Inzulinska rezistencija!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#126 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by triple mama »

banjaluka078 wrote: 30/04/2020 11:50
triple mama wrote: 30/04/2020 11:36 Pomagajte sa savjetima....sin od 22 godine je na sioforu, eutiroxu i alergicar...par dana se zali da ga gusi kao da mu je gumena bombona u grlu... kako posti nepije nista za alergiju...da nije zbog toga?

Uz dužno poštovanje postu, ali zašto posti ako onda ne može uzimati lijekove? Ili zašto ne popije prije nego što zaposti? Ovo je vrijeme kad alergičari baš imaju probleme, polena je svuda i ne bi se trebao zezati s tim.
Sad sam ga pitala. Par dana nije pio, valjda nije osjecao potrebu...naravno da uzimanje terapije prilagodi postu. Jucer ga je toliko fusilo da je 2 flonidana popio i 1 onceair i nista...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#127 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

triple mama wrote: 30/04/2020 11:57
Sad sam ga pitala. Par dana nije pio, valjda nije osjecao potrebu...naravno da uzimanje terapije prilagodi postu. Jucer ga je toliko fusilo da je 2 flonidana popio i 1 onceair i nista...
Meni su dali Xsyzal, kao jači lijek od Flonidana i rekli da uzimam 2x1 kod izraženijih reakcija. Neka vidi s doktorom da li bi mu bolje odgovarao taj lijek. I da ne izlazi ako ne mora, masku na nos...
hurmasica
Posts: 1003
Joined: 18/03/2011 08:51

#128 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by hurmasica »

Ustanovljena mi inzulinska rezistencija i propisan glukophage 500 xr jednom dnevno.
Medjitim kako pijem ove tablete osjecam vecu potrebu za slatkom hranom.
Kile ne micu prema dole.

Da li je iko imqo ovakvu nus pojavu.

Kako sama sebe sprijeciti da jedem slatko kad imam neopisivu zelju?
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#129

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:22, edited 1 time in total.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#130 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by pizarro »

jOFLA wrote: 16/05/2020 22:24 Šećer izaziva jaku ovisnost.
ziva istina! :D
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#131 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

jOFLA wrote: 16/05/2020 22:24
hurmasica wrote: 16/05/2020 13:43 Ustanovljena mi inzulinska rezistencija i propisan glukophage 500 xr jednom dnevno.
Medjitim kako pijem ove tablete osjecam vecu potrebu za slatkom hranom.
Kile ne micu prema dole.

Da li je iko imqo ovakvu nus pojavu.

Kako sama sebe sprijeciti da jedem slatko kad imam neopisivu zelju?
To ne može biti od glucophage odnosno metformina, nego prolaziš kroz tipičnu fazu odvikavanja od šećera kad tvoj mozak čini sve da te privoli na novu dozu marmelade, kafe sa šećerom, Nutelle, hurmašice... Potpuno isti fenomen se javlja kod ljudi koji se odvikavaju od alkohola ili cigareta. Šećer izaziva jaku ovisnost.

Kad kile ne idu dole, znači nisi u kalorijskom deeficitu. Koliko kalorija dnevno unosiš u sebe ? Ako ne brojiš kalorije, počni ih brojati. Čak i na dijetama u kojima se ugljikohidrati ne unose apsolutno nikako, opet treba brojati kalorije. Kupi jeftinu digitalnu vagu i mjeri svaki i najmanji sastojak koji će završiti u šerpi odnosno tanjiru.

Ukoliko si na nekoj blesavoj FB grupi o ketogenoj ishrani ili na YT od Dr. Berg čula i pročitala da se tu kalorije ne trebaju brojati nego kile same idu dole - pročitala si budalaštinu. Ima i jako dobrih ali ih nećeš naći na FB, i to nije Dr. Berg. Jedi samo mesa i masnoću od 5000 kcal dnevno i za dva mjeseca udebljaćeš se kao slon. Ali budi u deficitu i smršaćeš. Drugim riječima, počni brojati kalorije.

