Internet Service Provideri u BiH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#26 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Halcyon »

gentoo wrote:Diskovi u vasim racunarima ne mogu da pisu vise od 70-80 MB/s.. Cao
Kralju! :thumbup:
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#27 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by jastuk1 »

Ja, ali je 80 MB/s ipak 640.00 Mbps, a argument je bio da je 25-30 Mbps dovoljno i ne treba više. :roll:
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#28 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Halcyon »

Činjenica je da su rijetko kome zaista i potrebne tolike brzine ali se isto tako slažem s @jastuk1 da to ne treba biti izgovor da se ne ide naprijed. Neka i velikih brzina, pa taman da su svima beskorisne.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#29 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Gray »

jastuk1 wrote:
Gray wrote:
dječak sa šibicama wrote:Bas sam proguglao... ovo je perverzija :-)

http://www.bredbandsbolaget.se/bredband ... index.html

1 Gbit/s :-)

To je bas perverzija, nisam ni znao za to. Mada je i pomalo bespotrebno, ne znam kome bi to trebalo (barem ne za ličnu upotrebu). Preko 25 ili 50 mislim da nema potrebe za privatne svrhe.

Ne! Prava perverzija je kad je neko protiv tehnološkog napretka i trubi o tome kolko je kome potrebno. Dijelom i zbog takve argumenacije nemamo veće brzine.

:D Nisam uopšte protiv tehnološkog napretka i uvijek će se naći neko da kupi takav paket, ali kažem da mislim da realno ppojedincu ne treba toliko, ali ko hoće bujrum, naravno.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#30 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Gray »

jastuk1 wrote:Ja, ali je 80 MB/s ipak 640.00 Mbps, a argument je bio da je 25-30 Mbps dovoljno i ne treba više. :roll:

Kao da sam rekao da treba zabraniti sve brzine preko 25 :roll:


Rekao sam da mislim da rijetko ko ima potrebuza tim za ličnu upitrebu, ne da treba ukinuti. Ohani se drame.
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#31 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by sffovac »

moj mjesecni kucni prosjek, u zadnjih par godina, je nekih 100GB, a brzine su isle od nekih 4Mbita-10Mbita
po meni, sam kolicina saobracaja vise ne igra veliku ulogu
nekada je igrao, bio na adsl-u, dok elob nije uveo flat, poslije sam presao na lol zbog stabilnosi, cijene i striminga, koji me je posebno nervirao kod njih

naravoucenije, nek oni nama omoguce sto je moguce vecu brzinu, jer kad trebas nesto onda ga fakat trebas, sto prije a ne tek sutra ujutru, ali realno mislim da ce biti samo mali dio korisnika, koji ce "skidati" jako puno
tako da mi ova njihova politika, povecanja brzina ka kasicicu ne ide bas u glavu, sem da mogu reci da rade nesto
ali nadat je se da ce se pojaviti jos veci broj ISP-ova i da ce ih konkurencija primorati da promijene politiku
dragonz
Posts: 1786
Joined: 20/09/2008 13:12

#32 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by dragonz »

gentoo wrote:Diskovi u vasim racunarima ne mogu da pisu vise od 70-80 MB/s.. Cao
ma svi su već pokupovali SSD diskove pa mogu iskoristiti te brzine interneta :P
User avatar
SuperMIX
Posts: 78
Joined: 07/12/2011 13:36
Location: Sarajevo

#33 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by SuperMIX »

dragonz wrote:
gentoo wrote:Diskovi u vasim racunarima ne mogu da pisu vise od 70-80 MB/s.. Cao
ma svi su već pokupovali SSD diskove pa mogu iskoristiti te brzine interneta :P
Da ali opet ima ogranicenje....a to je kapacitet diska. Ako imate recimo 300GB i u prosjeku skidate 150 GB mjesecno to znaci da ce te za mjesec i po popuniti cijeli hdd i sta onda??
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#34 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by visocicaguy »

download to /dev/null cisto downloada radi :D
User avatar
SuperMIX
Posts: 78
Joined: 07/12/2011 13:36
Location: Sarajevo

