Interesantan film ???

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#51 Re: Interesantan film ???

Post by glavutan »

Pogledati film argentinskog rezisera Fernando Ezequiel Solanas 'Memoria del saqueo' (Dnevnik pljacke) iz 2003.

Da vidimo kako ono o cemu su u zeitgeistu govori (monetani sistem, javni dug itd...) fercera u relnosti i da ufercimo ima li kakvih paralela sa BiH situacijom (ili uopste bilo kojom drugom slicnom na kugli zemaljskoj).

http://video.google.com/videoplay?docid ... 4339304915 - spanski
http://video.google.com/videoplay?docid ... 6732539477 - italijanski



http://criticaldocs.wordpress.com/2008/ ... queo-2003/

Image
Last edited by glavutan on 27/03/2009 14:30, edited 2 times in total.
User avatar
hepek071
Posts: 620
Joined: 19/09/2005 09:25
Location: Jagomir do podne, a Sokolac poslijepodne

#52 Re: Interesantan film ???

Post by hepek071 »

dobar je prvi Zeitgeist a i drugi je još bolji...mislim da do pojave ovih filmova 90% ljudi nije čulo za Breton Woods, gdje je u sred rata kreiran "vrli novi svijet"

pored Zeita preporučujem za pogledati

Religulous http://www.imdb.com/title/tt0815241/

Constantine's Sword http://www.imdb.com/title/tt0902270/

Who Killed The Electric Car http://www.imdb.com/title/tt0489037/

naravno sve torrenta imate na Pirate Bay ili Mininova trackeru

i ove dvije knjige od F. William Engdahla
:thumbup:
User avatar
hepek071
Posts: 620
Joined: 19/09/2005 09:25
Location: Jagomir do podne, a Sokolac poslijepodne

#53 Re: Interesantan film ???

Post by hepek071 »

evo još jedan The Obama Deception

http://www.obamadeception.net/


link za torrent

http://www.mininova.org/tor/2368504
zilog
Posts: 7503
Joined: 06/03/2009 11:19

#54 Re: Interesantan film ???

Post by zilog »

The Man From Earth

obavezno pogledati sa subtitlom, inace je tesko pratiti. Samo da kazem da se film desava u jednoj sobi i da prica ide dosta polaku prvih pola sata, ali ce vas film oduseviti.
medeni medo
Posts: 3
Joined: 17/03/2009 00:19

#55 Re: Interesantan film ???

Post by medeni medo »

zilog wrote:The Man From Earth

obavezno pogledati sa subtitlom, inace je tesko pratiti. Samo da kazem da se film desava u jednoj sobi i da prica ide dosta polaku prvih pola sata, ali ce vas film oduseviti.
gledao sam ovaj film i takodje mislim da je odlican.inace to je posljednji scenario koji je napisan od strane Jerome Bixby-a ( lik koji je napisao zvjezdane staze ).
Obavezno pogledati!
drug_komesar
Posts: 113
Joined: 04/04/2007 18:51

#56 Re: Interesantan film ???

Post by drug_komesar »

film koji igra na zdrav razum (u smislu folk psihologije) i intuiciju.

"izgleda li vama ova zgrada kao da je pala zato sto je u nju udario avion? ne? to je zato sto u nju nije udario avion."

koristiti to kako zgrada izgleda obicnom, neupucenom posmatracu kao argument moze proci samo kod vrlo, vrlo naivnih. to je ona davno poznata "hoces li vise vjerovati njima ili svojim ocima?" ironicno, film koji je kao moto prisvojio iskaz "obrazujte se" tvrdi da to obrazovanje ljudima nudi u dva sata koliko traje. film koji je jos jedan u nizu proizvoda instant (ne)kulture. jedan misticizam i jednu ezoteriju zamjeni drugom. diskurs je u principu isti, kao sto se u religijama ljudi dijele na vjernike i nevjernike, tako se i u teorijama zavjere ljudi dijele na prosvjetljene i neprosvjetljene i tvrdi se da bas oni imaju nevjerovatne duhovne i intelektualne sposobnosti i da ce spasiti svijet.

to me podsjeca na onu provalu da se numerickom analizom svetih spisa moze dokazati njihova uzvisenost. a onda naidje neki lik i uradi numericku analizu moby dicka i pokaze koje su to ustvari budalastine.
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#57 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

Kakve veze ima Moby Dick sa Biblijom?

Moje skromno misljenje je da takvih kao ti ima previse na planeti, za mene ste postali najveca opasnost, osnovno stubiste danasnjeg propalog covjecanstva - upravo jer ideoloski podrzavate nesto sto je shupljo na sve strane - ali zato imate oficijelno objasnjenje ljudi kojima vjerujete. Sve je to zato sto vam je udobno, dobro se osjecate u sadasnjem drustvu i uredjenju, a vasa skala egoisticnosti prelazi svaku granicu.

Kako bolan ti, savremeni homosapiensu, mozes i dan danas podrzavati zvanicnu verziju 11. septembra? Zar su ti fakat svi upitnici oko tog tako slikovitog i jedinstvenog dogadjaja rijeseni/odgovoreni?

Kako se mozes tako bahato ravnjati sa akademicima, doktorima, arhitektima i svim ljudima koji znaju sta se taj dan desilo (ne samo taj dan vec inace stotine puta u historiji), kojima su usput, zivoti u opasnosti ili zive pod prijetnjama? Naravno, odgovorices mi da je mnogo vise akademika i doktora koji potvrdjuju oficijelnu verziju. Da li je to prava metoda donosenja zakljucka odnosno shvatanja jedne verzije kao istinita? Da li ce nam McDonalds u svojoj reklami napisati koliko su njegovi burgeri stetni po zdravlje?

Sve si pojednostavljeno objasnio a nista nisi rekao. Ja bih zelio chuti tvoje shvatanje recimo konkretno slucaja 11. septembar.
drug_komesar
Posts: 113
Joined: 04/04/2007 18:51

#58 Re: Interesantan film ???