Kako ne bi jela slatko samu sebe spriječiš samosvjesnom disciplinom, odlučnosti, i nikako drukčije. To je kraći period. Iskriziraš odvikavanje od šećera i sve bude u redu. Tvoja disciplina i tvoja odlučnost su stvari nad kojima samo ti imaš kontrolu.

Teško je imati metabolički poremećaj sa svim zdravstvenim komplikacijama koje poremećaj vremenom donese.
Teško je strpiti se i proći krizu odvikavanja od šećera.
Izaberi svoje teško.
Iz ličnog iskustva, kao neko ko godinama ima inzulinsku rezistenciju, brojanje kalorija je greška.
To je veoma teško, zamorno, opterećuje psihu i samo otežava ionako tešku borbu.
Meni je pomogla kućna vaga i ništa više.
Kao neko ko se doslovno istopio u toku 6 mjeseci, nakon što mi je ustanovljena inzulinska rezistencija i nakon što sam krenuo s LCHF, nikada niti jednom nisam brojao kalorije niti vagao šta jedem, nego sam jeo ono što je propisano i što mi je u tom trenutku najbolje odgovaralo, naravno, u skladu s LCHF ishranom.
Vagao sam se svakog ponedjeljka ujutro, i što je važnije, mjerio obim struka, nadlaktice i butine. Na tim mjerenjima obima se najbolje vide rezultati.
Naravno, očekivati da ćeš smršati ako sedmično pojedeš dvije kile špeka, 7 kokoša, 3 kile sira i sl je apsurdno.
Ja sam jeo svega koliko sam htio dok ne osjetim da je to - to. U neka doba se "smanji želudac" a potreba za UH postane nešto kao i potreba za cigaretama. Kao nekadašnji pušač, odgovorno tvrdim da je PUNO pakše prestati pušiti za nekoga ko je pušač nego prestati kljukati se UH za nekoga kome UH predstavljaju. Cigareta i duhanski dim mi se gade već godinama, zaista ne mogu da pomislim da zapalim, fuj. Nakon 6 mjeseci LCHF još uvijek mi se često javljala želja da stavim pred sebe LEDO Quattro sladoled i da jedem dok se ne userem. :lol:
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#132 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Sovac »

simbabimba wrote: 29/01/2020 11:27
jOFLA otkad si na keto dijeti? Imas li kakvu preporuku, knjigu recepata, nesto?

Ja se prebacujem na keto definitivno.

Zelija Velija je meni preporucila dijetu koja je u svojoj osnovi neizbalansirana prehrana: samo povrce, mladi sir i piletina/riba!

:-) :-) :-) :-)
Probaj keto ali znaj da ti možda i ne bude godila takva ishrana.
Meni su keto i LCHF pogoršali IR, vratili na nivoe kad sam jeo proste UH kao hljeb, slatko i ostale proste UH.
Na kraju stanje mi je popravila balansirana ishrana sa dosta složenih UH (zobene, integralna riža, proso, heljda, slatki krompir), mesa i malo zdravih masti.
Ne moža svakome ista dijeta pomoći.

Također, dr Velija je dobar endokrinolog ali loš nutricionist, njeni savjeti za ishranu su mi također pogoršali stanje.
Najbolje ti je otić nutricionisti da ti sastavi plan i prati stanje.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#133 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

Ja sam išao kod nutricioniste u Vrazovu, neka poznata doktorica, nikada niti jednom rječju nije spomenula da možda imam inzulinsku rezistenciju.
To bi trebala biti prva sumnjiva stvar ako imaš problema s kilažom, a imao sam sve simptome.
Niti doktor opšte prakse, nikada ništa.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#134 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

Naslovnica wrote: 18/05/2020 09:30 Ja sam išao kod nutricioniste u Vrazovu, neka poznata doktorica, nikada niti jednom rječju nije spomenula da možda imam inzulinsku rezistenciju.
To bi trebala biti prva sumnjiva stvar ako imaš problema s kilažom, a imao sam sve simptome.
Niti doktor opšte prakse, nikada ništa.

