Informacije o zemljistu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#1 Informacije o zemljistu

Post by Simply_Red »

Pozdrav svima

Zanima me kojoj ustanovi se treba obratiti da bi se dobile informacije o vlasništvu nad jednom parcelom zemljišta koja je prilično izolirana, i nisam u mogućnosti dobiti takve informacije iz drugih izvora?

Hvala
Mama dvoje djece
Posts: 101
Joined: 04/02/2009 12:05

#2 Re: Informacije o zemljistu

Post by Mama dvoje djece »

Prvo odeš u Katastar te općine gdje je parcela i tražiš kopiju katastarskog plana za tu parcelu, budući da ne znaš broj parcele morao bi im tačno objasniti gdje se nalazi da bi je mogli pronaći na planu (što baš ne vole tragati).

Nakon toga sa tim katastarskim planom ideš u Gruntovnicu po ZK izvadak za tu parcelu jer vlasnik u Katastru i Gruntovnici ne mora biti isti, a važeći vlasnik je iz Gruntovnice, a usput tu vidiš i terete na parceli.
Inače ne možeš prvo u gruntovnicu jer su im različiti brojevi premjera da ti ne objašnjavam.
U gruntovnici se popuni jedan obrazac, plati taksa i za par dana imaš ZK.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3 Re: Informacije o zemljistu

Post by alica.k »

Mama dvoje djece wrote:Prvo odeš u Katastar te općine gdje je parcela i tražiš kopiju katastarskog plana za tu parcelu, budući da ne znaš broj parcele morao bi im tačno objasniti gdje se nalazi da bi je mogli pronaći na planu (što baš ne vole tragati).

Nakon toga sa tim katastarskim planom ideš u Gruntovnicu po ZK izvadak za tu parcelu jer vlasnik u Katastru i Gruntovnici ne mora biti isti, a važeći vlasnik je iz Gruntovnice, a usput tu vidiš i terete na parceli.
Inače ne možeš prvo u gruntovnicu jer su im različiti brojevi premjera da ti ne objašnjavam.
U gruntovnici se popuni jedan obrazac, plati taksa i za par dana imaš ZK.
ili, da zaobidjes ovaj drugi dio
znaci kad saznas broj parcele (vazeci), imas online zemljisnu knjigu, cisto da vidis ko je vlasnik (nije vazeci ako samo isprintas), da se ne peglas bezveze sa sudom. stranica, evo ti je tu, samo otvori u ie a ne u firefoxu.
Mama dvoje djece
Posts: 101
Joined: 04/02/2009 12:05

#4 Re: Informacije o zemljistu

Post by Mama dvoje djece »

Ma nebi bio problem naći na ovoj stranici http://www.zkk.ba/?jezik=bos&x=2&y=121 ali nisu sve parcele unijeli, ja sam nešto tražila po gradu pa nema.
Probaj ali ako se ne razumiješ u ove stvari najbolje ti je ipak otići do Grintovnice.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#5 Re: Informacije o zemljistu

Post by Simply_Red »

Hvala vam puno
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#6 Re: Informacije o zemljistu

Post by gaius »

obrati pažnju da se razlikuju oznake katastra i zk. ureda.. u katastru su (uglavnom) po novom premjeru a u gruntu po starom.. tako da grunt pretražuješ po starom premjeru (u katastru ti daju i oznaku čestice po starom premjeru)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#7 Re: Informacije o zemljistu

Post by hrle1976 »

Mama dvoje djece wrote:Prvo odeš u Katastar te općine gdje je parcela i tražiš kopiju katastarskog plana za tu parcelu, budući da ne znaš broj parcele morao bi im tačno objasniti gdje se nalazi da bi je mogli pronaći na planu (što baš ne vole tragati).

Nakon toga sa tim katastarskim planom ideš u Gruntovnicu po ZK izvadak za tu parcelu jer vlasnik u Katastru i Gruntovnici ne mora biti isti, a važeći vlasnik je iz Gruntovnice, a usput tu vidiš i terete na parceli.
Inače ne možeš prvo u gruntovnicu jer su im različiti brojevi premjera da ti ne objašnjavam.
U gruntovnici se popuni jedan obrazac, plati taksa i za par dana imaš ZK.

Nekontam to sto si napiso nikako, kako to npr. da u opstini moze pisati ime XY1 a u gruntovnici XY2. Te ako gruntovnica ina konacnu vazcu rijec sta onda predstavlja katastar u opstini. Jer po ovom gore moze svak otici u opstinu i upisati se na bilo cije. A iskreno receno poznam jedan slucaj gdje nrp. u opstini je uknjizen neko destei a u gruntovnici savim neko treci. Pa znam da se tuzakaju vec decenijama.

