Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#3201 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

didola wrote: 27/07/2021 08:50 Bio je samo jedan bog u tom panteonu bogova kod zidova. Drugi su bili naprimjer Baal, El i Asherah.
Druže tebi se sve pobrkalo. Ti abrahamski/židovski/biblijski monoteizam povezuješ s bogovima i božanstvima iz kanaanske mitologije prema kojoj je Baal bio sin Ela, glavnoga boga, i Ašere, božice mora.
U Bibliji je opisano kako je Jahvin prorok ilija ponizio Baalove svećenike, a u Bibliji općenito Baal je primjer lažnog boga.
didola
Posts: 12
Joined: 14/07/2021 16:34

#3202 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by didola »

Edouard wrote: 30/07/2021 21:16
didola wrote: 27/07/2021 08:50 Bio je samo jedan bog u tom panteonu bogova kod zidova. Drugi su bili naprimjer Baal, El i Asherah.
Druže tebi se sve pobrkalo. Ti abrahamski/židovski/biblijski monoteizam povezuješ s bogovima i božanstvima iz kanaanske mitologije prema kojoj je Baal bio sin Ela, glavnoga boga, i Ašere, božice mora.
U Bibliji je opisano kako je Jahvin prorok ilija ponizio Baalove svećenike, a u Bibliji općenito Baal je primjer lažnog boga.
I sta si time dokazao? Nista. Stari zavjet je pun tragova politeizma. Kanaanci su stoljecima imali kontakt sa kasnijim zidovima. Svi su oni imali uticaj jedni na druge. Fakt je da Jahwe nije pao sa neba nego je jednom bio dio panteona bogova na srednjem istoku. Zbog politickih razloga je uspio doci do statusa najveceg boga.

Ali ako vec diskutiramo. Kako objasnjavas cinjenicu da su ljudi vjerovali u razne bogove tisucama godina a da nema jahwea. Gdje je on bio tisucama godina? Jel posmatrao kako ljudi imaju razlicite bogove ali mu bilo mrsko doci i reci da je on jedini? Ili je uvijek u nekoj formi bio jedan od tih postojecih bogova pa kasnije skinuo masku i rekao, zafrkavao sam se. Nisam to sto ste mislili, sve ovo vrijeme sam se skrivao. Vidis i sam da ovakva diskusija postaje sve smijesnija ako dublje o ovome pocnes razmisljati.

Jeli Jahwe uvijek bio bog tisucama godina ali se drukcije zvao ili je promatrao druge bogove sa strane i nije rijec rekao?

Vrlo cudno da bi gledao kako ljudi 120000 godina (otprilike vrijeme gdje imamo najstarije kosti homosapiensa) umiru od losih zubi, novorodjencad umirala svaki drugi dan, ratovi, pljacke, poplave, glad. I on prekrstenih ruku to sve gledao i pomislio, prije 3000 godina, sad je bilo dosta. Sad se trebam ukazati i jasno reci da sam ja jedini bog. Smijesno je to sve.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#3203 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

didola wrote: 31/07/2021 07:48
Vrlo cudno da bi gledao kako ljudi 120000 godina (otprilike vrijeme gdje imamo najstarije kosti homosapiensa) umiru od losih zubi, novorodjencad umirala svaki drugi dan, ratovi, pljacke, poplave, glad. I on prekrstenih ruku to sve gledao i pomislio, prije 3000 godina, sad je bilo dosta. Sad se trebam ukazati i jasno reci da sam ja jedini bog. Smijesno je to sve.
Zar nije dovoljno 124000 vjerovjesnika - poslanika za taj period koji si gore naveo?

