Internet na fer osnovi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#1 Internet na fer osnovi

Post by -Romeo- »

zna li iko šta tačno znači ova fer osnova. navodno korištenje 60% kapaciteta???????? ja internet koristim 8-10h (što je manje od 50%) dnevno i tada intenzivno skidam sadržaj sa interneta i evo su mi smanjili brzinu, ko biva prekoračio sam nešto? u pitanju je cito paket, bh telekoma.

ima osjećaj da je ovo opet neki telekomov ciganluk.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#2 Re: Internet na fer osnovi

Post by travar »

Izračunaš količinu podataka koje možeš skinuti za mjesec dana, i od toga nađeš 60% i to ti je stvarna dozvoljena količina podataka koje možeš skinuti u toku tog mjeseca.

EDIT:
Ovo je ako se radi o nekom fair use flat-u.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3 Re: Internet na fer osnovi

Post by Bobi »

Na "fair" osnovi...sta ti to "intenzivno skidas 8-10 sati dnevno" :D? Vecina bjesomucno downloaduje gomilu podataka koji sluze za jedno veliko nista :D.
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#4 Re: Internet na fer osnovi

Post by Šeha »

Bobi wrote:Na "fair" osnovi...sta ti to "intenzivno skidas 8-10 sati dnevno" :D? Vecina bjesomucno downloaduje gomilu podataka koji sluze za jedno veliko nista :D.
Otkad je to mastrubiranje nista :D :D :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5 Re: Internet na fer osnovi

Post by Bobi »

Šeha wrote:
Bobi wrote:Na "fair" osnovi...sta ti to "intenzivno skidas 8-10 sati dnevno" :D? Vecina bjesomucno downloaduje gomilu podataka koji sluze za jedno veliko nista :D.
Otkad je to mastrubiranje nista :D :D :D
Ali seha, "8-10 sati dnevno" :lol:
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#6 Re: Internet na fer osnovi

Post by Šeha »

Bobi wrote: Ali seha, "8-10 sati dnevno" :lol:
Ako, ako... mashala :D :D :D

"Tko sam ja da mu sudim... " :D
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#7 Re: Internet na fer osnovi

Post by Neelix »

:lol: :lol:
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#8 Re: Internet na fer osnovi

Post by -Romeo- »

Bobi wrote:
Šeha wrote:
Bobi wrote:Na "fair" osnovi...sta ti to "intenzivno skidas 8-10 sati dnevno" :D? Vecina bjesomucno downloaduje gomilu podataka koji sluze za jedno veliko nista :D.
Otkad je to mastrubiranje nista :D :D :D
Ali seha, "8-10 sati dnevno" :lol:
šefe to je bilo više figurativno navedeno kao ilustracija da ni pod takvim uslovima ne mogu preći taj famozni limit od 60% ako internet koristim samo 1/3 dana ili ti 1/3 mjeseca pa i manje.

ako treba crtati reci.
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#9 Re: Internet na fer osnovi

Post by -Romeo- »

travar wrote:Izračunaš količinu podataka koje možeš skinuti za mjesec dana, i od toga nađeš 60% i to ti je stvarna dozvoljena količina podataka koje možeš skinuti u toku tog mjeseca.

EDIT:
Ovo je ako se radi o nekom fair use flat-u.
tako bi trebalo da bude, ali kako je moguće za 8-10 sati dnevno prekoraciti taj mjesečni limit od 60%? :?
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#10 Re: Internet na fer osnovi

Post by topcam »

Pogresno tumacis ponudu. Citaj i ono sitno pisano u ugovoru.

Nemoj ici od 24 sata.


Nego Npr. tvoj paket 10 GB (60% = 6 GB)


EDIT.

http://www.bhtelecom.ba/usluge_adsl_cito.html

ADSL CITO

ADSL Cito je tarifni model namijenjen tzv. velikim korisnicima koji imaju mogućnost pristupa BIHnet mreži putem fiksne linije uz velike brzine prijenosa (veće brzine download-a u odnosu na brzinu upload-a).

Prednost ovog tarifnog modela predstavlja stabilnost fiksne linije uz neograničeno korištenje na fer osnovi. Neograničenost podrazumjeva korištenje tarifnog modela bez mjerenja količine ostvarenog saobraćaja i vremena trajanja konekcije na fer osnovi koja podrazumjeva korištenje do 60% raspoloživih kapaciteta.

