Inzulinska rezistencija!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#51 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by thekupus »

kredenac-ac wrote:
Svaka ti cast i zbog tebe i zbog nas s kojima si podijelio iskustvo.
Reci mi jel teska glavobolja i odvikavanje od slatkisa prve 2 sedmice? I da li si tada osjecao glad? Imam osjecaj da su to 2 sedmice pakla i onda dolaze super dani. Da li sam u pravu?
Cula sam da je 16/8 super za IR
Hvala ti.

Ja sam bio osoba kojoj dan nije prolazio bez pekare, picerije, slatkiša iz radnje. Soba mi je bila puna omota od slatkiša sakrivenih u različitim ladicama illi na ormaru, i to sam jednom sedmično krišom iznosio u smeće. Ovisnost prava. A to odvikavanje nisam osjetio. Mislim da mi je motivacija bila dovoljno jaka (a i sad je) da nisam dolazio u iskušenje ni da okusim krompir, koji inače strašno volim. O slatkišima da ne govorim, nije mi palo na pamet.

Jedino sam u prvoj sedmici osjetio ujutro da ne mogu uz stepenice na poslu, da osjećam malaksalost. Odmah druge sedmice to je nestalo, i od tad više nikako ne osjećam slabost ili nedostatak energije kad nisam jeo. Ne znam kako da to objasnim, a da ne zvuči kao da izmišljam.

Na dan kad sam vidio da sam 10 kg smršao, svratio sam u DM, kupio sebi malu čokoladu sa maltitolom, bez dodatog šećera, kao da se nagradim uz kafu. Dok sam došao do kafića, odlučio sam da mi to ne treba, i čokoladu sam proslijedio sestri. Svaku drugu večer pojedem zdjelicu bobičastog voća, i tako nekako zadovoljim svoje potrebe za slatkim. Ušao neki dan sa bratom u Mrvicu, i gledam one slatkiše, pa ja sam svaki dan jeo po nešto iz vitrine. Nije mi falilo ni sekundu.

Danas je nedjelja, a pošto je sutra prvi dan posta, danas nisam jeo ništa do 5 sati, tako da ću večeras moći jesti do kasnije. Znači od sinoć u 8 do maloprije, bez problema. Kroz par dana, ovako ću skroz pomjeriti prozor tako da mi obuhvata noćnih 7,5 sati jedenja i dnevnih 16,5 sati posta.

banjaluka078 wrote: Pozdrav i tebi i hvala na pisanju. Napisao si stanje s kilažom, ali nisi spominjao nalaze, šećer i inzulin natašte i 2 sata po obroku/uzimanju glukoze, kakvi su sad tu rezultati. I uzimaš li išta od terapije?

Meni je endokrinolog podvukao da prvi obrok moram imati unutar sat vremena od buđenja i terapiju uz njega, većina ih insistira na tome. Mada mi se nekad ne da ustajati ranije i spremati, ali vidim po nalazima bolje rezultate, pa onda ne eksperimentišem.
Nema na čemu.
Ja sam nalaze vadio 2016. godine, to sam pisao na prvoj stranici ove teme. Tad sam sa 94 ili 95 kg za mjesec sletio 7,8 kg, jer sam se stvarno prepao svega što mi je Velija Zelija ispričala. I kad sam vidio da to tako ide lagano mršanje, nisam se mogao natjerati da pazim. U dvije godine, nisam prestao sa debljanjem, i tako sam došao do onih 107 kg. Tadašnji nalazi su potvrdili rezistenciju, ne sjećam se sada tačnih vrijednosti, ali tada je to bio tek početak. Sjećam se da je doktorica pričala kako trebam imati više malih obroka, nikad ne trebam biti gladan, itd. Kako sad čitam, u međuvremenu je mišljenje znastvene zajednice promijenjeno, i sad kažu da je glad dobra za rezistenciju, jer trenira ćelije da počnu reagovati na inzulin opet.

