Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#3026 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Capljina74 wrote: 21/04/2021 21:12 Hvala, hvala...
vidim sada da vise ni quote ne bacas, a taman na zahebanciju da okrenemo, pa bih jedno pitanje iz tvoje struke (odmah da kazem da je humor u pitanju, ne zelim ponizavati zanimanje). kako su se zivotinje uspjele razmnozavati i opstajati bez veterinara? :mrgreen:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#3027 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

Capljina74 wrote: 21/04/2021 21:12 Hvala, hvala...
Nije tema, ali da priupitam. Ako su pilići zaraženi salmonelom, može li se meso konzumirati?

Image
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3028 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

-Chesterfield- wrote: 21/04/2021 21:57
Capljina74 wrote: 21/04/2021 21:12 Hvala, hvala...
Nije tema, ali da priupitam. Ako su pilići zaraženi salmonelom, može li se meso konzumirati?

Image
У пракси се не дозвољава клање, чак ни санитарно, а труп и органи живине оболиле од салмонелозе нису употребљиви за исхрану.

Ako je on tako naredio, onda je na njemu.
Last edited by Capljina74 on 22/04/2021 08:57, edited 2 times in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#3029 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

belfy wrote: 21/04/2021 21:39
Capljina74 wrote: 21/04/2021 21:12 Hvala, hvala...
vidim sada da vise ni quote ne bacas, a taman na zahebanciju da okrenemo, pa bih jedno pitanje iz tvoje struke (odmah da kazem da je humor u pitanju, ne zelim ponizavati zanimanje). kako su se zivotinje uspjele razmnozavati i opstajati bez veterinara? :mrgreen:
A ti se obradovao odgovoru kao ono, corak :lol: :lol:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3030 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

apsidejzi wrote: 22/04/2021 08:48
belfy wrote: 21/04/2021 21:39
Capljina74 wrote: 21/04/2021 21:12 Hvala, hvala...
vidim sada da vise ni quote ne bacas, a taman na zahebanciju da okrenemo, pa bih jedno pitanje iz tvoje struke (odmah da kazem da je humor u pitanju, ne zelim ponizavati zanimanje). kako su se zivotinje uspjele razmnozavati i opstajati bez veterinara? :mrgreen:
A ti se obradovao odgovoru kao ono, corak :lol: :lol:
Ne fakat, jesi li čitao Sveto Pismo?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3031 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

belfy wrote: 21/04/2021 21:39
Capljina74 wrote: 21/04/2021 21:12 Hvala, hvala...
vidim sada da vise ni quote ne bacas, a taman na zahebanciju da okrenemo, pa bih jedno pitanje iz tvoje struke (odmah da kazem da je humor u pitanju, ne zelim ponizavati zanimanje). kako su se zivotinje uspjele razmnozavati i opstajati bez veterinara? :mrgreen:
Jeko...

Pojasni da se nasmijem...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3032 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Pošto Apsi stalno handri znanje šeSetih ovo ono... Zastarilo...

Došli na farmu muznih goveda. Državna.

To se sjelo, meza, piće...

Kaže jedna se teli od sinoć. Skoči lik, sada profesor u Švedskoj, pobjegao odavde, da pogledamo.

Rektalni, jasno kao dan. Torsio uterii. Tele sigurno uginulo, krava iscrpljena.

E, sada to se radi carski rez. Na državnoj farmi niti jedne igle, niti jednog skalpela...

Krava vrijedna hiljade evra.

Tu stupa znanje šeSetih i profesor Oklješa. Oklješa napisao dragulj od udžbenika.

Valjanje krave dok jedan kleči na njenom stomaku. I vrata skinuli pa radili udžbenički.

Poenta,
Zbog rezistencije bakterija, ko bude znao znanje iz šesetih taj će i moći nešto da uradi. To su stvari iz preantibiotske ere.

Carski rez će biti toliko rizičan da će se malo ko usuditi da ga uradi.