Npr. u Ceskoj nasljedis ili ti neko daruje nesto - platis takse i porez te dobije od suda potvrdu da si ti vlasnik (novi), s tim papirom odes u gruntovnicu u sebe upises, a onda sa papirom iz gruntovnice i od suda odes u opstinu i isto to izvrsis. Tako da nije nikako moguce da budu razlicita imena na jednoj parceli osim ako nije rijec o suvlasnitvu vise osoba. Ako sam ne ucninis u opstini bice automatski napravljeno ali ces platiti troskove.

Razlika (barem u CZ) je da u opstini o zemlji moze svak pogledati itd. nrp. neki kupac dok u gruntu to moze samo uciniti onaj na cijem imenu je.
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#8 Re: Informacije o zemljistu

Post by vicious »

Evo ukratko:
Katastar vodi evidenciju o tehničkim karakteristikama nekretnina (položaju, površini, namjeni…), gdje su one označene kao katastarske čestice. Katastarske čestice temelj su za vođenje zemljišnih knjiga.

Zemljišne knjige vode se o pravnom stanju nekretnina, a vode ih zemljišnoknjižni odjeli općinskih sudova popularno zvani gruntovnice.
(iskopirano sa http://katastarigruntovnica.comze.com/)

Znači, podaci o vlasništvu se nalaze u zemljišnoj knjizi, a katastar s tim nema veze.
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#9 Re: Informacije o zemljistu

Post by zgiba »

vicious wrote:Evo ukratko:
Katastar vodi evidenciju o tehničkim karakteristikama nekretnina (položaju, površini, namjeni…), gdje su one označene kao katastarske čestice. Katastarske čestice temelj su za vođenje zemljišnih knjiga.

Zemljišne knjige vode se o pravnom stanju nekretnina, a vode ih zemljišnoknjižni odjeli općinskih sudova popularno zvani gruntovnice.
(iskopirano sa http://katastarigruntovnica.comze.com/)

Znači, podaci o vlasništvu se nalaze u zemljišnoj knjizi, a katastar s tim nema veze.
U katastru se vodi evidencija o posjednicima, a u gruntovnici o vlasnicima
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#10 Re: Informacije o zemljistu

Post by kockica_kockica »

Simply_Red wrote:Pozdrav svima

Zanima me kojoj ustanovi se treba obratiti da bi se dobile informacije o vlasništvu nad jednom parcelom zemljišta koja je prilično izolirana, i nisam u mogućnosti dobiti takve informacije iz drugih izvora?

Hvala

Prvo odi u Katastar da ti daju informaciju o tome ko je posjednik zemljišta, te koji je broj parcele.
NAkon toga mozes otici u Gruntovnicu platis 10,00 KM takse i dobijes vlasnicki list - zk izvadak... a mozes preko onog lapis-a sebi izvaditi nesluzbeni zk izvod na kojem ce ti pisati vlasnik, da li zemljiste ima neki teret itd.

Na zalost kod nas postoji jedan veliki broj parcela na kojima vlasnicko -posjednicki odnosi nisu regulirani. Pa u katastru pise recimo jedna osoba a u gruntovnici neka druga, jer se prenosenjem s koljena na koljeno niko nije sjetio da to prevede na sebe. No svakako vlasnik bi trebao biti onaj koji pise u gruntovnici.
bosko buha
Posts: 3
Joined: 07/11/2012 10:30

#11 Re: Informacije o zemljistu

Post by bosko buha »

e evo i mene s slicnim problemom :-) :arrow: Ostavinskom raspravom sam nasljedila porodicnu kucu u Starom gradu.Medjutim u Zk ima 205 kv a u kopiji katastarskog plana 283 kv :P Kako da se to sad ucica ??
rale nas covjek
Posts: 2
Joined: 26/08/2013 21:48

#12 Re: Informacije o zemljistu

Post by rale nas covjek »

Pozdrav drugari,
e htedoh da se informisem, dobio sam neku zemlju u mestu Hrasnica, kod tc Riverina.
Posto nisam iz Sa, jel to neko predgradje, jel urbano, tipa imali bus linije sl. ili je to neka varijanta njive, plugovi i traktori :-D
Pozdrav
User avatar
trimi68
Posts: 1589
Joined: 11/03/2004 00:00
Location: East Sarajevo
Grijem se na: Plin
Horoskop: Stirjelac

#13 Re: Informacije o zemljistu

Post by trimi68 »

rale nas covjek wrote:Pozdrav drugari,
e htedoh da se informisem, dobio sam neku zemlju u mestu Hrasnica, kod tc Riverina.
Posto nisam iz Sa, jel to neko predgradje, jel urbano, tipa imali bus linije sl. ili je to neka varijanta njive, plugovi i traktori :-D
Pozdrav
Hrasnica je jedno naselje a Tc Riverina potpuno drugo naselje (udaljene jedno od drugog par kilometara) pa malo provjeri gdje si dobio zemlju :run: jal u ili kod :lol: :D
rale nas covjek
Posts: 2
Joined: 26/08/2013 21:48

