Internet kupovina iz inostranstva

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3826 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by un1ted »

Postoji mali problem pri tim narudžbama u par kf ili KM. Carina može obračunati "neku poštarinu", iako je besplatna, jer po njihovom, nijedna poštarina nije besplatna.

Ako imaju odvojene stavke, cijena + poštarina < 300KM onda nema naplate. Zaboravio sam koji kurs gledaju, pa samo vodite računa i o tome, jer neće priznati kurs banke.
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#3827 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by BadBoy »

Pozdrav svima i unaprijed izvinjenje zbog padobranskog uleta na temu.

Molio bih, ako neko može da napiše linkove provjerenih stranica za kupovinu odjeće (muške)?
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#3828 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Sarajevo1970 »

un1ted wrote:Zaboravio sam koji kurs gledaju, pa samo vodite računa i o tome, jer neće priznati kurs banke.
Meni su nedavno na telefonu rekli (ako nisu slagali) da gledaju na google. Ukucaju (naprimjer) "$178.80 to BAM" u google i to je to.
BadBoy wrote:Molio bih, ako neko može da napiše linkove provjerenih stranica za kupovinu odjeće (muške)?
Ja slabo kupujem garderobu na internetu jer je i kod nas prilicno jeftino. Ali kad kupujem,kupujem sa taobao.com preko ytaopal.com :thumbup:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3829 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by un1ted »

Meni su nedavno na telefonu rekli (ako nisu slagali) da gledaju na google. Ukucaju (naprimjer) "$178.80 to BAM" u google i to je to.
Moguce u nekim vrijednostima koje nisu blizu granice. Kada se radi o granici moraju uzeti, ja mislim od centralne banke kurs na dan uvoza. Ako se desi bilo kakav prigovor, ne mogu reci "mi googlali", vec se moraju pozvati na kurs centralne banke.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#3830 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Sarajevo1970 »

un1ted wrote:
Meni su nedavno na telefonu rekli (ako nisu slagali) da gledaju na google. Ukucaju (naprimjer) "$178.80 to BAM" u google i to je to.
Moguce u nekim vrijednostima koje nisu blizu granice. Kada se radi o granici moraju uzeti, ja mislim od centralne banke kurs na dan uvoza. Ako se desi bilo kakav prigovor, ne mogu reci "mi googlali", vec se moraju pozvati na kurs centralne banke.

To se i meni cini logicno.
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#3831 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by travar »

Pošto već ima par tema na isti fazon, halalite ako je ovo u pogrešnoj. :mrgreen:

Kasni li još kome pošiljka iz UK-a?
Naručio 8., poslali 12., paketa/pisma ni na mapi do sad (nažalost ne šalju s tracking brojem, pa ne znam ni gdje je). :-?

Prije par mjeseci iz kine mi stigao za manje od dvije sedmice, tako da ne razumijem u čemu je fazon s ovim jer je ovo drugi put da se dešava.

Pošta naravno ne odgovara na mail-ove.

EDIT:
Dobih mail od prodavača, dao mi tracking broj, zadnji put pošiljka skenirana 14. u Londonu. WTF.
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#3832 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by BadBoy »

travar wrote:Pošto već ima par tema na isti fazon, halalite ako je ovo u pogrešnoj. :mrgreen:

Kasni li još kome pošiljka iz UK-a?
Naručio 8., poslali 12., paketa/pisma ni na mapi do sad (nažalost ne šalju s tracking brojem, pa ne znam ni gdje je). :-?

Prije par mjeseci iz kine mi stigao za manje od dvije sedmice, tako da ne razumijem u čemu je fazon s ovim jer je ovo drugi put da se dešava.

Pošta naravno ne odgovara na mail-ove.

EDIT:
Dobih mail od prodavača, dao mi tracking broj, zadnji put pošiljka skenirana 14. u Londonu. WTF.
Meni nikada ništa iz UK-a što sam naručio (putem Ebaya) nije došlo.