#35 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by SuperMIX »

Naučnici sa američkog univerziteta Caltech, u saradnji sa univerzitetima u Victoriji, Michigena i Floride, postavili su novi rekord u komercijalnoj brzini prenosa podataka putem Interneta. Korištenjem komercijalno dostupne opreme (Dell serveri sa SSD diskovima) uspjeli su postići brzine od 98 Gbps, odnosno 88 Gbps u downloadu i uploadu preko 100 Gbps optičke veze između Washington State centra u Seattleu i kompjuterskog centra Univerziteta Victoria, a sve radi prenosa velikih količina naučnih podataka (npr. podaci iz eksperimenata Large Hadron Collidera dostižu 500 petabajta!).

Naravno, ne treba očekivati da će ove brzine uskoro biti dostupne kod vašeg lokalnog ISP-a. Ali, opet je lijepo vijedeti šta je moguće.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... KA3xxbwjSE[/youtube]
greenlight
Posts: 19
Joined: 26/02/2011 18:50

#36 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by greenlight »

Evo još jedan internet provider, vidim da nije gore u listi.

Telinea - wireless. Bihać, Cazin, Sanski Most, Ključ, Velika Kladuša

- Zašto telinea?
Imajte stalni pristup Internetu bez telefonske linije, simetrične brzine download / upload, brza i stabilna internet konekcija, korištenje interneta bez ograničenja, besplatan priključak interneta u roku od 5 dana, besplatna oprema, brza i pouzdana tehnička podrška.

-TEL1
Brzina: 1024/1024 kbps
Cijena: 21KM

-TEL3
Brzina: 3072/3072 kbps
Cijena: 27KM

-TEL5
Brzina: 5120/5120 kbps
Cijena: 37KM

-TEL5+
Brzina: 7168/7168 kbps
Cijena: 57KM
Last edited by greenlight on 30/12/2011 22:49, edited 1 time in total.
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#37 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by HaHaHa2 »

nacekat' cemo se dok takav up bude kod ova tri ISP :D
Frooteky
Posts: 443
Joined: 20/09/2010 19:39

#38 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Frooteky »

SuperMIX wrote:
dragonz wrote:
gentoo wrote:Diskovi u vasim racunarima ne mogu da pisu vise od 70-80 MB/s.. Cao
ma svi su već pokupovali SSD diskove pa mogu iskoristiti te brzine interneta :P
Da ali opet ima ogranicenje....a to je kapacitet diska. Ako imate recimo 300GB i u prosjeku skidate 150 GB mjesecno to znaci da ce te za mjesec i po popuniti cijeli hdd i sta onda??
Jebe te matematika paša moj :mrgreen:

Pa pogledas film (HD) i brises :mrgreen:
adiam
Posts: 74
Joined: 08/10/2005 18:50

#39 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by adiam »

Image
ovo je kad je popravljeno trenutno
Placam 54km od februara netflet4 paket imam jedno 150 linkova mjerenja svaki dan"koji su smjesni dialup je bio brzi"
zbog bh telecoma sam upoznao sve operatere u bih koji rade sada po glasu znam ko se javi
prijavljivao kvarove 900 puta do sada
da bi im se digo i dosli su poslije 8 mjeseci provjerili instalaciju u stanu i ustanovili da je sve ok
ko fol promjenili neki port i to je trajalo 10 dana do prekida saobracaja i opet zovi zovi
dok se neko ne smiluje i napravi .
Zauzvrat od bh telecoma sam dobio jedan racun umanjen za 20 km u periodu ovih 8.9 mjeseci koliko traju moji problemi sa njima,o ciru na zeludcu i gubljenju zivaca to sam dobio gratis ne govorim.
Živim u Tuzli kad se pojavi prvi ozbiljan ili ako vec ima a da ja ne znam neka mi neko napise
mogu da me zaborave kao korisnika iz protesta ukinuo fixni telefon ,i 061 koji koristim 10 godina , a adsl oni to tako zovu od prvog dana korisnik. i nadam se uskoro nikad vise ..
pozdrav za sve ljude dobre volje....
------------------------------------------------------------
http://www.speedtest.net/result/1590234643.png
ovo je samo jedno od mjerenja za racun od 54 km da Vam bude jasnije
User avatar
SuperMIX
Posts: 78
Joined: 07/12/2011 13:36
Location: Sarajevo

