Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1901 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

joint union wrote: 13/01/2021 09:42
The 51st State wrote: 13/01/2021 09:37
joint union wrote: 13/01/2021 09:37

E jbg :)
vidi algoritam ko je izmislilo, sva ti je moderna tehnologija bazirana na tome.
E cuj algoritam izmislio :)
Isto kao sto je Amerigo Vespuci otkrio Ameriku.
obrazovanje je dostupno i sa dva klika kada su te stvari u pitanju.
User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#1902 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by joint union »

The 51st State wrote: 13/01/2021 09:45
joint union wrote: 13/01/2021 09:42
The 51st State wrote: 13/01/2021 09:37

vidi algoritam ko je izmislilo, sva ti je moderna tehnologija bazirana na tome.
E cuj algoritam izmislio :)
Isto kao sto je Amerigo Vespuci otkrio Ameriku.
obrazovanje je dostupno i sa dva klika kada su te stvari u pitanju.
Preporucujem da ipak procitas malo vise o tome, bez zeze :)
Evo samo mali hint, pitanje, da li je rijec algoritam ikad izgovorio Al Horezmi?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1903 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

joint union wrote: 13/01/2021 09:45
The 51st State wrote: 13/01/2021 09:45
joint union wrote: 13/01/2021 09:42

E cuj algoritam izmislio :)
Isto kao sto je Amerigo Vespuci otkrio Ameriku.
obrazovanje je dostupno i sa dva klika kada su te stvari u pitanju.
Preporucujem da ipak procitas malo o tome, bez zeze :)
procito sam malo, priznajem nisam ni matematicar ni naucnik, zakljucak sam takav izvukao, ti vjerovatno aludiras na indijsko i grcko nasljedje, samo je poenta da je on to unaprijedio i normirao na level vise koji se i danas koristi.
User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#1904 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by joint union »

The 51st State wrote: 13/01/2021 09:48
joint union wrote: 13/01/2021 09:45
The 51st State wrote: 13/01/2021 09:45

obrazovanje je dostupno i sa dva klika kada su te stvari u pitanju.
Preporucujem da ipak procitas malo o tome, bez zeze :)
procito sam malo, priznajem nisam ni matematicar ni naucnik, zakljucak sam takav izvukao, ti vjerovatno aludiras na indijsko i grcko nasljedje, samo je poenta da je on to unaprijedio i normirao na level vise.
Ma jok to, cova je bio strasan matematicar, dao je rjesenja kvadratne jednacine. Medjutim:

Napisao je knjigu "Al Horezmi o indijskoj vještini računanja" gdje u islamsku matematiku uvodi indijske cifre i decimalni brojni sistem. Ova knjiga biva kasnije prevedena na latinski kao "Algoritmi de numero indorum".
Od lošeg latinskog prijevoda njegovog prezimena i potiče riječ algoritam :)
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1905 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

joint union wrote: 13/01/2021 09:52
The 51st State wrote: 13/01/2021 09:48
joint union wrote: 13/01/2021 09:45

Preporucujem da ipak procitas malo o tome, bez zeze :)
procito sam malo, priznajem nisam ni matematicar ni naucnik, zakljucak sam takav izvukao, ti vjerovatno aludiras na indijsko i grcko nasljedje, samo je poenta da je on to unaprijedio i normirao na level vise.
Ma jok to, cova je bio strasan matematicar, dao je rjesenja kvadratne jednacine. Medjutim:

Napisao je knjigu "Al Horezmi o indijskoj vještini računanja" gdje u islamsku matematiku uvodi indijske cifre i decimalni brojni sistem. Ova knjiga biva kasnije prevedena na latinski kao "Algoritmi de numero indorum".
Od lošeg latinskog prijevoda njegovog prezimena i potiče riječ algoritam :)
kako god, danas sva djeca na svjetu se upoznaju sa matematikom koju je on prezentovao i meni se onako logicno pitanje namece ako jedan takav cova nije osporavao Poruku, sto bi ja?
a koliko teorija evolucije u svojoj srzi nije u suprotnosti sa islamskim vjerovanjem je cinjenica da su se procesi naturalne selekcije razmatrali u tom svijetu 1000 godina prije darwina koji je ubacio hipoteze koje nikad nisu dokazane i u svojoj srzi su u suprotnosti sa naucnim metodom, osim adaptacije unutar vrste ali to je vec i tada bilo poznato. problem sa naukom per se je da istu kreiraju ljudi sa svim svojim predrasudama i ogranicenjima te se sustinski ne bavi metafizickim pitanjima te je u tom smislu i ne uzimam kao ikakvo mjerilo.

https://www.vice.com/en/article/ep4ykn/ ... -selection
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1906 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

joint union wrote: 13/01/2021 09:04
apsidejzi wrote: 12/01/2021 15:12
joint union wrote: 12/01/2021 14:30

Mozda su svugdje pogodni uslovi, samo se zivot prilagodjava.
Evo, npr, dzungla za ajkulu nikako nije pogodna za zivot, dok za papigu jeste.
Naprotiv, okean je pogodan za ajkulu, za papigu nije.

