IQ BiH - u čemu je problem

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#101 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by fortaleza »

madner wrote:
Niemand wrote:
madner wrote: No one knows if EI is an innate intelligence, a skill, an aptitude, acquired knowledge or a mixture of all these. Not even EI’s supporters can agree what it means. Each time I ask someone to define it, I get a different answer. Which is fine, but if a concept is stretched too far then it means nothing. Plus, before you can construct a project based on it, you first have to agree what “it” is.
Sve ovo se more reci i za "inteligenciju", onu obicnu jelte. :mrgreen:
Nije tacno, inteligencija je tacno definisana, postoje testovi za mjerenje iste i sto je najvaznije ima moc predikcije. Vojnici sa vecim prosjecnim IQom ce biti bolji od vojnika sa nizim, radnici, menageri, inzinjeri itd...

EI je sarena laza, nacin da se uzme lova na seminare i da aspirin feministickom pokretu zbog nizeg IQa. :D
Kako je obična inteligencija definirana po tebi?

Ljudi pišu knjige i proučavaju ljudsko ponašanje gdje su uključeni razni psiholozi da bi forumski stažisti mogli zaključiti da je to obična glupost i povezali s feminizmom i nebitnim seminarima.

EI se povezuje s čitavim nizom ponašanja te snalaženja u pojedinim situacijama baš kao i racionalna inteligencija i tu se može pronaći poveznica i odatle je pojam i izveden baš kao što se Niemand referirao. Vjerujem da dosta utjecaja na EI ima društvo koje oblikuje aspekte ponašanja čitave cjeline, a ne samo vlastiti odgoj uvjetovan spoznajom.

Uglavnom, mislim da je nebitno je li razdvajamo pojmove na racionalnu i emocionalnu inteligenciju ili ih u startu vežemo za jedan pojam inteligencije, ali oni su tu i Howard Gardner ih je prvi obradio u svojoj knjizi.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#102 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Tesla10 »

Nije tacno, inteligencija je tacno definisana, postoje testovi za mjerenje iste i sto je najvaznije ima moc predikcije. Vojnici sa vecim prosjecnim IQom ce biti bolji od vojnika sa nizim, radnici, menageri, inzinjeri itd...

EI je sarena laza, nacin da se uzme lova na seminare i da aspirin feministickom pokretu zbog nizeg IQa. :D[/quote]
Kako je obična inteligencija definirana po tebi?

Ljudi pišu knjige i proučavaju ljudsko ponašanje gdje su uključeni razni psiholozi da bi forumski stažisti mogli zaključiti da je to obična glupost i povezali s feminizmom i nebitnim seminarima.

EI se povezuje s čitavim nizom ponašanja te snalaženja u pojedinim situacijama baš kao i racionalna inteligencija i tu se može pronaći poveznica i odatle je pojam i izveden baš kao što se Niemand referirao. Vjerujem da dosta utjecaja na EI ima društvo koje oblikuje aspekte ponašanja čitave cjeline, a ne samo vlastiti odgoj uvjetovan spoznajom.

Uglavnom, mislim da je nebitno je li razdvajamo pojmove na racionalnu i emocionalnu inteligenciju ili ih u startu vežemo za jedan pojam inteligencije, ali oni su tu i Howard Gardner ih je prvi obradio u svojoj knjizi.[/quote]

To im i ja govorim.
User avatar
piupiu
Posts: 16634
Joined: 05/01/2008 05:08

#103 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by piupiu »

Definicija:

Emotional intelligence is the innate potential to feel, use, communicate, recognize, remember, describe, identify, learn from, manage, understand and explain emotions. - S.Hein, 2007

Each baby is born with a specific and unique potential for these components of emotional intelligence:

1. Emotional sensitivity

2. Emotional memory

3. Emotional processing ability

4. Emotional learning ability

Emotional intelligence taps into a fundamental element of human behavior that is distinct from your intellect. There is no known connection between IQ and emotional intelligence; you simply can’t predict emotional intelligence based on how smart someone is. Intelligence is your ability to learn. Emotional intelligence is made up of four core skills that pair up under two primary competencies: personal competence and social competence.

Pa, onda ...

Emotional intelligence is the single biggest predictor of performance in the workplace and the strongest driver of leadership and personal excellence. Of all the people we’ve studied at work, we’ve found that 90% of top performers are also high in emotional intelligence. On the flip side, just 20% of bottom performers are high in emotional intelligence. You can be a top performer without emotional intelligence, but the chances are slim.

