Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
bosanska senzacija
Posts: 2065
Joined: 14/02/2011 09:48

#1251 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by bosanska senzacija »

apsidejzi wrote: 15/09/2020 12:19 Evo jedan divan video sa dokazom evolucije za one koji vole da cuju nesto o tome...

Zasto se desava evolucija? Zato sto non stop imamo dijeljenje celija i one non stop imaju jednu mutaciju na 10.000 nukleinskih kiselina i non stop se proizvode nove alternative. Sada sve u zavisnosti od okruzenja, neke alternative ce se pokazati boljim od drugih i individua koja ima tu alternativu u sebi ima vise sanse da prezivi i proslijedi tu mutaciju na iducu generaciju. Onda odjednom imamo dvije individue sa tom mutacijom koje proslijede na iducu generaciju i za par generacija imamo ih na hiljade. Sve je igra konstantnih mutacija koje su random te promjene okruzenja koje je random. Ovo je tesko pratiti jer 1000 generacija = nekoliko stotina godina kada su sisari u pitanju plus sto nemamo cesto velikih promjena koje bi ubrzale proces selekcije gdje ce mnogo nesposobnih izumrijeti pa ostaviti vise prostora sposobnim da se brze razmnoze.

Medjutim, danas, kada covjek sve vise utice na prirodu, ovo vise i nije toliko nemoguce. Naime, u posljednjih 40 godina naucnici prate prilagodjavanje zivotinja ljudskim promjenama sredine i zapazanja su nevjerovatna. Imamo dokaz evolucije u samo 40 godina. Vise o tome u prilozenom videu gdje se moze vidjeti na dva primjera kako evolucija funkcionise. Naravno, i 40 godina je premalo za neki veliki skok, ali i ovaj skok je ogroman. Razvijeni su geni koji ne postoje u drugim slicnim vrstama i to tacno na principu: ko se bolje prilagodi ima vise sanse da prenese gene dalje i da ih bude vise. Obrati paznju na pricu o misu i kako su razvili gen za varenje masne hrane koju pronalaze u ostacima koje ljudi bace a kako njihovi preci nemaju taj gen....

Zanimljivo je kako si opisivajući razvijanje ćelija odabrao riječ mutacija a ne evolucija, jer se evolucija u ovom slučaju može smatrati i kreacijom.

I još si sve to nazvao "random mutacije".

Da se ljudske ćelije random razvijaju barem jednom dnevno bi nailazio na osobu sa kurcem na čelu.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1252 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

Ako nam nauka ne može reći ništa o bogu i ako naši ograničeni umovi ne.mogu saznati ništa o bogu najpametnije je sve to ignorisati....
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1253 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

bosanska senzacija wrote: 21/09/2020 23:54 Zanimljivo je kako si opisivajući razvijanje ćelija odabrao riječ mutacija a ne evolucija, jer se evolucija u ovom slučaju može smatrati i kreacijom.
Nije to zanimljivo nego tacno birana rijec. Celija ne evoluira. Gen mutira i prenosi se sa generacije na generaciju i u tom procesu N-ta generacija te celije bude drugacija. Postepena promjena GENA je evolucija a bazira se na mutacijama pojedinacnih nukleinskih kiselina. Ovo je biologija za 8 razred zaboga...
I još si sve to nazvao "random mutacije".
Da. Na 10.000 nukleinskih kiselina imas 1 mutaciju. Sto je organizam kompleksniji to imasi mehanizam koji ispravlja mutacije tako da ne budu velike promjene na kompletnom organizmu. Prosta celija ili virus nemaju taj mehanizam pa brze evoluiraju. To ti daje odgovor na iduce pitanje, a tebi i tvojoj inteligenciji cu ostaviti da skonta zasto kurac ne moze narasti na celu. Nadam se da imas dovoljno IQ da skontas jer je odgovor napisan prije dvije recenice.
Da se ljudske ćelije random razvijaju barem jednom dnevno bi nailazio na osobu sa kurcem na čelu.
bosanska senzacija
Posts: 2065
Joined: 14/02/2011 09:48

#1254 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by bosanska senzacija »

Upravo si rekao da te je mater mutirala a ne rodila, a najbrzu celiju spermatozoida koji je doplivao do maternice tvoje majke nazvao mutiranim debilom, ni manje ni vise.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#1255 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

