Institucija braka i današnji vakat

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Locked
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1001 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by S4mpion »

SaraFina wrote:
Pa gdje sam napisala da je svetica? Opisala sam odgovornu, svjesnu i finansijski neovisnu osobu. P čemu pričaš?
Samohrane majke u principu zanemaruju više djecu, nego žene u braku? To želiš reći?
Pa svugdje, evo, kroz cijelu temu navodiš primjere koji impliciraju kako je odgoj djeteta od strane samohranog roditelja odlična stvar, a kad se spomenu dva roditelja onda bi navodila samo primjere zlostavljanja i zapuštanja djeteta, to nije objektivno.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1002 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by SaraFina »

Queen_of_hearts wrote:
SaraFina wrote:
Queen_of_hearts wrote:Nije ni puno drugačije kad je majka sama.
Ja imam djecu, ima ih i moja prijateljica koja je samohrana majka, životi su nam poprilično slični...posao, nana servis ako se ostaje duže na poslu (kod nje i sestra uskoči), plaćamo tete radnim danima, ne primjećujem da ja imam više vremena za sebe od nje, niti da je njeno dijete na bilo koji način drugačije...obično dijete koje prihvata ono što mu se kaže na njemu razumljiv način....jedini aspekt koji je problematičan je finansijski, jer osoba nosi sav finansijski teret, i ako osoba nije samohrana majka silom prilika, želja za djetetom ne bi trebala nadjačati razum kad se procjenjuje vlastita finansijska mogućnost za isto. Htjeli to priznati ili ne, novac igra najveću ulogu u toj priči.
Hvala za realnu usporedbu.
Biti samohrani roditelj nije nikakav henikep. I slažem se da finansijski aspekt bi trebao biti jedan od bitnijih za donošenje takve odluke. Ali i ako porodica ima oba roditelja, planiranje i financije za njeno proširenje opet su jedna od ključnih stavki.
Naravno, i samohranim roditeljima i porodicama gdje su otac i majka, za proširenje porodice novac je ključni.
Obaveza zadovoljenja potreba djece je primarna obaveza roditelja. Malo je porodica koje 100% zadovolje potrebe svakog djeteta, i finansijske i emotivne i odgojne i svake druge. Neće dijete ostati "oštećeno", ako mu je većina potreba zadovoljena, dolazilo to od jednog ili oba roditelja.
Slažem se. Puno će prije postati bahato i neodgovorno ako mu sve roditelj servira na pladnju. Dakle, od ranog djetinjstva učiti djecu samostalnosti i da novac ne pada s neba. Džeparac davati uz sitne poslove koje obavlja u domaćinstvu u skladu sa svojim mogućnostima. Dodavati i nagradjivati za posebnosti i sl.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1003 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by triconja »

Queen_of_hearts wrote:Nije ni puno drugačije kad je majka sama.
Ja imam djecu, ima ih i moja prijateljica koja je samohrana majka, životi su nam poprilično slični...posao, nana servis ako se ostaje duže na poslu (kod nje i sestra uskoči), plaćamo tete radnim danima, ne primjećujem da ja imam više vremena za sebe od nje, niti da je njeno dijete na bilo koji način drugačije...obično dijete koje prihvata ono što mu se kaže na njemu razumljiv način....jedini aspekt koji je problematičan je finansijski, jer osoba nosi sav finansijski teret, i ako osoba nije samohrana majka silom prilika, želja za djetetom ne bi trebala nadjačati razum kad se procjenjuje vlastita finansijska mogućnost za isto. Htjeli to priznati ili ne, novac igra najveću ulogu u toj priči.
A mentalni ('siha djece) razvoj zdra'o?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1004 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by SaraFina »

S4mpion wrote:
SaraFina wrote:
Pa gdje sam napisala da je svetica? Opisala sam odgovornu, svjesnu i finansijski neovisnu osobu. P čemu pričaš?
Samohrane majke u principu zanemaruju više djecu, nego žene u braku? To želiš reći?
Pa svugdje, evo, kroz cijelu temu navodiš primjere koji impliciraju kako je odgoj djeteta od strane samohranog roditelja odlična stvar, a kad se spomenu dva roditelja onda bi navodila samo primjere zlostavljanja i zapuštanja djeteta, to nije objektivno.
U par navrata sam napisala da to ne bi poželjela kao ustaljenu praksu gdje bi se degradirala uloga oca ili porodice. Jesi ti Ljubinkin neki rod? Ili sam ja večeras pred spavanje rastresena.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1005 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by S4mpion »

