Intervju sa Ganićem - iskustva?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
pljuskavice

Intervju sa Ganićem - iskustva?

Post by pljuskavice » 18/06/2007 16:24

Procitala sam intervju sa Ejupom Ganićem u zadjem proju Dana i čini mi se da čovjek pametno govori o obrazovanju u BiH.

Da li ima iko direktna iskustva sa tim njegovim fakultetom?

Da li zaista te diplome vrijede u UK?

suncokret13

Post by suncokret13 » 18/06/2007 16:56

vrijede sigurno u sandzaku......
a sta on ima pametno reci ????
pa tri rjeci nije u stanju osmisliti u jednu recenicu .

Raul Gonzales Blanco

Post by Raul Gonzales Blanco » 18/06/2007 17:46

pored isto vazece i rangirane diplome(tacnije,potpuno iste) kao sa sa svakog drugog fakultea univerziteta u sarajevu, dobijas jos jedne diplomu univerziteta u buckinghamu, to ti je negdje u velikoj britaniji.ta diploma predstavlja ustvari certifikat za poznavanje engleskog jezika(zbog kompletnog studija koji je na engl jeziku),vala nista specijalno za tolike pare koje das,mozes dobiti isto vazeci certifikat ako zavrsis odredjeni kurs ovdje u sarajevu !!! zanima li te jos nesto ???

pljuskavice

Post by pljuskavice » 18/06/2007 19:09

Zanima me da li studenti koji završe taj fakultet znaju išta više u odnosu na druge fakultete. Osim znanja engleskog, naravno.

Znate li nekoga ko ga je završio? Kakva znanja posjeduje, je li našao posao itd...

GandalfSivi
Been thanked: 7 times

Post by GandalfSivi » 18/06/2007 19:25

Par stvari.
Ganica ni ja ne gotivim, pogotovo ne kao politicara, ali je napravio super stvar sa ovom skolom. Znao sam par ljudi koji su upisali taj fax i oni su super zadovoljni. Nauci se puno vise nego na "normalnom" fakultetu u Sarajevu, ako nista druga a ono iz razloga sto nikada nema vise od 30 studenata na predavanjima tako da profesori mogu posvetiti puno vise paznje svakome pojedinacno. Dalje, dobije se i ta diploma Univerziteta u Buckinghamu, ne za engleski jezik, nego da si zavrsio tu skolu sa odjeljenjem u Sarajevu (sada, sasvim je drugo pitanje koliko je ta skola poznata i uspjesna). Nebitno, u svakom slucaju ako planiras se paliti gdje vani, imat ces priznatu diplomu, za razliku od nasih koje ti vani mogu posluziti da znas vec sta. Pored engleskog jezika, koji studenti moraju savladati perfektno, uci se i drugi strani jezik (mislim Njemacki) do levela kada mozes reci da ga aktivno govoris.
Mana ove skole je u tome sto se prilikom izabiranja profesora vise paznje posvecivalo njihovom engleskom, nego onome sto stvarno znaju. Mislim da profesori na Univerzitetu u Sarajevu imaju bolje znanje od ovih, ali je opet ogromno pitanje koliko se ko trudi da ti i prenese to znanje.
Sto se tice mogucnosti zaposlenja, nakon sto zavrsis ovaj fakultet, sa poznavanjem dva strana jezika, sa dosta prakticnog iskustva, kao i sa jednim semestrom provedenim u SAD-u, ako ne nadjes posao, onda je problem do tebe.

Raul Gonzales Blanco

Post by Raul Gonzales Blanco » 18/06/2007 23:36

bas da naucis mnogo ne bi rekao,to je individualna stvar.gledamo sad realno kako se stvari odvijaju gore.gore je prolaznost ogromna, naravno mislim da je svima jasno zbog cega.tacno je da se radi u manjim grupama, ali to nije garancija da ces nesto vise nauciti i da ces pokupiti svu pamet svijeta, naprotiv do tebe je hoces li uciti ili neces, jer su velike sanse da prodjes gore uz minumum rada i zalaganja.dobra stvar gore je ta sto neces imati problema sa profesorima i slicnim stvarima kao na javnom fakultetu,gdje se jos npr.na nekim fakultetima ne zna ni program ni nista zbog nedavno uvedene bolonje,katastrofa.tacno je da se uci njemacki jezik,ima tacan plan i program na njihovoj stranici za svaki odsjek,zvanja,cak primjeri prijemnim,ma svasta nesto...to da je ta diploma vise priznata vani je obicna glupost ,nije uopste tacno,jer stices BiH diplomu ,dakle BiH diplomu + diplomu sa univerziteta u buckinghamu.studij traje 4 godine nakon kojeg stices odredjeno zvanje: Bachelor of Science, ovo zvanje imas i nakon 3 zavrsene godine na javnim fakultetima kako je sada uvedena Bolonja,dakle radi se o isto priznatoj diplomi.

