Interaktivno racunalno programiranje - besplatno

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

nedims

Interaktivno racunalno programiranje - besplatno

Post by nedims » 03/02/2012 10:01

Kako naslov kaze...mozete se prijaviti za jednogodisnje besplatno online ucenje:
http://www.codeyear.com/
Do sada su obradjene 4 teme:
tjedan 1: započeti s programiranjem
tjednu 2: javascript funkcije u
tjedan dana 3: kondicionala u JavaScript
tjedna 4: primitiva u JavaScript

Malo vise informacija:
http://codeacademy.org

nedims

Re: Interaktivno racunalno programiranje - besplatno

Post by nedims » 06/02/2012 09:54

Ovu priliku je steta propustiti...

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 06/02/2012 10:50

Ja sam se prijavio...
Mada me više interesuje da li u Sarajevu ima nekakva škola, kurs. ovo-ono, programiranje za početnike, Java i tako ti programi koji su danas traženi. Zaista sam zainteresovan.

xamp

Post by xamp » 06/02/2012 10:56

A ti trazis kurs? Evo ovo onda http://www.ius.edu.ba/ xD

Kruler

Post by Kruler » 06/02/2012 10:56

Ovo je super stvar za početnike da se na zanimljiv način upoznaju s programiranjem.

A što se traženosti/popularnosti jezika tiče: https://github.com/languages

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 06/02/2012 10:58

Čini mi se da se nismo razumjeli...ne želim da studiram. Interesuje me postoji li kurs, bubam, Jave, u Sarajevu.
Kao što postoje kursevi engleskog (a da ne upisujem fax).
Ili ovi fakulteti imaju kurseve za stanovništvo, van nastave?

xamp

Post by xamp » 06/02/2012 11:01

Ne nude. nego je beze sto kompletnu nauku zelis da stavis u kurs i pritom bi da nadjes posao iz te struke...

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 06/02/2012 11:06

xamp wrote:Ne nude. nego je beze sto kompletnu nauku zelis da stavis u kurs i pritom bi da nadjes posao iz te struke...
A ko je rekao da ja želim da uradim to što si ti napisao?! :roll:
Ako si ti završio ETF i baviš se programiranjem, svaka čast, ali nema potrebe za takvim odgovorima.
Neki ljudi studiraju engleski, a neki idu na kurseve da bi ga naučili koliko-toliko da bi lakše dobili posao.
Isto tako, i ja želim da naučim, ako ništa, osnove Jave, JavaScript-a ili već nešto od najpopularnijih programskih jezika da bi mogao lakše da nađem posao i to dodam u svoj CV. I želim da to naučim na kursu, uz predavača.
Evo, toliko kurseva na netu u vezi programiranja, vjerovatno za ljude koji žele nešto da nauče i ne vidim u čemu je problem.
Ako nemaš konkretan odgovor, onda te molim da ne začatavaš temu besmislicama.

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 06/02/2012 11:32

Sto ces bezveze bacati pare kad mozes sam da naucis sve.Jedino ako ne zelis certifikat ali i to se da nekako srediti.Fino uzmes sa interneta neki program kursa programiranja ako imaju navedenu literaturu super ako ne skines sa interneta tonu knjiga na tu problematiku i gledas u sadržaju da li ima sve ono sto ima i u kursu navedeno da se radi. Tako sam ja uradio. Nakon osnovne knjige koja je na engleskom uzeo sam jos jednu nasu pa malo tu pogledao a sad knjige samo preletim da vidim ima li sto novo. Ja sam skinuo plan skolovanja za web programiranje-razvoj web aplikacija sa jednog univerziteta u Australiji. Literatura nije bila navedena ali sam je sam skinuo ono sto je poklapalo se sa samim programom. Na ETF-u tutoriale iz web programiranja (PHP) rade u frameworcima svaki u drugom .Ja cijeli sajt (jednostavniji) napisem u notepadu za tutorial za koji oni koriste Codelgniter.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 06/02/2012 11:35

