Intuicija i telepatija

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
zoomba
Posts: 44810
Joined: 19/12/2013 14:11

#26 Re: Intuicija i telepatija

Post by zoomba »

Nece baba vise u sipke.. :lol:
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#27 Re: Intuicija i telepatija

Post by Paco »

superiska wrote:
Paco wrote:
Intuicija nam dodje kao neka vrsta utjehe nakon sto napravimo ovo ili ono. Barem ja to tako vidim. Zasto?
Evo recimo, napravim nesto sasvim pogresno, a znao sam od pocetka da to nije dobra stvar...i onda sam sebe tjesim, odnosno kritikujem kasnije pricom "zasto nisam poslusao intuiciju i uradio suprotno".
Cim si ti znao, u tom slucaju nisi ni imao odredjenu dvojbu odnosno bio si siguran da je ispravno. Fokus je vise na predosjecaju, npr. kad nemas konkretnu osnovu da sumnjas u nekoga a sumnjas ili nemas nikakvih konkretnih smetnji ne uciniti nesto ali osjetis otpor. Razumijes?
Pogresno!
Ima tu negdje faktor rizika. Ne upustas se svjesno u nesto za sto znas da je pogresno ili bi moglo biti pogresno, nego rizikujes vodeci se onom "ko ne rizikuje taj i ne profitira". Razumijes? 8-)
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#28 Re: Intuicija i telepatija

Post by superiska »

Paco wrote:
superiska wrote:
Paco wrote:
Intuicija nam dodje kao neka vrsta utjehe nakon sto napravimo ovo ili ono. Barem ja to tako vidim. Zasto?
Evo recimo, napravim nesto sasvim pogresno, a znao sam od pocetka da to nije dobra stvar...i onda sam sebe tjesim, odnosno kritikujem kasnije pricom "zasto nisam poslusao intuiciju i uradio suprotno".
Cim si ti znao, u tom slucaju nisi ni imao odredjenu dvojbu odnosno bio si siguran da je ispravno. Fokus je vise na predosjecaju, npr. kad nemas konkretnu osnovu da sumnjas u nekoga a sumnjas ili nemas nikakvih konkretnih smetnji ne uciniti nesto ali osjetis otpor. Razumijes?
Pogresno!
Ima tu negdje faktor rizika. Ne upustas se svjesno u nesto za sto znas da je pogresno ili bi moglo biti pogresno, nego rizikujes vodeci se onom "ko ne rizikuje taj i ne profitira". Razumijes? 8-)
Djelomicno cu se sloziti jer si spomenuo rizik ali tvoje objasnjenje mi vise vodi ka poslovnim stvarima :lol: Ono tipa, siguran si u neki, recimo, poslovni potez iako svi oko tebe u to sumnjaju. Razumijes?
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#29 Re: Intuicija i telepatija

Post by Paco »

superiska wrote:
Djelomicno cu se sloziti jer si spomenuo rizik ali tvoje objasnjenje mi vise vodi ka poslovnim stvarima :lol: Ono tipa, siguran si u neki, recimo, poslovni potez iako svi oko tebe u to sumnjaju. Razumijes?
I to je nesto, barem se djelimicno slazes :P :D

Pa na sve se moze primjeniti, na svaki segment zivota. Ko ima taj hazarderski duh on ga primjenjuje i u poslu i u ljubavi...opcenito, u svemu sto radi. Razumijes? :drndavi:
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#30 Re: Intuicija i telepatija

Post by superiska »

Paco wrote:
superiska wrote:
Djelomicno cu se sloziti jer si spomenuo rizik ali tvoje objasnjenje mi vise vodi ka poslovnim stvarima :lol: Ono tipa, siguran si u neki, recimo, poslovni potez iako svi oko tebe u to sumnjaju. Razumijes?
I to je nesto, barem se djelimicno slazes :P :D

Pa na sve se moze primjeniti, na svaki segment zivota. Ko ima taj hazarderski duh on ga primjenjuje i u poslu i u ljubavi...opcenito, u svemu sto radi. Razumijes? :drndavi:
Slabo da se razumijemo...
Intuiciju je tesko objasniti jer je u suprotnosti sa racionalnim i na nju ne mozemo uticati dok recimo, u rizik svjesno ulazis. Predosjecaj nam alarmira da smo u opasnosti (bez ikakvog dokaza), pomaze u donosenju odluke (tjera nas da razmisljamo da li je ispravno ili ne), upozorava... Eh kad je ignorises vec prelazis u rizik. To sam, u prvom postu, i pitala. Ignorisemo li je ili je, ipak, treba poslusati?
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#31 Re: Intuicija i telepatija