Naturally, people with a high degree of emotional intelligence make more money—an average of $29,000 more per year than people with a low degree of emotional intelligence. The link between emotional intelligence and earnings is so direct that every point increase in emotional intelligence adds $1,300 to an annual salary. These findings hold true for people in all industries, at all levels, in every region of the world. We haven’t yet been able to find a job in which performance and pay aren’t tied closely to emotional intelligence.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#104 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Niemand »

Sve ima neku definiciju. Problem je sto inteligencija nema jednu definiciju, opcu, a nekim cudnim rasporedom stvari, jedna definicija se uveliko kosi sa drugom definicijom i haj ti sad znaj sta je uopce ta inteligencija.

Jednako mores tvrditi da postoji emocionalna, kao sto mores tvrditi da postoji inteligencija uopce, ako cemo tom logikom.

Zakljucak onog madnerovog teksta na engleskom -" plus, before you can construct a project based on it, you first have to agree what “it” is.", se more primjeniti na inteligenciju opcenito, ako se ne mogu sloziti ni sta je, kako se more analizirati, mjeriti i o njoj uopce raspravljati? A ipak se eto more. Dakle, kad se more o "obicnoj" inteligenciji, onda valjda more i o ei. :mrgreen:

p.s. i nemojte galamiti na mene sad, mozda ovo nije vako, gardner jes diskutabilan, al dosadno mi samo. :mrgreen:

:dosadno:
User avatar
piupiu
Posts: 16634
Joined: 05/01/2008 05:08

#105 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by piupiu »

Ma, naravno … zasto bi vikali? Mi imamo visok - iako mozda nepostojeci - EQ. :D :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#106 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Niemand »

Pih, moderatorice ako cemo mjeriti prema forumasima, onda definitivno ne postoji nesto takvo poput ei :diva:
:chmoljava:
:run:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#107 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by madner »

Sjo feministkinja i propagande.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#108 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Niemand »

:lala:
to ti prica :repetirana:
ja imam i temu dje hejtam feminizam :repetirana:
stas sad :run:
User avatar
piupiu
Posts: 16634
Joined: 05/01/2008 05:08

#109 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by piupiu »

:hmpf:

… lijepo se igrajte IQa i EQa … inace ... :bije:

:D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#110 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Banksy »


IQ tests: women score higher than men
Women have scored higher than men in intelligence testing

http://www.telegraph.co.uk/education/ed ... n-men.html


Women are surpassing men in Intelligence Quotient (IQ)

http://www.forbes.com/sites/alicegwalto ... important/

:kakoste:
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#111 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Cherry-Cherry »

insomnia78 wrote:
Tesla10 wrote:Mala smo država sa malim stanovništvom. Preživjeli smo razne pokušaje da nas unište. Izdržali Turke, Austrijance i ine druge sile. Podarili susjedima intelektualce bez kojih susjedi ne bi znali ni koliko je 1+1. Nobelovaca smo mogli mnogo imati da nas politika nije zaustavila, ali eto i dva su sad za sad dovoljna. Među najboljim smo u svijetu iz matematike, fizike i hemije. Imamo smisao za humor kakav niko nema, a to je jedan od pokazatelja inteligencije.

I neka mi sad neko kaže kako to da nismo inteligentni? Kako?
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ne da nismo inteligentni nego smo na granici debilizma
:thumbup:
Dok nisam jedno vrijeme radila sa narodom, nisam ni znala da smo ovako glupi.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#112 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Cherry-Cherry »

Margita81 wrote:
Znaci zemlja smo izrazito pametnih ljudi samo imamo losu srecu eto? Aha..
Eh sudbo kleta. Ništa ne zavisi od nas. A ništa nam ne ide. :(
:oops:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#113 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by madner »

Opet ovi feminstkinje. Da vam objasnim u kratkim crtama kako stvari stoje. Moguce je konstruisati IQ test tako da zene budu jednake, tako sto se vise vrednuju facete gdje zene imaju blage prednosti. Prosta arhimetrika, kratkorocna memorija ili pravopis :D

No ako se test postavi ispravno uvijek se dobije slican rezultat. IQ muskaraca je u prosjeku 5 poena veci, te iznad 130 ima duplo vise muskaraca nego zena a iznad 149 15 puta vise.

Razlog tome je superiornost testerona, neko dobije sise, neko pamet. :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#114 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by fortaleza »

Ne odgovori ti meni za točnu definiciju inteligencije?