belfy wrote: 21/09/2020 19:20 joj Edo, ti mene uvijek nasmijes. sta velis,nije u pitanju identifikacija dizajnera nego dizajna? pa sta bi nam reklo neko otkrice da je nesto dizajnirano bolan Edo? ja ne znam ni kako ti zamisljas da bi neko takvo moglo da se desi, iako zelju razumijem. mozes li zamisliti ijedno takvo? na sta bi licilo? tu se ti mozes uzdati, opet, samo u nauku koju vode, opet, samo ljudi.
A ša da ti odgovaram na ove i ovakve nebuloze kad se vidi da ne razumiješ bit stvari. Inače, šira diskusija s tobom liči na mrcvarenje mrtvog konja, beskorisna i izuzetno zamarajuća, a vidi se velika želja da budeš zanimljiv.
Pogledaj što je program SETI "Search for Extraterrestrial Intelligence", i kako naučno iz mnoštva signala prepoznati one signale koji su jasan i pouzdan pokazatelj inteligencije. Dakle primanje i prepoznavanje onih signala/poruka iz drugih dijelova svemira koje bi za nauku bili dokaz o postojanju inteligentnog izvora
belfy wrote: 21/09/2020 23:01 pitanje koje sam ja postavio je cisto hipoteticko, a na njega se ne usudjes ni hipoteticki odgovoriti, dok su se mnogi ateisti ovdje izjasnili o istom kada su dobili istovjetno pitanje od vjernika. eto, razmisli barem o toj cinjenici onda.
Da, pitanje koje si postavio jest hipotetičko, ali ujedno i besmisleno, a na besmislena pitanja nema smisla odgovarati, a ne što se ne bih usudio.
(A to što kažeš da su se mnogi ateisti izjasnili, nema ama baš nikakvu težinu.)
Isto kao da te hipotetski pitam što bi ti kazao/uradio da ujutro u ogledalu na svojoj glavi ugledaš velike rogove. Dakle, govoriti hipotetički o nečem načelno nemogućem.
A drugo je opet hipotetičko pitanje: što bi uradio s milion KM kad bi ih dobio na lutriji, koje ima smisla.
O kategorijalnoj greški malo se potrudi.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1256 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

bosanska senzacija wrote: 22/09/2020 21:43 Upravo si rekao da te je mater mutirala a ne rodila, a najbrzu celiju spermatozoida koji je doplivao do maternice tvoje majke nazvao mutiranim debilom, ni manje ni vise.
:lol: :lol: :lol:

I tebe je tvoja htio ti to priznati ili ne. Sorry, prirodu boli kurac jel ti smatras da je ona istina ili ne. isto tako i mene. :lol: :lol: :lol:

PS: ovaj tvoj post bi u normalnim uslovima trebalo prijaviti administraciji jer je cisto vrijedjanje (formalno) ali mene ne vrijedja jer svi smo mi mutirali, mutiramo i mutiracemo dok god postojimo. Cuo si valjda za ljude koji umru od kancera. Vjerovao ili ne, kancer nastane od mutiranih celija koje ogranizam ne uspije ubiti jer nema pristup istima ili mu fali antioksidanata. Kao sto rekoh... prirodu zaboli klinton vjerujes li u nju ili ne. Ona radi sto je oduvijek radila. Aj zdravo.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1257 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Edouard wrote: 22/09/2020 23:42
belfy wrote: 21/09/2020 19:20 joj Edo, ti mene uvijek nasmijes. sta velis,nije u pitanju identifikacija dizajnera nego dizajna? pa sta bi nam reklo neko otkrice da je nesto dizajnirano bolan Edo? ja ne znam ni kako ti zamisljas da bi neko takvo moglo da se desi, iako zelju razumijem. mozes li zamisliti ijedno takvo? na sta bi licilo? tu se ti mozes uzdati, opet, samo u nauku koju vode, opet, samo ljudi.
A ša da ti odgovaram na ove i ovakve nebuloze kad se vidi da ne razumiješ bit stvari. Inače, šira diskusija s tobom liči na mrcvarenje mrtvog konja, beskorisna i izuzetno zamarajuća, a vidi se velika želja da budeš zanimljiv.
Pogledaj što je program SETI "Search for Extraterrestrial Intelligence", i kako naučno iz mnoštva signala prepoznati one signale koji su jasan i pouzdan pokazatelj inteligencije. Dakle primanje i prepoznavanje onih signala/poruka iz drugih dijelova svemira koje bi za nauku bili dokaz o postojanju inteligentnog izvora
polako Edo izginut ce ljudi. prvo si tvrdio da nauka ne moze da utvrdi nekakvog inteligentnog tvorca, ali sada bi to mogao da bude SETI? i meni jos preporucujes da pogledam sta je. :lol: ja sam imao instaliran njihov program koji je radio sharing dekodiranja signala prije 15 godina najmanje, ali velis da pogledam... svakako cu da pogledam sta kazu njihove najnovije vijesti i da li nagovjestavaju da ce mozda otkriti boga.