Miro Spiro wrote:Sto ces bezveze bacati pare kad mozes sam da naucis sve.Jedino ako ne zelis certifikat ali i to se da nekako srediti.Fino uzmes sa interneta neki program kursa programiranja ako imaju navedenu literaturu super ako ne skines sa interneta tonu knjiga na tu problematiku i gledas u sadržaju da li ima sve ono sto ima i u kursu navedeno da se radi. Tako sam ja uradio. Nakon osnovne knjige koja je na engleskom uzeo sam jos jednu nasu pa malo tu pogledao a sad knjige samo preletim da vidim ima li sto novo. Ja sam skinuo plan skolovanja za web programiranje-razvoj web aplikacija sa jednog univerziteta u Australiji. Literatura nije bila navedena ali sam je sam skinuo ono sto je poklapalo se sa samim programom. Na ETF-u tutoriale iz web programiranja (PHP) rade u frameworcima svaki u drugom .Ja cijeli sajt (jednostavniji) napisem u notepadu za tutorial za koji oni koriste Codelgniter.
Hvala na lijepom odgovoru.
Ma, jedno je kada ja sam "dumam", a durgo je kada ti učen čovjek razjasni neke stvari.
Imaš li neku preporuku za dobru knjigu za početnike, sa interneta?
I šta mi preporučuješ da učim? JavaScript, Ruby...?!

nedims

Post by nedims » 06/02/2012 11:39

chuchumbamayumbe wrote:Ja sam se prijavio...
Mada me više interesuje da li u Sarajevu ima nekakva škola, kurs. ovo-ono, programiranje za početnike, Java i tako ti programi koji su danas traženi. Zaista sam zainteresovan.
Moras zapoceti ucenje ... Mislim da je ovo prilika i dobro je da si se prijavio. Hem, besplatno, hem, vidjeces da li te to interesuje.Ako te interesuje...lako ces biti usmjeren...ovde uvijek ima dobrih prijedloga i iskustava...kako da nesto naucis.

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 06/02/2012 11:50

Gledaj nitko ti od tih "profesora" u Sarajevu nece reci nesto "vrlo" bitno a nakon toga ti bude zao za sto si dao pare. Svi ti oni pricaju o varijablama ,stingovima,nizovima i petljama uopceno i prikazu na primjeru Hello World ( sto je uredu u samom pocetku ucenja) . Kad ih pitas nesto npr kako napraviti data normalizaciju baze oni filozofiraju i dadnu ti hrpu primjera od kojih mali broj mozes iskoristiti npr. MySQL bazu sa formom za pretragu, unos ,editovanje i brisanje zapisa. Pa mislim to na internetu nadjes cim krenes da ukucas PHP i MySQL. Vazne stvari tipa koliko vrsta normalizacije ima i to nigdje ne spominju. Nitko ti ne kaze da npr input_has_var je boolean funkcija i da zavisi od 2 parametra ( GET_POST i samog naziva varijable) nego ti pricaju o varijabli kako da imenujes itd.Sto se tice programiranje sada koliko vidim najzastupljeniji je PHP,MySQL ,Ajax,Javascript ukomponovano sa HTML-om i CSS-om. Sve zavisi kakav razvoj radis.Poslovne aplikacije Python (desktop) i njegov modul Django za web aplikaciju, Ruby on the Rails za poslovne dok je C++ igre, ma on je katica za sve .Nasi forumi su bezze iz cijele bivse Yugoslavije bez obzira o cemu se radi.Svi pametuju a kad zaglavis u necemu nigdje nikoga a sve strucnjaci razi samo sto ne rade u googlu a daju ti rjesenja koja ti sam mozes naci na internetu. Tako da se uhvati samo foruma engleskog govornog podrucja i ako bude problema stavi kod da ti pomognu inace ako samo kazes problem svi misle da hoces da ti oni napisu besplatan kod pa onda nista od pomoci .Ako stavis kod pomoc je 100% tu.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 06/02/2012 11:53

Gledaću kada ovaj snijeg malo ohane da nađem neku papirnatu knjigu tipa JavaScrip for Dummies ili nešto slično, pa da se malo angažujem.
:thumbup:

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 06/02/2012 11:56

nemoj za dummies nego nesto tipa for apsolut begginers jer tu lezi potencijal dummies pokazuje kako da upalis racunar i skracenice za navode itd na tastaturi.

