internet prodaja

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
The Nightwatchman

internet prodaja

Post by The Nightwatchman » 23/01/2011 14:00

imam neku ideju u koju bih ulozio lovu. bazirana je na internet prodaji.

e sad, mene zanima cijena izrade weba koji bi podrzavao takvu jednu prodaju. znaci, da mi neka firma ili pojedinac napravi sve sto mi je potrebno da bih mogao prodavati proizvode preko interneta....

hajde, mozemo i na pm, a mozemo i javno... :)

Decerto
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.

Re: internet prodaja

Post by Decerto » 23/01/2011 17:45

sta bi sa pikom ? koliko ja znam mozes staviti koliko god hoces artikala,reklamirat ih,etc etc..

xxtoni

Post by xxtoni » 29/01/2011 13:32

The Nightwatchman wrote:imam neku ideju u koju bih ulozio lovu. bazirana je na internet prodaji.

e sad, mene zanima cijena izrade weba koji bi podrzavao takvu jednu prodaju. znaci, da mi neka firma ili pojedinac napravi sve sto mi je potrebno da bih mogao prodavati proizvode preko interneta....

Ako mene pitas otvaranje web-a ti nije dobra ideja. Nije da je sam problem napraviti stranicu, to ti moze netko jeftino uraditi (samo nemoj odavde da ti netko radi, ovdje ce te opeljusit i prodat ce ti govno kao da je vrijedno svoju tezinu u zlatu). Problem kod web-a je sto je to igra od 0. Moras prvo nabaviti robu, mi smo u Bosni...gdje ces nabavljati, mozes prodavati opanke i sta ja znam jos...Onda moras promet navuci na tu stranicu, definitivno najveci problem, da bi prodao jednu stvar efektivno trebas imati na tisuce posjeta, ako nemas iskustva, neces uspjeti.
Moj prijedlog ti je da krenes prodavati na ebay-u i to ovako. Jedina prepreka ti je doci do Paypal account-a koji ti je apsolutno neophodan, ali moze se i to ako se potrudis malo. Posaljem ti ideju na PM

Mommy's_little_ Monster

Post by Mommy's_little_ Monster » 31/01/2011 12:43

xxtoni wrote: Jedina prepreka ti je doci do Paypal account-a koji ti je apsolutno neophodan, ali moze se i to ako se potrudis malo. Posaljem ti ideju na PM

nije problem doci do paypal acc, vec podici pare sa tog acc, koliko znam iz BiH to jos uvijek nije moguce

Chatrljalo

Post by Chatrljalo » 12/02/2011 01:33

Nema od te ljubavi ništa. Možda će nam unuci kupovati na web-u. Evo ti primjer kojimi se desio nedavno. Burazer mi bio zagrijan za kupovinu laptopa. Naravno, bilo nam mrsko klapati po gradu od radnje do radnje. Prosurfali malo, bili na xyz domaćih "web shopova". http://www.imtec.ba nam se činio najnabrijaniji (opisi artikala,brdo artikala, cijene blah,blah...). Registrujemo se tamo, naručimo...Nigdje ni traga plaćanju. Dobio na mail neku potvrdu narudžbe.Sutradan mi likovi poslali ponudu na mail. Nazovem iste , pitam za plaćanje na netu - kaže da kod nas to još nije riješeno, da dođem u neku od njihovih poslovnica i platim kad preuzmem robu. Prvo sam mislio da je šupljiranje, ali kad smo pazarili u njihovoj radnji, lik što tamo radi dobro me je spustio - izašo sam ko popishan. Objasnio mi je problem od-do. Kao prvo - nisu levati. Govorim o firmi koja ima 15 poslovnica (čini mi se), posla preko glave - sudeći po gužvi u radnji (a samim tim i para ko blata), imaju 3-4 načina isporuke,i sve moguće načine plaćanja (osim paypala), web stranicu uvezanu sa softverom na kojoj 5-6 ljudi održava artikle,cijene i slike. Ako takvu firmu handri to što kad nas internet plaćanje nije riješeno, a sve ostalo imaju. Šta ti možeš očekivati? Zato nemoj se zamarati tehničkim detaljima ,kad ključni problem nije riješen.Čitava Bosna je jedna velika pijaca i još dugo ćemo čekati na kupovinu iz udobnosti doma.

