Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4451 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

kainos wrote: 25/01/2024 12:06 Vidim ovdje vi ste veliki znanstvenici. Jedno pitanje, kako onda razumijete čuda koja su kršćani doživjeli -od malih do velikih. Nije samo dovoljno istraživati prirodu, fiziku i onda reći nema Boga. Isto tako Biblija, ne može običan čovjek izmisliti to što je napisano. Od početka do kraja se vidi da je Božji duh vodio ljude pri pisanju.

Upravo sam skinuo knjigu od Anthony Flew - Postoji Bog, pa da pročitam njegovo iskustvo.

Knjigu možete skinuti ovdje

https://pdfcoffee.com/postoji-bog-enton ... -free.html

Sta je smislenije, da su se cuda desavala ili da su ljudi lagali o tome ?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#4452 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Dope_Man »

Pa logicno da je smislenije da su se cuda desila - al samo cuda koja potvrdjuju ono u sta ja vjerujem, sve ostalo su ljudi izmisljali, vjerovatno bili na drogama il ih je djavo iz moje religije obmanjivao :evil:
User avatar
vaučer
Posts: 9197
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#4453 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by vaučer »

Ja se slažem da je Biblija neosporan dokaz.

Tog da ju je pisao čovjek.
To jest ljudi.
Kroz stotine godina.
I stotine revizija.
I stotinama godina nakon.
Pa revidirano tisučama godina nakon.

To je sigurno.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4454 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 22/01/2024 06:30 I sta je svrha tvojih pravila ako se ne mogu primjeniti u praksi? Ako ne mozes razvit teoriju od toga? Ti nemas cak ni hipotezu. Nemas cak ni ideju sta bi mogao biti posiljalac, volja. Gomila rijeci bez svrhe i smisla. Bas kao i svete knjige koje imamo. Gomila teksta koji se bazira na nicemu.

A ja znam da si i ti svjestan da je to suplja prica i zato se ne usudjujes razraditi neku ideju. Zato sto volis da se sakrivss iza autoriteta jer ti nemas nista konkretno. Ljustura bez konkteksta. Posmatrac i komentator koji nikada nije ucinio nista konkretno. Al spreman je kritikovati one koji to cine.

Tvoja enciklopedija je beskorisna, bas kao i tvoja biblija ili neciji kuran. Podsjecas me na jednog lika sa forums koji je pisao o nadnaravnostima kurana i kako je sve sto su naucnici otkrili vec napisano u njemu. Steta sto je to znamje duboko sakriveno pa nismo ranije mogli to otkriti nego smo morali cekati ateisticke naucnike da saznaju bozije tajne. E tako i ti. Sakrio si se iza neke definicije koja je nejasna i koju ne mozes primjeniti u praksi. Sto ce nam tvoja definicija kad je beskorisna?
Šta bi ja trebao na forumu postavljati/razvijati teorije, hipoteze? I čudno ti je kako kažeš da sam samo posmatrač i komentator. A šta bih drugo trebao biti? Nisam ja ko ti sklon izmišljati svakovrsne hipoteze i teorije, čak si ustvrdio da znaš kako je nastao život uz pomoć elektriciteta.

Rijetko je koji postulat tako važan kao onaj iz HRT enciklopedije, koji je i empirijski utemeljen, postulat koji tvrdi da jedino inteligencija može stvoriti informaciju, nikakav random. I to još nitko nije uspio opovrgnuti; ti si nešto bezuspješno pokušavao muljati s onim priglupim primjerom od zemljotresa.
A taj postulat ukazuje na to da je naša stvarnost utemeljena na djelovanju inteligencije, a ne nekakvih random procesa.

Istina, taj postulat se, kako kažeš, ne može primijeniti u praksi na način da iz njega saznamo kako se pravi šljiva prepečenica, ali svejedno ima ogromnu važnost. Očito ne ide ti u prilog, ali tvoj izbor, stvari su takve kakve jesu, a ne kakve bi mi željeli. Razumijem tvoju poziciju, i mutaciju, random ili nonrandom, svejedno, kroz koju si zbog pritiska okoline prošao, i koja ne izgleda obećavajuće, dobitno, već upravo suprotno, gubitnička je. Apsurdno je to u situaciji kad se pokazuje koliko je materijalizam propala stvar, ti se upravo njemu priklanjaš. I zato se sada moraš stalno koprcati i nositi pune džepove eksera i dobar čekić, kako bi, misliš, nekako u lijes zakovao inteligenciju. A zaboravljaš da inteligencija nije materijalne prirode i ne da se lijesom i ekserima zatvoriti.