Ovaj tarifni model se korisnicima pruža kroz paket usluga: ADSL Cito (1024/256Kb/s), koji omogućuje negraničeno korištenje BIHnet mreže (nemaju uračunati iznos GB saobraćaja u pretplatu i saobraćaj BIHnet mreže se ne tarifira), dodjeljuje se statička IP adresa.

1 GB disk prostora (sumarni disk limit)
20 GB saobraćaja (HTTP + FTP)
do 5 hostanih domena (npr. http://www.domena.com )
do 10 poddomena (npr. http://www.sub.domena.com)
do 5 com.ba poddomena (npr. http://www.domena.com.ba)
5 alias na domenu
5 MySQL baza
do 30 email adresa (na hostanoj/zakupljenoj domeni)

Prekoračeni 1 GB saobraćaja (KM/mjesečno) 2,00

Prekoračeni 1 MB disk prostora (KM/mjesečno) 0,02


Napomena:
- Pretplatnici tarifnog modela ADSL Cito imaju mogućnost zakupa dodatnih usluga BIHnet mreže definisanih važećim Cjenovnikom.
- U slučaju tehničke nemogućnosti za podržavanje maksimalne brzine odabranog ADSL paketa, BH Telecom će pretplatnicima isporučiti raspoloživu, odnosno najveću moguću koja se može podržati.
Last edited by topcam on 22/10/2009 12:19, edited 1 time in total.
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#11 Re: Internet na fer osnovi

Post by KREMEN »

Pa normala, koliko si platio toliko smijes i da potrosis :)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#12 Re: Internet na fer osnovi

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

-Romeo- wrote:zna li iko šta tačno znači ova fer osnova. navodno korištenje 60% kapaciteta???????? ja internet koristim 8-10h (što je manje od 50%) dnevno i tada intenzivno skidam sadržaj sa interneta i evo su mi smanjili brzinu, ko biva prekoračio sam nešto? u pitanju je cito paket, bh telekoma.

ima osjećaj da je ovo opet neki telekomov ciganluk.
I ne bas...misli se na propusni opseg zakupljenog paketa/linka. Recimo ako imas paket brzine 1024 Kbps, a klauzulu "fair use" recimo 60%, znaci da maksimalno mozes potrositi 199GB.
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#13 Re: Internet na fer osnovi

Post by -Romeo- »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
-Romeo- wrote:zna li iko šta tačno znači ova fer osnova. navodno korištenje 60% kapaciteta???????? ja internet koristim 8-10h (što je manje od 50%) dnevno i tada intenzivno skidam sadržaj sa interneta i evo su mi smanjili brzinu, ko biva prekoračio sam nešto? u pitanju je cito paket, bh telekoma.

ima osjećaj da je ovo opet neki telekomov ciganluk.
I ne bas...misli se na propusni opseg zakupljenog paketa/linka. Recimo ako imas paket brzine 1024 Kbps, a klauzulu "fair use" recimo 60%, znaci da maksimalno mozes potrositi 199GB.
to znači 60% od onoga da non stop skidam sadržaj maksimalnom brzinom?

e ako se internet koristi 20-25 % vremena mjesečno kako je moguće doseći limit?
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#14 Re: Internet na fer osnovi

Post by Šeha »

Ne znam hoce li ti biti lakse ali isti taj "(un)fair use" se primjenjuje i u Americi. I ovdje su jos veci cigani pa kad te uprate da skidas veliku masu podataka i posebno torrente, prijave te muzickoj/filmskoj industriji a ovi ti posalju FBI na vrata i tuze te za krsenje autorskih prava. :evil:

Ovaj jedan kolega sa posla je dobio upozorenje od ISP-a kao eto primjetili smo da skidas "neuobicajeno mnogo" podataka i ne bi zeljeli da te uvalimo ali samo da znas da te pratimo.
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#15 Re: Internet na fer osnovi

Post by -Romeo- »

Šeha wrote:Ne znam hoce li ti biti lakse ali isti taj "(un)fair use" se primjenjuje i u Americi. I ovdje su jos veci cigani pa kad te uprate da skidas veliku masu podataka i posebno torrente, prijave te muzickoj/filmskoj industriji a ovi ti posalju FBI na vrata i tuze te za krsenje autorskih prava. :evil:

