Institucija braka i današnji vakat

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Locked
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#976 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by cendlerbing »

Svi se složili...šta sad? Jel se ovo ikad prije desilo? :shock:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#977 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Bloo »

cendlerbing wrote:Svi se složili...šta sad? Jel se ovo ikad prije desilo? :shock:

Taj Dan će sigurno doći! I Sunce će okusiti smrt! Toga Dana, kada ljudi se donekle slože oko nečega o čemu se diskutuje i pogledaju u Sunce i vide ga potamnjelog, izgubljenog sjaja!

Jeste...par puta...onda bude cunami na Tajlandu i Sarajevo opobijedi Želju....
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#978 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by superiska »

Tomahawk11 wrote:Sigurno je da djeca koja rastu bez jednog roditelja imaju određene, hajmo ih tako nazvati, traume.
Možemo mi sad tri dana pisati o nekoj nezavisnosti, potrebi za ostvarenjem s te strane, ali prirodni habitat svakog djeteta je majka i otac.
Sve mimo toga su inverzije.
:thumbup:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#979 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Tomahawk11 »

Bloo wrote:
cendlerbing wrote:Svi se složili...šta sad? Jel se ovo ikad prije desilo? :shock:

Taj Dan će sigurno doći! I Sunce će okusiti smrt! Toga Dana, kada ljudi se donekle slože oko nečega o čemu se diskutuje i pogledaju u Sunce i vide ga potamnjelog, izgubljenog sjaja!

Jeste...par puta...onda bude cunami na Tajlandu i Sarajevo opobijedi Želju....
Puno ti provodiš na pdf religija :-?
Moramo te negdje premjestiti....recimo, bez cenzure :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#980 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Bloo »

Tomahawk11 wrote:
Bloo wrote:
cendlerbing wrote:Svi se složili...šta sad? Jel se ovo ikad prije desilo? :shock:
Taj Dan će sigurno doći! I Sunce će okusiti smrt! Toga Dana, kada ljudi se donekle slože oko nečega o čemu se diskutuje i pogledaju u Sunce i vide ga potamnjelog, izgubljenog sjaja!

Jeste...par puta...onda bude cunami na Tajlandu i Sarajevo opobijedi Želju....
Puno ti provodiš na pdf religija :-?
Moramo te negdje premjestiti....recimo, bez cenzure :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: :lol:

:kiss:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#981 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by MarlboroGold »

cendlerbing wrote:Svi se složili...šta sad? Jel se ovo ikad prije desilo? :shock:
To su normalne diskusije sa uvažavanjem sagovornika - nađemo se negdje na sredini... dok ne ulete neki trollovi i sve okrenu naopačke :D
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#982 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by duminjo »

cendlerbing wrote:Svi se složili...šta sad? Jel se ovo ikad prije desilo? :shock:
Hajde taman da ne iscitavam ovo par stranica. Hvala ti :lol:
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#983 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by cendlerbing »

Pa, još nisam vidjela da je neko u diskusiji rekao da je pogrešno shvatio durgoga i time spriječio zavatravanje situacije, a kamoli se izvinio ako je pogriješio. Čak mislim da možda neki i uživo to rade češće nego na forumu.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#984 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by duminjo »

Bloo wrote:
duminjo wrote:Kako god opet vaga ode na dijete. Nekako mi vise "žao" djeteta bez oca nego zene bez djeteta. Jbg.
ako cemo cjepidlaciti pa poceti nagadjati sa MOZDA, onda možemo Do iduce godine.
Na kraju krajeva, ako već toliko Volis i hoćeš dijete, usvoji ga.
Kako ce samac da usvoji dijete... :|