I to je jako blizu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#3033 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Hirurgija 60tih je vec bila na zavidnom nivou, atomska fizika 60tih je vec bila na zavidnom nivou, ali informacione tehnologije nisu, kao ni telekomunikacije, kao ni robotika a upravo ove tri posljednje su bitne da se naprave precizni uredjaji koji ce moci mjeriti stvari koje se ne mogu izmjeriti golim okom.

Sa razvojem ove tri oblasti otvorio se novi svijet spoznaja prirode. Izgradnjom preciznijih uredjaja mozemo gledati sitnije i sitnije stvari i mozemo gledati dalje i dalje stvari u svemiru. To omogucava bolje razumjevanje tih oblasti. Da si sputao svoj ego malo i pogledao YouTube predavanje od Vincenta koje sam postavio ranije, uvidio bi da on tu objasnjava procese u celiji koji su bili nepoznati do prije dvije godine.Imamo jace mikroskope, imamo jace kompjutere, imamo AI koji moze prepoznati i uzivo formirati 3D oblik proteizna iz nekog gena, imamo ogromne databaze. Znanje je dosta napredovalo od 60tih. Da, na nasem makro nivou i dalje sve isto funkcionise ali razumjevanje stvari je mnogo kvalitetnije danas. Isto kao motor na unutrasnje sagorijevanje u automobilima. I dalje radi na istom principu ali su danas motori mnogo efikasniji od onih iz 6otih. Zasto? Zato sto se kompjuterski posalje tacno onoliko goriva koliko treba u tacno izracunatom trenutku.

Kao sto rekoh, pregledaj lekciju 11 (Inficirana celija) i tu na samom pocetku predavanja Vincent govori da se tek prije dvije godine otkrilo kako tacno virus hakne celijsku "bravu" kako bi usao u nju. Korak po korak, molekularna reakcija za molekularnom reakcijom. Citav proces. Koji signal se posalje i kada. Sustina svega toga je 3D oblik proteina i raspored odredjenih atoma koji prave dovoljno elektronskog naboja da "rastave" celijski zid. Dakle, vise nije biologija, nego hemija i fizika, pa cak i kvantna fizika. Sa jednog drugog predavanja koje sam gledao, naucio sam da je proces fotosinteze moguc jer hlorofil napravi idealni "labirint" za fotone i na taj nacin ih zarobi. Znaci, efekti na kvantnom nivou su temelj fotosinteze.

To znanje je od prije neku godinu. Naucnici non stop otkrivaju nove stvari. Znanje nije stalo 60tih. Da, tada su ljudi naucili operisati krave, ocistiti ranu, razumjeli su da postoje bakterije naravno, imali smo i prve vakcine, i naucili su mnogo prakticnih stvari kako da rijese probleme. Ali je naucni proces nastavljen. Non stop se povecava baza znanja. TO sto neki zaostaju je njihova odgovornost. Sta ja mogu sto se ti nisi updatovao, sto svoj posao dozivljavas kao gotovu stvar, sto mislis da si uhvatio Boga za muda i znas sve sto se ima znat iz veterine. Ne znas, samo ne znas da ne znas. Mozda znas operisati krave, i sve ostale prakticne stvari za koje te ljudi placaju. Ljudi ce platiti da im spasis dobru kravu, i ja to razumijem. Imaju tehnike kako se to uradi i dobar vetiranar ce znati to uraditi. Ti mozes imati znanja koliko hoces, ali ako ne znas tehniku, dzaba ti sve.

Ali ja ne pricam o tome. Ja pricam o konceptu znanja. To sto neko zna operisati kravu ne znaci da zna sve u vezi krave. To sto neko zna promijeniti zupcasti remen na automobilu ne znaci da zna kako motor radi. No ti ocito imas kompleks boga i mislis da si savrsen i da se ne moras vise obrazovati sto moze isto tako znaciti da si vjerovatno profesor na fakultetu. Profesori na balkanu imaju taj kompleks i potrebu da cuvaju neki akademski nivo a niko od njih nije napisao istrazivacki rad vec 20 godina. No treba se malo spustiti na zemlju i shvatiti da je revolucija u IT-u donijela revoluciju u svim ostalim oblastima. Sad ti trebaju tri zivota samo da procitas sta sve ima objavljeno iz jedne oblasti. I upravo takvi profesori, koji imaju takav mindset kao ti (ako si profesor) su glavni razlog zasto je nas obrazovni sistem u kurcu.