Iskreno, ne ulazim u pitanje muško ženskih distinkcija po pitanju IQ testova logike (koliko god je ovo točno što si napisao :D ), testosterona i slično jer se o tome i ne govori, tema je nešto drugo, a pogotovo ne po pitanju feminizma jer me taj pokret ne zanima i nema nikakve veze s temom i trenutno jedini neosnovano vučeš takve paralele.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#115 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Tesla10 »

I neka mi sad neko kaže kako to da nismo inteligentni? Kako?[/quote]
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ne da nismo inteligentni nego smo na granici debilizma[/quote]
:thumbup:
Dok nisam jedno vrijeme radila sa narodom, nisam ni znala da smo ovako glupi.[/quote]

Je li to na moj račun? Za sebe govori naredni put :thumbup: . Normalno ako je na moj račun ovo bilo...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#116 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by madner »

Odgovorio sam ti kroz druge odgovore. Postoji jedan g faktor, koji predstavlja inteligenciju svakog covjeka. Taj faktor se moze izmjeriti, te ima moc predikcije.
EI ne postoji, odnosno nema veze sa inteligencijom. Ako se pod tim pojmom upisu stvari koje su jasno definisane pod drugim pojmovima to nije znanost.
pupa hava
Posts: 351
Joined: 27/07/2009 19:14
Location: havosfera

#117 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by pupa hava »

Tesla10 wrote:Ma mi smo inteligentni, ne brinem se ja za nas. Sama činjenica da smo opstali sve ove vijekove i da nas nisu uspjeli uništiti je za mene fenomenalna. Uvijek smo pronalazili načina da se izvučemo, da preživimo. Neko se neće složiti sa mnom, ali i to je odlika inteligentnih ljudi :mrgreen: .
slazem se s tobom u potpunosti :D je li to znak inteligencije ili obratno? :mrgreen:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#118 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by UnscarD »

Znam samo da su u jednoj USA korporaciji sa ukupno uposlenih u tom momentu cca 40.000 ljudi (dakle neka od najacih), tamo 70'tih uradili istrazivanje kako bi locirali psihopate (sve je bilo anonimno i samo za potrebe testiranja) kojih kako kazu ima par % u svakom drustvu. Psihopate kao sto znamo, nemaju sposobnost empatije niti dozivljaja emocija kao "normalni" ljudi. Dvadesetak godina kasnije, u istoj korporaciji, uporedili su rezultate i sokirali se kada su ustanovili da je velika vecina od tih psihopata, sada na rukovodecim senior managment pozicijama u procentu koji nekoliko desetina puta prevazilazi procenat unutar kojeg su non-psihopate uspjele da doguraju do rukovodecih pozicija.
Dakle bolestan sistem, cini da unutar njega bolesne jedinke cvjetaju. Predpostavljam da je slicna situacija i sa politikom. Eh sada, da li psihopate imaju visok Eq ili ga nemaju nikako, ne znam.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#119 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by fortaleza »

madner wrote:Odgovorio sam ti kroz druge odgovore. Postoji jedan g faktor, koji predstavlja inteligenciju svakog covjeka. Taj faktor se moze izmjeriti, te ima moc predikcije.
EI ne postoji, odnosno nema veze sa inteligencijom. Ako se pod tim pojmom upisu stvari koje su jasno definisane pod drugim pojmovima to nije znanost.
Kod testovi inteligencije postoje oscilacije i razni faktori koji utječu na to, prema istraživanjima postoje razlike između recimo mense i drugih institucija prilikom određivanja IQ. Uglavnom, kad se uzme referntna vrijednost dobije se logička ili racionalna inteligencija, dok postoje i drugi načini snalaženja osim same logike. Zato i postoje razgranatije podjele do kojih pojedini koji se bave ovom tematikom šire i do devet različitih vrsta inteligencija pa tako i emocionalnu.

Ovo za znanost je jako nategnuta izjava jer se danas znanost bavi gotovo svim aspektima ljudskog ponašanja i individue, ne samo matematičko-logičkomg racionalnog usmjerenja.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#120 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by madner »

fortaleza wrote:
madner wrote:Odgovorio sam ti kroz druge odgovore. Postoji jedan g faktor, koji predstavlja inteligenciju svakog covjeka. Taj faktor se moze izmjeriti, te ima moc predikcije.
EI ne postoji, odnosno nema veze sa inteligencijom. Ako se pod tim pojmom upisu stvari koje su jasno definisane pod drugim pojmovima to nije znanost.
Kod testovi inteligencije postoje oscilacije i razni faktori koji utječu na to, prema istraživanjima postoje razlike između recimo mense i drugih institucija prilikom određivanja IQ. Uglavnom, kad se uzme referntna vrijednost dobije se logička ili racionalna inteligencija, dok postoje i drugi načini snalaženja osim same logike. Zato i postoje razgranatije podjele do kojih pojedini koji se bave ovom tematikom šire i do devet različitih vrsta inteligencija pa tako i emocionalnu.