SaraFina wrote:
S4mpion wrote: Pa svugdje, evo, kroz cijelu temu navodiš primjere koji impliciraju kako je odgoj djeteta od strane samohranog roditelja odlična stvar, a kad se spomenu dva roditelja onda bi navodila samo primjere zlostavljanja i zapuštanja djeteta, to nije objektivno.
U par navrata sam napisala da to ne bi poželjela kao ustaljenu praksu gdje bi se degradirala uloga oca ili porodice. Jesi ti Ljubinkin neki rod? Ili sam ja večeras pred spavanje rastresena.
Previše gledaš ljubinku, prebaci se malo na turske serije.
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#1006 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Queen_of_hearts »

triconja wrote:
Queen_of_hearts wrote:Nije ni puno drugačije kad je majka sama.
Ja imam djecu, ima ih i moja prijateljica koja je samohrana majka, životi su nam poprilično slični...posao, nana servis ako se ostaje duže na poslu (kod nje i sestra uskoči), plaćamo tete radnim danima, ne primjećujem da ja imam više vremena za sebe od nje, niti da je njeno dijete na bilo koji način drugačije...obično dijete koje prihvata ono što mu se kaže na njemu razumljiv način....jedini aspekt koji je problematičan je finansijski, jer osoba nosi sav finansijski teret, i ako osoba nije samohrana majka silom prilika, želja za djetetom ne bi trebala nadjačati razum kad se procjenjuje vlastita finansijska mogućnost za isto. Htjeli to priznati ili ne, novac igra najveću ulogu u toj priči.
A mentalni ('siha djece) razvoj zdra'o?
Odrastanje uz jednog roditelja, ne čini dijetetu mentalne/psihičke traume, ako je većina njegovih potreba zadovoljena. To je realnost, a djeca su prilagodljiva.
Traume čine štetni postupci roditelja, bili oni samohrani ili u paru.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1007 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by SaraFina »

Queen_of_hearts wrote:
triconja wrote:
Queen_of_hearts wrote:Nije ni puno drugačije kad je majka sama.
Ja imam djecu, ima ih i moja prijateljica koja je samohrana majka, životi su nam poprilično slični...posao, nana servis ako se ostaje duže na poslu (kod nje i sestra uskoči), plaćamo tete radnim danima, ne primjećujem da ja imam više vremena za sebe od nje, niti da je njeno dijete na bilo koji način drugačije...obično dijete koje prihvata ono što mu se kaže na njemu razumljiv način....jedini aspekt koji je problematičan je finansijski, jer osoba nosi sav finansijski teret, i ako osoba nije samohrana majka silom prilika, želja za djetetom ne bi trebala nadjačati razum kad se procjenjuje vlastita finansijska mogućnost za isto. Htjeli to priznati ili ne, novac igra najveću ulogu u toj priči.
A mentalni ('siha djece) razvoj zdra'o?
Odrastanje uz jednog roditelja, ne čini dijetetu mentalne/psihičke traume, ako je većina njegovih potreba zadovoljena. To je realnost, a djeca su prilagodljiva.
Traume čine štetni postupci roditelja, bili oni samohrani ili u paru.
Definitivno :thumbup:
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#1008 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by duminjo »

Ako zena odluci da rodi dijete i Od Starta to dijete nema oca, nego samo majku, za mene to nije majka. Ne može me niko nikakvim argumentima ubijediti da takva zena nije nista osim sebicna i ako u Tom trenutku vise misli na sebe (da Se ona ostvari kao majka) nego na dijete, uvijek će misliti vise na sebe.
Od kud nekome pravo da djetetu oduzme roditelja?
Mozes mu dati svu majcinsku ljubav, avione, vile i zvijezde sa neba ali si mu uzela oca a nemaš pravo na to.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1009 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by moonca »

Danas pricam sa djevojkom, trazi posao, i tako zali se da nemoze nista u gradu da nadje, sto je prije par godina bilo vrlo izvodljivo(kompjuteri).Da ide u susjedni grad, problem joj kcerka koja ima 17 godina i ako upadne u neki problem, nece biti u mogucnosti biti istog momenta uz nju.

