INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

korisnicki
Posts: 195
Joined: 13/03/2021 12:12

#17626 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by korisnicki »

A nitko da usklikne kako je šećer malo pojeftinio. Ima ga već po 1,80 -1,90 KM.
bumerangss
Posts: 4495
Joined: 12/01/2015 16:47

#17627 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by bumerangss »

teskeredzic_22 wrote: 16/04/2024 16:32
dječak sa šibicama wrote: 16/04/2024 16:26 ....Tek neznatno su pojeftinila, neznatno.
U Robotu znaju biti na akciji 5,80 KM školjka.
Vidjećemo ostaje li tako kad ih Konzum preuzme.
Ovaj viken akcija u robotu jaja 3,95 km
User avatar
Athlon64
Posts: 2802
Joined: 24/11/2022 17:51

#17628 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Athlon64 »

NIje BiH, ali jeste tigar iz komšiluka:

https://www.poslovni.hr/regija/inflacij ... ne-4438959

Inflacija u susjednoj državi u pet godina ‘pojela’ vrijednost jedne nekretnine
Hakiz
Posts: 40645
Joined: 30/07/2015 20:01

#17629 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote: 20/04/2024 00:05 Definitivno se ne bih usudio jesti jaja koja kostaju 3,95 za skoljku, to ni prije inflacije nije bilo normalna cijena tek sada.

Inace jaja najbolje provjerim u vodi, ako potonu na dno svjeza su, ako stoje na dnu uspravno pri kraju su roka upotrebe, ako isplivaju bacaj. Al cini mi se da kod ovih jaja nije problem u svjezini
Da, što se svježine tiče, tako se provjerava. Ovo o čemu sam pisao nije problem svježine. Nego, ako su kokoške tovljene antibioticima i neko jede ta jaja, sutra se može dogoditi da dobije neku infekciju (bakterijsku) i da mu antibiotici ne pomognu jer je došlo do rezistencije. A bez laboratorije, jedini način da prosječan konzument provjeri da li su jaja koja jede od kokošaka kljukanih antibioticima je da skuha jedno jaje, presječe ga napola i pogleda žumanjak. Ako žumanjak ima zelenu ivicu, kokoška je kljukana.

Ima nekoliko dokumentaraca koji su pravi horori kada čuješ koliko antibiotika više "ne radi", nema od njih koristi i da je svakog dana sve manje onih koji rade. Ostao je jedan ili dva koja se mogu boriti sa najtežim infekcijama. Kada oni "stanu" gotovo, nemamo više čime se boriti. A za razvoj novi jje potrebn mnogo vremena i novca ako uopšte može da se rzvije neki koji je "novo čudo".

Ta rezistentost je ako ne glavni, onda jedan od glavnih razloga zbog čega antibiotike nije moguće dobiti bez recepta. Dijeljeni su bez kontrole, stvarana je rezistentnost i više nisu radili svoj posao. I kada je došlo do panike da ćemo ostati bez antibiotika koji rade, krenule su zabrane.

Ozbiljna je to stvar.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40944
Joined: 29/06/2011 23:39

#17630 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Image

ne znam je li kod nas zabiljezen ijedan slucaj, vani je takozvbana Oregonska bolest dosta cesta pojava, navodno nema veze sa hemijom samo sa neaktivnoscu tovnih pilica, ali gadno izgleda
User avatar
nepass1
Posts: 9739
Joined: 06/07/2017 07:35

#17631 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Hakiz wrote: 20/04/2024 17:32
dječak sa šibicama wrote: 20/04/2024 00:05 Definitivno se ne bih usudio jesti jaja koja kostaju 3,95 za skoljku, to ni prije inflacije nije bilo normalna cijena tek sada.

Inace jaja najbolje provjerim u vodi, ako potonu na dno svjeza su, ako stoje na dnu uspravno pri kraju su roka upotrebe, ako isplivaju bacaj. Al cini mi se da kod ovih jaja nije problem u svjezini
Da, što se svježine tiče, tako se provjerava. Ovo o čemu sam pisao nije problem svježine. Nego, ako su kokoške tovljene antibioticima i neko jede ta jaja, sutra se može dogoditi da dobije neku infekciju (bakterijsku) i da mu antibiotici ne pomognu jer je došlo do rezistencije. A bez laboratorije, jedini način da prosječan konzument provjeri da li su jaja koja jede od kokošaka kljukanih antibioticima je da skuha jedno jaje, presječe ga napola i pogleda žumanjak. Ako žumanjak ima zelenu ivicu, kokoška je kljukana.