Post by drug_komesar »

_veleposlanik wrote:takvih kao ti ima previse na planeti, za mene ste postali najveca opasnost
mislim da je nakon ove izjave svaka rasprava besmislena
izvini ako sam ugrozio tvoju egzistenciju iznosenjem svoga misljenja ili ako sam te uznemirio na bilo koji nacin
pozdrav i uzivaj

:sax:
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#59 Re: Interesantan film ???

Post by _veleposlanik »

Pa ni manje ni vise, samo sam iznio svoje misljenje, bas kao ti o nekulturi, naivnosti i o kategorijama prosvijetljenih i ne prosvijetljenih...

I naravno, nisi dao odgovor... Niposto izvinjavanje, nemoj mi viktimizma da ispadas "ugrozen" u diskusiji, nego fino lijepo daj svoje elaborirano misljenje. Nazvao si pogrdnim i neistinitim nazivima ljude koji vjerujemo da je historijski tok tekao nesto drugacije od onog sto su nas naucili.

I Zeitgeist nije plafon u ovim temama, daleko od toga, bar meni. Cak mislim da isti ima odredjenu funkciju za odredjeni skup u drustvu. Ali je svakako dobar element za postavljanje i odgovaranje odredjenih pitanja...
User avatar
Atzzo
Posts: 123
Joined: 19/02/2009 21:21
Location: Banja Luka
Contact:

#60 Re: Interesantan film ???

Post by Atzzo »

Dobar film koji sam gledao:
Mar Adentro ili Život je more - španski triler.

evo trailera:
http://www.youtube.com/watch?v=PxXb_YZ-CQI

Film je o:
The real-life story of Spaniard Ramon Sampedro, who fought a 30 year campaign in favor of euthanasia and his own right to die.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#61 Re: Interesantan film ???

Post by TheMule »

Swifft wrote:Sjeca li se ko one misteriozne zivotinje koju su pronasli negdje kod Zenice kao to je bila samo kuna zlatica
Prava Prica
Nepoznata životinja pronađena u Zenici
Ovo zvuci kao neki Dzin.
medeni medo wrote:
gledao sam ovaj film i takodje mislim da je odlican.inace to je posljednji scenario koji je napisan od strane Jerome Bixby-a ( lik koji je napisao zvjezdane staze ).
Obavezno pogledati!
Nije on napisao Zvjezdane Staze, vec samo 4 epizode, a samu seriju je izmislio Gene Roddenberry.

Gledajuci stvari sa matematicke strane, ne mogu sve price o zavjerama biti tacne, a to isto znaci da su neke vjerovatno i tacne. Jos bi ih bilo teze sve povezati, i ne treba padati u tu zamku, kao sto neko napisa. Isto tako, kao sto neko napisa, ipak su sve vazne i trebaju se dobro prouciti, jer dizu svjest. A to sve podsjeca na ono pricu o pecini od Platona
User avatar
Hrvoje_Hrvatinic
Posts: 206
Joined: 16/07/2009 11:26

#62 Re: Interesantan film ???

Post by Hrvoje_Hrvatinic »

User avatar
pojedinac
Posts: 1455
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#63 Re: Interesantan film ???

Post by pojedinac »

Interesantan film, ako ništa da u kratkom pregledu vidimo Planetu na kojoj živimo, a koji govori o masovnom izumiranju životinjskih vrsta.

Obratite pažnju na dio od 4:50 do 5:10, gdje se govori kako Magnetna Vrata u Druge Dimenzije nisu više naučna fantastika i da naučnici tvrde kako su ona moguća.

The Biggest Crisis - Mass Extinction of Species [Največa Kriza - Masovno Izumiranje Vrsta]


Jaime Maussan and Santiago Yturria Garza presented Latest UFO Sightings and Close Encounters in Mexico, this is the end of the presentation from Mexico at International UFO Congress 2009.
Jaime Mauzerka i Santiago Yturria Garza prezentovali su Najnovija UFO Posmatranja i Susrete Bliske Vrste u Meksiku, ovo je kraj prezentacije iz Meksika sa Međunarodnog UFO Kongresa 2009.
maCola_77
Posts: 4
Joined: 21/05/2007 16:07

#64 Re: Interesantan film ???

Post by maCola_77 »

Budimo se Budimo aplauz zasluzujemo jedno po jedno. Zimski san se zavrsava sirom Zemaljske kugle. Isto kada hipnotizer klikne prstima :-)!!!!!!!! Vise sto Vise forsirati i objasniti ovacama da krenu pratiti manje stado.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#65 Re: Interesantan film ???

Post by statix »

Nije mi jasno zasto se Evropa ne spominje nikako u filmu, narocito mislim na adendum.

Koliko znam npr. kod nas Centralna banka je u vlasnistvu drzave i izdaje domacu valutu uz pokrice u uerima, koje su rezultat BDP-a. Drugim rjecima to je vrijednost svih finalnih dobara i usluga u jednoj zemlji u odredenom periodu, sto znaci da ako kupim Milkos mlijeko povecavam BDP svoje zemlje, a kupovinom recimo auto doprinosis BDP-u samo u iznosu provizije koju uzima auto diler. Samo auto je proizvedeno negdje drugo i BDP te drzave se povecava.



Wikipedia:
Osim toga Svjetska banka na one vlade država koje koriste njihove kredite vrše pritisak da privatiziraju poduzeča u državnim vlasništvu (kao na primjer elektroprivredu, vodoobskrbu, naftnu industriju, telekomunikaciju). To često vodi do iskoristavanja lokalne radne snage i sirovine, u državi kroz međunarodne kompanije i prouzrokuje propast lokalnih poljoprivrednika i poduzeća kroz povećan uvoz. Uglavnom stanovnici u tim zemljama (osim moćne elite) nemaju koristi od tog razvitka.
Mislim da nije toliko losa ekonomska politika Fedracije BiH, jer prvo nismo se zaduzili koliko smo mogli od MMF i Svjetske banke, a sto je jos vaznije nismo privatizirali sva preduzeca poput elektroprivrede, bh telecom, FDS itd... za razliku od RS u kojoj je Dodik skoro sve privatizirao.