Meni je bio propisan aglikem 500 mg, 2 puta dnevno. Kao i većinu ljudi, strašno me mučio, imao sam velike stomačne tegobe koje se nisu smanjivale vremenom. Budući da sam poslom vezan za rad na terenu, gdje sam na istraživanju od 7 ujutro do 4 popodne, nisam to mogao sebi priuštiti.
Nisam od te 2016. bio na pregledu.

Čim prođu ova 3 mjeseca, to mi je prva stvar koju ću uraditi - pregled i nalazi.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#52 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

thekupus wrote:
Nema na čemu.
Ja sam nalaze vadio 2016. godine, to sam pisao na prvoj stranici ove teme. Tad sam sa 94 ili 95 kg za mjesec sletio 7,8 kg, jer sam se stvarno prepao svega što mi je Velija Zelija ispričala. I kad sam vidio da to tako ide lagano mršanje, nisam se mogao natjerati da pazim. U dvije godine, nisam prestao sa debljanjem, i tako sam došao do onih 107 kg. Tadašnji nalazi su potvrdili rezistenciju, ne sjećam se sada tačnih vrijednosti, ali tada je to bio tek početak. Sjećam se da je doktorica pričala kako trebam imati više malih obroka, nikad ne trebam biti gladan, itd. Kako sad čitam, u međuvremenu je mišljenje znastvene zajednice promijenjeno, i sad kažu da je glad dobra za rezistenciju, jer trenira ćelije da počnu reagovati na inzulin opet.

Meni je bio propisan aglikem 500 mg, 2 puta dnevno. Kao i većinu ljudi, strašno me mučio, imao sam velike stomačne tegobe koje se nisu smanjivale vremenom. Budući da sam poslom vezan za rad na terenu, gdje sam na istraživanju od 7 ujutro do 4 popodne, nisam to mogao sebi priuštiti.
Nisam od te 2016. bio na pregledu.

Čim prođu ova 3 mjeseca, to mi je prva stvar koju ću uraditi - pregled i nalazi.
Pratiću, jako me zanima, jer i sama muku mučim s IR. Nije baš katastrofa nalaz, ali stalno pazim ishranu i na terapiji sam (Glucophage xr 1000 x 2). Nisu mi baš toliko "skliznuli" kilogrami koliko jeste inzulin i početni i nakon jela.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#53 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by simbabimba »

Jeste li imali problema sa anemijom vezanom uz IR?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#54 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

simbabimba wrote:Jeste li imali problema sa anemijom vezanom uz IR?
Hemoglobin mi je stalno na donjoj granici. Željezo je ok. Dobila sam sad da radim nalaz vitamina B, jer metformini utiču na nivo B12. Tako da, ako si na terapiji, ne bi bilo loše da provjeriš vitaminski status.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#55 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by simbabimba »

sve sam provjerila sve mi je nisko, dobro ispod donje granice. Dobila sam terapiju za anemiju najprije, pa onda cu nekad i hormone rjesavati, sve mi je u disbalansu. Stitna je ok, ali IR mi je napravila horor.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#56 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

Pričaj mi o tome... Ne mogu više pohvatati šta je od nje, stalno nešto novo. Pola doktora nema pojma šta je IR, samim tim mi govore da "ne može to od toga", sam endokrinolog mi nikad nije rekao da provjeravam b12, nego sasvim deseti doktor... I onda kažu "ne guglaj".
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#57 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by simbabimba »

Meni dr rece da je to sistemska bolest, autoimuna. Najprije stradaju receptori za inzulin ali i jos puno toga napada. Uzas, takopodmukla bolest! Sljedece sto mogu ocekivati je da mi stitnu pocne razvaljivati.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#58 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

Prije će ti štitna izazvati IR. Pacijenti s Hašimotom i hipotireozom imaju veće šanse da fasuju IR.
Doktor ti je malo drama, btw. Vani IR i ne tretiraju, daju smjernice za promjenu prehrane i fizičku aktivnost i prate. Treba strašna volja i disciplina, ali može se popraviti.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#59 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by simbabimba »

