INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9476 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Kiki_Musampa wrote: 02/12/2022 12:47
nepass1 wrote: 02/12/2022 12:27

Nemam pojma za vani ali kod nas puretina nenormalno skupa. I fasirano i zabatak, fileti isto
6,90 € trenutno u Lidl Hrvatska
14 KM, nije to preskupo naspram kod nas cijena mesa i mesnih proizvoda. Sudzuke i ostalo preskupo postalo, stara kupi ponekad, u hranu da stavi. Sad utanjila totalno. Samo salame sad kupujemo, one jeftine.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#9477 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

oldtajmer wrote: 02/12/2022 10:04 bas me zanima ako neko zna kako se vani krecu cijene pureceg mesa, gledam jutros amko na akciji ima vindija purece medaljone oko 30km/kg
To je uvijek bilo preskupo. I prije ovih poskupljenja.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9478 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

nepass1 wrote: 02/12/2022 12:27
oldtajmer wrote: 02/12/2022 10:04 bas me zanima ako neko zna kako se vani krecu cijene pureceg mesa, gledam jutros amko na akciji ima vindija purece medaljone oko 30km/kg
Nemam pojma za vani ali kod nas puretina nenormalno skupa. I fasirano i zabatak, fileti isto
Generalno se sve što se tiče puretine svelo na Vindija proizvode a oni su najodvratnija firma u regionu - poslovno i načinom razmišljanja. Mi smo za njih samo tržište za izvlačenje para u koje ne ulažu ni 1 KM.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9479 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

Mate_Miso_Kovac wrote: 02/12/2022 09:18
pepeljara wrote: 01/12/2022 19:12 Hocel biti kazni sta mislite?Image
Kazne, da bi bile efektivne, moraju biti ogromne. Ako ces kazniti Bimgo s 5 milja, jebo to... :-)
Staviš kazno 1%-2% od bruto prometa pa ćeš vidjeti kako se pazi i svako će dobiti proporcionalnu kaznu svojoj veličini.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#9480 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

VladaFBiH wrote: 02/12/2022 16:16
Mate_Miso_Kovac wrote: 02/12/2022 09:18

Kazne, da bi bile efektivne, moraju biti ogromne. Ako ces kazniti Bimgo s 5 milja, jebo to... :-)
Staviš kazno 1%-2% od bruto prometa pa ćeš vidjeti kako se pazi i svako će dobiti proporcionalnu kaznu svojoj veličini.
Zašto 1-2 %?

Stavi mu cjelokupan godišnji promet kao kaznu. Ne prihod, nego baš promet.

Znam da zvuči drastično, ali ako se ne bude bavio kriminalom, ne treba se ničega ni plašiti.
User avatar
n+1
Posts: 6911
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#9481 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

Hakiz wrote: 02/12/2022 16:21
VladaFBiH wrote: 02/12/2022 16:16
Staviš kazno 1%-2% od bruto prometa pa ćeš vidjeti kako se pazi i svako će dobiti proporcionalnu kaznu svojoj veličini.
Zašto 1-2 %?

Stavi mu cjelokupan godišnji promet kao kaznu. Ne prihod, nego baš promet.

Znam da zvuči drastično, ali ako se ne bude bavio kriminalom, ne treba se ničega ni plašiti.
Prihod i promet su identični pojmovi, inspektore.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#9482 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

n+1 wrote: 02/12/2022 16:52
Hakiz wrote: 02/12/2022 16:21

Zašto 1-2 %?

Stavi mu cjelokupan godišnji promet kao kaznu. Ne prihod, nego baš promet.

Znam da zvuči drastično, ali ako se ne bude bavio kriminalom, ne treba se ničega ni plašiti.
Prihod i promet su identični pojmovi, inspektore.
Kad ti kažeš, mora biti.
Ključna razlika: Promet se odnosi na to koliko puta tvrtka gori kroz sredstva kao što su gotovina, zalihe, radnici itd. Međutim, prihod predstavlja novac koji tvrtka zarađuje prodajom svojih proizvoda i usluga po cijeni potrošačima.

Izrazi promet i prihod dva su termina koji igraju veliku ulogu u poslovanju i računovodstvu. To je često zbunjujuće za mnoge ljude koji nisu dobro upućen u računovodstvene terminologije. Veća zbunjenost proizlazi iz članaka na internetu koji ukazuju na to da ne postoji razlika između pojmova, osim geografske lokacije mjesta na kojem se koristi. Razumijevanje ovih terminologija može pomoći u učinkovitijem poslovanju.