Tebi se sve pobrkalo. :-)
https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Poslanici_u_islamu
didola
Posts: 12
Joined: 14/07/2021 16:34

#3204 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by didola »

-Chesterfield- wrote: 31/07/2021 08:19
didola wrote: 31/07/2021 07:48
Vrlo cudno da bi gledao kako ljudi 120000 godina (otprilike vrijeme gdje imamo najstarije kosti homosapiensa) umiru od losih zubi, novorodjencad umirala svaki drugi dan, ratovi, pljacke, poplave, glad. I on prekrstenih ruku to sve gledao i pomislio, prije 3000 godina, sad je bilo dosta. Sad se trebam ukazati i jasno reci da sam ja jedini bog. Smijesno je to sve.
Zar nije dovoljno 124000 vjerovjesnika - poslanika za taj period koji si gore naveo?

Tebi se sve pobrkalo. :-)
https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Poslanici_u_islamu
Jeli ti stvarno ocekujes da cu ozbiljno odgovoriti na ovo? Pa ja sam tu postavio razna pitanja a vi meni uvijek protupitanje. 124.000 poslanika. Kako nije 124001? Daj covjece koliko ti godina imas?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#3205 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

didola wrote: 31/07/2021 09:12
-Chesterfield- wrote: 31/07/2021 08:19

Zar nije dovoljno 124000 vjerovjesnika - poslanika za taj period koji si gore naveo?

Tebi se sve pobrkalo. :-)
https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Poslanici_u_islamu
124.000 poslanika. Kako nije 124001?
Poslanika je 313
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#3206 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by mirah »

Možda nema puno veze sa ovom temom,ali malopre gledam na yotube Travnik iz drona.Nešto mi je zapalo za oko da oko sve tri verske bogomelje(džamije,crkve i katedrale) je veoma čisto,uređeno i izgleda lijepo.Da li može nešto tako,uredno,čisto lijepo da bude bez verskih objekata(semitskih) u drugim kućama,zgradama,parkovima i dr.?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3207 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

-Chesterfield- wrote: 31/07/2021 08:19
didola wrote: 31/07/2021 07:48
Vrlo cudno da bi gledao kako ljudi 120000 godina (otprilike vrijeme gdje imamo najstarije kosti homosapiensa) umiru od losih zubi, novorodjencad umirala svaki drugi dan, ratovi, pljacke, poplave, glad. I on prekrstenih ruku to sve gledao i pomislio, prije 3000 godina, sad je bilo dosta. Sad se trebam ukazati i jasno reci da sam ja jedini bog. Smijesno je to sve.
Zar nije dovoljno 124000 vjerovjesnika - poslanika za taj period koji si gore naveo?

Tebi se sve pobrkalo. :-)
https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Poslanici_u_islamu
I taman kad smo se opismenili, taman kad smo skontali kako napraviti papir i SNIMITI direktno ono sto dolazi od Njega, ON odluci da se vise ne pojavljuje. Nije li malo intrigantno da ni jedna jedina njegova rijec nije zapisana direktno i ODMAH. Od tih silnih poslanika koji se mjere stotinama hiljada ni jedan nije zapisao nista. Sve je pisano desetljecima kasnije, po pamcenju. I taman kad smo razvili tehnologiju da snimimo LIVE - on se usutio.

Sto li?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#3208 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

apsidejzi wrote: 01/08/2021 09:15
-Chesterfield- wrote: 31/07/2021 08:19

Zar nije dovoljno 124000 vjerovjesnika - poslanika za taj period koji si gore naveo?

Tebi se sve pobrkalo. :-)
https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Poslanici_u_islamu
I taman kad smo se opismenili, taman kad smo skontali kako napraviti papir i SNIMITI direktno ono sto dolazi od Njega, ON odluci da se vise ne pojavljuje. Nije li malo intrigantno da ni jedna jedina njegova rijec nije zapisana direktno i ODMAH. Od tih silnih poslanika koji se mjere stotinama hiljada ni jedan nije zapisao nista. Sve je pisano desetljecima kasnije, po pamcenju. I taman kad smo razvili tehnologiju da snimimo LIVE - on se usutio.