Ja vecu dramu od ove Zelij-Velije ni ne vidjeh! Sta je ono isto crna ptica zloslutnica!
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#60 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

Ne znam njen pristup i metode, čujem da se žene kunu u nju i da im pomaže. Fino ako je tako, mada sam ja skeptik kad su u pitanju "popularni" ljekari koji imaju milion pacijenata, pa ne znam kad se stignu svakom posvetiti kako treba. Mislim da nekad zvuče tako "drama" možda više da isprepadaju pacijenta, pa da ga tako natjeraju da se posveti liječenju i saradnji u smislu uzimanja terapije i usvajanju drugačijih životnih navika.
Kod nekih možda upali, ali sam sigurna da drugima samo napravi veći stres, jer se ubijede da su nešto aman-zaman bolesni. A, ruku na srce, uz sve nelagodne simptome i sve ozbiljne stvari koje mogu izazvati ako se ne drže pod kontrolom, i IR i problemi sa štitnom su stanja, s njima se živi. Treba ih kao takve i shvatiti i prema njima se tako odnositi. Ni ignorisati ni robovati.
Najteži dio je promijeniti svoj život u skladu s dijagnozom. Kad se to obavi, sve drugo je lakše.
no_sikiriki
Posts: 17119
Joined: 11/12/2012 13:21

#61 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Pitanje za one koji su upoznati sa tematikom, posto ce potrojati dok ne uspijem ugrabiti termin kod famozne dr. Velije :D

U zadnjoj godini dana mi se desavalo da sam mjerila ŠUK natašte i bio je 6,3 i 6,8...onda sam sama sebi mjerila 2 sedmice vise puta dnevno i uvijek je bio sasvim ok, pa sam uradila a1c na uputu dr. opce prakse (nisam nikad prije toga imala problema sa secerom, nemam viska kg, zadnjih 9-10 mjeseci ne jedem sećer i bijelo brasno i sl.) i bio je sasvim ok tj. 4,7, pa onda sad u septembru 4,9...uglavnom ostavila se ja toga i kontala to je vjerovatno od nekog stresa bilo.

Jučer uradim ŠUK u sklopu drugih nekih nalaza kad tamo 6,9...kontam wtf i napokon se skanim da uradim OGTT sa insulinemija danas sa sljedećim rezultatima:

glukoza natašte 6,8, poslije 1h 9,1 i onda poslije 2h 6,2

inzulin natašte 6,7, poslije 1h 45,4, poslije 2h 22,2

Inzulinska rezistencija HOMA 2,0

Sad koliko vidim po ceprkanju po dr.googlu to je kao neka rana IR...sta da ocekujem od dr., da li ovo nije jos za lijekove ili?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#62 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 03/12/2019 15:09 Pitanje za one koji su upoznati sa tematikom, posto ce potrojati dok ne uspijem ugrabiti termin kod famozne dr. Velije :D

U zadnjoj godini dana mi se desavalo da sam mjerila ŠUK natašte i bio je 6,3 i 6,8...onda sam sama sebi mjerila 2 sedmice vise puta dnevno i uvijek je bio sasvim ok, pa sam uradila a1c na uputu dr. opce prakse (nisam nikad prije toga imala problema sa secerom, nemam viska kg, zadnjih 9-10 mjeseci ne jedem sećer i bijelo brasno i sl.) i bio je sasvim ok tj. 4,7, pa onda sad u septembru 4,9...uglavnom ostavila se ja toga i kontala to je vjerovatno od nekog stresa bilo.

