Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#126 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Smrcak15 »

Mišo_Kovač wrote:Ako je išta dokaz neinteligentnog dizajna, onda je to Smrčak... Frajer je živi spomenik neograničenoj ograničenosti :D
te ad hominem napade ja ne uzimam nesto za ozbiljno, to je samo dokaz ostalima koji citaju o nemogucnosti onih koji zagovaraju evoluciju da nemaju argumenta u dzepovima za svoja vjerovanja.

te tandara mandara price mozes macku o rep zavezati sve dok argumentovano i logicki se ne suocis sa onim stvarima o kojima je govori...tek onda te mogu za zobiljno shvatiti, pa cak sam i voljan promijeniti misljenje kada neko donese valjan, argument, dokaz itd

a ti mene da ubijedis Preko ad hominem napada, to samo meni moje vjerovanje pojacava da sam u pravu. :kiss:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#127 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
hajde molim te me prosvijetli kako nesto sto ne postoji samo sebe stvori, jer to je u sustini evolucija , pocetak joj je nista, da bi poslije bilo nesto i to nastavilo se evolvirati kroz mutacije i prirodne selekcije u zakonu jacega ili najpodobnijeg za preziviti.

ako prije big banga nije bilo prostora , sad odjednom se stvorio prostor i materija, poslije koliko Godina sa zivim bicima je krenula evolucija, znaci srz ili korijen evolucije je nistavilo.

pa sad ti meni fino objasni kako to da iz nista (a to nista je poput asbtraktnog pojma= ono o cemu kamenje razmislja) eh iz tog nista dobijemo nanomasineriju i jos kompleksnije robote kao covjek itd.
Al' zato postoji jedno bice, koje zivi izvan tog nicega, pa onda kaze da se to nista prvo stvori, pa onda u tom nista opet od nicega pocne da stvara nesto i jos uz to sve ocekuje da mu se svaki dan za to zahvaljuje, i to pet puta.
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#128 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by r_faruk »

Smrcak15 wrote:
zamisli se dodje ti krscanin i kaze Bog je 1+1+1=1 ,, trojica su u jednom

pa ti kazes, meni ovo nelogicno....a on odgovori

do tebe je nije do trojstva :-) :lol: :lol: :lol: :lol:

Nemoze ti meni doci ovdje natamburat svakakv argument i da ja to progutam na suho bez imalo vode :-)

Kaze ateista, zivot zapoceo u nekakvoj hemijskoj supi gdje su gromovi zapoceli reakcije ili STA GOD DA JE BILO....i to ti onda servira

zamisli se kaze ti, STA GOD DA JE BILO....i da to bude dokaz, znaci ateisticko nagadjanje ti moras prihvatiti to kao nepobitan dokaz da je stvarno tako bilo, i ako odbacis to znaci do mene je a ne do evolucije. :-)
necu nista da zamisljam. ti si rekao da je tvom mozgu nesto tesko svariti....dakle do tebe je...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#129 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote:
hajde molim te me prosvijetli kako nesto sto ne postoji samo sebe stvori, jer to je u sustini evolucija , pocetak joj je nista, da bi poslije bilo nesto i to nastavilo se evolvirati kroz mutacije i prirodne selekcije u zakonu jacega ili najpodobnijeg za preziviti.

ako prije big banga nije bilo prostora , sad odjednom se stvorio prostor i materija, poslije koliko Godina sa zivim bicima je krenula evolucija, znaci srz ili korijen evolucije je nistavilo.

pa sad ti meni fino objasni kako to da iz nista (a to nista je poput asbtraktnog pojma= ono o cemu kamenje razmislja) eh iz tog nista dobijemo nanomasineriju i jos kompleksnije robote kao covjek itd.
Al' zato postoji jedno bice, koje zivi izvan tog nicega, pa onda kaze da se to nista prvo stvori, pa onda u tom nista opet od nicega pocne da stvara nesto i jos uz to sve ocekuje da mu se svaki dan za to zahvaljuje, i to pet puta.
Vec si pogresno napisao, to nista ne postoji , kao sto ne postoji ono o cemu kamenje razmislja,, i sad odjednom tvrditi da je Bog stvorio nesto sto ne postoji je iluzija, lingvisticka akrobacija koja je paradoxalna.

