Inicijativa za vraćanje predratnih naziva ulica

Ulice u BiH gradovina trebale bi se nazivati

Po značajnim ličnostima
6
38%
Brojevima
4
25%
Po drveću i cvijeću
6
38%
 
Total votes: 16

mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#76

Post by mIRCerka »

Alfons Kauders wrote:a nije lose ni osvrnuti se na malo noviju historiju.... npr... u januaru sljedece godine ce se napuniti 15 godina od ubistva hakije turajlica, i gjde covjek dobi ulicu ? na dobrinji, zna se... i sumnjam da igdje drugo u bih ima ulicu...irfan ljubijankic ? znam da bolnica u bihacu nosi ime po njemu i to je to... jos jedan primjer... najljepsu ulicu u tuzli nazvase po aliji, a dzemo bijedic dobio sokak u kojem stoje 3-4 kuce...
Hakija Turajlic je dobio ulicu tamo gdje treba: na 20ak metara od mjesta njegove pogibije.
Po njemu se zove ulica koja je prije nosila naziv Spasenije Cane Babovic.

Meni je ok lokacija, a bice mi TAMAN kad naprave OBILJEZJE da se zna gdje, kako i kad, kao i od strane koga, je ubijen.


Sad sam googlala da vidim ko je Eniz Cocalic (bivse Koste Abrasevica u C5) i jedino sto nadjoh je http://www.bhdani.com/arhiva/251/spiskovib1.shtml

spiskovi poginulih branitelja....

:(
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#77

Post by valterbranisarajevo »

mIRCerka wrote:
Alfons Kauders wrote:a nije lose ni osvrnuti se na malo noviju historiju.... npr... u januaru sljedece godine ce se napuniti 15 godina od ubistva hakije turajlica, i gjde covjek dobi ulicu ? na dobrinji, zna se... i sumnjam da igdje drugo u bih ima ulicu...irfan ljubijankic ? znam da bolnica u bihacu nosi ime po njemu i to je to... jos jedan primjer... najljepsu ulicu u tuzli nazvase po aliji, a dzemo bijedic dobio sokak u kojem stoje 3-4 kuce...
Hakija Turajlic je dobio ulicu tamo gdje treba: na 20ak metara od mjesta njegove pogibije.
Po njemu se zove ulica koja je prije nosila naziv Spasenije Cane Babovic.

Meni je ok lokacija, a bice mi TAMAN kad naprave OBILJEZJE da se zna gdje, kako i kad, kao i od strane koga, je ubijen.


Sad sam googlala da vidim ko je Eniz Cocalic (bivse Koste Abrasevica u C5) i jedino sto nadjoh je http://www.bhdani.com/arhiva/251/spiskovib1.shtml

spiskovi poginulih branitelja....

:(

Ovo sam i ja mislio napisati, mada se zvanično, kao mjesto njegove pogibije navodi Kasindolska - ali to tu negdje između...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#78

Post by mostarac »

Istocni Mostar je jedino mjesto u BiH gdje ulice nisu mjenjale nazive. Bilo je ponesto po selima, ali sam grad, tj. istocni dio samog grada nije promjenio ime nijedne jedine ulice tako da i danas stoje sve prijeratne ulice. Imamo Titovu u cijeloj njenoj duzini, stoji i Gojka Vukovica, stoji i Rade Bitange i Ivana Krndelja i Mladena Balorde i Bulevar Narodne Revolucije i Alekse Šantića (Dio te ulice u zap. Mostaru je preimenovan u Mile Budaka), 29. hercegovacke udarne divizije... Istina u istocnom Mostaru je to bilo i nemoguce uciniti jer recimo ulica Gojka Vukovica nosi ime po covjeku cija je kompletna porodica izginula u partizanima i u cijoj kuci je poceo ustanak u Mostaru kada je njegova zena bacila bombu na skupinu ustasa koji su joj usli u avliju, zatim Mladen Balorda je narodni heroj iz ulice koja nosi njegovo ime, pa ulica Brace Fejic nosi ime po 4 brata koja su poginula u partizanima. S druge strane kad se predje u zapadni Mostar promjenjen su sve ulice koje mirisu na antifasizam, a islo se tako daleko da su recimo promjenili ime ulice Matije Gubeca u Franjevacka, a cak ni Tudjman Matiju Gubeca nije skidao sa tabli, ni Rudarska nije vise Rudarska, a Avenija 14. Februar koja je nosila ime po danu oslobodjenja mostara od fasizma, je danas Kralja Tomislava. Od istaknutih ustasa imamo Milu Budaka i Ulicu Vokica i Lorkovica. Bio je i Jure Francetic, ali ga je ako se ne varam jos Hans Kosnik skinuo sa tabli. Ima i 15-ak ulica po biskupima i fratrima, od kojih su mnogi totalni anonimusi za Mostar, ali nema recimo ulice biskupa Alojzija Misica, koji je bio antifasisticki nastrojen biskup, sa stazom od 30 godina sluzbe, koji je osudio ustaske zlocine po hercegovini nad srbima i prijetio paklom svim zlocincima i umro pod nerazjasnjenim okolnostima 1942. godine. Promjenjena je i Ulica Ante Zuanica, jer je bio Hrvat antifasista, a sad je to ulica Kralja Zvonimira. Ulica narodnog heroja Dr. Safeta Mujica je Kneza Domagoja i tako se moze nabrajati do sutra. Imamo i ulicu Alojzija Stepinca, koji htjeli to susjedi priznati ili ne izaziva revolt i vrijedja gradjane srpske nacionalnosti obzirom na sramotnu ulogu katolicke crkve u 2. sv. r. na ovim prostorima. To sto je njega vatikan proglasio svecem nema nikakve veze, jer Vatikan je druga drzava.

