Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#1 Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by stochar »

pratio sam dogadjanja oko teme 'Elektronski i stampani mediji za download', nakon cijeg zatvaranja je pokrenuta istoimena FaceBook grupa na kojoj su korisnici sa foruma nastavili dijeliti pdf izdanja bh. novina i magazina. mislim da je nacin na koji to rade cisto nasilje, kradja intelektualnog vlasnistva, ugrozavanje ionako ugrozenih medija. kao logo grupe koriste moj avatar s foruma, a vidio sam da su postavili i logo sa-x i fotografije vlasnika, sto je takodjer za mene jedan vid nasilja.

ako misle da su smijeshni - nisu. nisam uposlenik ni jednog medija, ne pogadja me direktno to sto oni rade, samo sam na temi pokusao objasniti da je to sto rade kradja, i da ne misle da je to sto rade borba za slobodu stampe, naprotiv, na taj nacin je guse! znam da su tirazi medija u BiH losi, kubure, snalaze se, ali samo hocu da ovi koji to rade samo budu svjesni posljedica koje mogu izazvati. sutra kad se pocnu gasiti mediji, k'o sto se gase e-novine, nemojte samo da kenjate, uclanjujete se u grupe podrske i lajkujete, jer cete biti dio onoga sto je jednim dijelom uticalo na njihovo gasenje. kad budete imali priliku citati samo tabloide, nemojte otvarati teme i pitati se sto neko ne pokrene ozbiljan magazin! na koncu, oni koji misle da stete Avazu, u biti najmanje stete nanose toj novini (iako ne sumnjam da i oni imaju gubitke, oni svakako zive od vecine citalaca kojima je internet pojam, za razliku od npr. magazina.

kao' odbranu' su nudili teze: imaju i teme sa linkovima na programe, s linkovima na filmove, muziku... e, pa i jedno i drugo jeste kradja, a razlika je ipak velika: nece jedan veliki filmski studio propasti jer je par hiljada likova skinulo film u nekoj Bosni, ali ce propasti mediji ili bh. bandovi, jer nekoliko hiljada za njih je ogromna cifra.
Last edited by stochar on 26/02/2011 12:00, edited 1 time in total.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#2 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by Wind »

A zna li se po cijem je nalogu zatvorena tema? Nisam upratio sta se desilo ovih dana.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#3 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by stochar »

Wind wrote:A zna li se po cijem je nalogu zatvorena tema? Nisam upratio sta se desilo ovih dana.
zatvorena je zbog krsenja autorskih prava
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#4 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by casper_ »

bjezi tamo dijasporcu stari
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#5 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by respo »

jeli to onaj hajric procitao (ne sjecam se na kojoj temi) da je ublehas pa poceo ganjati kao autorska prava?
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by black »

to neko pritisnuo redakciju tj vlasnike sax-a za krsenje autorskih prava
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#7 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by plain vanilla »

pa forumasi se sklonili, preslisu na fb, ne krse pravila sa-xa
sad neka ih ganjaju po fb ako im je stalo

a na fb ima puno gorih i stetnijih za sve nas grupa od njihove
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#8 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by stochar »

zagazaga wrote:krađa jeste krađa........ali mi smo takvi :roll:
ali rezemo sami sebi granu na kojoj sjedimo. ponavljam: ne mozes ti zajebat' Merlina ako mu udjes na koncert bez karte, on je svakako dobio honorar, ima sponzore, ali ako nas 10 udje na koncert 'Štuka' bez karte, pitanje je kad cemo ih opet' gledat'. isto je i sa novinama. nije malo.

eno, grupa vec ima 170 clanova, neka samo oni skinu novine dnevno, to je 5.000 primjeraka mjesecno. a sigurno je cifra veca, jer ima onih hinja koji se ne smiju uclaniti a skidaju.

ne krse pravila foruma? nije o tome rijec, niti je to tema. tema je da ogromna grupa ljudi nanosi ogromnu stetu medijima!
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#9 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by nellington »

Malo ću otići offtopic, nadam se ne previše - zašto neko čita novine u elektronskom formatu pored portala? Eto, ja pročitam sa-x, Huffington post, RIA novosti i meni dosta informacija :-?

