Informacije o zemljistu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#26 Re: Informacije o zemljistu

Post by славянин »

Simply_Red wrote:Pozdrav svima

Zanima me kojoj ustanovi se treba obratiti da bi se dobile informacije o vlasništvu nad jednom parcelom zemljišta koja je prilično izolirana, i nisam u mogućnosti dobiti takve informacije iz drugih izvora?

Hvala
https://www.katastar.ba/geoportal - mozes da nedjes K.O. i broj parcele na karti koja ima iscrtane sve parcele u FBiH
http://www.e-grunt.ba/ Mozes na osnovu tog broja i K.O. naci podatke. Tu ce ti prikazati i ako se radi u zgradi sve vlasnike.
Daca2707
Posts: 1
Joined: 29/03/2019 16:33

#27 Re: Informacije o zemljistu

Post by Daca2707 »

Zivim u zgradi koja ima 3 stana...Svi mi stanari imam avlije isped ali nam meki tvrde da su opstinske a neki da su u vlasnistvu zgrade.
Sve se to nalazi na jednoj parceli koja je uknjizena xx znaci i stanovi i zemljiste je isti broj parcele npr.xx
Zanima me kako da saznam imamo li mi vlasnici stanova pravo da prisvojimo tu zemlju jer nema logike da bude bilo cija jer se na nju ne moze nikako uci osim kroz nase stanove jedino helikopterom
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#28 Re: Informacije o zemljistu

Post by славянин »

Daca2707 wrote:Zivim u zgradi koja ima 3 stana...Svi mi stanari imam avlije isped ali nam meki tvrde da su opstinske a neki da su u vlasnistvu zgrade.
Sve se to nalazi na jednoj parceli koja je uknjizena xx znaci i stanovi i zemljiste je isti broj parcele npr.xx
Zanima me kako da saznam imamo li mi vlasnici stanova pravo da prisvojimo tu zemlju jer nema logike da bude bilo cija jer se na nju ne moze nikako uci osim kroz nase stanove jedino helikopterom
Moze bit da je jedino kolektivno vase kao stubiste npr. I to ako je zavedeno da je zgrada i zemlja na istoj parceli - otvoris grunt i pogledas info od te parcele sa upisom vlasnistva.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#29 Re: Informacije o zemljistu

Post by Gray »

Ako znaš ime i prezime vlasnika probaj tražiti da ti Sud da pregled svih nekretnina uknjiženih na tom vlasniku, pa onda skontaj koja je nekretnina i traži za nju.
d_coverdale
Posts: 11
Joined: 25/03/2007 07:55

#30 Re: Informacije o zemljistu

Post by d_coverdale »

Da ne otvaram drugu temu...
Prilikom kupovine stana da li postoji mogucnost da se sa sigurnoscu utvrdi vlasnistvo, da nema sudskog spora itd (ne razumijem se bas najbolje u detalje). Dakle kako osigurati 100% da kad kupis stan da je tvoj? :)
I drugo pitanje ako neko ima punomoc za prodaju stana da li je samo to dovoljno da se tom covjeku "vjeruje" ili bih trebao jos kakvih pravnih radnji uraditi? :)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#31 Re: Informacije o zemljistu

Post by славянин »

d_coverdale wrote:Da ne otvaram drugu temu...
Prilikom kupovine stana da li postoji mogucnost da se sa sigurnoscu utvrdi vlasnistvo, da nema sudskog spora itd (ne razumijem se bas najbolje u detalje). Dakle kako osigurati 100% da kad kupis stan da je tvoj? :)
I drugo pitanje ako neko ima punomoc za prodaju stana da li je samo to dovoljno da se tom covjeku "vjeruje" ili bih trebao jos kakvih pravnih radnji uraditi? :)
Grunt tj. posjedovni list - na njemu pisu i eventualni tereti.A kada kupujes nesto - radis kod notara ugovor za koji se potpise predugovor i notar odma stavlja teret prije nego ti platis tako da poslije odmah po isplati notar proglasava glavi ugovor vazecim . Notara dobrog nadjes i nebi trebalo da bude muljaze :)
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#32 Re: Informacije o zemljistu

Post by sarajevowintwr »

Zamolio bih za pomoć.
Planiram kupovinu jedne parcele i ono što je problem je da u Zk izvadku i na online katastru stoji povrsina 800m2 dok na terenu ima oko 600m2. Menici su vidljivi i to sam ja sa prijateljem mjerio. Interesuje me kako i na koji nacin utvrditi stvarno stanje velicine parcele?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#33 Re: Informacije o zemljistu

Post by high_volume »

sarajevowintwr wrote: 05/05/2021 11:23 Zamolio bih za pomoć.
Planiram kupovinu jedne parcele i ono što je problem je da u Zk izvadku i na online katastru stoji povrsina 800m2 dok na terenu ima oko 600m2. Menici su vidljivi i to sam ja sa prijateljem mjerio. Interesuje me kako i na koji nacin utvrditi stvarno stanje velicine parcele?
Zahtjevom geometru te općine za precizno mjerenje te parcele. Podaci iz općinskog katastra moraju biti usklađeni sa ZK izvatkom.
Post Reply