HomeArt

Post by HomeArt » 12/02/2011 01:42

The Nightwatchman wrote:imam neku ideju u koju bih ulozio lovu. bazirana je na internet prodaji.

Pusti ove delegate nego slusaj sta radi kod nas. Web mozes napraviti gdje god hoces samo nemoj da ti slucajno neko svoj uradak prodaje nego ili plati gotov ili uzmi neki opensource. Drugo otvoris sebi racun kod 2CO servisa i slat ce ti pare normalno u BiH.

hakazvaka
Forum administrator

Post by hakazvaka » 12/02/2011 10:29

odavno vecih gluposti se nisam naslusao. cuj unuci nasi da placaju online...

ovo ce biti vrlo brzo pokrenuto: https://www.pikpay.ba/ (vec je pokrenuto na nekoliko mjesta, npr. na smrtnovnicama avaza).

Chatrljalo

Post by Chatrljalo » 13/02/2011 00:03

Evo, ja ispade delegat i jos valjam gluposti. Kao prvo ono sa unucima neko shvata bukvalno a trebalo je biti sarkastično. Povo sa pikpay me baš zanima kako će ispasti. Sa smrtovnicama Avaza je lako jer naplaćuješ čistu uslugu, s robom (pogotovo skupljom) ne ide tako, jer moraš da platiš da bi nešto prodao. Treće- koliko je ovih "savjetnika" kupilo nešto oniline kod nas. 2CO jeste siguran procesor naplate sa karticama, al odra kožu s provizijama + 0,5-2,5% provizije kod bankovne transakcije, ne znam koji im je period isplate. Niko neće plaćati karticom ako nije siguran provajder za naplatu. Ja prvi neću, a kupujem mnogo na amazonu,ebay-u.i aliexpress-u. Zamisli da ti poslije jedne kupovine na nekom piknik pay (baš me zanima koliko dugo će biti u beti) , na adresu počnu dolaziti računi za robu koju nisi očima vidio, jer je tvoj broj kartice zajedno za security kodom sa istog pikpay-a počeo da kruži u užoj raji. Da li taj pikpay i ta ostala "implementirana" riješenja garantuju sigurnost transakcija , a ne da me foliraju kako mi je podatke pokupla neka phishing stranica. Kakve certifikate imaju? Prođite se šuplje. Evo, neka neko od raje kaže gdje to kod nas kupuju ili su kupovali online (VF internet prodaja se ne pika, jer se plaćalo prilikom isporuke). Da se razumijemo, bilo bi mi drago da svaki granap prodaje online. Zakon koji tu oblast definiše imamo. Ali ništa konkretno realizovano do sada.