Me ne treba Bogu nasa zahvala, treba to nama...

Sta mislis kome treba zahvala bogatasu dobrocinitelju ili siromahu koji prima mimostinju...pa siromahu, jer kada si zahvalan onda mozes ocekivati jos milostinje i da ti se pomoze, a bogatas dobrocinitelj ti moze uskratit milostinju i onda se pusi ako si u teskom stanju....

Evo recimo ovaj primjer , bogatas se smiluje na tesko stanje uplakanog siromaha kako mu djeca nemaju sta jesti , ti mu dadnes 300km...a on uzme i ne kaze ni hvala , ali evo recimo da kaze ali ono sto uradi poslije ti pokaze djelom da nije zahvalan na milostinji, tako sto krijuci vidis iza coska ode do kioska uzme steku cigara i flasu alkohola...shvatis onda da je nezahvalni bezobraznik jer isao je na kartu siromastva da dobije pare za svoje strasti, iako je siromah i djeca nemaju sta da jedu ali opet je potrosio para na cigare i alkohol.

Taj nezahvalni siromah je na gubitku a ne bogatas koji se smilovao.

Tako isto su ljudi na gubitku kada se ne cijeni boxija dobrota sta nam je sve dao od blagodati.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#130 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:
Smrcak15 wrote:
zamisli se dodje ti krscanin i kaze Bog je 1+1+1=1 ,, trojica su u jednom

pa ti kazes, meni ovo nelogicno....a on odgovori

do tebe je nije do trojstva :-) :lol: :lol: :lol: :lol:

Nemoze ti meni doci ovdje natamburat svakakv argument i da ja to progutam na suho bez imalo vode :-)

Kaze ateista, zivot zapoceo u nekakvoj hemijskoj supi gdje su gromovi zapoceli reakcije ili STA GOD DA JE BILO....i to ti onda servira

zamisli se kaze ti, STA GOD DA JE BILO....i da to bude dokaz, znaci ateisticko nagadjanje ti moras prihvatiti to kao nepobitan dokaz da je stvarno tako bilo, i ako odbacis to znaci do mene je a ne do evolucije. :-)
necu nista da zamisljam. ti si rekao da je tvom mozgu nesto tesko svariti....dakle do tebe je...

Da mom mozgu je tesko shvatiti ovo

1+1+1=1

Je li problem u mom mozgu sto ovo ne mogu shvatit druuuzeee?? :-)
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#131 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by HardcoreMX »

kaze da ima raznih vrsta dizajna..pa naravno..industrijski, graficki etc..i evolucija je dizajnirana..sama rijec..ne ide bez dizajna nista..dizajn je stariji od evolucije...de sign..samo sto neki ljudi ne priznaju ocigledne dokaze, znakove..a dizajn svuda okolo...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#132 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:

Da mom mozgu je tesko shvatiti ovo

1+1+1=1

Je li problem u mom mozgu sto ovo ne mogu shvatit druuuzeee?? :-)
Ako je nekom problem shvatiti tvoje dokaze i prezentacije da je Kuran kodiran, sifriran i od Allaha...jel do te osobe ili do Allahovog kripticnog stila izrazavanja?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#133 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:

Da mom mozgu je tesko shvatiti ovo

1+1+1=1

Je li problem u mom mozgu sto ovo ne mogu shvatit druuuzeee?? :-)
Ako je nekom problem shvatiti tvoje dokaze i prezentacije da je Kuran kodiran, sifriran i od Allaha...jel do te osobe ili do Allahovog kripticnog stila izrazavanja?
U ovom slucaju je do osobe koja ne razumije to, jer u kuranu ima jednostavinih primjera brojcanog kodiranja ali opet covjek iz svoje bahatosti, ili iz svoje nezelje za vjerovanje negira to...