Kaze da je rodila sa 18 godina jer je tada smatrala da je to jako -cool. Sada zali zasto je to uradila, no i dalje cini sve da malu izvede na pravi put-koja je prilicno zahtjevna.
Tako, razni su razlozi zasto djevojke/zene zele i odluce se imati dijete bez oca, samo za sebe. :-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1010 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Connaisseur Karlin »

srecom, pa zene ne pitaju vas da li mogu imati djete bez muza, a ovako, samo nastavite pisati na forumu :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1011 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by moonca »

Pa dobro, naravno da ne trebaju ikoga pitati, no ipak nije da mogu same. Treba im muzjak, koji je blecak, nije ni svjestan zasto ga je to vece omamila svojim carima. :oops: :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1012 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Ramzess Veliki »

MarlboroGold wrote:
Euridika wrote: I što bi uostalom bio problem, ako je nekoj ženi namjera da ima potomstvo, ali neće brak i vanbračnu zajednicu? Ili da se npr. žena nije udala do nekih godina, nema stalnu vezu, a želi potomstvo - i stoga se ostvari kao majka, a kao supruga ne? Možda ostane neudata do kraja života, a možda se nekad i uda.

Rekla bih da isto vrijedi i za muškarce, samo je malo teže za muškarce dobiti potomstvo i zadržati ga, bez prethodnog postojanja stalne veze i/ili braka.
Neka onda žene zatrudne vanjskom/umjetnom oplodnjom i neka nikog ne zezaju - osim ako su muškarci spremni da se odreknu svega, to prihvate i da samo služe za oplodnju.
To baš i ne vrijedi za muškarce... kako će dobiti potomstvo? Šta ako se mati predomisli? Mislim da tu ni neki ugovor/pisani dokument ne pomaže s obzirom da se zna šta mati predstavlja za bebu. Tek tad je obrao bostan.
Ovo bih podrzao, ako nema namjeru da dere muskarca za alimentaciju nek' se dama fino oplodi vjestackim putem, to je najpostenije.
Ali ima ih jako mnogo koje zatrudne samo da bi rodile i oderale muskarca na sudu, obezbijedile se za izvjesno vrijeme, a oca poslije toga uslovljavaju uslugama da bi mu dozvolile da vidi svoje dijete.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1013 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by MarlboroGold »

Connaisseur Karlin wrote:srecom, pa zene ne pitaju vas da li mogu imati djete bez muza, a ovako, samo nastavite pisati na forumu :lol:
Srećom ni nama ne trebaju takve žene, pa se snalazite kao samohrane majke ukoliko se svjesno za to odlučite. Usput bi trebale biti fer pa ići preko umjetne oplodnje i ne zajebavati nas, pa kasnije tražiti alimentaciju na neki način.
Samo nemojte kasnije kukati kako nemate vremena za dijete, kako ništa ne stižete, kako su finansije slabe...

8-)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1014 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Tomahawk11 »

Uglavnom, priča posljednjih nekoliko stranica samo potvrđuje da je institucija braka u debeloj krizi.
Ma samo djecu iz epruveta i to je to.
Hoće muškarac dijete, može.
Hoće žena, nije problem.
Svakako ćemo sutra svi biti terminatori.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1015 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by MarlboroGold »

Ramzess Veliki wrote: Ovo bih podrzao, ako nema namjeru da dere muskarca za alimentaciju nek' se dama fino oplodi vjestackim putem, to je najpostenije.
Ali ima ih jako mnogo koje zatrudne samo da bi rodile i oderale muskarca na sudu, obezbijedile se za izvjesno vrijeme, a oca poslije toga uslovljavaju uslugama da bi mu dozvolile da vidi svoje dijete.
Baš to. Imam rodbinu u americi koji su mi rekli da se to stalno tamo dešava, a i stopa razvoda je veoma visoka. Zahtjeve za razvod najčešće podnose žene, a među tim razvodima ima i takvih situacija.
Last edited by MarlboroGold on 11/04/2018 07:29, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1016 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Bloo »