Sto li?
7. A i da ti Knjigu na papiru spustimo i da je oni rukama svojim opipaju, opet bi sigurno rekli oni koji neće da vjeruju: “Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina.”
8. Oni govore: “Trebalo je da mu se pošalje melek!” A da meleka pošaljemo, s njima bi svršeno bilo, ni cigli čas vremena im ne bi više dao.
9. A da ga melekom učinimo, opet bismo ga kao čovjeka stvorili i opet bismo im učinili nejasnim ono što im nije jasno.
10. Poslanicima su se i prije tebe rugali, pa je one koji su im se rugali stiglo baš ono čemu su se rugali.
11. Reci: “Putujte po svijetu, zatim pogledajte kako su završili oni koji su poslanike lažnim smatrali!”

Naredba! (ovo je moje mišljenje)

Ajeti koji počinju izrazom “Kul” (Reci) upravo se tako i uče, zajedno s izrazom Kul.
Kao što vidiš nije naređeno da piše (odmah)


Znam ja da bi ti sada raspravljao po ovom pitanju, ali nije tema.
Nastavite vi o mutacijama, serotoninu...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3209 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

-Chesterfield- wrote: 01/08/2021 10:07
apsidejzi wrote: 01/08/2021 09:15
I taman kad smo se opismenili, taman kad smo skontali kako napraviti papir i SNIMITI direktno ono sto dolazi od Njega, ON odluci da se vise ne pojavljuje. Nije li malo intrigantno da ni jedna jedina njegova rijec nije zapisana direktno i ODMAH. Od tih silnih poslanika koji se mjere stotinama hiljada ni jedan nije zapisao nista. Sve je pisano desetljecima kasnije, po pamcenju. I taman kad smo razvili tehnologiju da snimimo LIVE - on se usutio.

Sto li?
7. A i da ti Knjigu na papiru spustimo i da je oni rukama svojim opipaju, opet bi sigurno rekli oni koji neće da vjeruju: “Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina.”
8. Oni govore: “Trebalo je da mu se pošalje melek!” A da meleka pošaljemo, s njima bi svršeno bilo, ni cigli čas vremena im ne bi više dao.
9. A da ga melekom učinimo, opet bismo ga kao čovjeka stvorili i opet bismo im učinili nejasnim ono što im nije jasno.
10. Poslanicima su se i prije tebe rugali, pa je one koji su im se rugali stiglo baš ono čemu su se rugali.
11. Reci: “Putujte po svijetu, zatim pogledajte kako su završili oni koji su poslanike lažnim smatrali!”

Naredba! (ovo je moje mišljenje)

Ajeti koji počinju izrazom “Kul” (Reci) upravo se tako i uče, zajedno s izrazom Kul.
Kao što vidiš nije naređeno da piše (odmah)


Znam ja da bi ti sada raspravljao po ovom pitanju, ali nije tema.
Nastavite vi o mutacijama, serotoninu...
Nastavio bi ti temu al i sam znas da je suplja. 124000 navodnih objava i ni rijec da se napise odmah. I taman kad smo skontali kao covjecanstvo kako dobiti papir i olovku jeftinije, bog odluci da posalje zadnjeg poslanika. Sto li? Sto ih danas nema?
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#3210 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