Prema Wikipediji i višestrukim web stranicama, prihod je izraz koji se koristi za novac stečen prodajom robe. Ta se definicija naziva i prometom u Ujedinjenom Kraljevstvu. Dakle, nema razlike u definiciji ova dva pojma.

Međutim, kada pogledamo poslovni i računovodstveni aspekt ove dvije, zapravo postoji ogromna razlika između prometa i prihoda u računovodstvu. Promet se odnosi na to koliko puta tvrtka gori kroz sredstva kao što su gotovina, zalihe, radnici itd. Međutim, prihod predstavlja novac koji tvrtka zarađuje prodajom svojih proizvoda i usluga po cijeni potrošačima. Vrijednosti se generiraju pomoću računovodstvenih omjera, što podrazumijeva podjelu jedne računovodstvene brojke s drugom.

Promet može biti tri vrste: gotovina, inventar i rad. Novčani promet određuje koliko trošak tvrtka izdržava kako bi od početka do kraja ponudila proizvod ili uslugu potrošaču. Novčani promet određuje koliko tvrtka mora potrošiti kako bi zaradila ono što zarađuje. U idealnom slučaju, to bi trebalo biti manje od zarađenog novca kako bi se ostvarila dobit.

Isto tako, promet zalihama je broj proizvoda koji se ne drže u inventaru tvrtke. Na primjer: ako tvrtka zadrži cilj proizvodnje 100 proizvoda i drži ih u zalihama, obrt bi bio koliko puta tvrtka proizvodi 100 proizvoda kako bi zalihe bile u punom iznosu u obračunskom razdoblju. Ovaj se promet izračunava dijeljenjem troška prodane robe po prosječnom inventaru.

Prihodi od prodaje govore tvrtki koliko je puta u svojoj obračunskoj godini izgorjela preko svoje gotovinske rezerve. To se određuje dijeljenjem prihoda s gotovinom. Naposljetku, fluktuacija radne snage je u osnovi količina ljudi koje tvrtka otpusti i angažira tijekom obračunskog razdoblja. To bi općenito trebalo biti što manji ljudi trebaju napustiti tvrtku. Što više ljudi koji su otpušteni ili odustaju, rezultiraju višim troškovima obuke.

Prihod je u osnovi zarada tvrtke. To se određuje množenjem broja prodanih proizvoda s prodajnom cijenom proizvoda na tržištu. Sve što tvrtka zaradi u obračunskom razdoblju računa se kao prihod. Prihodi umanjeni za nastale troškove rezultiraju u dobiti koju tvrtka ostvaruje.
User avatar
n+1
Posts: 6911
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#9483 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

Hakiz wrote: 02/12/2022 19:07
n+1 wrote: 02/12/2022 16:52

Prihod i promet su identični pojmovi, inspektore.
Kad ti kažeš, mora biti.
Ključna razlika: Promet se odnosi na to koliko puta tvrtka gori kroz sredstva kao što su gotovina, zalihe, radnici itd. Međutim, prihod predstavlja novac koji tvrtka zarađuje prodajom svojih proizvoda i usluga po cijeni potrošačima.

Izrazi promet i prihod dva su termina koji igraju veliku ulogu u poslovanju i računovodstvu. To je često zbunjujuće za mnoge ljude koji nisu dobro upućen u računovodstvene terminologije. Veća zbunjenost proizlazi iz članaka na internetu koji ukazuju na to da ne postoji razlika između pojmova, osim geografske lokacije mjesta na kojem se koristi. Razumijevanje ovih terminologija može pomoći u učinkovitijem poslovanju.

Prema Wikipediji i višestrukim web stranicama, prihod je izraz koji se koristi za novac stečen prodajom robe. Ta se definicija naziva i prometom u Ujedinjenom Kraljevstvu. Dakle, nema razlike u definiciji ova dva pojma.

Međutim, kada pogledamo poslovni i računovodstveni aspekt ove dvije, zapravo postoji ogromna razlika između prometa i prihoda u računovodstvu. Promet se odnosi na to koliko puta tvrtka gori kroz sredstva kao što su gotovina, zalihe, radnici itd. Međutim, prihod predstavlja novac koji tvrtka zarađuje prodajom svojih proizvoda i usluga po cijeni potrošačima. Vrijednosti se generiraju pomoću računovodstvenih omjera, što podrazumijeva podjelu jedne računovodstvene brojke s drugom.