Na pitanje koliko je covjeku Zemlja idealna za zivot, odgovor nece biti isti ako covjek sjedi u kafani ili ako padne sa kruzera na sred okeana.
Iskreno, najbolji i najsazetiji opis protiv fine tuning argumenta kojeg sam do sad procitao. Definitivno cu ga ubaciti u svoj repertoar :D Hvala!
:thumbup:

Ili da uzmemo jednog Eskima i jednog Masai ratnika i zamjenimo im staniste, sta bi oni komentarisali na konstataciju da je Zemlja idealna za zivot :)
Ovdje je u pitanju zamjena teza, uzima se kao da su uslovi na Zemlji "skrojeni" da budu "idealni" za zivot (specijalno covjeka), dok je, kako ja kontam, ustvari zivot taj koji se prilagodio uslovima koji su vladali na Zemlji.
Interesantno je i npr, a o tome ne vidim da se prica u ovom kontekstu, da je Sunce zvijezda (najmanje) trece generacije, tj materijal od kojeg je sacinjen suncev sistem se "pravio" u najmanje dvije zvijezde prije nastanka Sunca. I onda se taj sastav uzima kao savrsen za zivot. Zasto bi Kreator radio ovako nesto, kad bi, po svojoj definiciji, mogao napraviti taj sastav materijala odmah?
Mislim da bi se u buducnosti mogli iznenaditi gdje sve zivot postoji i kakve sve oblike ima.
Ne samo zivot nego i inteligencija. Ja sam nedavno bio fasciniran hobotnicama i nacinom na koji njihova inteligencija funkcionise. Naime, sva nasa dosadasnja iskustva sa inteligencijom (van covjeka) bile su zivotinje (uglavnom sisari) koji imaju mozak i centralni nervni sistem. Obicno je to hipotalamus koji je centralni HUB preko kojeg idu svi signali i on je nesto kao CPU u kompjuteru. Sve tu udje, on posalje dalje na obradu u ostale dijelove mozga, oni mu odgovore, on onda odgovor salje dalje i sve se to desava bezbroj puta. Naucnici su bili iznenadjeni kada su otkrili da je hobotnica veoma inteligentna i moze rjesavati kompleksne probleme a uopste nema centralni nervni sistem kao ostale inteligentne zivotinje. Ipak, hobotnica se moze smatrati kao najinteligentnija zivotinja nakon nas ljudi. Ako bismo radili IQ test nad zivotinjama, hobotnica bi bila najbolja.

Kako funkcionise njena inteligencija? Svaki pipak je nervni sistem za sebe. Totalno decentralizirana inteligencija gdje su pipci povezani nekim primitivnim mozgom cija svrha je samo da bude "most" preko kojeg pipci komuniciraju. Ako si nekada radio na nekom projektu onda je uloga tog mozga kao uloga Projekt menadzera. On nista konkretno ne radi ali uvezuje sve ostale koji rade na projektu. Nabava, inzinjeri, prodaja, marketing, programeri, dizajenri... svi oni su "pipci" u tom projektu a PM ih uvezuje. Eh tako hobotnica radi. Svaki pipak je za sebe ali hobotnica je u stanju rijesiti veoma kompleksne probleme. Pogledaj na YT eksperimente sa istom ako vec nisi. Da vidis kako dodje do nekog problema, pa se onda povuce da "razmisli" kako da ga rijesi, i onda koordinira pipke da svaki uradi svoj dio posla kako bi rijesila problem. Otvaranje konzervi, prolazak kroz labirint da dodje do hrane i sl.

Tako da... ja iskreno vjerujem da ce se u mom zivotnom vijeku pronaci vanzemaljski zivot a sa njim cemo sigurno pronaci neki oblik inteligencije. Mozda cak i neki novi koji nismo imali na zemlji.