Post by Paco »

Dobro. Eto necu vise. Tako je :D
Intuicija mi kaze da treba da napustim temu :D
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#32 Re: Intuicija i telepatija

Post by superiska »

4,8......njaaaaaaa :lol:

Sretno :vozdra:
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#33 Re: Intuicija i telepatija

Post by Paco »

sretno ili ne, jasno sam napisao da bas i ne slusam intuciju :D

Ostao sam duzan pojasnjenje za telepatiju :evil:
zoomba
Posts: 44810
Joined: 19/12/2013 14:11

#34 Re: Intuicija i telepatija

Post by zoomba »

Stoje Mujo i Haso na jednom proplanku u šumi i kaže Haso Muji:
●Gledaj, bolan, kako će sad onaj auto udarit u kamion.
I stvarno auto udari u kamion.
Onda kaže:
●Gledaj kako će se ona ptica pokakit onom čovjeku na glavu.
I stvarno se ptica pokaki na nesrećnog čoveka.
Kaže opet:
●Gledaj sad kako će me Fata pozvat na mobilni.
I stvarno zove Fata.
Kaže Mujo:
●Bog te, Haso, pa kak si, bolan sve to znao? A ovaj mu kaže:
●E, to t' se zove telepatija.
A Mujo ga pita:
●Je l' možeš mene naučit tu telepatiju?
Kaže Haso:
●Mogu. Vidiš ono drvo? E sad da se skineš go i da zagrliš to drvo.
I Mujo nesrećnik uradi kako mu Haso reče. I Haso mu veza ruke sa druge strane i poče da kruži oko njega. Kruži on tako, a Mujo, priljubljen uz drvo, reče:
●Bolan, Haso, ti ćeš mene jebat!
A Haso mu reče:
●Aaa, učiš, učiš telepatiju!
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#35 Re: Intuicija i telepatija

Post by anchor85 »

ExNihilo wrote:Čudesno je šta sve ljudi vjeruju, i kako ih vlastiti um vara. :zoka:
A zašto misliš da nas um vara?
Ja mislim da intuicija nije ništa drugo do naučenih/viđenih stvari nekad, koje su nam se svjesno činile apsolutno beznačajne, ili ih čak samo nesvjesno vidimo. To se pohrani egdje duboko, dok ne zatreba, ili dok krajičkom oka ne počnemo vidjeti iste detaljčiće, obrasce, i onda ih povezujemo ispravno.

Na moju žalost, ne vjerujem svojoj intuiciji koliko bih trebala, jer uvijek mislim da sam pametnija od nje. Nikako da sebi naguram u glavu da nisam.
Last edited by anchor85 on 18/03/2018 10:24, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#36 Re: Intuicija i telepatija

Post by ExNihilo »

anchor85 wrote:
ExNihilo wrote:Čudesno je šta sve ljudi vjeruju, i kako ih vlastiti um vara. :zoka:
A zašto misliš da nas um vara?
Ja mislim da intuicija nije ništa drugo do naučenih/viđenih stvari nekad, koje su nam se svjesno činile apsolutno beznačajne, ili ih čak samo nesvjesno vidimo. To se pohrani egdje duboko, dok ne zatreba, ili dok krajičkom oka ne počnemo vidjeti iste detaljčiće, obrasce, i onda ih povezujemo ispravno.
Zato što su sve te navodne intiucijei telepatije racionalno objašnjene. Štaviše, statistički modelirane.

Samo je jedna "telepatija". Ona na kvantnom nivou i zove se quantum entanglement. :D
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#37 Re: Intuicija i telepatija

Post by anchor85 »

ExNihilo wrote:
anchor85 wrote:
ExNihilo wrote:Čudesno je šta sve ljudi vjeruju, i kako ih vlastiti um vara. :zoka:
A zašto misliš da nas um vara?
Ja mislim da intuicija nije ništa drugo do naučenih/viđenih stvari nekad, koje su nam se svjesno činile apsolutno beznačajne, ili ih čak samo nesvjesno vidimo. To se pohrani egdje duboko, dok ne zatreba, ili dok krajičkom oka ne počnemo vidjeti iste detaljčiće, obrasce, i onda ih povezujemo ispravno.
Zato što su sve te navodne intiucijei telepatije racionalno objašnjene. Štaviše, statistički modelirane.