Ti si meni dao sliku neke knjige iz biologije koja je vec zastarila. Ja tebi dajem link istrazivanja od prije neki dan. Ovog mjeseca ljudi objavili istrazivacki rad sa metodologijom, sa svim podacima, javno dostupno. Umjesto da se malo spustis na zemlju i procitas taj rad, pa razgovaras sa svojim studentima o tome, inspires ih da i sami naprave nesto slicno, ti pocnes pisati neke uvredljive komentare i ismijavati mene. Kao da sam ja pisao taj rad. Ustvari, samo si pokazao koliko nemas zelju da se obrazujes i profesionalno usavrsavas, sto je zalosno. Ako si profesor na nekom fakultetu onda je jos zalivije jer stotine studenata je blokirano tvojim egom. Oni ne mogu napredovati u obrazovanju i zaostajace za svim ostalim studentima u svijetu. Dok im ti pricas kako su hirurzi iz 60tih ti koji imaju pravo znanje a ovo danasnje je prdimahovina.

Vremena su se promijenila ali vas mentalni sklop nije. Al prirodu boli briga za tim. Evolucija, kao evolucija. Fura svoj film. Ko se ne prilagodi modernom dobu, izumire. Ti i tvoji studenti cete najebati u zivotu jer se ne prilagodjavate, uvijek cete biti donji u odnosu na zapad i sve dok vam znanje ne bude prece od ega, tako ce biti. Onako cete kao Dzefrovic, Izetbegovic, Komsic i ostali cekati u redu za sadaku da vam neko dadne vakcinu, samo u vasem slucaju to ce biti posao u Njemackoj, mikroskop iz necije labaratorije i sl...

Aj zdravo.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3034 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Daleko sam ja od profesora, jarane.

Upravo u onoj knjizi iz Imunologije si mogao naći to što pričaš za ulazak virusa i receptore.

Za fotosintezu i fotone, prijatelju, i kako ih love zna se...

Tu nema novosti. Sve je to biohemija pohvatala.

I Krebsov ciklus i onaj tvoj DNK iz have, što je u stvari nukleotid. Stvaranje ATP-a i svega ostalog...

Pošto pratiš sve to, jesi li zadivljen složenošću svega?

Koji su to ciklusi... Da te glava zaboli samo da svakog člana utabiriš, a onda enzime...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#3035 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by zijancer »

apsidejzi wrote: 22/04/2021 10:34 Sa jednog drugog predavanja koje sam gledao, naucio sam da je proces fotosinteze moguc jer hlorofil napravi idealni "labirint" za fotone i na taj nacin ih zarobi. Znaci, efekti na kvantnom nivou su temelj fotosinteze.
Aj zdravo.
ima li link na predavanje o tom lavirintu za fotone?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3036 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Nije hirurgija u pitanju, nego porpdiljstvo.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3037 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

zijancer wrote: 22/04/2021 10:59
apsidejzi wrote: 22/04/2021 10:34 Sa jednog drugog predavanja koje sam gledao, naucio sam da je proces fotosinteze moguc jer hlorofil napravi idealni "labirint" za fotone i na taj nacin ih zarobi. Znaci, efekti na kvantnom nivou su temelj fotosinteze.
Aj zdravo.
ima li link na predavanje o tom lavirintu za fotone?
O tilakoidnim membranama imaš u svakom udžbeniku srednje škole.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#3038 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

Capljina74 wrote: 22/04/2021 09:31 Pošto Apsi stalno handri znanje šeSetih ovo ono... Zastarilo...

Došli na farmu muznih goveda. Državna.

To se sjelo, meza, piće...

Kaže jedna se teli od sinoć. Skoči lik, sada profesor u Švedskoj, pobjegao odavde, da pogledamo.

Rektalni, jasno kao dan. Torsio uterii. Tele sigurno uginulo, krava iscrpljena.

E, sada to se radi carski rez. Na državnoj farmi niti jedne igle, niti jednog skalpela...