Naši doktori... Jako rijetko posmatraju kompletan organizam, nego samo ono što je njihova specijalizacija. Mene je godinama zavlačila dr koja je samo potencirala hipotireozu, a morala je na meni vidjeti i IR. Uputila me endokrinologu na konsultaciju nakon "sto godina", da bi mi čovjek s vrata rekao bulvalno "na stranu hipo, ti imaš IR" i prvim nalazom smo to potvrdili. Doktorica je na taj nalaz imala komentar "aaaa, vidi sad i ovo". Dođe ti da je udaviš.
A čudi me za nutricionistu, jer vidim da sad svi potenciraju IR i rade programe prilagođene nama.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#135 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

Naslovnica wrote: 18/05/2020 08:17 Kao nekadašnji pušač, odgovorno tvrdim da je PUNO pakše prestati pušiti za nekoga ko je pušač nego prestati kljukati se UH za nekoga kome UH predstavljaju. Cigareta i duhanski dim mi se gade već godinama, zaista ne mogu da pomislim da zapalim, fuj. Nakon 6 mjeseci LCHF još uvijek mi se često javljala želja da stavim pred sebe LEDO Quattro sladoled i da jedem dok se ne userem. :lol:
Isto, identično iskustvo. Ne padne mi na um da pogledam za cigaretom, gadi mi se dim. Ali kad čujem da je Maza na sniženju, nema veze što je drugi kraj grada i strašna je gužva u saobraćaju. Prokletstvo.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#136 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by simbabimba »

Sovac wrote: 18/05/2020 09:18
simbabimba wrote: 29/01/2020 11:27
jOFLA otkad si na keto dijeti? Imas li kakvu preporuku, knjigu recepata, nesto?

Ja se prebacujem na keto definitivno.

Zelija Velija je meni preporucila dijetu koja je u svojoj osnovi neizbalansirana prehrana: samo povrce, mladi sir i piletina/riba!

:-) :-) :-) :-)
Probaj keto ali znaj da ti možda i ne bude godila takva ishrana.
Meni su keto i LCHF pogoršali IR, vratili na nivoe kad sam jeo proste UH kao hljeb, slatko i ostale proste UH.
Na kraju stanje mi je popravila balansirana ishrana sa dosta složenih UH (zobene, integralna riža, proso, heljda, slatki krompir), mesa i malo zdravih masti.
Ne moža svakome ista dijeta pomoći.

Također, dr Velija je dobar endokrinolog ali loš nutricionist, njeni savjeti za ishranu su mi također pogoršali stanje.
Najbolje ti je otić nutricionisti da ti sastavi plan i prati stanje.
Na ketu bez problema gubim kilograme ali zbog jetre i bubrega sam samo u toj fazi mrsanja jela samo povrce i meso. Sada pokusavam biti sto vise na low carb prehrani, pravim "pogacice" po keto receptima od jaja i mljevenih badema, jedem proteinski hljeb iz dm-a, jabuke, jagode, borovnice i sumsko voce (sada zaledjeno) i kile mi na ovom rezimu ne idu ni dole ali ni gore. Kad me opuca strasna zelja za slatkim napravim keto kolace sa mljevenim rogacem ili makom, prelijem crnom cokoladom i dodam jagode :D

Ne znam kakva mi je situacija za IR, moracu nekad ponoviti nalaze, ali se puno bolje osjecam otkako ne jedem secer i psenicno brasno.