A tim postulatom definitivno je pokopana jedna mitologija koja je vjekovima obmanjivala neke ljudske umove; materijalizam, vjerovanje da je u temeljima stvarnosti isključivo materija.
Upravo je to pokapanje nagovijestio utemeljitelj kibernetike Norbert Wiener čiju citiranu izreku navode svi koji se imalo bave informacijom: da informacija ne može biti fizikalne prirode, jer »informacija je informacija i nije ni materija ni energija; nikakav materijalizam koji to ne može shvatiti ne može preživjeti današnjicu«. Dakle, suvišno je bilo šta dodati.
apsidejzi wrote: 22/01/2024 06:30 ...Steta sto je to znamje duboko sakriveno pa nismo ranije mogli to otkriti nego smo morali cekati ateisticke naucnike da saznaju bozije tajne.
Poznato je da prirodna nauka ima priličan broj naučnih disciplina. Poznaš li koju od tih disciplina koju je utemeljio neki ateist?
apsidejzi wrote: 22/01/2024 14:32 ...Oni su vodjeni zakonima fizike a zakoni fizike stvaraju razlicita okruzenja na Zemlji a ta okruzenja vrse razlicit pritisak na gene.
O čemu ti možeš diskutirati kad tebi nisu jasni elementarni pojmovi. Ti ne razumiješ da zakoni fizike ništa ne stvaraju.

I ima li kakvog smisla, s obzirom da, kako kažeš, voliš kvantnu fiziku, ali svejedno nisi dao odgovora, da te još jednom upitam ono vezano za random događaje i nepredvidivosti u kvantnoj, kako povezuješ i objašnjavaš te nepredvidivosti kada se zna da se izračuni u kvantnoj teoriji savršeno slažu s eksperimentima; da je kvantna teorija najpreciznije testirana teorija u historiji nauke (neke vrijednosti iz kvantne elektrodinamike su testirane do na trinaestu decimalu)?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4455 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

...
Last edited by apsidejzi on 27/01/2024 16:52, edited 1 time in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4456 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 27/01/2024 00:40 [O čemu ti možeš diskutirati kad tebi nisu jasni elementarni pojmovi. Ti ne razumiješ da zakoni fizike ništa ne stvaraju.
Ko stvara, ako smijem pitati?
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4457 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 27/01/2024 16:52
Edouard wrote: 27/01/2024 00:40 [O čemu ti možeš diskutirati kad tebi nisu jasni elementarni pojmovi. Ti ne razumiješ da zakoni fizike ništa ne stvaraju.
Ko stvara, ako smijem pitati?
Vidi odjednom silne skromnosti. Naravno da smiješ pitati. A to ko stvara i kako, to si ti potego, pa se potrudi bolje objasniti.

Ali ipak ću odgovoriti zašto zakoni fizike ništa ne stvaraju; jer oni samo OPISUJU pravilnosti interakcija u prirodi.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4458 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 27/01/2024 21:26
apsidejzi wrote: 27/01/2024 16:52
Edouard wrote: 27/01/2024 00:40 [O čemu ti možeš diskutirati kad tebi nisu jasni elementarni pojmovi. Ti ne razumiješ da zakoni fizike ništa ne stvaraju.
Ko stvara, ako smijem pitati?
Vidi odjednom silne skromnosti. Naravno da smiješ pitati. A to ko stvara i kako, to si ti potego, pa se potrudi bolje objasniti.

Ali ipak ću odgovoriti zašto zakoni fizike ništa ne stvaraju; jer oni samo OPISUJU pravilnosti interakcija u prirodi.
Pa ko stvara? Zasto se bojis odgovoriti na tako jednostavno pitanje?
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4459 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 27/01/2024 22:47
Edouard wrote: 27/01/2024 21:26
apsidejzi wrote: 27/01/2024 16:52
Ko stvara, ako smijem pitati?
Vidi odjednom silne skromnosti. Naravno da smiješ pitati. A to ko stvara i kako, to si ti potego, pa se potrudi bolje objasniti.

Ali ipak ću odgovoriti zašto zakoni fizike ništa ne stvaraju; jer oni samo OPISUJU pravilnosti interakcija u prirodi.
Pa ko stvara? Zasto se bojis odgovoriti na tako jednostavno pitanje?
Dakle, ne samo da te poznavanje osnovnih stvari iz nauke muče, jer zakonima fizike daješ sposobnosti kojih nemaju, već te i logika stvari muči.
apsidejzi wrote: 22/01/2024 14:32 Dakle, sa aspekta evolucije, makro procesi nisu random. Oni su vodjeni zakonima fizike a zakoni fizike stvaraju razlicita okruzenja na Zemlji a ta okruzenja vrse razlicit pritisak na gene.

