Irak

Post Reply
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#7151 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Rampage »

burger_pasa wrote:kakve se ovdje diletantske rasprave vode. Pa dragi moji, ljudi su razliciti. Knjige koje se citaju, razlicito se tumace, razlicito se shvataju. Pa tako isto i svete knjige. To su knjige za razmisljanje, za izvlacenje pozitivnih zakljucaka, vidjenja na svijet, poimanja svijeta itd...
A ko je u stvari taj ISIL? Kako moze funkcionirat organizacija u kojoj se ljudim lice nevidi? Zasto Amerikanci koji kontroliraju cyber ne ukinu njihov Twiter i njihove web portale u kojima velicaju svoja nedjela? Kako moze 25 000 vojnika (Americki podaci) kontrolirati toliki prostor? itd... itd...
Bog nam je dao glavu da razmisljamo, premisljamo i zakljucke izvlacimo... a ne samo da kosu cesljamo .
:thumbup:
Opetja033 wrote:
Lose trolate danas, slabo ide na terenu, sta je rec' ?
Volim ja tebe, svog brata Bošnjaka, više od svih anamo njih, Arapa, skupa, bili oni muslimani ili ne:) :bih:

"Demokratija se ne uvozi, društvo mora samo evoluirati u demokratiju", ili tako nekako:)
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#7152 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Naslovnica »

Pročitah na više mjesta, sada da li je istina ili ne...?!

Iraqi Army Re-take Baghdadi Town in Anbar Province
Security forces repelled IS attacks on areas around Rummadi

The Provincial Council of Anbar Province has announced that Iraqi security forces, tribal militants and local forces have freed the town of Baghdadi, west of Rummadi but warned that Islamic State (IS) has gathered insurgents to re-attack the town.
Council member Taha Abdulghani told Iraqi local media that Baghdadi is mostly under the control of the Iraqi army, aside from some hidden IS sniper positions.
He insisted that the whole town would be cleared of jihadists soon and accused the federal government of failing to arm tribal groups in the area.
“Areas around Rammadi need rapid intervention. The dead people of Anbar who have fought against jihadists must be considered,” he said.
In the last two days IS militants have attacked Baghdadi and the military air base Ain Assad with suicide attacks. All attempts were repelled by the Iraqi security forces.
There were fears on aturday that the Ain Assad Airbase might be taken by the extremists, the airbase is home to 400 United States military advisors training the Iraqi army.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#7153 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Kikibombona »

Opetja033 wrote: Ulazimo u teoloski dio a to ovaj podforum nije pravi za to. Ali da pokusam na brzinu odgovoriti. Pa i pojednostaviti. Musliman ne moze svojim djelima prestati biti musliman (pojednostavljeno). Zato recimo i univerzitet al Azhar, teolosko sjediste sunni islama, ne zeli proglasiti ISIS-ovce nemuslimanima. I pored pristiska kojem su izlozeni, i pored cinjenice da se radi o jednom prilicno liberalnom sjedistu na kojem se ravnopravno sa sunnitskim mezhebima izucavaju i siitski (dzaferijski i zejdijski). I pored cinjenice da su recimo podrzali vojni udar u Egiptu.
Postoje principi pod kojima se definise pripadnost Islamu. Pet islamskih i sest imanskih sarta (progooglaj, imas na wiki). Da bi bio musliman moras VJEROVATI u njih, samo prakticiranje (post, namaz, hadz) nije uslov pripadnosti. Pored naravno temeljnog vjerovanja o Bozijem jedinstvu i poslanstvu Muhammeda a.s. Oko tih kriterija postoji sveopci koncenzus muslimanske uleme svih pravaca i ovi kriteriji su vrlo siroki, obuhvataju barem 97-98% svih onih koji se nazivaju muslimanima.
Pogledj i pod Amman Message: http://en.wikipedia.org/wiki/Amman_Message Ova deklaracija je potpisana od strane svih iole bitnijih ucenjaka, svih pravaca.