Isto tako mislim da komisije za promjenu naziva imena ulica ne mogu nikada doci do rjesenja, jer se ova zemlja nije odredila jasno prema fasizmu i antifasizmu. U nas imamo situaciju da su nam na vlasti i da narod glasa za fasiste, koji se u svrhu politicke koristi ponekad i teska srca deklarisu kao antifasisti. U takvoj atmosferi je nemoguce donijeti odluku o promjeni naziva ulica, a da ta odluka ima smisla i da ne predstavlja surogat i nakaradu. Iz tog razloga do nekih boljih vremena ulicama treba dati brojcane nazive ili ih nazivati po naseljima u kojima se nalaze. To je jedino sto moze proci. Sve ostalo ce stvoriti jos vecu nakaradu.
Garibaldi
Posts: 102
Joined: 01/03/2007 21:40
Location: Bec, Austrija

#79

Post by Garibaldi »

mostarac wrote:Istocni Mostar je jedino mjesto u BiH gdje ulice nisu mjenjale nazive. Bilo je ponesto po selima, ali sam grad, tj. istocni dio samog grada nije promjenio ime nijedne jedine ulice tako da i danas stoje sve prijeratne ulice. Imamo Titovu u cijeloj njenoj duzini, stoji i Gojka Vukovica, stoji i Rade Bitange i Ivana Krndelja i Mladena Balorde i Bulevar Narodne Revolucije i Alekse Šantića (Dio te ulice u zap. Mostaru je preimenovan u Mile Budaka), 29. hercegovacke udarne divizije... Istina u istocnom Mostaru je to bilo i nemoguce uciniti jer recimo ulica Gojka Vukovica nosi ime po covjeku cija je kompletna porodica izginula u partizanima i u cijoj kuci je poceo ustanak u Mostaru kada je njegova zena bacila bombu na skupinu ustasa koji su joj usli u avliju, zatim Mladen Balorda je narodni heroj iz ulice koja nosi njegovo ime, pa ulica Brace Fejic nosi ime po 4 brata koja su poginula u partizanima.
Mostarac,

