Internet payment - plaćanje internetom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
La_Forge

Internet payment - plaćanje internetom

Post by La_Forge » 17/05/2006 20:56

Može li mi neko objasniti kako i na koji načim funkcioniše internet plaćanje (kartice Visa, Master ..) kod nas u BiH ....

npr.. organizacija seminara ili nekog kongresa na kojem učestvuje veliki broj stranaca i kojim ahoću da pored žiro tračuna ponudim plaćanje internetom ...

odakle krećem, kome da se obartim, na kojem principu to sve fercera ..

na svakom savjetu unaprijed zahvalan ....

debela

Post by debela » 17/05/2006 21:22

ja bih krenula od banke sa istim ovim pitanjima.

neko iz mase

Post by neko iz mase » 17/05/2006 21:55

Nisam siguran kako funkcionira u bosni, al ovako ti je na zapadu. Da bi preko svog racuna uveo placanje karticom, moras imati takozvani "Merchant Account", racun koji je autorizovan da prima veci broj transfera. Ti racuni se dobiju od banke ili nekih internet firmi koje nude te servise. Ti zatim programiras dsvoj dio web site-a da prima kreditne kartice i ostale informacije, da provjerava ispravnost preko web servisa i pravi transakciju. Postoji takodje mogucnost da se to sve obavlja na stranicama firme koja ti je posudila/izdala merchant account. Probaj naci vise informacija ovdje
http://www.entrepreneur.com/article/0,4 ... 81,00.html

La_Forge

Post by La_Forge » 17/05/2006 23:15

moje programerske sposobnosti po tom pitanju su u najmanu ruku skromne :-?

postoji li mogućnost da ja sa takvom firmom sklopim ugovor s ograničenim rokom trajanja po kojem će oni u moje ime vršiti naplatu ada ja samo linkujem na njih i zdravo ..?

neko iz mase

Post by neko iz mase » 17/05/2006 23:31

Naravno, to ti je u ovom slucaju i najbolja opcija koja ce vjerovatno biti malo skuplja. U svakom slucaju ti s ene isplati otvarati merchant account ako neces nastaviti sa e-commerce.
Ovdje ces naci dosta informacija kao i cijene
http://www.networksolutions.com/online- ... tab=hpenh2
Ovo im je firma koja se bavi sa transakcijama
http://www.monstermerchantaccount.com/

Ako zelis ovim putem, networksolutions je prilicno siguran, tako da i ova mosntermerchantaccount stranica nebi trebala biti losa.

Jesi li razmisljao ikako o paypal-u i onom google-pay il kako se vec zove servis?

La_Forge

Post by La_Forge » 17/05/2006 23:51

ma drug razmišlajm o bilo kojoj opciji koja bi meni najviše olakšala a omogućila jednom npr. Japancu da plati učešće na seminaru kreditnom karticom ...

prelistaću malo ove linkove pa se još javim ... nabaso sam i n aWorldPay firmu koja se bavi ovom vrstom usluge pa ih kontam kontaktirati i vdjeti kako sve to funkcioniše ... meni bi najdraža bila opcija u kojoj ja postavljam link na njihovu stranicu i time završavam s poslom ... (predpostavljam da oni nude i neku ulugu praćenja uplata, to mi je neminovno kako bih mogao uskladiti prijeve i uplate ... )

ulicar

Post by ulicar » 18/05/2006 00:04

Ti nemozes naplatiti karticom. Kratko, jasno i vrlo jednostavno. Ti ces morati to da das bankama na obradu. Sta ti mozes uraditi je otici u neku od BiH banaka i sa njima vidjeti kako to sljaka. Da bi ti mogao naplatiti moras imati "merchant account" otvoren kod neke od banaka, pa i tada ces morati sve dati bankama na obradu.

Ako ti je to previse komplikovano, imas servise na internetu koji ti omogucavaju da vrsis placanje i naplacivanje karticom (uz proviziju). Recimo Kagi (http://www.kagi.com), ili DigitalRiver (http://www.digitalriver.com), ili superpopularni PayPal (http://www.paypal.com) pa vidi kako to sljaka.