Ovaj jedan kolega sa posla je dobio upozorenje od ISP-a kao eto primjetili smo da skidas "neuobicajeno mnogo" podataka i ne bi zeljeli da te uvalimo ali samo da znas da te pratimo.
nije sporan fair use, nego imam utisak da je to daleko od onoga što piše u njihovim reklamama. ne znam da li si upratio ispočetka, ja internet koristim možda 1/4 vremena (8 sati dnevno - vikendi), a smanjili mi brzinu konekcije, skoro pa ukinuli, a ko biva imam pravo koristiti 60%. niđe veze. ali evo danas se malo poboljšala.
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#16 Re: Internet na fer osnovi

Post by duspi »

ma bihnet i njihove muljaže...

samo je pitanje koliko ti imaš živaca da im visiš nad glavom, sazivaš tužakaš i peglaš da ti matematički dokažu kako si to prekoračio 60 %...ako je tako kako ti kažeš da koristiš trećinu vremena, nema šanse da si prešao, poenta je da te oni zajebavju (jer im se može, nisi ni prvi ni zadnji) i da dokazivane toga obično nije vrijedno truda živaca i slobodnog vremena

pa ti izvoli
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#17 Re: Internet na fer osnovi

Post by -Romeo- »

duspi wrote:ma bihnet i njihove muljaže...

samo je pitanje koliko ti imaš živaca da im visiš nad glavom, sazivaš tužakaš i peglaš da ti matematički dokažu kako si to prekoračio 60 %...ako je tako kako ti kažeš da koristiš trećinu vremena, nema šanse da si prešao, poenta je da te oni zajebavju (jer im se može, nisi ni prvi ni zadnji) i da dokazivane toga obično nije vrijedno truda živaca i slobodnog vremena

pa ti izvoli
internet je na poslu, radim 8-16, vikendom uglavnom ne radim. fizički je nemoguće prebaciti 60%, no s njima niko nikada nije izašao na kraj, trenutno razmatram druge opcije i druge provajdere. jasno mi je da me zajebavaju samo sat to htio da čujem i od drugih, za svaki slučaj.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#18 Re: Internet na fer osnovi

Post by respo »

pazi prijatelju fair use inace ide ovako
ne uzima se ukupno vrijeme pa 60%
nego otprilike ovako

imas autoput od 10 traka znaci i ides brzinom 10 km na dan
znaci 30 dana 300 km
to ne znaci da mozes preci odmah 300
nego ide po opsegu saobracaja

znaci od 10 traka korisnici koriste 6 traka ostale 4 su one koji imaju ostali korisnici dial up ovaj onaj peti deseti
s tim da nisi jedini a ima vas recimo 100 korisnika treba tih 6 traka podijeliti na 100 ljudii ne mozes ici 10 km na dan nego 1 km na dan i ne smijes preko toga p.s. mislim smijes ti brze ali to je vec prekoracenje i za to idu sankcije bilo da ti smanji brzinu ili da ti naplati vise
shvatas?

bar je tako nesto slikovito fair use inace a sada bh telecom ne znam bas jeli ovako ide
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#19 Re: Internet na fer osnovi

Post by Šeha »

Ovdje su jasniji. Ovdje ti kazu: imas plan bez ogranicenja i onda sitnim slovima pise: ako predjes 150GB mjesecno bice ti naplaceno $1 za svaki predjeni GB. :D :D :D
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#20 Re: Internet na fer osnovi

Post by bug »

Šeha wrote:Ovdje su jasniji. Ovdje ti kazu: imas plan bez ogranicenja i onda sitnim slovima pise: ako predjes 150GB mjesecno bice ti naplaceno $1 za svaki predjeni GB. :D :D :D

hudi Seha :oops: :D
ulpinian
Posts: 482
Joined: 21/09/2007 23:45

#21 Re: Internet na fer osnovi

Post by ulpinian »

Koliko vremena treba da protekne pa da ti se brzina vrati na "normalu" nakon što te ISP ograniči zbog (ne)fer korištenja... iznenada sam skužio da pola komšiluka koristi moj rooter (zaboravio da zaključam jbg)... :zzzz:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#22 Re: Internet na fer osnovi

Post by respo »

valjda svaog prvog brzina normala
a gdje si da i ja koristim tvoj ruter :d
ulpinian
Posts: 482
Joined: 21/09/2007 23:45

#23 Re: Internet na fer osnovi

Post by ulpinian »

respo wrote:valjda svaog prvog brzina normala
a gdje si da i ja koristim tvoj ruter :d
Donje Mahovljani, 3 km od Doboja - Istok. :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#24 Re: Internet na fer osnovi

Post by respo »

dok dodjem tamo mogu otkupiti server na mjesec sa limitom od terabajt :D
Post Reply