IRAN

User avatar
jeza u ledja
Posts: 44878
Joined: 29/12/2005 01:20

#30851 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Pa imas misljenje i odgovore o svemu drugom sto se desava u Iranu.

Jel mislis da ih Iran ne bi trebao proizvoditi?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30852 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 27/07/2021 14:34 Pa imas misljenje i odgovore o svemu drugom sto se desava u Iranu.

Jel mislis da ih Iran ne bi trebao proizvoditi?
Mislim da je sloboda izbora najbitnija. Znaci, ko hoce da se bode - bujrum, ali nemoj mene tjerati.

A, kada bih bas morao, ni sekunde ne bih dvojio izmedju ovih vakcina proizvedenih provjerenom metodom nego nekakvim neispitanim genskim terapijama.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#30853 Re: IRAN

Post by jednonogi_Jack »

Nešto kao nošenje marame u Iranu?
Sloboda izbora. Ko hoće nek nosi, ko neće ne mora.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30854 Re: IRAN

Post by salik79 »

jednonogi_Jack wrote: 27/07/2021 16:59 Nešto kao nošenje marame u Iranu?
Sloboda izbora. Ko hoće nek nosi, ko neće ne mora.
Nosenje mahrame nije isto sto i nepovrjedivost tijela, odnosno organizma.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30855 Re: IRAN

Post by salik79 »

salik79 wrote: 27/07/2021 12:03 Neki dan je cijeli arsenal oruzja zaplijenjen, a sada i ovo:

Iran arrests Mossad agents plotting urban riots, terror; huge cache of weapons seized
https://www.presstv.ir/Detail/2021/07/2 ... he-weapons
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#30856 Re: IRAN

Post by Satrap_Darije »

salik79 wrote: 27/07/2021 17:33
salik79 wrote: 27/07/2021 12:03 Neki dan je cijeli arsenal oruzja zaplijenjen, a sada i ovo:

Iran arrests Mossad agents plotting urban riots, terror; huge cache of weapons seized
https://www.presstv.ir/Detail/2021/07/2 ... he-weapons
Piše zapadne granice. To mogu biti Turska, irački Kurdistan i ostatak Iraka. Ako je ovo istina od kuda su došli po tebi?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44878
Joined: 29/12/2005 01:20

#30857 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 27/07/2021 16:53
jeza u ledja wrote: 27/07/2021 14:34 Pa imas misljenje i odgovore o svemu drugom sto se desava u Iranu.

Jel mislis da ih Iran ne bi trebao proizvoditi?
Mislim da je sloboda izbora najbitnija. Znaci, ko hoce da se bode - bujrum, ali nemoj mene tjerati.

A, kada bih bas morao, ni sekunde ne bih dvojio izmedju ovih vakcina proizvedenih provjerenom metodom nego nekakvim neispitanim genskim terapijama.
Pa dobro da li je pravljenje i distribucija vakcina za Covid-19 dobra ili losa stvar?
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#30858 Re: IRAN

Post by oruzana_pobuna »

Profitabilna da :mrgreen: inace sve dijele i kapom i sakom brinuci se za oboljele pacenike :lol:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#30859 Re: IRAN

Post by oruzana_pobuna »

jednonogi_Jack wrote: 27/07/2021 14:12
salik79 wrote: 25/07/2021 16:12 Ja samo pitam koja je svrha vakcina, kada je u zemljama gdje je potpuna vakcinacija iznad 80% daleko veca stopa novozarazenih nego u zemljama gdje je potpuno vakcinisan jako mali broj stanovnistva?!

Volio bih cuti logican odgovor...
Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#30860 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

Jel istina da je Iran dronirao neki Izraelski brod? Mediji sute.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#30861 Re: IRAN

Post by mirsek »

Sanjarko wrote: 31/07/2021 14:51 Jel istina da je Iran dronirao neki Izraelski brod? Mediji sute.
Pise se da jeste, i da je ovaj put gadjao kabinu sa posadom i ubio 2 clana iste. Valjda osveta za neki slican izraelski napad od prije par sedmica.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#30862 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

mirsek wrote: 01/08/2021 03:13
Sanjarko wrote: 31/07/2021 14:51 Jel istina da je Iran dronirao neki Izraelski brod? Mediji sute.
Pise se da jeste, i da je ovaj put gadjao kabinu sa posadom i ubio 2 clana iste. Valjda osveta za neki slican izraelski napad od prije par sedmica.
Ja razumio da je ubio 4 ili 5 lica, mozda od toga i 2 zvanicnika neka, hirurski napad da je bio. Znaci 2 ili 3 clana posade i 2 zvanicnika necega. Samo me ne drzite za rijec jer nisam provjeravao sta je se pisalo i nabrzinu sam letimicno procitao ovo.