Naprimjer vidimo

Dan spomenut 365 puta, jednostavna forma u jednini, kao u jednoj godini

Mjesec spomenut 12 puta, jednostavna forma u jednini, kao u jednoj godini

Godina spomenuta 19 puta, kao 19 godina u jednom metonickom ciklusu, kada sunce, zemlja i mjesec dodju na iste pozicije kao dto su bile prije 19 godina.

I masa jos ovakvih primjera, i onda se nadje neko da ocite stvari negira samo iz mrznje prema nevjerovanju, neshvacajuci da sami sebi stetu nanose, ali cw shvatiti kada bude kasno.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#134 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:

Da mom mozgu je tesko shvatiti ovo

1+1+1=1

Je li problem u mom mozgu sto ovo ne mogu shvatit druuuzeee?? :-)
Ako je nekom problem shvatiti tvoje dokaze i prezentacije da je Kuran kodiran, sifriran i od Allaha...jel do te osobe ili do Allahovog kripticnog stila izrazavanja?
U ovom slucaju je do osobe koja ne razumije to, jer u kuranu ima jednostavinih primjera brojcanog kodiranja ali opet covjek iz svoje bahatosti, ili iz svoje nezelje za vjerovanje negira to...

Naprimjer vidimo

Dan spomenut 365 puta, jednostavna forma u jednini, kao u jednoj godini

Mjesec spomenut 12 puta, jednostavna forma u jednini, kao u jednoj godini

Godina spomenuta 19 puta, kao 19 godina u jednom metonickom ciklusu, kada sunce, zemlja i mjesec dodju na iste pozicije kao dto su bile prije 19 godina.

I masa jos ovakvih primjera, i onda se nadje neko da ocite stvari negira samo iz mrznje prema nevjerovanju, neshvacajuci da sami sebi stetu nanose, ali cw shvatiti kada bude kasno.
Znaci do osobe je.
Ergo, do tebe je i u slucaju trojstva. Do tvoje bahatosti i odbijanja da prihvatis nesto.

Ne tjeraj me da ti copy paste broj dana u godini prepisku vec smo to presli i ukazane su ti pogreske u koristenju podataka i jedinica vremena. Ne sramoti se opet. Prosli put si samo se usutio i presao preko toga. But Pepperidge farm remembers.
Please.
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#135 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by r_faruk »

Niko ne kaze da je 1+1+1=1 osim tebe.... I niko ne kaze da to moze ili ne moze shvatiti, znamo da nije tacno....

Pricali smo o evoluciji i nekim stvarima koje tebi nisu jasne, iz cega slijedi da nisu ni tacne, zar ne?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#136 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Znaci do osobe je.
Ergo, do tebe je i u slucaju trojstva. Do tvoje bahatosti i odbijanja da prihvatis nesto.

Ne tjeraj me da ti copy paste broj dana u godini prepisku vec smo to presli i ukazane su ti pogreske u koristenju podataka i jedinica vremena. Ne sramoti se opet. Prosli put si samo se usutio i presao preko toga. But Pepperidge farm remembers.
Please.

Kakve pogreske, da cujem
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#137 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:Niko ne kaze da je 1+1+1=1 osim tebe.... I niko ne kaze da to moze ili ne moze shvatiti, znamo da nije tacno....

Pricali smo o evoluciji i nekim stvarima koje tebi nisu jasne, iz cega slijedi da nisu ni tacne, zar ne?
Osim mene kazes...druze nisi ti u toku izgleda vidim


Cujelo krscansko vjerovanje u osnovi se bazira na

1+1+1=1

Kazu imaju tri persone u trojstvu ali nisu tri boga nego jedan Bog, te tri razlicite persone cine jednog Boga.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#138 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:
Znaci do osobe je.
Ergo, do tebe je i u slucaju trojstva. Do tvoje bahatosti i odbijanja da prihvatis nesto.

Ne tjeraj me da ti copy paste broj dana u godini prepisku vec smo to presli i ukazane su ti pogreske u koristenju podataka i jedinica vremena. Ne sramoti se opet. Prosli put si samo se usutio i presao preko toga. But Pepperidge farm remembers.
Please.

