INFORMATIKA - FAKULTET !

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

bonez
Posts: 117
Joined: 14/05/2007 18:07

#1 INFORMATIKA - FAKULTET !

Post by bonez »

Namjeravam upisati informatiku , pa bih vas zamolio da mi kazete sve o tom fakultetu !!

Koje predmete imam na prvoj godini , drugoj (sve , sve ), trebam li imati jako predznanje !

etc etc plz pomozite

fakultet u mostaru !!!!!
bonez
Posts: 117
Joined: 14/05/2007 18:07

#2

Post by bonez »

pricajte mi ljudi nesto , pricajteeeeeeee !!

recite sve sto znate , iskustvaa !!!!!!!!
internet
Posts: 82
Joined: 07/12/2006 14:58

#3

Post by internet »

sve osim mostarskog FIT-a... ono je sve osim fakulteta
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#4

Post by Frutek »

Moja jaranica pohadjala taj fax u Mostaru, nije znala napisat osnovne SQL komande. Kaže "radili smo samo teoriju" :D :D

Mislim da dalje nije potrebno komentarisat, cirkus od faxa!

Ako hoćeš dobar informatički fax, moraš van BiH...Nema toga ovde deeečko :oops:
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#5

Post by malizeleni »

Gdje si kontao studirati. Zavisi od skole do skole.

Inzinjerski studiji imaju dosta matematike i fizike u pocetku. Tek poslje, 3-4 semestar dolaze informaticki predmeti.

Ja sto sam studirao, robust netsystems, pocela je sa predmetom za pocetnicko programiranje, user interfaces, databaze, onda drugu godinu ides OOP, SQL, pa specijalizacija, sta vec uzimas. Operativni sistemi, perl, database programming, sta ja znam :) zavisi sve sta uzmes.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6

Post by Qler »

Frutek wrote:Moja jaranica pohadjala taj fax u Mostaru, nije znala napisat osnovne SQL komande. Kaže "radili smo samo teoriju" :D :D

Mislim da dalje nije potrebno komentarisat, cirkus od faxa!

Ako hoćeš dobar informatički fax, moraš van BiH...Nema toga ovde deeečko :oops:
e to ti je do jaranice bar iz moje generacije ima ih jedno 10 da rade u software development firmama... dvoje ih je otislo u austriju na skolovanje dalje... fax je dobar i daje dobre osnove ali samo onim koji se trude. ja sam druga godina vec par godina :D malo sam popustio :D u glavnom fax uposte nije los ma sta vi pricali...
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#7

Post by triton »

i ja sam druga, vec pet godina :D :D
bonez
Posts: 117
Joined: 14/05/2007 18:07

#8

Post by bonez »

hahahahaah

al ja sam tek 3 razred i naamjeravam upisati u mostaru informatiku !!!

A sta j SQL :S
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#9

Post by kEN0 »

SQL = Structured Query Language.

baze podataka.. etc.
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#10

Post by kEN0 »

SQL = Structured Query Language.

baze podataka..
User avatar
Bl_ManiaC
Posts: 185
Joined: 14/02/2007 20:26
Location: zgrada u blizini mjesta odakle polecu avioni

#11 Re: INFORMATIKA - FAKULTET !

Post by Bl_ManiaC »

bonez wrote:Namjeravam upisati informatiku , pa bih vas zamolio da mi kazete sve o tom fakultetu !!

Koje predmete imam na prvoj godini , drugoj (sve , sve ), trebam li imati jako predznanje !

etc etc plz pomozite

fakultet u mostaru !!!!!
FIT extra fax,a u buducnosti ce biti jos bolji.

Ali i PMF je predobar fax,smjer MAT-INF.Tu ljudi razvaljuju sto se tice programiranja,opcenito softwera.Znam proslih godina niko im nije bio do koljena sto se tice programiranja,a sad neznam.

ETF nezaobilazan fax :lol: ,fakat i tu je informatika jaka--ali ipak tu rezultati dolaze do izrazaja vanfakultetskim aktivnostima prije svega.

Imas tesku odluku moj prijatelju,a vidim gore u navedenim postovima da neke stvari i tek otkrivas(SQL) :-) .Imas izbor,ali moja preoporuka FIT!!GO GO to FIT!!!
bonez
Posts: 117
Joined: 14/05/2007 18:07

#12 Re: INFORMATIKA - FAKULTET !

Post by bonez »

Bl_ManiaC wrote:
bonez wrote:Namjeravam upisati informatiku , pa bih vas zamolio da mi kazete sve o tom fakultetu !!