Ima nekoliko dokumentaraca koji su pravi horori kada čuješ koliko antibiotika više "ne radi", nema od njih koristi i da je svakog dana sve manje onih koji rade. Ostao je jedan ili dva koja se mogu boriti sa najtežim infekcijama. Kada oni "stanu" gotovo, nemamo više čime se boriti. A za razvoj novi jje potrebn mnogo vremena i novca ako uopšte može da se rzvije neki koji je "novo čudo".

Ta rezistentost je ako ne glavni, onda jedan od glavnih razloga zbog čega antibiotike nije moguće dobiti bez recepta. Dijeljeni su bez kontrole, stvarana je rezistentnost i više nisu radili svoj posao. I kada je došlo do panike da ćemo ostati bez antibiotika koji rade, krenule su zabrane.

Ozbiljna je to stvar.
Ovo sa zelenim rubom zumanceta te neko slagao pored toga svaka je nakrkana ab, ali svaka. I riba i koka i guska i krava
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19675
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#17632 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by teskeredzic_22 »

dječak sa šibicama wrote: 20/04/2024 00:05 Definitivno se ne bih usudio jesti jaja koja kostaju 3,95 za skoljku, to ni prije inflacije nije bilo normalna cijena tek sada.

Ne znam koliko si upućen , sa mnom u firmi rade žene koje će farbati jaja za nadolazeći Vaskrs i one kažu da je idealno da jaja odstoje nekih 10 -15 dana pred farbanje.

Možda je zbog toga akcija ?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40944
Joined: 29/06/2011 23:39

#17633 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Gljive su nekako iznenada sa 2-2,5 skocile na 3 i preko 3 marke. Onaj paketic mali, obicne pecurke.

Interesantno mi je i voce povrce, kod nas na KB u onoj zelenari sve je skupo ko vrag, tikvice su im 4 marke a iste takve u Hosi deset metara preko ceste, dvije ipo marke. Ne kontam zelenaru i njihovu racunicu, vidim da ljudi kupuju mada pet puta vise ljudi kupuje u Hosi koji je dosta jeftiniji. Kod ovog je crveni luk 4 marke :?
User avatar
pepeljara
Posts: 6571
Joined: 22/08/2003 00:00

#17634 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by pepeljara »

Zelanara zeli da zaradi bruku para predstavljajuci se kao domace, a ustvari dolazi sa HOSE pijace :)
suspect_zero
Posts: 25886
Joined: 11/10/2008 21:45

#17635 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by suspect_zero »

dječak sa šibicama wrote: 20/04/2024 18:09 Image

ne znam je li kod nas zabiljezen ijedan slucaj, vani je takozvbana Oregonska bolest dosta cesta pojava, navodno nema veze sa hemijom samo sa neaktivnoscu tovnih pilica, ali gadno izgleda
Šta je ovo ba, prepade me :shock:
Nisi ovo ti kupio?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40944
Joined: 29/06/2011 23:39

#17636 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Green Muscle Disease

nisam ja slikao, kod nas jos uvijek nema zelenih pilica :D
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#17637 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by swanfilter »

suspect_zero wrote: 21/04/2024 16:07
dječak sa šibicama wrote: 20/04/2024 18:09 Image

ne znam je li kod nas zabiljezen ijedan slucaj, vani je takozvbana Oregonska bolest dosta cesta pojava, navodno nema veze sa hemijom samo sa neaktivnoscu tovnih pilica, ali gadno izgleda
Šta je ovo ba, prepade me :shock:
Nisi ovo ti kupio?
Ovo ti je Cordon Bleu sa avokadom umjesto sunke ..
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72254
Joined: 03/10/2011 20:11

#17638 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Chloe »

https://www.biznisinfo.ba/turci-bojkotu ... ih-cijena/

Ljudi su se pobunili smatrajući da je preskupa šoljica čaja koja sada košta 60 lira (3,4 KM), fildžan kafe koji košta 80 lira (4,5 KM) ili jedan kolačić od 110 lira (6,2 KM) i zatražili od vlasti da reguliše to što, kako su naveli, ugostitelji samovoljno podižu cene i uz to smanjuju porcije .

