"Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#1 "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by dr.gog »

Molio bih sve one koji imaju iskustva u primanju tzv.intraartikularne terapije odn. koji su primali injekcije D.epo medrola (ili sličnih preparata) u koljeno---da ovdje napišu svoje utiske.

Da li vam je i nakon koliko vremena pomoglo primanje lijeka u koljeno?
Koliko puta je ponovljeno davanje?

Imate li iskustva sa terapijom preparatima hijaluronske kiseline i plazme?

Dobio sam dvije različite preporuke- jedna je klasični D*epo medrol (već primljen sa prilično slabim efektom), a druga je primanje injekcija hijaluronske kiseline koje koštaju 100-120 KM po ampuli ( u tri navrata).
Slijedeći struku, proučio sam stručnu literaturu i iznenađen sam koliko su izvještaji kontradiktorni i nepouzdani...

Injekcije su namjenjene mojoj majci kojoj je ortoped ustanovio dijagnozu Gonarthrosis..

Pošto zaista nisam imao priliku sresti pacijente koji su primali tu terapiju, neophodna su mi iskustva iz prve ruke..

Hvala.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#3 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terap

Post by staradis »

Je li to isto sto daju za teniski lakat povredu

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#4 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terap

Post by CherryLips »

Mama je prije nekoliko godina primala hijal.kiselinu u koljeno i pravo joj je pomoglo,prije toga je svasta probavala,pila i deverala..
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#5 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terap

Post by Lacrosse »

To se u Americi zove Synvisc.

Ako nije uspjeo kortizol, opcije su ti Synvisc vs. total knee replacement (potpuna zamjena koljena).

Problem sinvisca je sto imas seriju inekcija da bi omogucio maksimalni efekat i sto one kostaju.

Medjutim, ako steroidi nisu pomogli, ne vidim da imas drugu opciju osim operacije.

Takodje je bitno gdje je vecina artritisa, da li je medialno ili ne.
Ako je artritis medialno a inekcija steroida lateralna, cesto se desi da ne ublazi bol, tako da mozes pokusati s steroidom ubrizganim medialno, tacno u kompartment u kojem je bol. Takodje je bitno da li su poslali sinovijalni fluid na analizu tokom prve inekcije steroida, da vide da se ne radi o gihtu, pseudogitu, i slicno, iako je to poprilicno rijetko.

Najbolje ti je da se konsultiras s nekim reumatologom, oni vide dovoljan broj slucajeva, mada je moja impresija da je Synvisc artificijala solucija koja je vrlo sigurna, dakle, inertna, i rijetko uzrokuje nus-efekte, jako je mnogo koriste kod veterana u Americi jer recimo osoba je stara i tesko bi se mogla operisati s potpunom zamjenom koljena ali joj je mobilnost nuzna, takve osobe cesto dobijaju ovu terapiju, problem je sto sporije djeluje od steroida, ali moguce je cak (ako ortopeda ili reumatologa nije strah) da kombiniras steroid i Synvisc, tako da steroid ublazi bol odmah, a Synvics ce poceti djelovati nakon nekoliko sedmica.

Takodje nebi bilo lose pokusati s Celebrexom ili Mobic-om tj. COX-2 inihibtorima (iako je vecina istrazivanja na Celebrexu fabrikovana, zajedno s Vioxxom koji je povucen u Americi s trzista). Ako to ne ide, onda operacija ali koljeno zamjeniti je notorno bolno, notorno tesko za rehabilitirati i notorno zajebano, ali ako imas povjerenje u hirurga i majku koja je manje vise zdrava, i vrlo hendikepirana s koljenom, onda treba razmotriti i tu opciju, naravno tek kad ove druge stvari ne uspiju.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15000336
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12851342
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14760806