Koje predmete imam na prvoj godini , drugoj (sve , sve ), trebam li imati jako predznanje !

etc etc plz pomozite

fakultet u mostaru !!!!!
FIT extra fax,a u buducnosti ce biti jos bolji.

Ali i PMF je predobar fax,smjer MAT-INF.Tu ljudi razvaljuju sto se tice programiranja,opcenito softwera.Znam proslih godina niko im nije bio do koljena sto se tice programiranja,a sad neznam.

ETF nezaobilazan fax :lol: ,fakat i tu je informatika jaka--ali ipak tu rezultati dolaze do izrazaja vanfakultetskim aktivnostima prije svega.

Imas tesku odluku moj prijatelju,a vidim gore u navedenim postovima da neke stvari i tek otkrivas(SQL) :-) .Imas izbor,ali moja preoporuka FIT!!GO GO to FIT!!!

Al vidi idem u gimnaziju , nisam bas upoznat sa tim :-) :-) :-) :-) !!!!

A moram li imati jako podznanje !?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by _BosanaC »

Reek
Posts: 63
Joined: 26/11/2006 13:06

#14

Post by Reek »

ako volis INFORMATIKU i interesuje te, FIT je tvoj izbor. kakav etf i to...nide veze...
ne bi bilo lose da imas neko predznanje, ali nije "uslov". btw, nadam se da si dobar sa matematikom (iako je samo na 1. godini, dosta ljudi radi nje, obnavljaju 2. godinu) :-D .
bonez
Posts: 117
Joined: 14/05/2007 18:07

#15

Post by bonez »

Reek wrote:ako volis INFORMATIKU i interesuje te, FIT je tvoj izbor. kakav etf i to...nide veze...
ne bi bilo lose da imas neko predznanje, ali nije "uslov". btw, nadam se da si dobar sa matematikom (iako je samo na 1. godini, dosta ljudi radi nje, obnavljaju 2. godinu) :-D .
Ovo u vezi matematike , mislis na sarajevski fakultet ili na mostarski !!!

haha neznam sta bi ti rekao u vezi matematike !
MystiC
Posts: 121
Joined: 06/12/2005 14:00

#16

Post by MystiC »

moj savjet ti je ipak van Bosne da odes ukoliko imas mogucnosti. Sjecam se da sam u zenickoj gimnaziji na casovima informatike ucio programirati u Pascalu i onda dosao u Njemacku na fax Informatike, gdje je minimalno potrebno znanje prog. jezika Java...pa sam prvo imao s time problema, al kad se i to premosti onda moze ici samo na bolje ;)
Zato evo uspjesno vec u 6. semestru u Njemackoj studiram Informatiku.
U BiH to jednostavno jos nije dovoljno razvijeno - hvala socijalistickom sistemu koji smo imali.....
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#17

Post by Comrad »

Moj ti je savjet da još razmisliš, imaš et dosta vremena. Kakav si sada sa računarima? (osim igranja igrica i surfanja :D ), jer evo vidjeh da nisi čuo za SQL, kažeš da si u gimnaziji, a to ti nije izgovor, jer ako te informatika baš zanima možeš otići na neki kurs za programiranje, web dizajn ili nešto sl. da vidiš o čemu se radi i da skontaš da li je to ono što tebe zanima :)
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#18

Post by saga »

koliko ja znam u BiH je FIT najjaci sto se informatike tice
mada eto, znam masu ljudi koji su tam, al malo ko sta uci il polaze... zalete se ljudi valjda, misle to se moze preko neta polagat, tam vam... i skontaju da i nije tako jednostavno i lako...

ja sam eto na PMF-u, bas oko te informatike... mada jos nisam dosla do tog smijera, jos uvijek je pomijesano mat i inf, mada koliko vidim, ne bi to trebalo biti nimalo lose
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#19

Post by _BosanaC »

Mozda se treba prvo raspitati sta je to studij informatike, sta se uci na takvom jednom studiju, s obzirom da cesto ljudi upisu informatiku zbog 'rasturanja Windowsa' i ljubavi prema igricama i isprobavanju novog softvera. Ako u trecem srednje nema afiniteta prema programiranju, bazama podataka, onda moguce da studij informatike i nije za njega. Bolje dobro razmisliti nego biti razocaran izborom kratko vrijeme nakon upisa.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#20

Post by visocicaguy »

ne kontam vas... nasi fakulteti nidje veze!?

evo ja zavrsio ETF, odsjek RI... dosao u Paderborn, Njemacka da odradim diplomski na bazi projekta saradnje ETFa u univerziteta Paderborn (katedra za software engineering), jednog od top-univerziteta u Njemackoj za oblast informatike... nikakvih problema nemam, niti mi fali neko znanje.... imao prezentaciju, ljudi zadovoljni, radimo projekat itd...