User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#1907 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by joint union »

apsidejzi wrote: 13/01/2021 10:31
joint union wrote: 13/01/2021 09:04
apsidejzi wrote: 12/01/2021 15:12
Iskreno, najbolji i najsazetiji opis protiv fine tuning argumenta kojeg sam do sad procitao. Definitivno cu ga ubaciti u svoj repertoar :D Hvala!
:thumbup:

Ili da uzmemo jednog Eskima i jednog Masai ratnika i zamjenimo im staniste, sta bi oni komentarisali na konstataciju da je Zemlja idealna za zivot :)
Ovdje je u pitanju zamjena teza, uzima se kao da su uslovi na Zemlji "skrojeni" da budu "idealni" za zivot (specijalno covjeka), dok je, kako ja kontam, ustvari zivot taj koji se prilagodio uslovima koji su vladali na Zemlji.
Interesantno je i npr, a o tome ne vidim da se prica u ovom kontekstu, da je Sunce zvijezda (najmanje) trece generacije, tj materijal od kojeg je sacinjen suncev sistem se "pravio" u najmanje dvije zvijezde prije nastanka Sunca. I onda se taj sastav uzima kao savrsen za zivot. Zasto bi Kreator radio ovako nesto, kad bi, po svojoj definiciji, mogao napraviti taj sastav materijala odmah?
Mislim da bi se u buducnosti mogli iznenaditi gdje sve zivot postoji i kakve sve oblike ima.
Ne samo zivot nego i inteligencija. Ja sam nedavno bio fasciniran hobotnicama i nacinom na koji njihova inteligencija funkcionise. Naime, sva nasa dosadasnja iskustva sa inteligencijom (van covjeka) bile su zivotinje (uglavnom sisari) koji imaju mozak i centralni nervni sistem. Obicno je to hipotalamus koji je centralni HUB preko kojeg idu svi signali i on je nesto kao CPU u kompjuteru. Sve tu udje, on posalje dalje na obradu u ostale dijelove mozga, oni mu odgovore, on onda odgovor salje dalje i sve se to desava bezbroj puta. Naucnici su bili iznenadjeni kada su otkrili da je hobotnica veoma inteligentna i moze rjesavati kompleksne probleme a uopste nema centralni nervni sistem kao ostale inteligentne zivotinje. Ipak, hobotnica se moze smatrati kao najinteligentnija zivotinja nakon nas ljudi. Ako bismo radili IQ test nad zivotinjama, hobotnica bi bila najbolja.

Kako funkcionise njena inteligencija? Svaki pipak je nervni sistem za sebe. Totalno decentralizirana inteligencija gdje su pipci povezani nekim primitivnim mozgom cija svrha je samo da bude "most" preko kojeg pipci komuniciraju. Ako si nekada radio na nekom projektu onda je uloga tog mozga kao uloga Projekt menadzera. On nista konkretno ne radi ali uvezuje sve ostale koji rade na projektu. Nabava, inzinjeri, prodaja, marketing, programeri, dizajenri... svi oni su "pipci" u tom projektu a PM ih uvezuje. Eh tako hobotnica radi. Svaki pipak je za sebe ali hobotnica je u stanju rijesiti veoma kompleksne probleme. Pogledaj na YT eksperimente sa istom ako vec nisi. Da vidis kako dodje do nekog problema, pa se onda povuce da "razmisli" kako da ga rijesi, i onda koordinira pipke da svaki uradi svoj dio posla kako bi rijesila problem. Otvaranje konzervi, prolazak kroz labirint da dodje do hrane i sl.

Tako da... ja iskreno vjerujem da ce se u mom zivotnom vijeku pronaci vanzemaljski zivot a sa njim cemo sigurno pronaci neki oblik inteligencije. Mozda cak i neki novi koji nismo imali na zemlji.


Uuu, znam za hobotnice, poodavno sam dokumentarac dobar gledao i zaista jesu po inteligenciji odmah iza covjeka. Otvaraju tegle :)
Dobra usporedba sa Project Managerom - Project Coordinatorom.
Imaju one sto oponasaju druge morske zivotinje, mijenjaju boje itd:


User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#1908 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by aurora313 »

apsidejzi wrote: 13/01/2021 10:31 Tako da... ja iskreno vjerujem da ce se u mom zivotnom vijeku pronaci vanzemaljski zivot a sa njim cemo sigurno pronaci neki oblik inteligencije.
Ne znam da li će doći do direktnog kontakta sa drugima u našim životima, ali nešto sumnjam. Ali, vjerujem da će se dogoditi da jednog dana do nas dopru signali drugih civilizacija koje ćemo moći dešifrovati.
A po mom, ako mi ikada budemo tehnološki u mogućnosti da organizujemo odlazak na nekakav drugi sistem—u šta ne vjerujem zbog distanci—tada će ljudi biti drugačiji, postojeće religije vjerovatno neće ni postojati, a život na Zemlji će biti potpuno drugačiji od onoga kakav mi danas poznajemo.
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#1909 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by donBeton »

Presmijesna tema - kao da evolucija nije inteligentni dizajn. Sve je evolucija i sve je determinirano (njome).
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1910 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

donBeton wrote: 13/01/2021 11:50 Presmijesna tema - kao da evolucija nije inteligentni dizajn. Sve je evolucija i sve je determinirano (njome).
Ah evo neki novi, dalji bog izuzetaka?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1911 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Evo jedan svjezi primjer evolucije na djelu za one koji su izvadili glavu iz pijeska. Naime, Stokholmski univerzitet je objavio zanimljivu studiju prema kojoj se broj "crvenih lisica" (Red fox ili ti Vulpes vulpes) povecao u svedskim planinama toliko da su poceli ugrozavati domicilnu "planinsku lisicu" (Arctic fox). Dakle, ove nase obicne lisice se sire na sjever i jedu/protjeruju bijele lisice. Razlog? Klimatske promjene i smanjena kolicina snjega na sjeveru planete. Broj snjeznih dana je smanjen sto znaci da je bijela lisica automatski vise dana vidljiva svojim predatorima a izmedju ostalog crvenoj lisici.