I da zadnji savjet.
Koliko god kg imas x 3 = koliko kilograma nose koljena.
Dakle ako osoba ima 80kg x 3 = 240kg.
Ako izgubi 10kg = 70x3 = 210kg.
Razlika u nosenju 30kg na koljenima moze biti ogromna, ali kako izgubiti 10 kg kad ne mozes koristiti koljena?
Mozes samo da ne jedes, i eventualno bazen i neka aktivnost gornjih ekstremiteta, mozda stacionirani biciklo i slicno.

http://ccjm.org/content/73/10/897.full.pdf
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#6 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terap

Post by dr.gog »

Lacrosse wrote:
I da zadnji savjet.
Koliko god kg imas x 3 = koliko kilograma nose koljena.
Dakle ako osoba ima 80kg x 3 = 240kg.
Ako izgubi 10kg = 70x3 = 210kg.
Razlika u nosenju 30kg na koljenima moze biti ogromna, ali kako izgubiti 10 kg kad ne mozes koristiti koljena?
Mozes samo da ne jedes, i eventualno bazen i neka aktivnost gornjih ekstremiteta, mozda stacionirani biciklo i slicno.

http://ccjm.org/content/73/10/897.full.pdf
Hvala, na ovo sam potpuno zaboravio!!....

Čujem da je praksa (ovdje u Sarajevu) dati tri injekcije hijaluronske k. u toku 3 sedmice,dok je operacija ne baš omiljena metoda.. za tri injekcije je potrebno, recimo kod prof.Gavrankapetanovića , 450 KM (davanje je 50 KM, osim djeci).

U vezi lokacije apliciranja, mislim da je ortoped tačno odredio jer sam vidio da palpira i prati bolnost lateralno, plus što je rtg snimak ukazao da NEMA slobodne tečnosti uz konstataciju "nema prekida kontinuiteta" i "lakše osteopenične izmjene".

Aspiracijom tokom injiciranja nije izvučena ni kap tečnosti, što je po meni dobar znak :roll: .

Nakon 7 dana od injekcije , pojavio se i umjeren bol u križima, pa je određen Ambene(phenylbutazon), injekcija, 3 komada na svaki drugi dan po jedna. Nisam se osjećao ugodno dajući ga jer ne volim fenilbutazon...Zvuči mi previše 3 komada unutar sedmice..

Glavni ortoped odjela je pomenuo MRI koljena i odmah je pitao da li je De.po m. dat sa Lidocainom.Pretpostavljam da su očekivali da bol nestane..

Možda da se ponovi sa ** No links ** m.? Ili odmah ići sa drugim preparatom?

Operacija- nisam siguran da ovdje postoji dovoljno visok nivo opreme i znanja, posebno rehabilitacije..
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#7 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terap

Post by Lacrosse »

Cudno mi to zvuci dr.gog.

Prvo, ako je osteoartritis odmaklog stadija, tj. kost na kost, taj proces stvara efuziju i mora postojati nesto tecnosti na koljenu. Dakle, ako je odmaklog stadija. Ako nije odmaklog stadije vec tipicni osteoartritis starije osobe, to moze da ima svoje epizode pojacanog bola ako se pretjera sa aktivnoscu ali ta bol oscilira i trebalo bi da se s vremenom smanji bez da ista ucinis. Zbog toga prvo je pitanje da li je uopste inekcija dosla do sinovijuma ili ne. Ako je ubrizgao steroid mimo sinovijuma jasno da nece moci doci do zeljene akcije. Lidocaine i steroid se uvijek mjesaju jer lidocaine umanjuje bol odmah do sljedeceg dana, a steroidima treba oko 24 sata. Takodje aspirat koji bi uzeli trebao bi da ima jako mnogo leukocita, da bi bio konsistentant s inflamatornom reakcijom.

Drugo pitanje medjutim, je da li bol u koljenu uopste ima ista s koljenom ili dolazi iz ledja. MRI je jako dobar test da se vidi da li su ligamenti prezervirani, da li su meniskusi cijeli ili su poderani, ukoliko bol dolazi iz koljena, nema efuzije, i tu je tek nesto osteopenije, to nije osteoartirtis posljednjeg stadija, i moguce je da se radi o problemima sa ledjima vs. problem ligamenata i meniskusa iz koljena.