nadalje, evo bas neki dan jarani osvojise microsoftov imagine-cup (napravili EducaBot - plug-in za MSN messenger za interaktivno ucenje putem MSNa, sa inteligentnim botom, servisom za samooptimizaciju baze znanja samog bota i interfejse sa korisnicima...)
http://www.sarajevo-x.com/clanak/070525084

ako ETF ne valja, zasto onda svake godine njegovi studenti redovno uzimaju ovakva i druga takmicenja...?!

moja ti je preporuka da upises etf; jes da ces morat uciti, ali to je to... fakultet trebas da shvatis kao alternativu rada u nekoj firmi ili negdje... ne moze se studirati "3 sata dnevno".. studiranje je fakat full-time job (ne uvijek, ali cesto - pogotovo prvih par semestara), ako zelis da nesto napravis (i da ne ponavljas godine)..vezano za usporedbu sa fitom i pmfom.. sticajem okolnosti znam par studenata sa oba faxa i znam sta uce... mislim da se ne mogu mjeriti sa ETFom (mada imas par konjina na ETFu od profesora, ali moras proc kroz to, jbg...)
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#21 we

Post by Fiore »

Bozoni ili kak vec.. probaj u Sarajevu..tamo je sve sto trazis.. Ili ETF ili PMF nacices sigurno sve to.. a sto sam znao raje sa PMF-a sa informatike svi sad rade po privatnim firmama i ne zale se...

Razmisli jos ali mislim da ces u Sarajevu naci odgovore.. :-D
mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#22

Post by mirz@ »

Evo ja sad upisujem FIT, ali ja već dvije godine radim u ovoj struci, i znam osnove i programiranja, web design-a, i nesto malo o mrezama, i za mene je fakultet extra, e sad ako ti imas zelju bas za tim fakultetom slobodno upisi, samo nemoj misliti da je lahko pucati za Mostar svaki mjesec, odnosno na svaki ispit, a racunaj da na prvoj godini imas 11 predmeta, to ti je 11 ispita, ali sve je do tebe. Samo imas ti jos vremena da razmislis o tome, vjerovatno ce se i tvoje misljenje promijeniti u narednih godinu dana, a ako te nesto vise interesuje o FIT-u mozes me kontaktirati preko privatne poruke, a imas i dosta toga o fakultetu na http://www.fit.ba.
Sretno...
bonez
Posts: 117
Joined: 14/05/2007 18:07

#23

Post by bonez »

mirz@ wrote:Evo ja sad upisujem FIT, ali ja već dvije godine radim u ovoj struci, i znam osnove i programiranja, web design-a, i nesto malo o mrezama, i za mene je fakultet extra, e sad ako ti imas zelju bas za tim fakultetom slobodno upisi, samo nemoj misliti da je lahko pucati za Mostar svaki mjesec, odnosno na svaki ispit, a racunaj da na prvoj godini imas 11 predmeta, to ti je 11 ispita, ali sve je do tebe. Samo imas ti jos vremena da razmislis o tome, vjerovatno ce se i tvoje misljenje promijeniti u narednih godinu dana, a ako te nesto vise interesuje o FIT-u mozes me kontaktirati preko privatne poruke, a imas i dosta toga o fakultetu na http://www.fit.ba.
Sretno...
iz mostara sammm
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#24

Post by mahalas505 »

Ma ne mogu se uopste porediti FIT i ETF, jer ETF nudi dosta vise i ako se hoce moze se dosta toga nauciti. Jer nije fazon uzeti neki alat i nesto isprogramirati, ipak nije to posao koji treba radi inzinjer.
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#25

Post by daduli_sa »

mahalas505 wrote:Ma ne mogu se uopste porediti FIT i ETF, jer ETF nudi dosta vise i ako se hoce moze se dosta toga nauciti. Jer nije fazon uzeti neki alat i nesto isprogramirati, ipak nije to posao koji treba radi inzinjer.
Jedan prakticni dokaz koja je razlika izmedju ETF-a i FIT-a.
Dok je bio UN, inzinjeri zaposleni kod njih (ETF-ovci) rade na projektu tri godine, sve odrade do u detalje i kad treba da se fizikanerski odradi programiranje zaposle na odredjeno vrijeme informaticare koji su zavrsili FIT.
Toliko o "isto je to" :oops:

Sad je samo do pojedinca sta zeli i koliko moze.
Post Reply