Samo je jedna "telepatija". Ona na kvantnom nivou i zove se quantum entanglement. :D
Slažem se da se može racionalno objasniti (sam gore i napisala), ali i dalje ne kontam kako nas um vara.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#38 Re: Intuicija i telepatija

Post by ExNihilo »

Vara tako što savršeno racionalan fenomen interpretira metafizikom.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#39 Re: Intuicija i telepatija

Post by anchor85 »

ExNihilo wrote:Vara tako što savršeno racionalan fenomen interpretira metafizikom.
Zašto ne? Ako je lakše za shvatiti i objasniti ... :D
I dalje ne smatram da vara, nego na osnovu znanja i sposobnosti, svačiji um daje koliko može. Ako ja nemam pojma o fizici, i vjerujem u magiju, naravno da ću takav fenomen objasniti kao magiju.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#40 Re: Intuicija i telepatija

Post by ExNihilo »

anchor85 wrote:
ExNihilo wrote:Vara tako što savršeno racionalan fenomen interpretira metafizikom.
Zašto ne? Ako je lakše za shvatiti i objasniti ... :D
I dalje ne smatram da vara, nego na osnovu znanja i sposobnosti, svačiji um daje koliko može. Ako ja nemam pojma o fizici, i vjerujem u magiju, naravno da ću takav fenomen objasniti kao magiju.
Vara zato što postoji objektivna realnost. Ako je interpretacija koju um nudi suprotna objektivnoj realnosti, iz ovih ili onih razloga, tada um vara.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#41 Re: Intuicija i telepatija

Post by anchor85 »

ExNihilo wrote:
anchor85 wrote:
ExNihilo wrote:Vara tako što savršeno racionalan fenomen interpretira metafizikom.
Zašto ne? Ako je lakše za shvatiti i objasniti ... :D
I dalje ne smatram da vara, nego na osnovu znanja i sposobnosti, svačiji um daje koliko može. Ako ja nemam pojma o fizici, i vjerujem u magiju, naravno da ću takav fenomen objasniti kao magiju.
Vara zato što postoji objektivna realnost. Ako je interpretacija koju um nudi suprotna objektivnoj realnosti, iz ovih ili onih razloga, tada um vara.
Slažem se, ukoliko npr. ja tvrdim da je trava šarena, a realno je zelena, u ovom slučaju mene moj um vara.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#42 Re: Intuicija i telepatija

Post by ExNihilo »

Tako je. Ili, ako tvrdiš da ima neka tajna veza zbog toga što si pomislila na osobu X, a u tom trenutku te osoba X nazvala, pa to pripisuješ intuiciji/telepatiji, zapravo te um vara jer je riječ o školskom primjeru survivorship biasa: ne uzimamo u obzir i ne pamtimo sve instance kada smo pomislili na osobu X, nakon čega se nije ništa desilo, a pamtimo samo one slučajeve nakon kojih se naizgled dogodila neobična veza, iako broj prvih nemjerljivo premašuje broj drugih.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#43 Re: Intuicija i telepatija

Post by anchor85 »

Joj, mamurluk me pere, a i žurim na trening. Vako. Pokušavam da ti rečem da za intuiciju (i ovo je sad samo po meni) može postojati više objašnjenja, ovisi samo od perspektive iz koje gledaš, tvojg znanja, eduacije, etc. Fizičar će objašnjavat na jedan način, psiholog na drugi, neurolog na treći, vidovnjak n četvrti, ...... I ne mora značiti da je bilo ko od njih u krivu, a ni da su u pravu.
Telepatiju ne želim objašnjavat jer je to nešto o čemu nisam previše razmišljala.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#44 Re: Intuicija i telepatija

Post by Zejnep »

Joj što ne mogu ovih logičara. To ne da da išta osjetiš. :mrgreen:
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#45 Re: Intuicija i telepatija

Post by anchor85 »

Zejnep wrote:Joj što ne mogu ovih logičara. To ne da da išta osjetiš. :mrgreen:
Cold, emotionless bitches :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#46 Re: Intuicija i telepatija

Post by SaraFina »

Intuicija predstavlja osobni doživljaj/predosjećaj dogadjaja koji je izvan bilo kakvog logičkog pojašnjenja. Sad možemo proširiti temu na vrste inteligencije, pa bi došli do pojašnjenja koji ljudi su u principu najviše intuitivni. Važno je da se pronadje balans izmedju intuicije i logike. Pa evo niz nekih savjeta koje koristim/koje stručnjaci preporučuju.
Laičkim jezikom pojašnjenja:

Za intuiciju je neophodna promjena svijesti, te stanje jasnoće i otvorenog ispitivanja samog sebe, okoline i ljudi. U pitanju je spoznaja koju osećamo u "tijelu, srcu i duši".

