Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3901 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Pa to je taj vrli novi svijet u kojem je znanost porazila materijalizam i uzdigla se u sfere pravih znanosti kakve su astrologija, teologija, ufologija i slično.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3902 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 04/02/2023 16:27 ...Sta ja vidim dok ovo citam? Vidim jedan veoma generaliziran savjet. Ako ne zivis razumno, ti si onda poput umiruce stoke. Onda postavis sebi pitanje: zasto bas umiruce stoke? Zasto ne obicne, zive, normalne stoke? Zasto bas ovaj pridjev: umiruce? I onda skontas neki odgovor koji se vjerovatno bazira na tome da je stoka svakako tu da se "muze" i koristi i da svoj zivot prozivi u mutavosti,...
Apsi legendo, ovaj puta nisi pogodio ni poantu, a ni detalje.
Da se malo našalim, dobro mi sjela ona tvoja, "da smo mi samo jedna životinjska vrsta", pa zato ubacih onaj biblijski tekst.
Inače, to je samo jedan stih psalma 49,, a kontekst je prikaz ljudske nerazumnosti neumjerenog zgrtanja materijalnih dobara, bogatstva, moći, kako bi čovjek postao neko i nešto. A ti od toga napravio jedan čitav elaborat.
I nije tu riječ o stoci/životinji u trenucima ugibanja, već o stoci kao takvoj, koja je po samoj svojoj naravi nerazumna, a nije svjesna da će uginuti.
apsidejzi wrote: 04/02/2023 16:27 Razumijem ja to i nemam problem s tim. S cim imam problem i sta je to ovdje sto meni izaziva ovaj negativni i odbojni osjecaj? U pitanju je nepostojanje definicije razumnosti. Ja moram otici nekome da mi protumaci sta znaci biti razuman kako ne bi licio stoci koja umire. Taj neko je automatski "iznad mene" jer on zna nesto vise nego sto ja znam i automatski se pravi hijerarhija. Bog, da je htio, mogao je odmah na licu mjesta objasniti sta znaci biti razuman i dati savjet da budes takav i takav te da ne budes takav i takav ali nije.
Nije valjda da ti je glavni problem nepostojanje definicije razumnosti.
U Bibliji na stotine mjesta direktno ili indirektno govori se o tome šta znači biti razuman čovjek, počevši od Deset zapovijedi pa nadalje.
Stvoritelj je svakom čovjeku po samoj njegovoj ljudskoj naravi dao sposobnost, ali opet ne apsolutnu, razlikovanja razumnog od nerazumnog, dobra od zla, a u jednom odabranom periodu ljudske historije odlučio mu je po posebno nadahnutim ljudima, prorocima, objaviti istinu o sebi kao Stvoritelju, te istinu o čovjeku i svijetu, šta će reći, poslao je ljudima svoju Objavu.
I onda ne možemo kazati da nemamo pojma šta je to razumno, a šta je nerazumno.
A u kontekstu informacijskih i komunikacijskih nauka, Božja Objava je informacija, semantička, koja, kao i informacija općenito, omogućuje razlikovanje, stvara red, omogućuje razlikovati i razumno od nerazumnog.

Vjerujem da tako slično stoji i u Kur'anu.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3903 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