Desava se ono sto se oduvijek desavalo na planeti a to je da se okolnosti promjene i prezivi ona vrsta koja ima neophodne gene da se prilagode promjeni. Posto je bijela boja oduvijek bila zastitni mehanizam polarnih lisica one lisice koje su bile druge boje su bivale pojedene. Sada se okrenulo kolo srece i bijele lisice postaju meta upravo zahvaljujuci toj bijeloj boji jer bijela boja ne odgovara zelenoj travi. Geni za bijelu boju se moraju il selit sjevernije (sto rade) il polako postajati sivi i naginjati da budu sto manje bijeli i uocljivi (sto opet rade) dok se ne napravi novi balans. Ako bude veliki pritisak crvenih lisica mozda dobijemo neku novu sortu lisice od ovih bijelih. Neki novi podlanac. S druge strane, crvena lisica sada moze preziviti u sjevernijim krajevima jer je manje hladno i ona to i radi.

Kada za milion godina budu gledali fosile, naucnici ce vidjeti kako se crvena lisica polako siri prema sjeveru a paralelno ce gledati klimatske promjene i povezati to dvoje. Mi doduse ne moramo cekati milion godina jer smo dovoljno dobro razumjeli nasu planetu da znamo korelaciju. Eh iste ovakve dokaze vidimo sirom planete. VIdimo kad je nastupila neka promejna i onda odjednom nadjes odredjene fosile u tom podrucju kojih ranije nije bilo. Kao sto ce u buducnosti pronalaziti fosile crvenih lisica sve sjevernije tako ce odjednom prestati nalaziti fosile bijelih lisica u juznim krajevima svedske.

Opet sve funkcionise bez potrebe za bogom. Prirodno i prizemljeno objasnjenje.
User avatar
Lasica85
Posts: 49
Joined: 29/01/2021 22:01

#1912 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Lasica85 »

apsidejzi wrote: 24/01/2021 11:33 Evo jedan svjezi primjer evolucije na djelu za one koji su izvadili glavu iz pijeska. Naime, Stokholmski univerzitet je objavio zanimljivu studiju prema kojoj se broj "crvenih lisica" (Red fox ili ti Vulpes vulpes) povecao u svedskim planinama toliko da su poceli ugrozavati domicilnu "planinsku lisicu" (Arctic fox). Dakle, ove nase obicne lisice se sire na sjever i jedu/protjeruju bijele lisice. Razlog? Klimatske promjene i smanjena kolicina snjega na sjeveru planete. Broj snjeznih dana je smanjen sto znaci da je bijela lisica automatski vise dana vidljiva svojim predatorima a izmedju ostalog crvenoj lisici.

Desava se ono sto se oduvijek desavalo na planeti a to je da se okolnosti promjene i prezivi ona vrsta koja ima neophodne gene da se prilagode promjeni. Posto je bijela boja oduvijek bila zastitni mehanizam polarnih lisica one lisice koje su bile druge boje su bivale pojedene. Sada se okrenulo kolo srece i bijele lisice postaju meta upravo zahvaljujuci toj bijeloj boji jer bijela boja ne odgovara zelenoj travi. Geni za bijelu boju se moraju il selit sjevernije (sto rade) il polako postajati sivi i naginjati da budu sto manje bijeli i uocljivi (sto opet rade) dok se ne napravi novi balans. Ako bude veliki pritisak crvenih lisica mozda dobijemo neku novu sortu lisice od ovih bijelih. Neki novi podlanac. S druge strane, crvena lisica sada moze preziviti u sjevernijim krajevima jer je manje hladno i ona to i radi.

Kada za milion godina budu gledali fosile, naucnici ce vidjeti kako se crvena lisica polako siri prema sjeveru a paralelno ce gledati klimatske promjene i povezati to dvoje. Mi doduse ne moramo cekati milion godina jer smo dovoljno dobro razumjeli nasu planetu da znamo korelaciju. Eh iste ovakve dokaze vidimo sirom planete. VIdimo kad je nastupila neka promejna i onda odjednom nadjes odredjene fosile u tom podrucju kojih ranije nije bilo. Kao sto ce u buducnosti pronalaziti fosile crvenih lisica sve sjevernije tako ce odjednom prestati nalaziti fosile bijelih lisica u juznim krajevima svedske.