Za razvijanje intuicija važno je osloboditi se vlastitog ega, upotpuniti sopstveno samopouzdanje, te tako dolaziti do samospoznaja i u krajnjoj liniji "otkrivati svijet oko sebe".

Intuicija često čovjeka upućuje na neku stvar ili spoznaju a logička strana uma joj se vatreno suprotstavlja. Stručno mišljenje preovladava, da u takvim situacijama ipak treba dati prednost logičkoj strani uma.

Može se pojaviti momentalno kao osjećaj u mozgu, stomaku i predstavlja sponu izmedju svjesnog svijeta i dubokih unutarnjih slojeva čovjekovog bića.



Verujte svom instinktu svakako, ali ako se baš u više od 70% kosi, sa onim što vam razum preporučuje, postupite razumno.
Pri važnim odlukama postavljajte sebi pitanja i dajte odgovore. Obično ono najednostavnije rješenje, koje se pojavi je ujedno i najpribližnije rješenju problema.

Gledajte da ne reagujete impulsivno u kriznim situacijama. Pustite da se bura osjećaja smiri. Oslobodite razum od negativnih predvidjanja dogadjaja i pustite mozak da "oslobodjen" iznalazi rješenja.
Obraćajte pažnju na znake (kao što je govor tijela kod ljudi) pratite njihove reakcije i sasvim sigurno doćiće te do spoznaja i mišljenje koje se neće kositi sa razumom.

Kreativne osobe imaju više razvijenu intuiciju, pa se potrudite da osjećaje "sortirate" po prioritetima, nemojte se zamarati i opterećivati stvarima na koje ne možete utjecati. Pokušajte da slobodno vrijeme ispunite onim što volite i želite, da se družite sa pozitivnim i dragim osobama i da jednostavno za cilj sebi postavite da kvalitetu života unapredjujete svakodnvno malim koracima.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#47 Re: Intuicija i telepatija

Post by SaraFina »

ExNihilo wrote:Tako je. Ili, ako tvrdiš da ima neka tajna veza zbog toga što si pomislila na osobu X, a u tom trenutku te osoba X nazvala, pa to pripisuješ intuiciji/telepatiji, zapravo te um vara jer je riječ o školskom primjeru survivorship biasa: ne uzimamo u obzir i ne pamtimo sve instance kada smo pomislili na osobu X, nakon čega se nije ništa desilo, a pamtimo samo one slučajeve nakon kojih se naizgled dogodila neobična veza, iako broj prvih nemjerljivo premašuje broj drugih.

Logičko matematički inteligentni, dozvoli i drugima (mada tvoje objašnjenje je tačno) da se izraze :D

Nije sve u životu crno - bijelo :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#48 Re: Intuicija i telepatija

Post by ExNihilo »

SaraFina wrote:
ExNihilo wrote:Tako je. Ili, ako tvrdiš da ima neka tajna veza zbog toga što si pomislila na osobu X, a u tom trenutku te osoba X nazvala, pa to pripisuješ intuiciji/telepatiji, zapravo te um vara jer je riječ o školskom primjeru survivorship biasa: ne uzimamo u obzir i ne pamtimo sve instance kada smo pomislili na osobu X, nakon čega se nije ništa desilo, a pamtimo samo one slučajeve nakon kojih se naizgled dogodila neobična veza, iako broj prvih nemjerljivo premašuje broj drugih.

Logičko matematički inteligentni, dozvoli i drugima (mada tvoje objašnjenje je tačno) da se izraze :D

Nije sve u životu crno - bijelo :)
Po čemu si zaključila da ne dopuštam?
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#49 Re: Intuicija i telepatija

Post by dale cooper »

Intuicija je wishful thinking, a telepatija je već sci-fi domena i ne znam zašto ju je postavljač teme uopšte povezao sa intuicijom.

Bilo kako bilo, ni za jedno ni za drugo nema konkretnih dokaza. :D
User avatar
Saian
Posts: 15341
Joined: 08/04/2004 21:50

#50 Re: Intuicija i telepatija

Post by Saian »

anchor85 wrote:
Zejnep wrote:Joj što ne mogu ovih logičara. To ne da da išta osjetiš. :mrgreen:
Cold, emotionless bitches :D
Image
Post Reply