Kakve pogreske, da cujem
Koliko iznosi tropical year?
Koliko dana ima u kalendarskoj godini prema gregorijanskom kalendaru?
Sta cemo julijanskim kalendarom?
Znas li da se tropska godina smanjuje?
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#139 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by King Theoden »

Bloo wrote:Koliko
E, koliko bi ti imala godina da si računala po našem muslimanskom računanju tj lunarnom kalendaru?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#140 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:
Znaci do osobe je.
Ergo, do tebe je i u slucaju trojstva. Do tvoje bahatosti i odbijanja da prihvatis nesto.

Ne tjeraj me da ti copy paste broj dana u godini prepisku vec smo to presli i ukazane su ti pogreske u koristenju podataka i jedinica vremena. Ne sramoti se opet. Prosli put si samo se usutio i presao preko toga. But Pepperidge farm remembers.
Please.

Kakve pogreske, da cujem
Koliko iznosi tropical year?
Koliko dana ima u kalendarskoj godini prema gregorijanskom kalendaru?
Sta cemo julijanskim kalendarom?
Znas li da se tropska godina smanjuje?

365.24219 dana
https://en.wikipedia.org/wiki/Tropical_year

kao sto vidis 365.242189 dana

i sta hoces da kazes ??
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#141 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

Ništa smrle, ništa neće da kaže jer zna da ne pomaže.
Vidim paralele kada je onaj Bil Nye ili kako već imao debatu sa nekim kreacionistom i pitaju Bila šta bi bilo potrebno da promjenite stav i odgovara im "dokazi" dok kreacionista odgovara da mu ništa ne može promjeniti stav.Šta misliš na koga me podsjećaš?
Ne kontaš ili.nećeš da kontaš pojmove.poput "dokaz" "hipoteza" "teorija", ne kontaš osnove evolucije koja je činjenica,.ne kontaš logiku,.ne kontaš osnove kozmologije. Nije ni čudo da si fundamentalista.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#142 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Mišo_Kovač »

Smrcak15 wrote:
Mišo_Kovač wrote:Ako je išta dokaz neinteligentnog dizajna, onda je to Smrčak... Frajer je živi spomenik neograničenoj ograničenosti :D
te ad hominem napade ja ne uzimam nesto za ozbiljno, to je samo dokaz ostalima koji citaju o nemogucnosti onih koji zagovaraju evoluciju da nemaju argumenta u dzepovima za svoja vjerovanja.

te tandara mandara price mozes macku o rep zavezati sve dok argumentovano i logicki se ne suocis sa onim stvarima o kojima je govori...tek onda te mogu za zobiljno shvatiti, pa cak sam i voljan promijeniti misljenje kada neko donese valjan, argument, dokaz itd

a ti mene da ubijedis Preko ad hominem napada, to samo meni moje vjerovanje pojacava da sam u pravu. :kiss:
Huehuehuehuehuehue

Nisam se tebi obracao, niti sam tebe osobno napadao. Samo sam se obazreo na činjenicu da ako si ti primjer inteligentnog stvaranja, tvoj bog je glup ko točak.

Ako alah oće da se požali jer sam njega ad hominem napao, bujrum, nek se javi... :P A neće, jer je zauzet zapisivanjem pogrešne matematike i kodiranjem netacnih fizikalnih cinjenica kojekuda :P
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#143 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by KB9 »

Mišo_Kovač wrote:Nisam se tebi obracao, niti sam tebe osobno napadao. Samo sam se obazreo na činjenicu da ako si ti primjer inteligentnog stvaranja, tvoj bog je glup ko točak.
e jbg :lol:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#144 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote: zamisli se dodje ti krscanin i kaze Bog je 1+1+1=1 ,, trojica su u jednom

pa ti kazes, meni ovo nelogicno....a on odgovori

do tebe je nije do trojstva :-) :lol: :lol: :lol: :lol:
Evo dosao je jedan :D Trinity all over the place. A sto vise citam vidim da broj 3 igra veliku ulogu u Islamu i Kuranu.