didola wrote: 31/07/2021 07:48 Ali ako vec diskutiramo. Kako objasnjavas cinjenicu da su ljudi vjerovali u razne bogove tisucama godina a da nema jahwea. Gdje je on bio tisucama godina? Jel posmatrao kako ljudi imaju razlicite bogove ali mu bilo mrsko doci i reci da je on jedini? Ili je uvijek u nekoj formi bio jedan od tih postojecih bogova pa kasnije skinuo masku i rekao, zafrkavao sam se. Nisam to sto ste mislili, sve ovo vrijeme sam se skrivao. Vidis i sam da ovakva diskusija postaje sve smijesnija ako dublje o ovome pocnes razmisljati.
Ništa čudno da su ljudi tisućama godina vjerovali u razne bogove. Sve do Objave to je bio samo rezultat napora ljudi kao religioznih bića u traženju onog njima nedohvatljivog, neshvatljivog, nepoznatog, moćnog. To su bili primitivni iskazi religioznosti, mitologija.
Ipak Bog se objavljivao na određeni način čovjeku kao razumnom i moralnom biću od samog njegovog početka, preko njegove savjesti (Božji glas u svakom čovjeku), preko prirode, preko događaja njegove vlastite historije...
Misliš da se trebao posavjetovati s tobom o vremenu kada će se potpunije objaviti?
A kako to da se ljudi od samog svog početka nisu bavili pojmom istine, istine o sebi i svijetu, već su bez problema pristajali i živjeli uz mitove?
Tako tek prije nekih 2500 godina Sokrat uvodi pojam istine nasuprot mitu u područje općeljudskog mišljenja, filozofije. A jednako tako i Mojsije je u svoje vrijeme uveo razlikovanje u područje religija, uvodi pojam istinite religije nasuprot onda postojećih mitskih bogova i religija.

Međutim, neobično je to da ono šta su Sokrat i Mojsije, davno, svaki u svoje vrijeme, razbijali u području mitologije, bilo općeljudskog mišljenja, bilo religije, mitologija nam se kroz ateizam vratila u punom svom sjaju.
Naime, nedokazano vjerovanje da sve nastaje isključivo iz materije, da razumno nastaje iz nerazumnog, živo iz neživog, slobodno iz neslobodnog, svjesno iz nesvjesnog, općenito nematerijalno iz materijalnog, a šta bi to bilo drugo nego prava mitologija.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#3211 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

Materijalizam je mit. Naime rade se o nestvorenom stvoritelju koji je vjecan i van vremena i prostora i koji je stvorio kozmos i nas i rekao da je isusova majka njuferica i da je svinjetina zabranjena.
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#3212 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by alibegoa »

apsidejzi wrote: 01/08/2021 14:19
-Chesterfield- wrote: 01/08/2021 10:07

7. A i da ti Knjigu na papiru spustimo i da je oni rukama svojim opipaju, opet bi sigurno rekli oni koji neće da vjeruju: “Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina.”
8. Oni govore: “Trebalo je da mu se pošalje melek!” A da meleka pošaljemo, s njima bi svršeno bilo, ni cigli čas vremena im ne bi više dao.
9. A da ga melekom učinimo, opet bismo ga kao čovjeka stvorili i opet bismo im učinili nejasnim ono što im nije jasno.
10. Poslanicima su se i prije tebe rugali, pa je one koji su im se rugali stiglo baš ono čemu su se rugali.
11. Reci: “Putujte po svijetu, zatim pogledajte kako su završili oni koji su poslanike lažnim smatrali!”

Naredba! (ovo je moje mišljenje)

Ajeti koji počinju izrazom “Kul” (Reci) upravo se tako i uče, zajedno s izrazom Kul.
Kao što vidiš nije naređeno da piše (odmah)


Znam ja da bi ti sada raspravljao po ovom pitanju, ali nije tema.
Nastavite vi o mutacijama, serotoninu...
Nastavio bi ti temu al i sam znas da je suplja. 124000 navodnih objava i ni rijec da se napise odmah. I taman kad smo skontali kao covjecanstvo kako dobiti papir i olovku jeftinije, bog odluci da posalje zadnjeg poslanika. Sto li? Sto ih danas nema?
Zato sto su oni kojima danas neko nesto govori u glavi jasno definisani sizofrenicarima
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3213 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Edouard wrote: 01/08/2021 23:24
didola wrote: 31/07/2021 07:48 Ali ako vec diskutiramo. Kako objasnjavas cinjenicu da su ljudi vjerovali u razne bogove tisucama godina a da nema jahwea. Gdje je on bio tisucama godina? Jel posmatrao kako ljudi imaju razlicite bogove ali mu bilo mrsko doci i reci da je on jedini? Ili je uvijek u nekoj formi bio jedan od tih postojecih bogova pa kasnije skinuo masku i rekao, zafrkavao sam se. Nisam to sto ste mislili, sve ovo vrijeme sam se skrivao. Vidis i sam da ovakva diskusija postaje sve smijesnija ako dublje o ovome pocnes razmisljati.
Ništa čudno da su ljudi tisućama godina vjerovali u razne bogove. Sve do Objave to je bio samo rezultat napora ljudi kao religioznih bića u traženju onog njima nedohvatljivog, neshvatljivog, nepoznatog, moćnog. To su bili primitivni iskazi religioznosti, mitologija.
Ipak Bog se objavljivao na određeni način čovjeku kao razumnom i moralnom biću od samog njegovog početka, preko njegove savjesti (Božji glas u svakom čovjeku), preko prirode, preko događaja njegove vlastite historije...