Krava vrijedna hiljade evra.

Tu stupa znanje šeSetih i profesor Oklješa. Oklješa napisao dragulj od udžbenika.

Valjanje krave dok jedan kleči na njenom stomaku. I vrata skinuli pa radili udžbenički.

Poenta,
Zbog rezistencije bakterija, ko bude znao znanje iz šesetih taj će i moći nešto da uradi. To su stvari iz preantibiotske ere.

Carski rez će biti toliko rizičan da će se malo ko usuditi da ga uradi.

I to je jako blizu.
evo nesto sto govori suprotno:
Etiam cursus erat eu interdum luctus. Curabitur quis pretium est. Nunc lacinia magna nec condimentum feugiat. Aenean lobortis, arcu eget tincidunt pharetra, felis ipsum congue sem, eget cursus arcu lectus ut nibh. Duis bibendum, lectus a lacinia mollis, nunc urna mollis elit, et pretium metus mauris eu lacus. Cras arcu nisi, dictum at accumsan sit amet, rutrum sit amet tellus. Ut iaculis mi sit amet dolor pulvinar, nec placerat sapien dapibus.

Nullam condimentum dolor magna, sit amet iaculis magna laoreet ut. Etiam hendrerit odio sed molestie ornare. Vestibulum nec augue ac mi faucibus tristique. Fusce mi magna, ultrices sit amet lacus vitae, dapibus fringilla nisl. Duis consectetur orci sit amet nisi ornare, ac tincidunt eros interdum. Duis in pulvinar nisl. Vivamus iaculis id ex vel fringilla. Mauris vulputate sollicitudin bibendum. Cras sapien lorem, ullamcorper rutrum blandit ac, commodo at diam.

Donec eu efficitur augue, at gravida leo. Nunc non iaculis velit. Quisque et eros sollicitudin, tristique augue ac, tempus neque. Sed eget arcu id velit bibendum finibus at sit amet diam. Donec rhoncus iaculis dui, volutpat venenatis nulla porta in. Nulla purus tortor, imperdiet eu maximus sit amet, volutpat ac massa. Proin placerat ligula vel arcu tristique fringilla.

Pellentesque a ultrices magna. Nunc placerat hendrerit lectus, vel imperdiet lorem porta ac. Phasellus vitae velit laoreet, consequat ex in, tincidunt est. Suspendisse maximus vestibulum libero nec mollis. Sed sollicitudin nisi elit, eget aliquet sapien ullamcorper eget. Ut maximus magna erat, non porta orci tincidunt non. Vestibulum ornare odio quis diam sodales tristique. Ut pharetra blandit purus, a tristique lacus facilisis nec. Suspendisse molestie elit diam, vitae vehicula libero imperdiet non. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Curabitur vestibulum ac libero ac dictum. In vitae consectetur arcu. Pellentesque varius turpis id ornare efficitur. Praesent mattis tellus vitae metus dapibus, sed pulvinar massa volutpat.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3039 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

To, to.