Možda jedino zbog oglasa, konkursa i sl, ali ni to čovjeku ne treba stalno. Da se mi na forumu organizujemo da preuzimamo agencijske vijesti, pišemo kolumne, sastavljamo free novine u PDFu (free as in freedom) bolje bi bile kvalitetom od Mandalovih, ali nas opet ne bi niko čitao :skoljka:
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#10 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by stochar »

link wrote:besmisleno je o ovom pricati. Ja sam jednom stavio avaz preko rapidshare ovdje, i imao detaljnu statistiku u broju downloada. 200. Taj dan niko drugi nije stavio avaz, tako da je to realni broj downloada. Drugi put sam po istim principu stavio oslobodjenje. Broj downloada 80. Dakle, broj downloada je minimalan, a to su i tako sve ljudi koji ionako nikad ne bi kupili ni avaz ni oslobodjenje. Ako bude da se skine besplatno, skinucemo, ako ne bude necemo, ali ga sigurno necu ni kupiti. Na facebook grupi ima 170 clanova. Ot toga ih mozda 100 skine, svaki dan, ali sigurno niko ioanko ne kupuje. Dakle, sutite zivota vam o krsenju autorskih prava, skidaju ljudi koji ionako ne bi kupili, a uostalom kad warner bros ne moze zabraniti piratizaciju filmova, haj da vidim avaz da zabrani download novina. Cinjenica je da se novine slabo prodaju, ali ako 200 downloada ima uticaj na to sto novina propada, nek se ubiju odmah.
ne mora zabraniti, ali ih moze prestati uopste postavljati u PDF-u? recimo, mozda se i to desi? i, sta ce onda pretplatnici? hoce li biti kriv Fahro ili ovi sto kradu? i, koji si ti qratz da odredjujes da li bi neko od tih 200 ljudi kupio novine? evo ja garantujem da bi! neki su u inostranstvu, mozda bi bilo vise internet pretplata? nije sve samo stvar zakona, stvar je principa.

opet ti poredis WB i Start! pa nidje veze! ovdje ljudi kubure sa generalno niskim tirazima, i svaki primjerak je bitan, a ne kamoli 200 primjeraka dnevno (samo s tog jednog linka koji si ti postavio). haj' ti svoj proizvod dijeli besplatno? de koji vam je?!?!?!?! kakva smo to nacija? nije problem, reci, 'skidam, ali to je kradja i svjestan sam'.

ponavljam: nisu ljudi svjesni koliku stetu prave! nije isto kad 10 ljudi udje bez karte na koncert Merlina i na koncert Štuka. i, moj cilj zbog kojeg sam pokrenuo temu je samo da ih obavijestim da se ne cude ako se sutra neki medij ugasi, ili ako dijaspora ostane bez PDF izdanja, pa budu morali ici 200 kilometara po jucerasnje novine, ako ih misle procitatati... oni jos shegu tamo prave, postavljaju novine s mojim avatarom!
Last edited by stochar on 26/02/2011 12:18, edited 1 time in total.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#11 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by plain vanilla »

nellington wrote:Malo ću otići offtopic, nadam se ne previše - zašto neko čita novine u elektronskom formatu pored portala? Eto, ja pročitam sa-x, Huffington post, RIA novosti i meni dosta informacija :-?

Možda jedino zbog oglasa, konkursa i sl, ali ni to čovjeku ne treba stalno. Da se mi na forumu organizujemo da preuzimamo agencijske vijesti, pišemo kolumne, sastavljamo free novine u PDFu (free as in freedom) bolje bi bile kvalitetom od Mandalovih, ali nas opet ne bi niko čitao :skoljka:
pa i na forum se stalno donosimo tekstovi drugih medija, pa ih zajedno komentarisemo, i to im je vise reklama nego neki trosak
kao da avaz plati za svaku vijest koju objavi

mediji kradu od drugih medija :oops:
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#12 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by black »

stochar wrote:. tema je da ogromna grupa ljudi nanosi ogromnu stetu medijima!
tesko ce se to rijesiti, to je, ono sto narod kaze, vrzino kolo, internet je takav, autorska prava se krse na sve strane, na kraju krajeva svi mi koristimo te pogodnosti pocev od OS pa preko raznih programcica do muzike, filmova i casopisa
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#13 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by stochar »

plain vanilla wrote:
nellington wrote:Malo ću otići offtopic, nadam se ne previše - zašto neko čita novine u elektronskom formatu pored portala? Eto, ja pročitam sa-x, Huffington post, RIA novosti i meni dosta informacija :-?