La_Forge wrote:ma drug razmišlajm o bilo kojoj opciji koja bi meni najviše olakšala a omogućila jednom npr. Japancu da plati učešće na seminaru kreditnom karticom ...

prelistaću malo ove linkove pa se još javim ... nabaso sam i n aWorldPay firmu koja se bavi ovom vrstom usluge pa ih kontam kontaktirati i vdjeti kako sve to funkcioniše ... meni bi najdraža bila opcija u kojoj ja postavljam link na njihovu stranicu i time završavam s poslom ... (predpostavljam da oni nude i neku ulugu praćenja uplata, to mi je neminovno kako bih mogao uskladiti prijeve i uplate ... )

schnjufko

Post by schnjufko » 18/05/2006 10:42

E ljdi super vam je tema i hvala onima koji su poslali linkove gore. Probao sam da sredim prije paypal acount ali jos nije nasa zemlja na listi mogucih participiranih clanica. Volio bi ako neko vec ima sistem naplate koj vec radi da posalje link. Mene interesuje prodaja servisa i nekog software a preko interneta dakle nema potrebe za shiping om samo download. Ako je neko uspio vec da napravi nacin prodaje kod nas odavdje volio bi da nam se javi pa da razmjenimo iskustva . :) :)

La_Forge

Post by La_Forge » 22/05/2006 01:02

joj raja pomažite ... eo su mi i oficijelno dojavili iz paypala da Bosna ne dolazi u obzir kada su njihove usluge u pitanju ... a inače im je super princip rada, baš ono što tražim ..
sve ostale firme mi ne odgovaraju n amailove ili prodaju u stvari sisteme zaštite koje bi ja morao kombinovati sa svojom stranicom, formularima i podacima s kartica...

mora postojati neka firma lsična paypalu koja nudi kompletnu uslugu ...
na koji način rade naše domaće stranice koje nude online prodaju i plaćanje karticama ?
vidim da je na buybook-u radjen princip s certifikatom + domaće programiranje .. ili se varam ?
prijedlozi ... :-?

mama32

Post by mama32 » 03/06/2006 19:18

Meni je Moneybookers najbolji payment processor. On omogucuje slanje novca svakom ko ima mail adresu. Taj Japanac se može registrovati kod njih, a tako i ti, poslati ti novac na tvoj Moneybookers racun putem mail adrese, a ti novac poslije možeš prebaciti na svoj bankovni racun putem kreditne kartice.
Isto tako, možeš taj button sa Moneybookers logom staviti na svoju web stranicu i omogućiti plaćanje internetom.

Image

La_Forge

Post by La_Forge » 04/06/2006 12:10

tnx raja, pregledaću malo ove linkove pa javim šta sam napravio ..

La_Forge

Post by La_Forge » 04/06/2006 12:19

e mama, ovaj mi moneybookers izgleda super ...

malo sam pregledao stranicu i našao svašta samo ne ono što me interesuje ..
jesi li ti već koristila ovaj metod plaćanja ..

ja dakle očekujem plaćanje... moram se registrovati i postaviti njihov link na svoju stranicu .... kada neko hoće da mi plati mora da se registruje prvo kod njih pa onda via emaila da izvrši transakciju ...
kada hoću, po potrebi mogu uz pomoć svojih podataka podići lovu s nekog njihovog računa na kome su se uplate gmilale ili ... ?

