Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#576 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Veliki dio današnjeg znanja u biologiji prožet je ideologijom. Ključni simptom ideološkog načina razmišljanja jest tumačenje koje nema implikacija i ne može se testirati.
To su zapravo antiteorije jer imaju učinak sasvim suprotan istinskim teorijama; zaustavljaju razmišljanje umjesto da ga podstiču.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#577 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by MorningStar »

Edouard wrote: 14/05/2020 11:37 Veliki dio današnjeg znanja u biologiji prožet je ideologijom. Ključni simptom ideološkog načina razmišljanja jest tumačenje koje nema implikacija i ne može se testirati.
To su zapravo antiteorije jer imaju učinak sasvim suprotan istinskim teorijama; zaustavljaju razmišljanje umjesto da ga podstiču.
Ideologija i nauka how yes no.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#578 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

apsidejzi wrote: 12/05/2020 01:23 Konacno je dosao taj dan kada cemo saznati istinu. Ko je stvorio sve oko nas? Inteligentni dizajn ili evolucija. Datum: 14 maj 2020

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/papa ... /200511085


Papa Franjo pozvao sve vjernike na dunjaluku da se mole Inteligentnom dizajnu za prestanak pandemije. Zanimljiva situacija: da li je moguce da medju nama nema ni jedan pravi vjernik ili da ni jedna vjera nije prava. Sta ako i dalje bude pandemija? Jel to znaci da niko nije pravi vjernik? Pa ni vi na ovom forumu.
Danas je 14/5 i vase molitve nisu urodile plodom. :lol: jebajiga, i ako ima boga nije onakav kakvim ga TVOJA religija predstavlja.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#579 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Edouard wrote: 14/05/2020 11:37 Veliki dio današnjeg znanja u biologiji prožet je ideologijom. Ključni simptom ideološkog načina razmišljanja jest tumačenje koje nema implikacija i ne može se testirati.
To su zapravo antiteorije jer imaju učinak sasvim suprotan istinskim teorijama; zaustavljaju razmišljanje umjesto da ga podstiču.
sta su "istinske teorije"?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#580 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by MarlboroGold »

Edouard wrote: 14/05/2020 11:37 Veliki dio današnjeg znanja u biologiji prožet je ideologijom. Ključni simptom ideološkog načina razmišljanja jest tumačenje koje nema implikacija i ne može se testirati.
To su zapravo antiteorije jer imaju učinak sasvim suprotan istinskim teorijama; zaustavljaju razmišljanje umjesto da ga podstiču.
:-)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#581 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Ramazan ode a virus osta. Bog nam je okrenuo ledja. Mozda naucnici uspiju razviti neku odbranu...
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#582 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

ode i Edo na "istinske rasprave", a ne ostavi ovdje odgovora... doduse, kada se nakuca jos koja stranica mozda i svrati da se pravi da nista nije rekao, niti bio upitan...
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#583 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

evo već dvije nedjelje bez prestanka muči me ono tvoje pitanje, šta da ti odgovorim, i još nemam pravog odgovora.
Budi strpljiv i ne budi tužan.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#584 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

kako da ne budem tuzan ako se ti vec dvije sedmice mucis. i kako da ne zaplacem nakon tog saznanja bolan Edo...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#585 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

belfy wrote: 30/05/2020 11:02 kako da ne budem tuzan ako se ti vec dvije sedmice mucis. i kako da ne zaplacem nakon tog saznanja bolan Edo...
Njega ce Bog nagradit za muke. Sta cemo mi? :D
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#586 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

pa Edo predlaze da budemo strpljivi i ne budemo tuzni... valjda to onda...
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#587 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

E, pravi su mi ovi ateisti koji su nastali mutacijom od "vjernika".
Međutim, vidjet ćemo u kojem će se smjeru situacija dalje razvijati znajući da su korisne mutacije ipak prava rijetkost.
Dakle, čista evolucija na djelu i prilika ostalima za besplatnu edukaciju.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#588 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Edouard wrote: 31/05/2020 22:46 E, pravi su mi ovi ateisti @apsi i @belfy koji su nastali mutacijom od "vjernika".
Međutim, vidjet ćemo u kojem će se smjeru situacija dalje razvijati znajući da su korisne mutacije ipak prava rijetkost.
Dakle, čista evolucija na djelu i prilika ostalima za besplatnu edukaciju.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#589 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by MorningStar »

apsidejzi wrote: 23/05/2020 17:20 Ramazan ode a virus osta. Bog nam je okrenuo ledja. Mozda naucnici uspiju razviti neku odbranu...
Kad smiksaju kakvu vakcinu onda ce biti “Bog radi kroz njega” :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#590 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