nego, sada mi nije jasno da li zastupas tezu da nauka moze dokazati inteligentni dizajn ili ne. eto, ako ti nije tesko da mi to razjasnis...
Edouard wrote: 22/09/2020 23:42
belfy wrote: 21/09/2020 23:01 pitanje koje sam ja postavio je cisto hipoteticko, a na njega se ne usudjes ni hipoteticki odgovoriti, dok su se mnogi ateisti ovdje izjasnili o istom kada su dobili istovjetno pitanje od vjernika. eto, razmisli barem o toj cinjenici onda.
Da, pitanje koje si postavio jest hipotetičko, ali ujedno i besmisleno, a na besmislena pitanja nema smisla odgovarati, a ne što se ne bih usudio.
(A to što kažeš da su se mnogi ateisti izjasnili, nema ama baš nikakvu težinu.)
Isto kao da te hipotetski pitam što bi ti kazao/uradio da ujutro u ogledalu na svojoj glavi ugledaš velike rogove. Dakle, govoriti hipotetički o nečem načelno nemogućem.
A drugo je opet hipotetičko pitanje: što bi uradio s milion KM kad bi ih dobio na lutriji, koje ima smisla.
O kategorijalnoj greški malo se potrudi.
to sto je hipoteticko ne znaci da je ujedno i besmisleno. ti si sam odlucio da je besmisleno da ne bi dao odgovor na njega, a razlog je jednostavan - jer ne smijes. i, upravo to izjasnjavanje ateista, na to isto hipoteticko pitanje, od strane teista pokazuje kako jedni mogu odmah i direktno odgovoriti na isto, dok obratno ne ide. svakako da tvoje misljenje moze biti da to nema nikakvu tezinu, ali ono nece promijeniti cinjenicno stanje, a koje je do sada - da neki imaju slobodu odgovora na "besmisleno" hipoteticko pitanje, dok nekima cak i tako mala i "glupa" stepenica predstavlja problem. jel tako?

a o kategorijalnoj gresci ne znam ni kako bih se potrudio vise od toga da te pitam sta si mislio. ako si ti to napisao valjda bi trebao biti u mogucnosti objasniti sta si napisao. ne citam ja misli Edo. znam da si moj fun, ali sada ipak pretjerujes u svojim ocekivanjima od mene...
bosanska senzacija
Posts: 2065
Joined: 14/02/2011 09:48

#1258 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by bosanska senzacija »

apsidejzi wrote: 23/09/2020 15:25
bosanska senzacija wrote: 22/09/2020 21:43 Upravo si rekao da te je mater mutirala a ne rodila, a najbrzu celiju spermatozoida koji je doplivao do maternice tvoje majke nazvao mutiranim debilom, ni manje ni vise.
:lol: :lol: :lol:

I tebe je tvoja htio ti to priznati ili ne. Sorry, prirodu boli kurac jel ti smatras da je ona istina ili ne. isto tako i mene. :lol: :lol: :lol:

PS: ovaj tvoj post bi u normalnim uslovima trebalo prijaviti administraciji jer je cisto vrijedjanje (formalno) ali mene ne vrijedja jer svi smo mi mutirali, mutiramo i mutiracemo dok god postojimo. Cuo si valjda za ljude koji umru od kancera. Vjerovao ili ne, kancer nastane od mutiranih celija koje ogranizam ne uspije ubiti jer nema pristup istima ili mu fali antioksidanata. Kao sto rekoh... prirodu zaboli klinton vjerujes li u nju ili ne. Ona radi sto je oduvijek radila. Aj zdravo.
Ok, izvinjavam se na malo grubljem odgovoru zbog čega si se našao uvrijeđen. Želio sam pokazati kako jedna stvar može imati skroz drugačiji kontekst kada se posmatra iz drugog ugla, a u principu su iste stvari samo njihovo poimanje različito. Tako recimo kada bi neki pjesnik stihovima opisao razvijanje(mutiranje) ćelija perspektiva na čitavu stvar bi bila skroz drugačija. Poenta je da ne treba biti isključiv ni u čemu što ti pomalo arogantno radiš.

Nauka pokušavajući da odgovori na pitanja postanka i smisla upada u skoro iste zamke kao i monoteističke religije. Postaje ograničena sopstvenim dogmama i teorijama misleći da sabiranjem, oduzimanjem, mjerenjem, posmatranjem, vaganjem... te utvrđivanjem određenih paterna ponašanja i događaja daje odgovore tako što ih sprema u određene naučne kategorije te ih uzima kao nepobitne apsolute. A čitav sistem je toliko kompleksan i odlično samoorganizovan da moraš biti pa gotovo neozbiljno bezobrazan tvrditi da se radi o slučajnošću sličnu onoj kao da izvučeš dobitni loto tiket od nekoliko stotina miliona ljudi.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1259 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Naravno da je loto. Od milijardu spermatozoida koji su izbaceni tog dana, uspio je upravo onaj koji je napravio mene ili tebe. Vjerovatnoca da budes ti je veoma mala, ali jedan je morao uspjeti. Bilo koji. To ne znaci da je neko (bog) kocio ostale spermatozoide a gurao bas ove nase. Jedan bi svakako pobjedio i ispostavilo se da su to ovi sto su nas stvorili.