Započeo si priču o makro procesima kako s aspekta evolucije zakoni fizike stvaraju različita okruženja na Zemlji, a s obzirom da sam dao primjedbu oko uloge zakona fizike, ti mene prozivaš i očekuješ da ja završim tvoju priču.

Ne budi smiješan, kad si već započeo, umjesto da mene prozivaš, potrudi se, korigiraj, i završi ispravno svoju priču. Ili pokaži da moja primjedba oko zakona fizike ne stoji, te da ta tvoja priča drži vodu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4460 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 28/01/2024 20:56
apsidejzi wrote: 27/01/2024 22:47
Edouard wrote: 27/01/2024 21:26

Vidi odjednom silne skromnosti. Naravno da smiješ pitati. A to ko stvara i kako, to si ti potego, pa se potrudi bolje objasniti.

Ali ipak ću odgovoriti zašto zakoni fizike ništa ne stvaraju; jer oni samo OPISUJU pravilnosti interakcija u prirodi.
Pa ko stvara? Zasto se bojis odgovoriti na tako jednostavno pitanje?
Dakle, ne samo da te poznavanje osnovnih stvari iz nauke muče, jer zakonima fizike daješ sposobnosti kojih nemaju, već te i logika stvari muči.
apsidejzi wrote: 22/01/2024 14:32 Dakle, sa aspekta evolucije, makro procesi nisu random. Oni su vodjeni zakonima fizike a zakoni fizike stvaraju razlicita okruzenja na Zemlji a ta okruzenja vrse razlicit pritisak na gene.

Započeo si priču o makro procesima kako s aspekta evolucije zakoni fizike stvaraju različita okruženja na Zemlji, a s obzirom da sam dao primjedbu oko uloge zakona fizike, ti mene prozivaš i očekuješ da ja završim tvoju priču.

Ne budi smiješan, kad si već započeo, umjesto da mene prozivaš, potrudi se, korigiraj, i završi ispravno svoju priču. Ili pokaži da moja primjedba oko zakona fizike ne stoji, te da ta tvoja priča drži vodu.
Pusti se adhominema i daj odgovori: ko stvara?
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4461 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 28/01/2024 21:48 Pusti se adhominema i daj odgovori: ko stvara?
Nemoj sebe podcjenjivati i tražiti gotovo rješenje. Znam da ti možeš to, pa i sam si reko da je odgovor jednostavan. Eto, još malo razmisli, one zakone fizike batali jer ti samo stvaraju probleme, i sve će biti u redu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4462 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 29/01/2024 15:37
apsidejzi wrote: 28/01/2024 21:48 Pusti se adhominema i daj odgovori: ko stvara?
Nemoj sebe podcjenjivati i tražiti gotovo rješenje. Znam da ti možeš to, pa i sam si reko da je odgovor jednostavan. Eto, još malo razmisli, one zakone fizike batali jer ti samo stvaraju probleme, i sve će biti u redu.
Ma ti si smijurija. Ja ti lijepo ostavim prostor da napises svoju misao. Zelim da procitam, da diskutujemo, da razmjenimo ideje. Ali to tebi definitivno nije cilj. Zato, il odgovori na pitanje il da te stavljam na foe jer ionako si sum na forumu.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4463 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 29/01/2024 17:00
Edouard wrote: 29/01/2024 15:37
apsidejzi wrote: 28/01/2024 21:48 Pusti se adhominema i daj odgovori: ko stvara?
Nemoj sebe podcjenjivati i tražiti gotovo rješenje. Znam da ti možeš to, pa i sam si reko da je odgovor jednostavan. Eto, još malo razmisli, one zakone fizike batali jer ti samo stvaraju probleme, i sve će biti u redu.
Ma ti si smijurija. Ja ti lijepo ostavim prostor da napises svoju misao. Zelim da procitam, da diskutujemo, da razmjenimo ideje. Ali to tebi definitivno nije cilj. Zato, il odgovori na pitanje il da te stavljam na foe jer ionako si sum na forumu.
Velika ti hvala za ostavljeni prostor kako bi napisao svoju misao, ali pitam se o čemu bi mi mogli išta konstruktivno diskutirati, razmjenjivati ideje, kada demonstriraš veliko neznanje iz nauke, a s druge strane si i prilično nekorektan. S obzirom da si kazao da voliš kvantnu fiziku, tri puta sam te pitao da objasniš kako povezuješ random/nepredvidivost u kvantnoj fizici s ekstremnom preciznošću eksperimentalnih rezultata i podudarnost s izračunima. I ništa od tebe.
Tebe zapravo u kvantnoj fizici fascinira jedino ona magična riječ random o kojoj si tu nešto načuo, iako ustvari ne shvataš njezino pravo značenje, ne razumiješ kontekst u kojem se i kako zapravo koristi. Jer, tebi ako je nešto random/nepredvidivo, onda si odmah ushićen, tada pa skoro sve postaje moguće; random život, random DNA, random mutacije…, nema plana, ne postoje pravila, samo veliki brojevi i vrijeme; malo šta da onda nije moguće.

