Inzulinska rezistencija!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#26 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by badalpur »

Bloo wrote:
badalpur wrote:Da li je dovoljno uraditi OGTT da bi potvrdili ili otklonili sumnje u IR?? Muka mi ići doktoru pa sam mislila to odraditi u privatnoj laboratoriji, ali vidim da ima više vrsta testova, a na netu pročitah da je OGTT dovoljan. Ili nije? Help.
Ja sam privatno radila OGTT sa insulinemijama. Prolab.
Došla ujutru. Vadili mi krv. Drmnula 75 gr glukoze...za sat opet krv, i opet za sat.
IR.

I ja sam mislila u Prolabu. Kolika je cijena?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#27 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

badalpur wrote:
Bloo wrote:
badalpur wrote:Da li je dovoljno uraditi OGTT da bi potvrdili ili otklonili sumnje u IR?? Muka mi ići doktoru pa sam mislila to odraditi u privatnoj laboratoriji, ali vidim da ima više vrsta testova, a na netu pročitah da je OGTT dovoljan. Ili nije? Help.
Ja sam privatno radila OGTT sa insulinemijama. Prolab.
Došla ujutru. Vadili mi krv. Drmnula 75 gr glukoze...za sat opet krv, i opet za sat.
IR.

I ja sam mislila u Prolabu. Kolika je cijena?
Mislim da je oko 170 KM. Ja sam radila dodatne analize pa me je doslo skuplje.
Nazovi ih svakako.
Ne moras se narucivati sto se tice toga, samo se useta na sabahu u laboratoriju.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#28 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by badalpur »

Bloo wrote: Mislim da je oko 170 KM. Ja sam radila dodatne analize pa me je doslo skuplje.
Nazovi ih svakako.
Ne moras se narucivati sto se tice toga, samo se useta na sabahu u laboratoriju.


Hvala ti puno na info.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#29 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

badalpur wrote:
Bloo wrote: Mislim da je oko 170 KM. Ja sam radila dodatne analize pa me je doslo skuplje.
Nazovi ih svakako.
Ne moras se narucivati sto se tice toga, samo se useta na sabahu u laboratoriju.


Hvala ti puno na info.
Sretno :) Javi jel sve ok :)
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#30 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by kredenac-ac »

Ima li negdje jeftinije od prolaba ogtt sa insulinemijama?
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#31 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by starii »

kredenac-ac wrote:Ima li negdje jeftinije od prolaba ogtt sa insulinemijama?
kcus..uputnica i uradi..al prvo smrsaj..vjezbaj :D
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#32 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by kredenac-ac »

starii wrote:
kredenac-ac wrote:Ima li negdje jeftinije od prolaba ogtt sa insulinemijama?
kcus..uputnica i uradi..al prvo smrsaj..vjezbaj :D
Hvala puno. Sve 5, samo kako se odvic od slatka. Gore od heroina :run:
no_sikiriki
Posts: 17243
Joined: 11/12/2012 13:21

#33 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Da li postoji ikakav drugi nacin osim OGTT da se provjeri inzulinska rezistencija?
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#34 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by kredenac-ac »

no_sikiriki wrote:Da li postoji ikakav drugi nacin osim OGTT da se provjeri inzulinska rezistencija?

Mislim da ne. Meni su suk, hb1ac i fruktozamin odlicni, ali ogtt sa insulinemijama pokazuje problem...
no_sikiriki
Posts: 17243
Joined: 11/12/2012 13:21

#35 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

kredenac-ac wrote:
no_sikiriki wrote:Da li postoji ikakav drugi nacin osim OGTT da se provjeri inzulinska rezistencija?

Mislim da ne. Meni su suk, hb1ac i fruktozamin odlicni, ali ogtt sa insulinemijama pokazuje problem...
A koji je bio razlog koji vas je naveo da radite OGTT da bi provjerili?
Ja nemam nikakve "simptome", osim sto mi se dvaput desilo da mi je secer bio 6,3 i 6,8 prije nekih pola godine, onda provjeravala nasumicno neki period SUK i radila hb1ac koji su bili ok skroz. Ne zelim raditi OGTT jer ne jedem secer jer odmah dobijem candidu...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7431
Joined: 16/01/2007 23:38

#36 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote:Da li postoji ikakav drugi nacin osim OGTT da se provjeri inzulinska rezistencija?
Ja provjeru radim tako što vadim šećer i inzulin natašte, zatim doručkujem (endokrinolog me uputio da to bude "jači" doručak koji obavezno sadrži UH) i onda ponovo vadim krv dva sata po obroku. Ako je šećer na +120 veći od početnog i inzulin se ne vraća na početni (s tim da početni mora biti u ref. granicama) onda je IR tu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7431
Joined: 16/01/2007 23:38