Opet sve funkcionise bez potrebe za bogom. Prirodno i prizemljeno objasnjenje.
kad smo kod krzna zivotinja, da li ti znas da je bijelo krzno u ovom slucaju polarne lisice jedan od boljih dokaza kreacionizma?

Mozda se pitas kako to, otkud sad to..???

Pa zar ne znas da imaju genticki switchovi, ili geneticki okidaci, poput senzora kada hladnoca i snijeg dolaze genticki svitch se upali i pocne lisica da mijenja iz smedjeg u bijelo krzno da nakon nekoliko sedmica potpuno se transformise u bijelu lisicu, kad pocne topliti i snijeg se topiti, geneticki svitch/okidac se opet upali i krzno pocne da se transformise u smedju lisicu da se kamuflira u proljetnom , ljetnom i jesenskom periodu.
ovi okidaci su cist dokaz meni ovako na oko kreacionizma, jer meni je nelogicno da se ovako priroda poigra kao da geni znaju da treba biti bas bijele boje kao snijeg, kao da geni vide kako izgleda snijeg pa daju polarnoj lisici bijelo krzno svake zime.

meni licno jedan od ljepsih primjera Bozijeg davanja da se zivotinje kamufliraju u okruzenju u vremenu koje nadolazi...toliko od mene.
kio01
Posts: 1102
Joined: 19/08/2017 15:56

#1913 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kio01 »

Lasica85 wrote: 29/01/2021 22:11
apsidejzi wrote: 24/01/2021 11:33 Evo jedan svjezi primjer evolucije na djelu za one koji su izvadili glavu iz pijeska. Naime, Stokholmski univerzitet je objavio zanimljivu studiju prema kojoj se broj "crvenih lisica" (Red fox ili ti Vulpes vulpes) povecao u svedskim planinama toliko da su poceli ugrozavati domicilnu "planinsku lisicu" (Arctic fox). Dakle, ove nase obicne lisice se sire na sjever i jedu/protjeruju bijele lisice. Razlog? Klimatske promjene i smanjena kolicina snjega na sjeveru planete. Broj snjeznih dana je smanjen sto znaci da je bijela lisica automatski vise dana vidljiva svojim predatorima a izmedju ostalog crvenoj lisici.

Desava se ono sto se oduvijek desavalo na planeti a to je da se okolnosti promjene i prezivi ona vrsta koja ima neophodne gene da se prilagode promjeni. Posto je bijela boja oduvijek bila zastitni mehanizam polarnih lisica one lisice koje su bile druge boje su bivale pojedene. Sada se okrenulo kolo srece i bijele lisice postaju meta upravo zahvaljujuci toj bijeloj boji jer bijela boja ne odgovara zelenoj travi. Geni za bijelu boju se moraju il selit sjevernije (sto rade) il polako postajati sivi i naginjati da budu sto manje bijeli i uocljivi (sto opet rade) dok se ne napravi novi balans. Ako bude veliki pritisak crvenih lisica mozda dobijemo neku novu sortu lisice od ovih bijelih. Neki novi podlanac. S druge strane, crvena lisica sada moze preziviti u sjevernijim krajevima jer je manje hladno i ona to i radi.

Kada za milion godina budu gledali fosile, naucnici ce vidjeti kako se crvena lisica polako siri prema sjeveru a paralelno ce gledati klimatske promjene i povezati to dvoje. Mi doduse ne moramo cekati milion godina jer smo dovoljno dobro razumjeli nasu planetu da znamo korelaciju. Eh iste ovakve dokaze vidimo sirom planete. VIdimo kad je nastupila neka promejna i onda odjednom nadjes odredjene fosile u tom podrucju kojih ranije nije bilo. Kao sto ce u buducnosti pronalaziti fosile crvenih lisica sve sjevernije tako ce odjednom prestati nalaziti fosile bijelih lisica u juznim krajevima svedske.

Opet sve funkcionise bez potrebe za bogom. Prirodno i prizemljeno objasnjenje.
kad smo kod krzna zivotinja, da li ti znas da je bijelo krzno u ovom slucaju polarne lisice jedan od boljih dokaza kreacionizma?

Mozda se pitas kako to, otkud sad to..???