Bravo.
Da sam znao da si taki šeret više bi se družio sa tobom na forumu.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3040 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 21/04/2021 14:41 ...I dalje je nejasno kako je bog stvorio zemlju i drvece prije Sunca i svjetlost prije izvora svjetlosti al haj... Strasan udarac za nekoga ko tvrdi za sebe da je sveznajuci. Postavlja se logicno pitanje: Ako ne znas kako je svemir nastao, kako ces mi objasnjavati svrhu zivota i kreirati pravila koja moram slijediti. Nekako se gubi kredibilitet.
Kada si već želiš postavljati logična pitanja, kako to da se nisi upitao kako su u Abrahamskog Boga, o kojem se kazuje u Bibliji, mogli vjerovati brojni veliki naučnici, među njima i utemeljitelji disciplina u prirodnim naukama?
I oni su dobro znali da u Bibliji piše da je Sunce stvoreno tek četvrti dan.
Kako to nije smetalo Newtonu, Amperu, Faradayu, Maxwellu, Volti, Mendelu, Lemaitreu, Kelvinu, Plancku, Boylu, Collinsu i ostalima da zaključe poput tebe da je riječ o bajkama.
Opet, koristeći logiku, dade se zaključiti, ili da su navedeni naučnici priglupi ili, što je ipak puno vjerojatnije, priglupo tvoje argumentiranje.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#3041 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 22/04/2021 22:43
apsidejzi wrote: 21/04/2021 14:41 ...I dalje je nejasno kako je bog stvorio zemlju i drvece prije Sunca i svjetlost prije izvora svjetlosti al haj... Strasan udarac za nekoga ko tvrdi za sebe da je sveznajuci. Postavlja se logicno pitanje: Ako ne znas kako je svemir nastao, kako ces mi objasnjavati svrhu zivota i kreirati pravila koja moram slijediti. Nekako se gubi kredibilitet.
Kada si već želiš postavljati logična pitanja, kako to da se nisi upitao kako su u Abrahamskog Boga, o kojem se kazuje u Bibliji, mogli vjerovati brojni veliki naučnici, među njima i utemeljitelji disciplina u prirodnim naukama?
I oni su dobro znali da u Bibliji piše da je Sunce stvoreno tek četvrti dan.
Kako to nije smetalo Newtonu, Amperu, Faradayu, Maxwellu, Volti, Mendelu, Lemaitreu, Kelvinu, Plancku, Boylu, Collinsu i ostalima da zaključe poput tebe da je riječ o bajkama.
Opet, koristeći logiku, dade se zaključiti, ili da su navedeni naučnici priglupi ili, što je ipak puno vjerojatnije, priglupo tvoje argumentiranje.
Nit su oni glupi nit je moj argument glup. Ti imas logicku predrasudu koje nisi ni svjestan i tu lezi problem tvog razmisljanja. Plus, sto realno niko od njih nije znao raspored stvaranja nebeskih tijela. Njutn je mozda i najbolji primjer covjeka koji je vjerovao u Boga izuzetaka. Taman tamo gdje su stale njegove formule, on je gurnuo Boga da rijesi problem. Covjek je napravio kalkulus, izracunao kretanja svih planeta, izbacio ideju o ljudima kao centru univerzuma ali nije mogao izracunati putanju zvijezda i sta je uradio? Kazao da je bog odgovaran za njih. Kasnije smo skontali da se i zvijezde krecu prema njegovim formulama samo su daleko i ne primjeti se taj efekat.

Da li to znaci da je bio glup? Ne znaci. To znaci samo da je bio covjek kao i svi mi ostali. Svako od nas ima mozak koji slaze slagalicu i popunjava rupe i svako je podlozan logickim predrasudama. To se najbolje vidi kad gledas madzionicara gdje znas da ce te prevariti i opet nasjednes. Oni bukvalno koriste tu slabost mozga. To ne znaci da si glup i da ne kontas trik, nego jednostavno da je tvoj mozak, kao i moj, kao i Njutnov, podlozan manipulaciji.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3042 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Nisi upućen u razmišljanja Pravoslavaca, Protestanata, Rimokatolika...

Otuda tako pisanje.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#3043 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by zijancer »

hvala za cut the shit odgovor
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3044 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 23/04/2021 09:37 Nisi upućen u razmišljanja Pravoslavaca, Protestanata, Rimokatolika...

Otuda tako pisanje.
Da li si ti upucen u njigova razmisljanja?

Ako jesi upucen, proslijedi i nama dio tog razmisljanja po pitanju da li su ljudi u jednom momentu hodali sa dinosaurusima?
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#3045 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