Iz Kine, Honk Konga uredno dolazi sve čak su sad i smanjili vrijeme dostave. Prije trebalo mjesec-dva sad bude za 2-3 sedmice.
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#3833 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by travar »

Evo sad bio u pošti/carini.
Kaže pošiljke iz UK došle, ali još nisu skenirane.
Znači minimalno dvije sedmice se kisele na carini. :roll:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3834 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by VladaFBiH »

un1ted wrote:Postoji mali problem pri tim narudžbama u par kf ili KM. Carina može obračunati "neku poštarinu", iako je besplatna, jer po njihovom, nijedna poštarina nije besplatna.

Ako imaju odvojene stavke, cijena + poštarina < 300KM onda nema naplate. Zaboravio sam koji kurs gledaju, pa samo vodite računa i o tome, jer neće priznati kurs banke.
logično, mogu samo priznati zvanični kurs na dan CBBiH

Edit: vidim da si već odgovorio na ovo :)
User avatar
gentoo
Posts: 3225
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#3835 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by gentoo »

Jel se ikom desilo da naruci nesto iz Kine (aliexp) a da dobije Turski (TR) tracking broj ? Cisto da vidim da me ne levati seler..
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3836 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Mehemed »

gentoo wrote:Jel se ikom desilo da naruci nesto iz Kine (aliexp) a da dobije Turski (TR) tracking broj ? Cisto da vidim da me ne levati seler..
Jest meni jednom bio turski TR tracking iz Kine, tako da je vjerovatno uredno.
User avatar
gentoo
Posts: 3225
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#3837 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by gentoo »

Mehemed wrote:
gentoo wrote:Jel se ikom desilo da naruci nesto iz Kine (aliexp) a da dobije Turski (TR) tracking broj ? Cisto da vidim da me ne levati seler..
Jest meni jednom bio turski TR tracking iz Kine, tako da je vjerovatno uredno.

Hvala, jel ista brze dodje ili je isto ? S obzirom da dnevno ima 4-5 aviona is Istanbula..
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3838 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Mehemed »

Čini mi se da je više od mjeseca bilo, tako da nije ništa brže.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#3839 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by IcedFlame »

Narucivao neke baterije sa Aliexpress, i jedino Turkish Post mogao. Doslo za 9 dana, sve uredno i sa trackingom :shock:
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#3840 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by undefined007 »

Koliko iznosi poštarina za BiH sa ovog sajta i koliko se čeka na isporuku ?

https://www.sportsdirect.com/
luxferre
Posts: 663
Joined: 25/07/2009 00:23

#3841 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by luxferre »

undefined007 wrote:Koliko iznosi poštarina za BiH sa ovog sajta i koliko se čeka na isporuku ?

https://www.sportsdirect.com/
Od 12,50 f na do naviše....meni su zadnji put uzeli nešto više ali je bio je paket veličine mozda dvije kutije cipela ako ne i veći.

Čekaš tri do 5 dana u zavisnosti dali pada na vikend. Sportdirect ima ugovor sa DHL om i preko njih isporučuju robu.
Ja platio u Nedelju roba stigla u Četvrtak (Jakne, cipele, sorcevi, termos boce po 2,5 F Alumunijske :) odlična.
Uzima nas više pa se malo pokusuramo od za poštarinu ovo ostalo manje više.
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#3842 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kazo »

@luxferre Kakva je kvaliteta robe?
luxferre
Posts: 663
Joined: 25/07/2009 00:23

#3843 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by luxferre »

kazo wrote:@luxferre Kakva je kvaliteta robe?
Pa kakave su cijene i nije toliko loša. Nije neki extra kvalitet jer sva ova roba Karrimor, Piere Cardin, Lee Cooper. sve je to to negdje neka sredina ....ova Muddflox je dobra za bajkere. 20 f snizeno sa 80, odlican 2 postave, rastezljiv, jak. Nisu loši oni paketi čarapa po 3-4 f. Pakovanja po 12 kom.
Isto tako imas dosta skuplje i kvalitetnije robe pa u zavisnosti od budzeta mozes uzeti i dosta kvalitetniju robu. Sve zavisi sta zelis.
Ukoliko ne raspolazes sa nekim budzetom pogledaj sa nekim prijateljima da i oni nesto odaberu pa da podijelite troskove prevoza.