Nauka ne upada u zamku o kojoj pricas nego vjernici upadaju u zamku misleci da je nesto guralo ostvarenu alternativu. Uzmi spil karata i izmjesaj ga. Slucajno. Dobices kombinaciju koju nikad niko nije dobio niti ce vise dobiti. Jel neko gurao tu kombinaciju? Nije. Ti si mjesao i nisi znao sta ce ispasti. Nisi kontrolisao karte a opet si dobio neki rezultat. Samo zato sto mora biti neki rezultat ne znaci da ga neko kontrolise.

Ustvari kontrolisu ga zakoni prirode. Samo oni nemaju inteligentnu pozadinu nego nesto mora ispasti a sta, loto odredjuje.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1260 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by sadie_forever »

apsidejzi wrote: 24/09/2020 06:47 Naravno da je loto. Od milijardu spermatozoida koji su izbaceni tog dana, uspio je upravo onaj koji je napravio mene ili tebe. Vjerovatnoca da budes ti je veoma mala, ali jedan je morao uspjeti. Bilo koji. To ne znaci da je neko (bog) kocio ostale spermatozoide a gurao bas ove nase. Jedan bi svakako pobjedio i ispostavilo se da su to ovi sto su nas stvorili.

Nauka ne upada u zamku o kojoj pricas nego vjernici upadaju u zamku misleci da je nesto guralo ostvarenu alternativu. Uzmi spil karata i izmjesaj ga. Slucajno. Dobices kombinaciju koju nikad niko nije dobio niti ce vise dobiti. Jel neko gurao tu kombinaciju? Nije. Ti si mjesao i nisi znao sta ce ispasti. Nisi kontrolisao karte a opet si dobio neki rezultat. Samo zato sto mora biti neki rezultat ne znaci da ga neko kontrolise.

Ustvari kontrolisu ga zakoni prirode. Samo oni nemaju inteligentnu pozadinu nego nesto mora ispasti a sta, loto odredjuje.
ako najbolji pobjedjuje kako onda imamo bolesnu djecu? od svih miliona spermatozioda rodio se onaj koji ima najgore uslove za zivot
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#1261 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

belfy wrote: 23/09/2020 19:33 ...prvo si tvrdio da nauka ne moze da utvrdi nekakvog inteligentnog tvorca, ali sada bi to mogao da bude SETI?
Rekoh ti, a i ovdje jasno pokazuješ da ne razumiješ bit stvari; ne razlikuješ utvrđivanje postojanja dizajna od identifikacije dizajnera.
Uz najbolju volju ne mogu ti ovdje pomoći, a i pažnju koja ti vidljivo nedostaje potraži negdje drugdje.
belfy wrote: 23/09/2020 19:33 i meni jos preporucujes da pogledam sta je.
Upravo tako, i to više puta, jer se pokazalo da teško razumiješ i jednostavnije stvari.
Last edited by Edouard on 24/09/2020 17:48, edited 1 time in total.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#1262 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 22/09/2020 09:02 Postepena promjena GENA je evolucija a bazira se na mutacijama pojedinacnih nukleinskih kiselina. Ovo je biologija za 8 razred zaboga...
@apsi, nukleinske kiseline ne mutiraju. To se ne uči ni u jednom razredu biologije.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1263 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Edouard wrote: 24/09/2020 17:04
belfy wrote: 23/09/2020 19:33 ...prvo si tvrdio da nauka ne moze da utvrdi nekakvog inteligentnog tvorca, ali sada bi to mogao da bude SETI?
Rekoh ti, a i ovdje jasno pokazuješ da ne razumiješ bit stvari; ne razlikuješ utvrđivanje postojanja dizajna od identifikacije dizajnera.
Uz najbolju volju ne mogu ti ovdje pomoći, a i pažnju koja ti vidljivo nedostaje potraži negdje drugdje.
belfy wrote: 23/09/2020 19:33 i meni jos preporucujes da pogledam sta je.
Upravo tako, i to više puta, jer se pokazalo da teško razumiješ i jednostavnije stvari.
na to sam ti vec odgovorio u prethodnom postu, ali ti to preskoci, pa nastavi dalje. evo, posto ne citas ako te se ne pita - ide pitanje, pa cemo se vratiti na moj prethodni post. cemu vodi utvrdjivanje postojanja dizajna?
User avatar
vaučer
Posts: 9190
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#1264 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

sadie_forever wrote: 24/09/2020 17:03
apsidejzi wrote: 24/09/2020 06:47 Naravno da je loto. Od milijardu spermatozoida koji su izbaceni tog dana, uspio je upravo onaj koji je napravio mene ili tebe. Vjerovatnoca da budes ti je veoma mala, ali jedan je morao uspjeti. Bilo koji. To ne znaci da je neko (bog) kocio ostale spermatozoide a gurao bas ove nase. Jedan bi svakako pobjedio i ispostavilo se da su to ovi sto su nas stvorili.