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 06/02/2012 12:00

Veoma dobra cim nadjem link ili doc fajl na HDD-u :D

madnessa

Post by madnessa » 06/02/2012 12:09

chuchumbamayumbe wrote:Gledaću kada ovaj snijeg malo ohane da nađem neku papirnatu knjigu tipa JavaScrip for Dummies ili nešto slično, pa da se malo angažujem.
:thumbup:
https://secure.cbtnuggets.com/it-traini ... st-1d0-635

Video tutorijali za brz start. Ima ih garant skinuti negdje sa torenta.
Pokušaj tražiti, pored CBT Nuggets, VLC ili TrainSignal tutorijale. Kad naučiš gdje se šta nalazi i uspiješ napraviti basic stvari na osnovu tutorijala lakše je čitati knjige i forume.

nedims

Post by nedims » 06/02/2012 12:13

Miro Spiro wrote:Veoma dobra cim nadjem link ili doc fajl na HDD-u :D
Postavi link...da i drugi mogu napraviti svoj plan.
Usput da te priupitam: Da li si zainteresiran za (besplatne) softvere od DAZ-a. Imam tri u vrijednosti od cca 800$ i posve legalno..

nedims

Post by nedims » 06/02/2012 12:30

Lud i ponosan wrote:@nedims

Koji si broj telefona stavio, konstantno mi odbija neke kombinacije (pretpostavljam da je ograniceno na jednu oblast)?
+38762XXXXXX

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 06/02/2012 12:37

nedims wrote:
Miro Spiro wrote:Veoma dobra cim nadjem link ili doc fajl na HDD-u :D
Postavi link...da i drugi mogu napraviti svoj plan.
Usput da te priupitam: Da li si zainteresiran za (besplatne) softvere od DAZ-a. Imam tri u vrijednosti od cca 800$ i posve legalno..

Hvala ako mislis na ovaj DAZ http://www.daz3d.com/ mogu od njih nabaviti sve besplatno. Samo zatrazim sto mi treba :D

Kurs je ovdje na ovoj stranici imam i DVD negdje ali ga moram naci

http://www.microway.com.au/catalog/keys ... ntials.stm

Imate na nasem plan kursa Keiko centra to sam koristio na nasem jeziku.

Uvod u kurs dinamičkog web dizajna
1. Web dizajn edukacija u KEIKO learning centru
2. Šta je to Dinamički Web dizajn
3. Šta je to PHP
4. Karakteristike PHP-a
HTML
1. HTML tagovi
2. Rad sa formama
Jezička referenca
1. PHP takgovi
2. Komentari
3. Predefinisana varijabla HTTP_POST
4. Vježba
Tipovi podataka, varijable
1. Logički tip
2. Cjelobrojni tip
3. Realni tip
4. String
Operatori
1. Komparacioni operatori
2. Logički operatori
3. Aritmetički operatori
Uslovno izvrsavanje i grananje u kodu
1. if
2. else
3. elseif
4. switch
5. vježba
For
1. Vježba
While i do while
1. Vježba
Pisanje i čitanje iz datoteke
1. vježba
Uvod u MySQL
1. Šta su baze podataka
2. Normalizacija
3. Vježbe
Kreiranje baze i korisnika
1. MySQL kratak uvod
2. Tipovi baza podataka u MySQL-u
3. Kreiranje baze
4. Kreiranje korisnika
5. Korisnici i privilegij
6. Vježbe
Tipovi podataka
1. Cjelobrojni tipovi
2. Realni tipovi
3. Datum i vrijeme
4. String tipovi
5. Vježbe
MySQL naredbe
1. INSERT
2. UPDATE
3. DELETE
4. DROP
5. vježba
MySQL naredbe
1. SELECT (jednostavni upiti)
2. MySQL naredbe
3. SELECT (dodatne funkcije)
4. Vježbe
5. Povezivanje više tabela
6. Upiti nad više tabela
7. Foreignkey
8. Vježbe