Mass-mediji tj., zvanicni mediji o ovome sute. Ovi ratuju fakticki tj., imaju povremene carke.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#30863 Re: IRAN

Post by aerodinamika »

eto pise se na drugoj temi da Iran posjeduje avion za gasenje pozara :-) poslali ga u Tursku,
to mi je neshvatljivo, zemlja koja ima sumskog fonda 10-15 % teritorije, ako i toliko kupuje ruski avion, gdje ga, kada ga koriste, za sta?
Mnoge zemlje iznajmljuju-ne kupuju, kanaderi su generalno najnerentabilniji avioni, odrzavanje skupo, a upotrebljavaju se rijetko ili nikad, ako ima potrebe jeftinije ga je iznajmiti 3 mjeseca pa i pola godine, nego da trune u skladistu, danas citam da i grcka je unajmila ruski avion, turska to radi godinama, ovo mi mirise na pranje para ili su im ga rusi uvalili sa nekim oruzjem, drugog objasnjenja nema :roll:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30864 Re: IRAN

Post by salik79 »

aerodinamika wrote: 01/08/2021 21:49 eto pise se na drugoj temi da Iran posjeduje avion za gasenje pozara :-) poslali ga u Tursku,
to mi je neshvatljivo, zemlja koja ima sumskog fonda 10-15 % teritorije, ako i toliko kupuje ruski avion, gdje ga, kada ga koriste, za sta?
Mnoge zemlje iznajmljuju-ne kupuju, kanaderi su generalno najnerentabilniji avioni, odrzavanje skupo, a upotrebljavaju se rijetko ili nikad, ako ima potrebe jeftinije ga je iznajmiti 3 mjeseca pa i pola godine, nego da trune u skladistu, danas citam da i grcka je unajmila ruski avion, turska to radi godinama, ovo mi mirise na pranje para ili su im ga rusi uvalili sa nekim oruzjem, drugog objasnjenja nema :roll:
Kada sam procitao ovo 10-15% teritorije sumskog fonda odustao sam od bilo kakve daljnje diskusije :D

Samo cu ti reci za Hirakanijske sume da se prostiru na 3400000 hektara, sto je veca povrsina od cijele BiH.

Usput, onako da se ne bi gdje zaletio, pa da ti se raja smije:
Iran’s forests are classified in five regions and the country ranks 45th among 56 countries with forests in the world.
Tvoja slika o Iranu je bazirana na klasicnoj masmedijskoj propagandi i Hollywoodskim filmovima. Ono, pijesak i kamile.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#30865 Re: IRAN

Post by aerodinamika »

salik79 wrote: 01/08/2021 22:05
aerodinamika wrote: 01/08/2021 21:49 eto pise se na drugoj temi da Iran posjeduje avion za gasenje pozara :-) poslali ga u Tursku,
to mi je neshvatljivo, zemlja koja ima sumskog fonda 10-15 % teritorije, ako i toliko kupuje ruski avion, gdje ga, kada ga koriste, za sta?
Mnoge zemlje iznajmljuju-ne kupuju, kanaderi su generalno najnerentabilniji avioni, odrzavanje skupo, a upotrebljavaju se rijetko ili nikad, ako ima potrebe jeftinije ga je iznajmiti 3 mjeseca pa i pola godine, nego da trune u skladistu, danas citam da i grcka je unajmila ruski avion, turska to radi godinama, ovo mi mirise na pranje para ili su im ga rusi uvalili sa nekim oruzjem, drugog objasnjenja nema :roll:
Kada sam procitao ovo 10-15% teritorije sumskog fonda odustao sam od bilo kakve daljnje diskusije :D

Samo cu ti reci za Hirakanijske sume se prostiru na 3400000 hektara, sto je veca povrsina od cijele BiH.

