Intervju Dana: Dennis Gratz

Post Reply
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#1 Intervju Dana: Dennis Gratz

Post by Šandor »

Ne mogu presude biti materijal za dnevnopolitičko potkusurivanje

Iako ima samo 28 godina, dr. Dennis Gratz je već odbranio doktorsku disertaciju na Univerzitetu u Hamburgu na temu Elitocid u BiH 1992.-1995. Rođen je 15. septembra 1978. godine u Sarajevu, srednju školu je završio u Kölnu, diplomirao je na Pravnom fakultetu u Sarajevu i magistrirao ljudska prava na Internacionalnom postdiplomskom studiju u Sarajevu. Objavio je dva romana, okušao se u snimanju kratkih filmova, a profesionalno se bavi advokaturom. Za Dane govori o teoriji elitocida, čiji je tvorac

http://www.bhdani.com/default.asp?kat=t ... tekst_rb=4

Može li iko postirati ovaj intervju?

Image
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#2

Post by Šandor »

Hvala još jednom. :)
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#3

Post by callmethebreeeze »

jako zanimljivo, mnogo pametnih stvar je rekao. izmedju ostalog ovo:


GRATZ: Po meni je to katastrofalno i pogubno. To je klasično talasanje naroda, a sve u cilju produbljivanja ionako pregolemog jaza među stanovništvom ove zemlje. Ne mogu nama presude biti materijal za dnevnopolitičko potkusurivanje. Presude su presude, one mogu važiti ili ne važiti, biti dobro ili loše sastavljene. Ja joj ne pridajem važnost u političkom smislu zato što političari time ne čine dobro ni zemlji ni ljudima. Političari trebaju biti pragmatici, a ljudi se trebaju približiti jedni drugima. U svakom slučaju, puno mi je važnije da se zločini istražuju, da se o njima piše, da se otvore arhive, da se o tom što više stručno priča. Ja nemam potrebu nekom iz Beograda dokazivati šta su oni ovdje uradili, ja to vrlo dobro znam. Ne treba meni Dodikovo priznanje da je u Srebrenici bio genocid, ako ja imam naučnu podlogu za to.

ovaj mi se odgvor jako dopada. jedino mislim da je pogresno tvrditi da dodikovo nepotrebno, mozda ne treba dennisu, ali treba stanovnistvu manjeg entiteta.

p.s i ova recenica mi se jako svidja:
"Žive li Srebreničani išta bolje zbog toga što su političarima puna usta genocida? Ne žive! Takve stvari naprosto nisu pametne, ni u političkom, ni bilo kom drugom smislu. "

jedino se ne slazem sa njegovom izjavom o kolektivnoj krivici.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#4

Post by Svemirski_Jebach »

InfraRedRidinghood wrote:Odličan lik, fakat :) :) :)
poznajem denisa onako povrsno i mislim da je covjek na mjestu...nije los ovaj intervju.

joj da meni hoce jedan dat u danima il startu...ja kako bi razvalio :D :D :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#5

Post by callmethebreeeze »

InfraRedRidinghood wrote:Odličan lik, fakat :) :) :)
jel' ti se svidja :D ja tek sad skontah da sam lika sreo proslog ljeta u sarajevu. ostavio je jako dobar utisak, sto ti je biti doktor nauka :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#6

Post by callmethebreeeze »

InfraRedRidinghood wrote:
callmethebreeeze wrote:
InfraRedRidinghood wrote:Odličan lik, fakat :) :) :)
jel' ti se svidja :D ja tek sad skontah da sam lika sreo proslog ljeta u sarajevu. ostavio je jako dobar utisak, sto ti je biti doktor nauka :D
Pobogu :-) :-) :-) :-) :-)
necu vise ocam'. a necu ni zachatavati.
nego, da se vratimo na temu, zna li neko hoce li doktorat biti preveden ili je to mozda vec ucinjeno :)
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#7

Post by lady midnight »

Svemirski_Jebach wrote: joj da meni hoce jedan dat u danima il startu...ja kako bi razvalio :D :D :D

pa zar se ne nadje bash niko da te uvezhe sa kakvom redakcijom? :? :? :? :D:D:D


a ja, vidish, vec imam prijedlog za prvo pitanje:
"Gospodine XY, pod kojim nadimkom Vas znaju na Sarajevo-X forumu?"