vaučer wrote: 04/02/2023 16:30 Pa to je taj vrli novi svijet u kojem je znanost porazila materijalizam i uzdigla se u sfere pravih znanosti kakve su astrologija, teologija, ufologija i slično.
Vauči, ti si pravi šaljivđija.
Dobro, ono ranije nisi se sjetio za vulgarni materijalizam, ali polje informacijskih i komunikacijskih znanosti ne mogu vjerovati da ti je toliko nepoznato. Teorija informacije porazila je materijalizam.
Nije valjda da to držiš u rangu s astrologijom?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#3904 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 05/02/2023 20:18
apsidejzi wrote: 04/02/2023 16:27 ...Sta ja vidim dok ovo citam? Vidim jedan veoma generaliziran savjet. Ako ne zivis razumno, ti si onda poput umiruce stoke. Onda postavis sebi pitanje: zasto bas umiruce stoke? Zasto ne obicne, zive, normalne stoke? Zasto bas ovaj pridjev: umiruce? I onda skontas neki odgovor koji se vjerovatno bazira na tome da je stoka svakako tu da se "muze" i koristi i da svoj zivot prozivi u mutavosti,...
Apsi legendo, ovaj puta nisi pogodio ni poantu, a ni detalje.
Da se malo našalim, dobro mi sjela ona tvoja, "da smo mi samo jedna životinjska vrsta", pa zato ubacih onaj biblijski tekst.
Inače, to je samo jedan stih psalma 49,, a kontekst je prikaz ljudske nerazumnosti neumjerenog zgrtanja materijalnih dobara, bogatstva, moći, kako bi čovjek postao neko i nešto. A ti od toga napravio jedan čitav elaborat.
I nije tu riječ o stoci/životinji u trenucima ugibanja, već o stoci kao takvoj, koja je po samoj svojoj naravi nerazumna, a nije svjesna da će uginuti.
Ti si upravo potvrdio ono o cemu ja pricam. Ja sam glup i ne mogu sam skontati sta je bog htio kazati. Zato si ti tu, TUMAC, da mi kazes kako moj elaborat nije ispravan nego je tvoja verzija ispravna. Ja se trebam tebi pokoriti a ne bogu, jer je bog sifrirao poruku a samo je ti i takvi kao ti mogu desifrirati. U tome i jeste problem. Ne u stoci, nego u hijerarhiji.

Ja u tvom postu vidim oholost i nadmenost i to je upravo ono sto je mene otjeralo od religije. Koji si ti klinac da meni kazes da nisam pogodio poentu onoga sto je bog htio kazati?
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3905 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Teorija informacije? Informatika? Porazila materijalizam kako? Nematerijalnim čipovima i infrastrukturom koja pogoni digitalna iskustva? Zanimljivo.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3906 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Pokušavaš neupućenost prikriti s prozirnom ironijom. Ali dobro, sve je u granicama kulturnog, za razliku od nekih koje si pokušao i braniti.
Brkaš osnovne stvari; teoriju informacije s tehničkom informatikom, čipovima...
Dakle, ovdje Vauči treba da još mnogo toga nauči.
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3907 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Daj mi link onda na teoriju informacije. Jer Google samo daje linkove na ono što sam naveo. Druga teorija informacije izgleda ne postoji u sferi ljudskih znanosti. Zanima me i kako je vezana za polje informacijskih i komunikacijskih znanosti.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3908 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Pa ne ide to baš daj mi link pa riješeno. Nije sve na Googlu, moraš nekad i nabaviti knjigu.

Ako te zanima, za početak bi ti preporučio dva rada Luciana Floridia, okfordskog profesora i utemeljitelja filozofije informacije:
„Semantic conceptions of information“ i „Outline of theory of strongly semantic information“.

Imaš zgodno i kratko u Hrvatskoj tehničkoj enciklopediji, poglavlje Teorija informacije. Ima miješano, i tehnički (informatički) aspekt i čisto teorijsko informacijski.
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3909 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Ti si pretpostavljam pročitao te radove? Na koji način je točno filozofija demonstrirana u tim radovima porazila materijalizam? Jer skačeš iz filozofije u znanost i nazad kako ti odgovara. U jednom postu je jedna filozofija nasljedila ili nadgradila drugu, kasnije je ‘nauka pokopala materijalizam’, šta god to trebalo značiti.

Edit: Čemu knjige kad imam Researchgate?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#3910 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 05/02/2023 22:23 Pokušavaš neupućenost prikriti s prozirnom ironijom. Ali dobro, sve je u granicama kulturnog, za razliku od nekih koje si pokušao i braniti.
Brkaš osnovne stvari; teoriju informacije s tehničkom informatikom, čipovima...
Dakle, ovdje Vauči treba da još mnogo toga nauči.
I dalje ne kontamo odakle u nama DNA informacija za krzno. Bog se igrao blatom i ubacio pogresnu informaciju u nas?
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#3911 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3912 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Mene nesto zanima kada je bilo ko na forumu, na osnovu postova na forumu, promijenio misljenje :-) :-)
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3913 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

vaučer wrote: 05/02/2023 23:53 Na koji način je točno filozofija demonstrirana u tim radovima porazila materijalizam?
A tko je to i gdje tako nešto uopće tvrdio; da je jedna filozofija porazila drugu?
A da je znanost porazila materijalizam tu nema dileme.
Ukratko: biologijska je činjenica da se informacija (semantička) nalazi u DNA svih živih organizama. Dakle, ona je tu od početka života na Zemlji.
Teorija informacije tvrdi, a i empirija potvrđuje, da semantičku informaciju stvara inteligencija a ne materija, energija i slučajni procesi. I to je to.