Za ovo podebljano...whoa..
Mozes li mi Malo prevesti ovo whoa? Malo sporije kopcam :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#985 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Bloo »

duminjo wrote: Mozes li mi Malo prevesti ovo whoa? Malo sporije kopcam :mrgreen:
Radije ne bih ako se nismo razumjeli. :)
Ostavit cemo ovak kako jeste a u cilju odrzavanja dobrosusjedskih odnosa :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#986 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by MarlboroGold »

cendlerbing wrote:Pa, još nisam vidjela da je neko u diskusiji rekao da je pogrešno shvatio durgoga i time spriječio zavatravanje situacije, a kamoli se izvinio ako je pogriješio. Čak mislim da možda neki i uživo to rade češće nego na forumu.
Uživo sigurno rade češće. Međutim, diskusija je normalna sve dok postoji međusobno uvažavanje, ali se ne moramo uvijek složiti sa drugom stranom. Za izjave o pogrešnom shvatanju i kasnijem izvinjenju, mnogi smatraju da je to znak slabosti pa to ne rade, već pređu preko toga, prešute ili nastave raspravljati u tom smjeru. To za mene spada u komplekse.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#987 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by duminjo »

Bloo wrote:
duminjo wrote: Mozes li mi Malo prevesti ovo whoa? Malo sporije kopcam :mrgreen:
Radije ne bih ako se nismo razumjeli. :)
Ostavit cemo ovak kako jeste a u cilju odrzavanja dobrosusjedskih odnosa :D
Nismo se razumjeli.
Nema dobrih odnosa ako se gura Pod tepih.
Ipak su ovo samo nasa misljenja. Svi Imamo pravo na ista te moramo druga i drugacija poštovati.
Rokaj :oops:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#988 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by MarlboroGold »

Euridika wrote:Ima gore. Forumsko ubjeđivanje. :roll:
Zato sam sve manje na religiji, a gdje je to poprilično izraženo, jer se neki ljudi tamo time hrane :D
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#989 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by cendlerbing »

MarlboroGold wrote:
Euridika wrote:Ima gore. Forumsko ubjeđivanje. :roll:
Zato sam sve manje na religiji, a gdje je to poprilično izraženo, jer se neki ljudi tamo time hrane :D
Zato je tamo najlakše samo čitati šta ostali pišu 8-)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#990 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by S4mpion »

SaraFina wrote:Možda prije stotinjak godina jeste bilo neobično da dijete živi sa samo jednim roditeljem i da su neke stvari tabu teme. Ali obzirom na stopu razvoda samo, (da ne idem dalje ) takva djeca u sredinama gdje odrastaju nisu usamljeni slučajevi ni pod razno. U sadašnjosti.

Pa ne vidim nikakavu razliku u odrastanju djeteta čiji je otac zanemario njegovo postojanje i djeteta sa samohranom majkom zbog vlastitog odabira.

Čak naprotiv! Mislim da su zanemarena djeca osjetljivija i mnogo teže prilagodljivljija nego djeca koja imaju samohranu ženu (svjesnu i sigurnu, finansijski neovisnu ) za roditelja.

Opet ne zalažem se da ovakvi slučajevi roditeljstva budu ustaljena praksa, ali ni isključeni ni osudjivani takodjer.
Samo ako ta samohrana žena ne zanemaruje svoje dijete, što je moguće, ako je samohrana, nije svetac.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#991 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by S4mpion »

Nego, meni je dilema kako jedna žena, koja je svjesno odabrala da bude samohrana majka, misli odgajati dijete?

Neko mora zaraditi za život, a u takvim slučajevima se dijete obično uvali nekom drugom na odgajanje, teti u vrtiću, nani, dedi...
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#992 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by cendlerbing »

S4mpion wrote:Nego, meni je dilema kako jedna žena, koja je svjesno odabrala da bude samohrana majka, misli odgajati dijete?

Neko mora zaraditi za život, a u takvim slučajevima se dijete obično uvali nekom drugom na odgajanje, teti u vrtiću, nani, dedi...
Imaš hejbet primjera u kojima i kod oba roditelja dijete čuva deda, nana, ide u vrtić ili se plaća neka žena, jer oboje rade.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#993 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by S4mpion »

cendlerbing wrote:
S4mpion wrote:Nego, meni je dilema kako jedna žena, koja je svjesno odabrala da bude samohrana majka, misli odgajati dijete?

