internet za laptop preko usba

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
hopi

internet za laptop preko usba

Post by hopi » 07/10/2011 12:03

treba mi pomoć, treba mi internet za laptop preko usb modema ili kartice kako se to već zove, gledao sam po stranicama ništa to nisam uspio skontati, niti cjenovnik, niti kako to ide, kako se obračunava kako plaća. Pa ako neko to ima, kakva je stabilnost te veze, brzina, kako se plaća ( nadam se da nema nikakvih ugovora), taj internet mi treba majci samo za provjeru emaila ništa ostalo, znači veoma mali down. bi tu bio. Gdje i kod koga otići da to čudo uzmem?

EUROBIH

Re: internet za laptop preko usba

Post by EUROBIH » 07/10/2011 14:00

usb stick i tarifa 4km=300 mb otkljucani 70 KM....imam ih u radnji

kojeime

Post by kojeime » 07/10/2011 14:36

Tebe dakle interesuje mobilni internet (ide preko GSM mreze za mobitel).

Mobilni internet vidi kod Bh telecoma ili m.tela, oba pruzaju tu uslugu, ali tu imas ugovor i pretplatu. I skuplji je od zicanog interneta.

http://www.bhtelecom.ba/3694.html
http://www.mtel.ba/menu/2655/mobilni_in ... 411qdp93v0

Internet preko zice (kablovski ili ADSL) je jeftiniji od mobilnog interneta. Kablovski vidi kod provajdera koji ti pruza uslugu kablovske televizije, ADSL vidi kod BH telecoma.

Ako internetu pristupas sa laptopom koji ima ugradjen WiFi (bezicni) adapter, onda mozes otici u neki kafic (koji ima WiFi internet uslugu. Onda: Ako im je WiFi internet pristup zakljucan narucis kafu zatrazis od konobara lozinku za njihov WiFi i slijedeci put koristis besplatno (sjednes na klupu pored kafica) sve dok ne promijene lozinku. Kada promijene lozinku, opet jedna kafica i trazis novu lozinku :)

Ako ne treba lozinka za pristup WiFi internetu u tom kaficu (otkljucan je), sjednes na klupu pored kafica i koristis :)

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

Post by Big Boy » 07/10/2011 14:52

Zivi li jos dial-up pristup, preko 56K modema ? Ako jos uvijek pruzaju tu uslugu onda je dial-up NN korisnik vjerovatno najjeftinija opcija ako ce se koristiti cisto i iskljucivo za mail (za ovo treba imati obicnu fiksnu telefonsku liniju). Ako se misli i na YouTube, FB... ovo/ono nista od te ideje.

Mozda onda neki od osnovnih paketa ISP-ova ?

hopi

Post by hopi » 07/10/2011 14:56

a vjerovatno pružaju još uslugu dial up, to ću još vidjeti, ali kablovski i slični ne mogu jer taj internet treba biti dostupan na 2-3 lokacije.

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

Post by Big Boy » 07/10/2011 15:02

hopi wrote:a vjerovatno pružaju još uslugu dial up, to ću još vidjeti, ali kablovski i slični ne mogu jer taj internet treba biti dostupan na 2-3 lokacije.

Da se internet spojiti i preko obicnog mobitela i bluetooth veze na laptop. Ili... ako je vec fora mail + mobilnost, zasto ne neki smart phone ?

kojeime

Post by kojeime » 07/10/2011 15:25

Big boy, u pravu si moze se i mobitel koji ima internet konekciju (a svaki napravljen u zadnjih 5 do 10 godina ima) koristiti kao modem, bilo bluetoothom, bilo USB kablom, ali ja to ne bih radio. Hocu reci, probaj jedan mjesec pa pogledaj racun za mobitel ako si na postpaid, ili koliko kredita si kupio ako si na prepaid :)

Ja bih taj laptop koristio sa WiFi, u kafanu, kafica i konekt, a ako cu ga koristiti na mjestima gdje nema WiFi konekcija, ili ako laptop nema WiFi (kupiti WiFi karticu i ugraditi?) onda ili kao sto ti kazes mobitel kao modem (ali bas ono rijetko i kratko) ili kupio najjeftiniji mobilni internet paket kod BH telecoma ili m.tela ako treba taj internet malo cesce i duze. Jeste skupo, ali jeftinije je nego mobitel kao modem. Recimo kod Bh telecoma 10 megabajta internet prometa mobitelom je besplatno (ukljuceno u paket koji koristis), sve ostalo se placa. Koliko 10 megabajta koristeci laptop i mobitel kao modem moze trajati, ne znam, ali ne vjerujem da je dovoljno za pogledati vise od 2 - 3 Emaila. Ako dodje kakva slika ili slican dodatak uz taj Email, onda pisi propalo.

Post Reply