Jučer uradim ŠUK u sklopu drugih nekih nalaza kad tamo 6,9...kontam wtf i napokon se skanim da uradim OGTT sa insulinemija danas sa sljedećim rezultatima:

glukoza natašte 6,8, poslije 1h 9,1 i onda poslije 2h 6,2

inzulin natašte 6,7, poslije 1h 45,4, poslije 2h 22,2

Inzulinska rezistencija HOMA 2,0

Sad koliko vidim po ceprkanju po dr.googlu to je kao neka rana IR...sta da ocekujem od dr., da li ovo nije jos za lijekove ili?
Udrobi ti svega.
Anyway, welcome.to the club. :mrgreen:
1. Na FB izbjegavaj nase grupe.o IR. Gore su.od.mama.trudnjaca.
2. Promjena nacina prehrane i fizicka.aktivnost do wonders.
3. Mozda.dobijes neki metformin da.pijes na.pocetku ali bez tacke 2. nema efekta.
4. Zaboravi dijete.
5. Izbaci sve sa.visokih udjelom UH,.visokim GI, tijesto, krompir, hljebove ikakve, puno mlijecnih (ne precerivat), slatkise, vecinu voca (moze bobicasto)....
6. Setaj, trci, vozi, biciklo....
7. Preporucujem 2 obroka dnevno (ili tri ako se ne mozes navici odmah) da.odmoris.malo.gusteracu... zadnji obrok u 18 ili 19....slobodno se najedi salate, mesa, povrca...
8. Voce izmedu dva obroka
9. Zaboravi uzine itd...ne trebaju ti 5 obroka dnevno. Gusteraca pati.
10. Puno tekucine
11. Bice tesko na.pocetku ...ko kad se junkie skida sa heroina...ali poslije tri sedmice neces imati zelju za slatkim...
no_sikiriki
Posts: 17119
Joined: 11/12/2012 13:21

#63 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Bloo, hvala na odgovoru.
Pretpostavljam da onda prema mojim rezultatima OGTT-a velis da spadam u taj IR klub? jer ja sam mislila da nisam jos tu, ali da sam blizu. Na netu pise ovo HOMA ako je od 1.9 ka vise da je to rana IR.
Sto se ishrane tice, svakako ne konzumiram secer, mlijeko, voce, bijelo brasno...druge UH poput rize, krompira i integralnog hljeba da. Pijem 8 casa vode dnevno. Takodjer sam citav zivot osoba koja mora jesti nesto sitno svakih par sati, u suprotnom sam vrlo ljuta :D Kad bih skroz izbacila UH, mislim da bi se sasusila jer bih i sad mogla dobiti koju kg :D
Moracu pojačati onda fizičku aktivnost, ne znam koliko se smatra pozeljnim?
Vidim da se taj metformin daje za dijabetes, zar bih ga vec potencijalno uzimala sa ovim nalazima?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#64 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

Ako se insulin i šećer na 120 minuta ne vraćaju u početno stanje (podrazumijeva se da je početno stanje u referentnim granicama) govori se o IR. Metformini se daju i za nju, ne samo za dijabetes, jer ona ti i jeste (potencijalno) preddijabetesno stanje. Ako ti propiše lijekove i ako dobiješ Siofor, uradi nalaze alt, ast, ggt, prije nego kreneš s terapijom, pa ih ponovi za 3 mjeseca na terapiji, da pratiš pati li ti jetra. Meni su od Siofora nalazi s dozvoljenih 30 i nešto odletjeli na 300 i nešto. Pauzirala sam mjesec, pa sam prebačena na Glucophage XR sa otpuštajućim dejstvom, lakše se podnosi i sad nemam problema.