Promet može biti tri vrste: gotovina, inventar i rad. Novčani promet određuje koliko trošak tvrtka izdržava kako bi od početka do kraja ponudila proizvod ili uslugu potrošaču. Novčani promet određuje koliko tvrtka mora potrošiti kako bi zaradila ono što zarađuje. U idealnom slučaju, to bi trebalo biti manje od zarađenog novca kako bi se ostvarila dobit.

Isto tako, promet zalihama je broj proizvoda koji se ne drže u inventaru tvrtke. Na primjer: ako tvrtka zadrži cilj proizvodnje 100 proizvoda i drži ih u zalihama, obrt bi bio koliko puta tvrtka proizvodi 100 proizvoda kako bi zalihe bile u punom iznosu u obračunskom razdoblju. Ovaj se promet izračunava dijeljenjem troška prodane robe po prosječnom inventaru.

Prihodi od prodaje govore tvrtki koliko je puta u svojoj obračunskoj godini izgorjela preko svoje gotovinske rezerve. To se određuje dijeljenjem prihoda s gotovinom. Naposljetku, fluktuacija radne snage je u osnovi količina ljudi koje tvrtka otpusti i angažira tijekom obračunskog razdoblja. To bi općenito trebalo biti što manji ljudi trebaju napustiti tvrtku. Što više ljudi koji su otpušteni ili odustaju, rezultiraju višim troškovima obuke.

Prihod je u osnovi zarada tvrtke. To se određuje množenjem broja prodanih proizvoda s prodajnom cijenom proizvoda na tržištu. Sve što tvrtka zaradi u obračunskom razdoblju računa se kao prihod. Prihodi umanjeni za nastale troškove rezultiraju u dobiti koju tvrtka ostvaruje.
Cijenim što si guglao da mi pokušaš kontrirati, ali zaboravio si navesti da ti je izvor hr.natapa.org koja prema vlastitom impresumu predstavlja:
natapa.org je online imenik korisnih informacija i aktualnih vijesti. Ima odgovore na razna pitanja. Podaci na stranici su besplatni i samo u informativne i obrazovne svrhe. Za članke, autori koriste provjerene izvore za koje vjerujemo da su pouzdani, ali nema jamstva ili implicirane točnosti ili valjanosti. Kada je konačno postalo jasno da je papir stvar prošlosti, a ljudima često nedostaju ažurne informacije, otvoren je portal natapa.org - onaj na kojem ste trenutno.
Ali dobro, vjerujem da ćeš kao stručno lice pojasniti definiciju prometa koju navode:
Promet se odnosi na to koliko puta tvrtka gori kroz sredstva kao što su gotovina, zalihe, radnici itd.
:lol: :lol: :lol:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#9484 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

n+1 wrote: 02/12/2022 19:34
Hakiz wrote: 02/12/2022 19:07

Kad ti kažeš, mora biti.
Cijenim što si guglao da mi pokušaš kontrirati, ali zaboravio si navesti da ti je izvor hr.natapa.org koja prema vlastitom impresumu predstavlja:
natapa.org je online imenik korisnih informacija i aktualnih vijesti. Ima odgovore na razna pitanja. Podaci na stranici su besplatni i samo u informativne i obrazovne svrhe. Za članke, autori koriste provjerene izvore za koje vjerujemo da su pouzdani, ali nema jamstva ili implicirane točnosti ili valjanosti. Kada je konačno postalo jasno da je papir stvar prošlosti, a ljudima često nedostaju ažurne informacije, otvoren je portal natapa.org - onaj na kojem ste trenutno.
Ali dobro, vjerujem da ćeš kao stručno lice pojasniti definiciju prometa koju navode:
Promet se odnosi na to koliko puta tvrtka gori kroz sredstva kao što su gotovina, zalihe, radnici itd.
:lol: :lol: :lol:
Gdje sam napusao da sam stručnjak?

Nego, vidim da te je zabrinulo pa si morao provjeriti. Neko bi rekao da to pokazuje da nisi siguran u ono pta si rekao, ali nema veze. Neću insistirati.

Sad, kako ti je potrebno da nahraniš svoj ego, ostavit ću te da uživaš. Neću navoditi i druge citate.

Računaj da si pobijedio :thumbup:
Last edited by Hakiz on 02/12/2022 23:07, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9485 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 02/12/2022 16:52
Hakiz wrote: 02/12/2022 16:21

Zašto 1-2 %?