#37 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote:
A koji je bio razlog koji vas je naveo da radite OGTT da bi provjerili?
Ja nemam nikakve "simptome", osim sto mi se dvaput desilo da mi je secer bio 6,3 i 6,8 prije nekih pola godine, onda provjeravala nasumicno neki period SUK i radila hb1ac koji su bili ok skroz. Ne zelim raditi OGTT jer ne jedem secer jer odmah dobijem candidu...
Ne jedeš zbog kandide bilo šta što se u tijelu pretvara u šećere ili samo ne jedeš slatko? Ako samo ne jedeš slatkiše, možeš raditi test s hranom, kao što sam napisala u prethodnom postu. Kod mene su i uz glukozu i uz hranu bili isti rezultati, tako da mi je svejedno koji test radim.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#38 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote:
A koji je bio razlog koji vas je naveo da radite OGTT da bi provjerili?
Ja nemam nikakve "simptome", osim sto mi se dvaput desilo da mi je secer bio 6,3 i 6,8 prije nekih pola godine, onda provjeravala nasumicno neki period SUK i radila hb1ac koji su bili ok skroz. Ne zelim raditi OGTT jer ne jedem secer jer odmah dobijem candidu...
Sindrom policisticnih jajnika i reakcija na jednostavni UH.
Rezultati: insulinska resistencija i sjebani neki hormoni nadbubrezne.
no_sikiriki
Posts: 17243
Joined: 11/12/2012 13:21

#39 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

banjaluka078 wrote:
no_sikiriki wrote:
A koji je bio razlog koji vas je naveo da radite OGTT da bi provjerili?
Ja nemam nikakve "simptome", osim sto mi se dvaput desilo da mi je secer bio 6,3 i 6,8 prije nekih pola godine, onda provjeravala nasumicno neki period SUK i radila hb1ac koji su bili ok skroz. Ne zelim raditi OGTT jer ne jedem secer jer odmah dobijem candidu...
Ne jedeš zbog kandide bilo šta što se u tijelu pretvara u šećere ili samo ne jedeš slatko? Ako samo ne jedeš slatkiše, možeš raditi test s hranom, kao što sam napisala u prethodnom postu. Kod mene su i uz glukozu i uz hranu bili isti rezultati, tako da mi je svejedno koji test radim.
Ne jedem opcenito secer ,voce, bijelo brasno, tjesteninu itd. Ali jedem tu i tamo integralnog hljeba beskvasnog pa mogla bih tako nesto probati, hvala puno na savjetu, od cega se otprilike sastoji taj dorucak jaci?
i nisam bas skontala samo te brojke, secer obicno bude ono od 4-6, jel to neki drugi test za secer?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7431
Joined: 16/01/2007 23:38

#40 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote:
Ne jedem opcenito secer ,voce, bijelo brasno, tjesteninu itd. Ali jedem tu i tamo integralnog hljeba beskvasnog pa mogla bih tako nesto probati, hvala puno na savjetu, od cega se otprilike sastoji taj dorucak jaci?
i nisam bas skontala samo te brojke, secer obicno bude ono od 4-6, jel to neki drugi test za secer?
Po prehrani i ne bi trebalo da imaš problem, s tim da postoji čitav spisak povrća koje je bogato UH ili je "zabranjeno" kuhano za nas sa IR. Niti puno mesa i mliječnih proizvoda, proteina uopšte. Za taj obilni doručak je meni doktor rekao da slobodno pojedem velike ćevape (kontam da ti je jedna lepinja opet manja šteta nego "pravi" bijeli hljeb) i jogurt i ako ima gdje stati da popijem i sok...znači da maksimalno opteretim i izazovem reakciju inzulina.
Šećer je taj koji spominješ. Ako je početni bio 5.1, onaj poslije 120 minuta ne bi trebalo da bude 5.7.
Inzulin se isto mora vratiti na početne vrijednosti...s tim da i početni, kao i šećer, mora biti unutar referentnih vrijednosti.
no_sikiriki
Posts: 17243
Joined: 11/12/2012 13:21

#41 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Hvala puno za info, ako budem provjeravala probacu sa tim jacim doruckom :)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7431
Joined: 16/01/2007 23:38