jos jedna bitna stvar gore je ta sto imas glavnu i sporednu djelatnost/specijalnost,dobra stvar je ta ,naravno,sto su jako dobri uslovi za rad za razliku od javnih fakluteta(osim mozda par izuzetaka koji se mogu pohvaliti uslovima za rad).

PROGRAM I BROJ STUDENATA

Fakultet za kompjuterske nauke - 50 studenata
Glavna specijalnost Dodatna specijalnost
Kompjuterske nauke Matematika
Kompjuterske nauke Elektronika sa elektrotehnikom
Kompjuterske nauke Mašinstvo (energetika)
Kompjuterske nauke Procesno inžinjerstvo
Kompjuterske nauke Okolinsko inžinjerstvo
Kompjuterske nauke Ekonomija

Fakultet za informacione sisteme - 50 studenata
Informacioni sistemi Ekonomija
Informacioni sistemi Političke nauke
Informacioni sistemi Okolinsko inžinjerstvo

Fakultet za ekonomiju - 60 studenata
Ekonomija Finansije i bankarstvo
Ekonomija Političke nauke
Ekonomija Internacionalni biznis
Ekonomija Informacioni sistemi

Fakultet za političke nauke i međunarodne odnose - 60 studenata
Polit. nauke i međ. odnosi Ekonomija
Polit. nauke i međ. odnosi Državna uprava
Polit. nauke i međ. odnosi Istorija
Polit. nauke i međ. odnosi Multimedija

Fakultet za inžinjerske nauke*
--- Matematika
--- Elektronika sa elektrotehnikom
--- Mašinstvo (energetika)
--- Procesno inžinjerstvo
--- Okolinsko inžinjerstvo

bihac-x

Post by bihac-x » 20/06/2007 08:33

Znam neke koji su završili taj ganicev fakultet ili univerzitet i znam sta su mi pricali, platis i gotovo, a znam i njihovo znanje, nula, to su djeca nekih bogatasa koji ne znaju dobro da govore ni bosanski, kamo li da su jos perfektno naucili engleski i njemacki. Nigdje veze sa oni sto on prica, a covjek je platio danima, pa ga sad oni malo guraju, tako to ide u reketarskom casopisu dani. Mogli su spomenuti da je Ganic na koristenje besplatno dobio prostorije Akademije nauka i umjetnosti BiH, te da nema uposlenika niti angazovanog profesorskog kadra kako je propisano, a o diplomi iz engleske-glupost, ta opcija dobijanja dvije diplome je samo marketniski trik, jer niti u starom, niti u novom zakonu o visokom obrazovanju u BiH ili bilo kojem drugom zakonu NE POSTOJI, a sam fakultet je na istom nivotu kao i svi drugi registrovani u Kantonu Sarajevu, jer od istih svi dobijaju i akreditaciju i dozvolu za rad, ne postoji neko kompetentan ko ocjenjuje fakultet, znaci svi su jednaki.