Ovo za znanost je jako nategnuta izjava jer se danas znanost bavi gotovo svim aspektima ljudskog ponašanja i individue, ne samo matematičko-logičkomg racionalnog usmjerenja.
IQ nije samo logika.
Razgranatije podjele cega? Svaka ozbiljna analiza testova inteligencije je zakljucila da postoji g faktor koji uveliko utice na domene. Ne poznajem papir koji je utvrdio EI, ili priznao istu kao zasebnu inteligenciju.

Dakle prvo se odluci da li smatras da je EI podvrsta inteligencija ili zasebna domena?
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#121 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by fortaleza »

Nije samo logika, ali se tako zove drugim imenom. Što se tiče EQ naveo sam prije da postoje podjele i neki je smatraju zasebnom jedinicom, a neki ukupnim dijelom inteligencije i da to nije toliko bitno. Ono što ide na ruku ovom prvom primjeru je i ovaj gore primjer psihopata te sociopata koji su u dosta velikom broju natprosječno inteligentni, ali gotovo nikakav EQ, osjećaja empatije i karakteristike istog što dovodi do poremećaja tako da iz tih primjera postoje distinkcije i razlike.

Uglavnom visok stupanj racionalnog razmišljanja (visoki IQ) uz izostanak emotivnog dijela inteligencije.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#122 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by madner »

Pa odluci se zasta je ti smatras, sasvim sigurno ne moze biti i jedno i drugo. Postoji argument da nije ni jedno ni drugo, no nema smisla ako izbjegavas da definises opste sta je.

Inteligencija nije jedina karakteristika covjeka, ali jeste jedina karakteristika koja opisuje inteligenciju. Kreativnost i licnost su sasvim drugi koncepti.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#123 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Muhamed Đakmić »

UnscarD wrote:Znam samo da su u jednoj USA korporaciji sa ukupno uposlenih u tom momentu cca 40.000 ljudi (dakle neka od najacih), tamo 70'tih uradili istrazivanje kako bi locirali psihopate (sve je bilo anonimno i samo za potrebe testiranja) kojih kako kazu ima par % u svakom drustvu. Psihopate kao sto znamo, nemaju sposobnost empatije niti dozivljaja emocija kao "normalni" ljudi. Dvadesetak godina kasnije, u istoj korporaciji, uporedili su rezultate i sokirali se kada su ustanovili da je velika vecina od tih psihopata, sada na rukovodecim senior managment pozicijama u procentu koji nekoliko desetina puta prevazilazi procenat unutar kojeg su non-psihopate uspjele da doguraju do rukovodecih pozicija.
Dakle bolestan sistem, cini da unutar njega bolesne jedinke cvjetaju. Predpostavljam da je slicna situacija i sa politikom. Eh sada, da li psihopate imaju visok Eq ili ga nemaju nikako, ne znam.
Prije da psihopate nikako nemaju emocionalnu inteligenciju. Istraživanja kojim smo se dosta bavili tokom svih predmeta baziranih na menadžmentu tokom studiranja na ekonomiji pokazuje negativnu korelaciju između druženja sa ljudima i razumijevanja njihovih potreba sa jedne i uspjesima u karijeri sa druge strane.

Drugim riječima, ako ti nije bitno kako će se osjećati neko koga moraš pregaziti da bi ostvario neki cilj, to ćeš i uraditi, a na koncu ćeš biti uspješniji od onog ko zbog tog ne bi mogao spavati.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#124 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by Niemand »

Neozbiljni ste. 'ta ako ja kazem da smo svi glupi i neinteligentni? :nokti:

Kaze ted kazinski, inace serijska ubica, a u slobodno vrijeme je bio genije, (jes, njega je onaj brejvik podjonio u svom manifestu; a i jes, diskutabilno je jesul moralno prihvatljivi iskazi nekog poput njega, tako kaze nakav francuski filozof), da smo toliko racionalni i logicni da bez ikakvog razloga udaramo lopticu u malu rupicu i nazvamo to sportom jal ti ga golfom. Iako ne postoji nikakav logicki razlog da to radimo, nit postoji logicki uzrok, nit postoji posljedica ove radnje (logicka). Pa eto, ako je logika. Glupi smo. Nismo inteligentni. Deal with it. :gunjastajl:
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#125 Re: IQ BiH - u čemu je problem

Post by fortaleza »

madner wrote:Pa odluci se zasta je ti smatras, sasvim sigurno ne moze biti i jedno i drugo. Postoji argument da nije ni jedno ni drugo, no nema smisla ako izbjegavas da definises opste sta je.

Inteligencija nije jedina karakteristika covjeka, ali jeste jedina karakteristika koja opisuje inteligenciju. Kreativnost i licnost su sasvim drugi koncepti.
Pa očigledno je da ciljam na to da EQ postoji i kao zaseban dio, primjer sa psihopatama je dovoljno dobar.
Post Reply