Neko mora zaraditi za život, a u takvim slučajevima se dijete obično uvali nekom drugom na odgajanje, teti u vrtiću, nani, dedi...
Imaš hejbet primjera u kojima i kod oba roditelja dijete čuva deda, nana, ide u vrtić ili se plaća neka žena, jer oboje rade.
Naravno da ima i takvih primjera, i oni muku muče s tim, ali barem mogu podijeliti teret među sobom, mada i na njihov račun imam mnoštvo kritika. Mnogo roditelja, koje sam u svojoj okolini opazio, dođu s posla mrtvi umorni i odmah se hvataju telefona, tableta, laptopa, a dijete skače oko njih, jer ih je poželjelo, a oni ga tjeraju pod izgovorom "ne dosađuj, umoran sam". Da stvar bude gora, neki od ovih su godinama željeli dijete, čekali ga k'o ozeblo sunce, a onda kad su vidjeli kakve obaveze idu s djetetom, izgubili svaku volju za odgojem.

Meni je nezamislivo da jedna osoba svjesno preuzima sav taj teret na sebe i time u ogromni rizik stavlja i sebe i dijete, a pojma nema šta znači imati dijete i koje su obaveze oko njega, neki od njih ne bi uspjeli ni papagaja "odgojit'", al' eto, hoće dijete.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#994 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by cendlerbing »

:thumbup:
Sve stoji, al opet smatram da i roditelji moraju imati mrvu vremena "za svoju dušu"...djeca odrastu i kad tad odoše, a što im se više daje i vremena posvećuje, sve su bezobraznija.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#995 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by triconja »

Jel bilo price o preventivnom sterilisanju i fasizmu? :lol: :lol: :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#996 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by moonca »

cendlerbing wrote:
S4mpion wrote:Nego, meni je dilema kako jedna žena, koja je svjesno odabrala da bude samohrana majka, misli odgajati dijete?

Neko mora zaraditi za život, a u takvim slučajevima se dijete obično uvali nekom drugom na odgajanje, teti u vrtiću, nani, dedi...
Imaš hejbet primjera u kojima i kod oba roditelja dijete čuva deda, nana, ide u vrtić ili se plaća neka žena, jer oboje rade.
Da, ali nije indenticna situacija kao kada je majka sama.

No, mene malo iznenadjuje ponasanje roditelja tj , kada su bili bez djece jedan kriterij, postankom roditelja i dobivanjem prinove totalno drugi.

U pocetku sve ce oni sami oko svog djeteta, niko nema da se mijesa ... itd, no tokom vremena,popusta kais, rado bi da je kod nane preko vikenda, mozda i u drugi grad ako je i na mjesec itd.
Da, ne govorim o poklinima i izboru poklona. :zoka:
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#997 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Queen_of_hearts »

Nije ni puno drugačije kad je majka sama.
Ja imam djecu, ima ih i moja prijateljica koja je samohrana majka, životi su nam poprilično slični...posao, nana servis ako se ostaje duže na poslu (kod nje i sestra uskoči), plaćamo tete radnim danima, ne primjećujem da ja imam više vremena za sebe od nje, niti da je njeno dijete na bilo koji način drugačije...obično dijete koje prihvata ono što mu se kaže na njemu razumljiv način....jedini aspekt koji je problematičan je finansijski, jer osoba nosi sav finansijski teret, i ako osoba nije samohrana majka silom prilika, želja za djetetom ne bi trebala nadjačati razum kad se procjenjuje vlastita finansijska mogućnost za isto. Htjeli to priznati ili ne, novac igra najveću ulogu u toj priči.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#998 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by SaraFina »

S4mpion wrote:
SaraFina wrote:Možda prije stotinjak godina jeste bilo neobično da dijete živi sa samo jednim roditeljem i da su neke stvari tabu teme. Ali obzirom na stopu razvoda samo, (da ne idem dalje ) takva djeca u sredinama gdje odrastaju nisu usamljeni slučajevi ni pod razno. U sadašnjosti.