Usput, onako da se ne bi gdje zaletio, pa da ti se raja smije:
Iran’s forests are classified in five regions and the country ranks 45th among 56 countries with forests in the world.
Tvoja slika o Iranu je bazirana na klasicnoj masmedijskoj propagandi i Hollywoodskim filmovima. Ono, pijesak i kamile.
ve4c sam krenuo pisati, jer sam u medjuvremenu provjerio koliko iran ima sume
6.8% —or about 11,075,000 hectares—of Iran (Islamic Republic of) is forested. Of this, 1.8% —or roughly 200,000 hectares—is classified as primary forest, the most biodiverse form of forest.
znaci sveukupno 6.8% teritorije

dakle iran ima slovom i briojem 1.8% teritorije pod sumom, JEDAN ZAREZ OSAM POSTO i navode da je 6.8 posto kao nekakvih sumaraka, pa daj mi 10 vatrogasnih vozila, 20 čljudi napravicu takav sistem da nece ne buknut vatra vec nece bit ni govora ni o kakvoj vatrici :-)
i ljudi kupuju kanader koji im ne treba ni za sta :lol:
bas ono kad vidis covjeka kako ima raznih finasijskih problema a on ide i kupuje auto na kredit, zeni djeci biciklo, romobile itd.
pital se iko u iranu sta ce njima kanader :roll: :lol:
Turska ima ogromne sumske povrsine, ogromne, i ljudi su vidjeli, iz iskustva da je dovoljno imati 2-3 iznajmljena aviona, druga je stvar ovo sto se sada desava, ocito udruzeni zlocinacki poduhvat terorista
suludo je kupovati kanadere,m hrvatska je digla svoj fond kanadera nakon pritiska javnosti, dvije zemlje su najveci proizvodjaci kanadera, ne bi me zacudilo da oni ako ne direktno, onda indirektno podmecu pozare, ili podsticu odredjene elemente da podmecu pozare, i onda javnost se digne da se kupuju kanaderi (a kanadani finasiraju i NVO) i onda vlade pljuju desetine miliona, plus odrzavanja, tehnicko osoblje itd itd, na kraju si zavisan od njih, ako ne kupis nove odmah ti NVO na vrata, ali cudi me za Iran, jedino da je dio nekog veceg dila
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#30866 Re: IRAN

Post by aerodinamika »

kad je u iranu bio pozar?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30867 Re: IRAN

Post by salik79 »

aerodinamika wrote: 01/08/2021 22:17
salik79 wrote: 01/08/2021 22:05

Kada sam procitao ovo 10-15% teritorije sumskog fonda odustao sam od bilo kakve daljnje diskusije :D

Samo cu ti reci za Hirakanijske sume se prostiru na 3400000 hektara, sto je veca povrsina od cijele BiH.

Usput, onako da se ne bi gdje zaletio, pa da ti se raja smije:



Tvoja slika o Iranu je bazirana na klasicnoj masmedijskoj propagandi i Hollywoodskim filmovima. Ono, pijesak i kamile.
ve4c sam krenuo pisati, jer sam u medjuvremenu provjerio koliko iran ima sume
6.8% —or about 11,075,000 hectares—of Iran (Islamic Republic of) is forested. Of this, 1.8% —or roughly 200,000 hectares—is classified as primary forest, the most biodiverse form of forest.
znaci sveukupno 6.8% teritorije