Da je ova građanska inicijativa urodila plodom, svjedoči vijest da je tursko Ministarstvo trgovine počelo da radi na zakonu za borbu protiv previsokih cijena, a novom uredbom bit će predviđene kazne, novčane, ali i mjere privremenog zatvaranja firmi, za one koji previše podignu cijenu svojih proizvoda ili usluga.

.
-
.
A dok se taj problem ne riješi, građani su riješili da bojkotuju restorane, kafiće i pekare u Istanbulu, Ankari i drugim gradovima, pišu turski mediji.

:oops:
Naslovnica
Posts: 28008
Joined: 20/03/2013 15:38

#17639 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

Chloe wrote: 24/04/2024 15:14 https://www.biznisinfo.ba/turci-bojkotu ... ih-cijena/

Ljudi su se pobunili smatrajući da je preskupa šoljica čaja koja sada košta 60 lira (3,4 KM), fildžan kafe koji košta 80 lira (4,5 KM) ili jedan kolačić od 110 lira (6,2 KM) i zatražili od vlasti da reguliše to što, kako su naveli, ugostitelji samovoljno podižu cene i uz to smanjuju porcije .

Da je ova građanska inicijativa urodila plodom, svjedoči vijest da je tursko Ministarstvo trgovine počelo da radi na zakonu za borbu protiv previsokih cijena, a novom uredbom bit će predviđene kazne, novčane, ali i mjere privremenog zatvaranja firmi, za one koji previše podignu cijenu svojih proizvoda ili usluga.

.
-
.
A dok se taj problem ne riješi, građani su riješili da bojkotuju restorane, kafiće i pekare u Istanbulu, Ankari i drugim gradovima, pišu turski mediji.

:oops:
Metropolisi, Vatre i tako te snobovske lopovske mačke piterine vazda pune.
:bih:
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19675
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#17640 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by teskeredzic_22 »

Naslovnica wrote: 24/04/2024 15:50

Metropolisi, Vatre i tako te snobovske lopovske mačke piterine vazda pune.
:bih:
"Moraju biti visoke cijene zbog lokacije" :oops:

Kukaju kao da rentaju prostore na Ajfelovom tornju.
User avatar
konektovan
Posts: 40736
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#17641 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Naslovnica wrote: 24/04/2024 15:50
Chloe wrote: 24/04/2024 15:14 https://www.biznisinfo.ba/turci-bojkotu ... ih-cijena/

Ljudi su se pobunili smatrajući da je preskupa šoljica čaja koja sada košta 60 lira (3,4 KM), fildžan kafe koji košta 80 lira (4,5 KM) ili jedan kolačić od 110 lira (6,2 KM) i zatražili od vlasti da reguliše to što, kako su naveli, ugostitelji samovoljno podižu cene i uz to smanjuju porcije .

Da je ova građanska inicijativa urodila plodom, svjedoči vijest da je tursko Ministarstvo trgovine počelo da radi na zakonu za borbu protiv previsokih cijena, a novom uredbom bit će predviđene kazne, novčane, ali i mjere privremenog zatvaranja firmi, za one koji previše podignu cijenu svojih proizvoda ili usluga.

.
-
.
A dok se taj problem ne riješi, građani su riješili da bojkotuju restorane, kafiće i pekare u Istanbulu, Ankari i drugim gradovima, pišu turski mediji.

:oops:
Metropolisi, Vatre i tako te snobovske lopovske mačke piterine vazda pune.
:bih:
Ko da dzaba dijele,..fascinantno.. :-)
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#17642 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by swanfilter »

Chloe wrote: 24/04/2024 15:14 https://www.biznisinfo.ba/turci-bojkotu ... ih-cijena/

Ljudi su se pobunili smatrajući da je preskupa šoljica čaja koja sada košta 60 lira (3,4 KM), fildžan kafe koji košta 80 lira (4,5 KM) ili jedan kolačić od 110 lira (6,2 KM) i zatražili od vlasti da reguliše to što, kako su naveli, ugostitelji samovoljno podižu cene i uz to smanjuju porcije .

