Internet kupovina iz inostranstva

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#3801 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Queen_of_hearts »

Pitanjce
MYKULC - KUALA LUMPUR C - Otprema pošiljke u inostranstvo (EDI poruka )
Ovo mi stoji u statusu već 10 dana, jel to znači da je zapelo u maleziji ili da putuje ovamo. :-?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#3802 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by zlo zlo »

ovajonaj wrote:Radi wish dostavu u bih. Ja kupujem preko njihove mobilne app. Samo pripazi kad kupujes. U description ti pise sta kupujes. Da se ne iznenadis npr kupis jeftin power bank a unutra nema baterija samo elektronika. Zato citaj description. Ili klikni buy pa onda vidis sta tacno koliko kosta. Ako zelis kupiti nastavis samo, ako se predomislis uvijek imas cancel opciju.
Evo bas danas mi stigao ram za laptop sa wisha i sve kako je i opisano.

pogledala taj wish i bezveze :-? , em poštarina ima, em ista roba s alija samo manje izbora i skuplje dosta, ne kontam koja je poanta kupovanje s toga :D s alija većina stvari se može bez poštarine ili s totalnom sićom.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3803 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Mehemed »

Queen_of_hearts wrote:Pitanjce
MYKULC - KUALA LUMPUR C - Otprema pošiljke u inostranstvo (EDI poruka )
Ovo mi stoji u statusu već 10 dana, jel to znači da je zapelo u maleziji ili da putuje ovamo. :-?
Može to potrajat i po 25-30 dana, tako da ti ostaje samo da čekaš, a to obično znači da je krenulo iz Malezije, mada to zna negdje zapet u skladištu u Frankfurtu i slično pa da se oduži i na 25-30 dana.
sedma_7
Posts: 717
Joined: 03/04/2007 18:24

#3804 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by sedma_7 »

undefined007 wrote:Ja planiram naručiti telefon sa Alija čim ova nova odluka o 300KM stupi na snagu. Bio sam skeptičan u pogledu plaćanja ali vidim da i ako se to ne radi preko Paypala nije neki problem i kupac je uglavnom dobro zaštićen. Što se tiče mobitela, njegov prodavač ima više od 200 pozitivnih feedbackova (samo za ovaj model) pa sumnjam da je neka muljaža još i piše da se radi o "official store" tako da sam se riješio nedoumica. Jedino što me brine je plaćanje uvoznih dadžbina, telefon otprilike košta 294 KM regularno, u slučaju akcija može se naći i za 270KM. Očekujem sigurno da ću platiti 17 % PDV-a i nadam se ništa više.

Zna li neko da li je nastupila i kad će (ako nije)? Predvidjali su početak marta.
Vezirbh
Posts: 223
Joined: 17/07/2013 20:58

#3805 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Vezirbh »

sedma_7 wrote:
undefined007 wrote:Ja planiram naručiti telefon sa Alija čim ova nova odluka o 300KM stupi na snagu. Bio sam skeptičan u pogledu plaćanja ali vidim da i ako se to ne radi preko Paypala nije neki problem i kupac je uglavnom dobro zaštićen. Što se tiče mobitela, njegov prodavač ima više od 200 pozitivnih feedbackova (samo za ovaj model) pa sumnjam da je neka muljaža još i piše da se radi o "official store" tako da sam se riješio nedoumica. Jedino što me brine je plaćanje uvoznih dadžbina, telefon otprilike košta 294 KM regularno, u slučaju akcija može se naći i za 270KM. Očekujem sigurno da ću platiti 17 % PDV-a i nadam se ništa više.

Zna li neko da li je nastupila i kad će (ako nije)? Predvidjali su početak marta.
http://www.6yka.com/novost/137027/provj ... -do-600-km
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#3806 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by undefined007 »

Kupit ću ga vala zaboli me koliko ću doplatiti. :D
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#3807 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Queen_of_hearts »