Možda jedino zbog oglasa, konkursa i sl, ali ni to čovjeku ne treba stalno. Da se mi na forumu organizujemo da preuzimamo agencijske vijesti, pišemo kolumne, sastavljamo free novine u PDFu (free as in freedom) bolje bi bile kvalitetom od Mandalovih, ali nas opet ne bi niko čitao :skoljka:
pa i na forum se stalno donosimo tekstovi drugih medija, pa ih zajedno komentarisemo, i to im je vise reklama nego neki trosak
kao da avaz plati za svaku vijest koju objavi

mediji kradu od drugih medija :oops:
ma drugo je prenijeti tekst, ovdje se radi o kradji kompletnog proizvoda. eno, u Hrvatskoj konkurentski mediji potpisali sporazum o preuzimanju sadrzaja i navodjenju izvora, nije to problem. ovo je skroz druga stvar. nije problem ni da se skupi ekipa, pa izdaje kvalitetnije novine od svih i dijeli ih besplatno, ako to mogu izvesti. ali ponavljam, nisu svjesni koliko stetu prave, posebno manjim i koliko-toliko nezavisnim medijima.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#14 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by stochar »

black wrote:
stochar wrote:. tema je da ogromna grupa ljudi nanosi ogromnu stetu medijima!
tesko ce se to rijesiti, to je, ono sto narod kaze, vrzino kolo, internet je takav, autorska prava se krse na sve strane, na kraju krajeva svi mi koristimo te pogodnosti pocev od OS pa preko raznih programcica do muzike, filmova i casopisa
pricam li ja kineski ili ti ne citas? svjestan sam svih tih stvari, znam da je internet takav kakav je, ali pokusavam objasniti da je pravno isto ukrasti OS, Avaz i uci na koncert bez karte, ali najplasticnije: ako na Kosevo sa 50.000 ljudi 10 likova udje bez karte na koncert Merlina, kojem je Telecom vec platio honorar, nece napraviti toliku stetu, koliku ce napraviti 10 likova koji se prosvercuju na koncert Štuka u Slogu. znaci, ovo sto se radi s novinama itekako moze uticati na njih, i da kad sutra procitaju da se neki medij gasi ili otpusta radnike ne budu iznenadjeni.

pokusavam objasniti da sjecemo granu na kojoj sjedimo, a poslije krivimo druge. evo, im'o sam priliku ucestvovati u organizaciji nekoliko koncerata, neiskusni mi bili, raja nas dzonila, kopirali akreditacije, propali smo nakon nekoliko svirki. i poslije mi raja govore ne znajuci da sam radio u organizaciji: joj jesmo ih zajebali! jeste, zajebali ste ih, pa sad imate Miroslava, Seke, Ekreme Jevrice kad hocete, a kvalitetan koncert jednom u pet godina! o tome ti govorim.
User avatar
japo
Posts: 1987
Joined: 06/08/2007 16:45

#15 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by japo »

:oops: e pa fakat cccccc, ev prva moja žena je znala skinut avaza i pogledat sta ima a sad ga neće nikad kupiti, iako je ovdje ljepljena ;gloria, azra i te zeMske stvari ona ode do trafike i kupi , a avaz neće e zasto ne znam, i ima još takvih, prvi ja samo prelistam novinne tačnije avaz, koje nikad ama bash nikad ne kupujem u zadnjig par kuka ... :x :x

:evil:


:sax:
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#16 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by black »

stochar wrote:
pricam li ja kineski ili ti ne citas? svjestan sam svih tih stvari, znam da je internet takav kakav je, ali pokusavam objasniti da je pravno isto ukrasti OS, Avaz i uci na koncert bez karte, ali najplasticnije: ako na Kosevo sa 50.000 ljudi 10 likova udje bez karte na koncert Merlina, kojem je Telecom vec platio honorar, nece napraviti toliku stetu, koliku ce napraviti 10 likova koji se prosvercuju na koncert Štuka u Slogu. znaci, ovo sto se radi s novinama itekako moze uticati na njih, i da kad sutra procitaju da se neki medij gasi ili otpusta radnike ne budu iznenadjeni.