#42 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote:Hvala puno za info, ako budem provjeravala probacu sa tim jacim doruckom :)
Nema na čemu. Sretno.
gocii
Posts: 98
Joined: 31/12/2018 00:55

#43 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by gocii »

pre 3 god isto otkrio IR bmi bio 32 sada je oko 28 koristim siofor 1000mg x2 dorucak vecera,kad sam popravio IR poboljsao mi se i testosteron inace bio nizak
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#44 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by kredenac-ac »

Moze li neko napisati par primjera sta jesti za koji obrok da se IR drzi pod kontrolom
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#45 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bluemore »

kredenac-ac wrote:Moze li neko napisati par primjera sta jesti za koji obrok da se IR drzi pod kontrolom
Izbjegavati brze secere Tj. Ugljikohidrate (bijelo brasno...) zamjeniti sa integralnim, redovni uravnotezeni obroci dovoljno tecnosti (ne sokova etc.)
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#46 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by nivla »

pa u pravilu povecati fizicku aktivnost i kretati se pa unos secera nece predstavljati problem, bitno je i uzimati hranu koja ima nizak glikemijski indeks( sadrzi kompleksne uh)
nisam cuo za nekog ko radi teske fizicke poslove da ima inzulinsku rezistenciji a to su ljudi koji pojedu hljeb i 300g salame za obrok pa to sve zaliju pivom i coca colom, oni koji bez problema pojedu dvije desetke u dva somuna pa to zaliju sa litrom jogurta
proces prerade secera u organizmu je poprilicno jednostavan, tijelo po opterecenju prvo trosi secere skladistene u krvi i misicima, nakon 20 minuta aerobnog opterecenja, tijelo daje signal jetri da mu treba energije koju sad treba dobiti iz masti, tad se metabolizam secera zaustavlja i primat preuzimaju ketoni i koji oslobadjaju energiju iz masti, nedostatak masti i secera uzrokuje trosenje bjelancevina(sto bi trebalo izbjeci)
ukoliko osoba nije fizicki aktivna poslije konzumiranja secera inzulin odradi svoje i sav visak uskladisti u masne celije, mnogo secera koji je visak trazi lucenje mnogo inzulina i tu je evidentno da se javlja ono sto danas zovu inzulinskom rezistencijom( secer u krvi je ok ali inzulin je van svih zdravih opsega)
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#47 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by thekupus »

Pozdrav,

Moram svima koji se pate sa inzulinskom rezistencijom, i svime što nju prati, preporučiti intermittent fasting.

Na vaganju 10.3. sam imao 106.8 kg (185 cm, 24 godine), i tog dana sam napravio drastičnu promjenu u svojoj svakodnevnoj dijeti. Započeo sam sa režimom 16/8, koji podrazumijeva da 16 sati nakon zadnjeg obroka u danu ne jedem ništa. U praksi to znači da u 12 jedem prvi obrok, između jedem nešto lagano, tipa orašastih plodova, zrnatog sira, popijem jogurta, itd., i onda oko 8 jedem drugi obrok u danu. Uz ovaj režim, od prvog dana se držim stroge low-carb dijete, dakle sve sam izbacio što mi je prije osnova ishrane bilo. Nema hljeba, paste (pa ni od integralnih žitarica), leće, graha, krompira, graška, riže...Pošto sam vegetarijanac već dugo vreme, svaki dan mi je glavni obrok bio sastavljen od ovih stvari, a uz to sam obilato jeo slatkiše, pekarske proizvode, sokove. Izbacio sam i voće skroz, osim bobičastog (kupine, maline, borovnice) koje mi je zamjena za sve slatkiše koje sam prije jeo. Ne pijem mlijeko, ali pijem jogurt uz večernji obrok. Jedem puno žutog i mladog sira, jaja, sjemenki, sve povrće osim mrkve, cvekle i paradajza. Najmanje dva puta sedmično jedem tunjevinu, skušu,haringu ili sardine (ne jedem crveno meso i piletinu, ali su dozvoljeni u ovom režimu). Čitao sam da su naučnici promijenili mišljenje o ribi iz konzerve, sad kažu da se u njoj ne zadržava živa i da se hranjivi sastojci odlično sačuvaju (i to bolje kad je u ulju nego kad je samo u vodi).