Drugo, s obzirom da si potego pitanje ateističkih naučnika na koje smo morali čekati da nam tek oni objasne tajne prirode, tražio sam da navedeš barem jednog ateistu koji je utemeljio neku naučnu disciplinu iz prirodne nauke. I opet ništa.
A ti bi ono kao htio diskutirati, razmjenjivati ideje...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4464 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

ok!
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4465 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Evo konacno da dobijemo odgovor na jos jedno pitanje koje su kreacionisti postavljali evolucionistima i tvrdili da Bog ili ti Inteligentni dizajner stoji iza toga. Skok izmedju jednocelijskog i visecelijskog organizma se cini kao veliki skok u evoluciji i kreacionisti su obicno to uzimali kao dokaz da iza svega mora stajati inteligencija, jer ko je zaboga stvorio informaciju po kojoj se celije dijele. Sve celije su iste, ali ipak jedne postanu srce, jedne postanu mozak, jedne zeludac itd. Kako znaju da podjele uloge. Taj skok sa jednocelijskog na visecelijski metabolizam je bio kamen spoticanja evolucionistima.

Do prosle sedmice i ovog istrazivanja: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adk9394

Ispostavice se da je pronadjena veza izmedju genetskog koda retrovirusa i proteina MERVL-gag koji je zasluzan da ranu podjelu uloga celija. Ovaj gen se aktivira nekoliko sata nakon zaceca i prvi je korak koji tjera identicne celije da biraju uloge u organizmu. I taj gen dolazi iz virusa. Ne od INTELIGENTNOG DIZAJNERA nego IZ VIRUSA. Pojedini forumasi su u nekoliko navrata naglasili da VIRUSI nisu zivi i da se "ne broje" kao evolutivni faktor. Zao mi je sto cete se razocarati ali evoluciju boli klinton sta neko vjeruje. Ona je takva kakva jeste.

Dakle, skok sa jednocelijskih na visecelijske organizme je najvjerovatnije dosao preko virusa. Jos jedan Bog izuzetaka razotkriven ili kako ameri vole kazati: debunked. :izet:
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4466 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 30/01/2024 10:36 "...NAJVJEROVATNIJE dosao preko virusa..."
Daj požuri i odmah naruči još kilo eksera da svečano zakucamo i proslavimo!
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#4467 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by toska »

broj dva wrote: 25/01/2024 14:29
Sta je smislenije, da su se cuda desavala ili da su ljudi lagali o tome ?
Dope_Man wrote: 25/01/2024 15:27 Pa logicno da je smislenije da su se cuda desila - al samo cuda koja potvrdjuju ono u sta ja vjerujem, sve ostalo su ljudi izmisljali, vjerovatno bili na drogama il ih je djavo iz moje religije obmanjivao :evil:
Čuda na koja se misli su gotovo sigurno uobrazilja pojedinaca u specifičnim okolnostima.

Ali postoje "čuda" i čuda, sve je moguće u životu.

Edo i Apsi, vrtite se u krug već dugo, a početak se ne može naći.
Dajte ponovo malo sažetog osnova, prvi život i počeci DNK za nas koji ne znamo ništa.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4468 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

toska wrote: 31/01/2024 00:30
broj dva wrote: 25/01/2024 14:29
Sta je smislenije, da su se cuda desavala ili da su ljudi lagali o tome ?
Dope_Man wrote: 25/01/2024 15:27 Pa logicno da je smislenije da su se cuda desila - al samo cuda koja potvrdjuju ono u sta ja vjerujem, sve ostalo su ljudi izmisljali, vjerovatno bili na drogama il ih je djavo iz moje religije obmanjivao :evil:
Čuda na koja se misli su gotovo sigurno uobrazilja pojedinaca u specifičnim okolnostima.