#40 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by SuperMIX »

adiam wrote:Image
ovo je kad je popravljeno trenutno
Placam 54km od februara netflet4 paket imam jedno 150 linkova mjerenja svaki dan"koji su smjesni dialup je bio brzi"
zbog bh telecoma sam upoznao sve operatere u bih koji rade sada po glasu znam ko se javi
prijavljivao kvarove 900 puta do sada
da bi im se digo i dosli su poslije 8 mjeseci provjerili instalaciju u stanu i ustanovili da je sve ok
ko fol promjenili neki port i to je trajalo 10 dana do prekida saobracaja i opet zovi zovi
dok se neko ne smiluje i napravi .
Zauzvrat od bh telecoma sam dobio jedan racun umanjen za 20 km u periodu ovih 8.9 mjeseci koliko traju moji problemi sa njima,o ciru na zeludcu i gubljenju zivaca to sam dobio gratis ne govorim.
Živim u Tuzli kad se pojavi prvi ozbiljan ili ako vec ima a da ja ne znam neka mi neko napise
mogu da me zaborave kao korisnika iz protesta ukinuo fixni telefon ,i 061 koji koristim 10 godina , a adsl oni to tako zovu od prvog dana korisnik. i nadam se uskoro nikad vise ..
pozdrav za sve ljude dobre volje....
------------------------------------------------------------
http://www.speedtest.net/result/1590234643.png
ovo je samo jedno od mjerenja za racun od 54 km da Vam bude jasnije
Dobro dosao u klub brate :). Mene su toliko naljutili da sa trazio da mi skinu kompletnu instalaciju sa kuce i to su uradili. Uglavnom, budi strpljiv. Doci ce neki ISP koji ce ih razbiti i poslati tamo gdje im je mjesto.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#41 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Vladimir RUS »