#14 Re: Informacije o zemljistu

Post by rale nas covjek »

trimi68 wrote:
rale nas covjek wrote:Pozdrav drugari,
e htedoh da se informisem, dobio sam neku zemlju u mestu Hrasnica, kod tc Riverina.
Posto nisam iz Sa, jel to neko predgradje, jel urbano, tipa imali bus linije sl. ili je to neka varijanta njive, plugovi i traktori :-D
Pozdrav
Hrasnica je jedno naselje a Tc Riverina potpuno drugo naselje (udaljene jedno od drugog par kilometara) pa malo provjeri gdje si dobio zemlju :run: jal u ili kod :lol: :D
Ma meni je jedan pametnjakovic objasnio da je to isto. U svakom slucaju, preko puta Tc Riverina, kako god se zvalo to naselje :-D
baxus
Posts: 1198
Joined: 29/10/2005 16:31

#15 Re: Informacije o zemljistu

Post by baxus »

zgiba wrote:
vicious wrote:Evo ukratko:
Katastar vodi evidenciju o tehničkim karakteristikama nekretnina (položaju, površini, namjeni…), gdje su one označene kao katastarske čestice. Katastarske čestice temelj su za vođenje zemljišnih knjiga.

Zemljišne knjige vode se o pravnom stanju nekretnina, a vode ih zemljišnoknjižni odjeli općinskih sudova popularno zvani gruntovnice.
(iskopirano sa http://katastarigruntovnica.comze.com/)

Znači, podaci o vlasništvu se nalaze u zemljišnoj knjizi, a katastar s tim nema veze.
U katastru se vodi evidencija o posjednicima, a u gruntovnici o vlasnicima
Ako je zemljište pripadalo firmi koja je državna nekad bila, a sad prodata (u katastru je posjed na toj firmi).
Ali u gruntu vlasništvo državno. Rijec je o jednoj parceli samo,

Da li je moguće izvršiti upis vlasništva na firmu i kako?
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#16 Re: Informacije o zemljistu

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 28/11/2016 11:13, edited 1 time in total.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#17 Re: Informacije o zemljistu

Post by mahalas505 »

Ne znam moze li sta pomoci ovaj link za E-grunt.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#18 Re: Informacije o zemljistu

Post by Opal_89 »

Parcela za koju sam zainteresovana se u gruntu nalazi na covjeku koji je davno preminuo. Kcerke su mu navodno u USA, niko ne zna kako se zovu, a sudeci po tome da nikad nisu ni dolazile ovdje niti pokrenule ostavinsku raspravu upitno je da li su zainteresovane za tu parcelu. Da li nekretnina moze nakon 10-20 godina preci na opcinu ako se ne jave nasljednici? I ne znam koga da trazim za kupovinu zemljista?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#19 Re: Informacije o zemljistu

Post by vješalica »

nađi drugu parcelu
kad god da se jave nasljednici oni polažu pravo na to i ti im to ne možeš oduzeti,dakle i ako dođeš nekim marifetom do toga,ako se jave ti se fataš pedale
niti to može država oduzimati pa da ti otkupljuješ od općine
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#20 Re: Informacije o zemljistu

Post by Opal_89 »

Parcela je pored moje tako da bi mi bas bas trebala, najvise bih voljela da dodjem do nasljednika, jer bi je sigurno prodali. Zvacu one Sve za ljubav da mi pomognu :roll:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#21 Re: Informacije o zemljistu

Post by cyprus »

Da ne otvaram novu temu... imam hitno pitanje (ovako na brzinu, meščini da mi ni google nije od pomoći)...

Šta je potrebno za uzimanje ZK izvatka? Ništa? Lična karta vlasnika stana?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#22 Re: Informacije o zemljistu

Post by JThomas »

ništa. samo da znaš šta tražiš - broj parcele, broj uloška ili vlasnika, pa ide na pretragu po vlasniku.
User avatar
aveos
Posts: 1662
Joined: 28/02/2012 08:42

#23 Re: Informacije o zemljistu

Post by aveos »

Kupio sam zemljiste prije 2mj i uplatio u grunt pristojbu za uknjizbu i evo isad cekam zk..inace za koliko se dobije zk,hvala
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#24 Re: Informacije o zemljistu

Post by high_volume »

mahalas505 wrote:Ne znam moze li sta pomoci ovaj link za E-grunt.
Kako da pronađem ZK izvadak za vlasnika stana u zajedničkoj zgradi, pojedinačno ime i prezime vlasnika stana?

Kroz ovaj link iznad ne može, daje mi čak i po nekoliko zgrada kad unesem broj k.č.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#25 Re: Informacije o zemljistu

Post by MAN-lion's coach »

Nagađaš broj.
Jeste komplicirano, ali drugog rješenja nema kad je u pitanju zgrada.
Post Reply