pokusavam objasniti da sjecemo granu na kojoj sjedimo, a poslije krivimo druge. evo, im'o sam priliku ucestvovati u organizaciji nekoliko koncerata, neiskusni mi bili, raja nas dzonila, kopirali akreditacije, propali smo nakon nekoliko svirki. i poslije mi raja govore ne znajuci da sam radio u organizaciji: joj jesmo ih zajebali! jeste, zajebali ste ih, pa sad imate Miroslava, Seke, Ekreme Jevrice kad hocete, a kvalitetan koncert jednom u pet godina! o tome ti govorim.
sta se ba odmah jedis :mrgreen: razumijem ja sta ti kazes, samo potvrdjujem i nadovezujem se, ne kritikujem te :wink:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#17 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by plain vanilla »

Ja se ne mogu sloziti s tobom, jer su mediji oni koji prvi krse pravila i jedni druge ugrozavaju. Evo uzmi primjer Sarajevo-x, neka posalju novinara na teren da uradi nesto, istrazi, intervjuise, uslika..
Oni sve to objave kao ekskluzivu, a nakon 10 minuta, tu ces vijest naci na vecini drugih portala ( na nekim je sa-x potpisan, a na nekim ce pisati mediji javljaju). Sto znaci da je Sa-x bacio pare kad je platio tog novinara.

A ovom logikom zastite autorskih prava, prvo bi trebali zabraniti YT, a nesto sumnjam da ce do toga doci
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#18 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by amrica »

koliko % Bosanaca koristi internet?
koliko ljudi nema para ni za novine ni za komp ni za pretplatu za net?
koliko % prihoda jedne novine je od prodaje pojedincima?
...
ako je ovo skidanje neka ogromna steta onda :run:



ps
imamo pretplatu na blodjenje, za havaz nikad nisam (niti cu) dati markicu
User avatar
japo
Posts: 1987
Joined: 06/08/2007 16:45

#19 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by japo »

ovo je tema za politike :D a politiku ne otvaram, kvarite pdf :skoljka:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#20 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by respo »

stochar wrote: ponavljam: nisu ljudi svjesni koliku stetu prave! nije isto kad 10 ljudi udje bez karte na koncert Merlina i na koncert Štuka. i, moj cilj zbog kojeg sam pokrenuo temu je samo da ih obavijestim da se ne cude ako se sutra neki medij ugasi, ili ako dijaspora ostane bez PDF izdanja, pa budu morali ici 200 kilometara po jucerasnje novine, ako ih misle procitatati... oni jos shegu tamo prave, postavljaju novine s mojim avatarom!
pa dobro eto necemo skidati oslobodjenje(stuke) skidacemo avaz(merlin) jer je on najtirazniji u zadnjih 15 godina u bih "a i sire"
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#21 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by Hare_ze »

stochar wrote: opet ti poredis WB i Start! pa nidje veze! ovdje ljudi kubure sa generalno niskim tirazima, i svaki primjerak je bitan, a ne kamoli 200 primjeraka dnevno (samo s tog jednog linka koji si ti postavio). haj' ti svoj proizvod dijeli besplatno? de koji vam je?!?!?!?! kakva smo to nacija? nije problem, reci, 'skidam, ali to je kradja i svjestan sam'.
Bas tako. Da neko kaze, nemam love, skidam novine jer ih zelim i volim procitati, to je kradja i svjestan sam, moze covjek i shvatiti. Mada i tu ima drugih nacina, odes na kafu (jednu od pet dnevno) i procitas novine u kafani. Ovako tvrditi da su dnevni downloadi nista, gadjati se brojkama i tvrditi da niko od tih ljudi ne bi kupio novine je po meni prije svega drsko, bezobrazno i neosnovano. Naravno da je to nemoguce sprijeciti, ali valjda postoji i nesto sto se zove samoodgovornost, a poredjenja sa filmovima i programima je tesko navlacenje. Valjda smo svi svjesni situacije u BiH. Nije poenta u tome hoce li se nesto zabraniti ili ne, vec o posljedicama koje ce usljediti.