Pa ne vidim nikakavu razliku u odrastanju djeteta čiji je otac zanemario njegovo postojanje i djeteta sa samohranom majkom zbog vlastitog odabira.

Čak naprotiv! Mislim da su zanemarena djeca osjetljivija i mnogo teže prilagodljivljija nego djeca koja imaju samohranu ženu (svjesnu i sigurnu, finansijski neovisnu ) za roditelja.

Opet ne zalažem se da ovakvi slučajevi roditeljstva budu ustaljena praksa, ali ni isključeni ni osudjivani takodjer.
Samo ako ta samohrana žena ne zanemaruje svoje dijete, što je moguće, ako je samohrana, nije svetac.
Pa gdje sam napisala da je svetica? Opisala sam odgovornu, svjesnu i finansijski neovisnu osobu. P čemu pričaš?
Samohrane majke u principu zanemaruju više djecu, nego žene u braku? To želiš reći?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#999 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by SaraFina »

Queen_of_hearts wrote:Nije ni puno drugačije kad je majka sama.
Ja imam djecu, ima ih i moja prijateljica koja je samohrana majka, životi su nam poprilično slični...posao, nana servis ako se ostaje duže na poslu (kod nje i sestra uskoči), plaćamo tete radnim danima, ne primjećujem da ja imam više vremena za sebe od nje, niti da je njeno dijete na bilo koji način drugačije...obično dijete koje prihvata ono što mu se kaže na njemu razumljiv način....jedini aspekt koji je problematičan je finansijski, jer osoba nosi sav finansijski teret, i ako osoba nije samohrana majka silom prilika, želja za djetetom ne bi trebala nadjačati razum kad se procjenjuje vlastita finansijska mogućnost za isto. Htjeli to priznati ili ne, novac igra najveću ulogu u toj priči.
Hvala za realnu usporedbu.
Biti samohrani roditelj nije nikakav henikep. I slažem se da finansijski aspekt bi trebao biti jedan od bitnijih za donošenje takve odluke. Ali i ako porodica ima oba roditelja, planiranje i financije za njeno proširenje opet su jedna od ključnih stavki.
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#1000 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Queen_of_hearts »

SaraFina wrote:
Queen_of_hearts wrote:Nije ni puno drugačije kad je majka sama.
Ja imam djecu, ima ih i moja prijateljica koja je samohrana majka, životi su nam poprilično slični...posao, nana servis ako se ostaje duže na poslu (kod nje i sestra uskoči), plaćamo tete radnim danima, ne primjećujem da ja imam više vremena za sebe od nje, niti da je njeno dijete na bilo koji način drugačije...obično dijete koje prihvata ono što mu se kaže na njemu razumljiv način....jedini aspekt koji je problematičan je finansijski, jer osoba nosi sav finansijski teret, i ako osoba nije samohrana majka silom prilika, želja za djetetom ne bi trebala nadjačati razum kad se procjenjuje vlastita finansijska mogućnost za isto. Htjeli to priznati ili ne, novac igra najveću ulogu u toj priči.
Hvala za realnu usporedbu.
Biti samohrani roditelj nije nikakav henikep. I slažem se da finansijski aspekt bi trebao biti jedan od bitnijih za donošenje takve odluke. Ali i ako porodica ima oba roditelja, planiranje i financije za njeno proširenje opet su jedna od ključnih stavki.
Naravno, i samohranim roditeljima i porodicama gdje su otac i majka, za proširenje porodice novac je ključni.
Obaveza zadovoljenja potreba djece je primarna obaveza roditelja. Malo je porodica koje 100% zadovolje potrebe svakog djeteta, i finansijske i emotivne i odgojne i svake druge. Neće dijete ostati "oštećeno", ako mu je većina potreba zadovoljena, dolazilo to od jednog ili oba roditelja.
Locked