dakle iran ima slovom i briojem 1.8% teritorije pod sumom, JEDAN ZAREZ OSAM POSTO i navode da je 6.8 posto kao nekakvih sumaraka, pa daj mi 10 vatrogasnih vozila, 20 čljudi napravicu takav sistem da nece ne buknut vatra vec nece bit ni govora ni o kakvoj vatrici :-)
i ljudi kupuju kanader koji im ne treba ni za sta :lol:
bas ono kad vidis covjeka kako ima raznih finasijskih problema a on ide i kupuje auto na kredit, zeni djeci biciklo, romobile itd.
pital se iko u iranu sta ce njima kanader :roll: :lol:
Turska ima ogromne sumske povrsine, ogromne, i ljudi su vidjeli, iz iskustva da je dovoljno imati 2-3 iznajmljena aviona, druga je stvar ovo sto se sada desava, ocito udruzeni zlocinacki poduhvat terorista
suludo je kupovati kanadere,m hrvatska je digla svoj fond kanadera nakon pritiska javnosti, dvije zemlje su najveci proizvodjaci kanadera, ne bi me zacudilo da oni ako ne direktno, onda indirektno podmecu pozare, ili podsticu odredjene elemente da podmecu pozare, i onda javnost se digne da se kupuju kanaderi (a kanadani finasiraju i NVO) i onda vlade pljuju desetine miliona, plus odrzavanja, tehnicko osoblje itd itd, na kraju si zavisan od njih, ako ne kupis nove odmah ti NVO na vrata, ali cudi me za Iran, jedino da je dio nekog veceg dila
Jesi li ti svjestan da je to povrsina od preko 112 hiljada kvadratnih kilometara sume i zelenog rastinja, sto je za 10000 kvadratnih kilometara vise nego dvije Bosne i Hercegovine?!
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30868 Re: IRAN

Post by salik79 »

aerodinamika wrote: 01/08/2021 22:19 kad je u iranu bio pozar?
Glupo pitanje...
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#30869 Re: IRAN

Post by aerodinamika »

salik79 wrote: 01/08/2021 22:31

Jesi li ti svjestan da je to povrsina od preko 112 hiljada kvadratnih kilometara sume i zelenog rastinja, sto je za 10000 kvadratnih kilometara vise nego dvije Bosne i Hercegovine?!
bosna i hercegovina nije francuska-moze se kolima otici u krug za dan, evo kad je kod nas bio pozar u Konjicu-a suma je na sve strane-na kraju se ugasio, naravno uz djelovanje vatrogasaca,vatra kad bukne na jednom podrucju brzo se ugasi, ali ako je u pitanju sabotaza na vise mjesta e onda je to problem, u subotu sam procitao da ima pozar kod visegrada u sumi, znaci zna se gdje pozar, ide se i intervenise, druga stvar ako nema nekih pristupnih puteva ali i tada-kao npr u Visegradu nece se pozar prosiriti mnogo.
salik79 wrote: 01/08/2021 22:33
aerodinamika wrote: 01/08/2021 22:19 kad je u iranu bio pozar?
Glupo pitanje...
nije glupo, imam pravo pitati
iran vidim juce dok sam guglao-navodno razvija avion za gasenje pozara-istovremeno imaju ocito ruski avion iste namjene, a povrsina sume koju posjeduju je vrlo mala, ne sjecam se da je u iranu ikad buktio pozar, koliko kosta odrzavanje tog aviona koji se ne koristi? a koliko kosta da iznajme 2-3 aviona kao Turska i brojne druge zemlje za jek sezone-kad je i najveca opasnost od pocetka pozara? Grcka navodno ima par desetina aviona ali ima info na internetu da i oni polako prelaze na model iznajmljivanja jer je odrzavanje aviona preskupo i neisplativo, Grcka je poseban slucaj, vecinom krs i kamenjar-vjerovatno pranje para+korupcija, prije desetak godina su i bili barnkrotirali, jedna Njemacka nema nikakve avione za gasenje pozara-jer je daleko isplativije unajmit, treba gledati sta rade bogatije zemlje, kao sto treba gledati sta rade usjesniji ljudi-ali ne zalijetati i ici iznad potreba
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30870 Re: IRAN

Post by salik79 »

aerodinamika wrote: 02/08/2021 07:31
salik79 wrote: 01/08/2021 22:31

Jesi li ti svjestan da je to povrsina od preko 112 hiljada kvadratnih kilometara sume i zelenog rastinja, sto je za 10000 kvadratnih kilometara vise nego dvije Bosne i Hercegovine?!
bosna i hercegovina nije francuska-moze se kolima otici u krug za dan, evo kad je kod nas bio pozar u Konjicu-a suma je na sve strane-na kraju se ugasio, naravno uz djelovanje vatrogasaca,vatra kad bukne na jednom podrucju brzo se ugasi, ali ako je u pitanju sabotaza na vise mjesta e onda je to problem, u subotu sam procitao da ima pozar kod visegrada u sumi, znaci zna se gdje pozar, ide se i intervenise, druga stvar ako nema nekih pristupnih puteva ali i tada-kao npr u Visegradu nece se pozar prosiriti mnogo.
salik79 wrote: 01/08/2021 22:33