Internet provajderi u BiH ne zaostaju vise samo za Zapadnom Evropom, vec i za Istocnom Evropom, sto samo dodatno govori koliko zaostajemo za svijetom. Na Zapadu gigabitni internet je vec standard. Isto tako je i na Istoku, zahvaljujuci prije svega niskim cijenama interneta. U Ukrajini ima jedan provajder (DaNet se zove) koji nudi 1000 megabita za 15 evra, dok u Rumuniji (Digi) nudi 1000 megabita za 7-8 evrra! Kod nas Logosoft ima gigabitnu optiku samo u Sarajevu i to od 2018, samo cijenu ne kazuju (mogu samo da mislim koliko kosta, cim nema cijene), dok je Telemach najavio gigabitnu mrezu jos 2009 i nista od toga jos uvijek. U Banja Luci ima jedan provajder (TrionTel) koji stidljivo nudi 1000 megabita za cini mi se oko 100 KM. Nema, i kad bude pokrivena citava zemlja gigabitnom optikom, to ce da kosta cak jos vise, s obzirom na to da provajderi u BiH dizu cijene, dok cijena opreme pada. Gigabitna oprema je samo duplo skuplja od one koja je sada u opticaju kod nas, dok gigabitni internet se naplacuje po visestruko vecoj cijeni. Nema ovdje kod nas ozbiljne konkurencije. Kad se sve sabere i oduzme, sve se svodi na drzavni Telekom(e) i Telemach. Ovdje za 20-30 KM moze da se dobije uglavnom ne neki najbrzi paket, vec najsporiji. Telekomi nad nama puno zaradjuju. Hajde sto puno zaradjuju, vec sto nude slabe pakete. U svijetu za nekoliko desetina KM mjesecno daju internet brzine 1000 megabita, dok kod nas 200-300 megabita za nekih XXX KM mjesecno. To je sisanje. I da je 1000 megabita za tri cifre mjesecno, mnogo je. Provajderi kod nas koriste neznamje ili nedovoljno znanje kod prosjecnih korisnika pa nam podvaljuju spor internet (sparam cijene spor). Dobro bi bilo kada bi drzava tj. RAK povela racuna oko regulacije cijena, posto ovo sto rade provajderi je deranje koze kroz naduvane cijene, bez da nema gigabitne opticke infrastrukture u jedno 99 odsto korisnike, a i da imaju svi gigabitni internet, ove cijene su ludilo. Cijena interneta u BiH je kao u Svedskoj, Njemackoj itd, a standard kao u Kini, dok je brzina interneta kao u Albaniji! Ovo nema nikakvog smisla! Ovdje treba regulator pod hitno da reaguje. Imamo 2-3 drzavna Telekoma, dok nemali je broj onih drzava u svijetu, koje nemaju nijedan Telekom u svom vlasnistvu. Nema nista bez privatizacije. Mada ni to ne mora da znaci da ce pomoci, ako dodje neko sa cijenama domacih i regionalnih monopolista. Drzava treba da sto prije proda Telekome, pa da imamo nekog poput T-Mobile, A1, Telenor, Vodafone ili neko drugi, poput vec spomenutog Digi-ja npr. U svakom slucaju, sto je veca i povoljnija konkurencija, to bolje, jer ovo kako je sada, je neizdrzivo. Kablovska televizija je nekada bila 10-11-12 KM, dok sad je 20-30 KM i to samo kablovska, ne racunajuci internet, koji je jos skuplji. Monopol je neizdrziv. Jeste da nijedna mreza ne drzi preko pola trzista, ali nacin na koji su se porasporedili je samo drugi naziv za u sustini monopol. Internet treba biti sto dostupniji, a ne sve skuplji.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#42 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by seoBIH »

Možeš li mi reci cijene interneta, ili interneta i tv u Italiji i njemačkoj u poređenju sa BIH. THX
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#43 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Vladimir RUS »

Generalno, cak i Nijemci su jeftiniji od nas sto se tice interneta. Evo jedan primjer. 1000 megabita za 30 evra mjesecno.

https://fiberone.de/

Dok najjaci paket u BiH ima TrionTel sa 1000/200 megabita za 99 KM mjesecno.

Image

Drugi provajder sa najjacom ponudom interneta u BiH je TxTv/Elta Kabel, koji ima internet 400/200 megabita za otprilike iste pare.

Onda slijedi Telemach sa 300 megabita za 81.50 KM mjesecno.

Dok ponuda kod drzavnih Telekoma (BH Telecom, M:Tel i Eronet) je jos losija.

Logosoft nisam racunao, posto ne pise im cijena za gigabitni internet, dok Telemach jos uvijek nema gigabitni internet.

Tesko je dati precizan odgovor, no odokativmo moze se vidjeti da njemacki gigabitni internet je, koliko sam ja uspio da vidim i jeftiniji i brzi od naseg, a njemacki internet vazi za najskuplji u Evropi (ili je medju najskupljim).
User avatar
Radar71
Posts: 7287
Joined: 21/07/2010 15:43

#44 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Radar71 »