Nauka ne upada u zamku o kojoj pricas nego vjernici upadaju u zamku misleci da je nesto guralo ostvarenu alternativu. Uzmi spil karata i izmjesaj ga. Slucajno. Dobices kombinaciju koju nikad niko nije dobio niti ce vise dobiti. Jel neko gurao tu kombinaciju? Nije. Ti si mjesao i nisi znao sta ce ispasti. Nisi kontrolisao karte a opet si dobio neki rezultat. Samo zato sto mora biti neki rezultat ne znaci da ga neko kontrolise.

Ustvari kontrolisu ga zakoni prirode. Samo oni nemaju inteligentnu pozadinu nego nesto mora ispasti a sta, loto odredjuje.
ako najbolji pobjedjuje kako onda imamo bolesnu djecu? od svih miliona spermatozioda rodio se onaj koji ima najgore uslove za zivot
Zakon brojeva.
Bolesno dijete na savani (gdje smo i dalje genetski) uglavnom umire ili se ne uspije razmnožiti. Zdravo, pametno i drugačije genetski obdareno dijete to uspije. Pomnoži to s par stotina tisuća jedinki (broj raste kroz generacije) pa opet s nekoliko tisuća generacija i imaš vrstu koja je u cjelini uspješnija i zdravija.

Dakle najbolji pobjeđuju utoliko da većina najboljih nastave svoj genetski niz a većina najslabijih ne nastavi. Naravno, danas je većina ljudske vrste sposobna društveno zbrinuti najslabije ili manje sposobne i dati im priliku da žive i imaju potomke - no to je relativno beznačajan period u evolucijskim terminima.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1265 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 24/09/2020 17:07
apsidejzi wrote: 22/09/2020 09:02 Postepena promjena GENA je evolucija a bazira se na mutacijama pojedinacnih nukleinskih kiselina. Ovo je biologija za 8 razred zaboga...
@apsi, nukleinske kiseline ne mutiraju. To se ne uči ni u jednom razredu biologije.
Naravno. I ja nekad lupam. Bog ih mijenja. :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1266 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

sadie_forever wrote: 24/09/2020 17:03
apsidejzi wrote: 24/09/2020 06:47 Naravno da je loto. Od milijardu spermatozoida koji su izbaceni tog dana, uspio je upravo onaj koji je napravio mene ili tebe. Vjerovatnoca da budes ti je veoma mala, ali jedan je morao uspjeti. Bilo koji. To ne znaci da je neko (bog) kocio ostale spermatozoide a gurao bas ove nase. Jedan bi svakako pobjedio i ispostavilo se da su to ovi sto su nas stvorili.

Nauka ne upada u zamku o kojoj pricas nego vjernici upadaju u zamku misleci da je nesto guralo ostvarenu alternativu. Uzmi spil karata i izmjesaj ga. Slucajno. Dobices kombinaciju koju nikad niko nije dobio niti ce vise dobiti. Jel neko gurao tu kombinaciju? Nije. Ti si mjesao i nisi znao sta ce ispasti. Nisi kontrolisao karte a opet si dobio neki rezultat. Samo zato sto mora biti neki rezultat ne znaci da ga neko kontrolise.

Ustvari kontrolisu ga zakoni prirode. Samo oni nemaju inteligentnu pozadinu nego nesto mora ispasti a sta, loto odredjuje.
ako najbolji pobjedjuje kako onda imamo bolesnu djecu? od svih miliona spermatozioda rodio se onaj koji ima najgore uslove za zivot
Belfy objasni sustinu. Ja cu se nadovezati sa tezom da je i ovo bolesno dijete pokusaj prirode. U konkretnom slucaju "neuspjesan" pokusaj jer priroda je slijepa. Proba pa ako uspije otvori se novi put za razvoj zivota a ako ne uspije, jedinka umre. Najbolji ce svakako pobijediti jer ovo dijete ako je bolesno (tesko) vjerovatno nece moci pronaci partnera i nastaviti svoj gen te ce samim tim izumrijeti ta "greska".

Ne zelim zvucati nehumano jer rijec "greska" je zapravo pogresna. Nekako naginje na krivicu. Greska bi bila da je neki inteligentni dizajn namjerno napravio tu genetsku promjenu i rodio namjerno bolesno dijete. Mi to nazivamo greskom jer ne funkcionise kako ocekujemo mada prirodi to nista ne znaci. Ona pokusava zivot prilagoditi okolnostima. Svi smo mi pokusaj. Jel greska sto neko dobije manji IQ pa je prisiljen na tezi fizicki rad citav zivot? Zavisi kako gledas.

Ja ovo bolesno dijete ne vidim kao gresku nego kao na samo jos jedan u nizu pokusaja. OK, on mozda nece poboljsati genetski bazen i na njemu ce se zavrsiti genetska loza, ali to nije propast. Nisam ni ja napravio nesto sto ce koristiti covjecanstvu nakon mene. Pa sta? Vecina nas je prosjek.