Stavi mu cjelokupan godišnji promet kao kaznu. Ne prihod, nego baš promet.

Znam da zvuči drastično, ali ako se ne bude bavio kriminalom, ne treba se ničega ni plašiti.
Prihod i promet su identični pojmovi, inspektore.
Ne prestajes ga gaziti :lol:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#9486 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

_BataZiv_0809 wrote: 02/12/2022 23:06
n+1 wrote: 02/12/2022 16:52

Prihod i promet su identični pojmovi, inspektore.
Ne prestajes ga gaziti :lol:
A ti priletiš da onako hinjski udariš nekoga ko je već zgažen?

Bijedno.

Kako si rekao prije neki dan, skini mi se s grbače, mamuran sam i nervozan?

Poslušaj svoj savjet.

Ne budi hinja.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9487 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Hakiz wrote: 02/12/2022 23:09
_BataZiv_0809 wrote: 02/12/2022 23:06
Ne prestajes ga gaziti :lol:
A ti priletiš da onako hinjski udariš nekoga ko je već zgažen?

Bijedno.

Kako si rekao prije neki dan, skini mi se s grbače, mamuran sam i nervozan?

Poslušaj svoj savjet.

Ne budi hinja.
Imas veliki promet ali mal ti prihod :mrgreen:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#9488 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

Ne dirajte mi @Hakiz, na njegovu inicijativu prestao sam se druziti sa puterom a bio sam ogrezao.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#9489 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

_BataZiv_0809 wrote: 02/12/2022 23:10
Hakiz wrote: 02/12/2022 23:09

A ti priletiš da onako hinjski udariš nekoga ko je već zgažen?

Bijedno.

Kako si rekao prije neki dan, skini mi se s grbače, mamuran sam i nervozan?

Poslušaj svoj savjet.

Ne budi hinja.
Imas veliki promet ali mal ti prihod :mrgreen:
Razumijem ja tebe. Volio bi ti da si barem 10 % sposoban kao n+1. Ali znaš da nisi, pa ti preostaje samo da se klanjaš idolu, ponavljaš njegove egzibicije i kupiš mrvice. Što si sa ova dva svoja posta pokazao.
Last edited by Hakiz on 02/12/2022 23:30, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#9490 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

Snake Eyes wrote: 02/12/2022 23:26 Ne dirajte mi @Hakiz, na njegovu inicijativu prestao sam se druziti sa puterom a bio sam ogrezao.
:shock:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9491 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Hakiz wrote: 02/12/2022 23:29
_BataZiv_0809 wrote: 02/12/2022 23:10

Imas veliki promet ali mal ti prihod :mrgreen:
Razumijem ja tebe. Volio bi ti da si barem 10 % sposoban kao n+1. Ali znaš da nisi, pa ti preostaje samo da se klanjaš idolu, ponavljaš njegove egzibicije i kupiš mrvice. Što si sa ova dva svoja posta pokazao.
Tako je
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#9492 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by HelaS »

Hakiz wrote: 02/12/2022 16:21
VladaFBiH wrote: 02/12/2022 16:16
Staviš kazno 1%-2% od bruto prometa pa ćeš vidjeti kako se pazi i svako će dobiti proporcionalnu kaznu svojoj veličini.
Zašto 1-2 %?

Stavi mu cjelokupan godišnji promet kao kaznu. Ne prihod, nego baš promet.

Znam da zvuči drastično, ali ako se ne bude bavio kriminalom, ne treba se ničega ni plašiti.
Zašto kažnjavaš i njegove dobavljače i radnike i državu... :-) Teoretski, kasnije će dobavljači odustati od trgovine s njom, s tom firmom, ostat će bez robe, i propasti. Nije interes propast preduzeća, interes je i državi i radnicima što veći i što brži promet roba i usluga.
Ako treba nekog kazniti, to je osoba koja je odlučila i izdala nalog za prekršajne ili krivične radnje, nju treba drastično kazniti.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#9493 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

HelaS wrote: 03/12/2022 00:00
Hakiz wrote: 02/12/2022 16:21

Zašto 1-2 %?

Stavi mu cjelokupan godišnji promet kao kaznu. Ne prihod, nego baš promet.

