[Informacije] Rot Weiss Rot viza

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
bosnianSommelier
Posts: 3
Joined: 13/01/2020 11:17

#1 [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by bosnianSommelier »

Pozdrav ekipa!

Imam konkretnu ponudu od poslodavca za poziciju elektricara u Austriji, ali imam neke nedoumice po pitanju sistema bodovanja.

1) Koji certifikati za Engleski i Njemacki su priznati u Austriji?
2) Sta podrazumijeva ovo: "Professional education in a shortage profession plus university degree (programme with a minimum duration of three years)"
Da li ovo podrazumijeva da mi diploma (drzavnog) fakulteta moze jednostavno pomoci da dobijem vise bodova, iako nije usko vezana za konkretnu poziciju elektricara?
3) Zavrsio sam srednju skolu za tehnicara elektronike. Ako apliciram za poziciju elektricara, da li se to uvazava?
4) Da li su diplome iz BiH priznate, i kakva je cijela procedura oko diploma kada se predaje za RWR? Cuo sam slucaj, iako se radi o privatnom fakultetu, da su priznali samo "pola diplome"?!

Hvala :run:
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#2 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by BlackRiver »

Moje iskustvo:

1. Za poziciju software developera trazili su mi "bilo kakav certifikat koji dokazuje poznavanje engleskog jezika." Ja otisao u neku skolu, polozio B1, isti dan dobio certifikat i poslao. Uredno priznali.
2. Imas negdje na njihovom sajtu listu tih "shortage professions". Ako imas skolu koja se poklapa sa necim na toj listi, dobijes dodatne bodove.
3. Mislim da se uvazava (ja zavrsio ekonomiju i informatiku i nisam imao problema za poziciju developera).
4. Ja sam preko poslodavca prilozio diplomu privatnog fakulteta. Poslodavac prije pokretanja processa otisao i provjerio da li je diploma priznata. Sve bilo OK.
bosnianSommelier
Posts: 3
Joined: 13/01/2020 11:17

#3 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by bosnianSommelier »

BlackRiver wrote: 13/01/2020 13:49 Moje iskustvo:

1. Za poziciju software developera trazili su mi "bilo kakav certifikat koji dokazuje poznavanje engleskog jezika." Ja otisao u neku skolu, polozio B1, isti dan dobio certifikat i poslao. Uredno priznali.
2. Imas negdje na njihovom sajtu listu tih "shortage professions". Ako imas skolu koja se poklapa sa necim na toj listi, dobijes dodatne bodove.
3. Mislim da se uvazava (ja zavrsio ekonomiju i informatiku i nisam imao problema za poziciju developera).
4. Ja sam preko poslodavca prilozio diplomu privatnog fakulteta. Poslodavac prije pokretanja processa otisao i provjerio da li je diploma priznata. Sve bilo OK.
Dakle, ako mi se fakultetska diploma ne poklapa ni sa jednim sa te liste ne mogu dobiti nikakve extra bodove samo na osnovu cinjenice da sam fakultetski obrazovan? Na kojem univerzitetu si ti zavrsio fax?
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#4 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by BlackRiver »

Mislim da ces za cinjenicu da si fakultetski obrazovan svakako dobiti neke bodove. Ali vise bodova ide ako se sa tim uklapas u "shortage professions". Imaj na umu da je ovo samo moje misljenje. Najbolje informacije ces dobiti direktno od njih.
Zavrsio sam Apeiron u Banja Luci.
bosnianSommelier
Posts: 3
Joined: 13/01/2020 11:17

#5 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by bosnianSommelier »

BlackRiver wrote: 13/01/2020 15:57 Mislim da ces za cinjenicu da si fakultetski obrazovan svakako dobiti neke bodove. Ali vise bodova ide ako se sa tim uklapas u "shortage professions". Imaj na umu da je ovo samo moje misljenje. Najbolje informacije ces dobiti direktno od njih.
Zavrsio sam Apeiron u Banja Luci.
Koliko si ti bodova dobio za svoju diplomu?
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#6 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by BlackRiver »

bosnianSommelier wrote: 13/01/2020 16:59 Koliko si ti bodova dobio za svoju diplomu?
To ti ne znam reci
User avatar
charvel.
Posts: 360
Joined: 16/02/2009 18:11
Location: TZ

#7 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by charvel. »

BlackRiver wrote: 13/01/2020 15:57 Zavrsio sam Apeiron u Banja Luci
Kolega, i ja sam zavrsio Poslovnu informatiku na Apeironu.
Mozes li mi molim te reci kako ti je proslo sa nostrifikacijom? Je li bilo problema sa priznavanjem? Je li bilo polaganja nekih razlika isl?

Evo bas i ja pripkupljam dokumentaciju radi nostrifikacije za Njemacku pa bi mi pomoglo da cujem tvoje iskustvo...
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#8 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by BlackRiver »

charvel. wrote: 28/01/2020 21:28 Kolega, i ja sam zavrsio Poslovnu informatiku na Apeironu.
Mozes li mi molim te reci kako ti je proslo sa nostrifikacijom? Je li bilo problema sa priznavanjem? Je li bilo polaganja nekih razlika isl?

Evo bas i ja pripkupljam dokumentaciju radi nostrifikacije za Njemacku pa bi mi pomoglo da cujem tvoje iskustvo...
Nisam radio nikakvu nostrifikaciju. Preveo diplomu na njemacki i poslao sa svom ostalom dokumentacijom koja je bila potrebna za vizu. Mjesec dana nakon predavanja dokumentacije dobio poziv da dodjem i dam otiske. Za Njemacku je mozda drugacija procedura.
User avatar
charvel.
Posts: 360
Joined: 16/02/2009 18:11
Location: TZ

#9 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by charvel. »

Ok hvala puno. :thumbup:
Vjerovatno nije pretjerano drugacija procedura i za Ger...
bega1111
Posts: 1
Joined: 21/05/2021 01:47

#10 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by bega1111 »

BlackRiver wrote: 13/01/2020 13:49 Moje iskustvo:

1. Za poziciju software developera trazili su mi "bilo kakav certifikat koji dokazuje poznavanje engleskog jezika." Ja otisao u neku skolu, polozio B1, isti dan dobio certifikat i poslao. Uredno priznali.
2. Imas negdje na njihovom sajtu listu tih "shortage professions". Ako imas skolu koja se poklapa sa necim na toj listi, dobijes dodatne bodove.
3. Mislim da se uvazava (ja zavrsio ekonomiju i informatiku i nisam imao problema za poziciju developera).
4. Ja sam preko poslodavca prilozio diplomu privatnog fakulteta. Poslodavac prije pokretanja processa otisao i provjerio da li je diploma priznata. Sve bilo OK.
Mozel pitanje gdje ste polagali b1 da li je tezak trebam za vizu u austriji a sve mi je palo u vodu nado sam se da mogu poloziti iako ga znam do a2 ali ne znam kako do b1 doci da prodjem i kako da li imate kakve info bio bi zahvalan u svrhi bodovanja imam 53 boda fali mi jos dva do 55 pa bi polozio b1 ako imate kakvu informaciju molim vas da mi napisete gdje ste polagali pa cu vam biti mnogo zahvalan ako znate
User avatar
cobe_fks
Posts: 264
Joined: 30/07/2013 01:09

#11 Re: [Informacije] Rot Weiss Rot viza

Post by cobe_fks »

Pozdrav, zna li neko malo vise informacija o rot weiß rot karti, jesi li strogo vezana za istog poslodavca te dvije godine, ili mozes promijeniti poslodavca, sta u slucaju da ti poslodavac da otkaz prije isteka te dvije godine???
Post Reply