Ali postoje "čuda" i čuda, sve je moguće u životu.

Edo i Apsi, vrtite se u krug već dugo, a početak se ne može naći.
Dajte ponovo malo sažetog osnova, prvi život i počeci DNK za nas koji ne znamo ništa.
Filozofski gledano "sve je moguće u životu" samo ako postuliramo magiju (ili boga, ista stvar) inače puno toga nije moguće. Krava ne može skočit na mjesec, svinje ne lete (ni ćilimi), svaki atom hidrogena je identičan...
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4469 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Nema veće magije od vjerovanja da sve šta postoji da je isključivo produkt materije, čak i ono nematerijalno: svijest, misao, informacija...

To nema veze ni s naukom ni iskustvom.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4470 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

I rjesenje je postulacija "bica" koje postoji mimo vremena i prostora koje je nestvoreno ali je stvorilo sve drugo.
Pogotovo kada dodju detaljna uputstva za seks, prehranu, robovlasnistvo i ostale zivotne aspekte...a sve od "informacije"
Sounds legit...
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4471 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Uvijek dajem prednost opcijama koje upućuju na inteligenciju, makar mnoge stvari kod njih izgledale nerazumljive, u odnosu na one koje su bez dileme potpuno nerazumne, a šta intrinzično materijalizam jest.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4472 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Evo jedno zanimlivo istrazivanje koje je DJELOMICNO vezano za ovu nasu diskusiju: LINK

Ovo istrazivanje se fokusira beton koji su rimljani koristili. Naucnike je interesovalo koje materijale su mijesali i kako su proizvodili beton. Rezultat istrazivanja je hemijska reakcija razlicith materijala tako da danas znamo "recept" sta su mjesali i u kojoj kolicini. No ono sto je zanimljivo za nasu temu jeste to da recept nije nastao odjednom. Ovi istrazivaci su analizirali razne gradjevine razne starosti i primjetili su razliku u receptima. Malu postepenu razliku koja je davala sve kvalitetniji rezultat.

I tu mozemo napraviti vezu sa ovom temom. Naime, rimski gradjevinari nisu poznavali hemiju i nizu znali za molekule i atome na nacin na koji mi danas znamo. U ovom istrazivackom radu su pokazali kompletnu hemijsku reakciju i rezultat te reakcije je bila hemijska struktura koja je stabilna i dugotrajna. I ne samo zavrsnog recepta nego i drugih koji su davali slabiji "beton". Za razliku od nas danas koji imamo periodni sistem elemenata i mozemo napraviti perfektnu formulu iz prve, rimljani to nisu imali. Oni su morali pogadjati recept. A to je bio random proces. Prvo je krenulo sa nekom hemijskom reakcijom koja je dala neki oblik betona sa nekom cvrstocom. Prvi beton koji je bio stabilan. Onda su mijenjali komponente tj recept i pravili sve bolji i bolji beton mijenjajuci odnos komponenti. To se jasno vidi iz ovog rada. Sto su mladje strukture analizirali to je beton bio kvalitetniji. Tacno se vidi proces "evolucije" rimskog betona. Od prvog slucajnog uspjeha do konacnog dobrog recepta kroz mnogo faza. Napravis smjesu i ako ne valja, bacis je. ostavljas onu koja valja. Vremenom, i uz mnogo pokusaja, odbacis sve one koji ne valjaju i ostane ti recept koji je dobar.

Da stvar bude jos zanimljivija, rimski recept je daleko od perfektnog. Mi danas imamo kvalitetniji beton od njih. Zasto? Zato sto znamo hemiju. ne moramo pogadjati nego tacno znamo koliko cega treba dodati da dobijes konacni dobar rezultat. Danasnji beton je Inteligentno dizajniran a rimski beton je proces evolucije i inteligentne selekcije. Kazem "inteligentne selekcije" jer za razliku od "prirodne selekcije", rimljani nisu morali probavati na random osnovi milijardu puta. Probaju par kombinacija i vide da ne ide i onda ne pokusavaju vise. Mijenjaju recept. Prirodna selekcija probava manje vise sve opcije, a opstaju one koje se najbolje pokazu u datom okruzenju.