S druge strane, dr Zelija kazes da je odlican endokrinolog - meni je otkako sam na rezimu i terapiji (glicophage 1000xr) ciklus otisao u vraga, ne reagujem na maccu koju mi je preporucila, i mislim da ce mi taj problem ostati :-?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#137 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

simbabimba wrote: 18/05/2020 13:30
Na ketu bez problema gubim kilograme ali zbog jetre i bubrega sam samo u toj fazi mrsanja jela samo povrce i meso. Sada pokusavam biti sto vise na low carb prehrani, pravim "pogacice" po keto receptima od jaja i mljevenih badema, jedem proteinski hljeb iz dm-a, jabuke, jagode, borovnice i sumsko voce (sada zaledjeno) i kile mi na ovom rezimu ne idu ni dole ali ni gore. Kad me opuca strasna zelja za slatkim napravim keto kolace sa mljevenim rogacem ili makom, prelijem crnom cokoladom i dodam jagode :D

Ne znam kakva mi je situacija za IR, moracu nekad ponoviti nalaze, ali se puno bolje osjecam otkako ne jedem secer i psenicno brasno.

S druge strane, dr Zelija kazes da je odlican endokrinolog - meni je otkako sam na rezimu i terapiji (glicophage 1000xr) ciklus otisao u vraga, ne reagujem na maccu koju mi je preporucila, i mislim da ce mi taj problem ostati :-?
Ako si sad na takvom ishrani i pridržavaš se režima, možda si se doevla u red i nije ti uopšte potreba terapija. Možda je to razlog? Valjalo bi da uradiš nalaze, možda ti uopšte više nije potrebna hemija.
Meni su se s Gl. 1000xr ciklusi popravili.

Ne znam da li sam vidjela Velijin ili plan ishrane nekog drugog, na kojem su viršle i parizer. Čim vidim tako nešto, odustanem od tog "stručnjaka".
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#138 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by triple mama »

Pomagajte...sin mjesecima opet se osjeca umorno. Probudi se umoran. Na eutiroxu je i sioforu. Povremeno pumpica Foster ako ga gusi prasina, smog...
Nije bas uvijek dosljedan zdravoj ishrani, ali da li je moguce da mu terapija za hypothireosus nije zadovoljavajuca pa je zato uvijek los? Zavrsava fax, ima neke ispite i svega se zasitio pa mu vjerovatno i stres pogorsava stanje....sta mislite?
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#139 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Truba »

ja imam samo dva poriva tojest ne poriva nego glad i umor

ja sam samo gladan mogu jesti ko nilski konj
a uvijek sam umoran

medjutim gledam ove simptome ja sam samo razvalio želudac
:D
User avatar
dulekrele
Posts: 3840
Joined: 10/04/2014 18:25

#140 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by dulekrele »

I meni je doktorica rekla da imam IR i to nakon sto sam izvadio hormon inzulina. Bio je cini mi se oko 21 a navodno je normalno oko 10-11 ako se vadi nalaz na tašte. ŠUK mi je Ok. Iste sekunde izbacio rafinisani secer u bilo kojem obliku i presao na steviju. Ukljucila mi dr. Inofolic 2 kesice dnevno i nakon 3 mjeseca kada sam ponovo radio nalaz inzulina on se spustio na oko 14-15. Izbaciti secer u potpunosti (nije lako uopšte) i skinuti kilazu kolko tolko i moze se regulisati.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#141 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Truba »

zapravo pospan...to sam htio napisati ne umoran
da ne editiram
ramonda
Posts: 58
Joined: 07/03/2024 10:24

#142 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by ramonda »

Na zadnjem sistematskom pregledu doktor mi je utvrdio da imam balgu IR.

Znam za dijabetes, ali ne znam za IR, nisam nikad ranije čula. Kaže mi da to znači da ja kao imam inzulina dovoljno, ali da su mi ćelije "zaključane". Inače kad god da mjerim, inzulin mi je 6.0, nikad nije ni niži, a ni veći od toga, da ne znam šta pojedem ili nikako da ne jedem, uvijek je isti. Imam 24 godine, treba li se zabrinuti zbog ovoga?