Ti odluci sta je bitnije. Da li je bitnije prava dijagnoza a mati ti moze da zivi s tim mjesec dana dok vrsi pretrage ili ti je bitnije da se ublazi bol pa da onda polako vrsite pretrage. Ako ne moze da zivi, probaj opet lidocaine + dexamethasone inekcija, s pokusajem aspiracije sinovijuma. Ako ti je bitnija dijagnoza, idi na MRI koljena pa ako taj nalaz kaze da nema totalno ostecenih ligamenata, da nema poderanih meniskusa da nema velike efuzije na koljenu, onda znas da bol dolazi iz ledja, i maskira se kao da je problem u koljenu.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#8 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terap

Post by dr.gog »

Lacrosse wrote:Cudno mi to zvuci dr.gog.

Prvo, ako je osteoartritis odmaklog stadija, tj. kost na kost, taj proces stvara efuziju i mora postojati nesto tecnosti na koljenu. Dakle, ako je odmaklog stadija. Ako nije odmaklog stadije vec tipicni osteoartritis starije osobe, to moze da ima svoje epizode pojacanog bola ako se pretjera sa aktivnoscu ali ta bol oscilira i trebalo bi da se s vremenom smanji bez da ista ucinis. Zbog toga prvo je pitanje da li je uopste inekcija dosla do sinovijuma ili ne. Ako je ubrizgao steroid mimo sinovijuma jasno da nece moci doci do zeljene akcije. Lidocaine i steroid se uvijek mjesaju jer lidocaine umanjuje bol odmah do sljedeceg dana, a steroidima treba oko 24 sata. Takodje aspirat koji bi uzeli trebao bi da ima jako mnogo leukocita, da bi bio konsistentant s inflamatornom reakcijom.

Drugo pitanje medjutim, je da li bol u koljenu uopste ima ista s koljenom ili dolazi iz ledja. MRI je jako dobar test da se vidi da li su ligamenti prezervirani, da li su meniskusi cijeli ili su poderani, ukoliko bol dolazi iz koljena, nema efuzije, i tu je tek nesto osteopenije, to nije osteoartirtis posljednjeg stadija, i moguce je da se radi o problemima sa ledjima vs. problem ligamenata i meniskusa iz koljena.

Ti odluci sta je bitnije. Da li je bitnije prava dijagnoza a mati ti moze da zivi s tim mjesec dana dok vrsi pretrage ili ti je bitnije da se ublazi bol pa da onda polako vrsite pretrage. Ako ne moze da zivi, probaj opet lidocaine + dexamethasone inekcija, s pokusajem aspiracije sinovijuma. Ako ti je bitnija dijagnoza, idi na MRI koljena pa ako taj nalaz kaze da nema totalno ostecenih ligamenata, da nema poderanih meniskusa da nema velike efuzije na koljenu, onda znas da bol dolazi iz ledja, i maskira se kao da je problem u koljenu.
U vražju mater, znao sam da bi trebali obratiti pažnju na leđa..nema logike da nema tečnosti, a bol je tako jaka. Drugo, ovaj stari ortoped je bio JAKo iznenađen jer je bol "još uvijek tu".

Danas sam odustao od fenilbutazona i dao stari dobri Analgin(metamizol-sodium) muskularno, otprilike 1300 miligrama.
Prvi je to analgetik na koji je reagovala kako treba - prvo je bio Voltaren, pa Dexomen (dexketoprofen), zatim D.Epo m.
i.a...

Dakle, vidim da bi MRI dao pravu sliku...magnet donjeg dijela leđa. Najlakše im je izgleda bilo uz gonarthrosis dodati i syndroma lumbale, pa zveknuti odmah je**i fenilbutazon..Ko mi je kriv što odmah nisam konzultirao šefa, već peglanje sa kabinetskim pregledom uz obični rtg koljena...Da je barem žuč ili kila u pitanju, znao bih odmah šta ću i kako ću...