O teoloskim aspektima mozemo nastaviti na podforumu za religiju ili putem pp.
1. Pise li igdje u Kuranu da ulema moze odrediti ko je musliman a ko ne?
2. Pise li igdje u Kuranu koja djela covjeka izvode iz islama, tj. nakon cega prestaje biti musliman?

To su za mene kljucna pitanja, a ne sta misli ulema. Ulemu cine ljudi, sklona je grskama i prolazna je. Ulema za 100 godina moze misliti drugacije od danasnje. Ulema moze biti motivisana odredjenim ciljevima i pristrasna kod rasudjivanja.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#7154 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Opetja033 »

Kikibombona wrote:
Opetja033 wrote: Ulazimo u teoloski dio a to ovaj podforum nije pravi za to. Ali da pokusam na brzinu odgovoriti. Pa i pojednostaviti. Musliman ne moze svojim djelima prestati biti musliman (pojednostavljeno). Zato recimo i univerzitet al Azhar, teolosko sjediste sunni islama, ne zeli proglasiti ISIS-ovce nemuslimanima. I pored pristiska kojem su izlozeni, i pored cinjenice da se radi o jednom prilicno liberalnom sjedistu na kojem se ravnopravno sa sunnitskim mezhebima izucavaju i siitski (dzaferijski i zejdijski). I pored cinjenice da su recimo podrzali vojni udar u Egiptu.
Postoje principi pod kojima se definise pripadnost Islamu. Pet islamskih i sest imanskih sarta (progooglaj, imas na wiki). Da bi bio musliman moras VJEROVATI u njih, samo prakticiranje (post, namaz, hadz) nije uslov pripadnosti. Pored naravno temeljnog vjerovanja o Bozijem jedinstvu i poslanstvu Muhammeda a.s. Oko tih kriterija postoji sveopci koncenzus muslimanske uleme svih pravaca i ovi kriteriji su vrlo siroki, obuhvataju barem 97-98% svih onih koji se nazivaju muslimanima.
Pogledj i pod Amman Message: http://en.wikipedia.org/wiki/Amman_Message Ova deklaracija je potpisana od strane svih iole bitnijih ucenjaka, svih pravaca.

O teoloskim aspektima mozemo nastaviti na podforumu za religiju ili putem pp.
1. Pise li igdje u Kuranu da ulema moze odrediti ko je musliman a ko ne?
2. Pise li igdje u Kuranu koja djela covjeka izvode iz islama, tj. nakon cega prestaje biti musliman?

To su za mene kljucna pitanja, a ne sta misli ulema. Ulemu cine ljudi, sklona je grskama i prolazna je. Ulema za 100 godina moze misliti drugacije od danasnje. Ulema moze biti motivisana odredjenim ciljevima i pristrasna kod rasudjivanja.
Izvini Kiki, uz duzno postovanje i ne zelim uopce da umanjim znacaj tebe kao forumasa, ali meni se cini da si se ti jedne prilike deklarisao kao agnostik/ateista i samim tim je sasvim nebitno sta ti mislis po ovom pitanju.
Postavio sam ti link za Ammansku deklaraciju koji su potpisali i vrhovni sitski ucenjaci (Khamnei, Sistani, Fadlullah, Sadr). Potpisnici su ipak ljudi koji su mnogo veci autoriteti i od tebe i od mene. Ovo je vrlo liberalna deklaracija koja obuhvata sigurno preko 97-98% ljudi koji sebe nazivaju muslimanima. Nisu obuhvacene samo minorne sekte poput alevita, Nation of Islam, ahmedije, itd. Nemam namjeru sa tobom raspravljati o ovoj temi. Tvoja definicija je u ovom kontekstu sasvim nebitna i nikoga se ne tice (bas kao ni moja). Tvoje shvatanje toga ko je musliman a ko ne nema nikakve validnosti (bas kao ni moje). Samim tim rasprava je u potpunosti nebitna sve i da sam ja preletio i pogrijesio u prvoj recenici ovog komentara. Ne zelim da ulazim u raspravu po pitanjima gdje postoji koncenzus a sa kojim koncenzusom se ne slaze neko ko je posve nebitan u cijeloj ovoj prici - bio to ti ili ja svejedno. Ah da, jbg nisi jedini koji se ne slaze. ISIS bi takodje malo korigirao ovu listu.
Jos jednom te molim da ovu teolosku raspravu prebacimo na podforum predvidjen za to ili na pp.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#7155 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by asurbanipal »