Nakon prve sedmice, u kojoj sam se navikavao se na ovaj režim (izgubio dosta vode, smršao 4 kg), stvarno mršanje (topljenje masnoća sa stomaka, nogu, ruku) je nastavilo u ujednačenom ritmu. Nikad se nisam osjećao bolje i snažnije, a motivacija mi je svake sedmice jača, jer su rezultati stvarno značajni. Danas, 55 dana od početka, imam tačno 94 kg (ujutro, nakon spavanja, navečer 94.3). Imam potrebu da vježbam, u meni se nakupila neka energija ogromna. Svaku noć radim 10 do 15 serija od 20 sklekova, trbušnjake, čučnjeve. Pantalone mi spadaju :lol: Kad sam krenuo, cilj mi je bio doći do 89 kg za 3 mjeseca. Mislim da ću dodatno spustiti taj cilj, možda na 87. Imam stocky tip tijela, pa neću manje kila.

Razlika je drastična, neobjašnjiva. Više skoro nikad nisam gladan, a i kad jesam, to nije neizdrživa glad, već samo neko podsjećanje da jedem, i godi mi. Prije sam se znao buditi noću zbog gladi. Pretpostavljam da je za to bila kriva rezistencija.
Ne fale mi slakiši nikako. Ispočetka, najteže mi je bilo naviknuti se da moram sačekati do 12 da jedem, kao i riješiti se potrebe da nešto grickam dok radim na kompjuteru navečer. To je bilo samo pitanje promjene navika. Još jedna prednost je što mi se lice značajno iščistilo. Jedva čekam da uradim nalaze nakon 3 mjeseca na ovom režimu. Svaki dan pijem vitamine C i D3, i prije spavanja magnezij citrat, koji povećava inzulinsku osjetljivost.

Prije sam često jeo van kuće, sad sve rjeđe. Kad moram, onda se držim salata i ribe. Otkrio sam da u Fit baru, blizu BBI centra, imaju odlične salate za 5 KM (toliko me košta kad to isto pravim kući), a i dosta drugih jela koja mi odgovaraju. Tamo odem kad god moram jesti napolju. Ako imate preporuku za neko slično mjesto u Centru ili Starom gradu, napišite :)

U zadnje dvije sedmice sam počeo skraćivati ovaj interval od 8 sati, pa tako jedem tek oko 1 ili 2.
Kafu, čaj, i vodu je dozvoljeno piti u onih 16 sati.

Kad dođe ramazan, prozor ću samo premjestiti u večernje sate.

Nadam se da se ne ljutite što sam napisao ovako dugi post. Svima toplo preporučujem prelazak na ovaj način ishrane. Ako imate nekih pitanja, rado ću vam pokušati pomoći. I na internetu postoji mnoštvo informacija. Odlučan sam da ovim trajno promijenim svoje navike, ne samo privremeno.
Last edited by thekupus on 05/05/2019 04:08, edited 1 time in total.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#48 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bluemore »

:thumbup:
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#49 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by kredenac-ac »

thekupus wrote:Pozdrav,

Moram svima koji se pate sa inzulinskom rezistencijom, i svime što nju prati, preporučiti intermittent fasting.

Na vaganju 10.3. sam imao 106.8 kg (185 cm, 24 godine), i tog dana sam napravio drastičnu promjenu u svojoj svakodnevnoj dijeti. Započeo sam sa režimom 16/8, koji podrazumijeva da 16 sati nakon zadnjeg obroka u danu ne jedem ništa. U praksi to znači da u 12 jedem prvi obrok, između jedem nešto lagano, tipa orašastih plodova, zrnatog sira, popijem jogurta, itd., i onda oko 8 jedem drugi obrok u danu. Uz ovaj režim, od prvog dana se držim stroge low-carb dijete, dakle sve sam izbacio što mi je prije osnova ishrane bilo. Nema hljeba, paste (pa ni od integralnih žitarica), leće, graha, krompira, graška, riže...Pošto sam vegetarijanac već dugo vreme, svaki dan mi je glavni obrok bio sastavljen od ovih stvari, a uz to sam obilato jeo slatkiše, pekarske proizvode, sokove. Izbacio sam i voće skroz, osim bobičastog (kupine, maline, borovnice) koje mi je zamjena za sve slatkiše koje sam prije jeo. Ne pijem mlijeko, ali pijem jogurt uz večernji obrok. Jedem puno žutog i mladog sira, jaja, sjemenki, sve povrće osim mrkve, cvekle i paradajza. Najmanje dva puta sedmično jedem tunjevinu, skušu,haringu ili sardine (ne jedem crveno meso i piletinu, ali su dozvoljeni u ovom režimu). Čitao sam da su naučnici promijenili mišljenje o ribi iz konzerve, sad kažu da se u njoj ne zadržava živa i da se hranjivi sastojci odlično sačuvaju (i to bolje kad je u ulju nego kad je samo u vodi).