Podupiti
1. Podupiti u MySQL
2. Vježbe
PHP Funkcije
1. Deklaracija funkcije
2. Pozivanje funkcije
3. Predavanje parametara funkcije
PHP & MySQL
1. Konekcija na MySQL bazu
2. Selekcija baze
3. Kreiranje tabele
4. Zatvaranje konekcije
Azuriranje baze iz PHP-a
1. Predefinisana varijabla HTTP_GET
2. Ispisivanje podataka iz baze
3. Unos podataka u bazu preko formi
4. Brisanje podataka iz baze
5. Izmjena podataka u bazi
Kreiranje dinamičke web strane
1. Kreiranje početne strane
2. Kreiranje dinamičkog navigacionog menia
Kreiranje administracijskog djela sadržaja web strane
1. Ispisivanje postojećih web strana
2. Dodavanje nove web strane
3. Brisanje web strane
4. Izmjena sadržaja web strane
Zaštita administracijskog djela (niskog ranga)
1. Inplementacija zaštite za samo jednog administratora

nedims

Post by nedims » 06/02/2012 12:39

Lud i ponosan wrote:Nece, izbacuje me konstantno.
Ja sam doslovice tako upisao i to je bez problema proslo.Mozda su prekinuli akciju...svaka akcija ima ogranicen rok.Zao mi je..

nedims

Post by nedims » 06/02/2012 12:55

Lud i ponosan wrote:Ne meRe, pretpostavljam da je samo ograniceno na Cikago. Jbg.
Nema ogranicenja...prijavljeni su iz cijelog svijeta.Danas ide nova lekcija...koju salju mailom.Mozda su blokirali privremeno prijave.Ja sam probao da provjerim to ... ali me prepoznaju. Ako si upisao mail (predpostavljam da nece reagirati na yahoo i sl. mailove) i on ti je prosao...sto znaci da si otisao na slijedecu stranicu...onda si prijavljen. Moras sacekati da ti dodje mail od njih...potvrda tvoje prijave...pa tek onda mozes uredjivati sve ostalo.Moras kliknuti na link u njihovom mailu ...i time je sve gotovo.

nedims

Post by nedims » 06/02/2012 13:05

Slazem se...ali, problem je sto se sve placa.
Ipak sacekaj malo da vidis da li ce doci njihov mail...
@Miro Spiro
znao sam ja da ti znas...ali, rekoh, mozda ce neko procitati koji ne zna.Stavio si link i to je dobro.

Miro Spiro

Post by Miro Spiro » 06/02/2012 13:47

Bas se sada sjetih evo primjera.

Gdje cete naci PHP search engine za pretragu vise tabela unutar MySQL baze. NIGDJE ili traze za skriptu vise od 300-500 dolara.

Gdje cete naci da se za to koriste naredbe JOIN i LIKE za pretragu query-a . NIGDJE

Da li se i u jednom kursu to uci. NARAVNO da ne. Uce osnove sa kojima ne mozete nista uraditi .Jedino istrikati kod Hello Worlda da impresionirate curu :D osim ako ne studira ETF. Znaci poslije kursa jos jedno godina dana da naucite stvari koje nigdje ne pisu i da se izvjezbate u programiranju i rjesavanju problema. Nitko od profesora to nece reci kako da uradite jer i vecina njih radi to isto sto vi namjeravate da radite .Znaci uzimate im novac. Zato oni pokazuju samo osnove i mole Boga da vi dalje nista ne skontate. :sad:

Kruler

Post by Kruler » 06/02/2012 13:52

Ja sam iz zezancije uzeo raditi ove kurseve. Zadnji put kad sam ovo vidio, bili su u beti i samo je Javascript uvod bio dostupan. Vidim da su sada fino proširili i poprilično lagano objašnjavaju osnovne koncepte.

Mogu se direktno raditi na http://www.codecademy.com

Post Reply