Opetja033 wrote:
animals wrote:gori je Erdogan sto puta od Asada..podmukliji..
Ova recenica ponajvise govori o tebi. Tvrdnja za demokratski izabranog predsjednika drzave da je gori od diktatora koji vrsi genocid nad svojim narodom samo pokazuje tu iskonsku, latinsku mrznju prema Islamu i muslimanima. Naravno da ti je Erdogan gori, takvima kao sto si ti.

Zar Erdogan nije podržao napad na Libiju i svrgavanje Gadafija ? I zar nisu NATO avioni letjeli prema Libiji iz turskih baza ?
I zar nije veliki broj ISIL-ovaca došao preko teritorije Turske u Siriju ? Čak se spominje da imaju bazu u Gaziantepu...


Opetja033 wrote: Ne. I to nema nikakve veze sa ekstremistickim shvatanjima, jednostavno posalji mail ili pitaj bilo kojeg viserangiranog imama Rijaseta i dobices isti odgovor.

Nemoj samo spominjati IZ i Rijaset. I tamo se namnožilo svega i svačega. Muftije im otvaraju banke ispod svojih sjedišta, ali baš bukvalno, pri tom zaboravljajući na smisao ajeta o kamati, da ko se bude bavio kamatom kao da je objavio rat Allahu dž.š. i Njegovom Poslaniku a.s.

Opetja033 wrote:Smijesno je porediti jednog demokratski izabranog predsjednika sa osobom koja je naslijedila drzavu od svog oca i koja vrsi genocid nad svojim narodom kako bi zadrzao naslijedjenu fotelju.
Pa historija islama, tj. muslimana je puna tih nasljednih vladavina, dinastija, kraljevina, diktaturisanja. Zanimljivo je da i taj Erdogan šuruje sa takvim dinastijama, šurovao je i sa Assadom zvao ga bratom, danas mu ne valja, hoće kožu da mu zguli. Zato su mu sada dobri oni donmeci, Ibn Saudi...Pa i sam Tayyip ima aspiracije da postane "halifa", "sultan"...

Ostatak tvog posta je OK, korektan...
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#7156 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by sarajevoxxxx »

Pripadnici IS-a razmjenuli 18 boraca Pešmergi za 106 boraca IS-a.
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#7157 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by moke_31 »

sarajevoxxxx wrote:Pripadnici IS-a razmjenuli 18 boraca Pešmergi za 106 boraca IS-a.
Napokon dobra vijest :-D
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#7158 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Naslovnica »

sarajevoxxxx wrote:Pripadnici IS-a razmjenuli 18 boraca Pešmergi za 106 boraca IS-a.
izvor?
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#7159 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by sarajevoxxxx »

VIDEO - El-Haz'ali: ''El-Hašd'' (šiitske milicije) će ući u Kirkuk kda god to želi, a Barzani će pobjeći
https://www.facebook.com/video.php?v=80 ... 46&fref=nf