Da je ova građanska inicijativa urodila plodom, svjedoči vijest da je tursko Ministarstvo trgovine počelo da radi na zakonu za borbu protiv previsokih cijena, a novom uredbom bit će predviđene kazne, novčane, ali i mjere privremenog zatvaranja firmi, za one koji previše podignu cijenu svojih proizvoda ili usluga.

.
-
.
A dok se taj problem ne riješi, građani su riješili da bojkotuju restorane, kafiće i pekare u Istanbulu, Ankari i drugim gradovima, pišu turski mediji.

:oops:
U Lj, i 3 kilometra od strogog centra sjednem u jedan kafic jer sam slucajno vidio toceni Haineken, pa da ga probam. Tek nakon narudzbe primjetim da je samo 3 euro za 0.5. Pitam konobara, zato tako jeftino jer su vec domaci Lasko i Union preko 3 euro. Odgovori da i na minimalno dizanje cijena lokalci i stalne musterije negoduju.

Kod nas ce janjetina i na 100 KM otici, niko A reci nece. Jedno za drugim ce gazde na razanj nabijati ...
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72254
Joined: 03/10/2011 20:11

#17643 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Chloe »

swanfilter wrote: 24/04/2024 23:28
Chloe wrote: 24/04/2024 15:14 https://www.biznisinfo.ba/turci-bojkotu ... ih-cijena/

Ljudi su se pobunili smatrajući da je preskupa šoljica čaja koja sada košta 60 lira (3,4 KM), fildžan kafe koji košta 80 lira (4,5 KM) ili jedan kolačić od 110 lira (6,2 KM) i zatražili od vlasti da reguliše to što, kako su naveli, ugostitelji samovoljno podižu cene i uz to smanjuju porcije .

Da je ova građanska inicijativa urodila plodom, svjedoči vijest da je tursko Ministarstvo trgovine počelo da radi na zakonu za borbu protiv previsokih cijena, a novom uredbom bit će predviđene kazne, novčane, ali i mjere privremenog zatvaranja firmi, za one koji previše podignu cijenu svojih proizvoda ili usluga.

.
-
.
A dok se taj problem ne riješi, građani su riješili da bojkotuju restorane, kafiće i pekare u Istanbulu, Ankari i drugim gradovima, pišu turski mediji.

:oops:
U Lj, i 3 kilometra od strogog centra sjednem u jedan kafic jer sam slucajno vidio toceni Haineken, pa da ga probam. Tek nakon narudzbe primjetim da je samo 3 euro za 0.5. Pitam konobara, zato tako jeftino jer su vec domaci Lasko i Union preko 3 euro. Odgovori da i na minimalno dizanje cijena lokalci i stalne musterije negoduju.

Kod nas ce janjetina i na 100 KM otici, niko A reci nece. Jedno za drugim ce gazde na razanj nabijati ...
Kad si spomenuo Slo, mene rođak pitao želim li jagnje da mi prebaci od tamo, 75 eura :shock: :lol: rekoh šta jagnje, stado preko Gline prevedi, ko halavu prodamo po 100 eura :lol:
I zaista čekam jagnje za praznik iz Slo ... Nemam pojma kako će on to ... :facepalm: :run:
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#17644 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by swanfilter »

Chloe wrote: 24/04/2024 23:35
swanfilter wrote: 24/04/2024 23:28
Chloe wrote: 24/04/2024 15:14 https://www.biznisinfo.ba/turci-bojkotu ... ih-cijena/

Ljudi su se pobunili smatrajući da je preskupa šoljica čaja koja sada košta 60 lira (3,4 KM), fildžan kafe koji košta 80 lira (4,5 KM) ili jedan kolačić od 110 lira (6,2 KM) i zatražili od vlasti da reguliše to što, kako su naveli, ugostitelji samovoljno podižu cene i uz to smanjuju porcije .