Svaka cast za ovo.
Za neupucene, Mile Budak je bio ministar prosvjete u NDH. Ostao je upamcen po tome stavovima da trecinu Srba treba pobiti, trecinu protjerati, trecinu pokatoliciti. E sada da neko daje ulice osvjedocenom klerofasisti na kraju XX stoljeca u Evropi je zaista dublji sociolosko-psiholoski problem.
Sa druge strane kad se predje u zapadni Mostar promjenjen su sve ulice koje mirisu na antifasizam, a islo se tako daleko da su recimo promjenili ime ulice Matije Gubeca u Franjevacka, a cak ni Tudjman Matiju Gubeca nije skidao sa tabli, ni Rudarska nije vise Rudarska, a Avenija 14. Februar koja je nosila ime po danu oslobodjenja mostara od fasizma, je danas Kralja Tomislava. Od istaknutih ustasa imamo Milu Budaka i Ulicu Vokica i Lorkovica. Bio je i Jure Francetic, ali ga je ako se ne varam jos Hans Kosnik skinuo sa tabli. Ima i 15-ak ulica po biskupima i fratrima, od kojih su mnogi totalni anonimusi za Mostar, ali nema recimo ulice biskupa Alojzija Misica, koji je bio antifasisticki nastrojen biskup, sa stazom od 30 godina sluzbe, koji je osudio ustaske zlocine po hercegovini nad srbima i prijetio paklom svim zlocincima i umro pod nerazjasnjenim okolnostima 1942. godine. Promjenjena je i Ulica Ante Zuanica, jer je bio Hrvat antifasista, a sad je to ulica Kralja Zvonimira. Ulica narodnog heroja Dr. Safeta Mujica je Kneza Domagoja i tako se moze nabrajati do sutra. Imamo i ulicu Alojzija Stepinca, koji htjeli to susjedi priznati ili ne izaziva revolt i vrijedja gradjane srpske nacionalnosti obzirom na sramotnu ulogu katolicke crkve u 2. sv. r. na ovim prostorima. To sto je njega vatikan proglasio svecem nema nikakve veze, jer Vatikan je druga drzava.
Ja apsurda. KC (katolicko crkva) proglasava za sveca covjeka koji ima toliko mrlja na sebi (ne bih sada detaljno o Stepincu), a nekoga kao Alojzije Misic, koji je svoj narod sluzio 30 godina u ne bas tako jednostavnim uslovima i velikim izazovima, i koji je jos vjerovatno okoncao zivot kao mucenik je danas potpuno izbacen, i tesko se dolazi do osnovnih podataka o njemu.
Ali bez obzira lik i djelo Alojzija Misica ostaje pouka da ovih ima dobrih ljudi u teskim vremenima,i da se stvarno na muci najbolje poznaju junaci.
Isto tako mislim da komisije za promjenu naziva imena ulica ne mogu nikada doci do rjesenja, jer se ova zemlja nije odredila jasno prema fasizmu i antifasizmu. U nas imamo situaciju da su nam na vlasti i da narod glasa za fasiste, koji se u svrhu politicke koristi ponekad i teska srca deklarisu kao antifasisti. U takvoj atmosferi je nemoguce donijeti odluku o promjeni naziva ulica, a da ta odluka ima smisla i da ne predstavlja surogat i nakaradu. Iz tog razloga do nekih boljih vremena ulicama treba dati brojcane nazive ili ih nazivati po naseljima u kojima se nalaze. To je jedino sto moze proci. Sve ostalo ce stvoriti jos vecu nakaradu.
Ma bagra koja pravda sebe i svoju stoku (pardon zivotinjama) od predaka, konstantno zivi u proslosti i svojim imaginarnim svijetovima, a sto je najgore odlucuju o drugima. Sjecam se uciteljice iz osnovne skole, inace je iz Krajine i ima begovsko porijeklo. O ovim stvarima i slicnim stvarima nam je jos kao djeci pricala, ali na nacin da razumijemo. Kada sam odrastao i ponovo se sreo sa njom, i kada smo se dotakli teme slicne ovoj vezeno za begovske porodice cije je i ona potomak, ona mi je rekla:``Pa zar ti mislis da bi mi postali begovi da nismo bili siledjije prema drugima, mozda oni jesu moji, ali ja necu braniti njihova nedjela vec stavise, stim se``.
Znaci moj Mostarac, problem je sa ljudima koji jos zive preko 60 godina unazad i sa njihovim kukaviclukom i perverznom osjecaju lojalnosti, kao i potpunim slijepilom za realan svijet.
uhljupce
Posts: 240
Joined: 16/05/2007 02:02

#80

Post by uhljupce »

Svaki grad u PC ima barem dvije ulice Svetog Save .........
Mensura
Posts: 23
Joined: 14/05/2007 00:40

#81

Post by Mensura »

jugoistocnjak wrote:
valterbranisarajevo wrote:Ovo je stanje u Sarajevu

http://www.centar.ba/images/pdf/Ostalo/ ... rajevu.pdf


Ko nema Acrobat Reader vrijeme je da ga nabaci :D
Uh, kako su "pometeni" antifasisti iz NOB-a.
Joj, bas ti hvala za ovo! Vala mi je bas dodijalo kad odem dole - svima kasnim na sastanke - dok nadjem ulicu :oops:

A i jesu nekad nekakva nakaradna imena davali, nikad necu zaboraviti, na moru negdje, cini mi se u Orebicu, "Setaliste zrtava fasizma"... Zato ulice treba da imaju imena tipa Hrastova, Brijestova, Prva, Treca, Petnaesta itd...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#82

Post by mIRCerka »

valterbranisarajevo wrote:
mIRCerka wrote:
Alfons Kauders wrote:a nije lose ni osvrnuti se na malo noviju historiju.... npr... u januaru sljedece godine ce se napuniti 15 godina od ubistva hakije turajlica, i gjde covjek dobi ulicu ? na dobrinji, zna se... i sumnjam da igdje drugo u bih ima ulicu...irfan ljubijankic ? znam da bolnica u bihacu nosi ime po njemu i to je to... jos jedan primjer... najljepsu ulicu u tuzli nazvase po aliji, a dzemo bijedic dobio sokak u kojem stoje 3-4 kuce...
Hakija Turajlic je dobio ulicu tamo gdje treba: na 20ak metara od mjesta njegove pogibije.
Po njemu se zove ulica koja je prije nosila naziv Spasenije Cane Babovic.

Meni je ok lokacija, a bice mi TAMAN kad naprave OBILJEZJE da se zna gdje, kako i kad, kao i od strane koga, je ubijen.


Sad sam googlala da vidim ko je Eniz Cocalic (bivse Koste Abrasevica u C5) i jedino sto nadjoh je http://www.bhdani.com/arhiva/251/spiskovib1.shtml

spiskovi poginulih branitelja....

:(

Ovo sam i ja mislio napisati, mada se zvanično, kao mjesto njegove pogibije navodi Kasindolska - ali to tu negdje između...
koliko se sjecam, Hakija je bio u francuskom transporteru, a vasic je ordinirao po kasindolskoj...
boucheron
Posts: 110
Joined: 20/10/2003 00:00

#83

Post by boucheron »

Krugman wrote:
boucheron wrote:
marijindvorac wrote:Jos ce neko nedajboze da isto predlozi i za Sarajevo pa tek onda belaja.
A sto bi to bilo belaja?Mozes li mi ti objasniti ko je Aziza Secerbegovic i po cemo ulica u Hrasnom treba da ima njeno ime?
Jeste covjece, ovi govnari iz SDA i SBiH su nadijevali ulice po anonimusima koji apsolutno nikakve drustvene zasluge nisu imali u nasim zivotima. Dok NOBELOVAC iz hemije, Vladimir Prelog, rodjeni Sarajlija, nema ulice u gradu - SRAMOTA ogromna.

Najbolje je krenuti vlastitim primjerom kolege.
I na socialnom su ukinuli ulucu Omera Maslica :roll: Dan danas je jos misterija.Jel to ideja ljudi koji su dosli u ovaj grad pa da se osjecaju opet kao kod kuce ili nesto ...?
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#84

Post by Papanka »

Jel to opet mjenjamo licne karte :D
rockinfreakapotamus
Posts: 133
Joined: 19/08/2006 13:25
Location: rajvosa

#85

Post by rockinfreakapotamus »

marijindvorac wrote:
boucheron wrote:
marijindvorac wrote:Jos ce neko nedajboze da isto predlozi i za Sarajevo pa tek onda belaja.
A sto bi to bilo belaja? Mozes li mi ti objasniti ko je Aziza Secerbegovic i po cemo ulica u Hrasnom treba da ima njeno ime?
Hos da kazes da bi se zamijenjena srpska imena povratila? Jebiga, moja je ulica bila Skerliceva. Intelektualac, kriticar, socijalni politicar... Nikakav srbokuran. Sada je Josipa Vrancasa. Kako je sada pa arhitekta iz austrijskog perioda vazniji i veci od Jovana? Well, samo zato sto se Skerlic zvao Jovan a ne Josip.
Znaci, udaralo se po srbima a posto je bilo takvo vrijeme, i uspjelo se.
I tacno: ko je A. Sacorbegovicka? Poznavala Aliju?!?
Sada mislis da ne bi bilo belaja od onih koji su kumovali izmjenama da vrate na staro?
Da se razumijemo, ovo je prazna diskusija. Ali u izmjenama stvari smrde do neba kako u Sarajevu tako i u Mostaru odnosnu Banjaluci.
Josip Vancaš je izgradio pola Sarajeva....
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#86

Post by chuchumbamayumbe »