Svi cemo ovdje kukati i govoriti kako je stanje u medijima katastrofalno, a pritom cemo doprijeniti da i onoj sacici novinara koji se trude da svoj hljeb zarade posteno budu smanjene plate jer je trziste sve gore i tirazi opadaju. Neka 500 ljudi skine primjerak jednog magazina to je katastrofalno u prilikama kakve vladaju u BiH. Hajmo biti iskreni pa pogledati sebe u oci, a ne sve relativizirati i stavljati nase prilike u svjetske okvire.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#22 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by respo »

Hare_ze wrote:
stochar wrote: opet ti poredis WB i Start! pa nidje veze! ovdje ljudi kubure sa generalno niskim tirazima, i svaki primjerak je bitan, a ne kamoli 200 primjeraka dnevno (samo s tog jednog linka koji si ti postavio). haj' ti svoj proizvod dijeli besplatno? de koji vam je?!?!?!?! kakva smo to nacija? nije problem, reci, 'skidam, ali to je kradja i svjestan sam'.
Bas tako. Da neko kaze, nemam love, skidam novine jer ih zelim i volim procitati, to je kradja i svjestan sam, moze covjek i shvatiti. Mada i tu ima drugih nacina, odes na kafu (jednu od pet dnevno) i procitas novine u kafani. Ovako tvrditi da su dnevni downloadi nista, gadjati se brojkama i tvrditi da niko od tih ljudi ne bi kupio novine je po meni prije svega drsko, bezobrazno i neosnovano. Naravno da je to nemoguce sprijeciti, ali valjda postoji i nesto sto se zove samoodgovornost, a poredjenja sa filmovima i programima je tesko navlacenje. Valjda smo svi svjesni situacije u BiH. Nije poenta u tome hoce li se nesto zabraniti ili ne, vec o posljedicama koje ce usljediti.

Svi cemo ovdje kukati i govoriti kako je stanje u medijima katastrofalno, a pritom cemo doprijeniti da i onoj sacici novinara koji se trude da svoj hljeb zarade posteno budu smanjene plate jer je trziste sve gore i tirazi opadaju. Neka 500 ljudi skine primjerak jednog magazina to je katastrofalno u prilikama kakve vladaju u BiH. Hajmo biti iskreni pa pogledati sebe u oci, a ne sve relativizirati i stavljati nase prilike u svjetske okvire.
a inace je prodaja novina i magazina od vitalnog znacaja za privredu zemlje i donose najvise profita u zemlji?
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#23 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by Hare_ze »

amrica wrote:koliko % Bosanaca koristi internet?
koliko ljudi nema para ni za novine ni za komp ni za pretplatu za net?
koliko % prihoda jedne novine je od prodaje pojedincima?
...
ako je ovo skidanje neka ogromna steta onda :run:



ps
imamo pretplatu na blodjenje, za havaz nikad nisam (niti cu) dati markicu
42% Bosanaca koristi internet po istrazivanjima iz prosle godine.
Ta je prica na klizavom terenu, koliko ih nema para za novine, ali ima za cigare, kafu i lokanje po kafanama (ako realno gledamo, to su jedini objekti koji dobro rade)
Novine se finansiraju marketingom + dobit od tiraza i prodaje na ulici. Svaki dodatni citalac donosi direktnu zaradu + marketinski potencijal...
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#24 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by homar »

@stochar
Mijenjaju se vremena. Internet je čudo, internet diže revoluciju po svijetu, gase se klasične novine koje su imale i po milion primjeraka dnevno zbog interneta, pa šta... Moraju se naći drugi oblici finansiranja, neće uspjeti se represivnim mjerama ugušitei internet. Ako se CIA-a nije zaštitila od oticanja podataka, neće se ni avaz zaštiti. Zato treba tražiti nove metode raspodjele finansijskog kolača u medijskom prostoru. Nemoj se nervirati, to utiče i na raspoloženja Fahrino.
User avatar
japo
Posts: 1987
Joined: 06/08/2007 16:45

#25 Re: Internet nasilje nad bh. medijima i kradja!

Post by japo »

jedini način, ukinuti izdanja u pdf formatu :D :kravata:
Locked