (koji je u vrijeme clanka naravno vec odavno bio bivsi predsjednik), bla bla, ali je sve to fino rijesila jer je ona pametna i elokventna, a cika drot se poklopio usima - jer to tako inace funkcionise u Iranu, je li :D .

Onda dalje opet malo tapsanja po ledjima Irana i upiranja prstom na protivnike Irana:
She bolted for Oxford. “Ahmadinejad’s reelection was like a heart attack,” she says. “Everything collapsed, and everybody was suspecting each other. I said, ‘I’m leaving.’ ”

The timing was perfect. When Hassanzadeh finished her energy dissertation in 2013, Rouhani was assuming the presidency. Fed up with “big-mouth” Iranians abroad who rant about the regime but won’t go home to help, Hassanzadeh returned to Tehran to start Energy Pioneers. Her co-founder, Nima Fateh, 44, had been a senior adviser to Mohammed Khatami, the reformist former president.

A lot of their work is assisting Iranian companies with preparing financial documents and feasibility studies that Western investors can trust and understand. The Saudi tensions haven’t hurt, so far. European companies continue reaching out for help, she says. Both sides remain bewildered. “They’re both speaking English, but from two different planets,” she says. Many of her Iranian clients, for example, assume that after sanctions they’ll be able to gain access to overseas funds for petroleum projects at roughly the same risk premium they paid before the Ahmadinejad tenure 15 years ago. Iran, after all, is a bastion of stability compared with the rest of the Middle East, they say. If the risk premium back then was 2 to 4, meaning Iranians could borrow money for projects at a benchmark interest rate plus 2 to 4 percentage points, “it’s now above 10,” Hassanzadeh says, citing a recent conversation with an investment banker in London. “I’m telling clients, ‘Guys, don’t be delusional!’ ”
Oni kao hoce, a ovi im kao ne daju.

I onda na kraju:
Hassanzadeh’s most advanced project is an enormous complex of natural gas refineries that’s planned to be the largest in the world. Located in the ancient port village of Siraf on the Persian Gulf, the project consists of eight interlinked refineries, to be built and owned by eight private companies with investments of $350 million each. The government is providing the gas from the South Pars field and pitching in about $1 billion of infrastructure. Three of the companies have hired Hassanzadeh to seek out foreign partners.

She wants to sign on more, which is what brings her to tea with Parinaz Tahbaz at Namvaran. The petroleum engineering company in Tehran is one of eight companies designated by the government to develop Siraf. As the cups are cleared away by the tea man, Hassanzadeh and Tahbaz commiserate about the need to rebuild Iran’s image. Hassanzadeh describes her “near panic” reading through one of her Siraf client’s feasibility studies before meeting prospective foreign investors. “They were incomplete, biased, and not professionally prepared,” she says.

Tahbaz says her company isn’t ready to hire outside experts for help yet. Namvaran first wants to narrow its list of potential foreign partners. American companies in particular are beginning to reach out to the company through third parties, expressing “even stronger interest than the others because this is an untouched market for them with huge opportunities,” Tahbaz says. “It may take some time, but people will understand that Iran is a country they can bank on.”

Hassanzadeh agrees, but says financing is more likely to come first from Japan, Korea, and China before Europe or the U.S. Still, she says that, in spite of her unhappy New Year in America, she knows how much Iranians love American technology and prefer U.S. goods over products from Europe and Japan. Within a few years, she says, even American oil producers will be back in Iran, where they’ll be welcomed with open arms. “They’ll get priority over everyone else.”
Nista, jos malo optimizma i malo tapsanja po ledjima i hajmo djaci.

===================================================================

I to je taj famozni clanak. Koga nije smorilo da procita do kraja, vidi da je clanak jednostavno prica o poslovnim prospektima investiranja u Iran u buducnosti. Prica je pozitivna, svakako ne negativna, uz naravno kukanje o tome u kakvoj je Iran poziciji ali da i kritici nacina rada u Iranu, korupciji (koja je doduse samo spomenuta iz knjige, itd). Clanak je izasao u Bloomberg Businesweek, ciji je vlasnik jevrej Michael Bloomberg, a meni se cini da je i autor jevrej. :D (ah ti gnusni cionisti :lol: )

Ako sam sta preskocio nije namjerno, ne znam ni sto sam ovo ovoliko secirao ali eto kad vuce za jezik.

On ovo postavlja kao odgovor da mi stavi primjer gdje neko kao ona djevojka sa videa sto kritikuje SAD - kritikuje Iran. I mrtav hladan dalje se nesto kofrci kao "sto lazes, sto spinujes"??? Ne moramo se uopste slagati ni oko cega, postoji sve fino napisano. Ko hoce da se pravi dalabu s njim se mozes raspravljati do onda do kad fakti postanu lazi. :roll:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18229
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#14847 Re: IRAN

Post by GandalfSivi »

Kada se raspravljaju ideolog i lik kojem je dosadno :)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14848 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

GandalfSivi wrote:Kada se raspravljaju ideolog i lik kojem je dosadno :)
Mrš! :twisted:

To zvuci ko pocetak nekog vica. :D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18229
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#14849 Re: IRAN

Post by GandalfSivi »

Nego sad kontam. @Salik, mi podosta i kritikujemo Ameriku, a kritikujes li ti ikada Iran, ili je to ono bas savrseno drustvo? De nam u duhu demokratije napisi tvojih pet kritika Irana, ali ono, udri slobodno, nemoj biti povrsan...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#14850 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

GandalfSivi wrote:Nego sad kontam. @Salik, mi podosta i kritikujemo Ameriku, a kritikujes li ti ikada Iran, ili je to ono bas savrseno drustvo? De nam u duhu demokratije napisi tvojih pet kritika Irana, ali ono, udri slobodno, nemoj biti povrsan...
Eee, koliko ga je ljudi to vec pitalo. :zzzz:

Znas sta kazu da je najbolji odgovor na intervjuu kad te pitaju da kazes neku svoju manu - das odgovor kojim se istovremeno kritikujes i hvalis. To i politicari rade cesto, pa ono kao pa eto previse radim, previse se brinem, pa nekad nisam bas koncentrisan. IIli jos bolje - trebamo vise slusati nOrod, saslusati njihove probleme, :oops: Ili mogu reci "nismo dobro njegovali tekovine revolucije" .
Ma mozes tako u nedogled. Bice interesantno cuti koji ce metod odabrati doticni, kad napokon skonta da bi bio red napisati i nesto kriticno, cisto ono da malo digne street cred. :meza1:

Ili mozda mu je ugovorom zaabranjeno da kaze bilo sta kriticno? :-? Ko ce mu ga znati.... Hajde ako nista moze se pohvaliti da je u istoj situaciji kao americki preCjednik. :lol:
Post Reply