Da je ova građanska inicijativa urodila plodom, svjedoči vijest da je tursko Ministarstvo trgovine počelo da radi na zakonu za borbu protiv previsokih cijena, a novom uredbom bit će predviđene kazne, novčane, ali i mjere privremenog zatvaranja firmi, za one koji previše podignu cijenu svojih proizvoda ili usluga.

.
-
.
A dok se taj problem ne riješi, građani su riješili da bojkotuju restorane, kafiće i pekare u Istanbulu, Ankari i drugim gradovima, pišu turski mediji.

:oops:
U Lj, i 3 kilometra od strogog centra sjednem u jedan kafic jer sam slucajno vidio toceni Haineken, pa da ga probam. Tek nakon narudzbe primjetim da je samo 3 euro za 0.5. Pitam konobara, zato tako jeftino jer su vec domaci Lasko i Union preko 3 euro. Odgovori da i na minimalno dizanje cijena lokalci i stalne musterije negoduju.

Kod nas ce janjetina i na 100 KM otici, niko A reci nece. Jedno za drugim ce gazde na razanj nabijati ...
Kad si spomenuo Slo, mene rođak pitao želim li jagnje da mi prebaci od tamo, 75 eura :shock: :lol: rekoh šta jagnje, stado preko Gline prevedi, ko halavu prodamo po 100 eura :lol:
I zaista čekam jagnje za praznik iz Slo ... Nemam pojma kako će on to ... :facepalm: :run:
Ja znam za 100 euro opciju. Mozel kontakt od rođaka :lol:

Da, janjac sa Krasa ko med sladak. I vec spreman za raznja dođe. Kod nas ga platis ko da je bik. I jos se handri dva sata sa njim

Ide u nasem pravcu sve. Slovenci i sada Hrvati ne gledaju kada izlazis. Dok na ulazu u BiH ja za 20 godina nisam cuo za pretres nase granicne ...
korisnicki
Posts: 195
Joined: 13/03/2021 12:12

#17645 Koliki je realni pad vrijednosti novca kroz vrijeme

Post by korisnicki »

BiH bi svrstao u eurozonu jer KM su bonovi eura.

https://www.inflationtool.com/

Prema zvaničnoj statistici 2 marke ili eura u 2024 je 1 marka ili euro 1990.g.

Koliko je to pouzdano i vjerodostojno? Ili se do toga došlo tačnim zbirom netačnih detalja.

Pošto sam relativno dugo na ovom svijetu sjećam se nekih cijena iz "davnih vremena".

Mislim da je najdrastičnija razlika cijena usluga. Kažu da je cijena usluga pokazatelj standarda. Danas recimo manja havarija na autu je neisplativa za popravak dok je prije dvadeset godina bilo isplativo popravljati potpuno uništen auto.

Na drugoj strani tehnika je nesumnjivo povoljnija nego nekada. Osamdesetih za kupovinu veš mašine trebale su tri plata a danas je za jednu platu moguće kupiti tri veš mašine.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#17646 Re: Koliki je realni pad vrijednosti novca kroz vrijeme

Post by VladaFBiH »

korisnicki wrote: 25/04/2024 13:14 BiH bi svrstao u eurozonu jer KM su bonovi eura.

https://www.inflationtool.com/

Prema zvaničnoj statistici 2 marke ili eura u 2024 je 1 marka ili euro 1990.g.

Koliko je to pouzdano i vjerodostojno? Ili se do toga došlo tačnim zbirom netačnih detalja.

Pošto sam relativno dugo na ovom svijetu sjećam se nekih cijena iz "davnih vremena".

Mislim da je najdrastičnija razlika cijena usluga. Kažu da je cijena usluga pokazatelj standarda. Danas recimo manja havarija na autu je neisplativa za popravak dok je prije dvadeset godina bilo isplativo popravljati potpuno uništen auto.

Na drugoj strani tehnika je nesumnjivo povoljnija nego nekada. Osamdesetih za kupovinu veš mašine trebale su tri plata a danas je za jednu platu moguće kupiti tri veš mašine.
nemoj zaboraviti da je inflacija prosjek svega tako imamo situaciju da je hrana užasno poskupila posljednje 3. godine a s druge strane imaš neke stvari koje su doslovno pojeftinile (prvenstveno tehnika) ili ostale na sličnom nivou
jesam1
Posts: 123
Joined: 20/06/2009 15:42

#17647 Re: Koliki je realni pad vrijednosti novca kroz vrijeme

Post by jesam1 »

Prijatelju dotakao si se teme koja je nauka za sebe.