Meni je mnogo lakse prihvatiti da sam rezultat prirode i da to sto nisam osvojio Nobelovu nagradu je zato sto je moj genetski materijal tako ispao, nego da mi je neki Inteligentni dizajner namjerno dao glup mozak i sabotirao me. Probaj sagledati svoje pitanje iz perspektive Boga. I dalje imamo bolesno dijete. Ako ga je bog takvim ucinio zasto je to uradio? Zlobno.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1267 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by sadie_forever »

apsidejzi wrote: 25/09/2020 00:01
sadie_forever wrote: 24/09/2020 17:03
apsidejzi wrote: 24/09/2020 06:47 Naravno da je loto. Od milijardu spermatozoida koji su izbaceni tog dana, uspio je upravo onaj koji je napravio mene ili tebe. Vjerovatnoca da budes ti je veoma mala, ali jedan je morao uspjeti. Bilo koji. To ne znaci da je neko (bog) kocio ostale spermatozoide a gurao bas ove nase. Jedan bi svakako pobjedio i ispostavilo se da su to ovi sto su nas stvorili.

Nauka ne upada u zamku o kojoj pricas nego vjernici upadaju u zamku misleci da je nesto guralo ostvarenu alternativu. Uzmi spil karata i izmjesaj ga. Slucajno. Dobices kombinaciju koju nikad niko nije dobio niti ce vise dobiti. Jel neko gurao tu kombinaciju? Nije. Ti si mjesao i nisi znao sta ce ispasti. Nisi kontrolisao karte a opet si dobio neki rezultat. Samo zato sto mora biti neki rezultat ne znaci da ga neko kontrolise.

Ustvari kontrolisu ga zakoni prirode. Samo oni nemaju inteligentnu pozadinu nego nesto mora ispasti a sta, loto odredjuje.
ako najbolji pobjedjuje kako onda imamo bolesnu djecu? od svih miliona spermatozioda rodio se onaj koji ima najgore uslove za zivot
Belfy objasni sustinu. Ja cu se nadovezati sa tezom da je i ovo bolesno dijete pokusaj prirode. U konkretnom slucaju "neuspjesan" pokusaj jer priroda je slijepa. Proba pa ako uspije otvori se novi put za razvoj zivota a ako ne uspije, jedinka umre. Najbolji ce svakako pobijediti jer ovo dijete ako je bolesno (tesko) vjerovatno nece moci pronaci partnera i nastaviti svoj gen te ce samim tim izumrijeti ta "greska".

Ne zelim zvucati nehumano jer rijec "greska" je zapravo pogresna. Nekako naginje na krivicu. Greska bi bila da je neki inteligentni dizajn namjerno napravio tu genetsku promjenu i rodio namjerno bolesno dijete. Mi to nazivamo greskom jer ne funkcionise kako ocekujemo mada prirodi to nista ne znaci. Ona pokusava zivot prilagoditi okolnostima. Svi smo mi pokusaj. Jel greska sto neko dobije manji IQ pa je prisiljen na tezi fizicki rad citav zivot? Zavisi kako gledas.

Ja ovo bolesno dijete ne vidim kao gresku nego kao na samo jos jedan u nizu pokusaja. OK, on mozda nece poboljsati genetski bazen i na njemu ce se zavrsiti genetska loza, ali to nije propast. Nisam ni ja napravio nesto sto ce koristiti covjecanstvu nakon mene. Pa sta? Vecina nas je prosjek.

Meni je mnogo lakse prihvatiti da sam rezultat prirode i da to sto nisam osvojio Nobelovu nagradu je zato sto je moj genetski materijal tako ispao, nego da mi je neki Inteligentni dizajner namjerno dao glup mozak i sabotirao me. Probaj sagledati svoje pitanje iz perspektive Boga. I dalje imamo bolesno dijete. Ako ga je bog takvim ucinio zasto je to uradio? Zlobno.
Ok
Pitanje o Bogu koje si postavio je malo cudno a i ovisi o tome sta vjerujes.. sta ako je dusa tog insana izabrala da snosi taj teret na ovom svijetu? zapravo je najveci teret podnio roditelj tu ,ali eto ...svako ko je rodjen izabrao je da to bude(slusala sam Zakira Naika koji govori o tome,tako da nemam detalje iz Kurana)...sto teza iskusenja>veca nagrada..tako nekako ide prosto objasnjeno..mada nije sve tako ali je poenta da nikome nije ucinjena nepravda i Allah obecaje apsolutnu pravdu
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1268 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

to sto si ti napisala nema apsolutno nikakve veze sa temom. ovdje se,ako vec ne vidis, prica o argumentima za i protiv inteligentnog dizajna i evolucije. ne raspravlja se o Kur'anu, niti pricama Zakira Naika, a nikako se ne prica o bozijoj pravdi i/ili nepravdi. tvoj post nema nikakve dodirne tacke sa temom i time se moze okarakterisati samo kao trolanje.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1269 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by sadie_forever »