Meduti mene brine slijedece:
Ovo sam naso na webu:
Eurostat je objavio podatke za 27 zemalja članica, tri zemlje Europskog ekonomskog prostora (Norveška, Švicarska, Island, kandidatske zemlje Hrvatsku, Makedoniju i Tursku i četiri države zapadnog Balkana - Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija i Albanija).

Turski BDP iznosi 45%, a makedonski 32% od europskog prosjeka. Crna Gora je na 46%, Srbija na 37%, Bosna i Hercegovina na 30% i Albanija na 25%. BDP po glavi stanovnika prema paritetu kupovne moći u Europskoj uniji varira od 40% u Bugarskoj do 253% od prosjeka u Luksemburgu.

Tako visoki BDP u Luksemburgu dijelom se objašnjava velikom brojem radnika koji tamo rade i pridonose BDP-u, ali nisu luksemburški rezidenti, nego žive u okolnim zemljama.

Na drugom je mjestu Irska s 140%, zatim slijede Nizozemska sa 135, Austrija 123 i na petom mjestu Švedska sa 121%. Slijede Danska, Velika Britanija, Finska i Njemačka, Belgija, Francuska. Talijanski BDP u potpunosti je jednak prosjeku EU-a - 100%.
Znaci nema konkretnog ulaganja u proizvodnju i usluge, a kredit koji je podignut od MMF-a ce posluziti za pokrivabje budžetskih rupa.

Pitanje, interesuje me u kolikoj je mjeri ovaj nas ili EU sistem neovisam u odnosu na monetarni sistem SAD, koji je zasnovan na dugovima drzave i naroda, prema Centralnoj banci ili Federal reserve system kako je kasnije nazvan, odnosno koliki uticaj te korporacije imaju na EU, jer ce BiH svakako vremenom uci u EU? :?
User avatar
aze
Posts: 286
Joined: 23/08/2009 17:07
Location: D memli sajd

#66 Re: Interesantan film ???

Post by aze »

statix wrote:Nije mi jasno zasto se Evropa ne spominje nikako u filmu, narocito mislim na adendum.

Koliko znam npr. kod nas Centralna banka je u vlasnistvu drzave i izdaje domacu valutu uz pokrice u uerima, koje su rezultat BDP-a. Drugim rjecima to je vrijednost svih finalnih dobara i usluga u jednoj zemlji u odredenom periodu, sto znaci da ako kupim Milkos mlijeko povecavam BDP svoje zemlje, a kupovinom recimo auto doprinosis BDP-u samo u iznosu provizije koju uzima auto diler. Samo auto je proizvedeno negdje drugo i BDP te drzave se povecava.



Wikipedia:
Osim toga Svjetska banka na one vlade država koje koriste njihove kredite vrše pritisak da privatiziraju poduzeča u državnim vlasništvu (kao na primjer elektroprivredu, vodoobskrbu, naftnu industriju, telekomunikaciju). To često vodi do iskoristavanja lokalne radne snage i sirovine, u državi kroz međunarodne kompanije i prouzrokuje propast lokalnih poljoprivrednika i poduzeća kroz povećan uvoz. Uglavnom stanovnici u tim zemljama (osim moćne elite) nemaju koristi od tog razvitka.
Mislim da nije toliko losa ekonomska politika Fedracije BiH, jer prvo nismo se zaduzili koliko smo mogli od MMF i Svjetske banke, a sto je jos vaznije nismo privatizirali sva preduzeca poput elektroprivrede, bh telecom, FDS itd... za razliku od RS u kojoj je Dodik skoro sve privatizirao.

Meduti mene brine slijedece:
Ovo sam naso na webu:
Eurostat je objavio podatke za 27 zemalja članica, tri zemlje Europskog ekonomskog prostora (Norveška, Švicarska, Island, kandidatske zemlje Hrvatsku, Makedoniju i Tursku i četiri države zapadnog Balkana - Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija i Albanija).

Turski BDP iznosi 45%, a makedonski 32% od europskog prosjeka. Crna Gora je na 46%, Srbija na 37%, Bosna i Hercegovina na 30% i Albanija na 25%. BDP po glavi stanovnika prema paritetu kupovne moći u Europskoj uniji varira od 40% u Bugarskoj do 253% od prosjeka u Luksemburgu.

Tako visoki BDP u Luksemburgu dijelom se objašnjava velikom brojem radnika koji tamo rade i pridonose BDP-u, ali nisu luksemburški rezidenti, nego žive u okolnim zemljama.

Na drugom je mjestu Irska s 140%, zatim slijede Nizozemska sa 135, Austrija 123 i na petom mjestu Švedska sa 121%. Slijede Danska, Velika Britanija, Finska i Njemačka, Belgija, Francuska. Talijanski BDP u potpunosti je jednak prosjeku EU-a - 100%.
Znaci nema konkretnog ulaganja u proizvodnju i usluge, a kredit koji je podignut od MMF-a ce posluziti za pokrivabje budžetskih rupa.

Pitanje, interesuje me u kolikoj je mjeri ovaj nas ili EU sistem neovisam u odnosu na monetarni sistem SAD, koji je zasnovan na dugovima drzave i naroda, prema Centralnoj banci ili Federal reserve system kako je kasnije nazvan, odnosno koliki uticaj te korporacije imaju na EU, jer ce BiH svakako vremenom uci u EU? :?