Sad moram naći način da MRI obavim što prije. Hvala na savjetima, dužnik sam ti :) :wink:
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#9 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by Pauza »

Vidim da je tema iz 2013. godine...

Da li postoji neki napredak na ovom polju a da neko u Sarajevu ima ekspetizu iz ove oblasti i rada sa bolesnicima koji pate od reumatoidnog artritisa?
Osobi sa RA su "propala" koljena totalno i neki ljekari kažu treba operacija i zamjena, ali to je rizik za bolesnika sa RA jer prima bio terapiju. Čuo sam da imaju te inekcije u koljeno i da pomažu. Kome u Sarajevu otići da se to što prije završi i da bude kvalitetno. Hvala. :thumbup:
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#10 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by desperate housewife »

Ja sam čula da te injekcije pomažu da se očuva postojeća hrskavica, ali ne postoji način da se injekcijom bukvalno ubrizga nova hrskavica, za to nema šanse.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#11 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by skvo »

Da podignem staru temu i dam doprinos ličnim iskustvom.

Bol je počela u januaru sa novim poslom, a do posla strmo brdo. Uz brdo i nekako, ali nizbrdo skoro pa nikako. I onda izolacija, ne mozeš u bolnicu (Gradina, Tuzla), sjedi, šuti i trpi. A trpilo se. Bol je postala jača, čak i kad ništa ne radim, ispod koljena zategnuto, ne mogu ispraviti nogu do kraja, teška noga ma pomać je ne mogu, šepam, otok, svako malo me trzne naprijed i izgubim ravnotežu...

Elem, otvorile se privatne ordinacije, uradim RTG i u drugu privatnu na pregled. Pregledom sa ultrazvukom utvrđeno da imam vodenu cistu u zadkoljenoj jami (ovako piše na nalazu) i gonarthrosis 1. sin synovitis reactiva art genus 1. sin. Narodski, istrošena hrskavica.

Doktor preporučio punkciju ciste i apliciranje ** No links ** medrola, ali ja odbijem, strah me bilo, a boli...glupo, ali eto, jače od mene. U međuvremenu obloge od acidi borici, fastum gel, etol forte i muskoflex. Nije tu bilo neke pomoći i prije dvije sedmice odem na punkciju ciste i aplikaciju prvog ** No links ** medrola. Ne traje to dugo, par minuta, ali boli. Posebno kad je doktor pritisnuo cistu. Poslije toga aplikacija ** No links ** medrola isto boli, osjećaj pritiska u koljenu. Preporučeno mi je da ne savijam koljeno, da se ponašam kao da imam gips, koliko je to naravno moguće. Boljelo je koljeno i dalje, ponekad me trzne, ali sve manje. Zategnutost koljena prestala, zbog punkcije ciste, bol se drastično smanjila, noga lakša. Juče sam primila drugi ** No links ** medrol, više je boljelo nego prvi put, ali danas skoro da mogu normalno hodati, ali i dalje ne trebam savijati koljeno. Jutros se protegnem sa obje noge, ah ljepote :)

Kao opcije nekom budućem liječenju doktor je spomenuo ubrizgavanje onih skupih injekcija, ne znam kako se zovu ili za 10-15 godina umjetno koljeno koje je zadnja opcija ali dobar izbor za ostatak života. A meni 45 godina- O tom po tom.

Sljedeći utorak još jedan ** No links ** medrol i onda fizikalna terapija. To neću morat plaćat.
Troškova što se tiče
RTG 40KM
UZ 50KM
pregled 40KM
apoteka 60KM (lijekovi, acidi borici, ** No links ** medrol, krema)
Tri injekcije 120KM

Uglavnom, značajan napredak osjetim, nadam se najboljem. Svaka informacija dobro dođe pa se nadam da će i ovo moje iskustvo nekome vrijediti.