Žalio si se da ne možeš na Googlu naići na materijale o informaciji pa sam ti zato preporučio profesora Floridia, da stekneš malo širi uvid u to što je informacija, koja je opća definicija informacije...
Ukoliko ti to ne odgovara, ne pomaže, imaš od dvojice australskih profesora Johna Cooka i Stephana Lewandowskog "Priručnik za razbijanje mitova".
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3914 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Trebala su ti cca 3-4 posta da si skočiš u usta. Ne više. Ironično, semantika je jedino što ti ostaje. Šupljeg u prazno i nazad.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3915 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Edit: Onaj Priručnik za razbijanje mitova možeš pronaći na internetu, preveden, legalan i besplatan download.
Mogao bi ti jako koristiti.
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3916 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Tapšem i ja tebe po glavi.
There, there…
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#3917 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 06/02/2023 23:05 Edit: Onaj Priručnik za razbijanje mitova možeš pronaći na internetu, preveden, legalan i besplatan download.
Mogao bi ti jako koristiti.
Da priručnici o razbijanju mitova imaju ikakavog uticaja, ne bi postojale religije.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3918 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 07/02/2023 01:27
Edouard wrote: 06/02/2023 23:05 Edit: Onaj Priručnik za razbijanje mitova možeš pronaći na internetu, preveden, legalan i besplatan download.
Mogao bi ti jako koristiti.
Da priručnici o razbijanju mitova imaju ikakavog uticaja, ne bi postojale religije.
Pa materijalizam je na određeni način najjača religija.
Takvih dogmi, mitova ne možeš naći ni u jednoj religiji antičkog svijeta; onih, poput nedokazanih vjerovanja da, ponovit ću, iz materijalnog nastaje nematerijalno, iz nerazumnog razumno, iz neživog živo, iz nesvjesnog svjesno te, da su slučajnost/random procesi glavna pokretačka snaga svega šta postoji.
I zato tu taj Priručnik može itekako biti koristan. A kako je novijeg datuma, ne treba odmah očekivati spektakularne rezultata.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3919 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 00:23 I dalje ne kontamo odakle u nama DNA informacija za krzno.
Pa najbolje da za ovo odgovor potražiš kod kolege @Vaučera.
Kod njega se evidentno i bez ledenog doba već aktivirao gen za krzno, a deaktivirao Dawkinsov mem.
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#3920 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by John Cleese »

tranquil wrote: 01/02/2023 17:30 :lol:

A da neko njegova vjerovanja u neopipljive, nematerijalne, i nedokazive čiribu-čiriba "duše" iz semitskih bajki iz bronzanog doba nazove "vulgarnim i primitivnim", bilo bi plakanja i tvrdnji o "progonjenosti" i "fobijama" :lol:
Naravno :D

Da bi neko argumentirano kritizirao "materijalisticku dogmu" mora se valjano potruditi, dok je, primjera radi, katolicka dogma toliko imbecilna da je kritika izlisna :D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#3921 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

apsidejzi wrote: 06/02/2023 00:23 I dalje ne kontamo odakle u nama DNA informacija za krzno.
Ta DNA informacija je bila potrebna kada su neki ljudi bili pretvoreni u majmune.
Mada se neki ljudi ponašaju kao majmuni i bez krzna.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#3922 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

-Chesterfield- wrote: 07/02/2023 13:53
apsidejzi wrote: 06/02/2023 00:23 I dalje ne kontamo odakle u nama DNA informacija za krzno.
Ta DNA informacija je bila potrebna kada su neki ljudi bili pretvoreni u majmune.
Mada se neki ljudi ponašaju kao majmuni i bez krzna.
Ima u ljudima i DNA informacija za svinje, Kirka je sve Odisejeve saputnike pretvorila u svinje.
Sad, mozda nema u muslimanima ali je bilo nekad prije Islama...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#3923 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