mama32

Post by mama32 » 06/06/2006 22:30

Pa na tom ti principu rade i PayPal i E-gold i NETeller i svi drugi, a mali ih je milion. Moras se registrovati kod svake od njih a placanje je putem mail adrese. Meni je Moneybookers nekako najbolji za ove nase evropske norme, mada sam se sad sjetila i Clickbanka. On je idealan za osobe koje se bave prodajom konkretnih (digitalnih) proizvoda. Mozda je on bolji za tebe nego Moneybookers, jer osoba koja placa preko tvoje stranice ne mora i sama da bude clan Clickbanka, vec placa putem kreditne kartice. Evo pogledaj i ove linkove :

http://www.websitemarketingplan.com/payments/processor.html
[url=http://www.websitemarketingplan.com/payments/Clickbank.html]http://www.websitemarketingplan.com/payments/Clickbank.html
[/url]

hare_sa

Post by hare_sa » 10/07/2006 23:51

rjesenje na sva tvoja pitanja je http://www.2checkout.com

primjer prodaje mozes pogledati na http://www.cvjecaralivia.com

Nadam se da ti ovaj link pomaze ...

Pozdrav

La_Forge

Post by La_Forge » 11/07/2006 17:06

.. hvala hare, super linkovi ,,,
:o

hare_sa

Post by hare_sa » 12/07/2006 15:32

Nema na cemu ;) ... volio bih da sam ranije vidio tvoj post i odgovorio...

sretno u poslu ;)

p0go

Post by p0go » 12/07/2006 15:40

moje rjesenje pare u kovertu i pravac posta !

irfan2

Post by irfan2 » 12/07/2006 17:14

lose rijesenje...nzalost, to govorim iz iskustva :roll:

uozo

Post by uozo » 12/07/2006 17:23

p0go wrote:moje rjesenje pare u kovertu i pravac posta !

Bh postom ne dolaze ni mnogo bezazlenije stvari koje su ponekad veoma vazne u zivotu. Moje garantno pismo koje sam poslao ovaj put nije stiglo. U isti dan sam poslao garantno pismo i slike, na dvije razlicite adrese, i interesantno da su slike stigle a garantno pismo ne...
Sta, ko, gdje, kako, kad su pitanja na koja sluzbenici u posti odgovaraju samo uz sudski nalog izgleda.
Sto se tice online placanja, ja sam cuo da uskoro i paypal treba da pocne da funkcionira u BiH. Ako do sada nisi rijesio, oni su najbolji, najjednostavniji i najsigurniji. Moneybookers sam koristio i nisam zadovoljan. Previse su komplikovani i ako se desi neka komplikacija zasticeni su poput polarnih medjeda tako da slabo mozes da vratis lovu i pratis neke druge stvari. Klijent servis nula bodova...

hare_sa

Post by hare_sa » 26/07/2006 15:08

B.Medjed wrote:
p0go wrote:moje rjesenje pare u kovertu i pravac posta !

Bh postom ne dolaze ni mnogo bezazlenije stvari koje su ponekad veoma vazne u zivotu. Moje garantno pismo koje sam poslao ovaj put nije stiglo. U isti dan sam poslao garantno pismo i slike, na dvije razlicite adrese, i interesantno da su slike stigle a garantno pismo ne...
Sta, ko, gdje, kako, kad su pitanja na koja sluzbenici u posti odgovaraju samo uz sudski nalog izgleda.
Sto se tice online placanja, ja sam cuo da uskoro i paypal treba da pocne da funkcionira u BiH. Ako do sada nisi rijesio, oni su najbolji, najjednostavniji i najsigurniji. Moneybookers sam koristio i nisam zadovoljan. Previse su komplikovani i ako se desi neka komplikacija zasticeni su poput polarnih medjeda tako da slabo mozes da vratis lovu i pratis neke druge stvari. Klijent servis nula bodova...

2CHECKOUT je trenutno najjaci third parity payment gateway pored PayPal-a i predonst im je sto podrzavaju citav svijet ... mozda da su neke zemlje izbacene ali za BiH radi bez problema. Primanje, slanje novca, isplata vaseg novca na bankovni racun...sve je bez gresko, a i klijent servis je super.

Dok PayPal ne proradi kod nas 2CO je zakon ... mada bih i tada razmislio za prelazak sa 2Co .. jedino mozda iz razloga sto ga citava amerika korsiti, pa ko posluje sa njima onda mu isplati preci!

Post Reply