Misliš da se trebao posavjetovati s tobom o vremenu kada će se potpunije objaviti?
Po ovom ispade da je Islam jos potpuniji oblik objave od onog u sta ti vjerujes. Mozes li elaborirati malo?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3214 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Nauka je napravila jos jedan korak u davanju konacnog odgovara po pitanju ove teme: Inteligentni dizajn ili evolucija.

Naime, na OVOM LINKU je naucni rad koji pokazuje kako dolazi do tzv "evolutivnih skokova". Kad vjernici izbace argument sata i kazu da li je moguce dobiti kompleksnu strukturu poput sata od jednostavnih dijelova SLUCAJEM. Ova studija daje odgovor da jeste i to ne samo jednom nego cak 34 puta.

U studiji je rijec o bakterijama koje proizvode kisik i koje su evoluirale taman prije velike pojave kisika u atmosferi. Naravno, kisik je omogucio nagli razvoj diverzifikovanog zivota na planeti i izgradnju kompleksnijih organizama. Koliko sam ja uspio razumjeti naucnici su imali problem da pojasne kako je doslo do pojave bakterija koje proizvode kisik. Aparatura koja proizvodi kisik kroz primitivni oblik fotosinteze je i dalje komplikovana. nije komplikovana kao danasnji hlorofil ali je poprilicno kompleksna da bi nastala u jednom koraku.

Falio im je link prema jednostavnijim bakterijama. Teorija evolucije se bazira na ideji da oraganizmi s vremenom postaju kompleksniji i da se kompleksnost razvijala kroz vise generacija. Prema tome, i ova primitivna fotosinteza je trebala nastati od jednostavnijih formi, ali tih formi nije bilo. Ono sto je ova studija otkrila jeste tzv horizontalna evolucija. Kada jedna bakterija pojede drugu bakteriju, ona pojede i njen genetski materijal. Uvijek postoji vjerovatnoca da taj materijal postane sastavni dio bakterije koja je pojela drugu bakteriju. Da se ubaci u njen DNA. Eksperimentima se pokazalo na 34 vrste bakterija da je horizontalna evolucija moguca i da je moguce naslijediti genetski materijal potpuno druge loze bakterija.

Ako primitivna forma bakterije pojede drugu primitivnu formu bakterije i ako obe imaju razlicite dijelove neke kompleksne strukture, moze se desiti da se dijelovi pojedene bakterije ubace na "pravo mjesto" u genetskom materijalu bakterije koja ju je pojela i da igrom slucaja dobijemo bakteriju koja moze proizvesti oba dijela istovremeno i napraviti kompleksniju strukturu. Nije ta bakterija evoluirala oba dijela nego samo jedan. Drugi dio je evoluirao kroz druge procese, ali su se ovdje sada spojili.

U eksperimentima koje su obavljali (a na linku imate brojeve, pokusaje te uspjehe i neuspjehe) ispostavilo se da vecina bakterija ne inkorporira dijelove drugih bakterija, ali da se zna desiti da imamo horizontalnu evoluciju koja napravi potpuno novu vrstu. Odjenom. Nagli skok evolucije.