Lider iračke šiitske paravojne formacije ''Asaibul Hakk'' (Liga pravednika) el-Haz'ali je izjavio kako će Hašd ući u Kirkuk kada dođe vrijeme za to i u tome ih neće spriječiti Barzani čije odluke su neustavne i nezakonite, govoreći kako će Barzani biti poražen kao što ga je IS porazio.''Razlog zbog kojeg Hašd do sada nije ušao u Kirkuk nije Barzanijeva odluka, već zbog toga što mi smatramo da još nije vrijeme za ulazak u Kirkuk.Dan kada odlučimo da uđemo u Kirkuk Barzani će biti prvi koji će pobjeći iz grada, jer te Daiša (IS) već jednom porazio,a mi smo Daiš porazili tako da je preče i tebe da porazimo.Ulazak u Kirkuk je u našim rukama i u rukama našeg naroda i naših duhovnih autoriteta (merdži'ijeh)'' izjavio je el-Haz'ali.
Last edited by sarajevoxxxx on 16/02/2015 13:54, edited 1 time in total.
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#7160 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by sarajevoxxxx »

Naslovnica wrote:
sarajevoxxxx wrote:Pripadnici IS-a razmjenuli 18 boraca Pešmergi za 106 boraca IS-a.
izvor?
Objavila je Al Jazeera i portali naklonjeni iračkim plemenima i IS-u, Pešmerge demantuju.
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#7161 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by sarajevoxxxx »

Američki novinar: Zašto mediji pridaju pažnje spaljivanju jordanskog pilota a ignorišu spaljivanje stotina iračkih civila od strane američke avijacije.

https://www.facebook.com/video.php?v=80 ... =2&theater
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#7162 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Naslovnica »

sarajevoxxxx wrote:
Naslovnica wrote:
sarajevoxxxx wrote:Pripadnici IS-a razmjenuli 18 boraca Pešmergi za 106 boraca IS-a.
izvor?
Objavila je Al Jazeera i portali naklonjeni iračkim plemenima i IS-u, Pešmerge demantuju.
Eto, pa ćemo da vidimo da li će ispasti da je istina ili ne, i koji od portala širi (dez)informacije, istinite ili ne.
Volio bih da je istina.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#7163 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by MrShadow »

gdje oni objavljuju ove video klipove ?
gdje se uopste moze vidjeti necenzurisan video ovog zadnjeg masakra a i onog jordanskog vojnika ?
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#7164 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Rampage »

Vjeruj mi da ne želiš gledati te klipove, pogtovo ako ništa slično nisi prije gledao.

Ne traži vraga, poslušaj me....
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#7165 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Bodkin »

Bezveze mu prisivate etikete. Sve i da je vehabija, apsolutno ne priziva zlocine nad civilima. Nigdje mu iz postova nisam to vidio. Da, raduje se smrti vojnika. Po meni to nije normalno ali to je moje subjektivno misljenje. Vojnici ginu u ratu.

Na stranu to sto cesto odvede diskusiju u off zbog svoje argumentacije :) ima ovdje puno puno gorih likova
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#7166 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by sarajevoxxxx »

- Snage IS-a i iračkih plemena zauzele branu u Diyaliju, i mjesto Mukejšejfeh i E-Ehajdarah u Samarri
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7167 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Chmoljo »

shibonja wrote:Po zasluzi ljepoto :)
Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» shibonja


:-) :-) :-)
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#7168 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by jao_situacije »

insomnia78 wrote: Assad nije musliman?
Bez uvrede, on je alevit oni imaju prakse koje se kose sa nekim od osnovnih principa Islama.
joe_black
Posts: 1618
Joined: 27/07/2012 12:36

#7169 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by joe_black »

jao_situacije wrote:
insomnia78 wrote: Assad nije musliman?
Bez uvrede, on je alevit oni imaju prakse koje se kose sa nekim od osnovnih principa Islama.

Ako Assad nije musliman, jeli Bagdadi musliman?
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#7170 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by jao_situacije »

joe_black wrote:
jao_situacije wrote:
insomnia78 wrote: Assad nije musliman?
Bez uvrede, on je alevit oni imaju prakse koje se kose sa nekim od osnovnih principa Islama.

Ako Assad nije musliman, jeli Bagdadi musliman?
Jesi ti to mene našao zezati ? :shock:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#7171 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by asurbanipal »

jao_situacije wrote:
insomnia78 wrote: Assad nije musliman?
Bez uvrede, on je alevit oni imaju prakse koje se kose sa nekim od osnovnih principa Islama.