broj dva wrote: 07/02/2023 14:05
-Chesterfield- wrote: 07/02/2023 13:53

Ta DNA informacija je bila potrebna kada su neki ljudi bili pretvoreni u majmune.
Mada se neki ljudi ponašaju kao majmuni i bez krzna.
Ima u ljudima i DNA informacija za svinje, Kirka je sve Odisejeve saputnike pretvorila u svinje.
Sad, mozda nema u muslimanima ali je bilo nekad prije Islama...
.Na temelju prikupljenih podataka iz različitih podataka iz različitih literatura i na temelju skinutih referentnih sekvenci mitohondrijske DNA svinje i čovjeka i 117 nukleotidnih sljedova svinje rezultati ovog rada su pokazali da svinja ima mutaciju na istom genu i istoj poziciji kao i čovjek prilikom čega može doći do pojave nasljedne spastične paraplegije. Mutacija se kod čovjek ai kod svinje nalazi na 8300 bp na genu MT-CO2. Huntingtonova bolest uzrokovana je mutacijom na 70000 bp, a kod svinje na 7006 bp na genu MT-CO1 pa tako možemo zaključiti da se ova mutacija kod svinje nalazi u neposrednoj blizini mjesta mutacije kod čovjeka.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#3924 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

-Chesterfield- wrote: 07/02/2023 14:45
broj dva wrote: 07/02/2023 14:05

Ima u ljudima i DNA informacija za svinje, Kirka je sve Odisejeve saputnike pretvorila u svinje.
Sad, mozda nema u muslimanima ali je bilo nekad prije Islama...
.Na temelju prikupljenih podataka iz različitih podataka iz različitih literatura i na temelju skinutih referentnih sekvenci mitohondrijske DNA svinje i čovjeka i 117 nukleotidnih sljedova svinje rezultati ovog rada su pokazali da svinja ima mutaciju na istom genu i istoj poziciji kao i čovjek prilikom čega može doći do pojave nasljedne spastične paraplegije. Mutacija se kod čovjek ai kod svinje nalazi na 8300 bp na genu MT-CO2. Huntingtonova bolest uzrokovana je mutacijom na 70000 bp, a kod svinje na 7006 bp na genu MT-CO1 pa tako možemo zaključiti da se ova mutacija kod svinje nalazi u neposrednoj blizini mjesta mutacije kod čovjeka.
Što će reći da su ljudi i svinje haman isti.

Možda će se jevreji i muslimani naljutiti, ali ne mogu ništa, božija volja.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#3925 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Znaci sjest i plakat... Jedan izbjegava odgovor na pitanje o krznu a drugi tvrdi da je taj gen ubacen u ljude kad je iste bog pretvorio u majmune i svinje. Bog je u svom sveznanju isplanirao da ce jednog dana neke ljude pretvoriti u majmune i svinje i onda je u sve ljude ubacio te gene te ih deaktivirao. I kad mu je zatrebalo, aktivirao. To sto svi nosimo redudantni kod - to nista. Kakav je to svemoguci programer koji nije znao bolje isprogramirati genetski kod. TO je na nivou juniora koji je tek usao u bransu i pokusava guglat tudji kod i malo ga doraditi. Nema pojma sta radi al sve funkcionise tako da je OK.

Ja ne znam... tolika povrsnost u prihvatanju vjere je neshvatljiva. Zato i ne cudi sto religije opstaju iz generacije u generaciju. Zato sto vecna ljudi uopste ne razmislja o istoj. Nasljedi je od roditelja i onda prihvati nesto sto njemu odgovara i to je to. Onda ponavlja mantru i prozivi svoj zivot u tome. Malo ko da sjedne i proba zaista skontati: u sta ja to vjerujem zapravo. Evo ja na primjeru krzna sam skontao da ovi vjernici koji su se javljali imaju slijedecu pricu: bog je mijesao blato i kopirao gene drugih zivotinja (nekako, necemo sad u detalje :D ) i skontao da ce jednog dana odluciti kazniti neko selo u danasnjem Iraku koje ima 2000 stanovnika. Njih ce kazniti tako sto ce ih pretvoriti u svinje i majmune. Da bi to uspio, on mora svim ljudima ubaciti gene za krzno i gene koje svinje imaju. Mislim... to sto je do sada zivjelo preko 100 milijardi ljudi (ukljucujuci i sve umrle) i sto ce zivjeti jos ko zna koliko milijardi u buducnosti, i sto cemo svi nositi te nepotrebne gene i informacije koje nicemu ne sluze... Ja mislim da ni Google i Microsoft nemaju toliko beskorisnog koda u svojim programima. Koji amater moras biti da uradis tako bizarno kodiranje... Ja ne mogu vjerovati u takvog sveznajuceg i svemocnog. Jbg.
Post Reply