Tomahawk11 wrote:Uglavnom, priča posljednjih nekoliko stranica samo potvrđuje da je institucija braka u debeloj krizi.
Ma samo djecu iz epruveta i to je to.
Hoće muškarac dijete, može.
Hoće žena, nije problem.
Svakako ćemo sutra svi biti terminatori.
Pa sta.u slucaju da neko ne moze da nade partnera za brak? A zeli dijete?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1017 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Tomahawk11 »

Bloo wrote: Pa sta.u slucaju da neko ne moze da nade partnera za brak? A zeli dijete?
Dobro, kako to da riješimo?
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#1018 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by anchor85 »

triconja wrote:Jel bilo price o preventivnom sterilisanju i fasizmu? :lol: :lol: :lol:
Ja cekam da to pocne pa da se ponovno ubacim u diskusiju :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1019 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Bloo »

Tomahawk11 wrote:
Bloo wrote: Pa sta.u slucaju da neko ne moze da nade partnera za brak? A zeli dijete?
Dobro, kako to da riješimo?
Ja ne znam :|
Mislim nisam ja bas materijal ni za brak ni za dijete :mrgreen: pitam.onako.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#1020 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by duminjo »

Hocu i ja na Bahame, pa... :-)
Nekada se treba pomiriti sa cinjenicom da Se u zivotu ne moze bas sve dobiti. Moze ako si snob pa te boli briga za druge. Daj ti meni a vas ko :izet:
Last edited by duminjo on 11/04/2018 07:36, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1021 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Tomahawk11 »

Bloo wrote: Ja ne znam :|
Mislim nisam ja bas materijal ni za brak ni za dijete :mrgreen: pitam.onako.
Da predložimo u naš parlament :mrgreen:
Nisi vraga, čakijom bi isjekla svakog da ti neko sad uvali jedno i da bude mjesec s tobom :trep:
E sad za brak, to ti najbolje znaš.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1022 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Bloo »

Tomahawk11 wrote:
Bloo wrote: Ja ne znam :|
Mislim nisam ja bas materijal ni za brak ni za dijete :mrgreen: pitam.onako.
Da predložimo u naš parlament :mrgreen:
Nisi vraga, čakijom bi isjekla svakog da ti neko sad uvali jedno i da bude mjesec s tobom :trep:
E sad za brak, to ti najbolje znaš.
Heeeej :lol:
Ide meni super sa djecom....tudom :mrgreen:
Vlastito je druga vrsta odgovornosti :|
Dze cu se ja udat bnb, pa da jadan jede persun svaki dan :mrgreen:
Mada sam mogla, dva put...al nisam :oops: persun podbacio te godine.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1023 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by MarlboroGold »

Osoba koja želi dijete, a da nema partnera, se treba prvo preispitati šta tom djetetu može ponuditi (ne samo finansijski) i nekako unaprijed pokušati organizovati neke stvari... ne treba srljati. Puno je teže odgojiti dijete kad je jedan roditelj u pitanju...

Recimo kad bi ja htio postati samohrani otac gledao bih da tražim poslove koje mogu raditi od kuće, a koje već radim - freelancer, kako bih što više bio sa djetetom, da imam neku ušteđevinu i solidna primanja itd.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1024 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Tomahawk11 »

Bloo wrote: Heeeej :lol:
Ide meni super sa djecom....tudom :mrgreen:
Vlastito je druga vrsta odgovornosti :|
Dze cu se ja udat bnb, pa da jadan jede persun svaki dan :mrgreen:
Mada sam mogla, dva put...al nisam :oops: persun podbacio te godine.
Ne znaš ti, ima ih jedu jedan dan hrenovke, drugi dan šta bezveze, pa onda opet hrenovke, pa hrenovke....dobro, bude tu i tamo kakva pašteta, salama...tako da je peršun :thumbup:
Hm, rodiće opet peršun, samo si ti sve mudrija, teško da će te ko prevariti :-?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1025 Re: Institucija braka i današnji vakat

Post by Ramzess Veliki »

Tomahawk11 wrote:
Bloo wrote: Pa sta.u slucaju da neko ne moze da nade partnera za brak? A zeli dijete?
Dobro, kako to da riješimo?
Pop... Zuckenbergu u toaletu, oplodis se pa ga tuzis za ocinstvo ... :oops:

... ne ti Tomo ... opcenito ... :D
Locked