http://univerzitetapeiron.blogger.ba/

zlatan01

Post by zlatan01 » 20/06/2007 09:32

GandalfSivi wrote:Par stvari.
Ganica ni ja ne gotivim, pogotovo ne kao politicara, ali je napravio super stvar sa ovom skolom. Znao sam par ljudi koji su upisali taj fax i oni su super zadovoljni. Nauci se puno vise nego na "normalnom" fakultetu u Sarajevu, ako nista druga a ono iz razloga sto nikada nema vise od 30 studenata na predavanjima tako da profesori mogu posvetiti puno vise paznje svakome pojedinacno. Dalje, dobije se i ta diploma Univerziteta u Buckinghamu, ne za engleski jezik, nego da si zavrsio tu skolu sa odjeljenjem u Sarajevu (sada, sasvim je drugo pitanje koliko je ta skola poznata i uspjesna). Nebitno, u svakom slucaju ako planiras se paliti gdje vani, imat ces priznatu diplomu, za razliku od nasih koje ti vani mogu posluziti da znas vec sta. Pored engleskog jezika, koji studenti moraju savladati perfektno, uci se i drugi strani jezik (mislim Njemacki) do levela kada mozes reci da ga aktivno govoris.
Mana ove skole je u tome sto se prilikom izabiranja profesora vise paznje posvecivalo njihovom engleskom, nego onome sto stvarno znaju. Mislim da profesori na Univerzitetu u Sarajevu imaju bolje znanje od ovih, ali je opet ogromno pitanje koliko se ko trudi da ti i prenese to znanje.
Sto se tice mogucnosti zaposlenja, nakon sto zavrsis ovaj fakultet, sa poznavanjem dva strana jezika, sa dosta prakticnog iskustva, kao i sa jednim semestrom provedenim u SAD-u, ako ne nadjes posao, onda je problem do tebe.

1 Ja sam dosao u Svedsku sa BH diplomom stecenom prije rata (diplomski odradjen pod granatama) i apsolutno nije bilo problema 2002 nostrificirati je a na osnovu toga kasnije i postdiplomski upisati (i zavrsiti). E sad, koliko igra ulogu vrijeme kad je stecena, to ne znam, ali je cinjenica da pije vodu kako kod mene tako i kod nekoliko drugih poznanika. Istina da se radi o tehnickim fakultetima.
2 Upravo je ovdje izbila afera oko diplome jednog ministra koji je zavrsio master na Fairfax University u nekoj od USA drzava. Taj fakultet nije priznat u Svedskoj a slicnih ima bezbroj po svijetu. Sta vise ne postoji fizicki nego je bukvalno virtualan. Covjek ima pismene radove i ocjene cak i diplomski sacuvan, ali agencija koja nostrificira diplome to ne priznaje. Cekam rasplet afere...
3 Iz vlastitog iskustva mogu reci da mnogi cijene ime univerziteta, i cesto to presudi. U svedskoj je recimo Chalmers u Geteborgu, Kraljevski Univerzitet ili Lund Univerzitet cesto direktna ulaznica za mnoge firme ali mnogi traze i znanje, s tim da je znanje ponekad tesko pokazati jer jednostavno ne dobijete sansu...

partizan

Post by partizan » 23/06/2007 21:58

suncokret13 wrote:vrijede sigurno u sandzaku......

Pazi druže,mislim da si malo pretjerao s podcjenjvanjem.
Covjek je jedan od najjacih strucnjaka u drzavi,njegove dvije knjige su obavezne na nekim fakultetima u Americi.Bio redovni profesor u Americi.
Zivi od prodaje svojih knjiga u USA. Zavrsio fakultet u Beogradu,nas Uni je daleko iza njihovog.Musliman u Beogradu,zamisli koliko je morao znati da dobije 10??!!Vjerovatno za 15!Kod nas ovde prosjek 10 god studiranja ,Mašinstvo pogotovo,sve muslimkani ,tetici,bratici pa niko nista.
Svi kada valoriziraju svoju licnost vide i preveliko,a kad posmatraju druge veoma su kritični i cjepidlačni.

nineac

Post by nineac » 24/06/2007 00:01

partizan wrote:
suncokret13 wrote:vrijede sigurno u sandzaku......

Pazi druže,mislim da si malo pretjerao s podcjenjvanjem.
Covjek je jedan od najjacih strucnjaka u drzavi,njegove dvije knjige su obavezne na nekim fakultetima u Americi.Bio redovni profesor u Americi.
Zivi od prodaje svojih knjiga u USA. Zavrsio fakultet u Beogradu,nas Uni je daleko iza njihovog.Musliman u Beogradu,zamisli koliko je morao znati da dobije 10??!!Vjerovatno za 15!Kod nas ovde prosjek 10 god studiranja ,Mašinstvo pogotovo,sve muslimkani ,tetici,bratici pa niko nista.
Svi kada valoriziraju svoju licnost vide i preveliko,a kad posmatraju druge veoma su kritični i cjepidlačni.