E'o mene jopet...
Bez osvrtanja na "dokazanu multietnicnost" ostalih sredina (RS, zapadni Mostar...), u Sarajevu je na repertoaru tiha islamizacija, i to vec duzi niz godina, htio to neko proznati ili ne.
To se ne ogleda samo u nazivima ulica nego i mnogim drugim aspektima, pocevsi od rukovodecih kadrova, sansi za posao...
Kad smo vec kod ulica, moja je Nerkeza Smailagica, bivsa Spanskih boraca. Nije Nerkez jedini koji je poginuo u ratu, ali je izgleda zasluzio ulicu, garant zato sto mu je neko iz familije u opCini ili kantonu. Vazniji je jedan Nerkez od svih spanskih boraca. Mozda nekome jeste, ali kazem da nije fer...Poginule su hiljade ljudi (boraca) u Sarajevu, zasto bas Nerkez da dobije ulicu? Ili Semir Frasto?
Nemojte da me neko pogresno shvati, volim ovaj grad i ove ljude ali sa ovakvom politikom (federalnom, kantonalnom i opstinskom) ne-bosnjaci u ovome gradu se sve vise pocinju osjecati kao krmad u Teheranu!
Ne kazem da bi mi igdje drugo bilo bolje nego sto mi je ovdje, ali Sarajevo vise nije ni S od onoga sto je nekada bilo ili sto je zeljelo biti.
BTW, da li je nekome poznato sta se desavalo u petak ispod skole Fatima Gunic (Prvi Maj)? Sakupilo se pedesetak ljudi i klanjalli su dzumu na livadi?! Da nece jos jedna dzamija da se tu gradi, ili postoji neki drugi razlog? Prostrli ljudi nekakve staze, i klanjali. A Fahdovka na 100 metara odatle. Da to nisu neki novi fazoni? Fakat me interesuje.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#87

Post by basta sljezove boje »

amrica wrote:
basta sljezove boje wrote:suncokret, zasto ne navedes konkretne primjere? Je li problem sto je Ivan Krndelj postao Aziza Secerbegovic? Hajde nam onda reci ko je Ivan Krndelj i sta je on to uradio za Sarajevo? Je li problem sto je vojvoda Stepo postao Kulin ban? Sto je vojvoda Putnik postao Zmaj od Bosne? Sta je Sarajevo imalo od tih vojvoda? Je li ti nedostaje Mitar Trifunovic Uco iz Bosanskog Samca? Sarajevske heroje niko nije dirao - Valtera Perica je i dalje Valtera Perica. Gradski oci su vratili imena ulica kakva su bila prije rata - 1918. pa su iz tog razloga Porodicu Foht prebacili na Soukbunar.
Objasni zasto onda vise nema osnovne skole Valter Peric, nego je Vladislav Skaric. I gdje ti je ulica V. Perica?
ti si promasio ceo fudbal, ovdje niko nije spominjao skole. Ulica Valtera Perica tamo gdje je i bila
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#88

Post by basta sljezove boje »

suncokret13 wrote:p.s.

a sto i :
Palmira Toljatija ???

on je bio talijan,
.................
da i dokazano je da je iz cista mira silovao Claru Petraci, ako mislis da ulice trebaju nositi imenima po silovateljima nemamo potrebe dalje diskutirati
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#89

Post by danas »

basta sljezove boje wrote:
suncokret13 wrote:p.s.

a sto i :
Palmira Toljatija ???

on je bio talijan,
.................
da i dokazano je da je iz cista mira silovao Claru Petraci, ako mislis da ulice trebaju nositi imenima po silovateljima nemamo potrebe dalje diskutirati
a mozda da nazovemo ulicu po clari onda? i jos jednu, po evi braun? a sto ne i po ljubavnicima im? samo pitam...
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#90

Post by basta sljezove boje »

danas wrote:
a mozda da nazovemo ulicu po clari onda? i jos jednu, po evi braun? a sto ne i po ljubavnicima im?
ma jok. Najbolje kao u centru Mannheima po slovima, pa onda kazes moja adresa je M 5 5 :-D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#91

Post by danas »

basta sljezove boje wrote:
danas wrote:
a mozda da nazovemo ulicu po clari onda? i jos jednu, po evi braun? a sto ne i po ljubavnicima im?
ma jok. Najbolje kao u centru Mannheima po slovima, pa onda kazes moja adresa je M 5 5 :-D
moram se sloziti...
vec sam napisala -- sta fali 5th avenue and east 78th street... i mirna bosna...
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#92