belfy wrote: 25/09/2020 18:00 to sto si ti napisala nema apsolutno nikakve veze sa temom. ovdje se,ako vec ne vidis, prica o argumentima za i protiv inteligentnog dizajna i evolucije. ne raspravlja se o Kur'anu, niti pricama Zakira Naika, a nikako se ne prica o bozijoj pravdi i/ili nepravdi. tvoj post nema nikakve dodirne tacke sa temom i time se moze okarakterisati samo kao trolanje.
ok :thumbup:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1270 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Obaramo rekorde po broju zarazenih korona virusom a ne umire toliko ljudi koliko li je umiralo na pocetku. Jal se Bog smilovao pa ubija manje ljudi, jal je virus prosao kroz prirodni proces selekcije i oni koji su bili smrtonosni umrli sa svojim domacinom a prezivjeli oni koji nisu bili smrtonosni. Hm, hm, hm. Evolucija il inteligentni dizajn na djelu???
1Dante1
Posts: 1208
Joined: 21/07/2012 20:09
Location: GB
Contact:

#1271 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by 1Dante1 »

apsidejzi wrote: 17/10/2020 22:03 Obaramo rekorde po broju zarazenih korona virusom a ne umire toliko ljudi koliko li je umiralo na pocetku. Jal se Bog smilovao pa ubija manje ljudi, jal je virus prosao kroz prirodni proces selekcije i oni koji su bili smrtonosni umrli sa svojim domacinom a prezivjeli oni koji nisu bili smrtonosni. Hm, hm, hm. Evolucija il inteligentni dizajn na djelu???
Izasao novi patch, pun je bugfixeva.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#1272 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

sadie_forever wrote: 24/09/2020 17:03
apsidejzi wrote: 24/09/2020 06:47 Naravno da je loto. Od milijardu spermatozoida koji su izbaceni tog dana, uspio je upravo onaj koji je napravio mene ili tebe. Vjerovatnoca da budes ti je veoma mala, ali jedan je morao uspjeti. Bilo koji. To ne znaci da je neko (bog) kocio ostale spermatozoide a gurao bas ove nase. Jedan bi svakako pobjedio i ispostavilo se da su to ovi sto su nas stvorili.

Nauka ne upada u zamku o kojoj pricas nego vjernici upadaju u zamku misleci da je nesto guralo ostvarenu alternativu. Uzmi spil karata i izmjesaj ga. Slucajno. Dobices kombinaciju koju nikad niko nije dobio niti ce vise dobiti. Jel neko gurao tu kombinaciju? Nije. Ti si mjesao i nisi znao sta ce ispasti. Nisi kontrolisao karte a opet si dobio neki rezultat. Samo zato sto mora biti neki rezultat ne znaci da ga neko kontrolise.

Ustvari kontrolisu ga zakoni prirode. Samo oni nemaju inteligentnu pozadinu nego nesto mora ispasti a sta, loto odredjuje.
ako najbolji pobjedjuje kako onda imamo bolesnu djecu? od svih miliona spermatozioda rodio se onaj koji ima najgore uslove za zivot
Kao policija i kriminal. Kriminalci nađu neki metod, policija nađe metod da spriječi kriminalce, kriminalci razviju drugi metod, policija nađa način da i taj spreči, kriminalci razviju treći metod...

I biološki mehanizmi, organizmi, koji stvaraju bolesti takođe igraju igu mutacija i evolucije pa se mijenjaju tako da pobijede one mehanizme koji ih sprečavaju. Naime, i organizmi ili mehanizmi koji stvaraju bolesti su nekakvi oblici života, tako da se i oni trude da nadjačaju zaštitu od njih i opstaju samo oni stvaraoci bolesti koji su se prilagodili da bi nastavili postojati i "živet isvoj život".

Evo i korona i to u manje od godinu. Ako je vjerovati oniima koji to govore, korona je mutirala tako da je postala manje smrtonosna ali više zarazna. Dakle, nova verzija zaraziće više ljudi nego prva verzija, ali će manje ljudi ubiti. Što je i logično, ako bude ubijala one koje zarazi, i ona umire. Tako da joj je najbolja opcija da postane manje smrtonosna ali da se lakše širi. A to je klasična mutacija, za tako logičan zaključak joj ne trebaju bog ili neka druga vrsta kreatora. To je tako prirodno, instiktivno.

To je vječita igra promjena.
Erhardt
Posts: 249
Joined: 02/12/2019 10:19

#1273 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Erhardt »

Hakiz wrote: 18/10/2020 12:11
sadie_forever wrote: 24/09/2020 17:03
apsidejzi wrote: 24/09/2020 06:47 Naravno da je loto. Od milijardu spermatozoida koji su izbaceni tog dana, uspio je upravo onaj koji je napravio mene ili tebe. Vjerovatnoca da budes ti je veoma mala, ali jedan je morao uspjeti. Bilo koji. To ne znaci da je neko (bog) kocio ostale spermatozoide a gurao bas ove nase. Jedan bi svakako pobjedio i ispostavilo se da su to ovi sto su nas stvorili.