Pa zar ne znas da imaju genticki switchovi, ili geneticki okidaci, poput senzora kada hladnoca i snijeg dolaze genticki svitch se upali i pocne lisica da mijenja iz smedjeg u bijelo krzno da nakon nekoliko sedmica potpuno se transformise u bijelu lisicu, kad pocne topliti i snijeg se topiti, geneticki svitch/okidac se opet upali i krzno pocne da se transformise u smedju lisicu da se kamuflira u proljetnom , ljetnom i jesenskom periodu.
ovi okidaci su cist dokaz meni ovako na oko kreacionizma, jer meni je nelogicno da se ovako priroda poigra kao da geni znaju da treba biti bas bijele boje kao snijeg, kao da geni vide kako izgleda snijeg pa daju polarnoj lisici bijelo krzno svake zime.

meni licno jedan od ljepsih primjera Bozijeg davanja da se zivotinje kamufliraju u okruzenju u vremenu koje nadolazi...toliko od mene.
Toliko od tebe :run:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1914 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Lasica85 wrote: 29/01/2021 22:11
apsidejzi wrote: 24/01/2021 11:33 Evo jedan svjezi primjer evolucije na djelu za one koji su izvadili glavu iz pijeska. Naime, Stokholmski univerzitet je objavio zanimljivu studiju prema kojoj se broj "crvenih lisica" (Red fox ili ti Vulpes vulpes) povecao u svedskim planinama toliko da su poceli ugrozavati domicilnu "planinsku lisicu" (Arctic fox). Dakle, ove nase obicne lisice se sire na sjever i jedu/protjeruju bijele lisice. Razlog? Klimatske promjene i smanjena kolicina snjega na sjeveru planete. Broj snjeznih dana je smanjen sto znaci da je bijela lisica automatski vise dana vidljiva svojim predatorima a izmedju ostalog crvenoj lisici.

Desava se ono sto se oduvijek desavalo na planeti a to je da se okolnosti promjene i prezivi ona vrsta koja ima neophodne gene da se prilagode promjeni. Posto je bijela boja oduvijek bila zastitni mehanizam polarnih lisica one lisice koje su bile druge boje su bivale pojedene. Sada se okrenulo kolo srece i bijele lisice postaju meta upravo zahvaljujuci toj bijeloj boji jer bijela boja ne odgovara zelenoj travi. Geni za bijelu boju se moraju il selit sjevernije (sto rade) il polako postajati sivi i naginjati da budu sto manje bijeli i uocljivi (sto opet rade) dok se ne napravi novi balans. Ako bude veliki pritisak crvenih lisica mozda dobijemo neku novu sortu lisice od ovih bijelih. Neki novi podlanac. S druge strane, crvena lisica sada moze preziviti u sjevernijim krajevima jer je manje hladno i ona to i radi.

Kada za milion godina budu gledali fosile, naucnici ce vidjeti kako se crvena lisica polako siri prema sjeveru a paralelno ce gledati klimatske promjene i povezati to dvoje. Mi doduse ne moramo cekati milion godina jer smo dovoljno dobro razumjeli nasu planetu da znamo korelaciju. Eh iste ovakve dokaze vidimo sirom planete. VIdimo kad je nastupila neka promejna i onda odjednom nadjes odredjene fosile u tom podrucju kojih ranije nije bilo. Kao sto ce u buducnosti pronalaziti fosile crvenih lisica sve sjevernije tako ce odjednom prestati nalaziti fosile bijelih lisica u juznim krajevima svedske.

Opet sve funkcionise bez potrebe za bogom. Prirodno i prizemljeno objasnjenje.
kad smo kod krzna zivotinja, da li ti znas da je bijelo krzno u ovom slucaju polarne lisice jedan od boljih dokaza kreacionizma?

Mozda se pitas kako to, otkud sad to..???

Pa zar ne znas da imaju genticki switchovi, ili geneticki okidaci, poput senzora kada hladnoca i snijeg dolaze genticki svitch se upali i pocne lisica da mijenja iz smedjeg u bijelo krzno da nakon nekoliko sedmica potpuno se transformise u bijelu lisicu, kad pocne topliti i snijeg se topiti, geneticki svitch/okidac se opet upali i krzno pocne da se transformise u smedju lisicu da se kamuflira u proljetnom , ljetnom i jesenskom periodu.
ovi okidaci su cist dokaz meni ovako na oko kreacionizma, jer meni je nelogicno da se ovako priroda poigra kao da geni znaju da treba biti bas bijele boje kao snijeg, kao da geni vide kako izgleda snijeg pa daju polarnoj lisici bijelo krzno svake zime.

meni licno jedan od ljepsih primjera Bozijeg davanja da se zivotinje kamufliraju u okruzenju u vremenu koje nadolazi...toliko od mene.
Odoh u Stokholm odmah da im to kazem. Mozda dobijem nobelovu nagradu.
User avatar
Lasica85
Posts: 49
Joined: 29/01/2021 22:01

#1915 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Lasica85 »

apsidejzi wrote: 30/01/2021 00:46 Odoh u Stokholm odmah da im to kazem. Mozda dobijem nobelovu nagradu.
da im nije odavno poznata ta stvar sa genetickim okidacima mozda bi i dobio
kio01
Posts: 1102
Joined: 19/08/2017 15:56