Nakon prve sedmice, u kojoj sam se navikavao se na ovaj režim (izgubio dosta vode, smršao 4 kg), stvarno mršanje (topljenje masnoća sa stomaka, nogu, ruku) je nastavilo u ujednačenom ritmu. Nikad se nisam osjećao bolje i snažnije, a motivacija mi je svake sedmice jača, jer su rezultati stvarno značajni. Danas, 55 dana od početka, imam tačno 94 kg (ujutro, nakon spavanja, navečer 94.3). Imam potrebu da vježbam, u meni se nakupila neka energija ogromna. Svaku noć radim 10 do 15 serija od 20 sklekova, trbušnjake, čučnjeve. Pantalone mi spadaju :lol: Kad sam krenuo, cilj mi je bio doći do 89 kg za 3 mjeseca. Mislim da ću dodatno spustiti taj cilj, možda na 87. Imam stocky tip tijela, pa neću manje kila.

Razlika je drastična, neobjašnjiva. Više skoro nikad nisam gladan, a i kad jesam, to nije neizdrživa glad, već samo neko podsjećanje da jedem, i godi mi. Prije sam se znao buditi noću zbog gladi. Pretpostavljam da je za to bila kriva rezistencija.
Ne fale mi slakiši nikako. Ispočetka, najteže mi je bilo naviknuti se da moram sačekati do 12 da jedem, kao i riješiti se potrebe da nešto grickam dok radim na kompjuteru navečer. To je bilo samo pitanje promjene navika. Još jedna prednost je što mi se lice značajno iščistilo. Jedva čekam da uradim nalaze nakon 3 mjeseca na ovom režimu. Svaki dan pijem vitamine C i D3, i prije spavanja magnezij citrat, koji povećava inzulinsku osjetljivost.

Prije sam često jeo van kuće, sad sve rjeđe. Kad moram, onda se držim salata i ribe. Otkrio sam da u Fit baru, blizu BBI centra, imaju odlične salate za 5 KM (toliko me košta kad to isto pravim kući), a i dosta drugih jela koja mi odgovaraju. Tamo odem kad god moram jesti napolju. Ako imate preporuku za neko slično mjesto u Centru ili Starom gradu, napišite :)

U zadnje dvije sedmice sam počeo skraćivati ovaj interval od 8 sati, pa tako jedem tek oko 1 ili 2.
Kafu, čaj, i vodu je dozvoljeno piti u onih 16 sati.

Kad dođe ramazan, prozor ću samo premjestiti u večernje sate.

Nadam se da se ne ljutite što sam napisao ovako dugi post. Svima toplo preporučujem prelazak na ovaj način ishrane. Ako imate nekih pitanja, rado ću vam pokušati pomoći. I na internetu postoji mnoštvo informacija. Odlučan sam da ovim trajno promijenim svoje navike, ne samo privremeno.
Svaka ti cast i zbog tebe i zbog nas s kojima si podijelio iskustvo.
Reci mi jel teska glavobolja i odvikavanje od slatkisa prve 2 sedmice? I da li si tada osjecao glad? Imam osjecaj da su to 2 sedmice pakla i onda dolaze super dani. Da li sam u pravu?
Cula sam da je 16/8 super za IR
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7431
Joined: 16/01/2007 23:38

#50 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

thekupus wrote:Pozdrav,

Moram svima koji se pate sa inzulinskom rezistencijom, i svime što nju prati, preporučiti intermittent fasting.

..................

Nadam se da se ne ljutite što sam napisao ovako dugi post. Svima toplo preporučujem prelazak na ovaj način ishrane. Ako imate nekih pitanja, rado ću vam pokušati pomoći. I na internetu postoji mnoštvo informacija. Odlučan sam da ovim trajno promijenim svoje navike, ne samo privremeno.
Pozdrav i tebi i hvala na pisanju. Napisao si stanje s kilažom, ali nisi spominjao nalaze, šećer i inzulin natašte i 2 sata po obroku/uzimanju glukoze, kakvi su sad tu rezultati. I uzimaš li išta od terapije?

Meni je endokrinolog podvukao da prvi obrok moram imati unutar sat vremena od buđenja i terapiju uz njega, većina ih insistira na tome. Mada mi se nekad ne da ustajati ranije i spremati, ali vidim po nalazima bolje rezultate, pa onda ne eksperimentišem.
Post Reply