MorningStar wrote: 11/06/2020 07:26
apsidejzi wrote: 23/05/2020 17:20 Ramazan ode a virus osta. Bog nam je okrenuo ledja. Mozda naucnici uspiju razviti neku odbranu...
Kad smiksaju kakvu vakcinu onda ce biti “Bog radi kroz njega” :D
Jest neki, nece ni da ih pogura. Makar malo. Svi bismo mu bili zahvalni. :D
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#591 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 2124171052

Zanimljivo, 1000 godina prije darwina.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#592 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

The 51st State wrote: 14/06/2020 10:46 https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 2124171052

Zanimljivo, 1000 godina prije darwina.
Islamska misao je puna ovakvih ljudi koji su nazalost vecinom proglasavani kafirima od strane kasnijih ucenjaka. Zbog toga su bili ignorisani i gurani u zaborav. Kada je Dzingis kan spalio bagdadsku biblioteku sa njom je otislo mnostvo progresivnih ideja koje je islam nosio sa sobom. Tada je vlast podrzavala iskljucivo ortodoksne muslimanske mislioce koji su gravitirali oko Gazalija i placali su pisare da obnove djela onih islamskih teologa koji su im odgovarali. 99% onog sto danas imamo je zapravo samo mali dio onog sto je islamski ummet onda imao. To je bilo doba velikog filtriranja islama. Zamisli da imas spaljenu biblioteku sa hiljadama knjiga dok istovremeno imas mnogo ucenika koji znaju napamet djela svojih ucitelja. Vlast trazi i placa da se ponovo napisu djela ucenjaka koji njima odgovaraju te da se kopiraju (prepisuju) ta djela. Ovi drugi odlaze u zaborav kada im ucenici umru. Ako je neko od njih ponovo napisao nesto i zakopao, to je i pronadjeno. Zato i imamo ova iznanadjujuca otkrica koja te ostave bez daha. nedavno u u Izraelu pronasli knjigu od Ibn Sine o kojoj se znalo da je napisana ali nije bilo ni jednog primjerka do tada. Neki ucenik ju je zakopao negdje pa se prije par godina pronasla.Da su ti ljudi onda nastavili tim tempom, mnogo bismo ranije otkrili mnoge prirodne zakone, mnogo bismo ranije usavrsili tehnologiju i covjecanstvo bi sigurno uslo u industrijsku revoluciju par stotita godina prije.

Gledajuci ovaj video naumpade mi Ibn Haldun i njegova knjiga Muqaddimah u kojoj takodjer govori i evoluciji i o tome kako su islamski teolozi (koji nisu pripadali gazaliju i koji se danas posmatraju kao KAFIRI) gledali na evoluciju. Meni je zanimljiva bila ideja da sve potice od minerala (kako su oni nazivali) te da i minerali imaju "svijest". To je primitivna svjest ali je svijest. Kako je vrijeme odmicalo, dolazilo je do kompelksnijih i kompleksnijih oblika i svijest se tako razvijala dok nije dosla do covjeka. Gazaliju i njegovim istomisljenicima ovo je bilo bogohuljenje jer vise u igri nije svemoguci bog nego proces. Bog je bacen u stranu. Nije ih interesovala ideja da recimo evolucija vodi kreiranju forme (covjeka) koja moze da spozna boga. Spoznaja boga je po njima iduca stepenica u evoluciji. Ni covjek nije dovoljno kompleksna forma da ga spozna sam po sebi, ali je dovoljno kompleksna da uz pomoc rada i truda moze preci tu stepenicu. Vjerovatno ce u buducnosti biti kompleksnija forma koja ce od rodjenja to moci uraditi, ali mi ljudi smo tu na granici i mi odlucujemo na kojoj strani cemo biti.

Meni je ovo bila pravo cool ideja, pogotovo ako shvatis da potice od prije hiljadu godina i da lijepo uklapa nauku i teologiju. Ne pravi ljudski rod specijalnim nego jednostavno mu priznaje njegovu kompleksnost. Nazalost, ova ideja nikada nije zazivila. Bacena je u zaborav i sad se ovako ponegdje organizuje neki seminar ili predavanje u kojem se govori na tu temu.
Last edited by apsidejzi on 14/06/2020 20:23, edited 1 time in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#593 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 14/06/2020 20:19
The 51st State wrote: 14/06/2020 10:46 https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 2124171052