Vladimir RUS wrote: 15/01/2020 00:15 Internet provajderi u BiH ne zaostaju vise samo za Zapadnom Evropom, vec i za Istocnom Evropom, sto samo dodatno govori koliko zaostajemo za svijetom. Na Zapadu gigabitni internet je vec standard. Isto tako je i na Istoku, zahvaljujuci prije svega niskim cijenama interneta. U Ukrajini ima jedan provajder (DaNet se zove) koji nudi 1000 megabita za 15 evra, dok u Rumuniji (Digi) nudi 1000 megabita za 7-8 evrra! Kod nas Logosoft ima gigabitnu optiku samo u Sarajevu i to od 2018, samo cijenu ne kazuju (mogu samo da mislim koliko kosta, cim nema cijene), dok je Telemach najavio gigabitnu mrezu jos 2009 i nista od toga jos uvijek. U Banja Luci ima jedan provajder (TrionTel) koji stidljivo nudi 1000 megabita za cini mi se oko 100 KM. Nema, i kad bude pokrivena citava zemlja gigabitnom optikom, to ce da kosta cak jos vise, s obzirom na to da provajderi u BiH dizu cijene, dok cijena opreme pada. Gigabitna oprema je samo duplo skuplja od one koja je sada u opticaju kod nas, dok gigabitni internet se naplacuje po visestruko vecoj cijeni. Nema ovdje kod nas ozbiljne konkurencije. Kad se sve sabere i oduzme, sve se svodi na drzavni Telekom(e) i Telemach. Ovdje za 20-30 KM moze da se dobije uglavnom ne neki najbrzi paket, vec najsporiji. Telekomi nad nama puno zaradjuju. Hajde sto puno zaradjuju, vec sto nude slabe pakete. U svijetu za nekoliko desetina KM mjesecno daju internet brzine 1000 megabita, dok kod nas 200-300 megabita za nekih XXX KM mjesecno. To je sisanje. I da je 1000 megabita za tri cifre mjesecno, mnogo je. Provajderi kod nas koriste neznamje ili nedovoljno znanje kod prosjecnih korisnika pa nam podvaljuju spor internet (sparam cijene spor). Dobro bi bilo kada bi drzava tj. RAK povela racuna oko regulacije cijena, posto ovo sto rade provajderi je deranje koze kroz naduvane cijene, bez da nema gigabitne opticke infrastrukture u jedno 99 odsto korisnike, a i da imaju svi gigabitni internet, ove cijene su ludilo. Cijena interneta u BiH je kao u Svedskoj, Njemackoj itd, a standard kao u Kini, dok je brzina interneta kao u Albaniji! Ovo nema nikakvog smisla! Ovdje treba regulator pod hitno da reaguje. Imamo 2-3 drzavna Telekoma, dok nemali je broj onih drzava u svijetu, koje nemaju nijedan Telekom u svom vlasnistvu. Nema nista bez privatizacije. Mada ni to ne mora da znaci da ce pomoci, ako dodje neko sa cijenama domacih i regionalnih monopolista. Drzava treba da sto prije proda Telekome, pa da imamo nekog poput T-Mobile, A1, Telenor, Vodafone ili neko drugi, poput vec spomenutog Digi-ja npr. U svakom slucaju, sto je veca i povoljnija konkurencija, to bolje, jer ovo kako je sada, je neizdrzivo. Kablovska televizija je nekada bila 10-11-12 KM, dok sad je 20-30 KM i to samo kablovska, ne racunajuci internet, koji je jos skuplji. Monopol je neizdrziv. Jeste da nijedna mreza ne drzi preko pola trzista, ali nacin na koji su se porasporedili je samo drugi naziv za u sustini monopol. Internet treba biti sto dostupniji, a ne sve skuplji.
Al si navaljao gluposti malo je reci :lol:
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#45 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Vladimir RUS »

Dobro onda ne zaostaju? Da ne zaboravim, ove gigabitne brzine koje sam spomenuo, a u kontekstu nas, jos uvijek nisu dostupne u 99 odsto slucajeva (mislim na brzinu od 1000 megabita).
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#46 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by vojopd »

Mtel dere sa cijenama, uzeli monopol i udri. Ali im je optika trenutno vrh, 30 eura 150/75 internet. A ovaj Vladimir sto je banovan na pola foruma u BiH. Legendo prvo se treba ugledati na ostale drzave svijeta u pogledu obrazovanja, zdravstvenog osiguranja i milion drugih stvari, a cijena interneta ce pasti, kada drzavni vrh dozvoli da udje telemach/sbb na teritoriju RS, onda krece "propast'" mtela. Ali dok ovi postave svoju infrastrukturu, itd itd, treba godina i godina. Tako da dzabe pises kilometarske poruke vec 5, 6 godina. :run:
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#47 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by escobar__ »

Ja u Bosni imam bolji Internet od rodbine u Njemačkoj - stabilniji i brži.