Mehemed wrote:
Queen_of_hearts wrote:Pitanjce
MYKULC - KUALA LUMPUR C - Otprema pošiljke u inostranstvo (EDI poruka )
Ovo mi stoji u statusu već 10 dana, jel to znači da je zapelo u maleziji ili da putuje ovamo. :-?
Može to potrajat i po 25-30 dana, tako da ti ostaje samo da čekaš, a to obično znači da je krenulo iz Malezije, mada to zna negdje zapet u skladištu u Frankfurtu i slično pa da se oduži i na 25-30 dana.
Uhhhh o duži se ovo, iz Kine do Malezije 20 dana, pa opet toliko :-) :-) :-) :-) :-) ......jel se meni čini ili je najgora ova ruta preko Malezije, najsporije ide :?
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#3808 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by walk_M-A-N »

Prava tema za ovu sliku:
Image
Iako nije sasvim tako. Kupac troši svoje vrijeme da nađe proizvod i ipak nekada nije siguran šta će dobiti.
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3809 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by escobar__ »

Pozdrav,

Imam Visa Electron karticu (debitnu) kod NLB banke koja je do unazad par dana uredno funkcionisala kod online kupovine. Danas to pak neće, niti Paypal dozvoljava korištenje te kartice, niti se ista može koristiti direktno na Google Playu, Amazonu i sl.

Na kartici ima sasvim dovoljno sredstava za kupovinu, ništa nije blokirano, nisam se bavio sumnjivim radnjama, dakle sve regulara ali je kartica prestala s radom. Ističe u septembru ove godine (ako to uopšte ima veze ili može imati veze s ovim).

Svakako planiram posjetit banku da vidim u čemu je problem ali me onako interesuje je li neko imao sličnih problema?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3810 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Mehemed »

Niko ti ovdje ne može pomoći u vezi tog problema jer je to do banke i baš ti banka mora riješiti taj problem. Može biti da ti se sakupilo dosta transakcija pa se upalila automatska zaštita i banka ti samo treba očistiti tu listu transakcija da možeš i dalje kupovati. Sve ćeš saznati šta je i kako kada kontaktiraš banku.
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3811 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by escobar__ »

Napomenuo sam u prvom komentaru da svakako planiram ići u banku ali sma mislio da je možda još neko imao slična iskustva.

Nije mi jasno zašto ne radi takva kupovina, a radi kupovina na sajtovima koji nude dodatni vid zaštite (tzv. 3D secure ili tako nešto), i jedno i drugo online kupovina?

Nejse, hvala. :thumbup:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3812 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Mehemed »

Može to bit i do VISAe. Nisam ništa kupovao u proteklih par dana, možda ni moja ne radi, zna nekada biti do VISA-e na globalnom nivou, da niti jedna VISA izdata u bilo kojoj banci ne radi online, a nekada se desi da kartice u izdanju jedne banke ne rade, dok od ostalih banaka rade.
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3813 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by escobar__ »

Bio u banci, kaže sve uredno, nema blokada, nema prekoračenja limita, ništa. Ali kartica ne radi. :mrgreen:
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#3814 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Sarajevo1970 »

escobar__ wrote:Bio u banci, kaže sve uredno, nema blokada, nema prekoračenja limita, ništa. Ali kartica ne radi. :mrgreen:
Nazovi Visa customer support (+13039671090). Meni (Visa Platinum) se isto to jednom desilo i oni su to riješili u roku 10 minuta. :thumbup:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3815 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by vješalica »

ima li neko iskustva sa aliexpressom?
posto se placa direktno karticom nema paypala
pa.hocel sta prevarit i tako to?
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#3816 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by bluesjunior »

vješalica wrote:ima li neko iskustva sa aliexpressom?
posto se placa direktno karticom nema paypala
pa.hocel sta prevarit i tako to?
imam poznanika koji dosta kupuju i nisu imali problema...
User avatar
Rene Higuita
Posts: 910
Joined: 10/09/2012 16:17
Contact:

#3817 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Rene Higuita »

vješalica wrote:ima li neko iskustva sa aliexpressom?
posto se placa direktno karticom nema paypala
pa.hocel sta prevarit i tako to?
Na Aliju je kupac No1.
No sikiriki, imaju jaku zastitu od prevara ili slicnih problema.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#3818 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Sarajevo1970 »

vješalica wrote:ima li neko iskustva sa aliexpressom?
posto se placa direktno karticom nema paypala
pa.hocel sta prevarit i tako to?