HomeArt

Post by HomeArt » 13/02/2011 00:20

Chatrljalo wrote:Evo, ja ispade delegat i jos valjam gluposti. Kao prvo ono sa unucima neko shvata bukvalno a trebalo je biti sarkastično. Povo sa pikpay me baš zanima kako će ispasti. Sa smrtovnicama Avaza je lako jer naplaćuješ čistu uslugu, s robom (pogotovo skupljom) ne ide tako, jer moraš da platiš da bi nešto prodao. Treće- koliko je ovih "savjetnika" kupilo nešto oniline kod nas. 2CO jeste siguran procesor naplate sa karticama, al odra kožu s provizijama + 0,5-2,5% provizije kod bankovne transakcije, ne znam koji im je period isplate. Niko neće plaćati karticom ako nije siguran provajder za naplatu. Ja prvi neću, a kupujem mnogo na amazonu,ebay-u.i aliexpress-u. Zamisli da ti poslije jedne kupovine na nekom piknik pay (baš me zanima koliko dugo će biti u beti) , na adresu počnu dolaziti računi za robu koju nisi očima vidio, jer je tvoj broj kartice zajedno za security kodom sa istog pikpay-a počeo da kruži u užoj raji. Da li taj pikpay i ta ostala "implementirana" riješenja garantuju sigurnost transakcija , a ne da me foliraju kako mi je podatke pokupla neka phishing stranica. Kakve certifikate imaju? Prođite se šuplje. Evo, neka neko od raje kaže gdje to kod nas kupuju ili su kupovali online (VF internet prodaja se ne pika, jer se plaćalo prilikom isporuke). Da se razumijemo, bilo bi mi drago da svaki granap prodaje online. Zakon koji tu oblast definiše imamo. Ali ništa konkretno realizovano do sada.

Bar kad nesto tvrdis raspitaj se malo. 2CO radi vec odavno sa BiH. Sve stima bez ikakvih problema, novac salju redovno. Provizija se placa na svaku online porodaju bilo da je direktno na tvoj racun (sto jos uvijek kod nas ne moze) ili preko 2CO servisa i nije nikakvo deranje koze. Na jednoj online prodavnici knjiga na kojoj sam radio je provizija iznosila oko 5-6% na cijenu knjige, sto opet zavisi od puno drugih stvari ali to je duga prica. Ponta je da se u BiH moze pokrenuti online prodaja vec danas, da je savrseno nije ali radi.

stidljiv

Post by stidljiv » 13/02/2011 01:40

Mozda covjek hoce da ponudi nesto za strano trziste gdje bi mu klijentela bila ljudi kojima je normalno placati online...sta ste odma razvezali... :D

Chatrljalo

Post by Chatrljalo » 15/02/2011 01:38

Tvoje pitanje je na mjestu.Ili mi HomeArt nikako nije jasan Ali lik napravio jednu stranicu, pa brani svoj proizvod. Čovjek nije shvatio poentu. Lik u Imtecu mi je lijepo objasnio problem, i fali im upravo wired transfer da zaokruže priču. Ozbiljna firma (a oni to jesu), će sve što naplati dobiti na svoj žiro račun, samim tim i ono što 2CO obradi. Sada to nije moguće. (zato nema onih 0,5-2,5% za wired transfer). 5-6% kojih 2CO uzima je puno jer taj trošak moraš uračunati u maržu. U svijetu je max. provizija 2%. Onda na to sve imaš konverziju valuta, jer je kod nas odnedavno zabranjeno fakturisanje u eurima. Stranim kupcima trebaš omogučiti i povrat PDV-a (ima neki formular za to). Elektronski pečat kod fakturisanja,je kod nas definisan zakonom,ali na otpremicama mora biti obični pečat...Nadolazeće fiskalne račune i probleme oko povrata robe da i ne spominjem. Helem,da preskočim tehničke probleme koji su riješivi. Da bi ljudi kupovali moraš imati reference, imati gomilu siurnosnih certifikata, i ozbiljnu firmu. Moj ti je savjet da naplaćuješ poštanskim doznakama (da ti ljudi plaćaju pouzećem), pa polako... Dokle doguraš. Ako misliš raditi na crno, onda ti je i postojeći 2CO dobar.

HomeArt

Post by HomeArt » 16/02/2011 00:04

NIti sam rekao koja je stranica niti pravim bilo kakvu reklamu. Samo kazem da je danas moguce u BiH pokrenuti online prodaju SASVIM LEGALNO. Primjer Imteca moze posluziti eventualno kao primjer lose web aplikacije i nista vise.
Ustalom tvoje iskustvo koliko sam shvatio o ovome je ono sto su ti u imtecu rekli, tako da mi ne pada na pamet raspravljati se s tobom o ovome.

:run:

Post Reply