Izguglaj glikemijski indeks namirnica i vodi se njime u planiranju jelovnika. I kreći se, kreći, kreći, kreći....kad god možeš biti pješak, tvoje tijelo će ti zahvaliti i pokazati rezultate na sljedećim nalazima. Ništa nisam postigla dok se nisam fizički aktivirala.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#65 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 03/12/2019 16:05 Bloo, hvala na odgovoru.
Pretpostavljam da onda prema mojim rezultatima OGTT-a velis da spadam u taj IR klub? jer ja sam mislila da nisam jos tu, ali da sam blizu. Na netu pise ovo HOMA ako je od 1.9 ka vise da je to rana IR.
Sto se ishrane tice, svakako ne konzumiram secer, mlijeko, voce, bijelo brasno...druge UH poput rize, krompira i integralnog hljeba da. Pijem 8 casa vode dnevno. Takodjer sam citav zivot osoba koja mora jesti nesto sitno svakih par sati, u suprotnom sam vrlo ljuta :D Kad bih skroz izbacila UH, mislim da bi se sasusila jer bih i sad mogla dobiti koju kg :D
Moracu pojačati onda fizičku aktivnost, ne znam koliko se smatra pozeljnim?
Vidim da se taj metformin daje za dijabetes, zar bih ga vec potencijalno uzimala sa ovim nalazima?
Metformin se daje za IR i predijabetes.
Usput uradi i spolne hormone za eventualni PCOS.
Stitna ok?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#66 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

Hrana (koja diže inzulin, a to je sve da puno ugljikohidrata) ---> diže se šećer ---> skače insulin (kao odgovor na povišen šećer) a nas insulin je malo trom, pa se luci jos insulina k jos insulina---->insulin obara šećer -----> opet ste gladni! Idem opet nešto "nabrzaka" -----> sve opet ispočetka, dakle ZAČARANI KRUG!
Rješenje izbaci okidač (hrana sa puno ug).
Vremenom se reguliše inzulin, smanji apetit, redukuje glad, ne traži šećer/slatkiši/hljeb
A udebljati se.mozes i zdravo a da.ne stresas gusteracu.
no_sikiriki
Posts: 17119
Joined: 11/12/2012 13:21

#67 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Hvala vam na savjetima. Moracu onda dobro adaptirati dijetu kad su UH u pitanju, ne znam sta cu jesti, ali eto progooglacu sta je preporuceno. I hvatati se fizicke aktivnosti, jedino me brine glad i gubitak na tezini ali valjda cu nesto skontati.
Ti lijekovi se pretpostavljam uzimaju dozivotno a ne neki određeni period?
Stitna zlijezda sto se tice TSH,Ft3 i Ft4 je ok, nisam radila antitijela.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#68 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 03/12/2019 21:00 Hvala vam na savjetima. Moracu onda dobro adaptirati dijetu kad su UH u pitanju, ne znam sta cu jesti, ali eto progooglacu sta je preporuceno. I hvatati se fizicke aktivnosti, jedino me brine glad i gubitak na tezini ali valjda cu nesto skontati.
Ti lijekovi se pretpostavljam uzimaju dozivotno a ne neki određeni period?
Stitna zlijezda sto se tice TSH,Ft3 i Ft4 je ok, nisam radila antitijela.
Ne dozivotno. :) Da se srediti IR prehranom i aktivnoscu uz pomoc metformina.
Ako engleski nije problem, siroko ti polje internetsko.
Glad se da kontrolisati ispravnom hranom.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#69 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

Ja sam naučila da je većinu vremena glad samo u glavi. Ako mogu izgurati od sehura do iftara, mogu vala i od ručka do večere. Imaj frišku mrkvu pri ruci, zelenu jabuku, narandžu, zalijevaj se vodom...i ne misli na glad.
Nisu svi ugljikohidrati loši, integralnom zrnu treba jako dugo da se "razloži" i ne djeluje loše po organizam kao što to radi bijelo zrno, bilo pšenice ili riže. Uvedi speltu i heljdu, uvedi povrće, ribu, bijelo meso. Nije teško, ima toliko toga što možemo jesti. Ako ti je baš frka, možda možeš do nutricioniste da ti napravi primjer jelovnika u skladu s nalazima, koji kod tebe nisu tako loši, tako da bi mogla postići dosta i samom korekcijom ishrane i podizanjem fizičke aktivnosti.
A lijekove, ako ih dobiješ, ti može ukinuti kad postigneš rezultat i budeš stabilna. Mada, svaki ozbiljan doktor će prvo ići na posmatranje pri korigovanoj ishrani i aktivnosti, pa tek ako onda nema rezultata, uvodi lijek.
no_sikiriki
Posts: 17119
Joined: 11/12/2012 13:21