Šta sad, nisam pametan!?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#48 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by TRANCE »

Nedavno je izašlo istraživanje o prosječnoj cijeni fiksnog broadband interneta i prema njemu je BiH na 32. mjestu od 206 država i teritorija po jeftinoći interneta, s prosječnom cijenom interneta od 20 dolara.
https://www.cable.co.uk/broadband/prici ... omparison/
Top 10 najjeftinijih, gdje internet košta između 7 i 11 dolara mjesečno:
1 Syria
2 Ukraine
3 Russian Federation
4 Romania
5 Belarus
6 Bhutan
7 Iran
8 Kazakhstan
9 Lithuania
10 Vietnam

Što se tiče internet brzine, tu smo rangirani na 82. mjestu od 177. država i teritorija, s prosječnom brzinom od 32 Mbps.
https://www.speedtest.net/global-index
Top 10 najbržih, s prosječnim brzinama od 131 do 200 Mbps:
1 Singapore 200.12
2 Hong Kong (SAR) 164.88
3 Monaco 148.91
4 Romania 144.92
5 South Korea 144.41
6 Switzerland 144.31
7 Liechtenstein 139.01
8 Taiwan 137.90
9 France 131.25
10 Sweden 131.13
User avatar
Ludacris
Posts: 13
Joined: 25/12/2019 20:21

#49 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Ludacris »

.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#50 Re: Internet Service Provideri u BiH

Post by Vladimir RUS »

vojopd wrote: 20/01/2020 09:43 Mtel dere sa cijenama, uzeli monopol i udri. Ali im je optika trenutno vrh, 30 eura 150/75 internet. A ovaj Vladimir sto je banovan na pola foruma u BiH. Legendo prvo se treba ugledati na ostale drzave svijeta u pogledu obrazovanja, zdravstvenog osiguranja i milion drugih stvari, a cijena interneta ce pasti, kada drzavni vrh dozvoli da udje telemach/sbb na teritoriju RS, onda krece "propast'" mtela. Ali dok ovi postave svoju infrastrukturu, itd itd, treba godina i godina. Tako da dzabe pises kilometarske poruke vec 5, 6 godina. :run:
Slazem se slozim sa tobom i to u potpunosti, samo nije mi jasno zasto imas tu potrebu da "prosvjetljujes" druge kako sam "banovan sa pola foruma", kako ti kazes. Ko da koga to interesuje, osim ocigledno tebe, cim imas nekakvu potrebu da to naglasis.

U sustini, kljucna rijec je nedostatak konkurencije. Za to problem lezi i u cinjenici sto telekomunikacioni vodovi, koji su nacionalno dobro, prodati su zajedno sa Telekomom Srpske, tako da M:Tel diktira cijene zakupa interneta, sto dovodi do toga da mali internet provajderi su prisiljeni da nude znatno sporiji internet od Telekomovog, sa cijenama manjim za koju marku, zbog toga sto placaju skupo zakup kod M:Tel-a. Da su vodovi ostali u vlasnistvu drzave tj. entiteta (u ovom slucaju RS) i mali operateri bi mogli da vode trku sa M:Tel-om, posto ovako kako je sad, M:Tel se ponasa monopolisticki i prema privatnim i prema poslovnim korisnicima, a kad je nesto nacionalno dobro, onda je dostupno svima ili znatno dostupnije nego kad je pod monopolom.
Locked