Ja sa aliexpress vec kupujem vise od 8 godina, mislim da sam tamo potrošio u vrijednost novog Golfa "full options" do sad :lol:
Od uvijek placam sa CC (Visa), nikad problema nije bilo i ako se nesta desi narudzbom, aliexpress to odmah rijesi za mene.
Evo bas danas sam 3 order-a, totalna vrijednosti neki 600KM. Da nebi valjalo nebi nit ja narucivao ;)
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#3819 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by zemomak »

Queen_of_hearts wrote:
Mehemed wrote:
Queen_of_hearts wrote:Pitanjce
MYKULC - KUALA LUMPUR C - Otprema pošiljke u inostranstvo (EDI poruka )
Ovo mi stoji u statusu već 10 dana, jel to znači da je zapelo u maleziji ili da putuje ovamo. :-?
Može to potrajat i po 25-30 dana, tako da ti ostaje samo da čekaš, a to obično znači da je krenulo iz Malezije, mada to zna negdje zapet u skladištu u Frankfurtu i slično pa da se oduži i na 25-30 dana.
Uhhhh o duži se ovo, iz Kine do Malezije 20 dana, pa opet toliko :-) :-) :-) :-) :-) ......jel se meni čini ili je najgora ova ruta preko Malezije, najsporije ide :?
ma sve zavisi, evo i ja narucim mobitel, posalju ga singapurskom i skoro vec mjesec dana kako je poslato prema nama nema ga, a do tada u toku cjele ove godine sve sto mi je slato singapurskom postom dolazilo maksimalno za 15ak dana...sad je to ocito nedje zapelo
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3820 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Sodom1 »

vješalica wrote:ima li neko iskustva sa aliexpressom?
posto se placa direktno karticom nema paypala
pa.hocel sta prevarit i tako to?
Nece te prevariti ne beri brigu. Jedino sto cekas sto godina da dodje
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#3821 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Sarajevo1970 »

Sodom1 wrote:
vješalica wrote:ima li neko iskustva sa aliexpressom?
posto se placa direktno karticom nema paypala
pa.hocel sta prevarit i tako to?
Nece te prevariti ne beri brigu. Jedino sto cekas sto godina da dodje
Odakle ti ta pamet? Standardnom (registered) postom je meni sve dolazilo za neki 10 do 20 radni dana.
Jedino ako je njima neki praznik ili bude navala na neki jeftin a popularan artikal, onda bude malo duze.
Sa DHL neki 2 do 4 radni rada.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3822 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Sodom1 »

Obicnom postom ,aliexpres , daj Boze da dodje ista za 20 dana , sve je preko .
Evo bas danas nadjoh papiric u sanducetu , bio postar izgleda, veruj da ni ne znam sta je , narucio sam prije sto godina ,
Sve mi nekako dolazi par dana pred istek roka za refund.
Dosta puta i zaboravim , pa mi i propadne rok.
Zato se ja vama cudim koji to sve pratite , posiljka je ovde , posiljka je ondje , prosla je vamo prosla je tamo.
A ja i zaboravim sta sam uopste naroucio a kamoli da znam dje se nalazi :lol:
ibrahimaga
Posts: 138
Joined: 07/12/2009 19:05

#3823 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by ibrahimaga »

Pozdrav,

namjeravam kupiti iphone SE preko e-baya. Nov neotpakovan. Imam nedoumicu u vezi eventualnog placanja poreza. Oporezuje se koliko znam sve iznad 300 KM, medjutim telefon koji bi ja kupio kosta 178,99 $ sto kada se preracuna u marke iznosi 299,64 KM. To je najjeftiniji model koji imaju.

Da li jeneko imao slicna iskustva sa narudzbom blizu 300 kKM i da li je unatoc tome placao porez?
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#3824 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by undefined007 »

vješalica wrote:ima li neko iskustva sa aliexpressom?
posto se placa direktno karticom nema paypala
pa.hocel sta prevarit i tako to?
Ima rok od 60 dana da dođe, ukoliko "item" ne dođe AE ti vraća pare jer kod njih i stoje, ne idu direktno prodavaču.
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#3825 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by art vandeley »

Naručivao sam robu koja je bila tik ispod granice, xx9,98 KM i nema carine. :)
Post Reply