Voljela bih da se javi dr. gog da napiše kako je prošlo liječenje ko njega.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#12 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by skvo »

DEPOMEDROL piše tamo gdje je no links
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#13 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by ovo_malo_duse »

Evo da ti ja napisem iskustvo moje mame. Moja mati ima u principu unistena koljena, pogotovo na lijevoj nozi gdje je popuno potroseno i u biti je kost na kost. Operacija nije opcija zbog godina i zdravlja i onda smo potrazili opcije sta da radimo.** No links ** MEDROL je bio prva opcija ali to je kratkorocno . Medrol nije lijek koji lijeci - medrol je tip Analgetika koji ublazava bol ili zamrzne receptore pa ne osjecas bol. Ima problematicne nus pojave.
To je funkcionisalo jedno vrijeme i onda smo dobili info za ove injekcije sa HIJALURONSKA KISELINOM.
Ne mogu da nadjem koja vrsta ali znam da smo ih kupovali u apoteci na Malti (125 KM ) stara pimila 5 komada (jedna sedmicno). Poslije prve dvije jedino sto je osjetila je bio bol i ukocenost zbog lubrikanta u koljenu. Cak je htjela da odustane...
ALI nakon trece je vec osjetila olaksanje. 2 sedmice nakon 5_te injekcije otok koji je bio stalna pojava je nestao i pokretnost koljena se vratila i bol je nestala. Vjeruj mi zena je starija ima dosta zdravstvenih problema,ima problema i sa kilazom a mora da krece se konstano evo da kucnem u drvo vec 2 godine nema problema sa koljenima uopste. Koliko ce to jos drzati ne znam ali nije imala nikakvu nus pojavu, koliko znam samo nesmijes biti alergican na piletinu i jaja.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#14 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by skvo »

Drago mi je da si se javio da mogu pročitati još jedno iskustvo, i to pozitivno.

Ja sam prošli utorak primila zadnji DEPOMEDROL i osjećam se mnogo bolje. I dalje imam povremene bolove i nekakvu težinu u lijevoj nozi, ali mnogo, mnogo je bolje. Skoro da normalno hodam, više me je strah i štedim nogu. Kad se umorim onda malo vučem nogu kao Her Flick iz Alo alo :D Vjerujem da će doći vrijeme za te injekcije koje je tvoja mama primila.

Moja tetka ima 79 godina i nedavno je primila jednu injekciju, pa sad opet treba drugu. Kaže "nije da mi nije pomoglo" :)

Interesantno da je to u Sarajevu 125KM. Sestra mi kaže da su injekcije njoj preporučene 300KM. Sutra mi trebaju javiti drugarica i rođak koliko su kod nas te injekcije, a ti ako slučajno nađeš koje su te koje je tvoja mama primila, javi molim te.
zoraja
Posts: 20
Joined: 15/05/2012 15:35

#15 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by zoraja »

Evo da i ja malo podignem ovu temu. Već tri godine imam dijagnosticiranu gonartrozu. Da napomenem da je dijagnoza uspostavljena nako RTG snimka, nisu mi dali da radim MRI. Kada sam prvi put prije tri godine, išao ortopedu na Koševo, prepisao mi je glukozamin tablete. Pio sam i dok sam pio, koljeno je bilo odlično. Ćim sam prestao sa uzimanjem tableta, bol se povratila. Krajem prošle godine , odem ponovo doktoru, ovaj put u Opću bolnicu. Ortoped neki mlad, nadobudan, nakon što je 10 sekundi gledao snimak, kaže gonartroza, progresivna, pij tablete za bolove. Za ne povjerovat. I doviđenja, samo da me što prije izbaci. Obzirom da mi sad treba nešto jače od glukozamina, jedan drugi doktor, kiropraktičar, mi je preporučio Elasi Joint. Počeo sam piti, i pboljšanje sam osjetio tek nakon mjesec dana. Evo već drugi mjesec pijem Elasti Joint i koljeno ide od dobrog ka odličnom. Svijestan sam da ćim presanem piti opet će početi bolovi i loša pokretljivost, ali šta je tu je. Moje pitanje je: da li ima u Sarajevu ozbiljan ortoped koji bi me uputio na MRI i da se ozbiljno pozabavi mojim slučajem. Da napomenem da imam 53 godine,i nemam viška kila, čak dapače, jedno 10 kg ispod idealne težine.
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#16 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by merk030 »