Zanimljivo, 1000 godina prije darwina.
Islamska misao je puna ovakvih ljudi koji su nazalost vecinom proglasavani kafirima od strane kasnijih ucenjaka. Zbog toga su bili ignorisani i gurani u zaborav. Kada je Dzingis kan spalio bagdadsku biblioteku sa njom je otislo mnostvo progresivnih ideja koje je islam nosio sa sobom. Tada je vlast podrzavala iskljucivo ortodoksne muslimanske mislioce koji su gravitirali oko Gazalija i placali su pisare da obnove djela onih islamskih teologa koji su im odgovarali. 99% onog sto danas imamo je zapravo samo mali dio onog sto je islamski ummet onda imao. To je bilo doba velikog filtriranja islama. Zato i imamo ova iznanadjujuca otkrica koja te ostave bez daha. Da su ti ljudi onda nastavili tim tempom, mnogo bismo ranije otkrili mnoge prirodne zakone, mnogo bismo ranije usavrsili tehnologiju i covjecanstvo bi sigurno uslo u industrijsku revoluciju par stotita godina prije.

Gledajuci ovaj video naumpade mi Ibn Haldun i njegova knjiga Muqaddimah u kojoj takodjer govori i evoluciji i o tome kako su islamski teolozi (koji nisu pripadali gazaliju i koji se danas posmatraju kao KAFIRI) gledali na evoluciju. Meni je zanimljiva bila ideja da sve potice od minerala (kako su oni nazivali) te da i minerali imaju "svijest". To je primitivna svjest ali je svijest. Kako je vrijeme odmicalo, dolazilo je do kompelksnijih i kompleksnijih oblika i svijest se tako razvijala dok nije dosla do covjeka. Gazaliju i njegovim istomisljenicima ovo je bilo bogohuljenje jer vise u igri nije svemoguci bog nego proces. Bog je bacen u stranu. Nije ih interesovala ideja da recimo evolucija vodi kreiranju forme (covjeka) koja moze da spozna boga. Spoznaja boga je po njima iduca stepenica u evoluciji. Ni covjek nije dovoljno kompleksna forma da ga spozna sam po sebi, ali je dovoljno kompleksna da uz pomoc rada i truda moze preci tu stepenicu. Vjerovatno ce u buducnosti biti kompleksnija forma koja ce od rodjenja to moci uraditi, ali mi ljudi smo tu na granici i mi odlucujemo na kojoj strani cemo biti.

Meni je ovo bila pravo cool ideja, pogotovo ako shvatis da potice od prije hiljadu godina i da lijepo uklapa nauku i teologiju. Ne pravi ljudski rod specijalnim nego jednostavno mu priznaje njegovu kompleksnost. Nazalost, ova ideja nikada nije zazivila. Bacena je u zaborav i sad se ovako ponegdje organizuje neki seminar ili predavanje u kojem se govori na tu temu.

Da, puno su mongoli sjebali. Meni je iovo nteresantno sa aspekta povezanosti religije u ovom slucaju islama i teorije evolucije, Cini se kompatibilnijim nego sto bi se na prvu moglo reci.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#594 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

The 51st State wrote: 14/06/2020 20:23 Da, puno su mongoli sjebali. Meni je iovo nteresantno sa aspekta povezanosti religije u ovom slucaju islama i teorije evolucije, Cini se kompatibilnijim nego sto bi se na prvu moglo reci.
Ja bih ti iskreno preporucio da pronadjes knjigu od Ibn Halduna "Muqaddimah". Vidim da znas engleski pa ti nece biti problem da je razumijes. ne vjerujem da ima prevod na nas. Ja imam primjerak knjige u kuci i sa uzivancijom sam se procitao. Knjiga je, mogu slobodno kazati, jedna od prvih pokusaja da covjecanstvo nesto objektivno napise. Ono sto se danas naziva naucnim metodom. Ne dajes svoje misli i emocije nego dokumentujes opazanje.

On se naziva ocem sociologije jer u ovoj knjizi opisuje svoja opazanja drustva. Govori o raznim oblicima politickih i religijskih uredjenja, ponasanju ljudi i idejama koje imaju. Tu ces pronaci svu raznolikost tadasnjeg islamskog drustva i ideja koje su kolale. Tu ces uviditi da je islam bio mnogo mnogo siri nego je danas. Danas imamo samo filtriranu verziju onog sto je neko u 12 stoljecu mislio da je ispravna vjera.