Inflacija je generalno za vecinu ljudi (nazalost) apstraktan pojam koji jednostavno ne mogu (i ne zele) da shvate. Imam primjere ljudi u familiji koji imaju zivotna osiguranja od 20-30 godina i ubjedjuju me da su napravili drama odluku jer "ako ne umru" jos ce zaraditi pare prilikom isplate. Dok im objasnis da su njihove pare duplo manje vrijedne u tom periodu i da tih par stotina/hiljada "kamate" nisu nista - izgube se.

Jednostavno misle da postoji jedna fiksna kolicina novca i da onda pare idu "iz ruke u ruku".

Uglavnom, osnovno je da svako ima svoju jedistvenu stopu inflacije koja moze mnogo da varira od "oficijelne". Npr: ja imam auto od firme tako da me cijena goriva na pumpi ne tangira puno. Jedan gamer je pogodjen cijenama graficke karte neko drugi nije. Sve nas pogadja cijena hrane ali neko jede krompir i rizu neko steak i salatu - tako da i tu ima ozbiljna varijacija.

Ali uzmimo EuroStat kao referentan:

purchasing power of EUR 100.00 in January 2004 equals to EUR 239.30 in March 2024.

Znaci sta si proizvoda/usluga u projeku u Januaru 2004 platio ca. 200 KM sada placas ca. 500 KM.

Tvoj primjer Ves masina je jedan rijetki gdje imamo anomaliju (i hajmo realno koliko neko cesto kupuje ves masinu)

Ima isto i argument funkcionalnosti nekog proizvoda/usluge. Npr. Jedan Laptop kosta otprilike isto ili skuplje nego prije 5-10 godina ali ima PUNO bolje performanse - tj. za iste pare dobijes puno vise. Jos jedan primjer je digitalna kamera - doslovno proizvod ne postoji vise jer danas svaki smartphone pravi puno bolje slike itd.

All in all > Zanimljiva ali "streberska" tema :)
User avatar
Truba
Posts: 81902
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17648 Re: Koliki je realni pad vrijednosti novca kroz vrijeme

Post by Truba »

sjećam se kruha 30 pf i malog snikersa 50 pf
ali takodđer sjećam se prosječnog kompjutera od 2500
a danas je takav možda 1200

najgore je što hrana...koja ti svaki dan treba jelte
divlja
tako prosječno domaćinstvo u SAD-u treba 18 000 dolara više nego prije inflacije tojest korone
za isto
korisnicki
Posts: 195
Joined: 13/03/2021 12:12

#17649 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by korisnicki »

Period najpovolnih pa i najbolje ponude auta je 2000-2010 g. Za 5000 KM mogao se uzet polovnjak "boli glava" a novih je bilo već za 10-ak h. KM.

Sadašnje cijene auta u protuvrijednosti novca mogu se usporediti sa cijenama devedesetih samo što je neusporediva oprema auta sada i tada.
ZuzuTop
Posts: 451
Joined: 02/03/2022 12:44

#17650 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ZuzuTop »

dječak sa šibicama wrote: 21/04/2024 13:38 Gljive su nekako iznenada sa 2-2,5 skocile na 3 i preko 3 marke. Onaj paketic mali, obicne pecurke.

Interesantno mi je i voce povrce, kod nas na KB u onoj zelenari sve je skupo ko vrag, tikvice su im 4 marke a iste takve u Hosi deset metara preko ceste, dvije ipo marke. Ne kontam zelenaru i njihovu racunicu, vidim da ljudi kupuju mada pet puta vise ljudi kupuje u Hosi koji je dosta jeftiniji. Kod ovog je crveni luk 4 marke :?
Gljive i tako to, nadjes ko uzgaja. U TZ ima frajko, dolazi ispred Binga na Brcanskoj. 1,95, upakovane, bjele se. Ista gramaza ko u BiMgu gdje su min marku skuplje. Puknu ko halva.
Post Reply