Ako konacni rimski recept posmatramo kao DNA, mozemo naci dosta slicnosti. DNA nije perfektna kao ni rimski recept. Upravo zato jer su obe nastale na bazi evolucije kroz mnogo pokusaja i neuspjeha. Mi danas mozemo kreirati perfektnu DNA i upravo sam citao naucni rad o tome. No to cu staviti u iducem postu. Nucnici ubace pravilan lanac DNA u virus, koji kasnije ubace u neku osobu i taj virus "zamijeni" tvoju ostecenu DNA sa pravilnom DNA dizajniranom za tebe. To je inteligentni dizajn ispravne DNA a ne pogadjanje kroz niz generacija. Eh ista takva razlika se vidi kod rimskog betona u odnostu na danasnji beton koji je definitivno inteligentno dizajniran. Da ne bude zabune, ja NISAM rekao da su rimljani neinteligentni. Rekao sam da nisu znali danasnju hemiju i da su uz mnogo poksuaja dosli do konacnog dobrog recepta za beton, na isti nacin na koji je priroda dosla do dobrog recepta za zivot tj DNA. Rimljani su bili veoma inteligentni i njihov proces selekcije je bio inteligentan, za razliku od evolucije koja bas mora da pogadja. Zato i imamo zivot u raznim formama, i zato imamo potomstvo sto se radjaju sa deformitetima.

Procitaj rad, i vidjeces kako njihov recept postaje sve bolji sto su gradjevine novije. To znaci da su i sami skontali da imaju bolji i kvalitetniji recept za beton. Imali su proces jer nisu poznavali hemiju. Mi danas dizajniramo perfektan beton jer znamo hemiju. Isto kao sto mi danas dizajniramo perfektnu DNA jer znamo biologiju i hemiju a prirodna DNA ima bezbroj falinki u sebi jer random lupa pa sto uspije. Sta uspije to i opstane.

No rezultat je isti: informacija je stvorena kroz nasumicni proces. Iako su rimljai bili inteligentna bica, nastupali su na random osnovi. Brute force. Pokusavas dok ne uspijes. Na isti nacin na koji to radi evolucija.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4473 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Prije par stranica sam stavio link na istrazivanje japanskih naucnika koji su otkrili nukleotide na asteroidu. Japanci su pokupili uzorke sa asteroida Ryugu i donijeli ih na zemlju te ih analizirali. Sada su objavili novi rad na linku: https://www.universetoday.com/165507/as ... particles/

U ovom radu su predstavili pronalazak 20 razlicitih aminokiselina, vitamin B3, te medjuplanetarnu prasinu. Pored toga, pronasli su i karbonske strukture koje same za sebe ne predstavljaju nista, ali na Zemlji imaju idealne uslove da postanu "sjeme zivota". Da ne mislis da ja nesto palamudim, evo sta kaze jedan od naucnika:

We propose that the carbonaceous materials formed from cometary organic matter via the evaporation of volatiles, such as nitrogen and oxygen, during the impact-induced heating. This suggests that cometary matter was transported to the near-Earth region from the outer solar system. This organic matter might be the small seeds of life once delivered from space to Earth.

google translate:

Predlažemo da su ugljični materijali nastali iz kometarne organske tvari putem isparavanja hlapivih tvari, poput dušika i kisika, tijekom zagrijavanja uzrokovanog udarom. Ovo ukazuje na to da je kometarna tvar prenesena u područje blizu Zemlje iz vanjskog Sunčevog sustava. Ova organska tvar može biti mala sjemenka života jednom dostavljena iz svemira na Zemlju.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#4474 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by toska »

Apsi...potroši ti dva posta u ništa.

1. post, dalo se upratiti da i najveći zagovornici ID ne spore prirodnu selekciju (izuzev čovjeka) u okviru jedne vrste. Beton iz tvog primjera je vremenom postao bolji, jači ali i dalje je samo beton, nije postao nešto drugo.

2. post, " Ova organska tvar može biti mala sjemenka života jednom dostavljena iz svemira na Zemlju."
To što nešto "može biti" ne znači ništa.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4475 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

...No rezultat je isti: informacija je stvorena kroz nasumicni proces. Iako su rimljai bili inteligentna bica, nastupali su na random osnovi. Brute force. Pokusavas dok ne uspijes. Na isti nacin na koji to radi evolucija.

Richard Dawkins, (Climbing Mount Improbable, New York, Norton, 1996, str. 67.):
“Toliko je očigledno da udara u glavu: kada bi darvinizam zaista bio teorija slučajnosti, ne bi funkcionirao. Ne treba da budete matematičar ili fizičar da izračunate da bi za samoorganiziranje oka ili molekule hemoglobina pukom srećom bila potrebna čitava vječnost.”
Post Reply