Izmedju ostalih ideja koje su ljudi imali u tom periodu on je zabiljezio i onu o evoluciji koju sam opisao u proslom postu. Ja sada mogu slobodno kazati da je ova knjiga bila prekretnica u mom razmisljanju kada je islam u pitanju. Tu sam otkrio da je jednom davno postojao mnogo siri islamski svijet koji nije striktan kao ovaj danasnji. Bio je mnogo slobodniji i gotovo sve se diskutovalo i pripisivalo bozijem sveznanju i uredjenju. Priroda je tu takva kakva jeste. Nas zadatak je da je opazamo i to opazanje ce nas dovesti do spoznaje boga. Sto vise izucavas prirodu, blizi si bogu.

Ali ne bogu kakvim ga opisuje danasnja religija, da se razumijemo :D To je jedan sasvim drugaciji bog, koji mozda i nije bog kakvim ga danasnje filtrirane religije zamisljaju. Tu je drugi islamski mislilac, takodjer kafir prema danasnjem islamu, koji se zove Ibn Sina. Njegov opis boga je za mene fascinantan i nevjerovatno primjenjiv na vecinu danasnjih spoznaja unutar fizike. Steta sto nije u skladu sa filtriranim islamom. No to je prica za sebe.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#595 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Ljudski rod nikada nije bio pošteđen nerazumnih ideja i zabluda, pa bilo to prije 3000, 2000 ili 1000 godina, ali ništa manje danas.
Ipak, nekako je lakše razumjeti pa i opravdati te davne zablude od ovih današnjih u 21. stoljeću, kada neke skupine i dalje čvrsto vjeruju u prave mitove; da je svijest nastala iz minerala, živo iz neživog, da razumno nastaje iz nerazumnog, sloboda iz neslobode, da je Svemir nastao slučajno...
A u sve te čiste ludorije prisiljeni su vjerovati jer ne smiju prihvatiti, tj. apriori odbacuju, koncept mudrog Stvoritelja.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#596 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Edouard wrote: 16/06/2020 12:56 Ljudski rod nikada nije bio pošteđen nerazumnih ideja i zabluda, pa bilo to prije 3000, 2000 ili 1000 godina, ali ništa manje danas.
Ipak, nekako je lakše razumjeti pa i opravdati te davne zablude od ovih današnjih u 21. stoljeću, kada neke skupine i dalje čvrsto vjeruju u prave mitove; da je svijest nastala iz minerala, živo iz neživog, da razumno nastaje iz nerazumnog, sloboda iz neslobode, da je Svemir nastao slučajno...
A u sve te čiste ludorije prisiljeni su vjerovati jer ne smiju prihvatiti, tj. apriori odbacuju, koncept mudrog Stvoritelja.
k'o da je ateista pisao. jos ti samo sitnice smetaju... zivo iz nezivog - ozivljavanje... Svemir nastao slucajno - neko zazelio da nastane... bas ciste ludorije u koje su neki prisiljeni vjerovati... posebno bih ovdje izdvojio ovaj "mit" da je "sloboda nastala iz neslobode". sloboda i ne moze da nastane drugacije. ne moze nastati sloboda iz slobode Edo. tada bi ona bila samo ocuvana, a pokusaj samo nabrojati koje su slobobe morale biti izborene, pa ce ti se samo reci. doduse, uvjeren sam da ces i tu fulati, pa taman, da se taman dopisujemo... cuj mene podsmijavamo... mislio sam dopisujemo...

cak me podsjeti na jednu staru pricu (nesto slicno kakve Edo voli prepricavati):
https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Everett

jer bi i on sam naglasio najbitniji dio, pa evo:
"Influenced by the Pirahã's concept of truth, Everett's belief in Christianity slowly diminished and he became an atheist. He says that he was having serious doubts by 1982 and had abandoned all faith by 1985. He would not tell anyone about his atheism until the late '90s;[9] when he finally did, his marriage ended in divorce and two of his three children broke off all contact. However, by 2008 full contact and relations have been restored with his children, who now seem to accept his viewpoint on theism.[10]"

P.S. mislim da si ti postao moja inspiracija. svaki put svojim pisanjem me podsjetis na nesto sto sam ve davno zaboravio, a ljude barem veseli da takvo nesto vide. postovani Edo, ti si moj drug. hvala za svaku napisanu rijec, jer mislim da se sam ne bih sjetio. :kakoste:
nije da volim kopirati principe na kojim pociva tvoja prica Edo, ali me i to podsjeti sada na nekada prije kada smo se dogovorili da pokusamo zamijeniti uloge, pa da vidimo kako to izgleda... steta sto je to kratko trajalo, jer je bilo zaista interesantno...
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#597 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