Quran 4:171
"O People of the Book! Go not beyond the limits in your way of life and say not about God but The Truth: That the Messiah, Jesus son of Mary, was a Messenger of God and His Word that He cast to Mary and a Spirit from Him..."
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#145 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by славянин »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote: zamisli se dodje ti krscanin i kaze Bog je 1+1+1=1 ,, trojica su u jednom

pa ti kazes, meni ovo nelogicno....a on odgovori

do tebe je nije do trojstva :-) :lol: :lol: :lol: :lol:
Evo dosao je jedan :D Trinity all over the place. A sto vise citam vidim da broj 3 igra veliku ulogu u Islamu i Kuranu.

Quran 4:171
"O People of the Book! Go not beyond the limits in your way of life and say not about God but The Truth: That the Messiah, Jesus son of Mary, was a Messenger of God and His Word that He cast to Mary and a Spirit from Him..."
Jos uvijek se cudim ovim tvrdnjama tj. Spocitavanjem kako su Bibliju pisali ljudi itd ,a i Kuran je zapisivan od strane ljudi - jos smjesnije je da je obaveza postivanja hadisa nalozena a hadise pisali ljudi i to pazi odlucivali sta je tacno a sta ne , na sve to ima 100 tumacenja sta se zapravo misli tim hadisima a rasprava koji su “pravi” a koji “krivi hadisi i dan danas traje i to zustro .... :lol:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#146 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by JVC »

славянин wrote: Jos uvijek se cudim ovim tvrdnjama tj. Spocitavanjem kako su Bibliju pisali ljudi itd ,a i Kuran je zapisivan od strane ljudi - jos smjesnije je da je obaveza postivanja hadisa nalozena a hadise pisali ljudi i to pazi odlucivali sta je tacno a sta ne , na sve to ima 100 tumacenja sta se zapravo misli tim hadisima a rasprava koji su “pravi” a koji “krivi hadisi i dan danas traje i to zustro .... :lol:
U tome i jeste citav problem, barem kad je Kuran u pitanju. Jevreja ili krscanina kad pitas za Pismo oni ce reci da je napisana od strane ljudi koji su bili nadahnuti, dok je kod Kurana drugacije. Kuran je kako sami kazu posljednja objava i sastoji se od neizmijenjenih i izravnih Bozjih rijeci koje su objavljene Muhamedu preko andela Gabrijela. Evo, ja vec ovdje vidim ocitu kontradikciju i prije nego je knjiga zapisana jer ocito nije objavljena izravno, s obzirom da je Gabrijel posrednik.
Dalje, Kuran uci da istu kopiju imas i na nebu i da se ona cuva, a da ista odgovara ovoj na zemlji.
Kuran 85:21-22 "Nay, but it is a glorious Qur’an. On a guarded tablet."
Tasfir al-Jalalayn 85:21-22
Nay but it is a glorious a magnificent Qur’ān in a tablet suspended above the seventh heaven preserved read mahfūzin from all devils and from having any of its contents altered; it is a high as the distance between the earth and the heaven and as wide as the distance between the east and the west made of white pearls — as stated by Ibn ‘Abbās may God be pleased with both him and his father ‘Abbās

Onda citas Kuran i naides na ocite greske kao sto je 9:30
"And the Jews say: Ezra is the son of Allah, and the Christians say: The Messiah is the son of Allah. That is their saying with their mouths. They imitate the saying of those who disbelieved of old. Allah (Himself) fighteth against them. How perverse are they!"

Izjava o krscanskoj doktrini je ovdje ispravna (to je jedan od razloga samog raspeca), ali tvrdnja da je "Ezra is the son of Allah" je pogresna i takvo uvjerenje nikada nije bilo nacelo zidovske vjere. Evo, neka bilo ko nade u jevrejskom pismu ili tumacenjima tipa Talmud i Misnah ovu tvrdnju. Ovo je ocita greska u Kuranu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#147 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
славянин wrote: Jos uvijek se cudim ovim tvrdnjama tj. Spocitavanjem kako su Bibliju pisali ljudi itd ,a i Kuran je zapisivan od strane ljudi - jos smjesnije je da je obaveza postivanja hadisa nalozena a hadise pisali ljudi i to pazi odlucivali sta je tacno a sta ne , na sve to ima 100 tumacenja sta se zapravo misli tim hadisima a rasprava koji su “pravi” a koji “krivi hadisi i dan danas traje i to zustro .... :lol:

U tome i jeste citav problem, barem kad je Kuran u pitanju. Jevreja ili krscanina kad pitas za Pismo oni ce reci da je napisana od strane ljudi koji su bili nadahnuti, dok je kod Kurana drugacije. Kuran je kako sami kazu posljednja objava i sastoji se od neizmijenjenih i izravnih Bozjih rijeci koje su objavljene Muhamedu preko andela Gabrijela. Evo, ja vec ovdje vidim ocitu kontradikciju i prije nego je knjiga zapisana jer ocito nije objavljena izravno, s obzirom da je Gabrijel posrednik.
Dalje, Kuran uci da istu kopiju imas i na nebu i da se ona cuva, a da ista odgovara ovoj na zemlji.
Kuran 85:21-22 "Nay, but it is a glorious Qur’an. On a guarded tablet."
Tasfir al-Jalalayn 85:21-22
Nay but it is a glorious a magnificent Qur’ān in a tablet suspended above the seventh heaven preserved read mahfūzin from all devils and from having any of its contents altered; it is a high as the distance between the earth and the heaven and as wide as the distance between the east and the west made of white pearls — as stated by Ibn ‘Abbās may God be pleased with both him and his father ‘Abbās

Onda citas Kuran i naides na ocite greske kao sto je 9:30
"And the Jews say: Ezra is the son of Allah, and the Christians say: The Messiah is the son of Allah. That is their saying with their mouths. They imitate the saying of those who disbelieved of old. Allah (Himself) fighteth against them. How perverse are they!"

Izjava o krscanskoj doktrini je ovdje ispravna (to je jedan od razloga samog raspeca), ali tvrdnja da je "Ezra is the son of Allah" je pogresna i takvo uvjerenje nikada nije bilo nacelo zidovske vjere. Evo, neka bilo ko nade u jevrejskom pismu ili tumacenjima tipa Talmud i Misnah ovu tvrdnju. Ovo je ocita greska u Kuranu.
Kuran je kako sami kazu posljednja objava i sastoji se od neizmijenjenih i izravnih Bozjih rijeci koje su objavljene Muhamedu preko andela Gabrijela. Evo, ja vec ovdje vidim ocitu kontradikciju i prije nego je knjiga zapisana jer ocito nije objavljena izravno, s obzirom da je Gabrijel posrednik.
znaci po tebi nisu rijeci od Boga zato sto ima posrednik, tako onda isto ako ti predsjednik amerike poruci nesto, i to njegov izaslanik zapamti, i tebi prenese svako slovo kako je rekao, hoces li reci da te rijeci nisu od predsjednika drzave samo zato sto ti je poslao izaslanika kji ce tebi prenijeti njegovi rijeci???

Dalje, Kuran uci da istu kopiju imas i na nebu i da se ona cuva, a da ista odgovara ovoj na zemlji.
da , i sta je problem?


Onda citas Kuran i naides na ocite greske kao sto je 9:30
"And the Jews say: Ezra is the son of Allah, and the Christians say: The Messiah is the son of Allah. That is their saying with their mouths. They imitate the saying of those who disbelieved of old. Allah (Himself) fighteth against them. How perverse are they!"