Post by basta sljezove boje »

danas wrote:
basta sljezove boje wrote:
danas wrote:
a mozda da nazovemo ulicu po clari onda? i jos jednu, po evi braun? a sto ne i po ljubavnicima im?
ma jok. Najbolje kao u centru Mannheima po slovima, pa onda kazes moja adresa je M 5 5 :-D
moram se sloziti...
vec sam napisala -- sta fali 5th avenue and east 78th street... i mirna bosna...
... i sto je najbolje - imali bismo toliko zeljeni kontinuitet :-D

ima i ona furka Kaiserstrasse, Königsstrasse, Hauptstrasse - primjenjiva neovisno od toga ko je car, kralj, visoki predstavnik i slicno :-D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#93

Post by danas »

ima i tu nesto... u USA malo ulica nosi naziv po bilo kome... vecinom su to main st, east st, state st (ovo ne bi moglo U nas jer bi odmah neki htjeli da ima ulica republike srpske)... imaju ulice imenovane po drzavama (recimo massachusetts avenue, ali ni to ne bi islo iz istih razloga kao i state st), i skoro svaki grad ima alphabet streets i brojcane ulice ili avenije (pogotovo ovi gradovi sto su obicni grid)... u san diegu kad sam zivjela je bilo interesantno jer su ulice u kvartu bile poredane alfabetski ali nazvane po biljkama... oak street, pa pine street, pa quince street, pa redwood street, pa spruce street...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#94

Post by chuchumbamayumbe »

Ima jedna ulica u Njemackoj, zove se...Naguzimise straße... :)
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#95

Post by basta sljezove boje »

chuchumbamayumbe wrote:Ima jedna ulica u Njemackoj, zove se...Naguzimise straße... :)
bila je i u Sarajevu prije drugog svjetskog rata, ulicica pokraj danasnje Skenderije prema Grbavici, ne znam kako se danas zove, informacija je od dede :-D
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#96

Post by jugoistocnjak »

basta sljezove boje wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Ima jedna ulica u Njemackoj, zove se...Naguzimise straße... :)
bila je i u Sarajevu prije drugog svjetskog rata, ulicica pokraj danasnje Skenderije prema Grbavici, ne znam kako se danas zove, informacija je od dede :-D
Pa sta cemo? Da joj vratimo stari naziv onda? :D
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#97

Post by basta sljezove boje »

ima li smisla kazandziluk bez kazana? :lol:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#98

Post by chuchumbamayumbe »

basta sljezove boje wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Ima jedna ulica u Njemackoj, zove se...Naguzimise straße... :)
bila je i u Sarajevu prije drugog svjetskog rata, ulicica pokraj danasnje Skenderije prema Grbavici, ne znam kako se danas zove, informacija je od dede :-D
Zadav'o ga dedo u svoj vakat?! :-D
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#99

Post by valterbranisarajevo »

Prvo mjesto koje je u BiH imalo nazive ulica po cvijeću i drveću je bio Neum.

Što se tiče Mostara, kako piše u današnjem Oslobođenju, tamo je formirana komisija za promjenu naziva ulica. Kako kažu članovi komisije, najvjerovatnije je postignut kompromis - iz "zapadnog" Mostara će letiti ustaše, a iz "istočnog" izgleda, najvjerovatnije, na žalost partizani - kažu kompromis - je.. ih kompromis. :( ali ko tamo vlada ništa čudno....
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#100

Post by danas »

valterbranisarajevo wrote:Prvo mjesto koje je u BiH imalo nazive ulica po cvijeću i drveću je bio Neum.

Što se tiče Mostara, kako piše u današnjem Oslobođenju, tamo je formirana komisija za promjenu naziva ulica. Kako kažu članovi komisije, najvjerovatnije je postignut kompromis - iz "zapadnog" Mostara će letiti ustaše, a iz "istočnog" izgleda, najvjerovatnije, na žalost partizani - kažu kompromis - je.. ih kompromis. :( ali ko tamo vlada ništa čudno....
ma dobro je onaj rekao, kod nas je i cvijece i drvece ispolitizirano... zato fino uninuti sve ova 'imena' pa ulice nek budu ko registarske tablice... slova i brojevi... zivim na cosku istocne 124-e ulice i M8QZ bulevara... neutralno i pravicno... :oops:
Post Reply