Najjednostavniji primjer ti je ova posljednja "kriza".... Znaci kriza koja je potekla od americkog trzista nekretnina (banke zaplijenile veliki dio imovine ljudi koji nisu mogli da plate kamate-po meni ciljano jer sada ti ljudi rade poslove koje prije nisu htjeli da rade i to za manje pare nego sto su prije radili i tako pojacavaju prebacivanje vrijednosti od obicnih ljudi ogromnim korporacijama - siromase ljude- bogate korporacije,banke itd (mocnike) i na taj nacin ih pretvaraju prakticno u robove a da ti isti to ne znaju) i ta kriza se skoro istog momenta prosirila na cijeli svijet uzrokujuci iste probleme (obicnim ljudima probleme) kao u SAD.Znaci cijeli svijet je prakticno "oslonjen" na americku "ekonomiju" a posto smo vidjeli da se kriza prvo prosirila na Japan i EU znaci da su te dvije zemlje/regije najvise povezane sa Americkom "ekonomijom" sto se tice BiH u svemu tome samo pogledaj koja valuta je garant/oslonac KM (Euro- al opet ti potrazi).

Ipak nekada je fino ici po onoj staroj izreci "Ignorance is bliss" :)
Dr.Greenthumb
Posts: 2
Joined: 25/10/2009 14:18
Location: Sarajevo

#67 Re: Interesantan film ???

Post by Dr.Greenthumb »

Veleposlanik,
Slažem se s većinom tvrdnji za koje se ti zalažeš, vjerovao ili ne, pročitao sam jaaako puno toga što si pisao na ovom forumu. Neke stvari su po meni ipak nebuloza, kao npr chemtrails, možda sam u pravu a možda nisam.
Gledao sam Zeitgeist, čitao sam još dosta toga o tome.
Masama se manipuliše odkako postoji civilizacija, načini su se vremenom mjenjali, ali svi su ukapirali da je religija definitivno najbolji način za to. Apsolutno mrzim i prezirem sve religije i ne mogu da shvatim ljude koji su religiozni jer je po meni to jedan veliki bullshit.
E sad, kad bi ja hodao po Sarajevu i to pričao jako puno ljudi bi me zamrzilo jer je njihov stav potpuno drugačiji. I tako lagano dođoh do onog šta hoću da ti kažem. Pametan si i načitan, to se lagano zaključi, no nastup ti je grozan. Odmah napadaš sve one koji ne misle isto kao ti i očekuješ da svi dobiju prosvjetljenje kroz par minuta. To tako ne ide. Ja da znam način na koji bi svi shvatili šta se oko njih dešava sam bi ga sproveo u djelo - tako da ti ja savjet ne mogu dati, ali bi bilo dobro da ti malo poradiš na svom pristupu. Mislim da bi ti išlo puno bolje.
Štujem tvoje stavove, za dosta stvari sam prvi put čuo od tebe pa dalje istraživao - znači ne napadam te niti vrijeđam, ovo pišem dobronamjerno.
Eto tako.
User avatar
ja.neron
Posts: 3272
Joined: 15/10/2007 14:58
Location: haj-nehaj

#68 Re: Interesantan film ???

Post by ja.neron »

hepek071 wrote:dobar je prvi Zeitgeist a i drugi je još bolji...mislim da do pojave ovih filmova 90% ljudi nije čulo za Breton Woods, gdje je u sred rata kreiran "vrli novi svijet"
ko je slušao predavanja kod prof.N.Ćurka na FPN morao je u literaturi pročitati nešto o Breton Woods-u, novom svjetskom poretku, NAFTA sporazumu i dr.
zilog
Posts: 7503
Joined: 06/03/2009 11:19

#69 Re: Interesantan film ???

Post by zilog »

Men's cini da to preporucujes film o Kulinu Banu.

Edit: Hvala moderatori, obrisite ovaj, sada, bespotrebni post!
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#70 Re: Interesantan film ???

Post by statix »

Dobar text :)

"Prošle nedjelje - 13. marta, Zeitgeist pokret, nizom predavanja, seminara, okruglih stolova, obilježio je svoj dan. Nisam pročitao niti u jednom oborskom mediju jedno jedino slovo o ovom događaju.

U ovoj kolumni pokušaću, prije svega kao sociolog, da predstavim, pojasnim i, koliko mogu, osvijetlim činjenično stanje koje se krije iza pokreta-stava-životnog stila, a koji se zove Zeitgeist.

Šta je zapravo Zeitgeist? Koliko se frekventno ova riječ upotrebljava u današnje vrijeme? Koliko ljudi u Oboru znaju za Zeitgeist i koliko ima pogrešnih predstava, predrasuda i nipodaštavanja o ovom, možda najvažnijem sociološkom fenomenu sa početka 21. vijeka?

Na početku bi bilo najbolje reći šta Zeitgeist nije.

Zeitgeist nije, dakle, sekta, mračnjačka organizacija, sotonističko-anarhističko-komunističko udruženje. On nije nikakva donkihotovska utopija, na koju će fancy-klinci gubiti svoje vrijeme. Takođe nije besprizorni pomodarski trend koji bi se skrivao iza lifestyle prefiksa. Nije niti bespogovorni kvazi-duhovni guru pokret.

1. Istorijsko utemeljenje, činjenice

Zeitgeist možemo najprikladnije i najadekvatnije prevesti sa njemačkog kao ,,duh vremena“. Iole obavještenijem čitaocu biće jasno kako je ovdje riječ o Hegelovom nauku. Naime, mislilac je još kroz svoju ,,filosofiju istorije“ utemeljio ovu riječ kao jednu od ključnih u svom umovanju. Duh vremena je, dakle, zbivanje njega samog (duha) u svijetu i svijesti. On je bitno dijalektičan (kreće se i mijenja), postaje samom sebi suprotnost i kontradikcija-antiteza i na višem nivou stvara novu realnost-tezu. Tako se po Hegelu kreće i odvija (zbiva) cjelokupna istorija čovječanstva. Njen kraj će doći spoznajom duha kao sveprisutnosti i samim tim neće više biti istorijskog kretanja. Duh vremena će biti sveprisutan, samosvjestan i realizovan. Ovo učenje moramo situirati na početak 19. vijeka i jasno je da je Hegel kao veliki enciklopedista svoj zeitgeist smjestio i u religiju, etiku, estetiku, pravo, filozofiju, politiku, nauku, jednom riječju u ljudsku stvarnost.