apsidejzi wrote: 23/04/2021 00:46 Plus, sto realno niko od njih nije znao raspored stvaranja nebeskih tijela.
Apsi, kako ne pišeš gluposti? Pa Georges Lemaitre je utemeljitelj važeće teorije Velikog praska, astronom, matematičar, a uz to i svećenik, teolog. I ti si kompetentniji od njega tumačiti Bibliju i raspored stvaranja. On izgleda to nije dobro shvaćao, ravnao se predrasudama.
Među spomenutim imaš još jednog teologa, svećenika, utemeljitelja genetike. Ni on nije shvatio da drveće ne može bez Sunca, prešao se, nije uočio taj apsurd u Bibliji.
A ti si ono nedavno kazao da znaš i kako je nastao život (munje-elektricitet). I šta kazati na to, koliko te uopće ozbiljno uzimati?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#3046 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 23/04/2021 12:02
apsidejzi wrote: 23/04/2021 00:46 Plus, sto realno niko od njih nije znao raspored stvaranja nebeskih tijela.
Apsi, kako ne pišeš gluposti? Pa Georges Lemaitre je utemeljitelj važeće teorije Velikog praska, astronom, matematičar, a uz to i svećenik, teolog. I ti si kompetentniji od njega tumačiti Bibliju i raspored stvaranja. On izgleda to nije dobro shvaćao, ravnao se predrasudama.
Među spomenutim imaš još jednog teologa, svećenika, utemeljitelja genetike. Ni on nije shvatio da drveće ne može bez Sunca, prešao se, nije uočio taj apsurd u Bibliji.
A ti si ono nedavno kazao da znaš i kako je nastao život (munje-elektricitet). I šta kazati na to, koliko te uopće ozbiljno uzimati?
Problem tvog argumenta je klasifikacija naucnika jer si napravio arbitrarnu grupu u zelji da nesto dokazes. To je isto kada se igras pogadjanja rijeci i onda dajes nekome asocijacije i kazes mu: Ima tockove, ima motor, ima prozore i vrata, ima sjediste, ide na gorivo. Sta je to? Svako ce pomisliti: Automobil a ti onda uletis klizeci i kazez: Avion. To upravo ti ovdje radis. Naravno, da moze biti i avion jer si preskocio kljucne aspekte aviona koje automobil nema. Eh tako si i ti, napravio grupu naucnika iz raznih vremenskih perioda a svima si im dao isti opis.Na taj nacin se ogradis od mnogih argumenata s moje strane upravo na nacin na koji si i pokusao. Ko je jos od ovih naucnika znao za Big Bang? Oni jesu pametni ljudi ali nisu imali znanje o nastanku svemirskih objekata. Samo jedan sa tvoje liste jeste. A tvoj argument je bio baziran na kompletnoj grupi.

Zato sam i napisao da se on bazira na logickoj predrasudi.

S druge strane, kako znamo da je Lemaitre uopste razmisljao o biblijskom opisu svijeta. Da li je igdje zapisao tu ideju. Mi ovdje raspravljamo o konkretnoj stvari iz biblije a ti ubacujes vjernika koji nikada nije dao neki opis. Makar ja ne znam za takav. ne znam koliko si ti detaljno citao bibliju ali ja znam nekoliko hafiza Kur'ana koji se iznenade kada iznenada shvate da neki ajet postoji u Kur'anu. Znaci, napamet ga znaju i opet se iznenade i kazu: Heeej, ovo nisam ranije primjetio. Nas mozak je napravljen da filtrira informacije po bitnosti a ta bitnost je evolutivno vezana za prezivljavanje. nema kapacitet da sve obradi i onda vecina stvari funkcionise po automatizmu. I mene zanima kako je Lemaitre objasnio CINJENICU da je Sunce napravljeno cetvrti dan a Zemlja drugi. Bas bih volio to da saznam.

S trece strane, a mozda ono sto je i najvjerovatnije kad je on u pitanju, svi mi imamo predrasude pa tako i on. On je kao vjernik, u ekstremno sekularnom drustvu tog doba, kada su antireligiozni pokreti bili na vrhuncu i ogledali se kroz komunizam s jedne strane i ekstremni sekularizam s druge... on je zelio dokazati da postoji bog. Bog je stvorio svijet i on sada istrazuje da li svijet ima pocetak. Ispotavilo se da ga ima i njemu je to bio dovoljan signal da je nekako morao nastati. Naravno, nastao je preko boga izuzetaka. Tamo gdje staje znanje pocinje bog. Ja mogu vidjeti njegov motiv da istrazuje nastanak svemira i da to pokusava iskoristiti za svoje religiozne stavove. To te cini ekstremno subjektivnim gdje umanjujes probleme a uvecavas rjesenja. Mozda je on procitao za nepravilan raspored stvaranja sunca i zemlje ali nije zelio to da primjeti. Ignorisao je tu nelogicnost. Bas kao sto si je i ti ignorisao do sada. Citav zivot citas bibliju i nikada nisi obratio paznju na to. Dok ti neko nije ukazao da imamo problem.