Ja samo ne razumijem kako iko misli da "bog" objasnjava ista. To je samo korak natrag u trazenju odgovora ( i to pogresan korak)
Odakle svemir ? Bog !
Odakle svjest ? Bog ! Odakle ista ? Bog ! A odakle bog ? E taj je vec vjecan (ali van vremena) i sveprisutan (ali van prostora). I nedokaziv ali ipak istinit ! I sta smo saznali/objasnili/shvatili ? Bog !
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#598 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

@belfy, šta se čitanja s razumijevanjem tiče već si se ranije totalno izblamirao kod diskusije o Platonovoj pećini, pa me više ništa kod tebe ne iznenađuje.
A ono što su drugi propustili učiniti, pružiti ti potrebnu pažnju, ja ti to uz najbolju volju ne mogu, a ni bilo ko ovdje na forumu.
Vidim da te fasciniraju mutanti poput Daniela Everetta, vjerojatno s razlogom jer si kako reče i sam mutirao. Ali, kao što je poznato, pozitivne /uspješne mutacije su izuzetno rijetke.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#599 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by sadie_forever »

broj dva wrote: 17/06/2020 09:43 Ja samo ne razumijem kako iko misli da "bog" objasnjava ista. To je samo korak natrag u trazenju odgovora ( i to pogresan korak)
Odakle svemir ? Bog !
Odakle svjest ? Bog ! Odakle ista ? Bog ! A odakle bog ? E taj je vec vjecan (ali van vremena) i sveprisutan (ali van prostora). I nedokaziv ali ipak istinit ! I sta smo saznali/objasnili/shvatili ? Bog !
A meni to zvuci toliko logicno da je nevjerovatno,to je valjda razlika izmedju vjernika i ateista

Dalje-ne vjerujem u evoluciju,svako malo otkrivaju neke detalje koji mene bude onaj osjecaj "ahaaa" pa to sam citala u islamskim knjigama

recimo za majmune otkrivaju kako su imali umjetnost,sahrane i slicno...zasto ako nisu bili samo izumrla vrsta ljudi? sam islam govori o tome da je prije nas bilo drugih naroda(posto je Kuran namjenjen citavoj populaciji svijeta to drugi narodi vjerovatno znaci izumrli narodi-drugaciji)
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#600 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

sadie_forever wrote: 18/06/2020 12:21
broj dva wrote: 17/06/2020 09:43 Ja samo ne razumijem kako iko misli da "bog" objasnjava ista. To je samo korak natrag u trazenju odgovora ( i to pogresan korak)
Odakle svemir ? Bog !
Odakle svjest ? Bog ! Odakle ista ? Bog ! A odakle bog ? E taj je vec vjecan (ali van vremena) i sveprisutan (ali van prostora). I nedokaziv ali ipak istinit ! I sta smo saznali/objasnili/shvatili ? Bog !
A meni to zvuci toliko logicno da je nevjerovatno,to je valjda razlika izmedju vjernika i ateista

Dalje-ne vjerujem u evoluciju,svako malo otkrivaju neke detalje koji mene bude onaj osjecaj "ahaaa" pa to sam citala u islamskim knjigama

recimo za majmune otkrivaju kako su imali umjetnost,sahrane i slicno...zasto ako nisu bili samo izumrla vrsta ljudi? sam islam govori o tome da je prije nas bilo drugih naroda(posto je Kuran namjenjen citavoj populaciji svijeta to drugi narodi vjerovatno znaci izumrli narodi-drugaciji)
Prije nekih 30 000 godina, sto je maltene juce u kontekstu evolucije, pored nas postojali su nenadertalci (mahom u evropi), denisovanci ili kako se vec zovu na naskom, oni takozvani hobiti i jos jedna,ne mogu se sjetit a ljeno mi guglat ali eto cetvrta vrsta rodjaka.
Kroz istoriju, ako cemo vjerovati evoluciji ( a ne moramo) bilo nas je hohoho (ovo sam guglo, nebudi mi ljeno)
Homo gautengensis
Homo habilis
Homo rudolfensis
Homo ergaster
Homo georgicus
Homo erectus
Homo cepranensis
Homo antecessor
Homo heidelbergensis
Homo rhodesiensis
Homo neanderthalensis
Homo sapiens idaltu
Homo sapiens (kromanjonac)
Homo sapiens sapiens
Homo floresiensis
denisovski čovjek
ljudi iz Crvenojelenje špilje
Sada, kome od njih je upucena ovbjava ne znam, kome je sta kismet namjenio ne znam ali znam da evolucija nema problema da objasni njihovo postojanje. I pitam se ko je od njih stvoren od cijeg rebra.
Post Reply