Kako god bilo, do dan danas Zeitgeist predstavlja dinamičnu, opštu razvojnu snagu i pokretačku silu, bar u nominalnom smislu.

Taj isti Hegelov ,,duh vremena“ kritikovali su svi (ili gotovo svi), od mladohegelijanaca, preko Fojerbaha, Marksa i egzistencijalista do futurista.

Kritika i tumačenje Zeitgeista, doveli su do razvoja totalitarnih ideologija. Ovdje se prvenstveno misli na nacional-socijalizam i komunizam, ali i do pojave i realizacije neoliberalnog kapitalizma. Naposle, ovaj potonji nemamo nikakvo pravo, u razvojnom smislu, odvajati od prva dva. Uz primjese nacizma i komunizma, kapitalizam po potrebi koristi i klero-fašističke i pseudo-feudalne forme.

Mislim da je ovo i više nego dovoljno dokaza i podataka da se revidira iznova i u 21. vijeku naš ,,Zeitgeist“. I to je urađeno.

2. Zeitgeist počeci

Zapravo, sve je počelo sedamdesetih godina prošlog vijeka, kada je Žak Fresko, inženjer, sociolog, mislilac, futurista, inovator i jedan od najživopisnijih (a kasnije će se ispostaviti i najumnijih ljudi našeg vremena), počeo sa realizacijom svog Venus-projekta. Projekat je dobio ime po mjestu u kome se nalazi-Venus, na Floridi. Od ranije poznat po svojim briljantnim i što je najvažnije upotrebljivim izumima u oblasti brodogradnje, saobraćaja i energetike, Fresko je rekao ZBOGOM kapitalizmu i krenuo dalje. Osnove njegovog umovanja i, što je važnije, delanja su sublimirane otprilike ovako:

-Ukidanje monetarnog i bankarskog sistema kao najvećeg zla savremenog društva
-Uvođenje samoodrživog sistema korištenja društvenih resursa, ravnopravne podjele dobara i pristupa istim
-Ukidanje svakog institucionalnog oblika religije, ideologije i socijalno-divergentne presije, dakle svih oblika sistemskog uništenja i porobljavanja čovječanstva, koji su, po

Freskou, nastali kao puki egoistični oblici vladajućih elita u očuvanju materijalnih dobara u svom posjedu, a time i upravljačke moći

-Uvođenje vještačke inteligencije kao ,,objektivnog korelativa i ljudskog saveznika“, te razvoj naprednih tehnologija, ali ne, kako se to pežorativno govori u ,,službi čovjeka“ , nego u službi Planete Zemlje
-Ukidanje državnih i svakih drugih granica, gdje bi pojedinac zapravo bio građanin Planete i samo korisnik, nikako vlasnik dobara - kako prirodnih, tako i novostvorenih

Logično je bilo da su se uz ovakve ideje odmah stvorili i ,,obožavaoci“ Freskooovog lika i djela. Od zakletih desničara, pa do anarholjevice. Od ateista, do sektaša svake vrste i provinijencije. A to Fresko nikako nije želio. Ne samo zbog svoje skromnosti, nego, što je možda i važnije, zbog direktne kolizije sa njegovim radom. Naime, svako idolopoklonstvo bi sahranilo gore narečene ideje i bilo bukvalno kontraproduktivno i kontradiktorno sa istim. Tada (sedamdesetih), očigledno se nisu stvorili uslovi za razvoj, kako je to Fresko rekao, pokreta zdravog ljudskog razuma. Pokreta koji će se bazirati na altruizmu, poznavanju tehnike i nauke savremenog društva, pokreta koji će kritički procijeniti potrošački svijet i njegovu najveću boljku - reklamu i potrebu za materijalnim posjedovanjem. A, da li su se stekli uslovi da danas ovakav pokret zaživi?

Zapravo, on je već zaživio, ali ponešto na drugačiji način i pod bitno drugačijim istorijskim uslovima.

3. Zeitgeist film

Kako realnost najčešće prestigne najluđu maštu, tako se Sjedinjenim Državama desio 11. septembar. Dakle, Svijetu se desio. Izraz ,,desiti se“ možda je i najadekvatniji. Prosto, svi smo bili statisti u jednoj dobro režiranoj predstavi užasa, predstavi koja će izazvati Drugi zalivski rat, okupaciju Avganistana, divljanje cijene barela nafte, oživljavanje cionističkog pokreta, hiperprodukciju religijskih organizacija. Radilo se o predstavi koja je ponovo dovela civilizacijski pretis-lonac do eksplozije.
Ovo je bila samo inicijalna kapisla za stvaranje prvog dijela dokumentarnog filma ,,Zaitgeist“ , filma poslije kog percepcija svijeta kod velikog broja ljudi nije više bila ista. Reditelj, narator, scenarista i producent prvog Zeitgeista-,,Zeidgeist the Movie“ , Piter Džozef, naprosto, iskoristio je te 2007. godine svoje zanje i saznanje o Freskoovim učenjima i kao na pladnju nam rastvorio američki ( pa i svjetski) monetarni, religijski, politički i pravni sistem. Nije ovdje bilo riječi ni o kakvoj ,,teoriji zavjere“. Uz obilatu pomoć nauke, predstavljen nam je svijet u kome živimo. Svijet od Sumera do SAD-a.