Malo nevezano za temu, da li je neko radio rekonstrukciju prednjeg kriznog ligamenta, sređivanje meniskusa u Sarajevu, zanimaju me iskustva, da li se kvalitetno odradi i sl.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#17 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by ovo_malo_duse »

skvo wrote: 10/06/2020 14:26 Drago mi je da si se javio da mogu pročitati još jedno iskustvo, i to pozitivno.

Ja sam prošli utorak primila zadnji DEPOMEDROL i osjećam se mnogo bolje. I dalje imam povremene bolove i nekakvu težinu u lijevoj nozi, ali mnogo, mnogo je bolje. Skoro da normalno hodam, više me je strah i štedim nogu. Kad se umorim onda malo vučem nogu kao Her Flick iz Alo alo :D Vjerujem da će doći vrijeme za te injekcije koje je tvoja mama primila.

Moja tetka ima 79 godina i nedavno je primila jednu injekciju, pa sad opet treba drugu. Kaže "nije da mi nije pomoglo" :)

Interesantno da je to u Sarajevu 125KM. Sestra mi kaže da su injekcije njoj preporučene 300KM. Sutra mi trebaju javiti drugarica i rođak koliko su kod nas te injekcije, a ti ako slučajno nađeš koje su te koje je tvoja mama primila, javi molim te.
Ima razlicitih proizvodjaca ali sve se svodi na isto, kolicina Hyalurona u dozi . Mi smo koristili Ostenil imas ga sa 20 ili 40 mg HA . Znam da je prije 2 godine kostao 125 KM komad ( gotova sprica) vjeruj mi da ne znam da li je bio 20 ili 40 mg ( prije ce biti 40) i nigdje ga nije bilo osim te Apoteke na Malti na cosku koja se vidi kad se vozis u smijeru prema carsiji prije raskrsnice na Malti na desnoj strani ( da dodjes do Apoteke moras okolo haman do mosta pa desno uci). Znam isto da je prijatelju donosio brat iz Svice i da su tamo bile skuplje ista vrsta. Imas dosta toga na netu ja se sjecam da sam noci provodio citajuci. Vrlo je bitno kako se ubrizgava. To moze samo ortoped i mora biti poptpuno sterilno jer se koljeno koje je izoliran sistem otvara prilikom ubrizgavanja.
Znam da je bila operaciona svaki put kad je stara primala...
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#18 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by skvo »

ovo_malo_duse wrote: 11/06/2020 14:17
skvo wrote: 10/06/2020 14:26 Drago mi je da si se javio da mogu pročitati još jedno iskustvo, i to pozitivno.

Ja sam prošli utorak primila zadnji DEPOMEDROL i osjećam se mnogo bolje. I dalje imam povremene bolove i nekakvu težinu u lijevoj nozi, ali mnogo, mnogo je bolje. Skoro da normalno hodam, više me je strah i štedim nogu. Kad se umorim onda malo vučem nogu kao Her Flick iz Alo alo :D Vjerujem da će doći vrijeme za te injekcije koje je tvoja mama primila.