:oops: :oops: :oops: :D:D:D:D:D
Unjustice
Posts: 175
Joined: 14/04/2007 01:14

#8

Post by Unjustice »

InfraRedRidinghood wrote:Intervju Dana: Dennis Gratz
Pa i u ratu nas svijet nije shvatio ozbiljno dok Armija BiH nije postala ofanzivna.
Sto se tice elitocida, potpuno se slazem sa Denisom. Medjutim ova recenica je kljuc svega i svacega, a posebno uvazavanja Bosnjaka izvan BiH.

Politicar nikad ozbiljno nece biti uvazavan ako iza sebe nema silu. Narod nikad nece biti uvazavan ako iza sebe nema silu.

Mislim da je Izrael dobar primjer toga o cemu pricam i o cemu se Denis osvrnuo u jednoj recenici.
razbijač_magle
Posts: 170
Joined: 13/07/2007 17:17

#9

Post by razbijač_magle »

problem sa svim novim teorijama pa i Gratzovmo je što će svako iz nje uzeti šta mu odgovara . to su gore već potvrdili i mnogi diskutanti uključujući urednika Dana koji je za naslov intervjua izdvojio apaurinsku misao tipa mir-mir-niko-nije-kriv. Predviđam da na kraju neće puno ostati od ove teorije koja je tek milozvučna ali je nažalost u istom tendencioznom kontekstu kao i presuda iz Haga -dakle da ponovim "mir-mir-niko-nije-kriv".

koliko je korisno zabijati nos u pijesak? po meni ,to je tek malo bolje od zabijanja čitave glave u pijesak,ali ne i značajno bolje. rezultat je u svakom slučaju isti: 8)

što se tiče ovih što moljakaju da se postira članak iz lista koji jedva preživljava,zar ne bi bilo korisnije da ste isti pomogli (kad ga već toliko hvalite ) tako što ste kupili primjerak ili dva, tj.pretplatili se na online izdanje. :D
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#10

Post by basta sljezove boje »

fair Life, di si? :-D

ovaj ti je doktorirao kod Janje Bec Neumann :-D
Brazzo
Posts: 109
Joined: 04/07/2006 14:37

#11

Post by Brazzo »

da nam je vise ovakviJEh, mladih a pametnih, gdje bi nam kraj bio!!
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#12

Post by kucuk »

Elitocid, negdje sam procitao da su u Rogatici jos prije pocetka rata postojali spiskovi za eliminaciju ljudi koji su pripadali eliti, intelektualci, dobro stojeci domacini i drugi koji su imali uticaj u svom narodu.Vjerovatno su takvi spiskovi postojali i u drugim krajevima.

Stoje i konstatacije,”nase ubijanje jos traje” ”genocid na duge staze”,medjutim ove konstatacije i konstatacija ”klasicno talasanje naroda”,”produbljivanje jaza medju narodima”, su nekako u suprotnosti.
Ako su se ljudi u Srebrenici suprostavili genocidu 92. ako im je politika ostala kao jedino moguce sredstvo odbrane a ”genocid na duge staze”, ne razumijem zasto im treba uzeti to pravo.
Istina je da se stvara jaz izmedju Sarajeva i Banja Luke ali kakv ce se jaz, stvarati tamo gdje su manjine svedene na najmanju mogucu mjeru nije mi jasno.
foucault
Posts: 242
Joined: 24/06/2005 16:42

#13

Post by foucault »

ne mogu svemirski tebe pustit nikako. nisi podoban :)
Post Reply