Kako objasniti ekstremnu popularnost ovog djela u inače skeptičnim elitističkim naučnim i kulturnim krugovima Zapadnog svijeta?

Pa, film je samo prikazivao i naučno objašnjavao ,,duh vremena“ kako melje, jede i uništava civilizaciju, a čiji je jedini cilj (bar do 20. vijeka) bio održanje svjetske elite na vlasti po svaku, ali svaku, cijenu.

Njegov uspjeh leži i u činjenici da, za razliku od izvikanih Murovih dokumentaraca, Zeitgeist nikad nije bio mejnstrim. On nije podilazio, niti je imao namjeru da podilazi masama. Što je možda još važnije, film ,,Zeitgeist“ se nije nikome dodvoravao jeftinim populističkim floskulama. Trebalo ga je razumjeti, situirati u vrijeme i naposlijetku delati.

A tu je bit ,,Zeitgeista“. On, za razliku od nekih dokumetarističkih ostvarenja, nije djelo koje ,,ukazuje“, ,,revidira“, ,,postulira“... On udara u glavu i traži hitnu izmjenu svijeta, svijesti i načina života. Za dobrobit naše djece. Brutalno i iskreno.

Džosef je na valu prvog uspjeha, već 2008. režirao ,,Zeitgeist Addendum“, u kome direktno okrivljuje bankare za najveća zla u svijetu u kome živimo. Banke su te koje pokreću i zaustavljaju ratove - po potrebi. Banke smjenjuju i postavljaju vlade širom svijeta, banke odlučuju koliko dugo i kako kvalitetno ćemo živjeti...

U svakom slučaju, ovdje neće biti predočena radnja filmova. Dostupni su SVIMA I BESPLATNO na netu. I svi mogu imati svoj sud o njima.

4. Zaitgeist pokret

Na osnovu svega narečenog, možda bi bilo ispravnije, bar nominalno, ovaj pokret nazvati ,,Venus“ pokret, projekat, kako god. Ali to više nije ni bitno.

Na kraju se treba osvrnuti i kritički promisliti o ,,Zaitgeistu“. Mnogi mu zamjeraju kako je ovo samo sondažno istraživanje upravo onih koji su na vlasti tokom poslednjih stotinu godina. Drugi kažu kako je riječ o nesumnjivo altruističkom pokretu, ali kako su njegov uticaj i moć naprosto zanemarljivi. Treći nalaze osnovnu zamjerku kako se radi o najobičnijoj teoriji zavjere, koja je od početka bazirana na lažnoj premisi da je sama Amerika inscenirala napade 11. septembra.

Ono što je istina je da trenutno nema ništa bolje od ,,Zitgeista“. Kad to kažem ne mislim na neko aktivističko sljepilo. Radi se o prostim činjenicama. Ako vam neko kaže da vodite normalan život, da se, koliko možete, klonite banaka, kredita, pozajmica, da čuvate svoju okolinu, da svojoj djeci obezbijedite uslove, prvenstveno znanje, kako bi mogla zdravo da zaključuju o svijetu oko sebe, sigurno mu nećete spočitati da je lud.

Ako je to neko govorio decenijama prije napada na Ameriku, ako je taj neko preuzeo znanja od Hegela, koji sam kaže da mu je spoznajni izvor Antička Grčka, onda tu postoje i korjeni.

Ali, što je najvažnije, ako znate da u svijetu gdje 1% populacije posjeduje 40% bogatstva planete, u svijetu u kome 34 hiljade djece umire svaki dan od posljedica siromaštva i izlječivih bolesti i gdje 50% svjetske populacije živi sa manje od 2 dolara dnevno... Jedna stvar je jasna. Nešto je veoma pogrešno."
User avatar
Manojlo1
Posts: 279
Joined: 11/01/2010 20:13
Location: Бања Лука

#71 Re: Interesantan film ???

Post by Manojlo1 »

...dupli :roll:
Last edited by Manojlo1 on 25/03/2010 22:50, edited 1 time in total.
User avatar
Manojlo1
Posts: 279
Joined: 11/01/2010 20:13
Location: Бања Лука

#72 Re: Interesantan film ???

Post by Manojlo1 »

statix wrote:Dobar text :)

"Prošle nedjelje - 13. marta, Zeitgeist pokret, nizom predavanja, seminara, okruglih stolova, obilježio je svoj dan. Nisam pročitao niti u jednom oborskom mediju jedno jedino slovo o ovom događaju.

U ovoj kolumni pokušaću, prije svega kao sociolog, da predstavim, pojasnim i, koliko mogu, osvijetlim činjenično stanje koje se krije iza pokreta-stava-životnog stila, a koji se zove Zeitgeist.

Šta je zapravo Zeitgeist? Koliko se frekventno ova riječ upotrebljava u današnje vrijeme? Koliko ljudi u Oboru znaju za Zeitgeist i koliko ima pogrešnih predstava, predrasuda i nipodaštavanja o ovom, možda najvažnijem sociološkom fenomenu sa početka 21. vijeka?

Na početku bi bilo najbolje reći šta Zeitgeist nije.

Zeitgeist nije, dakle, sekta, mračnjačka organizacija, sotonističko-anarhističko-komunističko udruženje. On nije nikakva donkihotovska utopija, na koju će fancy-klinci gubiti svoje vrijeme. Takođe nije besprizorni pomodarski trend koji bi se skrivao iza lifestyle prefiksa. Nije niti bespogovorni kvazi-duhovni guru pokret.