Moja tetka ima 79 godina i nedavno je primila jednu injekciju, pa sad opet treba drugu. Kaže "nije da mi nije pomoglo" :)

Interesantno da je to u Sarajevu 125KM. Sestra mi kaže da su injekcije njoj preporučene 300KM. Sutra mi trebaju javiti drugarica i rođak koliko su kod nas te injekcije, a ti ako slučajno nađeš koje su te koje je tvoja mama primila, javi molim te.
Ima razlicitih proizvodjaca ali sve se svodi na isto, kolicina Hyalurona u dozi . Mi smo koristili Ostenil imas ga sa 20 ili 40 mg HA . Znam da je prije 2 godine kostao 125 KM komad ( gotova sprica) vjeruj mi da ne znam da li je bio 20 ili 40 mg ( prije ce biti 40) i nigdje ga nije bilo osim te Apoteke na Malti na cosku koja se vidi kad se vozis u smijeru prema carsiji prije raskrsnice na Malti na desnoj strani ( da dodjes do Apoteke moras okolo haman do mosta pa desno uci). Znam isto da je prijatelju donosio brat iz Svice i da su tamo bile skuplje ista vrsta. Imas dosta toga na netu ja se sjecam da sam noci provodio citajuci. Vrlo je bitno kako se ubrizgava. To moze samo ortoped i mora biti poptpuno sterilno jer se koljeno koje je izoliran sistem otvara prilikom ubrizgavanja.
Znam da je bila operaciona svaki put kad je stara primala...
Rođak kaže da su platili 300 KM. Možda je veća količina hyalurona u dozi jer se ne primaju svake sedmice kao što je slučaj kod tvoje majke.

U svakom slučaju ću dobro istražiti, raspitati se o svemu a ortopeda imam.

Hvala ti
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#19 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by Cossack »

zoraja wrote: 10/06/2020 17:33 Evo da i ja malo podignem ovu temu. Već tri godine imam dijagnosticiranu gonartrozu. Da napomenem da je dijagnoza uspostavljena nako RTG snimka, nisu mi dali da radim MRI. Kada sam prvi put prije tri godine, išao ortopedu na Koševo, prepisao mi je glukozamin tablete. Pio sam i dok sam pio, koljeno je bilo odlično. Ćim sam prestao sa uzimanjem tableta, bol se povratila. Krajem prošle godine , odem ponovo doktoru, ovaj put u Opću bolnicu. Ortoped neki mlad, nadobudan, nakon što je 10 sekundi gledao snimak, kaže gonartroza, progresivna, pij tablete za bolove. Za ne povjerovat. I doviđenja, samo da me što prije izbaci. Obzirom da mi sad treba nešto jače od glukozamina, jedan drugi doktor, kiropraktičar, mi je preporučio Elasi Joint. Počeo sam piti, i pboljšanje sam osjetio tek nakon mjesec dana. Evo već drugi mjesec pijem Elasti Joint i koljeno ide od dobrog ka odličnom. Svijestan sam da ćim presanem piti opet će početi bolovi i loša pokretljivost, ali šta je tu je. Moje pitanje je: da li ima u Sarajevu ozbiljan ortoped koji bi me uputio na MRI i da se ozbiljno pozabavi mojim slučajem. Da napomenem da imam 53 godine,i nemam viška kila, čak dapače, jedno 10 kg ispod idealne težine.
Ako ti nije problem dati 200 KM imaš CT snimanje, pregled i davanje nalaza od strane doktora u Eurofarm-u.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#20 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by Altsa »

Cossack wrote: 26/06/2020 09:18
zoraja wrote: 10/06/2020 17:33 Evo da i ja malo podignem ovu temu. Već tri godine imam dijagnosticiranu gonartrozu. Da napomenem da je dijagnoza uspostavljena nako RTG snimka, nisu mi dali da radim MRI. Kada sam prvi put prije tri godine, išao ortopedu na Koševo, prepisao mi je glukozamin tablete. Pio sam i dok sam pio, koljeno je bilo odlično. Ćim sam prestao sa uzimanjem tableta, bol se povratila. Krajem prošle godine , odem ponovo doktoru, ovaj put u Opću bolnicu. Ortoped neki mlad, nadobudan, nakon što je 10 sekundi gledao snimak, kaže gonartroza, progresivna, pij tablete za bolove. Za ne povjerovat. I doviđenja, samo da me što prije izbaci. Obzirom da mi sad treba nešto jače od glukozamina, jedan drugi doktor, kiropraktičar, mi je preporučio Elasi Joint. Počeo sam piti, i pboljšanje sam osjetio tek nakon mjesec dana. Evo već drugi mjesec pijem Elasti Joint i koljeno ide od dobrog ka odličnom. Svijestan sam da ćim presanem piti opet će početi bolovi i loša pokretljivost, ali šta je tu je. Moje pitanje je: da li ima u Sarajevu ozbiljan ortoped koji bi me uputio na MRI i da se ozbiljno pozabavi mojim slučajem. Da napomenem da imam 53 godine,i nemam viška kila, čak dapače, jedno 10 kg ispod idealne težine.
Ako ti nije problem dati 200 KM imaš CT snimanje, pregled i davanje nalaza od strane doktora u Eurofarm-u.
https://mojdoktor.ba/zdravstvena-ustano ... a962000000
User avatar
Distortion
Posts: 2844
Joined: 08/09/2007 19:56