Izjava o krscanskoj doktrini je ovdje ispravna (to je jedan od razloga samog raspeca), ali tvrdnja da je "Ezra is the son of Allah" je pogresna i takvo uvjerenje nikada nije bilo nacelo zidovske vjere. Evo, neka bilo ko nade u jevrejskom pismu ili tumacenjima tipa Talmud i Misnah ovu tvrdnju. Ovo je ocita greska u Kuranu.

nisi ti u toku druze

prvo, Kuran ne kaze da svi zidovi tvrde da je Ezra(Uzejr) Boziji sin, nego samo jedna grupica, drugo, pa mozes to naslutiti cak i iz biblije da je totalno moguce da jedna grupa zidova proglasi Ezru kao bozijeg sina. ako su adam, solomon, david, jakov, mojsije boziji sinovi zasto ne bi rekli i za Ezru da je Boziji sin ako je jedini covjek koji je umro i nakon 100 godina ponovo ozivljen , nakon sto je struhno kosti ostao, Bog ga ponovo oziviio, i znao je cijelu Toru napamet pa je ucio zidove Tori, pa ako ovoga ne bi proglasili boizjim sinom onda neznam koga bi po tim biblijskim parametrima :-)
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#148 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
znaci po tebi nisu rijeci od Boga zato sto ima posrednik, tako onda isto ako ti predsjednik amerike poruci nesto, i to njegov izaslanik zapamti, i tebi prenese svako slovo kako je rekao, hoces li reci da te rijeci nisu od predsjednika drzave samo zato sto ti je poslao izaslanika kji ce tebi prenijeti njegovi rijeci???
Totalno skeptican. Jedan od najneugodnijih dogadaja a sto sam naucio izricito iz islamskih izvora je o Muhamedovom zivotu i ona epizoda kad je Sotona stavio svoje rijeci u "Muhamedova usta". Ovaj dogadaj dokumentiran je od strane ranih muslimanskih ucenjaka, a spominje se kako u hadisima tako i Kuranu. Ako se drzimo ostalih objava (na to se Kuran uvije i iznova vraca), tj SZ on je veoma jasan sta da se radi u datom momentu. Ovaj dio je inace tvoj omiljeni gdje kazes da je Muhamed navodno najavljen u Pismu - Ponovjeni zakon 18:15-19, odmah iza toga 18:20 kaze sljedece: "A prorok koji bi se usuđivao govoriti što u moje ime što ja ne budem zapovjedio da govori i koji bi govorio u ime drugih bogova, takav prorok neka se pogubi."
Skeptik sa razlogom.
Dalje, Kuran uci da istu kopiju imas i na nebu i da se ona cuva, a da ista odgovara ovoj na zemlji.
da , i sta je problem?
Nije jedan problem, vec vise njih.
nisi ti u toku druze

prvo, Kuran ne kaze da svi zidovi tvrde da je Ezra(Uzejr) Boziji sin, nego samo jedna grupica, drugo, pa mozes to naslutiti cak i iz biblije da je totalno moguce da jedna grupa zidova proglasi Ezru kao bozijeg sina. ako su adam, solomon, david, jakov, mojsije boziji sinovi zasto ne bi rekli i za Ezru da je Boziji sin ako je jedini covjek koji je umro i nakon 100 godina ponovo ozivljen , nakon sto je struhno kosti ostao, Bog ga ponovo oziviio, i znao je cijelu Toru napamet pa je ucio zidove Tori, pa ako ovoga ne bi proglasili boizjim sinom onda neznam koga bi po tim biblijskim parametrima :-)
Eki, ja eto nisam u toku? Vidi sta pise, pa nemoj da te ja ucim stvarima koje ti izucavas 24 godine. Zasto nije objavljeno ili receno da SAMO NEKI ZIDOVI tako vjeruju? Kuran kao jasna knjiga ne bi nas trebala tako zavlaciti ili tjerati da pogresno mislimo.
Kuran kaze da su svi, evo da postiram jos jednom:

And the Jews say: Ezra is the son of Allah, and the Christians say: The Messiah is the son of Allah. That is their saying with their mouths. They imitate the saying of those who disbelieved of old. Allah (Himself) fighteth against them. How perverse are they!
Last edited by JVC on 23/12/2018 20:21, edited 1 time in total.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#149 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Diwan »

Sa'će djeda mraz
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#150 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by JVC »

Diwan wrote:Sa'će djeda mraz
Yes, yes. To je onak Nikolin brat samo sto je ovaj otisao partizane, je li tako? :-)
Last edited by JVC on 23/12/2018 20:21, edited 1 time in total.
Post Reply