A ipak ide u džamiju i klanja. Koliko sam našao i istražio o Alawitima iz Sirije, njihovo vjerovanje i običaji su sakriveni, tako da oni koji o tome pišu u stvari samo nagađaju, na osnovu predrasuda i dezinformacija.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#7172 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Opetja033 »

asurbanipal wrote:
jao_situacije wrote:
insomnia78 wrote: Assad nije musliman?
Bez uvrede, on je alevit oni imaju prakse koje se kose sa nekim od osnovnih principa Islama.

A ipak ide u džamiju i klanja. Koliko sam našao i istražio o Alawitima iz Sirije, njihovo vjerovanje i običaji su sakriveni, tako da oni koji o tome pišu u stvari samo nagađaju, na osnovu predrasuda i dezinformacija.
Pa naravno da ce ici u dzamiju obzirom na to ko je vecina u Siriji. Po fotografijama se moze vidjeti da kada je u dzamiji, klanja po propisima hanefijskog mezheba. Koliko god to kontradiktorno bilo, klan Assad je zapravo zapoceo "islamizaciju" alevita. Cini mi se da je jedan od njegovih amidza forsirao prelaske alevita na sijsko-dzaferijski pravac. Da bi ocuvali vlast sprovodili su sunnizaciju alevitskog stanovnistva, barem povrsnu. Sa druge strane i Iran je igrao veliku ulogu u njihovoj islamizaciji, tj priblizavanju mainstreem Islamu. Samo je pitanje koliko su te reforme zaista isle u dubinu a koliko su povrsne jer kao sto i ti sam kazes - dobar dio svojih vjerovanja i obicaja drze tajnim i sakrivenim. Medjutim procitao da negiraju neke od stvari za koje se tvrdi da su bitne stavke njihovog vjerovanja: vjerovanje u reinkarnaciju, trojstvo (Alija, Muhammed, Selman). I ove tvrdnje ne dolaze od strane sunni ekstremista nego od strane ljudi koji nisu muslimani. Ista stvar je i sa negiranjem dnevnih namaza i ramazanskog posta.

Ali interesantno koliko je zapravo porodica Assad uticala na to da se aleviti uklope u okruzenje. Do njihovog dolaska na vlast ta sekta je imala dodirnih veza sa Islamom koliko recimo i Druzi. Da se razumijemo, puca Assadu neka stvar i za alevitskom religijom i za Islamom opcenito, radi se o pukom politickom (a Boga mi i fizickom) prezivljavanju njegovog klana. Medjutim priblizili su alevizam mainstreem Islamu (ovdje racunam i sijsko-dzaferijski mezheb). Koga interesuje moze naci vise informcija na netu o ovom procesu.
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#7173 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Naslovnica »

sarajevoxxxx wrote:Pripadnici IS-a razmjenuli 18 boraca Pešmergi za 106 boraca IS-a.
ISIS Releases 17 Peshmerga Fighters in Exchange for 105 Militants is Hoax
User avatar
SmokingMan
Posts: 18635
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#7174 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by SmokingMan »

Navodno su se jedne prilike prije razmjene borci ISIS-a Alahom kleli kako će obaviti razmjenu na vrijeme,međutim oni su se nedugo nakon toga predomislili i poubijali taoce.
User avatar
Solzenjicin
Posts: 39
Joined: 24/05/2012 13:53
Contact:

#7175 Re: ISIS zauzeo Mosul

Post by Solzenjicin »

jao_situacije wrote:
joe_black wrote:
jao_situacije wrote: Bez uvrede, on je alevit oni imaju prakse koje se kose sa nekim od osnovnih principa Islama.

Ako Assad nije musliman, jeli Bagdadi musliman?
Jesi ti to mene našao zezati ? :shock:
I mene zanima, jel je?
Post Reply