1. Istorijsko utemeljenje, činjenice

Zeitgeist možemo najprikladnije i najadekvatnije prevesti sa njemačkog kao ,,duh vremena“. Iole obavještenijem čitaocu biće jasno kako je ovdje riječ o Hegelovom nauku. Naime, mislilac je još kroz svoju ,,filosofiju istorije“ utemeljio ovu riječ kao jednu od ključnih u svom umovanju. Duh vremena je, dakle, zbivanje njega samog (duha) u svijetu i svijesti. On je bitno dijalektičan (kreće se i mijenja), postaje samom sebi suprotnost i kontradikcija-antiteza i na višem nivou stvara novu realnost-tezu. Tako se po Hegelu kreće i odvija (zbiva) cjelokupna istorija čovječanstva. Njen kraj će doći spoznajom duha kao sveprisutnosti i samim tim neće više biti istorijskog kretanja. Duh vremena će biti sveprisutan, samosvjestan i realizovan. Ovo učenje moramo situirati na početak 19. vijeka i jasno je da je Hegel kao veliki enciklopedista svoj zeitgeist smjestio i u religiju, etiku, estetiku, pravo, filozofiju, politiku, nauku, jednom riječju u ljudsku stvarnost.

Kako god bilo, do dan danas Zeitgeist predstavlja dinamičnu, opštu razvojnu snagu i pokretačku silu, bar u nominalnom smislu.

Taj isti Hegelov ,,duh vremena“ kritikovali su svi (ili gotovo svi), od mladohegelijanaca, preko Fojerbaha, Marksa i egzistencijalista do futurista.

Kritika i tumačenje Zeitgeista, doveli su do razvoja totalitarnih ideologija. Ovdje se prvenstveno misli na nacional-socijalizam i komunizam, ali i do pojave i realizacije neoliberalnog kapitalizma. Naposle, ovaj potonji nemamo nikakvo pravo, u razvojnom smislu, odvajati od prva dva. Uz primjese nacizma i komunizma, kapitalizam po potrebi koristi i klero-fašističke i pseudo-feudalne forme.

Mislim da je ovo i više nego dovoljno dokaza i podataka da se revidira iznova i u 21. vijeku naš ,,Zeitgeist“. I to je urađeno.

2. Zeitgeist počeci

Zapravo, sve je počelo sedamdesetih godina prošlog vijeka, kada je Žak Fresko, inženjer, sociolog, mislilac, futurista, inovator i jedan od najživopisnijih (a kasnije će se ispostaviti i najumnijih ljudi našeg vremena), počeo sa realizacijom svog Venus-projekta. Projekat je dobio ime po mjestu u kome se nalazi-Venus, na Floridi. Od ranije poznat po svojim briljantnim i što je najvažnije upotrebljivim izumima u oblasti brodogradnje, saobraćaja i energetike, Fresko je rekao ZBOGOM kapitalizmu i krenuo dalje. Osnove njegovog umovanja i, što je važnije, delanja su sublimirane otprilike ovako:

-Ukidanje monetarnog i bankarskog sistema kao najvećeg zla savremenog društva
-Uvođenje samoodrživog sistema korištenja društvenih resursa, ravnopravne podjele dobara i pristupa istim
-Ukidanje svakog institucionalnog oblika religije, ideologije i socijalno-divergentne presije, dakle svih oblika sistemskog uništenja i porobljavanja čovječanstva, koji su, po

Freskou, nastali kao puki egoistični oblici vladajućih elita u očuvanju materijalnih dobara u svom posjedu, a time i upravljačke moći

-Uvođenje vještačke inteligencije kao ,,objektivnog korelativa i ljudskog saveznika“, te razvoj naprednih tehnologija, ali ne, kako se to pežorativno govori u ,,službi čovjeka“ , nego u službi Planete Zemlje
-Ukidanje državnih i svakih drugih granica, gdje bi pojedinac zapravo bio građanin Planete i samo korisnik, nikako vlasnik dobara - kako prirodnih, tako i novostvorenih

Logično je bilo da su se uz ovakve ideje odmah stvorili i ,,obožavaoci“ Freskooovog lika i djela. Od zakletih desničara, pa do anarholjevice. Od ateista, do sektaša svake vrste i provinijencije. A to Fresko nikako nije želio. Ne samo zbog svoje skromnosti, nego, što je možda i važnije, zbog direktne kolizije sa njegovim radom. Naime, svako idolopoklonstvo bi sahranilo gore narečene ideje i bilo bukvalno kontraproduktivno i kontradiktorno sa istim. Tada (sedamdesetih), očigledno se nisu stvorili uslovi za razvoj, kako je to Fresko rekao, pokreta zdravog ljudskog razuma. Pokreta koji će se bazirati na altruizmu, poznavanju tehnike i nauke savremenog društva, pokreta koji će kritički procijeniti potrošački svijet i njegovu najveću boljku - reklamu i potrebu za materijalnim posjedovanjem. A, da li su se stekli uslovi da danas ovakav pokret zaživi?

Zapravo, on je već zaživio, ali ponešto na drugačiji način i pod bitno drugačijim istorijskim uslovima.

3. Zeitgeist film

Kako realnost najčešće prestigne najluđu maštu, tako se Sjedinjenim Državama desio 11. septembar. Dakle, Svijetu se desio. Izraz ,,desiti se“ možda je i najadekvatniji. Prosto, svi smo bili statisti u jednoj dobro režiranoj predstavi užasa, predstavi koja će izazvati Drugi zalivski rat, okupaciju Avganistana, divljanje cijene barela nafte, oživljavanje cionističkog pokreta, hiperprodukciju religijskih organizacija. Radilo se o predstavi koja je ponovo dovela civilizacijski pretis-lonac do eksplozije.
Ovo je bila samo inicijalna kapisla za stvaranje prvog dijela dokumentarnog filma ,,Zaitgeist“ , filma poslije kog percepcija svijeta kod velikog broja ljudi nije više bila ista. Reditelj, narator, scenarista i producent prvog Zeitgeista-,,Zeidgeist the Movie“ , Piter Džozef, naprosto, iskoristio je te 2007. godine svoje zanje i saznanje o Freskoovim učenjima i kao na pladnju nam rastvorio američki ( pa i svjetski) monetarni, religijski, politički i pravni sistem. Nije ovdje bilo riječi ni o kakvoj ,,teoriji zavjere“. Uz obilatu pomoć nauke, predstavljen nam je svijet u kome živimo. Svijet od Sumera do SAD-a.