#1916 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kio01 »

Lasica85 wrote: 30/01/2021 09:16
apsidejzi wrote: 30/01/2021 00:46 Odoh u Stokholm odmah da im to kazem. Mozda dobijem nobelovu nagradu.
da im nije odavno poznata ta stvar sa genetickim okidacima mozda bi i dobio
Pa sto onda nisu kreacionisti?
User avatar
Lasica85
Posts: 49
Joined: 29/01/2021 22:01

#1917 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Lasica85 »

kio01 wrote: 30/01/2021 13:57
Lasica85 wrote: 30/01/2021 09:16
apsidejzi wrote: 30/01/2021 00:46 Odoh u Stokholm odmah da im to kazem. Mozda dobijem nobelovu nagradu.
da im nije odavno poznata ta stvar sa genetickim okidacima mozda bi i dobio
Pa sto onda nisu kreacionisti?
ja sa njima kafe nisam pio da znam sta jesu i sta nisu.
kio01
Posts: 1102
Joined: 19/08/2017 15:56

#1918 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kio01 »

Lasica85 wrote: 30/01/2021 19:41
kio01 wrote: 30/01/2021 13:57
Lasica85 wrote: 30/01/2021 09:16

da im nije odavno poznata ta stvar sa genetickim okidacima mozda bi i dobio
Pa sto onda nisu kreacionisti?
ja sa njima kafe nisam pio da znam sta jesu i sta nisu.
"Oni" otvoreno pricaju o svojim uvjerenjima.

Evo ovdje imas tabelu americke populacije. Od naucnika 2% su kreacionisti( barem 2009, sad moze biti jos manje):
https://en.wikipedia.org/wiki/Level_of_ ... _evolution
User avatar
Lasica85
Posts: 49
Joined: 29/01/2021 22:01

#1919 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Lasica85 »

kio01 wrote: 30/01/2021 19:58
Lasica85 wrote: 30/01/2021 19:41
kio01 wrote: 30/01/2021 13:57

Pa sto onda nisu kreacionisti?
ja sa njima kafe nisam pio da znam sta jesu i sta nisu.
"Oni" otvoreno pricaju o svojim uvjerenjima.

Evo ovdje imas tabelu americke populacije. Od naucnika 2% su kreacionisti( barem 2009, sad moze biti jos manje):
https://en.wikipedia.org/wiki/Level_of_ ... _evolution
to sto je manjak necega nije automatski dokaz da je neispravno...a sta ako je vecina neispravna, sta onda?
kio01
Posts: 1102
Joined: 19/08/2017 15:56

#1920 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kio01 »

Lasica85 wrote: 30/01/2021 20:42
kio01 wrote: 30/01/2021 19:58
Lasica85 wrote: 30/01/2021 19:41

ja sa njima kafe nisam pio da znam sta jesu i sta nisu.
"Oni" otvoreno pricaju o svojim uvjerenjima.

Evo ovdje imas tabelu americke populacije. Od naucnika 2% su kreacionisti( barem 2009, sad moze biti jos manje):
https://en.wikipedia.org/wiki/Level_of_ ... _evolution
to sto je manjak necega nije automatski dokaz da je neispravno...a sta ako je vecina neispravna, sta onda?
Tvrdis da je ono sto je apsi napisao o lisicama dokaz kreacionizma, i tvrdis da su naucnici s tim dokazom upoznati. Ja te pitam, zasto ih onda vise nisu kreacionisti? Jesi li ti to inteligentniji od svih naucnika koji i dalje vjeruju u teoriju evolucije?
User avatar
Lasica85
Posts: 49
Joined: 29/01/2021 22:01

#1921 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Lasica85 »

kio01 wrote: 30/01/2021 20:49
Lasica85 wrote: 30/01/2021 20:42
kio01 wrote: 30/01/2021 19:58

"Oni" otvoreno pricaju o svojim uvjerenjima.

Evo ovdje imas tabelu americke populacije. Od naucnika 2% su kreacionisti( barem 2009, sad moze biti jos manje):
https://en.wikipedia.org/wiki/Level_of_ ... _evolution
to sto je manjak necega nije automatski dokaz da je neispravno...a sta ako je vecina neispravna, sta onda?
Tvrdis da je ono sto je apsi napisao o lisicama dokaz kreacionizma, i tvrdis da su naucnici s tim dokazom upoznati. Ja te pitam, zasto ih onda vise nisu kreacionisti? Jesi li ti to inteligentniji od svih naucnika koji i dalje vjeruju u teoriju evolucije?
oni vjeruju da je evolucija nekako stvorila te geneticke okidace , dok za mene je to ocit dokaz kreacionizma.
jer samo onako na prvu covjek kad prokonta , odakle da DNK zna da je snijeg bijel pa da senzorskim termalnim genetickim okidacem starta stvaranje bijelog krzna u zimskom periodu, i senzorskim termalnim genetickim okidacem krene ponovo stvaranje smedjeg krzna u proljetnom periodu, na taj nacin zivotinje se adaptiraju svake sezone svoje krzno na okruzenje...meni je to prvi put kada sam saznao ocit dokaz kreacionizma jer mi nelogicno vjerovati da DNK zna i vidi koje boje je snijeg pa ga imitira na krznu zivotinje
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1922 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