Znam da zvuči drastično, ali ako se ne bude bavio kriminalom, ne treba se ničega ni plašiti.
Zašto kažnjavaš i njegove dobavljače i radnike i državu... :-) Teoretski, kasnije će dobavljači odustati od trgovine s njom, s tom firmom, ostat će bez robe, i propasti. Nije interes propast preduzeća, interes je i državi i radnicima što veći i što brži promet roba i usluga.
Ako treba nekog kazniti, to je osoba koja je odlučila i izdala nalog za prekršajne ili krivične radnje, nju treba drastično kazniti.
Nije cilj, ali ako je sredstvo odvraćanja, staviš drakonsku kaznu. Kada zna kakva je kazna, neka pazi šta radi.

Čim neko počne da se žali da su kazne prevelike, to znači da već računa na to da će hoće da griješi i plaća kazne. A takvog onda treba teško kazniti.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#9494 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nlt »

Mene interesuje kako to da je skoro sve poskupilo samo Nutella ista cijena?
Nekim slijedom događaja očekivano bi bilo da tegla bude u rasponu 12-15 KM. Međutim cijene su 8.xx KM
Može i Milka u ovu konstataciju isto
sitni svercer
Posts: 991
Joined: 08/09/2018 14:43

#9495 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by sitni svercer »

pepeljara wrote: 01/12/2022 19:12 Hocel biti kazni sta mislite?Image
nek uvede kazne za neobradjenu njivu i nepokosenu livadu ako ima damu :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9496 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

nlt wrote: 03/12/2022 09:38 Mene interesuje kako to da je skoro sve poskupilo samo Nutella ista cijena?
Nekim slijedom događaja očekivano bi bilo da tegla bude u rasponu 12-15 KM. Međutim cijene su 8.xx KM
Može i Milka u ovu konstataciju isto
Gdje ti je to nutella 8 i kusur?
Mala teglica je 6.45, 6.75 KM zavisno od prodavnice..velika je (700g) 10.45 KM u bingu, 900g je 12 45 KM.
Milke su takodjer poskupile,..ali ne pratiš dovoljno. To što su na akciji, ne znači da nisu poskupile.
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#9497 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by komsinica_s_drugog »

Vec dugo ne jedem cips ali kupovah nam prije par dana grickalice za uz utakmicu i pade mi pogled na Chipsy, onaj s paprikom, zeleni, koji sam prije tamanila. Veliki je sad 2.75 KM. E sad, zanimljivo je da osim te cijene ni gramaza nije ista. S nekadasnjih 200 grama dodje vrecica na 140. I dalje je jednako velika i napuhana kao i kad je u njoj bilo 200 gr.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#9498 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nlt »

konektovan wrote: 03/12/2022 10:03
nlt wrote: 03/12/2022 09:38 Mene interesuje kako to da je skoro sve poskupilo samo Nutella ista cijena?
Nekim slijedom događaja očekivano bi bilo da tegla bude u rasponu 12-15 KM. Međutim cijene su 8.xx KM
Može i Milka u ovu konstataciju isto
Gdje ti je to nutella 8 i kusur?
Mala teglica je 6.45, 6.75 KM zavisno od prodavnice..velika je (700g) 10.45 KM u bingu, 900g je 12 45 KM.
Milke su takodjer poskupile,..ali ne pratiš dovoljno. To što su na akciji, ne znači da nisu poskupile.
Penny nešto manje od 9 KM. Velika tegla od 700g
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#9499 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by akcija007 »

U Hrvatskoj u Lidlu Nutella od 1 kg je na akciji 43 kune /5,5 eur
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#9500 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by HelaS »

Hakiz wrote: 03/12/2022 09:03
HelaS wrote: 03/12/2022 00:00

Zašto kažnjavaš i njegove dobavljače i radnike i državu... :-) Teoretski, kasnije će dobavljači odustati od trgovine s njom, s tom firmom, ostat će bez robe, i propasti. Nije interes propast preduzeća, interes je i državi i radnicima što veći i što brži promet roba i usluga.
Ako treba nekog kazniti, to je osoba koja je odlučila i izdala nalog za prekršajne ili krivične radnje, nju treba drastično kazniti.
Nije cilj, ali ako je sredstvo odvraćanja, staviš drakonsku kaznu. Kada zna kakva je kazna, neka pazi šta radi.

Čim neko počne da se žali da su kazne prevelike, to znači da već računa na to da će hoće da griješi i plaća kazne. A takvog onda treba teško kazniti.
Hoću reći - kazni odgovornu osobu koja je odlučila za prekršaj, nemoj kažnjavati "Društvo", cijelu firmu, čime je gušiš.
Post Reply