Posto je ovo sada vec CINJENICA moramo vidjeti kakvo je alternativno objasnjenje istog. Ako i dalje vjerujes da je inteligentni dizajn kreator svega i ako povlacis tezu kako je moglo nastati sve ovako komplesno samo od sebe onda ovdje imas odgovor. Prije tri milijarde godina, Bog je ganjao bakterije i tjerao ih da jedu jedna drugu kako bi napravile novu vrstu. Ne samo to, nego je bog sada ganjao bakterije u labaratoriji kako bi naucnike naveo da vjeruju da one same od sebe proizvedu novu vrstu. To je jedino objasnjenje inteligentnog dizajna. Kakvo samo uzaludno trosenje vremena od strane boga. Doduse sta ce jadnik, svakako mu je dosadno. Naucnici mu prave makar malo zabave u njegovom postojanju.

Kako ti kao teista objasnjavas DOKAZANU horizontalnu evoluciju gdje se dvije ili vise bakterija spoji da naprave trecu bakteriju koja iskoristi dijelove od prve i druge i tako stvori kompleksniji sistem? Sta je tu Bog tacno uradio i kako? Sa evolutivnog aspekta, kada pogledas evolutivno stablo bakterija uklonjen je "missing link" izmedju primitivnijih i kompleksnijih bakterija. Sad imamo upotpunjenu lozu preko horizontalne evolucije. Ovo je omogucilo proizvodnju kisika na zemlji i dalji razvoj kompleksnijeg zivota. Korak po korak. Slucajem.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#3215 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by broj dva »

-Chesterfield- wrote: 31/07/2021 08:19
didola wrote: 31/07/2021 07:48
Vrlo cudno da bi gledao kako ljudi 120000 godina (otprilike vrijeme gdje imamo najstarije kosti homosapiensa) umiru od losih zubi, novorodjencad umirala svaki drugi dan, ratovi, pljacke, poplave, glad. I on prekrstenih ruku to sve gledao i pomislio, prije 3000 godina, sad je bilo dosta. Sad se trebam ukazati i jasno reci da sam ja jedini bog. Smijesno je to sve.
Zar nije dovoljno 124000 vjerovjesnika - poslanika za taj period koji si gore naveo?

Tebi se sve pobrkalo. :-)
https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Poslanici_u_islamu
Interesantno ni jedan od njih ne dodje u Amazon, ni jedan se ne popenje na Ande, ni jedan ne dodje do Japana..
I tako su dobar posao uradili da se kriscanstvo podjelilo u sto pravaca, islam u 2-3 i pola planere vjeruje u politeisticke bogove (hinduizam) ili u vjeru koja je jedva religija (budizam)
didola
Posts: 12
Joined: 14/07/2021 16:34

#3216 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by didola »

Evo jedan dug odlican video jedne cure koja studira biologiju ali je bila young earth creationist. Pa je odlucila posjetiti Arku Noe napravljenu u americi. Odlicno uradjeno. Cura odlicno i sa humorom objasnjava zasto evolucija i religija ne idu zajedno. Bas uzitak za pogledati.

https://www.youtube.com/watch?v=9bhzuitLM5w&t=1151s
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3217 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by GAU8 »

Evolucija je "stvorila" Boga, ti. sve bogove koji su bili i bit će u opticaju... Samim tim je evolucija "kriva" i za inteligentni dizajn.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3218 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Link na jedno od najdetaljnijih ilustracija "Drveta zivota" gdje imas vremenski okvir i haman sve poznate zive i izumrle vrste:

http://www.onezoom.org/life/@=304358?im ... 90,w0.2172
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3219 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

Da đe mi je jaran Apsi?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3220 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Tu je. Drzi se.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#3221 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Capljina74 »

apsidejzi wrote: 26/12/2021 18:32 Tu je. Drzi se.
Ne daj se, brate. Belaj svuda poklopio.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#3222 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