#70 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Zaboravila sam spomenuti da imam problema sa stomakom od augusta (jos uvijek nedijagnoziranih), pa mi se zato dosta prehrana vrti oko rize, krompira, mesa itd. pa je zato problem izbaciti to, a ubaciti povrce, ali eto vidjecu :D fun times ahead :D kod mene glad definitivno nije samo u glavi, par puta mi se desilo ove godine kad nisam jela duzi period da sam pocela ono da se znojim, tresem itd, valjda nizak secer pa sam morala nesto pojesti da se to smiri.

Jos samo jedno pitanje, osim ove Velije Zelije znate li jos nekog dobrog dr. ili vrijedi nju sacekati do mjesec dana?
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#71 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bluemore »

no_sikiriki wrote: 03/12/2019 22:06 Zaboravila sam spomenuti da imam problema sa stomakom od augusta (jos uvijek nedijagnoziranih), pa mi se zato dosta prehrana vrti oko rize, krompira, mesa itd. pa je zato problem izbaciti to, a ubaciti povrce, ali eto vidjecu :D fun times ahead :D kod mene glad definitivno nije samo u glavi, par puta mi se desilo ove godine kad nisam jela duzi period da sam pocela ono da se znojim, tresem itd, valjda nizak secer pa sam morala nesto pojesti da se to smiri.

Jos samo jedno pitanje, osim ove Velije Zelije znate li jos nekog dobrog dr. ili vrijedi nju sacekati do mjesec dana?
ovo i jeste taj zacarani krug kojim ides u IR i u preddijabetes.....
iscitaj o svemu, primjeni ove gore savjete i prati sta se desava
sami smo odgovorni za svoje zdravlje...
Last edited by Bluemore on 03/12/2019 22:40, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#72 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote: 03/12/2019 22:06 kod mene glad definitivno nije samo u glavi, par puta mi se desilo ove godine kad nisam jela duzi period da sam pocela ono da se znojim, tresem itd, valjda nizak secer pa sam morala nesto pojesti da se to smiri.
U tome i jeste fazon, da se ishranom (i/ili uz pomoć terapije) dovedeš do toga da ti nivo insulina bude uvijek dobar, da ne bi obarao šećer i da ne bi upadala u hipoglikemijske krize. Ako imaš i ostale zdravstvene tegobe, onda možda vrijedi potražiti nekog zaista stručnog ko će u vidu imati kompletnu sliku.
Ishrana bazirana na riži, tjestenini i krompiru sigurno nije dobra ni za puno bolje organizme od naših.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#73 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bluemore »

uz sve to kasika organskog kokosovog ulja stabilizira secer
no_sikiriki
Posts: 17119
Joined: 11/12/2012 13:21

#74 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Radicu svakako sama na adaptaciji ishrane i povecanju fizicke aktivnosti...osim tih stomacnih problema, nemam nekih drugih (fizickih) problema (za koje znam haha, ni za IR nisam znala do danas, sad mi je anksioznost na finom nivou :D)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#75 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 03/12/2019 22:43 Radicu svakako sama na adaptaciji ishrane i povecanju fizicke aktivnosti...osim tih stomacnih problema, nemam nekih drugih (fizickih) problema (za koje znam haha, ni za IR nisam znala do danas, sad mi je anksioznost na finom nivou :D)
Google...
Stvarno se moze naci dosta provjerenih informacija o IR i hrani. Samo pazi na izvor informacija.
Sto vise znas, bice ti lakse.
I uskoro ces se bolje osjecati.
Stomacni problemi? Zatvor? Dijareja,? Nadutost?
Post Reply