Tamo bude dobrih akcija i cijena posebno na kraju sezone i pred novu godinu. Za bagatelu se recimo mozes opremiti za ljeto/Zima u zavisnosti od perioda.
Dobro obrati paznju na veličine.
edinjeko
Posts: 28
Joined: 28/10/2014 14:23

#3844 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by edinjeko »

luxferre wrote:
undefined007 wrote:Koliko iznosi poštarina za BiH sa ovog sajta i koliko se čeka na isporuku ?

https://www.sportsdirect.com/
Od 12,50 f na do naviše....meni su zadnji put uzeli nešto više ali je bio je paket veličine mozda dvije kutije cipela ako ne i veći.

Čekaš tri do 5 dana u zavisnosti dali pada na vikend. Sportdirect ima ugovor sa DHL om i preko njih isporučuju robu.
Ja platio u Nedelju roba stigla u Četvrtak (Jakne, cipele, sorcevi, termos boce po 2,5 F Alumunijske :) odlična.
Uzima nas više pa se malo pokusuramo od za poštarinu ovo ostalo manje više.
Prave li probleme na carini ako je više različitih proizvoda? Recimo više od 4-5?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3845 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by un1ted »

Vise razlicith ne bi trebalo da prave problem. Problem bi bio ako ima 30 istih majica (samo razlicit brojevi), odnosno roba sa više komada.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#3846 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by rtldanas »

je li se nešto mijenjalo u vezi poštarine i sl. Meni u petak dosao obicni mali paketić iz Hong Konga (magnetni drzac za mob...nekoliko grama tezine), i na koverti nalijepljena obavijest - Poštarinu od 1,80 KM, plaća primatelj. Naravno to je poštar i uredno naplatio kad je donio. Nije sad da se žalim zbog 1,80 KM :D (iako me poštarina došla skuplje od robe, jer j naručena stvar vrijedila oko 1,50 KM), ali me zanima je li to neka nova praksa, jer do sada su ove poštarine dolazile samo za robu veće vrijednosti i veće težine?
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#3847 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kazo »

rtldanas wrote:je li se nešto mijenjalo u vezi poštarine i sl. Meni u petak dosao obicni mali paketić iz Hong Konga (magnetni drzac za mob...nekoliko grama tezine), i na koverti nalijepljena obavijest - Poštarinu od 1,80 KM, plaća primatelj. Naravno to je poštar i uredno naplatio kad je donio. Nije sad da se žalim zbog 1,80 KM :D (iako me poštarina došla skuplje od robe, jer j naručena stvar vrijedila oko 1,50 KM), ali me zanima je li to neka nova praksa, jer do sada su ove poštarine dolazile samo za robu veće vrijednosti i veće težine?
Da, to je nova praksa da sve pakete naplacuju 1,80 KM. Meni tek danas stigao sat iz UK, a narucio ga prije mjesec dana. :-)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3848 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by channel10 »

Stigao je on davno samo ga je neko malo pronosao, vratio u kutiju i paket i onda paket zalijepio onom njihovom trakom, naplatio otvaranje i pregled paketa :mrgreen:
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#3849 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by rtldanas »

kazo wrote:
rtldanas wrote:je li se nešto mijenjalo u vezi poštarine i sl. Meni u petak dosao obicni mali paketić iz Hong Konga (magnetni drzac za mob...nekoliko grama tezine), i na koverti nalijepljena obavijest - Poštarinu od 1,80 KM, plaća primatelj. Naravno to je poštar i uredno naplatio kad je donio. Nije sad da se žalim zbog 1,80 KM :D (iako me poštarina došla skuplje od robe, jer j naručena stvar vrijedila oko 1,50 KM), ali me zanima je li to neka nova praksa, jer do sada su ove poštarine dolazile samo za robu veće vrijednosti i veće težine?
Da, to je nova praksa da sve pakete naplacuju 1,80 KM. Meni tek danas stigao sat iz UK, a narucio ga prije mjesec dana. :-)
ima li ta "praksa" uporište u nečemu ili je to tek tako? što je se promijenilo, nisam odavno naručivao ništa pa me sad neugodno iznenadilo ovo...
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#3850 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kazo »

channel10 wrote:Stigao je on davno samo ga je neko malo pronosao, vratio u kutiju i paket i onda paket zalijepio onom njihovom trakom, naplatio otvaranje i pregled paketa :mrgreen:
Vjerovatno :D zena svakako govori da je neko nosio sat :lol: :lol: :lol:
Post Reply