Inače nemam nikakavih problema, a i za ovo sam otkrila slučajno na sistematskom, inače ne bih ni znala da imam.
User avatar
dulekrele
Posts: 3840
Joined: 10/04/2014 18:25

#143 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by dulekrele »

ramonda wrote: 07/03/2024 13:30 Na zadnjem sistematskom pregledu doktor mi je utvrdio da imam balgu IR.

Znam za dijabetes, ali ne znam za IR, nisam nikad ranije čula. Kaže mi da to znači da ja kao imam inzulina dovoljno, ali da su mi ćelije "zaključane". Inače kad god da mjerim, inzulin mi je 6.0, nikad nije ni niži, a ni veći od toga, da ne znam šta pojedem ili nikako da ne jedem, uvijek je isti. Imam 24 godine, treba li se zabrinuti zbog ovoga?

Inače nemam nikakavih problema, a i za ovo sam otkrila slučajno na sistematskom, inače ne bih ni znala da imam.
Inzulin i ŠUK nisu isto. Inzulin je hormon gusterace. Tako da kad to mjeris nije u pitanju inzulin vec šecer u krvi ŠUK. IR je put ka dijabetisu. Ako se iskontrolise nece se ni doci do toga.
Last edited by dulekrele on 07/03/2024 13:44, edited 1 time in total.
User avatar
mirota
Posts: 2349
Joined: 11/01/2018 11:42

#144 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by mirota »

pod broj 1 smrsati
pod broj 2 brzo hodanje, plivanje, shodno godinama, ali ne setanje, nego brz hod i plivanje bar 6-7 km sedmicno
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#145 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Truba »

ja krv nisam vadio 17 godina
a i kada sam vadio bilo je to za apliciranje za stipendiju za japan :D
mene je strah vaditi krv da se tesitiram za IR
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#146 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

ramonda wrote: 07/03/2024 13:30 Na zadnjem sistematskom pregledu doktor mi je utvrdio da imam balgu IR.

Znam za dijabetes, ali ne znam za IR, nisam nikad ranije čula. Kaže mi da to znači da ja kao imam inzulina dovoljno, ali da su mi ćelije "zaključane". Inače kad god da mjerim, inzulin mi je 6.0, nikad nije ni niži, a ni veći od toga, da ne znam šta pojedem ili nikako da ne jedem, uvijek je isti. Imam 24 godine, treba li se zabrinuti zbog ovoga?

Inače nemam nikakavih problema, a i za ovo sam otkrila slučajno na sistematskom, inače ne bih ni znala da imam.
Nije bitno koliki ti je šećer u krvi nego inzulin natašte i poslije jela/glukoze. Iščitaj temu, pisali smo dugo i opširno na formu. Da se srediti hranom i aktivnošću. Poslije ručka ne na kauč nego u šetnju. 45 minuta ti je dosta.
ramonda
Posts: 58
Joined: 07/03/2024 10:24

#147 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by ramonda »

banjaluka078 wrote: 07/03/2024 19:12
ramonda wrote: 07/03/2024 13:30 Na zadnjem sistematskom pregledu doktor mi je utvrdio da imam balgu IR.

Znam za dijabetes, ali ne znam za IR, nisam nikad ranije čula. Kaže mi da to znači da ja kao imam inzulina dovoljno, ali da su mi ćelije "zaključane". Inače kad god da mjerim, inzulin mi je 6.0, nikad nije ni niži, a ni veći od toga, da ne znam šta pojedem ili nikako da ne jedem, uvijek je isti. Imam 24 godine, treba li se zabrinuti zbog ovoga?

Inače nemam nikakavih problema, a i za ovo sam otkrila slučajno na sistematskom, inače ne bih ni znala da imam.
Nije bitno koliki ti je šećer u krvi nego inzulin natašte i poslije jela/glukoze. Iščitaj temu, pisali smo dugo i opširno na formu. Da se srediti hranom i aktivnošću. Poslije ručka ne na kauč nego u šetnju. 45 minuta ti je dosta.
Upravo listam, hvala puno :)
Post Reply