Covjek je zavrsio postdiplomski na MIT i predavao u Chicagu. Neslazem se s njegovom politikom, ali sto se tice znanja nema mu se sta prigovoriti!

suncokret13

Post by suncokret13 » 24/06/2007 00:18

:-)

ok,

on i njegova djela su vec apsolvirana ovdje :

Code: Select all

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=32102&highlight=ejup+ganic

a ovdje ga nema :-) ? :-)

Image

steta,
bilo bi mnogo bolje za ovu zemlju da je ostao u chicagu,al' eto neda nam se.............:-(

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 24/06/2007 00:36

Neki dan sam gledao "Dnevnicu" na Hayatu u kojoj je bio gost Ejup Ganic.
Mogu reci da je covjek stvarno nesto posebno, fax je "Science and Technology",
vrse istrage za dosta kompanije od kojih ima dosta americkih.
Kaze da mu je glavni posao sad obrazovanje i smatra skolovanjem najvece
postignuce jer ipak zavrsetkom moze se reci da iz takve institucije izadje
dobar i iskusan kadar.
Na pitanje o Sandzaklijama (jer se vec poteglo na pocetku teme), Ganic je
rekao da cim je dosao u ovu zemlju postao je Bosanac i kao takav se uvijek
bori za Bosnu i Hercegovinu :bih:
Od mene ima pohvalu, jer ipak nakon intenzivne politike nasao je posao koji
odgovara njemu, a koji takodjer razvija nauku i daje domacem kadru bolju
buducnost.

stranacc

Post by stranacc » 24/06/2007 00:41

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 24/06/2007 01:00

Image

GandalfSivi
Been thanked: 7 times

Post by GandalfSivi » 24/06/2007 01:05

Sta mu ovo N. znaci?

suncokret13

Post by suncokret13 » 24/06/2007 04:40

Bosanac_21 wrote:Neki dan sam gledao "Dnevnicu" na Hayatu u kojoj je bio gost Ejup Ganic.
Mogu reci da je covjek stvarno nesto posebno, fax je "Science and Technology",
.............
Na pitanje o Sandzaklijama (jer se vec poteglo na pocetku teme), Ganic je
rekao da cim je dosao u ovu zemlju postao je Bosanac i kao takav se uvijek
bori za Bosnu i Hercegovinu[/size
] :bih:
Od mene ima pohvalu, jer ipak nakon intenzivne politike nasao je posao koji
odgovara njemu, a koji takodjer razvija nauku i daje domacem kadru bolju
buducnost.

hmmmmmmmm,

izgleda da je poceo seniliti...
zar se nije izjasnjavo kao Jugosloven ?
zar nije u predsjednistvo BiH usao kao Jugosloven ?
zar nije u sda usao kao jugosloven ?

tematika knjige je :
If YOU COULD BUY ONLY ONE DESKTOP REFERENCE- THIS WOULD BE IT ! Here are [size=12]the tables, formulas, charts, diagrams, figures, key methods and worked-out problems engineers in design, product development, operation, production, analysis, and economic evaluation must have for successful day-to-day problem solving.

vjerovatno je trebalo mnogo napora da se napisu (tabele,formule,...itd).

njegov STRUCNI rad je vec opisan.

DiplomataSaSela

Post by DiplomataSaSela » 24/06/2007 08:17

suncokret13 wrote:
steta,
bilo bi mnogo bolje za ovu zemlju da je ostao u chicagu,

...zbog cega...

_stoKA_

Post by _stoKA_ » 24/06/2007 11:36

DiplomataSaSela wrote:
suncokret13 wrote:
steta,
bilo bi mnogo bolje za ovu zemlju da je ostao u chicagu,

...zbog cega...

zbog globalnog zagrijavanja i gljivicnog oboljenja koje nastaje oblacenjem carapa na mokru nogu nakon uzimanja abdesta primjerice. medjutim postoji varijanta da se spasemo time sto cemo na prijeteci nam meteor poslati sondu sa bojevom glavom ruske proizvodnje i jakom eksplozijom rascijepti ga na pola, povaditi kospice i podijeliti socijalno ugrozenima dok se kora moze baciti kravama. ja mislim da ce ti sad biti jasnije.

Post Reply