#21 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by Distortion »

Tražim HYALUBRIX injekciju 60 g (FIDIA) i u Tuzli prodaju 295 KM. Sumanjm da bilo gdje može da se nađe ispod 280 KM. Ako neko ima saznanja gdje se može nabaviti jeftinije neka podijeli na temi info.
Okidoki123
Posts: 2
Joined: 23/08/2020 01:07

#22 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by Okidoki123 »

ovo_malo_duse wrote: 10/06/2020 09:45 Evo da ti ja napisem iskustvo moje mame. Moja mati ima u principu unistena koljena, pogotovo na lijevoj nozi gdje je popuno potroseno i u biti je kost na kost. Operacija nije opcija zbog godina i zdravlja i onda smo potrazili opcije sta da radimo.** No links ** MEDROL je bio prva opcija ali to je kratkorocno . Medrol nije lijek koji lijeci - medrol je tip Analgetika koji ublazava bol ili zamrzne receptore pa ne osjecas bol. Ima problematicne nus pojave.
To je funkcionisalo jedno vrijeme i onda smo dobili info za ove injekcije sa HIJALURONSKA KISELINOM.
Ne mogu da nadjem koja vrsta ali znam da smo ih kupovali u apoteci na Malti (125 KM ) stara pimila 5 komada (jedna sedmicno). Poslije prve dvije jedino sto je osjetila je bio bol i ukocenost zbog lubrikanta u koljenu. Cak je htjela da odustane...
ALI nakon trece je vec osjetila olaksanje. 2 sedmice nakon 5_te injekcije otok koji je bio stalna pojava je nestao i pokretnost koljena se vratila i bol je nestala. Vjeruj mi zena je starija ima dosta zdravstvenih problema,ima problema i sa kilazom a mora da krece se konstano evo da kucnem u drvo vec 2 godine nema problema sa koljenima uopste. Koliko ce to jos drzati ne znam ali nije imala nikakvu nus pojavu, koliko znam samo nesmijes biti alergican na piletinu i jaja.
Okidoki123
Posts: 2
Joined: 23/08/2020 01:07

#23 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by Okidoki123 »

Pozdrav,Da li mozete da mi napisete koji doktor je vasoj majci davao te injekcije i u kojoj apoteci na Malti se mogu kupiti?I moja majka ima velikih peoblema sa koljenima.Primala je prije 7 g injekcije Xialgam i jako su joj pomogle al je dr.kod kog je isla na zalost umro.Trebalo bi te injekcije ponoviti jer se trose kao i prirodna hrskavica.Lijep pozdrav
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#24 Re: "Injekcije u koljeno"-gonartroza i vaša iskustva u terapiji

Post by ovo_malo_duse »

Pozdrav. Ortoped je bio kod Tawila. Stvarno ne znam kako se zove. Stariji ciko bio je ljekar stare generacije. Za apoteku sam napisao gdje se nalazi a kako se zove ne znam.
To moze svaki ortoped samo mora biti u sterilnim uslovima jer koljeno je zatvoreno.
Post Reply