Prije pet dana je objavljena zanimljiva STUDIJA koja nas vodi korak blize razumjevanju kako je nastao zivot. Ovaj tim naucnika je krenuo od pretpostavke da je zivot nastao u "prvobitnoj supi" tj okruzenju u kojem su na povrsini zemlje prvobitno bili tezi metali te da su hladjenjem Zemlje oni otisli blize jezgri a danasnja kora sa tlom koje imamo nastala. Ova premisa vodi zanimljivoj ideji: Ako imamo period 4 do 3,7 milijardi godina ranije sa ovom prvobitnom supom onda ce prve molekularne reakcije proteina sadrzati dosta metala u sebi. Ovaj istrazivacki tim je krenuo traziti set proteina koji ce se bazirati na metalima a koji ce imati reaktivna ciklicka svojstva te koji ce imati oblik koji odgavara obliku danasnjih proteina. Koga interesuju detalji moze procitati kompletno istrazivanje - zakljucak je da su pronasli proteine koji odgovaraju danasnjim proteinima i koji se ponasaju kao danasnji proteini i hemijski i funkcionalno. BUkvalno su pronasli proteinskog pretka.

Iduci korak je bio napraviti evolutivno stablo proteina gdje ce se postepenim hladjenjem Zemljine kore, prisiljavati selekcija onih proteina koji mogu obavljati istu funkciju ali sada vise bazirano na karbonu. Ne treba zaboraviti da je kljucna komponenta svih biohemijskih reakcija 3D oblik objekta. Razlog zasto se u DNA Guanin veze sa CItozinom lezi u njihovom 3D obliku koji proizvodi hidrogensku vezu jer su atomi hidrogena postavljeni u prostoru na takav nacin da se stvara elektricni naboj medju njima. Njihova pozicija u prostoru se moze napraviti na vise nacina. Ovo sta imamo danas nije jedini nacin.

EH to je bila logika ovih istrazivaca kada su pokusavali pronaci proteine koji se ponasaju isto kao i danasnji proteini i imaju isti 3D oblik ali se baziraju na tezim metalima umjesto na karbonu. I ne samo pronaci jedan metal, nego pronalaziti sve lakse i lakse metale i napraviti jedan prirodni put koji ce dovesti do danasnjih oblika jednom kada se zemljina kora ohladila.

I uspjeli su. Darvinova teorija evolucije manje vise objasnjava kako se zivot odrzao i diverzificirao, jednom kada je nastao. Evo sada imamo model evolucije proteina. Ovo je jedan veliki korak u objasnjavanju nastanka zivota na zemlji. Hemijske reakcije koje imamo u celijama danas su proizvod prvobitnih reakcija ovih proteina. To su ciklicke reakcije, kao male procedure. U pocetku su se bazirale na teskim metalima i bile su jednostavne a kasnije kako se Zemlja hladila, zamjenjene su sve laksim i laksim metalima sve do dolaska karbona. Ove reakcije koje imamo danas nisu nastale same od sebe nego su proces dugorocnog hladjenja zemljine kore i evolutivnog pritiska da se prvobitni jednostavni proteini bazirani na tezim metalima zamijene proteinima koji obavljaju istu funkciju ali sa laksim metalima te konacno karbonom.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#3223 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 01/08/2021 14:19
-Chesterfield- wrote: 01/08/2021 10:07

7. A i da ti Knjigu na papiru spustimo i da je oni rukama svojim opipaju, opet bi sigurno rekli oni koji neće da vjeruju: “Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina.”
8. Oni govore: “Trebalo je da mu se pošalje melek!” A da meleka pošaljemo, s njima bi svršeno bilo, ni cigli čas vremena im ne bi više dao.
9. A da ga melekom učinimo, opet bismo ga kao čovjeka stvorili i opet bismo im učinili nejasnim ono što im nije jasno.
10. Poslanicima su se i prije tebe rugali, pa je one koji su im se rugali stiglo baš ono čemu su se rugali.
11. Reci: “Putujte po svijetu, zatim pogledajte kako su završili oni koji su poslanike lažnim smatrali!”