Nauka ne upada u zamku o kojoj pricas nego vjernici upadaju u zamku misleci da je nesto guralo ostvarenu alternativu. Uzmi spil karata i izmjesaj ga. Slucajno. Dobices kombinaciju koju nikad niko nije dobio niti ce vise dobiti. Jel neko gurao tu kombinaciju? Nije. Ti si mjesao i nisi znao sta ce ispasti. Nisi kontrolisao karte a opet si dobio neki rezultat. Samo zato sto mora biti neki rezultat ne znaci da ga neko kontrolise.

Ustvari kontrolisu ga zakoni prirode. Samo oni nemaju inteligentnu pozadinu nego nesto mora ispasti a sta, loto odredjuje.
ako najbolji pobjedjuje kako onda imamo bolesnu djecu? od svih miliona spermatozioda rodio se onaj koji ima najgore uslove za zivot
Kao policija i kriminal. Kriminalci nađu neki metod, policija nađe metod da spriječi kriminalce, kriminalci razviju drugi metod, policija nađa način da i taj spreči, kriminalci razviju treći metod...

I biološki mehanizmi, organizmi, koji stvaraju bolesti takođe igraju igu mutacija i evolucije pa se mijenjaju tako da pobijede one mehanizme koji ih sprečavaju. Naime, i organizmi ili mehanizmi koji stvaraju bolesti su nekakvi oblici života, tako da se i oni trude da nadjačaju zaštitu od njih i opstaju samo oni stvaraoci bolesti koji su se prilagodili da bi nastavili postojati i "živet isvoj život".

Evo i korona i to u manje od godinu. Ako je vjerovati oniima koji to govore, korona je mutirala tako da je postala manje smrtonosna ali više zarazna. Dakle, nova verzija zaraziće više ljudi nego prva verzija, ali će manje ljudi ubiti. Što je i logično, ako bude ubijala one koje zarazi, i ona umire. Tako da joj je najbolja opcija da postane manje smrtonosna ali da se lakše širi. A to je klasična mutacija, za tako logičan zaključak joj ne trebaju bog ili neka druga vrsta kreatora. To je tako prirodno, instiktivno.

To je vječita igra promjena.
Virus Corone nije mutirao pa postao manje smrtonosan i pritom odlučio da mutira pa da postane više zarazan.

Dešava se da rod virusa koji je smrtonosniji jednostavno prebrzo ubije domaćina koji logično ne uspije da zarazi više ljudi u svojoj okolini jer provede znatno manje vremena bez teških simptoma i neizolovan.

Rod virusa koji uzrokuje blagu ili nikakvu kliničku sliku preživljava tako što zaražene osobe i ne znaju da su zaražene ili imaju blage simptome koje ne povezuju sa aktuelnom situacijom i prenose virus dalje.

U ovom slučaju takva mutacija, ili se nije nikako desila ili se desila još u februaru ili martu. Sad nije sigurno.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#1274 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 18/10/2020 12:11 Kao policija i kriminal. Kriminalci nađu neki metod, policija nađe metod da spriječi kriminalce, kriminalci razviju drugi metod, policija nađa način da i taj spreči, kriminalci razviju treći metod...

I biološki mehanizmi, organizmi, koji stvaraju bolesti takođe igraju igu mutacija i evolucije pa se mijenjaju tako da pobijede one mehanizme koji ih sprečavaju. Naime, i organizmi ili mehanizmi koji stvaraju bolesti su nekakvi oblici života, tako da se i oni trude da nadjačaju zaštitu od njih i opstaju samo oni stvaraoci bolesti koji su se prilagodili da bi nastavili postojati i "živet isvoj život".

Evo i korona i to u manje od godinu. Ako je vjerovati oniima koji to govore, korona je mutirala tako da je postala manje smrtonosna ali više zarazna. Dakle, nova verzija zaraziće više ljudi nego prva verzija, ali će manje ljudi ubiti. Što je i logično, ako bude ubijala one koje zarazi, i ona umire. Tako da joj je najbolja opcija da postane manje smrtonosna ali da se lakše širi. A to je klasična mutacija, za tako logičan zaključak joj ne trebaju bog ili neka druga vrsta kreatora. To je tako prirodno, instiktivno.

To je vječita igra promjena.
Hakiz, Univerzitet u Oxfordu sve više intezivira napore na razvoju cjepiva protiv korone i upravo traže jednog takvog znalca.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8273
Joined: 25/05/2013 23:49

#1275 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

A da im posaljemo par molitvi? Mozda se bog smiluje?
Post Reply