Kako objasniti ekstremnu popularnost ovog djela u inače skeptičnim elitističkim naučnim i kulturnim krugovima Zapadnog svijeta?

Pa, film je samo prikazivao i naučno objašnjavao ,,duh vremena“ kako melje, jede i uništava civilizaciju, a čiji je jedini cilj (bar do 20. vijeka) bio održanje svjetske elite na vlasti po svaku, ali svaku, cijenu.

Njegov uspjeh leži i u činjenici da, za razliku od izvikanih Murovih dokumentaraca, Zeitgeist nikad nije bio mejnstrim. On nije podilazio, niti je imao namjeru da podilazi masama. Što je možda još važnije, film ,,Zeitgeist“ se nije nikome dodvoravao jeftinim populističkim floskulama. Trebalo ga je razumjeti, situirati u vrijeme i naposlijetku delati.

A tu je bit ,,Zeitgeista“. On, za razliku od nekih dokumetarističkih ostvarenja, nije djelo koje ,,ukazuje“, ,,revidira“, ,,postulira“... On udara u glavu i traži hitnu izmjenu svijeta, svijesti i načina života. Za dobrobit naše djece. Brutalno i iskreno.

Džosef je na valu prvog uspjeha, već 2008. režirao ,,Zeitgeist Addendum“, u kome direktno okrivljuje bankare za najveća zla u svijetu u kome živimo. Banke su te koje pokreću i zaustavljaju ratove - po potrebi. Banke smjenjuju i postavljaju vlade širom svijeta, banke odlučuju koliko dugo i kako kvalitetno ćemo živjeti...

U svakom slučaju, ovdje neće biti predočena radnja filmova. Dostupni su SVIMA I BESPLATNO na netu. I svi mogu imati svoj sud o njima.

4. Zaitgeist pokret

Na osnovu svega narečenog, možda bi bilo ispravnije, bar nominalno, ovaj pokret nazvati ,,Venus“ pokret, projekat, kako god. Ali to više nije ni bitno.

Na kraju se treba osvrnuti i kritički promisliti o ,,Zaitgeistu“. Mnogi mu zamjeraju kako je ovo samo sondažno istraživanje upravo onih koji su na vlasti tokom poslednjih stotinu godina. Drugi kažu kako je riječ o nesumnjivo altruističkom pokretu, ali kako su njegov uticaj i moć naprosto zanemarljivi. Treći nalaze osnovnu zamjerku kako se radi o najobičnijoj teoriji zavjere, koja je od početka bazirana na lažnoj premisi da je sama Amerika inscenirala napade 11. septembra.

Ono što je istina je da trenutno nema ništa bolje od ,,Zitgeista“. Kad to kažem ne mislim na neko aktivističko sljepilo. Radi se o prostim činjenicama. Ako vam neko kaže da vodite normalan život, da se, koliko možete, klonite banaka, kredita, pozajmica, da čuvate svoju okolinu, da svojoj djeci obezbijedite uslove, prvenstveno znanje, kako bi mogla zdravo da zaključuju o svijetu oko sebe, sigurno mu nećete spočitati da je lud.

Ako je to neko govorio decenijama prije napada na Ameriku, ako je taj neko preuzeo znanja od Hegela, koji sam kaže da mu je spoznajni izvor Antička Grčka, onda tu postoje i korjeni.

Ali, što je najvažnije, ako znate da u svijetu gdje 1% populacije posjeduje 40% bogatstva planete, u svijetu u kome 34 hiljade djece umire svaki dan od posljedica siromaštva i izlječivih bolesti i gdje 50% svjetske populacije živi sa manje od 2 dolara dnevno... Jedna stvar je jasna. Nešto je veoma pogrešno."
Dobar .
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#73 Re: Interesantan film ???

Post by UnscarD »

Jasta je...dobar text. Veliki broj kriticara uopste nije shvatio bit VP-a. VP je nesto najprogresivnije na sto sam "naletio"...
Mada mislim da dio texta gore nije bas tacan jer prvi film nema nikakve ali nikakve veze sa Zak Freskom. Ja nemam informacije da je Peter Joseph prvi Zeitgeist radio pod bilo kakvim utjecajem Zaka niti mi bilo sta u prvom dijelu filma na to upucuje.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#74 Re: Interesantan film ???

Post by statix »

U pravu si, ja koliko se sjecam, on se pojavljuje tek u adendumu, kao ,tako reci, solucija problemima zeitgeista, a prvi uglavnom dijagnozira problem religije, novca itd...bez ikakvih rjesenja.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#75 Re: Interesantan film ???

Post by UnscarD »

E bas to ...i na tu temu je bilo zamjerki kriticara...na neki nacin te prvi film ostavi bez nade i onda se u drugom "pojavljuje" rijesenje, pa su neki polemisali da je i to tendeciozno. Ipak kada se zarovis u cijelu pricu, Peter je Zeitgeist radio za neki mini-festival kao neku experimentalnu izarazajnu formu. Namjera je bila da film vidi 300-400 ljudi. Onda je zavrsio na internetu.

Za ovo :
Piter Džozef, naprosto, iskoristio je te 2007. godine svoje zanje i saznanje o Freskoovim učenjima i kao na pladnju nam rastvorio američki ( pa i svjetski) monetarni, religijski, politički i pravni sistem.

mislim da Peteru nije trebalo Frescovo "ucenje" jer sam ja o sve 3 teme iz prvog dijela prije samog Zeitgeista pogledao i procitao desetine knjiga i filmova... upravo su mi te 3 teme bile focus u tom periodu i zato mi je naziv filma bio pun pogodak.
Post Reply