Naredba! (ovo je moje mišljenje)

Ajeti koji počinju izrazom “Kul” (Reci) upravo se tako i uče, zajedno s izrazom Kul.
Kao što vidiš nije naređeno da piše (odmah)


Znam ja da bi ti sada raspravljao po ovom pitanju, ali nije tema.
Nastavite vi o mutacijama, serotoninu...
Nastavio bi ti temu al i sam znas da je suplja. 124000 navodnih objava i ni rijec da se napise odmah. I taman kad smo skontali kao covjecanstvo kako dobiti papir i olovku jeftinije, bog odluci da posalje zadnjeg poslanika. Sto li? Sto ih danas nema?
Kako ono ide, opismenjavanjem i naukom počinje pad broja čuda. A ponovo taj broj raste pojavom photoshopa.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#3224 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 01/08/2021 23:24
didola wrote: 31/07/2021 07:48 Ali ako vec diskutiramo. Kako objasnjavas cinjenicu da su ljudi vjerovali u razne bogove tisucama godina a da nema jahwea. Gdje je on bio tisucama godina? Jel posmatrao kako ljudi imaju razlicite bogove ali mu bilo mrsko doci i reci da je on jedini? Ili je uvijek u nekoj formi bio jedan od tih postojecih bogova pa kasnije skinuo masku i rekao, zafrkavao sam se. Nisam to sto ste mislili, sve ovo vrijeme sam se skrivao. Vidis i sam da ovakva diskusija postaje sve smijesnija ako dublje o ovome pocnes razmisljati.
Ništa čudno da su ljudi tisućama godina vjerovali u razne bogove. Sve do Objave to je bio samo rezultat napora ljudi kao religioznih bića u traženju onog njima nedohvatljivog, neshvatljivog, nepoznatog, moćnog. To su bili primitivni iskazi religioznosti, mitologija.
Ipak Bog se objavljivao na određeni način čovjeku kao razumnom i moralnom biću od samog njegovog početka, preko njegove savjesti (Božji glas u svakom čovjeku), preko prirode, preko događaja njegove vlastite historije...
Misliš da se trebao posavjetovati s tobom o vremenu kada će se potpunije objaviti?
A kako to da se ljudi od samog svog početka nisu bavili pojmom istine, istine o sebi i svijetu, već su bez problema pristajali i živjeli uz mitove?
Tako tek prije nekih 2500 godina Sokrat uvodi pojam istine nasuprot mitu u područje općeljudskog mišljenja, filozofije. A jednako tako i Mojsije je u svoje vrijeme uveo razlikovanje u područje religija, uvodi pojam istinite religije nasuprot onda postojećih mitskih bogova i religija.

Međutim, neobično je to da ono šta su Sokrat i Mojsije, davno, svaki u svoje vrijeme, razbijali u području mitologije, bilo općeljudskog mišljenja, bilo religije, mitologija nam se kroz ateizam vratila u punom svom sjaju.
Naime, nedokazano vjerovanje da sve nastaje isključivo iz materije, da razumno nastaje iz nerazumnog, živo iz neživog, slobodno iz neslobodnog, svjesno iz nesvjesnog, općenito nematerijalno iz materijalnog, a šta bi to bilo drugo nego prava mitologija.
Ima li neki odgovor na pitanje zašto se bog ljudima javljao na "pogrešan" način do "objave" i zašto baš tada da se javi na "pravi"?

Bog je znao da ljudi neće shvatiti negovo objavljivanje prije "objave".
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#3225 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 19/01/2022 23:47 Ima li neki odgovor na pitanje zašto se bog ljudima javljao na "pogrešan" način do "objave" i zašto baš tada da se javi na "pravi"?

Bog je znao da ljudi neće shvatiti negovo objavljivanje prije "objave".
Top
A ko je kazao da se ranije javljao na pogrešan način?
Moglo bi se kazati: prikriveno i otvoreno.
Svijest ljudi je rasla kroz historiju.
Post Reply