Prema tome, tvoj argument je problematican iz tri razloga: 1) grupa je napravljena tako da se jednoj individui daju atributi svih individua zamo zato sto imaju jedan zajednicki atribut tj vjernici su. 2) Implicira se da taj jedan vjernik je istovremeno ekspert za bibliju a nigdje ne nalazimo dokaz da je razmisljao o ovom dijelu biblije. 3) Ignorisu se njegove predrasude.

Ovo sve potvrdjuje jednu mudru koju je Ronald Coase izgovorio: "If you torture the data long enough, it will confess anything". Sad mozda razumijes zasto su naucnici toliko pazljivi kada prave eksperiment i zasto se pokusava umanjiti ljudski faktor sto je moguce vise.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3047 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

GAU8 wrote: 23/04/2021 11:48
Capljina74 wrote: 23/04/2021 09:37 Nisi upućen u razmišljanja Pravoslavaca, Protestanata, Rimokatolika...

Otuda tako pisanje.
Da li si ti upucen u njigova razmisljanja?

Ako jesi upucen, proslijedi i nama dio tog razmisljanja po pitanju da li su ljudi u jednom momentu hodali sa dinosaurusima?
Nisi shvatio poentu upisa.

Protestanti koji su sve odbacili sem Novog Zaveta, uslovno rečeno, jer ih ima grupa i grupa, se ubijaju da naučno dokažu sve i svašta.

To je za njih glavno. Otuda dolazi i kreacionizam.

Recimo,
dalje kod Jevreja, Hasida, je glavno očekivanje njihovog mesije. Nije ih briga za bilo čim drugim.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3048 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Kod Pravoslavnih još od ranog Hrišćanstva nema teoloških pisanja i rasprava na tu temu.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3049 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Capljina74 wrote: 23/04/2021 13:10
GAU8 wrote: 23/04/2021 11:48
Capljina74 wrote: 23/04/2021 09:37 Nisi upućen u razmišljanja Pravoslavaca, Protestanata, Rimokatolika...

Otuda tako pisanje.
Da li si ti upucen u njigova razmisljanja?

Ako jesi upucen, proslijedi i nama dio tog razmisljanja po pitanju da li su ljudi u jednom momentu hodali sa dinosaurusima?
Nisi shvatio poentu upisa.

Protestanti koji su sve odbacili sem Novog Zaveta, uslovno rečeno, jer ih ima grupa i grupa, se ubijaju da naučno dokažu sve i svašta.

To je za njih glavno. Otuda dolazi i kreacionizam.

Recimo,
dalje kod Jevreja, Hasida, je glavno očekivanje njihovog mesije. Nije ih briga za bilo čim drugim.
Znaci Rimokatolici nisu kreacionisti, za razliku od Protestanata?
Ima li ko da pojasni?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3050 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

GAU8 wrote: 23/04/2021 13:18
Capljina74 wrote: 23/04/2021 13:10
GAU8 wrote: 23/04/2021 11:48

Da li si ti upucen u njigova razmisljanja?

Ako jesi upucen, proslijedi i nama dio tog razmisljanja po pitanju da li su ljudi u jednom momentu hodali sa dinosaurusima?
Nisi shvatio poentu upisa.

Protestanti koji su sve odbacili sem Novog Zaveta, uslovno rečeno, jer ih ima grupa i grupa, se ubijaju da naučno dokažu sve i svašta.

To je za njih glavno. Otuda dolazi i kreacionizam.

Recimo,
dalje kod Jevreja, Hasida, je glavno očekivanje njihovog mesije. Nije ih briga za bilo čim drugim.
Znaci Rimokatolici nisu kreacionisti, za razliku od Protestanata?
Ima li ko da pojasni?
Enciklika Pija 12.
Post Reply