Glupo pitanje...
nije glupo, imam pravo pitati
iran vidim juce dok sam guglao-navodno razvija avion za gasenje pozara-istovremeno imaju ocito ruski avion iste namjene, a povrsina sume koju posjeduju je vrlo mala, ne sjecam se da je u iranu ikad buktio pozar, koliko kosta odrzavanje tog aviona koji se ne koristi? a koliko kosta da iznajme 2-3 aviona kao Turska i brojne druge zemlje za jek sezone-kad je i najveca opasnost od pocetka pozara? Grcka navodno ima par desetina aviona ali ima info na internetu da i oni polako prelaze na model iznajmljivanja jer je odrzavanje aviona preskupo i neisplativo, Grcka je poseban slucaj, vecinom krs i kamenjar-vjerovatno pranje para+korupcija, prije desetak godina su i bili barnkrotirali, jedna Njemacka nema nikakve avione za gasenje pozara-jer je daleko isplativije unajmit, treba gledati sta rade bogatije zemlje, kao sto treba gledati sta rade usjesniji ljudi-ali ne zalijetati i ici iznad potreba
Ti ocito ne razumijes sta znaci povrsina... Cuj s kolima za dan :D

Sreca pa su Turci pametni i nemaju korupcije, dok su ostali glupi i korumpirani...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#30871 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

Ima Iran najvise na svijetu vinovih loza i grozdza samo sto od toga neproizvodi vina.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30872 Re: IRAN

Post by salik79 »

"Avion cisterna, koji je poslao Iran, preuzima najveci teret vatre" (google translate)



Ovaj avion je visenamjenski i moze se koristiti i u vojne i civilne svrhe u humanitarnim operacijama.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#30873 Re: IRAN

Post by Haris.ba »

aerodinamika wrote: 02/08/2021 07:31 iran vidim juce dok sam guglao-navodno razvija avion za gasenje pozara-istovremeno imaju ocito ruski avion iste namjene, a povrsina sume koju posjeduju je vrlo mala, ne sjecam se da je u iranu ikad buktio pozar, koliko kosta odrzavanje tog aviona koji se ne koristi? a koliko kosta da iznajme 2-3 aviona kao Turska i brojne druge zemlje za jek sezone-kad je i najveca opasnost od pocetka pozara? Grcka navodno ima par desetina aviona ali ima info na internetu da i oni polako prelaze na model iznajmljivanja jer je odrzavanje aviona preskupo i neisplativo, Grcka je poseban slucaj, vecinom krs i kamenjar-vjerovatno pranje para+korupcija, prije desetak godina su i bili barnkrotirali, jedna Njemacka nema nikakve avione za gasenje pozara-jer je daleko isplativije unajmit, treba gledati sta rade bogatije zemlje, kao sto treba gledati sta rade usjesniji ljudi-ali ne zalijetati i ici iznad potreba
Iran je prinudjen sprovoditi autarkiju.
Iran je pod raznima sankcijama i stvorila se i kad nije nuzda politika da se sve sto je neophodno proizvodi u Iranu.

Najskuplje je nemati kad zatreba. Bruku je tehnologije Iran unaprijed platio koja mu je blokirana i nikada nije usla u drzavu.

Zbog takvih okolnosti sada upravo i jeste problem sa vodom u Iranu. Jer je politika da se zalijevaju polja radi poljoprivrede. Jer je problem svasta uvesti, a i politika je da se ne zavisi od inostranstva.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#30874 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#30875 Re: IRAN

Post by aerodinamika »

One person is now dying with Covid-19 every two minutes in Iran, state TV has said, as the Middle East’s worst-hit nation reported a new record daily toll of 588 fatalities. It compares to a reported rate of about one death per three minutes a month ago.
Iran recorded its highest number of COVID-19 cases as the country goes through the fifth wave of the coronavirus disease
drzavna TV -jedna osoba umire od Korane svake dvije minute-najteze pogodjena drzava na bliskom istoku, 558 mrtvih u jednom danu :shock: Iran prolazi kroz peti val globalne bolesti pandemije Korona.
Nedovoljno brza vakcinacija, a dolazi zima
ili je u pitanju antivakserski lobi ili nedostatak vakcina, drugog nema
Post Reply