Kako zna termos-boca kan je ljeto kad je zima kad ce cuvat besto vruce ili nesto hladno?
User avatar
Lasica85
Posts: 49
Joined: 29/01/2021 22:01

#1923 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Lasica85 »

broj dva wrote: 31/01/2021 08:36 Kako zna termos-boca kan je ljeto kad je zima kad ce cuvat besto vruce ili nesto hladno?
nemoj mi te skeceve iz Mujo i Haso epizoda :D
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#1924 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by chupacabra »

Lasica85 wrote: 30/01/2021 20:57
kio01 wrote: 30/01/2021 20:49
Lasica85 wrote: 30/01/2021 20:42

to sto je manjak necega nije automatski dokaz da je neispravno...a sta ako je vecina neispravna, sta onda?
Tvrdis da je ono sto je apsi napisao o lisicama dokaz kreacionizma, i tvrdis da su naucnici s tim dokazom upoznati. Ja te pitam, zasto ih onda vise nisu kreacionisti? Jesi li ti to inteligentniji od svih naucnika koji i dalje vjeruju u teoriju evolucije?
oni vjeruju da je evolucija nekako stvorila te geneticke okidace , dok za mene je to ocit dokaz kreacionizma.
jer samo onako na prvu covjek kad prokonta , odakle da DNK zna da je snijeg bijel pa da senzorskim termalnim genetickim okidacem starta stvaranje bijelog krzna u zimskom periodu, i senzorskim termalnim genetickim okidacem krene ponovo stvaranje smedjeg krzna u proljetnom periodu, na taj nacin zivotinje se adaptiraju svake sezone svoje krzno na okruzenje...meni je to prvi put kada sam saznao ocit dokaz kreacionizma jer mi nelogicno vjerovati da DNK zna i vidi koje boje je snijeg pa ga imitira na krznu zivotinje
Iz ovoga sto si gore napisao se moze samo zakljuciti da si totalni akademski kloc. Trebas nazad u skolu sinko da naucis kako funkcionise proces evolucije.
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#1925 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by chupacabra »

Dvije su mognucnosti: Ili ovaj lik namjerno pravi cirkus ovdje ili je stvarno ignorantan o procesu genetske varijacije i prirodne selekcije.
Zasto je toliko tesko shvatiti sto su ti kolege gore jednostavno objasnile. Procitaj nesto dalje osim Kurana.

Geni, druze, niti znaju niti predvidjaju. Genetski pool jedne populacije oblikuje vanjske karakteristike, koje ce onda biti selektirane u prirodi na bazi njihove prednosti ili stete.
Lijepo ti je covjek objasnio na primjeru lisice. Ista je stvar sa polarnim medvjedima. Hajde jos jednom polako.

Geni uzrokuju varijacije u karakteristikama. Kada se promijene prirodne okolnosti (topljenje snijega), neka karakteristika (bijelo krzno) koja je bila prednost kod individue jedne zivotinjske vrste (lisica), postaje nedostatak, i ta individua ne moze da prezivi na tom podrucju (lako vidljiva). Individue koje imaju boju krzna koja se lakse kamuflira u prirodi (crvena lisica), imaju prednost u lovu i sakrivanju od prirodnih neprijatelja. One lakse prezivljavaju i poslije par generacija imas samo individue sa crvenim krznom. Da je obrnuto, to jest, da je to podrucje "zabijelilo" od snijega, poslije par generacija bi imao samo bijele lisice. Ne zato sto geni imaju oci pa mijenjaju karakteristike po potrebi, nego sto karakteristike kod populacije koje su uzrokovane tim genima, daju prednost ili nedostatak odredjenim clanovima te populacije u okruzenju u kojem zive.
Individue odredjene vrste mogu promijeniti okolinu migracijom. Onda im nova okolina selektira koje vanjske osobine (geni) daju prednost da prezive. Sve individue koje nemaju te osobine umru od gladi ili budu pojedene od prirodnih neprijatelja.

Ali Kuran kaze da je to sve stvoritelj napravio poslije potopa iz Nuhove ladje i da ne diskutujemo dalje. Ko sumnja, ide u dzehenemsku vatru.
Nisu geni i prirodna selekcija, nego su pingvini dosetali sa Antarktika do geografskog podrucja Turske da se ukrcaju na ladju.
Post Reply